Νιωθω ένα συναίσθημα/ΔΟΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 2023.docxΤΣΕ.docxΠΑΡΑΔΟΤΕΟ ΤΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
ΣΤΑ νέα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
Νεοελληνική Γλώσσα-Δημοτικό
«Ένα δέντρο ταξιδεύει» της Γαλάτειας Σουρέλη που υπάρχει στο διαδραστικό βιβλίο της γλώσσας β΄δημοτικού (ενότητα 16: «Νιώθω, β΄ τεύχος, σελ.78)
Το συνεργατικό σενάριο που κέρδισε πρώτο βραβείο καλής πρακτικής στο διαγωνισμό για την ενσωμάτωση των Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση τον περασμένο Μάρτιο. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου.
Το συνεργατικό σενάριο που κέρδισε πρώτο βραβείο καλής πρακτικής στο διαγωνισμό για την ενσωμάτωση των Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση τον περασμένο Μάρτιο. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου.
Στα πλαίσια του εργαστηήριου δεξιοτήτων .
Στόχοι: Ανάπτυξη μιας υγιούς σχέσης και επικοινωνίας του μαθητή/-τριας με τον εαυτό του/της και η ομαλή συναισθηματική και ψυχοσεξουαλική του/της εξέλιξη.
- Να εκφράσουν ελεύθερα τις σκέψεις τους και να διατυπώσουν τις προσδοκίες τους από το ΕΔ.
- Να εκφράσουν σκέψεις και συναισθήματα για τις σχέσεις αγοριών και κοριτσιών.
- Να κατανοήσουν καλύτερα τον εαυτό τους μέσα από τις ομοιότητες και τις διαφορές με το άλλο φύλο.
- Να μάθουν να διαχειρίζονται συγκρούσεις μεταξύ των δύο φύλων και να υποδεικνύουν τρόπους επίλυσής τους και να μάθουν να συνεργάζονται.
- Να εξοικειωθούν με τους επιστημονικούς όρους που αφορούν τα γεννητικά όργανα και των δύο φύλων.
- Να προετοιμαστούν για τις σωματικές και συναισθηματικές αλλαγές που θα συμβούν στην εφηβεία.
Νιωθω ένα συναίσθημα/ΔΟΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 2023.docxΤΣΕ.docx
1. ΠΑΡΑΔΟΤΕΟ ΤΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
ΣΤΑ νέα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
Νεοελληνική Γλώσσα-Δημοτικό
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ 4 ωρών
Τίτλος: Νιώθω ένα συναίσθημα!
Συντάκτης-συντάκτες: ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ ΟΛΓΑ
ΑΜ:617981
Τμήμα: ΑΕ3-ΓΛΩΣΣΑ_ΔΗΜ-ΤΜ53
Επιμορφώτρια/της: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΜΗΛΟΣ
2023
1. Ταυτότητα διδασκαλίας
2. Τάξη/τάξεις: Β’ ΤΑΞΗ
Θεματικός κύκλος
Τίτλος (προαιρετικό)
«Ανθρώπινες σχέσεις, συναισθήματα, ενσυναίσθηση
Καλλιεργώ τα συναισθήματα-ενσυναίσθηση
Θεματικά Πεδία Θεματικές Ενότητες
ΘΠ 1: Προσληπτικές και
παραγωγικές δεξιότητες
(υποχρεωτικό)
(επιλέγονται 2 γλωσσικές
δεξιότητες)
1η ΘΕ : Ακρόαση & Κατανόηση προφορικού λόγου
2η ΘΕ : Παραγωγή προφορικού λόγου
4η ΘΕ : Παραγωγή γραπτού λόγου
ΘΠ 2: Κειμενικός γραμματισμός
(υποχρεωτικό)
1η ΘΕ : Αφηγηματικά κείμενα
2η ΘΕ : Πολυτροπικότητα
ΘΠ 3 ή ΘΠ 4 ή ΘΠ 5*
(επιλέγεται 1 ΘΠ)
*Σε περίπτωση που επιλέξετε το
ΘΠ 5: Ανάγνωση κειμένων,
φιλαναγνωσία, αυτό θα
συνδυαστεί με το ΘΠ 1 και τις
τέσσερις γλωσσικές δεξιότητες
1η ΘΕ: Βασικό λεξιλόγιο ( συνάψεις λέξεων, χρήση λεξικού)
3η ΘΕ: Παραγωγικοί μηχανισμοί ( Παραγωγή – σύνθεση)
Προσδοκώμενα Μαθησιακά
Αποτελέσματα
Το διδακτικό σενάριο, ανάλογα με τις ΘΕ και το ΠΣ, στοχεύει οι μαθητές/τριες:
ΠΜΑ για 1η
διδακτική ώρα Περιγραφές πινάκων ζωγραφικής, εικόνων κατανόησης και προφορικής
συζήτησης ΘΠ2 και ΘΠ1 με στόχο:
Να καλλιεργήσουν την κριτική σκέψη, την παρατηρητικότητα, τη
φαντασία, τη δημιουργικότητα, τη αισθητική ικανότητα μέσα από τη
συστηματική παρατήρηση έργων τέχνης.
