SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Урок Географія 10 клас Дата 16.02.2016 р.
Тема уроку. Японія. Спеціалізація країниу світовому господарстві.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: сформувати в учнів систему знань про основні ознаки економіко –
географічного положення, природно – ресурсного потенціалу, населення й
господарстваЯпонії.
Завданняуроку:
o визначити актуальні проблеми соціально – економічного розвитку Японії,
економічні зв’язки;
o визначити роль НТР в економіці країни;
o ознайомитиучнів із особливостями японськоїкультури, традиціями японців;
o формувати вміння учнів аналізувати, узагальнювати й робитивисновки;
o розвиватилогічне мислення;
o удосконалювати вміння й навички роботи учнів із різними джерелами
географічної інформації;
o стимулювати інтерес до самостійного пошуку й аналізу необхідної інформації;
o виховувати почуття поваги до культури японськогонароду, толерантність.
Література:
1.Пестушко В. Ю., Уварова Г. Ш.. Підручник «Географія» 10 клас. Київ « Генеза»
2010 с. 184 – 190.
2.Довгань Г.Д. Посібник «Усі уроки географії» 10 клас – Харків В. Г. «Основа» 2010
с. 206 – 213.
3.Науково – методичний журнал « Географія» - №2 2011р. с.25, № 5 2005р. с.20.
4. Інтернет ресурси.
Обладнання:
o підручник;
o атлас;
o політична карта світу;
o канцелярські приладдя;
o роздавальнийматеріал
Методи: репродуктивний, частково – пошуковий, дослідницький, пояснювально –
ілюстративний.
Структура уроку:
І. Організаційний момент. (1 хв)
ІІ. Актуалізація опорнихзнань і умінь. ( 2 хв)
ІІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів. (3 хв)
ІV. Вивчення нового матеріалу. (32 хв)
V. Закріплення та корекція нових знань та умінь учнів. (3 хв)
VI. Підсумок уроку. (2 хв)
VII. Домашнє завдання. (2 хв)
О, країно! Далека й такатаємнича,
Де сонце щодня виринає зпітьми;
Де сакура квітнепоблизу гір мальовничих,
Сьогодні до тебе звертаємось ми.
Мацуо Босьо
Хід уроку.
І. Організаційний момент (Оформлення робочого місця)
Учитель. Прошу бути активними, толерантними, працювати швидко й чітко.
ІІ. Актуалізація опорнихзнань і вмінь учнів
Дати відповіді на запитання:
1. Яку тему вивчали на минулому уроці?
2. Скільки суверенних держав налічується в Азії?
3. Чисельність населення цього регіону складає…
4. КраїниАзії чисельність населення яких складає 2,5 млрд. осіб?
5. Наскільки субрегіонів поділена Азія?
6. Високорозвинута держава, єдиний член «Великої сімки»…
ІІІ. Мотиваціянавчальноїіпізнавальноїдіяльностіучнів
 Прийом «Асоціативнийкущ» (Слайд 1)
Учитель. Які асоціації викликає у вас назва держави «Японія»?
Щоб пізнати чужу країну, треба відмовитися від звички міряти все на свій аршин. Слід
розібратися в системі уявлень, мірил і норм, притаманних певному народові. Я запрошую
вас до знайомства з найзагадковішою, унікальною країною світу. (Слайд 2). Тут
пишуть зверху вниз, їдять паличками, сплять на підлозі. Взуття залишають біля
порога. Вірші не мають рими.
Японія за кілька десятиліть перетворилася в економічного гіганта, а традиції її, інколи,
абсолютнонезрозумілієвропейцям.Чомуцетак, мидізнаємось науроці. (Слайд3)
 Прийом «Очікування»
Учитель . Що ви очікуєтевід сьогоднішньогоуроку?
Запис дати й теми уроку. ( Слайд 3).
ІV. Вивченняновогоматеріалу.
1. План вивченнякраїни.(Учнізгадуютьпланвивченнякраїни)
2. «Візитнакартка»(Слайд4)
Завдання. Користуючись текстом підручника, с. 184, картою атласу с.45, складіть
«Візитнукартку»Японії
 Офіційна назва – Японія.
 Давня назва - Ніппон
 Площа – 372,2 тис. км квадратних.
 Населення –127.6 млн. чоловік.
 Столиця –Токіо
 Типкраїни - економічно високорозвинена держава, країна “Великої сімки”.
 Державний устрій - конституційна монархія, унітарна держава.
 Офіційна мова –японська
 Грошоваодиниця - єна
3. Історична довідка.
Постійно повертаючись дочасів минулих, японці найчастіше думають промайбутнє.
(Слайд5)Повідомлення учня
З ІV ст.. Японію називають « Ямато» за назвою давньояпонської держави. Ця держава мала
дипломатичні з’язки з Китаєм, де її зневажливо називали «Во» - «край карликів». Японці
використовували на письмідля позначення своєї країни китайський«карлик», але читали його
на власний лад – Ямато. Японія стала відома європейцям у першій половині XVI ст.
Португальці, які відкрили її, почали торгувати з японцями і намагалися навернути їх до
католицької віри. Японці тепло прийняли місіонерів, поки імператор Тейго не помітив,
що єзуїтів більше приваблює японське золото, ніж порятунок заблудлих душ.
Європейців було вигнано на довгих два століття - Японія перетворилася на закриту
країну, що, можливо, врятувало її від колонізації і насильницької європеїзації
самобутньої культури. І лише в XIX ст. Японія поступово почала відкриватися для
іноземців.
Червоне сонячне коло на прапорі країни і кругла золота хризантема (національна
квітка японців) на державномугербісимволізують сонце, що сходить. (Слайд 6)
Учитель. На вашу думку, тільки минуле дало можливість увійти Японії до групи
розвинутихпостіндустріальнихкраїн? (Версії учнів)
4. Економіко – географічнеположення Японії.
Завдання. Користуючись текстом підручника, с. 184, картами атласу складіть
характеристикуЕГПЯпонії.Зробітьвисновокпройоговпливна розвитоккраїни.
Учитель. Отже, якви вважаєте ЕГП Японії вигідне? У чомуж його вигідність ?
Висновок. ( Роблять учні) (Слайд 7)
 Японія — острівна країна, розташована насхідному узбережжі Азії.
 Основніострови— Хоккайдо, Хонсю, Сікоку і Кюсю.
 Японськийархіпелаг включає в себеблизько 4000 малих островів.
 Японія - економічний центр цьогорегіону.
 Вигідне розташування поблизу Китаю та Південної Кореї,важливими ринками збуту
готовоїпродукції, та зАвстралією, багатою наприродніресурси.
 Віддаленість від США та європейських країн – головних конкурентів,забезпечує
панування ТНК Японії в Азії .
 Вигідне ЕГП впливатиме на розвитокгосподарства.
5. Природно –ресурсний потенціал. (Слайд 8- 9)
Учитель. Японія – країна, яка дуже бідна наприродніресурси. Чидійсно це так?
Завдання.За допомогою карт атласу, текступідручника, роздаткового матеріалу дайте
оцінкуПРПЯпонії.
(Учні працюють за варіантами: І варіант – оцінює природні умови, ІІ варіант - природні
ресурси)
Природніумови:
 Рельєф- переважно - гірський.
 Територія сейсмічно активна – 150 вулканів, з них 15 діючі.
 Цунамі , тайфуни, землетруси.
 Клімат –мусонний, на півночі –помірнмий, на півдні –субтропічний.
Природніресурси:
 Водними ресурсами забезпечена слабо. Річки короткі і гірські, використовуються для
