1. Тема. Письмо рядкової букви й (йот), складів, слів із нею.
(1 клас)
Мета. Вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви й (йот);
писати її в рядках зошита, у складах та словах; удосконалювати
навички каліграфічного письма; розвивати логічне мислення,
мовлення, дрібну моторику руки, правильну артикуляцію звуків,
фантазію учнів; виховувати у дітей самостійність, акуратність,
дбайливе ставлення до робочої хвилини, повагу до оточуючих людей.
Обладнання: зразок рукописної букви й, фішки для складання звукових
моделей слів, капелюхи, предметні малюнки, шнурки, картки
для тактильних відчуттів,DVD – програвач.
Форма проведення: ділова гра «Шість мислячих капелюхів де Боно»
Хід уроку
І Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте: «Добрий день».
ІІ Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками
Гра «Впіймай звук»
Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують звук й.
Їде в парк трамвай новий,
Назву має він «Шкільний».
Мчить по рейкам він стальним,
Учень Йосип керує ним.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
– Наш клас сьогодні здійснить подорож на «Шкільному» трамвайчику по
країні Каліграфії. Для цього нам треба зібратися у подорож і придбати
квитки. Діти купують квитки (білі, червоні, зелені, жовті, сині).
ІV Актуалізація опорних знань.
1.Вправа « Мозковий штурм»
Фонетична розминка
- Що ви знаєте про звуки? ( звуки ми чуємо і вимовляємо )
- Вимовте правильно звуки української мови. Працюємо ланцюжком.
- На які дві великі групи поділяються всі звуки?
- Послухайте вірш і підкажіть про які звуки йдеться?
2. Шість звуків вільно можна
Співати,як пісні.
Ці звуки знає кожен.
Як звем їх? ( Голосні )
- Скільки голосних звуків в українській мові?
- Назвіть їх.
- Якими бувають приголосні звуки?
- Чим буква ь « знак м’якшення» відрізняється від усіх інших?
- Який приголосний звук завжди м’який?
- Що ви знаєте про букви?
- Чим відрізняються звуки від букв?
Гра «Шість мислячих капелюхів де Боно».
Об`єднання класу по групах (діти вдягають капелюхи).
Повторення правил роботи в групах.
Рушаємо в подорож ми за знаннями.
Візьмемо кмітливість в дорогу із нами.
Фантазія, вигадка стануть в пригоді.
Отож, вирушаймо! Лінитися годі!
V Повідомлення теми і мети уроку
– Поки ми з вами їдемо, згадайте, з яким звуком ви сьогодні
ознайомились на уроці читання?А на цьому уроці ми з вами закріпимо
правильну звуковимову цього звука, навчимося писати рядкову літеру й
(йот),склади та слова з нею.
– Ось і перша зупинка – «Звукова»
3. VІ Повторення вивченого на уроці читання
Білі капелюхи
Чи то дощик ллє довкола,
Чи лютує завірюха,
Буква Й ніде й ніколи
Не скидає капелюха.
Буква називається – йот, на письмі позначає приголосний м’який звук й.
Звук й може бути на початку слова, посередині, у кінці слова.
Червоні капелюхи
Гра «Хто більше?»
Назвіть слова, в яких звук й чути на початку слова.
Назвіть слова, в яких звук й чути в кінці слова.
Назвіть слова, в яких звук й чути в середині слова.
– Ось і друга зупинка – «Гостьова».
VІІ Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита
Зустріч з бабусею Каліграфією.
– Подивіться на рукописну букву й, порівняйте її з друкованою.
Що спільного? Чим відрізняється?
VІІІ Аналіз графічної будови з переліком елементів
– Рядкова буква й складається з трьох елементів: двох коротких прямих
ліній і короткої горизонтальної вигнутої лінії.
Жовті капелюхи
Рукописна буква й (йот) дуже схожа на букву и, але має додатковий
елемент – коротка горизонтальна вигнута лінія. Можна сказати, що буква
й(йот) завжди ходить у капелюсі і ніколи його не знімає.
