SlideShare a Scribd company logo
Тема: Сульфатна кислота. Будова молекули, фізичні і хімічні
властивості розведеної і концентрованої кислоти: взаємодія з металами,
основними і амфотернимиоксидами, гідроксидамита солями. Водовідбирні
властивості.
Мета:
- визначити особливості будови молекули, фізичні властивості
сульфатної кислоти;
- повторити загальні хімічні властивості неорганічних кислот на
прикладі хімічних реакцій розведеної сульфатної кислоти з індикаторами,
металами, оксидами, основами;
- показати відмінність хімічних властивостей розведеної і
концентрованої сульфатної кислоти;
- продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами,
перевірити знання з техніки безпеки при роботі з кислотами, акцентувати увагу
на особливій небезпечності сульфатної кислоти.
- розвивати в учнів креативні здібності, логічне мислення, пам’ять,
уміння робити узагальнення і висновки;
- виховувати зацікавленість предметом, старанність та наполегливість.
Тип уроку: комбінований (урок – дослідження).
Форми роботи: розповідь учителя, демонстрація, лабораторний
експеримент, керована практика.
Обладнання: пробірки, пробіркотримач, спиртівка, стакан, скляна паличка,
сульфатна кислота (10% і 35% розчини), лакмус, метилоранж, фенолфталеїн,
цинк (гранули), мідь (ошурки), магній оксид, купрум (ІІ) оксид, натрій
гідроксид, цукор.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Доброго дня, дорогі діти! У цей чудовий день та час я рада бачити вас у
гарномунастрої та добромуздоров’ї. Сподіваюся, сьогоднішній урок не стане
цьому на заваді. На листках оцінювання, що є у вас на партах, підкресліть
піктограму, що відповідає вашому настрою.
1. Етап актуалізації опорних знань, перевірка домашнього завдання.
Метод «Вірю-не вірю»
Чи вірите ви, що…
1. Найвища валентність Сульфуру VI (+)
2. Формула сірчистого газу SO3 (-)
3. Формула сульфідної кислоти H2S (+)
4. При розчиненні Сульфур (ІV) оксиду у воді утворюється сульфатна кислота
(-)
5. Оксиди Сульфуру погано розчиняються у воді (-)
( Взаємоперевірка із занесенням результатів у листок оцінювання)
ІІ. Етап мотивації навчальної діяльності.
Сьогодні мова піде про неорганічну кислоту, яка вам всім добре відома.
(Учитель демонструє склянку з кислотою).
Відомо, що ще в 19ст. ця речовинавикористовувалася як симпатичне чорнило,
для тайнопису.
На планеті, біля підніжжя вулканів, існують цілі озера з розчином цієї
кислоти. Вона добре була відома алхімікам. А Дмитро Іванович Менделєєв
назвав її «купоросноюолією». Вона є досить агресивною речовиною, потребує
обережного поводження! Реагує з металами, але перевозять її у металевих
цистернах.
Подивіться на сторінки довідника з хімії (учитель демонструє книгу), її
сторінки у дірках! Яка речовина це зробила? Пропоную знайти відповідь на це
питання. Скажу лише те, що молярна маса цієї кислоти становить 98 г/моль,
W(H) = 2,04%, W (S) = 32,65%, W (O) = 65,31%.
Провівши розрахунки, ви зрозуміли, що сьогодні піде мова про сульфатну
кислоту! Перелічені властивості ви зможете пояснити в кінці уроку. Наше
завдання на сьогодні – розглянути будову молекули сульфатної кислоти,
встановити її фізичні і хімічні властивості (загальні і специфічні)., а також
застосування. Отже - починаємо!
ІІІ. Етап засвоєння нових знань.
3.1. Розповідь учителя.
Властивості будь якої речовини не можливо вивчити, якщо невідома її
будова. Саме будова молекул речовин визначає їх властивості. Розглянемо
молекулу сульфатної кислоти, схематично ми можемо її зобразити наступним
чином:
S
O O
O
H
O
H
Ступінь окислення Сульфуру у молекулі сульфатної кислоти становить +6.
Це найвищий ступінь окиснення атома Сульфуру. Атом Сульфуру може лише
відновлюватись, тобто знижувати свій ступінь окиснення, і завдяки цьому
окислювати інші атоми. Це означає що сульфатна кислота є сильним
окисником. Однак, структурна формула кислоти, яку ми записали не є вірною.
Насправді у просторі молекула H2SO4 не плоска, а має форму тетраедру.
Учитель.
Тепер, коли ми встановили будову молекули сульфатної кислоти, перейдемо
до вивчення її властивостей.
Перш за все встановимо її фізичні властивості. Для цього розгляньте
публікацію увас на партах і виберіть інформацію, що стосується фізичних
властивостей.
Один учень описує властивості сульфатної кислоти. Орієнтовна відповідь:
безбарвна важка рідина, схожа на олію. Добре розчиняється у воді, під час
розчинення виділяється велика кількість теплоти. Не летка. Не має запаху.
Учитель. Погляньте на малюнки, і виберіть той, на якому показано вірне
змішування води і кислоти. Поясніть ваш вибір.
Орієнтовнавідповідь: Вірним є малюнок 2, треба додавати кислоту у воду,
а не навпаки. Кислота є важчою за воду, і осідає на дно стакану. Як що