зрошення та мають великий гідропотенціал.
 Земельними ресурсами теж малозабезпечена - грунти – підзолисті, бурі лісові,
чорноземи, жовтоземи. 2/3 території під хвойними, субтропічними вічнозеленими
лісами та кущами.
 Японія бідна на мінеральні ресурси.
 В її надрах знаходиться майже вся таблиця Менделєєва, проте ресурси знаходяться в
незначній кількості.
 Невеликі запасимідних руд, поліметалічних, залізних, кам’яноговугілля.
Висновок.ПРПбідний.Японія на80% залежить від імпортуенергоносів тасировини.
6.Населення Повідомлення учня (Слайд 10)
Одним з головних критеріїв неухильного економічного зростання Японії багато
вчених вважають властиві японськомународуриси, наперше місце серед яких
ставлять працьовитість, сумлінність, високийрівень освіченостіі професійної
кваліфікації. За кількістю населення країназаймає 11 місце в світі і є єдиноюкраїною,
яка в результаті проведеної демографічної політики перейшла від ІІ типу відтворення
населення до І. Японія - однонаціональна держава - 99% японці, нація здоровихлюдей
з найнижчим у світі показником дитячої смертності.
Природний приріст становить 5 чол. на 1000 жителів. Великою проблемою для
Японії стало швидке зростання кількості людей старшої вікової групи при
найвищій середній тривалості життя у світі (чоловіки - 76 років, жінки - 82 роки).
Населення розміщене на території країни нерівномірно.
Майже 4/5 японців - міські жителі. Міст – «мільйонерів" 11, найбільша міська
агломерація - Кейхін (Токіо - Йокогама), де в 150 населених пунктах мешкає 25
млн.чол. Разом з двома іншими найбільшими агломераціями - Хансін (Осака -
Кобе- Кіото) і Тюкьо (Нагоя та ін.), Кейхін утворює єдину систему - Токійських
мегалополіс Токайдо із загальною кількістю населення понад 70 млн. чол.
У складі трудових ресурсів переважають кваліфіковані кадри: в Японії безкоштовна
середня освіта, а сімейні традиції наказують прищеплювати дітям трудові навички з
наймолодшого віку. Чималу роль відіграють також курси, що створюються
монополіямидля підвищення робочоїкваліфікації.
Державною мовою є японська. Основні релігії - синтоїзм і буддизм. Синтоїзм -
поклоніння предметам і явищам навколишнього світу — несе в собі не страх перед
ними, а вдячність природі, яка, незважаючи на спалахи гніву, частіше буває щедрою і
ласкавою. Буддизм (дзен-буддизм - японське звучання слова чайн-буддизм, від Сіпа
- Китай) був запозичений передусім середньовічною японською знаттю на
противагу синтоїзму, якийдеякий час сприймався як релігія простолюдинів.
Учитель. Які риси характеру властиві японцям? Чи впливатиме це на економічне
зростання країни?
Японці є найздоровішоюнацією. Чому?
Повідомлення учня. Всі продукти в магазинах найсвіжіші. В їжу вживають багато
морепродуктів. За даними Міністерства охорони здоров'я Японії, довгожительство
японців пояснюється дуже низьким рівнем захворюваності на атеросклероз.
Дослідження показали, що рятує від цієї хвороби саме свіжа риба Японці, як ніякий
інший народ у світі знають і розуміють, наскільки крихким є життя. У пам'яті ще
залишилися атомні бомбардування Хіросіми і Нагасакі. Японці цінують життя і
бережуть природу, ліси, річки, тварин, птахів. Народ невіддільний від природи. У
відношеннях один до одного панує доброзичливість.
7.ГосподарствоЯпонії.
Учитель. Японія – учасниця трьох воєн. Після Другої світової війни почалась повна
реорганізація як політичного, так і економічного життя. Результатом цієї перебудови є
«японськедиво»-феномен економічного розвитку– ВВП збільшується щорічно на 10%.
7.1 Повідомленняучня.«Японськеекономічнедиво» (Слайд11-12 )
 Проведені реформи.(1946-1949р)
 Земельна - повністю ліквідовано
поміщицьке землевласнцтво.
 Грошова- дозволиларізко
скоротитигрошовумасу,
зупинити інфляцію.
 Знищені великі монополістичні
концерни, а їх акції продані
службовцям.
 Ліквідовано військовий японський
режим в 1946р.
 В 1947р - прийнято нову
конституцію, яка зберегла
монархію, але позбавила
імператора влади.
 В 1950р через війну з Кореєю
різко зріс попит на озброєннята
військові матеріали. Надходження
від американських замовлень
дозволилиЯпонії покрити
зовнішньоторговельнийдефіцит і
розширитиімпорт торговельних
ресурсів.
 Дешева робочасила;
 Наукоємне виробництво;
 Раціональне і комплексне
використання сировини;
 Використання іноземного
капіталу;
 Низькі військові затрати.
 Закуповували найновіші
досягнення зарубіжної техніки і
технології, патенти і ліцензії зі
США, ФРН, створювалибазові
галузі економіки.
 В 70-80р. - революційний
розвиток. Введення
мікроелектроніки, робототехніки,
нових матеріалів, біоіндустрії,
космічної техніки.
 Велика частка капіталу
витрачається на науку.
 Висока продуктивність праці, й
якість продукції.
 Орієнтація на експорт.
 Розвиток сферипослуг.
 Працелюбний, дисциплінований,
бережливий народ - один з
найважливіших чинників.
7.2. Характеристикагалузей господарства.
Учитель. Яка модель сучасного господарства Японії? Чим вона характеризується?
Японія постіндустріальна держава, то які ж галузі господарства будуть найбільш
розвинуті? (Слайд 13)
Робота в групах
(Учні працюють з текстом підручника, картамиатласу, роздатковимматеріалом).
Завдання групам.
І Група. Сфера послуг.
1. Назвати основнікомпонентисфери послуг. (с. 187, абзац 3)
2. Що говорить про стабільність банківської сфери? ( с. 187 абзац 3)
3. Які види туризму розвинені в Японії? (с.187 абзац 5)
ІІ Група. Промисловість.
1.Чим представлена промисловість Японії?На чому вона базується?(с. 187 абзац 5,
атлас)
2. Науково – технічні досягнення Японії ( с.187)
3. Чому машинобудування є лідером японськоїекономіки (додаток)
ІІІ Група. Сільське господарство.
1. Що є основою сільськогосподарського виробництвакраїни?( с. 188)
2. Які галузі сільського господарстварозвиненів Японії? (с. 188)
3. Аквакультура це…. ( с. 188)
ІV. Група. Транспорт. Зовнішньоекономічнізв’язкиЯпонії
1. Які види транспортурозвинутів Японії?(Додаток)
2. Назвати найбільших торговельнихпартнерів Японії (с.188)
3. Інвестиційна діяльність країни( с.189).
4. З чого складається японськийекспортта імпорт? (с .189)
Звіт груп (Слайд 14 – 17)
7.3.Українсько– Японські відносини.
Учитель. Чи має Україна економічні відносиниз Японією?
Повідомлення учня (Слайд 18)
 28 грудня 1991 року Японія визнала незалежність України.
 26 січня 1992 року між державами встановлені дипломатичні зв’язки.
 Економічні відносини між Україноюі Японією майже не розвинені.
 Упродовж наступних 10 років будуть реалізовуватися дослідницькі проекти в
межах ЧАЕС.
