SlideShare a Scribd company logo
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
1. Школа ОШ "Милан Ђ. Милићевић" Место Београд
2. Наставник (имеи
презиме)
ВањаРадуновић
3. Моделнаставе(изабрати из
падајућегменија):
Хибридни (комбинација класичне и онлајн наставе)
4. Предмет: Биологија Разред ПЕТИ
5. Наставнатема-
модул:
Порекло иразноврсностживота
6. Наставнајединица: Надражљивост
7. Циљ наставне
јединице:
Упознавање ученика са чулним органима човека, утицајима који на њих делују и начинима на која жива
бића реагују на дражи.
8. Очекивани исходи:
Ученик ће бити у стању да:
- повеже чулне органе са утицајима које примају;
- анализира утицаје из спољашње средине на чулне органе;
- објасни зашто жива бића реагују на промене успољашњој и унутрашњој средини;
- уочи везу између чула и мозга.
9. Методерада:
методаусменогизлагања,методаразговора,методадемонстрације, метода писања, метода читања и рада
на тексту
10. Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару
11. Потребнаопрема/
услови / наставна
средства/ софтвер–
апликације- алати за
реализацијучаса
Уџбеники Дигитални уџбеник - Биологијаза5.разред, Герундијум
(http://www.digitalniudzbenici.gerundijum.rs/), Wordwall квиз
ППТ презентација, пројектор, рачунар, аудио материјал, видео материјал, звоно, шишарке - природни
ботанички материјал, пластичнa чашa, наставни листић, различити предмети које ученици имају (оловка,
гумица, свеска, маказе...)
12. Детаљан опис
начина употребе
дигиталних образовних
материјала/
дигиталних уџбеника/
апликацијаи алата*
- Наставник приказује видео из дигиталног уџбеника "Реакције биљака на дражи". Ученици пажљиво
посматрају и изводе закључке на који начин биљке све реагују на утицаје из средине.
- Наставник задаје ученицима задатке из дигиталног уџбеника где треба да уоче и објасне реакције
животиња на опасност или промену температуре, а затим повежу животињу са чулом које јој је нарочито
развијено.
- Наставникприказујена таблипутем пројектора Wordwall квиз.Постављапитања.Ученици подељениу
групесе јављајуи образлажусвојеодговоре.Натаблисебележирезултатсваке групе.
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
13.1. Уводни део часа
(10 минута)
- Наставник се осврће на корелацију са
претходним садржајем. Поставља питања
ученицима која се односе на усвојене
појмове и поступно појмовно их уводи у
нову наставну јединицу: Које су особине
живих бића? Шта је надражљивост или
осетљивост? Шта су дражи? Зашто је
живим бићимаважно да стално примају и
реагују на промене у средини у којој
живе?;
- прати, усмерава ученичке одговоре и
помаже им да дефинишу тачне одговоре;
- истиче циљ и задатке часа;
- бележи на табли кратка објашњења
појмова: надражљивост и дражи.
- ученици слушајупитањанаставника, размишљају, јављају се и
дискутују на постављена питања. Међусобно се допуњују и
коригују;
- записују у својим свескама важне појмове који се налазе на
табли.
13.2. Средишњидео
часа
(20 минута)
- кроз различите примере стимулише
различита чула код ученика:
Питање 1: Зажмурите, ставите руке поред
тела, опустите се и замислите да сте у сали за
физичко. Потребно је да се попнете на греду
и ходате по њој. Која чула су вам највише
активирана?
Питање 2: Потом, зажмурите и замислите да
сте у шуми у јесен,шетате шумом. Која чула
су вам највише активирана?
Питање 3: Сада замислите да сте на
великом одмору, у пекари. Која чула су вам
- ученици слушајупитањанаставника, размишљају, јављају се и
дају своја мишљења. Међусобно се допуњују и коригују;
- доводеу везу одређени утицај и чуло којереагујенатај утицај
(драж);
- пажљиво посматрајупрезентацију;
- договарају се, сарађују у пару и износе резултате свог задатка;
- разговарају са наставником и изводе закључке;
- пажљиво посматрају видео из Дигиталног уџбеника "Реакција
биљака на дражи";
- посматрају оглед са шишарком и изводе закључке;
највише активирана?
- наводи их да самостално дођу до
закључка која чула има човек ;
- прати, усмерава ученичке одговоре и
помаже им да дефинишу тачне одговоре;
-приказује презентацију и демонстрира
слике и примере са презентације;
- користи примере из свакодневног живота и
очигледна средства како би им објаснио
како чула функционишу (звук звона,
композиција "Четири годишња доба"
Антонио Вивалди...);
- даје инструкције ученицима да у пару
ураде задатак. Потребно је да један
ученик из пара затвори очи док му
друг/другарица стави у руку неки
предмет. Ученик покушава затворених
очију да опише предмет и да га препозна.
Потом следи замена улога. Поставља им
питања које чуло су активирали и који