додавати воду до кислоти, то легка вода залишиться над кислотою, за
рахунок розчинення виділяється велика кількість тепла, якого вистачає для
закипання води. Краплі кислоти разом з водою, можуть потрапити на шкіру,
одяг тощо.
Учитель. На склянці з сульфатною кислотою (показує склянку і знак у
збільшеному форматі) є знак:
Поясніть, чому знак наклеєно на склянку.
Орієнтовна відповідь: Сульфатна кислота досить агресивна речовина,
може викликати хімічні опіки шкіри, роз’їдати металеві, дерев’яні поверхні.
Проблемне питання: Чи можна в разі потрапляння на шкіру конц.
сульфатної кислоти відразу змивати її водою?
Відповідь: Спочатку треба промокнути кислоту серветками із тканини і
тільки тоді залишки змити великою кількістю води, а потім нейтралізувати
розчином питної соди. Якщо змивати одразу, то можна отримати ще й
тепловий опік.
Учитель.
Далі перейдемо до хімічних властивостей. Сульфатна кислота має
властивості схожі з іншими неорганічними кислотами, і властивості
специфічні, які притаманні лише їй. Спочатку розглянемо загальні – не
специфічні властивості. Проведемо певні досліди і зробимо висновки.
1. Дія розчину сульфатної кислоти на індикатори – лакмус і метилоранж.
2. Дія розчину сульфатної кислоти на метали – цинк і мідь
3. Дія розчинусульфатної кислоти на основніоксиди – ферум (ІІІ) оксид і
купрум (ІІ) оксид.
4. Дія розчину сульфатної кислоти на розчин лугу – Натрій гідроксиду, і
нерозчинну основу – Ферум (ІІІ) гідроксид.
5. Дія розчину сульфатної кислоти на солі більш слабких кислот – магній
карбонату, натрій сульфіту.
(Вдома до записаних молекулярних рівнянь напишете повні та скорочені
йонні)
6. Якісна реакція на сульфат-йон
Інструкція до лабораторного досліду
Якісна реакція на сульфат-йон
Обладнання: пробірки, піпетки, сульфатна кислота (10% розчин), розчини
барій хлориду, натрій сульфату, нітратної кислоти
Дослід 1.
За допомогою піпетки налийте у планшетку 1-2 краплі розчину Натрій
сульфату, в іншу – розбавленого розчину сульфатної кислоти. Додайте
декілька крапель розчину барій хлориду. Що спостерігаєте? Напишіть
рівняння реакцій в молекулярній та йонній формах.
Дослід 2.
Додайте до осадів кілька крапель нітратної кислоти. Чи розчиняються осади?
Відповідь обґрунтуйте.
Після виконання серії дослідів ми впевнилися, що розчинсульфатної кислоти
має хімічні властивості, які притаманні і іншим кислотам.
Проблемне питання: Чи залежать хімічні властивості речовини від
концентрації? Чи зміняться властивості сульфатної кислоти, якщо для дослідів
використовувати концентровану кислоту?
Орієнтовна відповідь: так, хімічні властивості кислот повинні залежати
від концентрації, тому що чим більше концентрація кислоти, тим менше її
ступінь дисоціації. Тобто, концентрована кислота не розпадається на йони –
отже і властивості повинні бути інші.
Розповідь учителя.
Так, концентрована сульфатна кислота має зовсім інші хімічні властивості.
Розглянемо деякі з них. Концентрована сульфатна кислота енергійно реагує з
водою, в результаті реакції утворюється гідрат кислоти, і виділяється велика
кількість тепла
Учитель.
Концентрована сульфатна кислота – сильний окисник. При нагріванні вона
реагує майже з усіма металами, навіть і тими, які у ряді напруг металів
знаходяться за Гідрогеном. Виключення складають лише золото і платина. У
таких реакціях не виділяється водень, замість нього утворюється один з
продуктів відновлення сульфатної кислоти. У якості прикладу розглянемо,
взаємодію міді з 35%-ною сульфатною кислотою. При нагріванні бачимо, що
розчин забарвлюється у блакитний колір (Чому?).
Сu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O
Видно, що у данному випадку атом Сульфуру, у молекулі сульфатної
кислоти – S+6 відновився до S+4 у Сульфур (IV)оксиді. Можемо записати:
S+6 +2e = S+4.
Учитель.
Більш активні метали, можуть відновлювати атом Сульфуру до ступенів
окиснення 0, -2. Розглянемо реакцію взаємодії магнію з концентрованою
сульфатною кислотою: Mg + H2SO4 = MgSO4 + H2S + H2O
Учень біля дошки складає електронний баланс для цієї реакції, і розставляє
коефіцієнти у рівнянні реакції:
Mg0 – 2e = Mg+2 2 8 4 окиснення, відновник
S+6 + 8e = S-2 8 2 1 відновлення, окисник
4Mg + 5H2SO4 = 4MgSO4 + H2S + 4H2O
Проблемне питання. На початку уроку прозвучало твердження, що дана
речовина реагує з металами, але перевозять її у сталевих цистернах. Як це
можна пояснити?
Досить цікавим є те, що концентрована кислота (з концентрацією 75% і
вище) за кімнатної температури не взаємодіє з деякими металами, наприклад,
залізом, алюмінієм і хромом. Справа у тому, що безводна кислота пасивує
поверхню металу. Поверхня металу вкривається оксидною плівкою, яка
