мультимедійна презентація уроку хімії у 8 класі по темі "Поняття про амфотерні оксиди та гідроксиди"
може використовуватися при викладанні хімії у загальноосвітніх школах
містить досліди віртуальної хімічної лабораторії
STEAM урок. "Ознайомлення з дробами. Запис дробу. Чисельник і знаменник дробу...270479
STEAM урок. "Ознайомлення з дробами. Запис дробу. Чисельник і знаменник дробу. Складені задачі, які включають знаходження частини числа. Знайомство з технікою "Печворк" в жівописі. "Бабусин килимок" Бінарний урок з математики та образотворчого мистецтва
2. Мета: - закріпити знання про склад, фізичні та хімічні
властивості кислот, основ, оксидів і солей; повторити
способи їх добування та межі застосування; перевірити
вміння писати рівняння реакцій і розв’язувати задачі;
- розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння
нестандартного мислення;
- виховувати творчій підхід до навчання, колективізм.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма: урок – змагання.
Методи: словесні – бесіда; наочні – робота з
дидактичним матеріалом; практичні – експеримент.
Обладнання: штатив з пробірками розчин натрій
гідроксиду (NaOH), хлоридної кислоти (HCl), кальцій
карбонат (CaCO₃), фенолфталеїн.
3. Підготовка до уроку
1) Формуються 2 команди.
2) Кожна команда виготовляє
емблему, захист;
3) Обираються капітани команд;
4) Склад журі формується із
старшокласників
4. Хід уроку
(Звучить музика)
Учитель. Оголошує тему, задачі уроку.
Сьогодні ми підіб’ємо підсумки нашої сумлінної
праці.
Проведемо змагання – двобій двох команд.
Відбувається представлення кожної команди (назва,
девіз, емблема)
Щоб розпочати двобій і визначити, хто краще
засвоїв тему «Складні речовини», влаштуємо
змагання капітанів.
Команда, капітан якої першим правильно відповів на
запитання, починає гру.
5. Конкурс капітанів
1. Складіть формули основ, які
відповідають таким оксидам: Na₂O; Al₂O₃;
ZnO. Що таке основи?
2. Складіть формули кислот, які відповідають
таким оксидам: SiO₂; N₂O₅; P₂O₅. Що таке
кислоти?
6. Конкурс «Розминка»
Беруть участь усі члени команди,
які по черзі відповідають на
запитання. Кожна правильна
відповідь оцінюється 1 балом.
7. Перша команда
1. Що таке оксиди?
2. Назвіть дві безоксигенові кислоти.
3. Як добуваються кислоти?
4. Які речовини утворюються внаслідок взаємодії HCl з
Mg?
5. Які оксиди називаються основними?
6. Запишіть формулу алюміній оксиду.
7. Якого кольору набуває лакмус у розчинах кислот?
8. Як називаються солі кислоти HNO₃?
9. Що таке реакція нейтралізації?
10. Наведіть формулу кухонної солі.
11. Наведіть хімічну назву речовини NaHCO₃
8. Друга команда
1. Що таке солі?
2. Назвіть дві оксигеномвісні кислоти.
3. Напишіть формулу магній гудроксиду.
4. Чи взаємодіє мідь з хлоридною кислотою?
5. Якого кольору фенолфталеїн у розчинах основ?
6. Назвіть речовину CO₂.
7. Як називаються солі кислоти H₃PO₄?
8. Які оксиди називають кислотними?
9. Як добути оксиди?
10. Який газ виділяється внаслідок взаємодії цинку і
сульфатної кислоти?
11. Наведіть формулу ортофосфатної кислоти.
9. Конкурс «Хрестики – нулики»
Кожна команда обирає для участі
в конкурсі одного гравця. Кожне
рівняння оцінюється 1 балом.
Знайдіть виграшний шлях і
напишіть відповідні рівняння
реакцій.
10. I команда
SO₃ Ca CaO
H₂SO₄ CaO H₂O
Ca CaSO₄ Ca(OH)₂
Відповідь: Ca – CaO - CaSO₄
11. II команда
O₂ Al(OH)₃ Al
Al(OH)₃ Al₂O₃ AlCl₃
AlCl₃ Al O₂
Відповідь: Al - Al₂O₃ - AlCl₃
12. Конкурс «Третій зайвий»
Від кожної команди в конкурсі бере участь один
представник. За кожну правильну відповідь
зараховується 1 бал.
Який елемент у рядку є зайвим? (Формула)
I команда
1. HCl, HBr, HNO₃
2. Cu(OH)₂, NaOH, KOH
3. SiO₂, Al₂O₃, Na₂O
II команда
1. H₂SO₄, HNO₃, HCl
2. Fe(OH)₃, Al(OH)₃, NaOH
3. SO₂, CuO, CO₂
13. Конкурс «Експериментатори»
У конкурсі беруть участь по одному учаснику від
кожної команди.
Відгадайте, яку реакцію проводить суперник.
Запишіть рівняння цієї реакції та поясніть її.
За кожну правильну відповідь зараховується 3
бали.
I команда отримує речовини: натрій гідроксид,
фенолфталеїн, хлоридна кислота. Показує
дослід: знебарвлення розчину основи кислотою.
II команда отримує речовини: крейда, хлоридна
кислота. Показує дослід: взаємодія солі з
кислотою.
14. Конкурс «Кіт у мішку»
Кожна команда відповідає на запитання з мішка.
За кожну правильну відповідь нараховується 5
балів.
1. Речовина негорюча, а її гасять. Що це за
сполука? (CaO)
2. Як розпізнати хлоридну кислоту і натрій
гідоксид?
3. Сполука чорного кольору застосовується в
скловарінні, а також в органічних синтезах,
утворюється внаслідок горіння неактивного
металу. Що це за речовина? (CuO)
4) Безбарвний газ з характерним різким запахом. У
червоної троянди, опущеної у цей газ, забарвлення
зникає, і вона стає білою. Що це за речовина? (SO₂)
15. Конкурс «Хто більше?»
Кожна команда на аркуші паперу пише
формули відомих їм речовин – оксидів,
основ, солей певного хімічного
елемента. Кожна правильно написана і
названа речовина – 1 бал.
I команда – Al
II команда - Ca
16. Гра з глядачами
У зошитах виконати завдання (здаються на перевірку).
Розв’язати задачі
I варіант
1. (3 бала). Який об’єм водню (н.у.) можна добути під час
взаємодії 13 г цинку із сульфатною кислотою (4, 48 л)
2. (1 бал). З переліку випишіть окремо формули кислот,
основ
II варіант
1. (3 бала). Обчислити, яка маса фосфор (V) оксиду взаємодіє з
водою, якщо в результаті цієї взаємодії утворюється
ортофосфатна кислота масою 9,8 г
2. ( 1 бал). З переліку випишіть окремо формули оксидів, солей
Перелік (для обох варіантів): Ca(OH)₂, HCl, MgO, CaCl₂, Al₂O₃,
NaOH, H₂SO₄, MgSO₄, BaO, H₂Co₃, Cu(OH)₂