This document provides structural analysis details for a 2-storey bungalow, including:
1) Calculations of dead and live loads acting on beams and columns from roof/floor slabs, walls, and structural elements.
2) Analysis of Shear Force and Bending Moment diagrams for selected beams.
3) Determination of total loads on Columns 1/E and 2/E from combination of dead and live loads at each level, finding the maximum load on Column 2/E to be 306.37 kN.
Dynamics of structures 5th edition chopra solutions manualSchneiderxds
Download at: https://goo.gl/bVUnH2
People also search:
dynamics of structures (5th edition) pdf
dynamics of structures chopra 5th edition pdf
dynamics of structures chopra 4th edition pdf
chopra dynamics of structures pdf
dynamics of structures theory and applications to earthquake engineering pdf
dynamics of structures anil k chopra
dynamics of structures chopra 3rd edition pdf
dynamics of structures: theory and applications to earthquake engineering 5th edition
Dynamics of structures 5th edition chopra solutions manualSchneiderxds
Download at: https://goo.gl/bVUnH2
People also search:
dynamics of structures (5th edition) pdf
dynamics of structures chopra 5th edition pdf
dynamics of structures chopra 4th edition pdf
chopra dynamics of structures pdf
dynamics of structures theory and applications to earthquake engineering pdf
dynamics of structures anil k chopra
dynamics of structures chopra 3rd edition pdf
dynamics of structures: theory and applications to earthquake engineering 5th edition
Core technology of Hyundai Motor Group's EV platform 'E-GMP'Hyundai Motor Group
What’s the force behind Hyundai Motor Group's EV performance and quality?
Maximized driving performance and quick charging time through high-density battery pack and fast charging technology and applicable to various vehicle types!
Discover more about Hyundai Motor Group’s EV platform ‘E-GMP’!
In this presentation, we have discussed a very important feature of BMW X5 cars… the Comfort Access. Things that can significantly limit its functionality. And things that you can try to restore the functionality of such a convenient feature of your vehicle.
What Does the PARKTRONIC Inoperative, See Owner's Manual Message Mean for You...Autohaus Service and Sales
Learn what "PARKTRONIC Inoperative, See Owner's Manual" means for your Mercedes-Benz. This message indicates a malfunction in the parking assistance system, potentially due to sensor issues or electrical faults. Prompt attention is crucial to ensure safety and functionality. Follow steps outlined for diagnosis and repair in the owner's manual.
Fleet management these days is next to impossible without connected vehicle solutions. Why? Well, fleet trackers and accompanying connected vehicle management solutions tend to offer quite a few hard-to-ignore benefits to fleet managers and businesses alike. Let’s check them out!
Symptoms like intermittent starting and key recognition errors signal potential problems with your Mercedes’ EIS. Use diagnostic steps like error code checks and spare key tests. Professional diagnosis and solutions like EIS replacement ensure safe driving. Consult a qualified technician for accurate diagnosis and repair.
"Trans Failsafe Prog" on your BMW X5 indicates potential transmission issues requiring immediate action. This safety feature activates in response to abnormalities like low fluid levels, leaks, faulty sensors, electrical or mechanical failures, and overheating.
Ever been troubled by the blinking sign and didn’t know what to do?
Here’s a handy guide to dashboard symbols so that you’ll never be confused again!
Save them for later and save the trouble!
5 Warning Signs Your BMW's Intelligent Battery Sensor Needs AttentionBertini's German Motors
IBS monitors and manages your BMW’s battery performance. If it malfunctions, you will have to deal with an array of electrical issues in your vehicle. Recognize warning signs like dimming headlights, frequent battery replacements, and electrical malfunctions to address potential IBS issues promptly.
𝘼𝙣𝙩𝙞𝙦𝙪𝙚 𝙋𝙡𝙖𝙨𝙩𝙞𝙘 𝙏𝙧𝙖𝙙𝙚𝙧𝙨 𝙞𝙨 𝙫𝙚𝙧𝙮 𝙛𝙖𝙢𝙤𝙪𝙨 𝙛𝙤𝙧 𝙢𝙖𝙣𝙪𝙛𝙖𝙘𝙩𝙪𝙧𝙞𝙣𝙜 𝙩𝙝𝙚𝙞𝙧 𝙥𝙧𝙤𝙙𝙪𝙘𝙩𝙨. 𝙒𝙚 𝙝𝙖𝙫𝙚 𝙖𝙡𝙡 𝙩𝙝𝙚 𝙥𝙡𝙖𝙨𝙩𝙞𝙘 𝙜𝙧𝙖𝙣𝙪𝙡𝙚𝙨 𝙪𝙨𝙚𝙙 𝙞𝙣 𝙖𝙪𝙩𝙤𝙢𝙤𝙩𝙞𝙫𝙚 𝙖𝙣𝙙 𝙖𝙪𝙩𝙤 𝙥𝙖𝙧𝙩𝙨 𝙖𝙣𝙙 𝙖𝙡𝙡 𝙩𝙝𝙚 𝙛𝙖𝙢𝙤𝙪𝙨 𝙘𝙤𝙢𝙥𝙖𝙣𝙞𝙚𝙨 𝙗𝙪𝙮 𝙩𝙝𝙚 𝙜𝙧𝙖𝙣𝙪𝙡𝙚𝙨 𝙛𝙧𝙤𝙢 𝙪𝙨.