 Японські фірми беруть участь у розбудові транспортної інфраструктури
України.
 Станом на 2009 рік на українському ринку працювало всього 11 представництв
Японії.
Висновок. Чому Японія займає лідируючі позиції у світі за економічним розвитком?
Які чинники вплинули на це? (Версії учнів)
8.Калейдоскоп . (Слайд 19)
Учитель
Японія – це загадка століття, японці – це найнезбагненніший, найпарадоксальніший із
народів. Разом із їх зовнішнім оточенням вонитакі мальовничі, театральні й
артистичні, що часом здаються нацією позерів; увесь їх світ – ніби сцена, на якій вони
грають …
Еліза Скідмор
Повідомлення учнів.
 Уклін (Слайд 20)
Для японців дуже важливе добре ставлення один до одного. Це виражається
насамперед у поклоні. У Японців прийняті поклони й посмішки. Підлеглий
кланяється своєму начальнику, згинаючи корпус під кутом 450, колеги вклоняються
один одному під кутом 150, зустрічають клієнтів під кутом 300, учень кланяється
вчителю під кутом 480 і якщо учень виріс і став, наприклад, прем'єр-міністром країни,
він при зустрічі з учителем кланяється під тим же кутом - значить кожному свій "кут".
Ще, коли мати за японським звичаєм, носить немовля у себе за спиною, вона при
кожному поклоні змушує кланятися і його, даючи тим самим перші уроки шанування
старших.
 Освіта (Слайд 21)
В основу виховання покладено принцип поваги до особистості малюка, прагнення
зробитикороткедитинство людини по-справжньомубезхмарним.
Дитині до п'яти років дозволяють практично все, однак по мірі її дорослішання
все більше стає обмежень, від неї все більше вимагають прислухатись до вимог
батьків, розуміти свої обов'язки. Виховання базується не на погрозах, а піклуванні.
Малюку нічого не забороняють. Від дорослих він чує лише попередження: «З тебе
будуть глузувати, на тебе розлютяться. Дивись, у дім більше не ввійдеш»,— застерігає
японськамати дитину, таким чином погрожуючиїйвідлученням від сім'ї
Курс шкільного навчання в Японії триває 12 років. У шість років японські
хлопчики і дівчата ідуть у початкову школу. Провчившись у ній шість років. майже всі
вони переходять у молодшу середню школу, потім — у трирічну старшу середню
школу. 93% японців мають повну середнюосвіту
Навчальний рік в японській школі найдовший у світі: 240 днів. Але незважаючи
на це викладачі задають додому стільки, що старшокласники змушені сидіти за
підручниками після шкільних уроків ще 5-6 годин. Батьки суворо слідкують за на-
вчанням дітей і не дозволяють дітям піднятися з-за столу, доки уроки не вивчені.
Школа — частина суспільства. Вона підтримує погляди теоретика японської
педагогіки Ацусі Каясіма. Для японських дітей життєво важливо засвоїти дух общини
та сімейності. «Якщо в школі виділяти дітей за їх здібностями або за іншими критері-
ями,— говорив Каясіма,— то в них з'являється відчуття, ніби вони чимось
відрізняються від інших». Учителі визнають існування відмінностей у здібностях
дітей, але вважають, що не можна виділяти когось, і через це ставляють усьому класу
однакові оцінки. Діти в японських школах не залишаються на другий рік. Навіть за
двері з уроків не виставляють
Університет для свого чада — найзаповітніша мрія батьків.
 Бонсай(Слайд22)
Бонсай - мініатюрні сади. Ростуть в них карликові дерева: дуби, клени, модрини
висотою до 30 сантиметрів. Вирощують їх більше 900 років кілька поколінь людей,
передаються вони у спадок. Японці можуть годинами милуватися такими садками,
проводити біля них весь свій вільний час у роздумах, відпочиваючи від важкого
трудового дня. Існування такого садка може бути пояснено прагнення людей пізнати
красу великого світу, мати її поряд з собою.
 Ікебана (Слайд23)
Ікебана - мистецтво складання квітів. Це ціла наука. Її викладають у спеціальних
школах. Навчають цьому мистецтву з 6 років, три рази на тиждень. Проникнення у
світ ікебани вимагає від людини професійних знань і особливого дару - тонкого
зорового сприйняття її ледь вловимих властивостей. В основі лежать три лінії
символізують Небо, Людину і Землю.
 Кімоно(Слайд24)
Кімоно перекладається з японської, як одяг. Кімоно - це японський національний
костюм. Його і сьогодні в святкові дні носять всі від малого до великого. Воно
передається у спадок, одне на всіх: немає відмінностей - чоловіче або жіноче. Кімоно -
одяг, яка ніколи не викидається.
 Цвітіння сакури (Слайд 24)
Сакура у японців користується великою любов'ю і пошаною. У квітні в Японії
проходить свято-фестиваль милування цвітінням сакури. Починається він у столиці, а
потім продовжуєтьсяв інших японськихмістах і селищах.
 Орігамі (Слайд26)
Орігамі ("складений папір") - давнє мистецтво складання фігурок з паперу. Спочатку
оригамі використовувалося в релігійних обрядах. Довгий час цей вид мистецтва був
доступний лише представникам вищих станів, де ознакою хорошого тону було
володіння технікою складання із паперу. Тільки після другої світової війни орігамі
вийшло за межі Сходу і потрапило в Америку і Європу, де відразу знайшло своїх
шанувальників.
 Сад каміння (Слайд27)
У саду монастиря Реандзі ("храм миролюбного Дракона") в Кіото немає ні гір, ні води,
ні дерев, ні єдиної квітки. Тільки п'ятнадцять темних великих, порослих мохом
каменів і світлий морський пісок. Камені розташовані так, що п'ятнадцятий камінь
весь час вислизає з поля зору людини. З будь-якої точки саду можна побачити лише
чотирнадцять каменів. Автором цього саду вважається видатний художник-чернець
Соами. Такі "сухі" сади називали "філософськими". Все тут створює умови для
філософського самозаглиблення, зосереджує людину на головному - на переживанні
простору.
V. Закріпленнята корекція нових знань
 Прийом«Продовж речення»
1.Японськийпрапор, герб символізує …
2. Національна квітка Японії…
3.Форма правління…
4.За національним складом Японія…
5.Грошоваодиниця …
6. Стрімкий розвитокекономіки Японії називають…
7.Японськаекономіка базується на…
8.Серед галузей промисловостілідируючі позиції займає…
9.Аквакултура…
10. Священна гора в Японії…
VI. Підсумок уроку(Слайд28 -29)
Учитель. Скажіть, будь ласка, здійснилися ваші очікування?
Чи виникло у вас бажання відвідати Японію?
Японія — дивовижна країна, у якій багато чого є незрозумілим для нас. Японію і все
японське неможливо і не потрібно копіювати. Японію можна використовувати
немовби дзеркало, у якому відбиваються достоїнства та недоліки того, хто в нього
дивиться.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 36, засвоїтипоняття , номенклатуру.
*Скласти вірш – сенкан «Японія» (І варіант).
*Підготувати цікаві факти про Китай (ІІ варіант).