Να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.
Να προσκομίσουν νέες ιδέες ή πληροφορίες ώστε να διαμορφώσουν
την προγενέστερη γνώση και να οικοδομήσουν τη νέα γνώση.
Να αναπτύξουν διάλογο, να αναγνωρίσουν και να εκφράσουν τα
συναισθήματα τους, να περιγράψουν το εαυτό τους και να εκφράσουν
τις προσωπικές απόψεις και εντυπώσεις και ξεχωρίσουν τα αρνητικά
από τα θετικά συναισθήματα.
Να αναπτύξουν την οπτική και ακουστική δεξιότητα με ένα ακουστικό
πολυτροπικό κείμενο , να εστιάζουν την προσοχή τους και να αντλούν
πληροφορίες.
.
ΠΜΑ για 2η
διδακτική ώρα Λογοτεχνικό κείμενο ανάγνωσης (παραμύθι), ακρόασης, κατανόησης και
προφορικής συζήτησης ΘΠ2 και ΘΠ1 με στόχο:
Να έρθουν σε επαφή με γλωσσικές δημιουργίες της ελληνικής
3. παράδοσης μέσα από το παραμύθι και να ακούσουν με προσοχή την
αφηγήτρια του παραμυθιού και να κατανοήσουν το περιεχόμενό
του.
Να συνεργαστούν σε ομάδες και να συνεχίσουν το παραμύθι
γράφοντας για τέλος την δική τους εκδοχή.
ΠΜΑ για 3η
διδακτική ώρα Να αποσαφηνιστούν άγνωστες λέξεις με τη χρήση ηλεκτρονικού
λεξικού, βασικό λεξιλόγιο, συνάξεις λέξεων.
Να περιγράφουν με λέξεις τα συναισθήματα και να παράγουν ρήματα,
επίθετα και ουσιαστικά από αυτές.
Να θυμηθούν τα χαρακτηριστικά των επιθέτων και των ουσιαστικών
καθώς και τη χρήση τους μέσα στην πρόταση.
Να αναγνωρίσουν συναισθηματικές φράσεις μέσα από ένα κείμενο.
ΠΜΑ για 4η
διδακτική ώρα Να γνωρίσουν την εφαρμογή crosswordlabs και να δημιουργήσουν
σταυρόλεξα.
Να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.
Να αναστοχαστούν και να απαντήσουν τις ερωτήσεις του κουίζ.
Οργάνωση της τάξης Τα θρανία διατάσσονται με τρόπο που να διευκολύνει την εκτέλεση
ομαδοσυνεργατικών δραστηριοτήτων και τον χωρισμό των μαθητών σε πέντε
ομάδες (5 ατόμων).