Over the 10 years, we have gained a strong foothold in the market due to our range's high quality, competitive prices, and time-lined delivery schedules.
Things to remember while upgrading the brakes of your carjennifermiller8137
Upgrading the brakes of your car? Keep these things in mind before doing so. Additionally, start using an OBD 2 GPS tracker so that you never miss a vehicle maintenance appointment. On top of this, a car GPS tracker will also let you master good driving habits that will let you increase the operational life of your car’s brakes.
What Exactly Is The Common Rail Direct Injection System & How Does It WorkMotor Cars International
Learn about Common Rail Direct Injection (CRDi) - the revolutionary technology that has made diesel engines more efficient. Explore its workings, advantages like enhanced fuel efficiency and increased power output, along with drawbacks such as complexity and higher initial cost. Compare CRDi with traditional diesel engines and discover why it's the preferred choice for modern engines.
Why Is Your BMW X3 Hood Not Responding To Release CommandsDart Auto
Experiencing difficulty opening your BMW X3's hood? This guide explores potential issues like mechanical obstruction, hood release mechanism failure, electrical problems, and emergency release malfunctions. Troubleshooting tips include basic checks, clearing obstructions, applying pressure, and using the emergency release.
1. SCHOOL OF ARCHITECTURE ,BUILDING & DESIGN
BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) (ARCHITECTURE)
MODULE | BUILDING STRUCTURE
MODULE CODE NUMBER | ARC2522/2523
ASSIGNMENT | STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ANDERSON WONG CHUN SENG 0323836
TUTOR : MR ADIB
2. • CONTENT
Brief Introduction
Design Brief
Calculation formula
Architectural Drawings
• Ground Floor Plan
• First Floor Plan
• Roof Plan
Structural Drawings
• Foundation Plan
• Ground Floor Structural Plan
• First Floor Structural Plan
Liveloads Drawings
• Ground Floor Plan
• First Floor Plan
Beam Analysis
Column Analysis
3. BRIEF INTRODUCTION
This is a 2 storey bungalow situated on a plot of land consisting
entertainment area, neat lawn while located in a hot area. This house size of
this house is large which fits perfect for a family. A living room is located at
the first floor for the leisure purposes. This gives users a sense of privacy.
The pitch roof adds a little extra space by allowing for an attic area in this
beautiful compact home.
4. DESIGN BRIEF
Dead Loads of Structure (Constant)
Dead load factor = 1.4 (According to UBBL)
1.Density of Materials
a)Reinforced Concrete: 24kN/m3
b)Brick Masonry: 19kN/m3
c)Roof Slab :1.0kN/m2
2.Reinforced Concrete Beam Self Weight
Cross-sectional area
= width x height of the beam
= 0.2m x 0.3m = 0.06m2
Beam self-weight per meter length
3. Brick wall self-weight
= thickness x height x density of brick wall
= 0.15m x 3.0 x 19kN/m2
= 8.55 kN/m
4. Floor slab self-weight
Floor slab self-weight per meter square
= slab thickness x density of concrete
= 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2
5. ROOM Live Load per meter square area (kN/m2)
Bedroom 1.5
Dining Area 2.0
Living Area 2.0
Bathroom 2.0
Kitchen 3.0
Corridor 2.0
Storage 4.0
Roof 0.5
Live loads of Rooms according ot its function (Constant)
Live load factor 1.6
Column design (Capacity of Column)
Given, Fcu = 30 N/mm2
Fy = 460 N/mm2
Ac = 200mm x 200mm