More Related Content

Viewers also liked

положення про шкільні предметні методичні об
положення про шкільні предметні методичні обположення про шкільні предметні методичні об
положення про шкільні предметні методичні обЮля Лещишина
 
план засідання методичної ради
план засідання методичної радиплан засідання методичної ради
план засідання методичної радиЮля Лещишина
 
ікт в освітньому процесі
ікт в освітньому процесіікт в освітньому процесі
ікт в освітньому процесіЮля Лещишина
 
в.п. положення про шкільні предметні методичні об
в.п. положення про шкільні предметні методичні обв.п. положення про шкільні предметні методичні об
в.п. положення про шкільні предметні методичні обЮля Лещишина
 
положення про методичну раду
положення про методичну радуположення про методичну раду
положення про методичну радуЮля Лещишина
 
положення метод. діалог
положення метод. діалогположення метод. діалог
положення метод. діалогЮля Лещишина
 
мо класних керівників
мо класних керівниківмо класних керівників
мо класних керівниківЮля Лещишина
 
положення про педраду
положення про педрадуположення про педраду
положення про педрадуЮля Лещишина
 
важливим завданням художньо
важливим завданням художньоважливим завданням художньо
важливим завданням художньоЮля Лещишина
 
список шмо математики
список шмо математикисписок шмо математики
список шмо математикиЮля Лещишина
 

Viewers also liked (20)

динамічна група
динамічна групадинамічна група
динамічна група
 
положення про шкільні предметні методичні об
положення про шкільні предметні методичні обположення про шкільні предметні методичні об
положення про шкільні предметні методичні об
 
план засідання методичної ради
план засідання методичної радиплан засідання методичної ради
план засідання методичної ради
 
ікт в освітньому процесі
ікт в освітньому процесіікт в освітньому процесі
ікт в освітньому процесі
 
фізкультура
фізкультурафізкультура
фізкультура
 
в.п. положення про шкільні предметні методичні об
в.п. положення про шкільні предметні методичні обв.п. положення про шкільні предметні методичні об
в.п. положення про шкільні предметні методичні об
 
Random 161103084241
Random 161103084241Random 161103084241
Random 161103084241
 
план (2)
план (2)план (2)
план (2)
 
положення про методичну раду
положення про методичну радуположення про методичну раду
положення про методичну раду
 
полження про вмк
полження про вмкполження про вмк
полження про вмк
 
02016 шмо
02016 шмо02016 шмо
02016 шмо
 
склад
складсклад
склад
 
положення метод. діалог
положення метод. діалогположення метод. діалог
положення метод. діалог
 
мо класних керівників
мо класних керівниківмо класних керівників
мо класних керівників
 
Img 0001 new
Img 0001 newImg 0001 new
Img 0001 new
 
положення про педраду
положення про педрадуположення про педраду
положення про педраду
 
важливим завданням художньо
важливим завданням художньоважливим завданням художньо
важливим завданням художньо
 
список шмо математики
список шмо математикисписок шмо математики
список шмо математики
 
шмо2016
шмо2016шмо2016
шмо2016
 
шмо 16 17
шмо 16 17шмо 16 17
шмо 16 17
 

Similar to японія 16.02

1. Проект "Японія така далека і така близька"
1. Проект "Японія така далека і така близька"1. Проект "Японія така далека і така близька"
1. Проект "Японія така далека і така близька"dtamara123
 
Особливості культури Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)
Особливості культури  Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)Особливості культури  Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)
Особливості культури Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)Andy Levkovich
 
пмоначина
пмоначинапмоначина
пмоначинаLala Lalala
 
Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.
Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.
Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.oleg379
 
8 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_2016
8 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_20168 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_2016
8 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_2016NEW8
 
Містична Японія
Містична Японія  Містична Японія
Містична Японія library_darnitsa
 
7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr
7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr
7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukrUA7009
 
Довідник туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")
Довідник   туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")Довідник   туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")
Довідник туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")dtamara123
 
Перське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в Індії
Перське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в ІндіїПерське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в Індії
Перське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в ІндіїЕлектронні книги Ранок
 
Вікна в загадкову Азію. 10 клас
Вікна в загадкову Азію. 10 класВікна в загадкову Азію. 10 клас
Вікна в загадкову Азію. 10 класКовпитська ЗОШ
 
Vsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyj
Vsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyjVsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyj
Vsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyjkreidaros1
 
9 vi b_u
9 vi b_u9 vi b_u
9 vi b_u4book
 
Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.
Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.
Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.oleg379
 
Naselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyiNaselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyissuser950b9d
 

Similar to японія 16.02 (20)

1. Проект "Японія така далека і така близька"
1. Проект "Японія така далека і така близька"1. Проект "Японія така далека і така близька"
1. Проект "Японія така далека і така близька"
 
Особливості культури Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)
Особливості культури  Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)Особливості культури  Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)
Особливості культури Заходу і Сходу (Художня культура, 9 клас)
 
пмоначина
пмоначинапмоначина
пмоначина
 
Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.
Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.
Всесвітня історія 8 клас Сорочинська Н. М., Мартинюк О. О., Гісем О. О.
 