Учитель
А люди ходять в капелюхах не завжди. Ви, мабуть, спостерігали, що коли
чоловіки заходять у будинок, вони знімають капелюхи. Чому?
На це питання нам дадуть відповідь учні з групи «Зелені капелюхи».
Зелені капелюхи
Звичай знімати капелюха виник у лицарські часи. Переступив поріг дому
лицар знімав свій шолом. «Я тебе не боюся», - казав він цим жестом
господарю. «Бачиш, моя голова відкрита. Я тобі довіряю».
Суворі часи пройшли, а звичай залишився. Входячи до кімнати ти
показуєш господарю, що поважаєш тих, хто живе в цьому будинку.
VІІІ Фантазування
– Ось і наступна зупинка – «Художня»
Гра «Образ букви» (індивідуальна робота у альбомах для штрихування).
На що схожа буква?
На кого схожа буква?
ІХ Засвоєння конфігурації літери
– Ось і наступна зупинка – «Конструкторська».
1. Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності
зображення елементів.
4. Алгоритм написання рядкової букви й(йот)
•
•
•
•
•
•
•
•
•
2. Практичні вправи «Конструкторське бюро»
«Письмо» учнями в повітрі під рахунок, з орієнтацією на показ учителя:
раз-і, два-і, три.
Згинання елементів букви й зі шнурка (робота в парах).
Обведення контурів букви (картки для розвитку тактильної пам’яті).
Робота з індивідуальними картками.
– Наступна зупинка «Танцювальна».
Фізкультхвилинка (під музику).
Х Робота в зошитах
– Ось наступна зупинка – «Письмова»
Ось і зошит я відкрию
І похило покладу.
Сяду рівно, не зігнуся
До роботи я беруся.
1. Обведення літери за поданим у зошиті пунктирним зображенням.
2. Письмо рядка літер.
1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму
коротку лінію вниз на себе
2. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч
3. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо
вгору до верхньої рядкової лінії
7. Над верхньою рядковою лінією між двома вже
написаними елементами пишемо коротку
горизонтальну вигнуту лінію зліва, ведемо праворуч
4. Не відриваючи руки, ведемо по писаному на себе
коротку пряму вниз
5.Заокруглюємо біля нижньої рядкової лінії праворуч у
гору
6. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка
5. 3. Гра «Салон краси». Взаємоперевірка. Зіставлення написаних літер зі
зразком. Аналіз помилок. Вибір «Королеви» серед літер.
Пальчикова гімнастика.
Наступна зупинка «Гімнастична».
Разом зробимо ось так:
То – долоня, то – кулак.
Ще раз так і ще раз так:
Ще долоня, ще кулак.
4. Коментоване письмо буквосполучень йо, йм, ай, йа.
5. Звуко-буквений аналіз слова-відгадки (робота з фішками).
З буквой Й папір я клею.(Клей)
6. Гра «Не помились»
Учитель показує зображення: слива, помідор, груша; діти добирають
прикметники до них.
Складання речень з названими словами.
7. Самостійне письмо слів йому, айва.
ХІ Підсумок уроку
– Ми наближаємося до останньої зупинки. Пригадайте: що ми вчилися
робити на уроці?
– А ось і остання зупинка - «Кінцева».
Сині капелюхи
Ми навчилися писати рядкову букву й(йот). Літера й(йот) дуже схожа на
літеру и, але є елемент – коротка горизонтальна вигнута лінія, якого
немає у літери и. Ми навчилися поєднувати букву й з іншими буквами,
писати склади, слова з нею. Створили образ букви. Вчилися працювати у
парах, групах, індивідуально. Дізналися чому чоловіки знімають
капелюхи, входячи до кімнати.
Вчитель. Я гадаю, що наприкінці уроку кожному учню цікаво буде стати
буквою. Спробуйте перетворитися на букву й
( З`єднайте руки за спиною, одна рука через перепліччя, а друга – через
поперек. При цьому кивніть головою)