= 40000mm2
Assuming 2% Steel reinforced into concrete
Asc = 2% x 40000 mm2
= 800mm2
N = (0.4 x Ac x Fcu) + (0.8 x Asc x Fy)
= (0.4 x 30 x 40000) + (0.8 x 460 x 800)
= 774.4 kN
6. CALCULATION FORMULA
1.Slab System
Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab
When Ly/Lx > 2 (One way slab system) When Ly/Lx < 2 (Two way slab system)
2.Column Calculations
a)Dead Load
Brick Wall Self Weight = [Material Density x Thickness x Height] x [Total length of wall in
Tributary Area]
Slab Self Weight = [Material Density x Thickness] x [Area of Tributary Area]
Beam Self Weight = [Material Density x Size of Beam] x [Total Length of Beam in
Tributary
Area]
Column Self Weight = Material Density x Size of Beam x Height of Column
b)Live Load
Live Load on Slab = Live Load (UBBL) x Area of Space within Tributary Area
c)Ultimate Load
Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)
3.Beam Calculations
a)Dead Load
Beam Self Weight = Material Density x Size of Beam
Brick Wall Self Weight = Material Density x Thickness x Height
Dead Load on Slab (One Way Slab) = Material Density x Thickness x (Lx/2)
b)Live Load
Live Load on Slab (One Way Slab) = Live Load (UBBL) x (Lx/2)
Live Load on Slab (Two Way Slab)
(Triangular) = Live Load (UBBL) x (Lx/2) x %
(Trapezoidal) = Live Load (UBBL) x (Lx/2)
c)Ultimate Load
Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)
Reaction Force
= ΣM = 0
= ΣFy = 0
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17. 1) BEAM (1-2 / E)
(GROUND FLOOR)
DETERMINE ONE-WAY
OR TWO WAY SLAB
SLAB 1-2/ D-E
Ly/ Lx = 3400/3000
= 1.13 <2
(TWO-WAY SLAB)
SLAB SELF WEIGHT
= THICKNESS x DENSITY
= 0.15m x 24kN/m2
= 3.6 kN/m
DEAD LOADS
FORCE ACTING ON SLAB (TRIANGLE SIDE)
= WEIGHT OF SLAB x Lx/2 x (2/3)
= 3.6kN/m2 x (3/2) x (2/3)
= 3.6 kN/m
BEAM WEIGHT (Concrete)
= DIMENSION x DENSITY
= (0.2 x 0.3) x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
WALL WEIGHT
= HEIGHT x THICKNESS x DENSITY
= 3 x 0.15 x 19kN/m3
= 8.55 kN/m
TOTAL DEAD LOAD
= 3.6 + 1.44 + 8.55
= 13.59 kN/m
LIVE LOADS (SLAB 1-2 / E)
TWO WAY (Triangle Side)
= LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) x (2/3)
= 1.5kN/m2 x (3/2) x (2/3)
= 1.5 kN/m
TOTAL FORCE ON BEAM (ULTIMATE LOAD)
= (DEAD LOAD x 1.4) + (LIVE LOAD x 1.6)
= (13.59 kN/m x 1.4) + (1.5kN/m x 1.6)
= 21.43 kN/m
18. SHEAR FORCE & BENDING MOMENT DIAGRAM
MOMENT = FORCE x DISTANCE
= 21.43 x 3
= 64.29
Ema = 0
0 = 64.29 (1.5) - RB (3)
3RB = 96.44
RB = 32.15 kN
Emy = 0
0 = RA - 64.29 + 32.15
RA = 32.15 kN
MAX POINT = AREA
= 1/2 x 3 x 32.15
= 48.23
19. 2) BEAM (2 / D-E)
(GROUND FLOOR)
DETERMINE ONE-WAY OR TWO-WAY SLAB
SLAB 1-2/D-E
Ly/ Lx = 3400 / 3000
= 1.13 <2
(TWO-WAY SLAB)
SLAB 2-3 / D-E
Ly/ Lx = 4000 / 3400
= 1.18 <2
(TWO-WAY SLAB)
SLAB SELF WEIGHT
= THICKNESS x DENSITY
= 0.15m x 24kN/m2
= 3.6kN/m
DEAD LOADS
FORCE ACTING ON SLAB
SLAB (1-2 / D-E) (Trapizoid Side)
= WEIGHT OF SLAB x Lx/2
= 3.6kN/m2 x (3/2)
= 5.4 kN/m
SLAB (2-3 / D-E) (Triangle Side)
= WEIGHT OF SLAB x Lx/2 x (2/3)
= 3.6kN/m2 x (3.4/2) x (2/3)
= 4.08 kN/m
BEAM WEIGHT (Concrete)
= DIMENSION x DENSITY
= (0.2 x 0.3) x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
(NO WALL)
TOTAL DEAD LOAD
BEAM 1/ D-E
= 5.4 + 4.08 + 1.44
= 10.92 kN/m
20. LIVE LOADS
TWO WAY (SLAB 1-2 / D-E) (Trapizoid Side)
= LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2)
= 1.5kN/m2 x (3/2)
=2.25 kN/m
TWO WAY (SLAB 2-3 / D-E) (Triangle Side)
= LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) x (2/3)
