Šta sve ugrožava opstanak životinja i dovodi do smanjenja brojnosti njihovih populacija ili do izumiranja vrste. Koje su ugrožene vrste na području Srbije, a koje su globalno ugrožene, kako ih zaštititi i omogućiti im opstanak.
Šta sve ugrožava opstanak životinja i dovodi do smanjenja brojnosti njihovih populacija ili do izumiranja vrste. Koje su ugrožene vrste na području Srbije, a koje su globalno ugrožene, kako ih zaštititi i omogućiti im opstanak.
Stavovi nastavnika biologije osnovnih škola Srbije o položaju ekologije u programa biologije za osnovne škole, problemima u realizaciji programa i predlozi za bolju realizaciju programa ekologije. Prikazani su i stavovi učenika osnovnih škola u Kragujevcu o nastavnom programu biologije od petog do osmog razreda, Prikazani su i stavovi učenika 8. razreda prema zažtiti životne sredine.
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
1. Школа: О.Ш. „Јелица Миловановић“, Сопот
Наставни предмет:
Природа и друштво
Датум реализације: 13.02.2014.
Разред: IV1, IV2, IV3 Аутор/реализатор: Владан Нешић
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (бр. часа)
Наставна тема: Сусрет с природом
Наставна јединица: Флора и фауна Србије, увод ученика 4. разреда у наставу биологије
Временски оквир за реализацију: један час
Тип часа: обрада, комбиновани тип
Циљ часа: Упознавање биљног и животињског света своје околине
Постигнућаученика/ца
Образовна
(материјално-сазнајна)
• Упознавање са разноврсношћу, поделом и
значајем живог света.
• Примењивање стеченог знања о грађи биљних и
животињских организама.
Функционална
(развојна)
• Изграђивање свести о значају живог света.
Васпитна • Формирање еколошког става према живом свету.
Облици наставног рада и
системи учења
- идивидуални, рад у пару, фронтални
- рецептивно, логичко, кооперативно, интерактивно.
Наставне методе - Разговор, образлагање и објашњавање, рад на
тексту.
- Пројекција филма
Наставна средства (извори
сазнања делатности у настави)
Штампани и писани текстови, фотографије,
цртежи, рачунар, пројектор, радни листови.
Наставни објекат (место рада) учионица
Корелација са истим или
другим предметима
географија
Обавезна и додатна
литература и остали извори
података за ученике/це и
наставнике/це
уџбеник, радна свеска,
Иновације Презентовање наставног садржаја у облику презентације,
приказивање едукативног филма.
(Само)евалуација и корекција
Запажања
1
2. I Уводни део часа (15 минута)
• Истицање циља и тока часа.
• Кратко упознавање са ученицима уз напомену на поље истраживања биологије.
• Постављање уводних мотивационих питања са циљем увођења ученика у ток часа.
Могућа питања:
1. По којим особинама се жива бића разликују од неживих ствари?
Очекивани одговор: Жива бића се крећу, хране, дишу, расту, размножавају...
2. По којим се особинама разликују биљке и животиње?
Очекивани одговор: Животиње се крећу активно. Биљке стварају храну уз помоћ
Сунца, а животиње се хране другим организмима...
3. Због чега је битно да добро упознамо живи свет?
Очекивани одговор: Битно је упознати живи свет због његовог неизмерно великог
утицаја на наш живот: биљке, производећи себи храну, отпуштају кисеоник у
атмосферу, без кога нема живота људима и осталим животињама...
II Главни део часа (20 минута)
• Наставник дефинише појмове флоре и фауне.
Флора је скуп свих биљних врста једне територије, док фауну чини скуп
животињских врста.
Ученици белеше дефиниције у свескама и покушавају да наведу врсте које чине
флору и фауну њихове непосредне околине.
• Наставник указује на изузетно разноврстан живи свет Србије.
Подручја наше земље са највећом разноврсношћу живог света су Проклетије и Шар
планина.
Наставник указује на неке карактеристичне врсте које су специфичне по свом начину
прилагођавања на зимске услове (листопадно дрвеће, медвед, ласте, четинари).
• Различите биљне и животињске врсте се прилагођавају различитим животним
условима, па тако постоје биљке и животиње које насељавају шуме, ливаде, воду.
Наставник приказује шему биљних и животињских врста које живе у наведеним
стаништима (ливада, шума, вода)
Ученици и наставник дискутују о биљкама и животињама са илустрација шумског,
ливадског и речног екосистема.
• Услови у стаништима нису увек исти. Наставник ученицима приказује изглед ливаде у
лето и у зиму.
2
3. • Кроз серију питања о претходно приказаним врстама (листопадно дрвеће, медвед,
ласте, четинари), наставник проверава знање ученика о прилагођавању живих бића
на промену услова животне средине.
• Осим природних промена услова у станишту, човек својим деловањем доводи до
вештачких промена и на тај начин угрожава живи свет.
• Презентовање едукативног филма „Човек“
:
III Завршни део часа
• Наставник започиње дискусију са ученицима о одгледаном филму. Указује на
погрешан приступ човека ресурсима и објашњава неодрживост тренутног начина
живота, као и значаја очувања животне средине.
• Наставник дели листиће за евалуацију стеченог знања
3
4. ПРИЛОЗИ
1. На цртежу означи главне делове биљке цветнице.
2. Заокружи тачан одговор.
Зелена биљка је главни произвођач : а) кисеоника б) водоника в) азота
3. Подвуци тачан одговор.
Плод настаје из: корена листа цвета
4. Животиње делимо на ___________________ и ___________________ животиње.
5. Уз помоћ слике објасни повезаност биљака и животиња.
4