8 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_2016
8 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_20168 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_2016
8 klas vsesvitnja_istorija_sorochinska_2016
 
Містична Японія
Містична Японія  Містична Японія
Містична Японія
 
7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr
7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr
7 klas ridna_mova_pentiljuk_2007_ukr
 
Довідник туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")
Довідник   туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")Довідник   туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")
Довідник туриста "Подорож Японією" (Група "Географи")
 
японія
японіяяпонія
японія
 
Перське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в Індії
Перське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в ІндіїПерське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в Індії
Перське царство Сефевидів та Імперія Великих Моголів в Індії
 
062 раси
062 раси062 раси
062 раси
 
«КРАЇНА СХІДНОГО СОНЦЯ…»
«КРАЇНА СХІДНОГО СОНЦЯ…»«КРАЇНА СХІДНОГО СОНЦЯ…»
«КРАЇНА СХІДНОГО СОНЦЯ…»
 
Вікна в загадкову Азію. 10 клас
Вікна в загадкову Азію. 10 класВікна в загадкову Азію. 10 клас
Вікна в загадкову Азію. 10 клас
 
дмитрук і.м.
дмитрук і.м.дмитрук і.м.
дмитрук і.м.
 
Vsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyj
Vsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyjVsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyj
Vsesvitnja istorija-9-klas-berdychevskyj
 
мцмсыф
мцмсыфмцмсыф
мцмсыф
 
9 vi b_u
9 vi b_u9 vi b_u
9 vi b_u
 
Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.
Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.
Підручник Всесвітня історія 9 клас Бердичевський Я.М.
 
Населення і народи Африки
Населення і народи АфрикиНаселення і народи Африки
Населення і народи Африки
 
Naselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyiNaselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyi
 

More from Юля Лещишина

методичне об’єднання вчителів англійскої мови,
методичне об’єднання вчителів англійскої мови,методичне об’єднання вчителів англійскої мови,
методичне об’єднання вчителів англійскої мови,Юля Лещишина
 
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...Юля Лещишина
 
молодь проти насильства
молодь проти насильствамолодь проти насильства
молодь проти насильстваЮля Лещишина
 
конспект позакласного заходу
конспект позакласного заходуконспект позакласного заходу
конспект позакласного заходуЮля Лещишина
 
хоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівнахоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівнаЮля Лещишина
 
хоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівнахоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівнаЮля Лещишина
 
формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...
формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...
формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...Юля Лещишина
 
розв'язування рівнянь
розв'язування рівняньрозв'язування рівнянь
розв'язування рівняньЮля Лещишина
 
відношення і пропорції.
відношення і пропорції.відношення і пропорції.
відношення і пропорції.Юля Лещишина
 
самостійність учнів у навчанні
самостійність учнів у навчаннісамостійність учнів у навчанні
самостійність учнів у навчанніЮля Лещишина
 
подорож країною дружба
подорож країною дружбаподорож країною дружба
подорож країною дружбаЮля Лещишина
 
добро починається з тебе
добро починається з тебедобро починається з тебе
добро починається з тебеЮля Лещишина
 

More from Юля Лещишина (20)

8 б
8 б8 б
8 б
 
мат обє
мат обємат обє
мат обє
 
методичне об’єднання вчителів англійскої мови,
методичне об’єднання вчителів англійскої мови,методичне об’єднання вчителів англійскої мови,
методичне об’єднання вчителів англійскої мови,
 
тематика педрад
тематика педрадтематика педрад
тематика педрад
 
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
система використання української мови та літератури в умовах упровадження ком...
 
звіт про роботу шмо 17
звіт про роботу шмо 17звіт про роботу шмо 17
звіт про роботу шмо 17
 
виступ
виступвиступ
виступ
 
наш клас 2018
наш клас 2018наш клас 2018
наш клас 2018
 
молодь проти насильства
молодь проти насильствамолодь проти насильства
молодь проти насильства
 
конспект позакласного заходу
конспект позакласного заходуконспект позакласного заходу
конспект позакласного заходу
 
хоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівнахоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівна
 
означення
означенняозначення
означення
 
хоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівнахоменко людмила олександрівна
хоменко людмила олександрівна
 
формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...
формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...
формування комунікативної компетенції на уроках української мови та літератур...
 
стаття
статтястаття
стаття
 
розв'язування рівнянь
розв'язування рівняньрозв'язування рівнянь
розв'язування рівнянь
 
відношення і пропорції.
відношення і пропорції.відношення і пропорції.
відношення і пропорції.
 
самостійність учнів у навчанні
самостійність учнів у навчаннісамостійність учнів у навчанні
самостійність учнів у навчанні
 
подорож країною дружба
подорож країною дружбаподорож країною дружба
подорож країною дружба
 
добро починається з тебе
добро починається з тебедобро починається з тебе
добро починається з тебе
 

Recently uploaded

Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 

Recently uploaded (12)

Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 

японія 16.02

  • 1. Урок Географія 10 клас Дата 16.02.2016 р. Тема уроку. Японія. Спеціалізація країниу світовому господарстві. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Мета уроку: сформувати в учнів систему знань про основні ознаки економіко – географічного положення, природно – ресурсного потенціалу, населення й господарстваЯпонії. Завданняуроку: o визначити актуальні проблеми соціально – економічного розвитку Японії, економічні зв’язки; o визначити роль НТР в економіці країни; o ознайомитиучнів із особливостями японськоїкультури, традиціями японців; o формувати вміння учнів аналізувати, узагальнювати й робитивисновки; o розвиватилогічне мислення; o удосконалювати вміння й навички роботи учнів із різними джерелами географічної інформації; o стимулювати інтерес до самостійного пошуку й аналізу необхідної інформації; o виховувати почуття поваги до культури японськогонароду, толерантність. Література: 1.Пестушко В. Ю., Уварова Г. Ш.. Підручник «Географія» 10 клас. Київ « Генеза» 2010 с. 184 – 190. 2.Довгань Г.Д. Посібник «Усі уроки географії» 10 клас – Харків В. Г. «Основа» 2010 с. 206 – 213. 3.Науково – методичний журнал « Географія» - №2 2011р. с.25, № 5 2005р. с.20. 4. Інтернет ресурси. Обладнання: o підручник; o атлас; o політична карта світу; o канцелярські приладдя; o роздавальнийматеріал Методи: репродуктивний, частково – пошуковий, дослідницький, пояснювально – ілюстративний. Структура уроку: І. Організаційний момент. (1 хв) ІІ. Актуалізація опорнихзнань і умінь. ( 2 хв) ІІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів. (3 хв)
  • 2. ІV. Вивчення нового матеріалу. (32 хв) V. Закріплення та корекція нових знань та умінь учнів. (3 хв) VI. Підсумок уроку. (2 хв) VII. Домашнє завдання. (2 хв) О, країно! Далека й такатаємнича, Де сонце щодня виринає зпітьми; Де сакура квітнепоблизу гір мальовничих, Сьогодні до тебе звертаємось ми. Мацуо Босьо Хід уроку. І. Організаційний момент (Оформлення робочого місця) Учитель. Прошу бути активними, толерантними, працювати швидко й чітко. ІІ. Актуалізація опорнихзнань і вмінь учнів Дати відповіді на запитання: 1. Яку тему вивчали на минулому уроці? 2. Скільки суверенних держав налічується в Азії? 3. Чисельність населення цього регіону складає… 4. КраїниАзії чисельність населення яких складає 2,5 млрд. осіб? 5. Наскільки субрегіонів поділена Азія? 6. Високорозвинута держава, єдиний член «Великої сімки»… ІІІ. Мотиваціянавчальноїіпізнавальноїдіяльностіучнів  Прийом «Асоціативнийкущ» (Слайд 1) Учитель. Які асоціації викликає у вас назва держави «Японія»? Щоб пізнати чужу країну, треба відмовитися від звички міряти все на свій аршин. Слід розібратися в системі уявлень, мірил і норм, притаманних певному народові. Я запрошую вас до знайомства з найзагадковішою, унікальною країною світу. (Слайд 2). Тут пишуть зверху вниз, їдять паличками, сплять на підлозі. Взуття залишають біля порога. Вірші не мають рими. Японія за кілька десятиліть перетворилася в економічного гіганта, а традиції її, інколи, абсолютнонезрозумілієвропейцям.Чомуцетак, мидізнаємось науроці. (Слайд3)  Прийом «Очікування» Учитель . Що ви очікуєтевід сьогоднішньогоуроку?
  • 3. Запис дати й теми уроку. ( Слайд 3). ІV. Вивченняновогоматеріалу. 1. План вивченнякраїни.(Учнізгадуютьпланвивченнякраїни) 2. «Візитнакартка»(Слайд4) Завдання. Користуючись текстом підручника, с. 184, картою атласу с.45, складіть «Візитнукартку»Японії  Офіційна назва – Японія.  Давня назва - Ніппон  Площа – 372,2 тис. км квадратних.  Населення –127.6 млн. чоловік.  Столиця –Токіо  Типкраїни - економічно високорозвинена держава, країна “Великої сімки”.  Державний устрій - конституційна монархія, унітарна держава.  Офіційна мова –японська  Грошоваодиниця - єна 3. Історична довідка. Постійно повертаючись дочасів минулих, японці найчастіше думають промайбутнє. (Слайд5)Повідомлення учня З ІV ст.. Японію називають « Ямато» за назвою давньояпонської держави. Ця держава мала дипломатичні з’язки з Китаєм, де її зневажливо називали «Во» - «край карликів». Японці використовували на письмідля позначення своєї країни китайський«карлик», але читали його на власний лад – Ямато. Японія стала відома європейцям у першій половині XVI ст. Португальці, які відкрили її, почали торгувати з японцями і намагалися навернути їх до католицької віри. Японці тепло прийняли місіонерів, поки імператор Тейго не помітив, що єзуїтів більше приваблює японське золото, ніж порятунок заблудлих душ. Європейців було вигнано на довгих два століття - Японія перетворилася на закриту країну, що, можливо, врятувало її від колонізації і насильницької європеїзації самобутньої культури. І лише в XIX ст. Японія поступово почала відкриватися для іноземців. Червоне сонячне коло на прапорі країни і кругла золота хризантема (національна квітка японців) на державномугербісимволізують сонце, що сходить. (Слайд 6) Учитель. На вашу думку, тільки минуле дало можливість увійти Японії до групи розвинутихпостіндустріальнихкраїн? (Версії учнів) 4. Економіко – географічнеположення Японії.
  • 4. Завдання. Користуючись текстом підручника, с. 184, картами атласу складіть характеристикуЕГПЯпонії.Зробітьвисновокпройоговпливна розвитоккраїни. Учитель. Отже, якви вважаєте ЕГП Японії вигідне? У чомуж його вигідність ? Висновок. ( Роблять учні) (Слайд 7)  Японія — острівна країна, розташована насхідному узбережжі Азії.  Основніострови— Хоккайдо, Хонсю, Сікоку і Кюсю.  Японськийархіпелаг включає в себеблизько 4000 малих островів.  Японія - економічний центр цьогорегіону.  Вигідне розташування поблизу Китаю та Південної Кореї,важливими ринками збуту готовоїпродукції, та зАвстралією, багатою наприродніресурси.  Віддаленість від США та європейських країн – головних конкурентів,забезпечує панування ТНК Японії в Азії .  Вигідне ЕГП впливатиме на розвитокгосподарства. 5. Природно –ресурсний потенціал. (Слайд 8- 9) Учитель. Японія – країна, яка дуже бідна наприродніресурси. Чидійсно це так? Завдання.За допомогою карт атласу, текступідручника, роздаткового матеріалу дайте оцінкуПРПЯпонії. (Учні працюють за варіантами: І варіант – оцінює природні умови, ІІ варіант - природні ресурси) Природніумови:  Рельєф- переважно - гірський.  Територія сейсмічно активна – 150 вулканів, з них 15 діючі.  Цунамі , тайфуни, землетруси.  Клімат –мусонний, на півночі –помірнмий, на півдні –субтропічний. Природніресурси:  Водними ресурсами забезпечена слабо. Річки короткі і гірські, використовуються для зрошення та мають великий гідропотенціал.  Земельними ресурсами теж малозабезпечена - грунти – підзолисті, бурі лісові, чорноземи, жовтоземи. 2/3 території під хвойними, субтропічними вічнозеленими лісами та кущами.  Японія бідна на мінеральні ресурси.  В її надрах знаходиться майже вся таблиця Менделєєва, проте ресурси знаходяться в незначній кількості.