частково, або майже повністю припиняє процес корозії металу кислотою. Це
дозволяє перевозити сульфатну кислоту у стальних цистернах.
Концентрована сульфатна кислота здатна обвуглювати органічні речовини.
Згадаємо книгу, яку ми розглядали на початку уроку – краплі сульфатної
кислоти, які потрапили на сторінки – пошкодили їх.
Учитель.
Досить цікавою є реакція взаємодії сульфатної кислоти з цукром. Для її
проведення у стакан насиплемо близько 30 г цукру, вставимо скляну паличку і
додамо невелику кількість 35% розчину сульфатної кислоти, щоб утворилася
«каша». Через деякий час суміш стає чорною, і починає повзти уверх по скляній
паличці. Сульфатна кислота – обвуглила цукор до елементарного вуглецю.
Рівняння реакції:
C12H22O11 + 2H2SO4 = 11C + CO2 + 2SO2 + 13 H2O (відео)
Робота зі схемою На столах є публікації «Її величність сульфатна кислота».
Озвучимо галузі її застосування.
Учитель Ми склали сьогодні майже оду сульфатній кислоті. Чи дійсно все
так добре? А який вплив її на навколишнє середовище?
• Кислотні дощі
• - Вони сприяють підвищенню кислотності ґрунтів і зниженню врожаїв,
збільшенню кислотності водойм і загибелі його мешканців.
- Найдрібніші крапельки сульфатної кислоти можуть утворюватися в
середніх і верхніх шарах атмосфери в результаті реакції водяної пари і
вулканічного попелу, що містить великі кількості сірки. Суспензія, що
утворилася, затрудняє доступ сонячних променів до поверхні планети.
- Кислотні дощі спричинюють корозію металів, руйнують лакофарбові
покриття.
- Під їх згубною дією руйнуються будівельні матеріали, пам'ятники архітек-
тури.
2. Етап закріплення нових знань.
Завдання 1 (виконується усно.)
Раніше між дерев`яними рамами вікон інколи розміщували склянку з
концентрованою сульфатною кислотою. Чому склянки не наповнювали до
країв? Орієнтовна відповідь: концентрована сульфатна кислота дуже
гігроскопічна речовина, поглинає воду навіть з повітря.
Завдання 2 («Так – ні»)
1. Розчин сульфатної кислоти є слабким електролітом.
2. При розчиненні концентрованої H2SO4 кислоту приливають до води.
3. Концентрована H2SO4 є дуже леткою.
4. Концентрована H2SO4 активно взаємодіє із залізом.
5. Розведена H2SO4 не взаємодіє з міддю.
6. Розведена H2SO4 змінює забарвлення лакмусу на червоний.
7. Якісним реактивом на сульфат-йон є солі Барію.
8. Внаслідок взаємодії конц. H2SO4 із сріблом одним із продуктів є SO3.
9. Олеум – це розчин SO2 у концентрованій H2SO4 .
10. При взаємодії розведеної H2SO4 з металами ніколи не виділяється
водень.
11. Розведена H2SO4 не взаємодіє із нерозчинними основами.
Ключ до розв`язку
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
- + - - + + + - - - -
Завдання 3 Метод «Гронування»
На дошці намальоване гроно винограду. У кожну ягідку записується
властивість
- Нелетка;
- Важка;
- Оліїста;
- Їдка;
- Обвуглення;
- Розігрівання;
- Взаємодіє з Ме;
- Утворює олеум
- Вз. з МеО;
- Вз з МеОН
- Дисоціює
Завдання 4. Метод «Хімічна естафета»
На дошці записані два ланцюжки перетворень. Змагання по варіантах, учні
по черзі виходять до дошки.
1) S → SO2 → SO3 → К2SO4
2) SO3 → H2SO4 → Na2SO4 → ВаSO4
Завдання 5. Самостійна робота
На листках оцінювання зі зворотної сторони є диференційовані завдання.
Виберіть те, що вам під силу і виконайте його
Чи знаєте ви, що…
- Сульфатна кислота використовується у харчовій промисловості як
харчова добавка Е513
- Хмари сульфатної кислоти становлять значну частину покриву
планети Венера.
- Сірники з`явилися у 1806 році й запалювалися з допомогою сульфатної
кислоти.
- Деякі голожаберні молюски, захищаючись, виділяють зі своїх залоз
речовину, що впливає на шкірні покриви й органи кривдника.
- Озеро смерті, що знаходиться на острові Сицілія, — саме "мертве" на
Землі. Береги озера позбавлені рослинності, а в його водах немає нічого живого.
Будь – яка істота, що потрапила в його води, миттєво гине. Коли був
зроблений аналіз води, то виявилось, що в ній у великій кількості міститься
сірчана кислота.
- Вулканічне кратерове озеро Каваг Ієн на острові Ява, що в Індонезії,
переповнене концентрованою сульфатною кислотою – найбільша природна
кислотна водойма у світі.
4. Домашнє завдання.
1. Написати йонні рівняння до прикладів хімічних реакцій, записаних на
уроці
2. Рівняння окисно-відновних реакцій урівняти методом електронного
балансу
3. Дослідити, які харчові продукти містять харчову добавку Е 513.
4. Випереджаюче завданння. Підготувати повідомлення на теми: «Мийні
та відбілюючі сульфуровмісні речовини, їх дія», «Роль сульфуровмісних
речовин у виготовленні транспортних засобів».
5. Підсумки .
Мікрофон: На сьогоднішньому уроці мені найбільше сподобалось…
Вправа «Настрій» Чи побільшало усмішок? Обведіть піктограму