део шаке им је највише помогао да
одреди особине предмета?;
- приказује видео "Реакције биљака на
дражи"
(Дигитални уџбеник);
- дискутује са ученицима на који начин
биљке реагују на промене у спољашњој
средини;
- објашњава реакцију биљака на
влажност на примеру природног
материјала - шишарки (једна шишарка
стоји у чаши са водом, док је друга сува);
- задаје ученицима задатке из дигиталног
уџбеника где треба да уоче и објасне
- решавају задатке из дигиталног уџбеника;
- доводеу везу реакцијеживотиња и биљака са својом исхраном,
заштитом, размножавањем и другим потребама;
- записују у својим свескама важне појмове који се налазе на
табли.
реакције животиња на опасност или
промену температуре, а затим повежу
животињу са чулом које јој је нарочито
развијено;
- записује појмове на табли;
- прати и вреднује рад и активност
ученика.
13.3. Завршни део часа
(15 минута)
- формирагрупе;
- објашњаваначинучествовањауквизу
(Wordwall квиз);
- постављапитањаи слушаодговоре;
- усмерава дискусију и подстиче
самостално ученичко закључивање;
- на табли бележи резултат сваке групе;
- прати и вреднује рад ученика;
- задаје и образлаже домаћи задатак -
наставни листић за утврђивање и
разумевање градива. (Прилог 1)
- прате инструкцијенаставникевезане за квиз знања;
- слушајуи читајупитања;
- договарају се и сарађују у групи;
- износе и образлажу своје одговоре;
- слушају закључна разматрања и учествују са питањима по
потреби.
14. Линкови**
• ка презентацијикоја
пратичас
• ка дигиталном
образовномсадржају /
алатима / апликацијама
• ка свимосталимонлајн
садржајимакоји дају
увиду припрему зачас
и његову реализацију
Презентација:
https://drive.google.com/file/d/1EcN5BOqr-bnKxRyZwA4Ac5QB3W-deMYZ/view?usp=sharing
Дигитални уџбеник:
http://www.digitalniudzbenici.gerundijum.rs/
Квиз:
https://wordwall.net/sr/resource/5035677/%d0%bd%d0%b0%d0%b4%d1%80%d0%b0%d0%b6%d1%99%
d0%b8%d0%b2%d0%be%d1%81%d1%82
15. Начини провере
остварености исхода
Провераоствареностиисходасевршина основупраћења ученичкихактивности,крозразличита питања,
рад на задацимаиз дигиталног уџбеникаи решавањеквиза.
16. Остало (нпр.
стандарди, кључни
појмови, корелација,
међупредметне
компетенције и сл.)***
Корелација:Музичкакултура,Српскијезики књижевност, Информатикаирачунараство,Физичкоиздравствено
васпитање,Чувариприроде
Међупредметнекомпетенције:Компетенцијазаучење,комуникација,сарадња,рад са подацимаи
информацијама,дигиталнакомпетенција
Кључни појмови:Надражљивост,дражи,чула, чулни органи
Прилог 1
Наставни листић (Домаћи задатак)
Анализирај дате примере, а потом попуни табелу као што је започето.
а) кијање на честице бибера у ваздуху.
б) окретање главе у правцу необичног звука.
в) лучење пљувачке када се види да неко лиже лимун.
г) "плакање" док се сече црни лук.
д) Када је напољу јако сунце, очи су нам полузатворене.
ДРАЖ
(промена коју тело осети)
ЧУЛО
(део тела који
осети ову
промену)
Реакција организма на драж -
надражљивост
А) кијање
Б)
В) вида
Г) оштар мирис црног лука
Д)
*Детаљно опишите на који начин се користе функције и сегменти дигиталних образовних ресурса / алата, апликација и софтвера при
реализацији овог часа.
**Уз припрему за час пожељно је приложити и линк ка презентацији или линкове ка онлајн апликацијама и алатима коришћеним за
реализацију часа (уколико су коришћене презентације и онлајн алати). Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду
презентација (PowerPoint, Google Slide, Prezi, ZohoShow, Sway, Canvaили било који други), а избор онлајн алата и апликација је у
потпуности слободан (то могу бити алати приказани на обуци, али и било који други које користите у вашем раду). Презентације треба да
буду подељене преко линка ка неком од алата за складиштење података у облаку (Google Drive, OneDrive, Dropbox…). Презентације
(линкови) се не могу слати преко онлајн сервиса као што је WeeTransferи слични, јер је време складиштења података на оваквим сервисима
обично ограничено на 10-15 дана, након чега се линк и подаци бришу.Презентација часа може бити и у виду видео презентације
(материјала) постављене на неки од сервиса као што су YouTube,Dailymotion,TikTok…
Уколико користите дигиталне уџбенике за реализацију овог часа, довољно је само да наведете дигитални уџбеник (назив и издавача) који
користите и у реду „12. Детаљан опис“ опишете на који начин се користи (који сегменти и функције) при реализацији часа.
***Ред „16 Остало“ није обавезан, али може да утиче на избор за Базу радова.
****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ
ПРОЈЕКТАhttps://digitalnaucionica.edu.rs/