  • 5.  Невеликі запасимідних руд, поліметалічних, залізних, кам’яноговугілля. Висновок.ПРПбідний.Японія на80% залежить від імпортуенергоносів тасировини. 6.Населення Повідомлення учня (Слайд 10) Одним з головних критеріїв неухильного економічного зростання Японії багато вчених вважають властиві японськомународуриси, наперше місце серед яких ставлять працьовитість, сумлінність, високийрівень освіченостіі професійної кваліфікації. За кількістю населення країназаймає 11 місце в світі і є єдиноюкраїною, яка в результаті проведеної демографічної політики перейшла від ІІ типу відтворення населення до І. Японія - однонаціональна держава - 99% японці, нація здоровихлюдей з найнижчим у світі показником дитячої смертності. Природний приріст становить 5 чол. на 1000 жителів. Великою проблемою для Японії стало швидке зростання кількості людей старшої вікової групи при найвищій середній тривалості життя у світі (чоловіки - 76 років, жінки - 82 роки). Населення розміщене на території країни нерівномірно. Майже 4/5 японців - міські жителі. Міст – «мільйонерів" 11, найбільша міська агломерація - Кейхін (Токіо - Йокогама), де в 150 населених пунктах мешкає 25 млн.чол. Разом з двома іншими найбільшими агломераціями - Хансін (Осака - Кобе- Кіото) і Тюкьо (Нагоя та ін.), Кейхін утворює єдину систему - Токійських мегалополіс Токайдо із загальною кількістю населення понад 70 млн. чол. У складі трудових ресурсів переважають кваліфіковані кадри: в Японії безкоштовна середня освіта, а сімейні традиції наказують прищеплювати дітям трудові навички з наймолодшого віку. Чималу роль відіграють також курси, що створюються монополіямидля підвищення робочоїкваліфікації. Державною мовою є японська. Основні релігії - синтоїзм і буддизм. Синтоїзм - поклоніння предметам і явищам навколишнього світу — несе в собі не страх перед ними, а вдячність природі, яка, незважаючи на спалахи гніву, частіше буває щедрою і ласкавою. Буддизм (дзен-буддизм - японське звучання слова чайн-буддизм, від Сіпа - Китай) був запозичений передусім середньовічною японською знаттю на противагу синтоїзму, якийдеякий час сприймався як релігія простолюдинів. Учитель. Які риси характеру властиві японцям? Чи впливатиме це на економічне зростання країни? Японці є найздоровішоюнацією. Чому? Повідомлення учня. Всі продукти в магазинах найсвіжіші. В їжу вживають багато морепродуктів. За даними Міністерства охорони здоров'я Японії, довгожительство японців пояснюється дуже низьким рівнем захворюваності на атеросклероз. Дослідження показали, що рятує від цієї хвороби саме свіжа риба Японці, як ніякий інший народ у світі знають і розуміють, наскільки крихким є життя. У пам'яті ще залишилися атомні бомбардування Хіросіми і Нагасакі. Японці цінують життя і бережуть природу, ліси, річки, тварин, птахів. Народ невіддільний від природи. У відношеннях один до одного панує доброзичливість. 7.ГосподарствоЯпонії.
  • 6. Учитель. Японія – учасниця трьох воєн. Після Другої світової війни почалась повна реорганізація як політичного, так і економічного життя. Результатом цієї перебудови є «японськедиво»-феномен економічного розвитку– ВВП збільшується щорічно на 10%. 7.1 Повідомленняучня.«Японськеекономічнедиво» (Слайд11-12 )  Проведені реформи.(1946-1949р)  Земельна - повністю ліквідовано поміщицьке землевласнцтво.  Грошова- дозволиларізко скоротитигрошовумасу, зупинити інфляцію.  Знищені великі монополістичні концерни, а їх акції продані службовцям.  Ліквідовано військовий японський режим в 1946р.  В 1947р - прийнято нову конституцію, яка зберегла монархію, але позбавила імператора влади.  В 1950р через війну з Кореєю різко зріс попит на озброєннята військові матеріали. Надходження від американських замовлень дозволилиЯпонії покрити зовнішньоторговельнийдефіцит і розширитиімпорт торговельних ресурсів.  Дешева робочасила;  Наукоємне виробництво;  Раціональне і комплексне використання сировини;  Використання іноземного капіталу;  Низькі військові затрати.  Закуповували найновіші досягнення зарубіжної техніки і технології, патенти і ліцензії зі США, ФРН, створювалибазові галузі економіки.  В 70-80р. - революційний розвиток. Введення мікроелектроніки, робототехніки, нових матеріалів, біоіндустрії, космічної техніки.  Велика частка капіталу витрачається на науку.  Висока продуктивність праці, й якість продукції.  Орієнтація на експорт.  Розвиток сферипослуг.  Працелюбний, дисциплінований, бережливий народ - один з найважливіших чинників. 7.2. Характеристикагалузей господарства. Учитель. Яка модель сучасного господарства Японії? Чим вона характеризується? Японія постіндустріальна держава, то які ж галузі господарства будуть найбільш розвинуті? (Слайд 13)
  • 7. Робота в групах (Учні працюють з текстом підручника, картамиатласу, роздатковимматеріалом). Завдання групам. І Група. Сфера послуг. 1. Назвати основнікомпонентисфери послуг. (с. 187, абзац 3) 2. Що говорить про стабільність банківської сфери? ( с. 187 абзац 3) 3. Які види туризму розвинені в Японії? (с.187 абзац 5) ІІ Група. Промисловість. 1.Чим представлена промисловість Японії?На чому вона базується?(с. 187 абзац 5, атлас) 2. Науково – технічні досягнення Японії ( с.187) 3. Чому машинобудування є лідером японськоїекономіки (додаток) ІІІ Група. Сільське господарство. 1. Що є основою сільськогосподарського виробництвакраїни?( с. 188) 2. Які галузі сільського господарстварозвиненів Японії? (с. 188) 3. Аквакультура це…. ( с. 188) ІV. Група. Транспорт. Зовнішньоекономічнізв’язкиЯпонії 1. Які види транспортурозвинутів Японії?(Додаток) 2. Назвати найбільших торговельнихпартнерів Японії (с.188) 3. Інвестиційна діяльність країни( с.189). 4. З чого складається японськийекспортта імпорт? (с .189) Звіт груп (Слайд 14 – 17) 7.3.Українсько– Японські відносини. Учитель. Чи має Україна економічні відносиниз Японією? Повідомлення учня (Слайд 18)  28 грудня 1991 року Японія визнала незалежність України.  26 січня 1992 року між державами встановлені дипломатичні зв’язки.  Економічні відносини між Україноюі Японією майже не розвинені.  Упродовж наступних 10 років будуть реалізовуватися дослідницькі проекти в межах ЧАЕС.