Ο ρόλος των μαθητών Με την παρότρυνση του εκπαιδευτικού, οι μαθητές/τριες εργάζονται σε
ομάδες και αναλαμβάνουν ενεργητικό ρόλο, συνεργάζονται και
αλληλοεπιδρούν μεταξύ τους με έντυπο και ψηφιακό υλικό με στόχο να
οικοδομήσουν τη νέα γνώση. Στη συνέχεια, στην ολομέλεια της τάξης θα
εκφράσουν, τις εμπειρίες, τις ιδέες, τις σκέψεις, τα συναισθήματά τους.
Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες μαθαίνουν:
Να μιλούν για τα συναισθήματα τους, να τα αναγνωρίζουν, να
ξεχωρίζουν τα θετικά από τα αρνητικά συναισθήματα και τέλος να
αποδέχονται τα αρνητικά τους συναισθήματα και να είναι σε θέση να
τα διαχειριστούν.
Να γνωρίσουν τα συναισθήματα τους μέσα από την αλληλεπίδραση
και την επεξεργασία, ώστε να φτάσουν στην κατανόηση του «άλλου»
και να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθηση
Να χρησιμοποιούν λογισμικό παρουσίασης για να προβάλλουν τις
εργασίες τους (π.χ.Padlet).
Ο ρόλος της/του
εκπαιδευτικού
Ο ρόλος της/του εκπαιδευτικού είναι οργανωτικός, καθοδηγητικός,
διευκολυντικός, διακριτικός. Συντονίζει και ενθαρρύνει τους μαθητές/τριες να
συνεργαστούν ομαδοσυνεργατικά και να αλληλοεπιδράσουν μεταξύ τους, να
χρησιμοποιήσουν, να παράγουν το υπάρχων εκπαιδευτικό και ψηφιακό υλικό.
Συζητά, στηρίζει την ψηφιακή τεχνολογία και τα μέσα, ενημερώνει τους
μαθητές για τους στόχους της διδασκαλίας, αναθέτει ρόλους, προετοιμάζει
δραστηριότητες κατάλληλες για τους μαθητές για σωστή αξιοποίηση του
διδακτικού χρόνου και τέλος τους οδηγεί διακριτικά στην κατάκτηση της νέας
γνώσης. Ακόμη καλείται να γνωρίζει αλλά και να αξιολογεί τις ανάγκες των
μαθητών /τριών του (αρχική/διαγνωστική αξιολόγηση) και να διαπιστώνει την
επίτευξη των στόχων σε όλες τις φάσεις της διδασκαλίας (διαμορφωτική
αξιολόγηση), καθώς και να αναπροσαρμόζει την διδασκαλία ή να τη
διαφοροποιεί ανάλογα με τα αποτελέσματα της αξιολόγησης.
4. Ψηφιακά μέσα Χρησιμοποιούνται διάφορα ψηφιακά μέσα και η επιλογή τους καθορίζεται με
βάση τις δεξιότητες που θέλουμε ν΄αναπτύξουμε και τις απαιτήσεις του
αντικειμένου ή του περιεχομένου. Συγκεκριμένα:
Η/Υ της αίθουσας τάξης και πληροφορικής, Βιντεοπροβολέας, ηχεία,
σύνδεση στο διαδίκτυο.
Χρήση ψηφιακών εικόνων, βίντεο ( εικόνα, ήχος, κείμενο), διαδίκτυο(
σύνδεση σε ιστοσελίδες), φόρμες του Google, Youtube, Word wall.
Χώρος, μέσα και υλικά Οι μαθητές/τριες εργάζονται σε ομάδες στην αίθουσα διδασκαλίας, ενώ
παράλληλα χρησιμοποιούν και την αίθουσα πληροφορικής, χωρισμένοι σε
ομάδες ( 5 ατόμων), όπου χρησιμοποιούν έναν Η/Υ για να κατασκευάσουν ένα
σταυρόλεξο στην εφαρμογή Crossword Labs και αποτυπώνουν διαδικτυακά τα
συναισθήματα τους στο συννεφόλεξο wordart. Ακόμη χρησιμοποιούνται ο
πίνακας της τάξης, εικόνες, αρχεία ήχου, εικόνας και φύλλα Α4, φύλλα
εργασίας.