More Related Content

Similar to Nadrazhljivost(4).docx

1 Bioloska i kulturna evolucija
1 Bioloska i kulturna evolucija1 Bioloska i kulturna evolucija
1 Bioloska i kulturna evolucija
ppnjbiljana
 
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica -  Rešavanje konflikataPriprema - Radionica -  Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
Osnovna škola "Sveti Sava"
 
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школиинклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
Violeta Ilić
 
IG_seminar za nastavnike
IG_seminar za nastavnikeIG_seminar za nastavnike
IG_seminar za nastavnikeIvana Gadjanski
 
Tematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - priprema
Tematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - pripremaTematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - priprema
Tematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - priprema
Osnovna škola "Sveti Sava"
 
1 Ziva bica, neziva priroda i biologija
1 Ziva  bica, neziva priroda i biologija1 Ziva  bica, neziva priroda i biologija
1 Ziva bica, neziva priroda i biologija
ppnjbiljana
 
методички подаци о часу шума
методички подаци о часу шумаметодички подаци о часу шума
методички подаци о часу шумаGordana Janevska
 
компетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docx
компетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docxкомпетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docx
компетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docx
MonografijaOSGuca
 
ПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ НАСТАВНИХ СРЕДСТАВА
ПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ  НАСТАВНИХ СРЕДСТАВАПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ  НАСТАВНИХ СРЕДСТАВА
ПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ НАСТАВНИХ СРЕДСТАВА
Perica2068
 
Od programa ka ishodima
Od programa ka ishodimaOd programa ka ishodima
Od programa ka ishodimaDejana Subic
 
Upravljanje sobom
Upravljanje sobomUpravljanje sobom
Даровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptx
Даровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptxДаровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptx
Даровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptx
psiholokopedagokaslu
 
Polozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemu
Polozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemuPolozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemu
Polozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemu
Elementary school Sveti Sava Kragujevac
 
PROJEKTNA NASTAVA
PROJEKTNA NASTAVAPROJEKTNA NASTAVA
PROJEKTNA NASTAVASilvija Tot
 
Годишњи (глобални) план рада ФА 2013
Годишњи (глобални) план рада ФА 2013Годишњи (глобални) план рада ФА 2013
Годишњи (глобални) план рада ФА 2013Violeta Djuric
 