More Related Content

Similar to Сульфатна кислота, її фіз. та хім. власт.docx

Урок:Фізичні та хімічні властивості оксидів
Урок:Фізичні та  хімічні властивості оксидівУрок:Фізичні та  хімічні властивості оксидів
Урок:Фізичні та хімічні властивості оксидів
sveta7940
 
Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солейЗагальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
sveta7940
 
8 клас Реакції заміщення й обміну
8 клас Реакції заміщення й обміну 8 клас Реакції заміщення й обміну
8 клас Реакції заміщення й обміну
Igor Kopeikin
 
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
12Балів ГДЗ
 
1
11
1
8new
 
Himiia 8-klas-savchyn-2021
Himiia 8-klas-savchyn-2021Himiia 8-klas-savchyn-2021
Himiia 8-klas-savchyn-2021
kreidaros1
 
урок солі
урок соліурок солі
урок солі
metashop
 
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Амфотерні основи
Амфотерні основиАмфотерні основи
Амфотерні основи
Татьяна Масленникова
 
Амфотерні основи
Амфотерні основиАмфотерні основи
Амфотерні основи
Татьяна Масленникова
 
урок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основ
урок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основурок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основ
урок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основ
demidovaol
 
8 rkfc класи неорг.сполук м ськво
8 rkfc класи неорг.сполук м ськво8 rkfc класи неорг.сполук м ськво
8 rkfc класи неорг.сполук м ськво
school8zv
 
8 клас класи неорг.сполук м ськво
8 клас класи неорг.сполук м ськво8 клас класи неорг.сполук м ськво
8 клас класи неорг.сполук м ськво
school8zv
 
Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хімії
Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хіміїАктивізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хімії
Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хімії
vpu-19 Drogobych
 
хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,
хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,
хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,svetlanapakhnych
 
khimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdf
khimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdfkhimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdf
khimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdf
ssuser59c0a2
 
Значення експериментального методу в хімії
Значення експериментального методу в хіміїЗначення експериментального методу в хімії
Значення експериментального методу в хімії
labinskiir-33
 
Хімічні властивості оцтової кислоти. 9клас
Хімічні властивості оцтової кислоти. 9класХімічні властивості оцтової кислоти. 9клас
Хімічні властивості оцтової кислоти. 9клас
Ivanna_Zholnovich
 