Τρόποι διαφοροποίησης Το διδακτικό σενάριο προσαρμόζεται στο μαθησιακό επίπεδο, στις ανάγκες και
στα ενδιαφέροντα των μαθητών με την ποικιλία ομαδοσυνεργατικών
δραστηριοτήτων. Το εκπαιδευτικό υλικό και οι δραστηριότητες οργανώθηκαν
με τέτοιο τρόπο, ώστε να υπάρχει ενεργός συμμετοχή και ενδιαφέρον από
όλους τους μαθητές/τριες. Επιλέχτηκαν κατάλληλες ακουστικές, οπτικές,
γραπτές, διαδικτυακές δραστηριότητες και τα κείμενα είναι σύμφωνα με τα
ενδιαφέροντά τους, ενώ οι δραστηριότητες γραφής είναι απαλλαγμένες από
τα βαθμολογικά πλαίσια. Η αξιολόγηση αποτελεί μέθοδος για να διαπιστώσει
ο εκπαιδευτικός αν η διδασκαλία του είχε τα προσδοκόμενα αποτελέσματα
των στόχων του.
2. Περιγραφή φάσεων διδασκαλίας και δραστηριοτήτων
1η διδακτική ώρα
Αρχικά ως αφόρμηση προβάλλεται στο πίνακα της τάξης με τη βοήθεια του
βιντεοπροβολέα οι πίνακες «Προσωπογραφίες του Πικάσο» και ένας πίνακας του
kandisky. Στη συνέχεια ζητούνται από τους μαθητές/τριες να παρατηρήσουν τα έργα
τέχνης και κατόπιν να εκφράσουν ελεύθερα τα συναισθήματα που τους προκαλούν.
Σε 2η φάση καλούνται να πραγματοποιήσουν μια πιο συστηματική παρατήρηση
στους πίνακες και στο σημείο αυτό θα κληθούν να απαντήσουν προφορικά στα
παρακάτω ερωτήματα:
-Τι συμβαίνει σε αυτούς τους πίνακες;
-Πως σας φαίνονται τα πρόσωπα, τα σχήματα και τα χρώματα που χρησιμοποιούν;
-Ποια μπορεί να είναι αυτά τα πρόσωπα και ποια η σχέση έχουν μεταξύ τους;
-Τι συναισθήματα σας προκαλούν; Θετικά ή αρνητικά συναισθήματα;
-Ποιος πίνακας σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
5. Με παρότρυνση του εκπαιδευτικού οι μαθητές θα μιλήσουν για τα χρώματα, τα
πρόσωπα που βλέπουν και τις εκφράσεις των προσώπων, ενώ παράλληλα θα
εκφράσουν τα συναισθήματα που πηγάζουν μέσα από τους πίνακες και ποιος τους
εντυπωσίασε ιδιαίτερα.
Στη συνέχεια σε μια κόλλα χαρτί με την βοήθεια των ζαριών, οι μαθητές παίζουν το
διασκεδαστικό παιχνίδι «Ρόλαρε όπως ο Πικάσο-PicassoDiceGame.pdf
(metrolibrary.org)», όπου δημιουργούν τα δικά τους πορτρέτα ανάλογα με το ζάρι
που θα φέρουν, το χρωματίζουν και στη συνέχεια αναφέρουν ένα συναίσθημα που
πηγάζει μέσα από το πορτρέτο που δημιουργήθηκε και το δείχνουν στην ολομέλεια.
Ακόμη μπορούν οι μαθητές να διασκεδάζουν διαδικτυακά ζωγραφίζοντας με την
μουσική του Kandinsky Εργαστήριο μουσικής Chrome (chromeexperiments.com)
Στην 3η φάση μοιράζονται στους 25 μαθητές από 5 διαφορετικές εικόνες από το
βιβλίο της Νούρια Ρόκα «Τα συναισθήματα» προκειμένου να χωριστούν οι
μαθητές/τριες σε 5 ομάδες. Οι 5 εικόνες απεικονίζουν διάφορα πρόσωπα που
αντικατοπτρίζουν ένα διαφορετικό συναίσθημα (φόβος, χαρά, ζήλια, θυμός, ντροπή).