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Fondacija Tempus - Euroguidance centar u Srbiji
 

Similar to Nadrazhljivost(4).docx (20)

1 Bioloska i kulturna evolucija
1 Bioloska i kulturna evolucija1 Bioloska i kulturna evolucija
1 Bioloska i kulturna evolucija
 
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica -  Rešavanje konflikataPriprema - Radionica -  Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
 
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школиинклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
 
IG_seminar za nastavnike
IG_seminar za nastavnikeIG_seminar za nastavnike
IG_seminar za nastavnike
 
Tematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - priprema
Tematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - pripremaTematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - priprema
Tematski dan - Divlje životinje - nepodeljena škola - priprema
 
1 Ziva bica, neziva priroda i biologija
1 Ziva  bica, neziva priroda i biologija1 Ziva  bica, neziva priroda i biologija
1 Ziva bica, neziva priroda i biologija
 
методички подаци о часу шума
методички подаци о часу шумаметодички подаци о часу шума
методички подаци о часу шума
 
компетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docx
компетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docxкомпетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docx
компетенције-ПОКАЗАТЕЉИ.docx
 
Tehnike ucenja
Tehnike ucenjaTehnike ucenja
Tehnike ucenja
 
ПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ НАСТАВНИХ СРЕДСТАВА
ПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ  НАСТАВНИХ СРЕДСТАВАПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ  НАСТАВНИХ СРЕДСТАВА
ПЕДАГОШКИ ЗНАЧАЈ САВРЕМЕНИХ НАСТАВНИХ СРЕДСТАВА
 
Kako-postupati-u-kriznim-situacijama.pdf
Kako-postupati-u-kriznim-situacijama.pdfKako-postupati-u-kriznim-situacijama.pdf
Kako-postupati-u-kriznim-situacijama.pdf
 
Ibse
IbseIbse
Ibse
 
Od programa ka ishodima
Od programa ka ishodimaOd programa ka ishodima
Od programa ka ishodima
 
Saida ucenje i poucavanje
Saida   ucenje i poucavanjeSaida   ucenje i poucavanje
Saida ucenje i poucavanje
 
Upravljanje sobom
Upravljanje sobomUpravljanje sobom
Upravljanje sobom
 
Даровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptx
Даровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptxДаровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptx
Даровита деца-prepoznavanje i rad sa njima.pptx
 
Polozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemu
Polozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemuPolozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemu
Polozaj ekologije u nasem obrazovnom sistemu
 
PROJEKTNA NASTAVA
PROJEKTNA NASTAVAPROJEKTNA NASTAVA
PROJEKTNA NASTAVA
 
Годишњи (глобални) план рада ФА 2013
Годишњи (глобални) план рада ФА 2013Годишњи (глобални) план рада ФА 2013
Годишњи (глобални) план рада ФА 2013
 
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
 

More from sanjans2

08 Једро.ppt
08 Једро.ppt08 Једро.ppt
08 Једро.ppt
sanjans2
 
organele za sintezu proteina i lipida.pptx
organele za sintezu proteina i lipida.pptxorganele za sintezu proteina i lipida.pptx
organele za sintezu proteina i lipida.pptx
sanjans2
 
Imunitet_i_vaktsine.ppt
Imunitet_i_vaktsine.pptImunitet_i_vaktsine.ppt
Imunitet_i_vaktsine.ppt
sanjans2
 
cvet.ppt
cvet.pptcvet.ppt
cvet.ppt
sanjans2
 
Disanje.pptx
Disanje.pptxDisanje.pptx
Disanje.pptx
sanjans2
 
ZASAVICA-nina.pptx
ZASAVICA-nina.pptxZASAVICA-nina.pptx
ZASAVICA-nina.pptx
sanjans2
 
oprasivanje_i_oplodjenje.ppt
oprasivanje_i_oplodjenje.pptoprasivanje_i_oplodjenje.ppt
oprasivanje_i_oplodjenje.ppt
sanjans2
 
raznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptx
raznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptxraznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptx
raznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptx
sanjans2
 
recikliraj.ppt
recikliraj.pptrecikliraj.ppt
recikliraj.ppt
sanjans2
 
DAN_PLANETE_ZEMLjE.pptx
DAN_PLANETE_ZEMLjE.pptxDAN_PLANETE_ZEMLjE.pptx
DAN_PLANETE_ZEMLjE.pptx
sanjans2
 