= 1.5kN/m2 x (3.4/2) x (2/3)
= 1.7 kN/m
TOTAL FORCE ON BEAM (ULTIMATE LOAD)
BEAM 1 / D-E
= (DEAD LOAD x 1.4) + (LIVE LOAD x 1.6)
= (10.92 kN/m x 1.4) + (3.95 kN/m x 1.6)
= 21.61 kN/m
SHEAR FORCE & BENDING MOMENT DIAGRAM
MOMENT = FORCE x DISTANCE
= 21.61 x 3.4
= 73.48
Ema = 0
0 = 73.474 (3.4/2) - RB (3.4)
3.4RB = 124.91
R = 36.74 kN
MAX POINT = AREA
= 1/2 x 36.74 x 3.4
= 62.46
21. 1) Column (1/E)
ROOF
SLAB AREA
= 1.7 x 1.5
= 2.55m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 4.608 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 2.55 x 1.0 kN/m2
= 2.55 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 4.608 + 2.55
= 7.158 kN
LIVE LOAD
= 2.55 x 0.5 kN/m2
= 1.275 kN
FIRST
SLAB AREA
= 1.7 x 1.5
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 4.608 kN
WALL SELF WEIGHT
= (1.7 x 1.5) x 8.66 kN/m
= 27.36 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 2.55 x 3.6 kN/m2
= 9.18 kN
22. COLUMN SELF WEIGHT
=0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m
= 2.88 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 4.608 + 27.36 + 9.18 + 2.88
= 44.028 kN
LIVE LOAD
= 2.55 x 2.0 kN/m2 (Toilet)
=5.1kN
GROUND
SLAB AREA
= 1.7 x 1.5
= 2.55m2
BEAM SELF WEIGHT
= (17m + 1.5) x 8.55 kN/m
= 4.608 kN
WALL SELF WEIGHT
= (1.7 x 1.5) x 8.55 kN/m
= 27.36 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 2.55 x 3.6 kN/m2
= 9.18 kN
COLUMN SELF WEIGHT
= 0.2 x 0.2m x 3m x 24 kN/m
TOTAL DEAD WEIGHT
= 4.608 + 27.36 + 9.18 + 2.88
= 44.028 kN
LIVE LOAD
= 2.55 x 1.5 kN/m2 (Toilet)
= 3.825 kN
23. ULTIMATE DEAD LOAD
= (TOTAL DEAD LOAD x 1.4)
= (7.158 + 44.068 + 44.068) x 1.4
= 133.4 kN
ULTIMATE LIVE LOAD
= ( TOTAL LIVE LOAD x 1.6)
= ( 1.275 + 5.1 + 3.825) x 1.6
= 16.32 kN
TOTAL LOAD ACTING ON COLUMN (1/E)
= 133.4+ 16.32
= 149.72 kN
24. 2) Column (2/E)
ROOF
SLAB AREA
= 1.7 x 4.5
= 7.65m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.5m + 3m + 1.7m) x 1.44 kN/m
= 89.3 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 7.65 x 1.0 kN/m2
= 7.65 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 8.93 + 7.65
= 16.58 kN
LIVE LOAD
= 7.65 x 0.5 kN/m2
= 3.825 kN
FIRST
SLAB AREA
= 1.7 x 4.5
= 7.65m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 3m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 8.93 kN
WALL SELF WEIGHT
= (1.7 x 1.5 + 3) x 8.55 kN/m
= 53.01 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 7.65 x 3.6 kN/m2
= 27.54 kN
25. COLUMN SELF WEIGHT
= 0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m
= 2.88 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 8.93 + 2.88 + 27.54 + 53.01
LIVE LOAD
i. 1.5 x 1.7 x 2.0 kN/m2 (Toilet)
= 5.1 kN
ii. 3 x 1.7 x 1.5 kN/m2 (Bedroom)
= 7.65 kN
GROUND
SLAB AREA
= 1.7 x 4.5
= 7.65m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 3m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 8.93 kN
WALL SELF WEIGHT
= (3 + 1.5) x 8.55 kN/m
= 38.48 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 7.65 x 3.6 kN/m2
= 27.54 kN
COLUMN SELF WEIGHT
= 0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m
= 2.88 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 8.93 + 38.48 + 27.54 + 2.88
= 77.82 kN
LIVE LOAD
= 7.65 x 1.5 kN/m2 (Toilet
= 11.48 kN
26. ULTIMATE DEAD LOAD
= (TOTAL DEAD LOAD x 1.4)
= (16.58 + 92.36 + 77.83) x1.4
= 261.48 kN
ULTIMATE LIVE LOAD
= (TOTAL LIVE LOAD x 1.6)
= (3.825 + 5.1 + 11.48) x 1.6
= 44.89kN
TOTAL LOAD ACTING ON COLUMN (1/E)
= 261.48 + 44.89
= 306.37 kN