Κάθε μαθητής παίρνει τυχαία από μια εικόνα και προσπαθεί στη συνέχεια να βρει
τους υπόλοιπους συμμαθητές/τριες του που έχουν τις αντίστοιχες εικόνες για να
φτιάξουν κατά αυτό τον τρόπο τις ομάδες τους.
Αφού χωριστούν σε ομάδες, κάθε ομάδα προσπαθεί να βρει πως νιώθουν τα παιδιά
στις εικόνες και να περιγράψουν σύντομα τις εκφράσεις όλων των προσώπων στις
εικόνες. Ταυτόχρονα ζητάμε από τους μαθητές να περιγράψουν τον εαυτό τους και
να σκεφτούν δύο πράγματα που τους κάνουν να νιώθουν τα συναισθήματα των
εικόνων.
Σε ομάδες οι μαθητές/τριες θ΄ακούσουν το τραγούδι «Το τραγούδι των
συναισθημάτων» του Χάρη Λουφόπουλου προκειμένου να εξασκηθούν στην
μελωδική απόδοση του τραγουδιού, να αναγνωρίσουν τις συναισθηματικές
δεξιότητες περιγράφονται στο τραγούδι και καλλιεργήσουν την ακουστική τους
δεξιότητα ( να αναγνωρίζουν, να ερμηνεύουν, να κατανοούν τον προφορικό λόγο και
να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους). Κατά την ακρόαση του τραγουδιού, η κάθε ομάδα
συμπληρώνει το 1ο φύλλο εργασίας αντλώντας πληροφορίες από τους στίχους του
τραγουδιού και ταυτόχρονα συμπληρώνει τις λέξεις που έχουν σβηστεί (χαρά. θυμό,
θυμώνεις, αγάπη, κακιά, μοναξιά, φοβάμαι, λύπη, ελπίδα, πόνος).
6. Προβάλλεται το τραγούδι στον πίνακα της τάξης και συμπληρώνονται οι λέξεις με τη
συμμετοχή όλων των ομάδων. Διορθώνονται λάθη και αποσαφηνίζονται λέξεις,
νοήματα και εκφράσεις τις οποίες δεν κατάλαβαν οι μαθητές/τριες κατά την ακρόαση
ή ανάγνωση του τραγουδιού. Στο τέλος της 1ης διδακτικής ώρας οι μαθητές ψάχνουν
μέσα στο Wikipedia προκειμένου να ανακαλύψουν διάφορες λέξεις που προκύπτουν
από το βασικό συναίσθημα (π.χ. αγάπη), το δευτερογενές συναίσθημα (π.χ. στοργή)
και να καταλήξουν σε ένα τριτογενές συναίσθημα (π.χ. φροντίδα) με σκοπό να
εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο τους.
2η διδακτική ώρα
Ο/Η εκπαιδευτικός προβάλλει στον πίνακα με τον βιντεοπροβολέα της τάξης το λαϊκό
παραμύθι «Ένα δέντρο ταξιδεύει» της Γαλάτειας Σουρέλη που υπάρχει στο
διαδραστικό βιβλίο της γλώσσας (ενότητα 16: «Νιώθω, β΄ τεύχος, σελ.78) και έπειτα
ακολουθεί ολιγόλεπτη συζήτηση για το θέμα, τους ήρωες, αν κάποιος έχει ακούσει ή
διαβάσει το συγκεκριμένο παραμύθι ή γνωρίζουν ένα παρόμοιο παραμύθι. Στη
συνέχεια ακολουθεί ακρόαση του παραμυθιού με σκοπό να κεντρίσει το ενδιαφέρον
των μαθητών/τριών, να προβληματιστούν με το θέμα, να τους βοηθήσει να
βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο. Έπειτα οι μαθητές
καλούνται να απαντήσουν στις παρακάτω ερωτήσεις:
- Γιατί είναι λυπημένο το μικρό πεύκο;
- Που θέλει να φτάσει το δεντράκι;
-Πραγματοποίησε το όνειρό του; Εσείς έχετε κάποια όνειρα που πραγματοποιήθηκαν
ή κάποια ανεκπλήρωτα όνειρα; Πως νιώσατε;
Μετά την ακρόαση του παραμυθιού της αφήγησης, γίνεται διάλογος με τους
μαθητές/τριες προκειμένου να αποσαφηνιστούν κάποια σημεία του
παραμυθιού, για να μπορέσουν να προχωρήσουν στην επόμενη δραστηριότητα
δηλαδή στο 2ο φύλλο εργασίας στο οποίο είναι γραμμένο το παραμύθι, ενώ
ταυτόχρονα παρουσιάζεται το βίντεο αφήγησης με διαφορετική συνέχεια της
ιστορίας προκειμένου να πάρουν στοιχεία και να συμπληρώσουν τη δική τους
εκδοχή. Στη συνέχεια οι ομάδες διαβάζουν στην ολομέλεια της τάξης τις δικές
τους εκδοχές σχετικά με το τέλος της ιστορίας που θα μπορούσαν να δώσουν .