Nasledne bolesti coveka
Nasledne bolesti covekaNasledne bolesti coveka
Nasledne bolesti coveka
sanjans2
 
Органски-системи-кај-човекот.ppt
Органски-системи-кај-човекот.pptОргански-системи-кај-човекот.ppt
Органски-системи-кај-човекот.ppt
sanjans2
 

More from sanjans2 (12)

08 Једро.ppt
08 Једро.ppt08 Једро.ppt
08 Једро.ppt
 
organele za sintezu proteina i lipida.pptx
organele za sintezu proteina i lipida.pptxorganele za sintezu proteina i lipida.pptx
organele za sintezu proteina i lipida.pptx
 
Imunitet_i_vaktsine.ppt
Imunitet_i_vaktsine.pptImunitet_i_vaktsine.ppt
Imunitet_i_vaktsine.ppt
 
cvet.ppt
cvet.pptcvet.ppt
cvet.ppt
 
Disanje.pptx
Disanje.pptxDisanje.pptx
Disanje.pptx
 
ZASAVICA-nina.pptx
ZASAVICA-nina.pptxZASAVICA-nina.pptx
ZASAVICA-nina.pptx
 
oprasivanje_i_oplodjenje.ppt
oprasivanje_i_oplodjenje.pptoprasivanje_i_oplodjenje.ppt
oprasivanje_i_oplodjenje.ppt
 
raznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptx
raznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptxraznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptx
raznovrsnost_tsarstva_zhivotinja.pptx
 
recikliraj.ppt
recikliraj.pptrecikliraj.ppt
recikliraj.ppt
 
DAN_PLANETE_ZEMLjE.pptx
DAN_PLANETE_ZEMLjE.pptxDAN_PLANETE_ZEMLjE.pptx
DAN_PLANETE_ZEMLjE.pptx
 
Nasledne bolesti coveka
Nasledne bolesti covekaNasledne bolesti coveka
Nasledne bolesti coveka
 
Органски-системи-кај-човекот.ppt
Органски-системи-кај-човекот.pptОргански-системи-кај-човекот.ppt
Органски-системи-кај-човекот.ppt
 