Основні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполукОсновні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполук
sveta7940
 

Similar to Сульфатна кислота, її фіз. та хім. власт.docx (20)

Урок:Фізичні та хімічні властивості оксидів
Урок:Фізичні та  хімічні властивості оксидівУрок:Фізичні та  хімічні властивості оксидів
Урок:Фізичні та хімічні властивості оксидів
 
Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солейЗагальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
 
8 клас Реакції заміщення й обміну
8 клас Реакції заміщення й обміну 8 клас Реакції заміщення й обміну
8 клас Реакції заміщення й обміну
 
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
 
1
11
1
 
Himiia 8-klas-savchyn-2021
Himiia 8-klas-savchyn-2021Himiia 8-klas-savchyn-2021
Himiia 8-klas-savchyn-2021
 
урок солі
урок соліурок солі
урок солі
 
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
 
Амфотерні основи
Амфотерні основиАмфотерні основи
Амфотерні основи
 
Амфотерні основи
Амфотерні основиАмфотерні основи
Амфотерні основи
 
урок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основ
урок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основурок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основ
урок 15 основи, їх склад і назви. класифікація основ
 
8 rkfc класи неорг.сполук м ськво
8 rkfc класи неорг.сполук м ськво8 rkfc класи неорг.сполук м ськво
8 rkfc класи неорг.сполук м ськво
 
8 клас класи неорг.сполук м ськво
8 клас класи неорг.сполук м ськво8 клас класи неорг.сполук м ськво
8 клас класи неорг.сполук м ськво
 
Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хімії
Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хіміїАктивізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хімії
Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках хімії
 
хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,
хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,
хімічні властивості основ, реакція нейтралізації,
 
khimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdf
khimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdfkhimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdf
khimiia_9_klas_hryhorovych_2022.pdf
 
8
88
8
 
Значення експериментального методу в хімії
Значення експериментального методу в хіміїЗначення експериментального методу в хімії
Значення експериментального методу в хімії
 
Хімічні властивості оцтової кислоти. 9клас
Хімічні властивості оцтової кислоти. 9класХімічні властивості оцтової кислоти. 9клас
Хімічні властивості оцтової кислоти. 9клас
 
Основні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполукОсновні класи неорганічних сполук
Основні класи неорганічних сполук
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
 
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
 
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
 
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
 
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
 
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
 
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
 
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
 
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
 
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
 
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
 
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
 
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
 
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
 
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
 
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
 
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
 
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
 
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
 
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
 

Recently uploaded

Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 

Recently uploaded (20)

Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 

Сульфатна кислота, її фіз. та хім. власт.docx

  • 1. Тема: Сульфатна кислота. Будова молекули, фізичні і хімічні властивості розведеної і концентрованої кислоти: взаємодія з металами, основними і амфотернимиоксидами, гідроксидамита солями. Водовідбирні властивості. Мета: - визначити особливості будови молекули, фізичні властивості сульфатної кислоти; - повторити загальні хімічні властивості неорганічних кислот на прикладі хімічних реакцій розведеної сульфатної кислоти з індикаторами, металами, оксидами, основами; - показати відмінність хімічних властивостей розведеної і концентрованої сульфатної кислоти; - продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами, перевірити знання з техніки безпеки при роботі з кислотами, акцентувати увагу на особливій небезпечності сульфатної кислоти. - розвивати в учнів креативні здібності, логічне мислення, пам’ять, уміння робити узагальнення і висновки; - виховувати зацікавленість предметом, старанність та наполегливість. Тип уроку: комбінований (урок – дослідження). Форми роботи: розповідь учителя, демонстрація, лабораторний експеримент, керована практика. Обладнання: пробірки, пробіркотримач, спиртівка, стакан, скляна паличка, сульфатна кислота (10% і 35% розчини), лакмус, метилоранж, фенолфталеїн, цинк (гранули), мідь (ошурки), магній оксид, купрум (ІІ) оксид, натрій гідроксид, цукор. Хід уроку: І. Організаційний момент. Доброго дня, дорогі діти! У цей чудовий день та час я рада бачити вас у гарномунастрої та добромуздоров’ї. Сподіваюся, сьогоднішній урок не стане цьому на заваді. На листках оцінювання, що є у вас на партах, підкресліть піктограму, що відповідає вашому настрою. 1. Етап актуалізації опорних знань, перевірка домашнього завдання. Метод «Вірю-не вірю»
  • 2. Чи вірите ви, що… 1. Найвища валентність Сульфуру VI (+) 2. Формула сірчистого газу SO3 (-) 3. Формула сульфідної кислоти H2S (+) 4. При розчиненні Сульфур (ІV) оксиду у воді утворюється сульфатна кислота (-) 5. Оксиди Сульфуру погано розчиняються у воді (-) ( Взаємоперевірка із занесенням результатів у листок оцінювання) ІІ. Етап мотивації навчальної діяльності. Сьогодні мова піде про неорганічну кислоту, яка вам всім добре відома. (Учитель демонструє склянку з кислотою). Відомо, що ще в 19ст. ця речовинавикористовувалася як симпатичне чорнило, для тайнопису. На планеті, біля підніжжя вулканів, існують цілі озера з розчином цієї кислоти. Вона добре була відома алхімікам. А Дмитро Іванович Менделєєв назвав її «купоросноюолією». Вона є досить агресивною речовиною, потребує обережного поводження! Реагує з металами, але перевозять її у металевих цистернах. Подивіться на сторінки довідника з хімії (учитель демонструє книгу), її сторінки у дірках! Яка речовина це зробила? Пропоную знайти відповідь на це питання. Скажу лише те, що молярна маса цієї кислоти становить 98 г/моль, W(H) = 2,04%, W (S) = 32,65%, W (O) = 65,31%. Провівши розрахунки, ви зрозуміли, що сьогодні піде мова про сульфатну кислоту! Перелічені властивості ви зможете пояснити в кінці уроку. Наше завдання на сьогодні – розглянути будову молекули сульфатної кислоти, встановити її фізичні і хімічні властивості (загальні і специфічні)., а також застосування. Отже - починаємо! ІІІ. Етап засвоєння нових знань. 3.1. Розповідь учителя. Властивості будь якої речовини не можливо вивчити, якщо невідома її будова. Саме будова молекул речовин визначає їх властивості. Розглянемо
  • 3. молекулу сульфатної кислоти, схематично ми можемо її зобразити наступним чином: S O O O H O H Ступінь окислення Сульфуру у молекулі сульфатної кислоти становить +6. Це найвищий ступінь окиснення атома Сульфуру. Атом Сульфуру може лише відновлюватись, тобто знижувати свій ступінь окиснення, і завдяки цьому окислювати інші атоми. Це означає що сульфатна кислота є сильним окисником. Однак, структурна формула кислоти, яку ми записали не є вірною. Насправді у просторі молекула H2SO4 не плоска, а має форму тетраедру. Учитель. Тепер, коли ми встановили будову молекули сульфатної кислоти, перейдемо до вивчення її властивостей. Перш за все встановимо її фізичні властивості. Для цього розгляньте публікацію увас на партах і виберіть інформацію, що стосується фізичних властивостей. Один учень описує властивості сульфатної кислоти. Орієнтовна відповідь: безбарвна важка рідина, схожа на олію. Добре розчиняється у воді, під час розчинення виділяється велика кількість теплоти. Не летка. Не має запаху. Учитель. Погляньте на малюнки, і виберіть той, на якому показано вірне змішування води і кислоти. Поясніть ваш вибір. Орієнтовнавідповідь: Вірним є малюнок 2, треба додавати кислоту у воду, а не навпаки. Кислота є важчою за воду, і осідає на дно стакану. Як що додавати воду до кислоти, то легка вода залишиться над кислотою, за рахунок розчинення виділяється велика кількість тепла, якого вистачає для закипання води. Краплі кислоти разом з водою, можуть потрапити на шкіру, одяг тощо. Учитель. На склянці з сульфатною кислотою (показує склянку і знак у збільшеному форматі) є знак: Поясніть, чому знак наклеєно на склянку. Орієнтовна відповідь: Сульфатна кислота досить агресивна речовина, може викликати хімічні опіки шкіри, роз’їдати металеві, дерев’яні поверхні. Проблемне питання: Чи можна в разі потрапляння на шкіру конц. сульфатної кислоти відразу змивати її водою?