Τέλος ακούνε το παραμύθι " Το δέντρο που έδινε", συζητούν και συγκρίνουν τις
2 ιστορίες και τα συναισθήματα που πηγάζουν μέσα από αυτές. Στη συνέχεια οι
μαθητές πατώντας το κομμάτι παζλ που υπάρχει πάνω από το παραμύθι «Ένα
δεντράκι ταξιδεύει μέσα από το διαδραστικό βιβλίο της Γλώσσας β δημοτικού
μεταφέρονται στο κρυπτόλεξο των συναισθημάτων και το επιλύουν.
7. Στο τέλος της 2η διδακτικής ώρας οι μαθητές έχουν αναπτύξει την ικανότητα
αντίληψης και αναγνώρισης των βασικών συναισθημάτων (χαράς, λύπης, φόβου,
θυμού, ηρεμίας), που μεταδίδονται μέσω των εκφράσεων του προσώπου και της
μουσικής. Με την βοήθεια το προβολέα και του Η/Υ, η κάθε ομάδα ασχολείται με την
δραστηριότητα στο Φωτόδεντρο - Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr). Η
δραστηριότητα είναι ολιγόλεπτη και χωρίζεται σε δύο μέρη: α) στο πρώτο μέρος οι
μαθητές συνδέουν καρτέλες, όπου αναγράφονται συναισθήματα, με φωτογραφίες
προσώπων β) στο δεύτερο μέρος μετά την παρακολούθηση ενός σύντομου βίντεο, οι
μαθητές επιλέγουν ένα από τα δύο προτεινόμενα μουσικά αποσπάσματα, το οποίο
ταιριάζει περισσότερο ως μουσική επένδυση (soundtrack) στο βίντεο. Αφού
ολοκληρωθεί η δραστηριότητα οι μαθητές εξασκούνται στην άσκηση του
Φωτόδεντρο - Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr), «Επικοινωνία με
σύμβολα». Σκοπός της άσκησης είναι η αντιστοίχιση λέξεων που αποδίδουν
συναισθήματα με τα κατάλληλα σύμβολα (emoticons) προκειμένου οι μαθητές να
καταλάβουν ότι μπορούν να επικοινωνήσουν χωρίς να χρησιμοποιήσουν λέξεις.
3η διδακτική ώρα
Κατά την 3η διδακτική ώρα δίνεται Φύλλο εργασίας 3 και οι μαθητές/τριες
εξασκούνται στην αναγνώριση της σημασίας των λέξεων και εκφράσεων βασικού
λεξιλογίου και στη σύνταξη προτάσεων με λέξεις που ερμηνεύτηκαν με τη χρήση του
ηλεκτρονικού λεξικο: Η Πύλη για την Ελληνική γλώσσα ΑΣΚΗΣΗ 1. Στη συνέχεια
κυκλώνουν φράσεις συναισθημάτων και αναγνωρίζουν αν είναι χαρά ή λύπη. Στη
συνέχεια οι μαθητές συμπληρώνουν προτάσεις με επίθετα που δηλώνουν
συναισθήματα. ΑΣΚΗΣΗ 2
Οι δραστηριότητες προβάλλονται με τον βιντεοπροβολέα στην τάξη και
συμπληρώνονται από τον εκπαιδευτικό σε συνεργασία με τους μαθητές της κάθε
ομάδας.