Nadrazhljivost(4).docx

  • 1. ПРИПРЕМА ЗА ЧАС 1. Школа ОШ "Милан Ђ. Милићевић" Место Београд 2. Наставник (имеи презиме) ВањаРадуновић 3. Моделнаставе(изабрати из падајућегменија): Хибридни (комбинација класичне и онлајн наставе) 4. Предмет: Биологија Разред ПЕТИ 5. Наставнатема- модул: Порекло иразноврсностживота 6. Наставнајединица: Надражљивост 7. Циљ наставне јединице: Упознавање ученика са чулним органима човека, утицајима који на њих делују и начинима на која жива бића реагују на дражи. 8. Очекивани исходи: Ученик ће бити у стању да: - повеже чулне органе са утицајима које примају; - анализира утицаје из спољашње средине на чулне органе; - објасни зашто жива бића реагују на промене успољашњој и унутрашњој средини; - уочи везу између чула и мозга. 9. Методерада: методаусменогизлагања,методаразговора,методадемонстрације, метода писања, метода читања и рада на тексту 10. Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару 11. Потребнаопрема/ услови / наставна средства/ софтвер– апликације- алати за реализацијучаса Уџбеники Дигитални уџбеник - Биологијаза5.разред, Герундијум (http://www.digitalniudzbenici.gerundijum.rs/), Wordwall квиз ППТ презентација, пројектор, рачунар, аудио материјал, видео материјал, звоно, шишарке - природни ботанички материјал, пластичнa чашa, наставни листић, различити предмети које ученици имају (оловка, гумица, свеска, маказе...)
  • 2. 12. Детаљан опис начина употребе дигиталних образовних материјала/ дигиталних уџбеника/ апликацијаи алата* - Наставник приказује видео из дигиталног уџбеника "Реакције биљака на дражи". Ученици пажљиво посматрају и изводе закључке на који начин биљке све реагују на утицаје из средине. - Наставник задаје ученицима задатке из дигиталног уџбеника где треба да уоче и објасне реакције животиња на опасност или промену температуре, а затим повежу животињу са чулом које јој је нарочито развијено. - Наставникприказујена таблипутем пројектора Wordwall квиз.Постављапитања.Ученици подељениу групесе јављајуи образлажусвојеодговоре.Натаблисебележирезултатсваке групе. Планиране активности наставника Планиране активности ученика 13.1. Уводни део часа (10 минута) - Наставник се осврће на корелацију са претходним садржајем. Поставља питања ученицима која се односе на усвојене појмове и поступно појмовно их уводи у нову наставну јединицу: Које су особине живих бића? Шта је надражљивост или осетљивост? Шта су дражи? Зашто је живим бићимаважно да стално примају и реагују на промене у средини у којој живе?; - прати, усмерава ученичке одговоре и помаже им да дефинишу тачне одговоре; - истиче циљ и задатке часа; - бележи на табли кратка објашњења појмова: надражљивост и дражи. - ученици слушајупитањанаставника, размишљају, јављају се и дискутују на постављена питања. Међусобно се допуњују и коригују; - записују у својим свескама важне појмове који се налазе на табли. 13.2. Средишњидео часа (20 минута) - кроз различите примере стимулише различита чула код ученика: Питање 1: Зажмурите, ставите руке поред тела, опустите се и замислите да сте у сали за физичко. Потребно је да се попнете на греду и ходате по њој. Која чула су вам највише активирана? Питање 2: Потом, зажмурите и замислите да сте у шуми у јесен,шетате шумом. Која чула су вам највише активирана? Питање 3: Сада замислите да сте на великом одмору, у пекари. Која чула су вам - ученици слушајупитањанаставника, размишљају, јављају се и дају своја мишљења. Међусобно се допуњују и коригују; - доводеу везу одређени утицај и чуло којереагујенатај утицај (драж); - пажљиво посматрајупрезентацију; - договарају се, сарађују у пару и износе резултате свог задатка; - разговарају са наставником и изводе закључке; - пажљиво посматрају видео из Дигиталног уџбеника "Реакција биљака на дражи"; - посматрају оглед са шишарком и изводе закључке;
  • 3. највише активирана? - наводи их да самостално дођу до закључка која чула има човек ; - прати, усмерава ученичке одговоре и помаже им да дефинишу тачне одговоре; -приказује презентацију и демонстрира слике и примере са презентације; - користи примере из свакодневног живота и очигледна средства како би им објаснио како чула функционишу (звук звона, композиција "Четири годишња доба" Антонио Вивалди...); - даје инструкције ученицима да у пару ураде задатак. Потребно је да један ученик из пара затвори очи док му друг/другарица стави у руку неки предмет. Ученик покушава затворених очију да опише предмет и да га препозна. Потом следи замена улога. Поставља им питања које чуло су активирали и који део шаке им је највише помогао да одреди особине предмета?; - приказује видео "Реакције биљака на дражи" (Дигитални уџбеник); - дискутује са ученицима на који начин биљке реагују на промене у спољашњој средини; - објашњава реакцију биљака на влажност на примеру природног материјала - шишарки (једна шишарка стоји у чаши са водом, док је друга сува); - задаје ученицима задатке из дигиталног уџбеника где треба да уоче и објасне - решавају задатке из дигиталног уџбеника; - доводеу везу реакцијеживотиња и биљака са својом исхраном, заштитом, размножавањем и другим потребама; - записују у својим свескама важне појмове који се налазе на табли.