  • 8.  Японські фірми беруть участь у розбудові транспортної інфраструктури України.  Станом на 2009 рік на українському ринку працювало всього 11 представництв Японії. Висновок. Чому Японія займає лідируючі позиції у світі за економічним розвитком? Які чинники вплинули на це? (Версії учнів) 8.Калейдоскоп . (Слайд 19) Учитель Японія – це загадка століття, японці – це найнезбагненніший, найпарадоксальніший із народів. Разом із їх зовнішнім оточенням вонитакі мальовничі, театральні й артистичні, що часом здаються нацією позерів; увесь їх світ – ніби сцена, на якій вони грають … Еліза Скідмор Повідомлення учнів.  Уклін (Слайд 20) Для японців дуже важливе добре ставлення один до одного. Це виражається насамперед у поклоні. У Японців прийняті поклони й посмішки. Підлеглий кланяється своєму начальнику, згинаючи корпус під кутом 450, колеги вклоняються один одному під кутом 150, зустрічають клієнтів під кутом 300, учень кланяється вчителю під кутом 480 і якщо учень виріс і став, наприклад, прем'єр-міністром країни, він при зустрічі з учителем кланяється під тим же кутом - значить кожному свій "кут". Ще, коли мати за японським звичаєм, носить немовля у себе за спиною, вона при кожному поклоні змушує кланятися і його, даючи тим самим перші уроки шанування старших.  Освіта (Слайд 21) В основу виховання покладено принцип поваги до особистості малюка, прагнення зробитикороткедитинство людини по-справжньомубезхмарним. Дитині до п'яти років дозволяють практично все, однак по мірі її дорослішання все більше стає обмежень, від неї все більше вимагають прислухатись до вимог батьків, розуміти свої обов'язки. Виховання базується не на погрозах, а піклуванні. Малюку нічого не забороняють. Від дорослих він чує лише попередження: «З тебе будуть глузувати, на тебе розлютяться. Дивись, у дім більше не ввійдеш»,— застерігає японськамати дитину, таким чином погрожуючиїйвідлученням від сім'ї Курс шкільного навчання в Японії триває 12 років. У шість років японські хлопчики і дівчата ідуть у початкову школу. Провчившись у ній шість років. майже всі вони переходять у молодшу середню школу, потім — у трирічну старшу середню школу. 93% японців мають повну середнюосвіту
  • 9. Навчальний рік в японській школі найдовший у світі: 240 днів. Але незважаючи на це викладачі задають додому стільки, що старшокласники змушені сидіти за підручниками після шкільних уроків ще 5-6 годин. Батьки суворо слідкують за на- вчанням дітей і не дозволяють дітям піднятися з-за столу, доки уроки не вивчені. Школа — частина суспільства. Вона підтримує погляди теоретика японської педагогіки Ацусі Каясіма. Для японських дітей життєво важливо засвоїти дух общини та сімейності. «Якщо в школі виділяти дітей за їх здібностями або за іншими критері- ями,— говорив Каясіма,— то в них з'являється відчуття, ніби вони чимось відрізняються від інших». Учителі визнають існування відмінностей у здібностях дітей, але вважають, що не можна виділяти когось, і через це ставляють усьому класу однакові оцінки. Діти в японських школах не залишаються на другий рік. Навіть за двері з уроків не виставляють Університет для свого чада — найзаповітніша мрія батьків.  Бонсай(Слайд22) Бонсай - мініатюрні сади. Ростуть в них карликові дерева: дуби, клени, модрини висотою до 30 сантиметрів. Вирощують їх більше 900 років кілька поколінь людей, передаються вони у спадок. Японці можуть годинами милуватися такими садками, проводити біля них весь свій вільний час у роздумах, відпочиваючи від важкого трудового дня. Існування такого садка може бути пояснено прагнення людей пізнати красу великого світу, мати її поряд з собою.  Ікебана (Слайд23) Ікебана - мистецтво складання квітів. Це ціла наука. Її викладають у спеціальних школах. Навчають цьому мистецтву з 6 років, три рази на тиждень. Проникнення у світ ікебани вимагає від людини професійних знань і особливого дару - тонкого зорового сприйняття її ледь вловимих властивостей. В основі лежать три лінії символізують Небо, Людину і Землю.  Кімоно(Слайд24) Кімоно перекладається з японської, як одяг. Кімоно - це японський національний костюм. Його і сьогодні в святкові дні носять всі від малого до великого. Воно передається у спадок, одне на всіх: немає відмінностей - чоловіче або жіноче. Кімоно - одяг, яка ніколи не викидається.  Цвітіння сакури (Слайд 24) Сакура у японців користується великою любов'ю і пошаною. У квітні в Японії проходить свято-фестиваль милування цвітінням сакури. Починається він у столиці, а потім продовжуєтьсяв інших японськихмістах і селищах.  Орігамі (Слайд26) Орігамі ("складений папір") - давнє мистецтво складання фігурок з паперу. Спочатку оригамі використовувалося в релігійних обрядах. Довгий час цей вид мистецтва був доступний лише представникам вищих станів, де ознакою хорошого тону було володіння технікою складання із паперу. Тільки після другої світової війни орігамі вийшло за межі Сходу і потрапило в Америку і Європу, де відразу знайшло своїх шанувальників.  Сад каміння (Слайд27)
  • 10. У саду монастиря Реандзі ("храм миролюбного Дракона") в Кіото немає ні гір, ні води, ні дерев, ні єдиної квітки. Тільки п'ятнадцять темних великих, порослих мохом каменів і світлий морський пісок. Камені розташовані так, що п'ятнадцятий камінь весь час вислизає з поля зору людини. З будь-якої точки саду можна побачити лише чотирнадцять каменів. Автором цього саду вважається видатний художник-чернець Соами. Такі "сухі" сади називали "філософськими". Все тут створює умови для філософського самозаглиблення, зосереджує людину на головному - на переживанні простору. V. Закріпленнята корекція нових знань  Прийом«Продовж речення» 1.Японськийпрапор, герб символізує … 2. Національна квітка Японії… 3.Форма правління… 4.За національним складом Японія… 5.Грошоваодиниця … 6. Стрімкий розвитокекономіки Японії називають… 7.Японськаекономіка базується на… 8.Серед галузей промисловостілідируючі позиції займає… 9.Аквакултура… 10. Священна гора в Японії… VI. Підсумок уроку(Слайд28 -29) Учитель. Скажіть, будь ласка, здійснилися ваші очікування? Чи виникло у вас бажання відвідати Японію? Японія — дивовижна країна, у якій багато чого є незрозумілим для нас. Японію і все японське неможливо і не потрібно копіювати. Японію можна використовувати немовби дзеркало, у якому відбиваються достоїнства та недоліки того, хто в нього дивиться. VII. Домашнє завдання Опрацювати параграф 36, засвоїтипоняття , номенклатуру. *Скласти вірш – сенкан «Японія» (І варіант). *Підготувати цікаві факти про Китай (ІІ варіант).