8. 4η διδακτική ώρα
Οι μαθητές στην αίθουσα της πληροφορικής χωρισμένοι σε ομάδες θα καθίσουν ανά
πέντε σ΄ έναν υπολογιστή. Κάθε ομάδα θα φτιάξει από ένα σταυρόλεξο με θέμα «Τα
συναισθήματα» με τη βοήθεια του ψηφιακού εργαλείο Crossword Labs, ένα “WEB
2.0” εργαλείο δημιουργίας σταυρόλεξων. Το ψηφιακό εργαλείο είναι απλό στη χρήση
του και υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα, ενώ δεν απαιτεί δημιουργία λογαριασμού
Μετά τη δημιουργία των σταυρόλεξων, κάθε ομάδα θα εκτυπώσει το σταυρόλεξό της
και θα το μοιράσει στις υπόλοιπες ομάδες για να το συμπληρώσουν.
Στη συνέχεια οι ομάδες ασχολούνται με μια ολιγόλεπτη δραστηριότητα στο
Φωτόδεντρο - Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr), με σκοπό οι μαθητές να
παρατηρήσουν τις φωτογραφίες και να τις ταξινομήσουν στο κατάλληλο πεδίο του
πίνακα, με βάση τις εκφράσεις και τα συναισθήματα των εικονιζόμενων προσώπων.
Οι μαθητές συμπληρώνουν το κουίζ 8 ερωτήσεων που έχει δημιουργηθεί από τον
/την εκπαιδευτικό της τάξης στις φόρμες Google. Με αυτόν τον τρόπο θα
αξιολογήσουμε κατά πόσο οι μαθητές κατανόησαν το περιεχόμενο του παραμυθιού
.Έπειτα αποτυπώνουν τα συναισθήματα τους στο συννεφόλεξο wordart.
Τελειώνοντας οι κάθε ομάδα μπορεί να αναρτήσει μια από τις εργασίες
δραστηριότητες που πραγματοποίησε στον ψηφιακό διαδικτυακό πίνακα
ανακοινώσεων της τάξης ( Padlet).
3. Υλικό και φύλλα εργασίας
Τα φύλλα εργασίας και το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί για το σενάριο σε κάθε
διδακτική ώρα είναι τα εξής:
1η διδακτική ώρα
9. Πίνακες ζωγραφικής, οι πίνακες «Προσωπογραφίες του Πικάσο» και ένας
πίνακας του kandisky και οι εικόνες της Νούρια Ρόκα .
Πίνακες, Προσωπογραφίες του Πικάσο, Τερατοπαρέα με τρόπους… στο τραπέζι
(schools.ac.cy)
Wassily Kandinsky - Μελέτη χρώματος. Τετράγωνα με ομόκεντρους κύκλους, 1913
Παιχνίδι «Ρόλαρε όπως ο Πικάσο-PicassoDiceGame.pdf (metrolibrary.org)»
και κόλλα Α4 και χρώμματα.
Εργαστήριο μουσικής Chrome (chromeexperiments.com) του Kandinsky
Χρήση πέντε εικόνων Νούρια Ρόκα από το βιβλίο της «Τα συναισθήματα» για
χωρισμό ομάδων.
10. Προβολή βίντεο Ακρόαση – τραγούδι: «Το τραγούδι των συναισθημάτων»,
όπου οι μαθητές συμπληρώνουν το 1ο φύλλο εργασίας με τις λέξεις που
λείπουν.
Χρήση της ελεύθερης ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας Wikipedia για
ανακάλυψη νέων λέξεων για τα συναισθήματα ξεκινώντας από ένα βασικό
συναίσθημα καταλήγοντας σε ένα τριτογενές συναίσθημα (αγάπη-στοργή-
φροντίδα).