  • 4. реакције животиња на опасност или промену температуре, а затим повежу животињу са чулом које јој је нарочито развијено; - записује појмове на табли; - прати и вреднује рад и активност ученика. 13.3. Завршни део часа (15 минута) - формирагрупе; - објашњаваначинучествовањауквизу (Wordwall квиз); - постављапитањаи слушаодговоре; - усмерава дискусију и подстиче самостално ученичко закључивање; - на табли бележи резултат сваке групе; - прати и вреднује рад ученика; - задаје и образлаже домаћи задатак - наставни листић за утврђивање и разумевање градива. (Прилог 1) - прате инструкцијенаставникевезане за квиз знања; - слушајуи читајупитања; - договарају се и сарађују у групи; - износе и образлажу своје одговоре; - слушају закључна разматрања и учествују са питањима по потреби. 14. Линкови** • ка презентацијикоја пратичас • ка дигиталном образовномсадржају / алатима / апликацијама • ка свимосталимонлајн садржајимакоји дају увиду припрему зачас и његову реализацију Презентација: https://drive.google.com/file/d/1EcN5BOqr-bnKxRyZwA4Ac5QB3W-deMYZ/view?usp=sharing Дигитални уџбеник: http://www.digitalniudzbenici.gerundijum.rs/ Квиз: https://wordwall.net/sr/resource/5035677/%d0%bd%d0%b0%d0%b4%d1%80%d0%b0%d0%b6%d1%99% d0%b8%d0%b2%d0%be%d1%81%d1%82 15. Начини провере остварености исхода Провераоствареностиисходасевршина основупраћења ученичкихактивности,крозразличита питања, рад на задацимаиз дигиталног уџбеникаи решавањеквиза.
  • 5. 16. Остало (нпр. стандарди, кључни појмови, корелација, међупредметне компетенције и сл.)*** Корелација:Музичкакултура,Српскијезики књижевност, Информатикаирачунараство,Физичкоиздравствено васпитање,Чувариприроде Међупредметнекомпетенције:Компетенцијазаучење,комуникација,сарадња,рад са подацимаи информацијама,дигиталнакомпетенција Кључни појмови:Надражљивост,дражи,чула, чулни органи Прилог 1 Наставни листић (Домаћи задатак) Анализирај дате примере, а потом попуни табелу као што је започето. а) кијање на честице бибера у ваздуху. б) окретање главе у правцу необичног звука. в) лучење пљувачке када се види да неко лиже лимун. г) "плакање" док се сече црни лук. д) Када је напољу јако сунце, очи су нам полузатворене. ДРАЖ (промена коју тело осети) ЧУЛО (део тела који осети ову промену) Реакција организма на драж - надражљивост А) кијање Б) В) вида Г) оштар мирис црног лука Д)
  • 6. *Детаљно опишите на који начин се користе функције и сегменти дигиталних образовних ресурса / алата, апликација и софтвера при реализацији овог часа. **Уз припрему за час пожељно је приложити и линк ка презентацији или линкове ка онлајн апликацијама и алатима коришћеним за реализацију часа (уколико су коришћене презентације и онлајн алати). Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду презентација (PowerPoint, Google Slide, Prezi, ZohoShow, Sway, Canvaили било који други), а избор онлајн алата и апликација је у потпуности слободан (то могу бити алати приказани на обуци, али и било који други које користите у вашем раду). Презентације треба да буду подељене преко линка ка неком од алата за складиштење података у облаку (Google Drive, OneDrive, Dropbox…). Презентације (линкови) се не могу слати преко онлајн сервиса као што је WeeTransferи слични, јер је време складиштења података на оваквим сервисима обично ограничено на 10-15 дана, након чега се линк и подаци бришу.Презентација часа може бити и у виду видео презентације (материјала) постављене на неки од сервиса као што су YouTube,Dailymotion,TikTok… Уколико користите дигиталне уџбенике за реализацију овог часа, довољно је само да наведете дигитални уџбеник (назив и издавача) који користите и у реду „12. Детаљан опис“ опишете на који начин се користи (који сегменти и функције) при реализацији часа. ***Ред „16 Остало“ није обавезан, али може да утиче на избор за Базу радова. ****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ ПРОЈЕКТАhttps://digitalnaucionica.edu.rs/