  • 4. Відповідь: Спочатку треба промокнути кислоту серветками із тканини і тільки тоді залишки змити великою кількістю води, а потім нейтралізувати розчином питної соди. Якщо змивати одразу, то можна отримати ще й тепловий опік. Учитель. Далі перейдемо до хімічних властивостей. Сульфатна кислота має властивості схожі з іншими неорганічними кислотами, і властивості специфічні, які притаманні лише їй. Спочатку розглянемо загальні – не специфічні властивості. Проведемо певні досліди і зробимо висновки. 1. Дія розчину сульфатної кислоти на індикатори – лакмус і метилоранж. 2. Дія розчину сульфатної кислоти на метали – цинк і мідь 3. Дія розчинусульфатної кислоти на основніоксиди – ферум (ІІІ) оксид і купрум (ІІ) оксид. 4. Дія розчину сульфатної кислоти на розчин лугу – Натрій гідроксиду, і нерозчинну основу – Ферум (ІІІ) гідроксид. 5. Дія розчину сульфатної кислоти на солі більш слабких кислот – магній карбонату, натрій сульфіту. (Вдома до записаних молекулярних рівнянь напишете повні та скорочені йонні) 6. Якісна реакція на сульфат-йон Інструкція до лабораторного досліду Якісна реакція на сульфат-йон Обладнання: пробірки, піпетки, сульфатна кислота (10% розчин), розчини барій хлориду, натрій сульфату, нітратної кислоти Дослід 1. За допомогою піпетки налийте у планшетку 1-2 краплі розчину Натрій сульфату, в іншу – розбавленого розчину сульфатної кислоти. Додайте декілька крапель розчину барій хлориду. Що спостерігаєте? Напишіть рівняння реакцій в молекулярній та йонній формах. Дослід 2. Додайте до осадів кілька крапель нітратної кислоти. Чи розчиняються осади? Відповідь обґрунтуйте.
  • 5. Після виконання серії дослідів ми впевнилися, що розчинсульфатної кислоти має хімічні властивості, які притаманні і іншим кислотам. Проблемне питання: Чи залежать хімічні властивості речовини від концентрації? Чи зміняться властивості сульфатної кислоти, якщо для дослідів використовувати концентровану кислоту? Орієнтовна відповідь: так, хімічні властивості кислот повинні залежати від концентрації, тому що чим більше концентрація кислоти, тим менше її ступінь дисоціації. Тобто, концентрована кислота не розпадається на йони – отже і властивості повинні бути інші. Розповідь учителя. Так, концентрована сульфатна кислота має зовсім інші хімічні властивості. Розглянемо деякі з них. Концентрована сульфатна кислота енергійно реагує з водою, в результаті реакції утворюється гідрат кислоти, і виділяється велика кількість тепла Учитель. Концентрована сульфатна кислота – сильний окисник. При нагріванні вона реагує майже з усіма металами, навіть і тими, які у ряді напруг металів знаходяться за Гідрогеном. Виключення складають лише золото і платина. У таких реакціях не виділяється водень, замість нього утворюється один з продуктів відновлення сульфатної кислоти. У якості прикладу розглянемо, взаємодію міді з 35%-ною сульфатною кислотою. При нагріванні бачимо, що розчин забарвлюється у блакитний колір (Чому?). Сu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O Видно, що у данному випадку атом Сульфуру, у молекулі сульфатної кислоти – S+6 відновився до S+4 у Сульфур (IV)оксиді. Можемо записати: S+6 +2e = S+4. Учитель. Більш активні метали, можуть відновлювати атом Сульфуру до ступенів окиснення 0, -2. Розглянемо реакцію взаємодії магнію з концентрованою сульфатною кислотою: Mg + H2SO4 = MgSO4 + H2S + H2O Учень біля дошки складає електронний баланс для цієї реакції, і розставляє коефіцієнти у рівнянні реакції: Mg0 – 2e = Mg+2 2 8 4 окиснення, відновник S+6 + 8e = S-2 8 2 1 відновлення, окисник
  • 6. 4Mg + 5H2SO4 = 4MgSO4 + H2S + 4H2O Проблемне питання. На початку уроку прозвучало твердження, що дана речовина реагує з металами, але перевозять її у сталевих цистернах. Як це можна пояснити? Досить цікавим є те, що концентрована кислота (з концентрацією 75% і вище) за кімнатної температури не взаємодіє з деякими металами, наприклад, залізом, алюмінієм і хромом. Справа у тому, що безводна кислота пасивує поверхню металу. Поверхня металу вкривається оксидною плівкою, яка частково, або майже повністю припиняє процес корозії металу кислотою. Це дозволяє перевозити сульфатну кислоту у стальних цистернах. Концентрована сульфатна кислота здатна обвуглювати органічні речовини. Згадаємо книгу, яку ми розглядали на початку уроку – краплі сульфатної кислоти, які потрапили на сторінки – пошкодили їх. Учитель. Досить цікавою є реакція взаємодії сульфатної кислоти з цукром. Для її проведення у стакан насиплемо близько 30 г цукру, вставимо скляну паличку і додамо невелику кількість 35% розчину сульфатної кислоти, щоб утворилася «каша». Через деякий час суміш стає чорною, і починає повзти уверх по скляній паличці. Сульфатна кислота – обвуглила цукор до елементарного вуглецю. Рівняння реакції: C12H22O11 + 2H2SO4 = 11C + CO2 + 2SO2 + 13 H2O (відео) Робота зі схемою На столах є публікації «Її величність сульфатна кислота». Озвучимо галузі її застосування. Учитель Ми склали сьогодні майже оду сульфатній кислоті. Чи дійсно все так добре? А який вплив її на навколишнє середовище? • Кислотні дощі • - Вони сприяють підвищенню кислотності ґрунтів і зниженню врожаїв, збільшенню кислотності водойм і загибелі його мешканців. - Найдрібніші крапельки сульфатної кислоти можуть утворюватися в середніх і верхніх шарах атмосфери в результаті реакції водяної пари і вулканічного попелу, що містить великі кількості сірки. Суспензія, що утворилася, затрудняє доступ сонячних променів до поверхні планети.
  • 7. - Кислотні дощі спричинюють корозію металів, руйнують лакофарбові покриття. - Під їх згубною дією руйнуються будівельні матеріали, пам'ятники архітек- тури. 2. Етап закріплення нових знань. Завдання 1 (виконується усно.) Раніше між дерев`яними рамами вікон інколи розміщували склянку з концентрованою сульфатною кислотою. Чому склянки не наповнювали до країв? Орієнтовна відповідь: концентрована сульфатна кислота дуже гігроскопічна речовина, поглинає воду навіть з повітря. Завдання 2 («Так – ні») 1. Розчин сульфатної кислоти є слабким електролітом. 2. При розчиненні концентрованої H2SO4 кислоту приливають до води. 3. Концентрована H2SO4 є дуже леткою. 4. Концентрована H2SO4 активно взаємодіє із залізом. 5. Розведена H2SO4 не взаємодіє з міддю. 6. Розведена H2SO4 змінює забарвлення лакмусу на червоний. 7. Якісним реактивом на сульфат-йон є солі Барію. 8. Внаслідок взаємодії конц. H2SO4 із сріблом одним із продуктів є SO3. 9. Олеум – це розчин SO2 у концентрованій H2SO4 . 10. При взаємодії розведеної H2SO4 з металами ніколи не виділяється водень. 11. Розведена H2SO4 не взаємодіє із нерозчинними основами. Ключ до розв`язку 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 - + - - + + + - - - - Завдання 3 Метод «Гронування» На дошці намальоване гроно винограду. У кожну ягідку записується властивість - Нелетка; - Важка; - Оліїста; - Їдка;
  • 8. - Обвуглення; - Розігрівання; - Взаємодіє з Ме; - Утворює олеум - Вз. з МеО; - Вз з МеОН - Дисоціює Завдання 4. Метод «Хімічна естафета» На дошці записані два ланцюжки перетворень. Змагання по варіантах, учні по черзі виходять до дошки. 1) S → SO2 → SO3 → К2SO4 2) SO3 → H2SO4 → Na2SO4 → ВаSO4 Завдання 5. Самостійна робота На листках оцінювання зі зворотної сторони є диференційовані завдання. Виберіть те, що вам під силу і виконайте його Чи знаєте ви, що… - Сульфатна кислота використовується у харчовій промисловості як харчова добавка Е513 - Хмари сульфатної кислоти становлять значну частину покриву планети Венера. - Сірники з`явилися у 1806 році й запалювалися з допомогою сульфатної кислоти. - Деякі голожаберні молюски, захищаючись, виділяють зі своїх залоз речовину, що впливає на шкірні покриви й органи кривдника. - Озеро смерті, що знаходиться на острові Сицілія, — саме "мертве" на Землі. Береги озера позбавлені рослинності, а в його водах немає нічого живого. Будь – яка істота, що потрапила в його води, миттєво гине. Коли був зроблений аналіз води, то виявилось, що в ній у великій кількості міститься сірчана кислота. - Вулканічне кратерове озеро Каваг Ієн на острові Ява, що в Індонезії, переповнене концентрованою сульфатною кислотою – найбільша природна кислотна водойма у світі. 4. Домашнє завдання. 1. Написати йонні рівняння до прикладів хімічних реакцій, записаних на уроці 2. Рівняння окисно-відновних реакцій урівняти методом електронного балансу 3. Дослідити, які харчові продукти містять харчову добавку Е 513.
  • 9. 4. Випереджаюче завданння. Підготувати повідомлення на теми: «Мийні та відбілюючі сульфуровмісні речовини, їх дія», «Роль сульфуровмісних речовин у виготовленні транспортних засобів». 5. Підсумки . Мікрофон: На сьогоднішньому уроці мені найбільше сподобалось… Вправа «Настрій» Чи побільшало усмішок? Обведіть піктограму