11. 2η διδακτική ώρα
Ως αφόρμηση το παραμύθι «Ένα δέντρο ταξιδεύει» της Γαλάτειας
Σουρέλη που υπάρχει στο διαδραστικό βιβλίο της γλώσσας β΄δημοτικού
(ενότητα 16: «Νιώθω, β΄ τεύχος, σελ.78) για απάντηση των ερωτήσεων
σχετικά με το παραμύθι.
12. Παρακολούθηση βίντεο αφήγησης ( « Ένα δέντρο ταξιδεύει» από το 1ο
Δημοτικό της Τήνου) με διαφορετική συνέχεια της ιστορίας προκειμένου
να πάρουν στοιχεία και να συμπληρώσουν τη δική τους εκδοχή στο 2ο
φύλλο εργασίας.
Παραμύθι " Το δέντρο που έδινε", για σύγκριση των 2 ιστοριών και
ανάδυση των συναισθήματων που πηγάζουν μέσα από αυτές.
Χρήση του κρυπτόλεξο που υπάρχει στο διαδραστικό βιβλίο της γλώσσας.
13. Δραστηριότητα αναγνώρισης συναισθημάτων από το Φωτόδεντρο -
Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr)
Άσκηση του Φωτόδεντρο - Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr),
«Επικοινωνία με σύμβολα».
3η διδακτική ώρα
Φύλλο εργασίας 3 δραστηριότητες λεξιλογίου και γραμματικής
Χρήση Ηλεκτρονικού λεξικού: Η Πύλη για την Ελληνική γλώσσα
4η διδακτική ώρα
Δημιουργία σταυρόλεξου με το “WEB 2.0” εργαλείο Crossword Labs
Δραστηριότητα στο Φωτόδεντρο - Προβολή αντικειμένου
(photodentro.edu.gr)
Συμπλήρωση κουίζ στις φόρμες Google
Χρήση του συννεφόλεξου wordart για αποτύπωση συναισθημάτων
Ανάρτηση εργασιών στο padlet
14. 4.Βιβλιογραφικές πηγές
Βίντεο αφήγηση, « Ένα δέντρο ταξιδεύει» από το 1ο Δημοτικό της Τήνου,
https://youtu.be/qytFdj2AH9c
Γρηγοριάδου - Σουρέλη Γ.(2005). Ο αγέρας παίζει φλογέρα,
Εκδόσεις Πατάκη
Διαδραστικό βιβλίο γλώσσας β΄δημοτικού (ενότητα 16: «Νιώθω, β΄ τεύχος, σελ.78)
Γλώσσα Β΄ Δημοτικού - 16.Νιώθω (ebooks.edu.gr)
Ελεύθερη ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια, Συναίσθημα, wikipedia
Εργαλείο δημιουργίας σταυρόλεξων“, WEB 2.0”
https://crosswordlabs.com/
Εργαλείο δημιουργίας συννεφόλεξο, Γεννήτρια σύννεφων
λέξεων - WordArt.com
Εργαστήριο μουσικής Chrome (chromeexperiments.com)
Ρόκα Ν., Τα συναισθήματα, εκδόσεις Κέδρος, εικόνες της Ρόσα
Μαρία Κούρτο
Λουφόπουλος, Χ.: "Το τραγούδι των συναισθημάτων"
https://www.youtube.com/watch?v=fob20nSX7Mk
Παιχνίδι, «Ρόλαρε όπως ο Πικάσο-PicassoDiceGame.pdf (metrolibrary.orp)
Πίνακες, Προσωπογραφίες του Πικάσο, Τερατοπαρέα με τρόπους… στο τραπέζι
(schools.ac.cy)
Σιλβερσταϊν, Σ., (1964). Παραμύθι, (2) Το Δέντρο Που Έδινε - YouTube
Φωτόδεντρο, Αναγνωρίζω τα συναισθήματα, Φωτόδεντρο -
Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr)