1. Тип уроку: комбінований.
Цілі уроку:
Навчальні:
сформувати у учнів уявлення:
• про зміст і схему доведення ознаки паралельності прямих і наслідками з даної
теореми
• вчити розв'язувати задачі за готовими малюнками
Сформувати у учнів уміння:
використовувати розглянуті на уроці ознаки паралельності двох прямих і січної для
аргументації паралельності прямих
Розвиваючі:
розвивати вміння та навички у роботі з тестами, образне і логічне мислення, пам'ять,
творчу активність.
Виховуючі:
вміння раціонально використовувати час на уроці, вміти оцінювати результати своєї
праці і праці своїх однокласників(згідно з критеріями) лаконічну, математичну мову,
чесність, об'єктивність.
Обладнання:
тести, таблиці з готовими кресленнями, презентація, необхідне обладнання для
показу презентації.
Технологічна карта уроку:
Етап уроку
Годину № слайду Развиток особових якостей і психічних
процесів
(МІН)
Репродуктивні
Продуктивні форми
форми діяльності діяльності
Організаційний момент.
2
1
увага, пам'ять
зосередженість,
глибина.
Перевірка знання теоретичного
5
2
точність мови.
зосередженість,
матеріалу
глибина.
Мотивація навчальної діяльності 4
3-8
точність мови.
вміння аналізувати
отриману
інформацію,
порівнювати,
класифікувати.
Проблемне питання: Як визначити 1
спостережливість, узагальнення, аналіз,
паралельні прямі чи ні?
розвиток
аргументованість
пізнавального
інтересу в роботі
Випереджаюче завдання: ознака
розвиток творчості, здатність
4
9-11
паралельності прямих. Наслідки
передбачати, вміння
встановлювати
причинно - наслідкові
зв'язки.
Завдання за готовими малюнками 8
. Увага, акуратність, Здатність
12-17
вміння працювати з передбачати, вміння
роздатковим
встановлювати
матеріалом,
причинно - наслідкові
розвиток творчості, зв'язки
2. Презентація учнівська
«А ви хочете дізнатися
паралельні прямі?»
змагальності.
Допитливість,
творчість.
4
про
Самостійна робота
Тестування на комп'ютері
12
Домашнє завдання (творче).
3
Рефлексія
3
Самостійність,
неординарність.
18
Увага, пам'ять
Зосередженість,
глибина.
19-20
Допитливість,
творчість.
Самокритичність
Самостійність,
неординарність.
Об'єктивність,
критичність,
комуникативність.
Хід уроку:
Вибір за тобою
"Це неможливо!" - Сказала Причина.
"Це безрозсудність!" - Зауважив Досвід.
"Це марно!" - Відрізала Гордість.
"Спробуй ..." - Шепнула Мрія
Цей день в історії 16 грудня1899
Заснований футбольний клуб «Мілан». На сьогоднішній день «Мілан» є одним з
найтитулованіших клубів світу. Він був заснований 16 грудня 1899 вихідцем з Британії
Альфредом Едвардсом. Першим капітаном «Мілана» став Герберт Кілпін. Саме він
придумав форму клубу та її кольори. Ну а ми граємо з вами у футбол ...
1.
Дивлячись на малюнок, назвіть
внутрішні односторонні кути (4 і 6, 3і 5)
2.
Дивлячись на малюнок, назвіть
відповідні кути (1 і 5, 2 і 6, 3і 7, 4і 8)
3.
Хто перший ввів позначення
паралельності? (Вільям Оутред англійський
математик)
4.
Дві прямі, які лежать в одній площині і ніколи не перетинаються,
називають ... (паралельними)
5. Один із суміжних кутів дорівнює 90 градусів. Яка градусна міра другого?
(90)
6.
Чи може одна із суміжних кутів бути розгорнутим? (Ні)
7. Один з вертикальних кутів дорівнює 130 градусів знайти другий
вертикальний кут. (50)
8. За якої умови сума градусних мір вертикальних кутів дорівнює 180
градусів? (Прямі перпендикулярні)
9. Як називається твердження яке не потребує доведення? (Аксіома)
10. Як називається пряма, яка перетинає дві прямі? (Січна)
11. Як називаються прямі, які перетинаються під прямим кутом?
(Перпендикулярні)
12. Чому дорівнює градусна міра вертикальних кутів, якщо сума їх градусних
мір дорівнює 140 градусів? (по 70)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Як визначити чи паралельні прямі?
Щоб встановити паралельність двох прямих потрібно продовжити їх до
безкінечності. Це не можливо. Тому нам на допомогу приходить ознака
паралельності прямих.
Випереджаюче завдання( ознака паралельності прямих). ( доводить учень)
Якщо при перетині двох прямих січною сума внутрішніх односторонніх кутів
дорівнює 180 градусів, то прямі паралельні.
Дано: а і в прямі,
с- січна,
<1 і <2 - внутрішні односторонні
<1 + <2 = 180 º
Довести: а ║ в
Доведення:
Припустимо, що коли <1 + <2 = 180 º, то а ∩ в = О (малюнок)
Позначимо кути суміжні з
кутами 1 і 2, цифрами 3 і 4, і
знайдемо їх суму. Так як кути 1
і 3,2 і 4 суміжні, то <1 + <3 =
180 º, <4 + <2 = 180 º. Додамо
ліві і праві частини цих
рівностей, отримаємо <1 + <3 +
<4 + <2 = 180 º + 180 º.
За умовою, <1 + <2 = 180 º, тоді <3 + <4 = 180 º. Але а ∩ в = О 1 Ми отримали, що
а ∩ в в двох точках О і О 1. А це суперечить аксіомі: через дві точки можна
провести тільки одну пряму. Тоді наше припущення помилкове і означає, що
а ║ в.
Наслідки: (слайд 9)
• Дві прямі паралельні, якщо внутрішні різносторонні кути рівні.
• Дві прямі паралельні, якщо відповідні кути рівні
• Дві прямі паралельні, якщо вони перпендикулярні до третьої прямої.
Слайди (10, 11) усно
Письмово Слайд 12
∠
На рисунке 1 =47
°
∠ =133°
2
,
.
Докажите , что d ll e.
d
1
односторонние
3
e
2
f
Задача 1
ПОДСКАЗКА
а
1
2
b
Завдання за готовими малюнками
6
c
7
4
3
5
8
а ll b, с-секущая
Найти:
4. Задача 2
1
а
2
b
c
а ll b, с-секущая
Найти:
Задача 3
A
B
1
2
D
C
3
AB ll DC, BC ll A D
Найти:
c
d
Задача 4
a
1
b
2
3
4
Доказать:
Презентація учнівська «А ви хочете дізнатися про паралельні прямі?»
6. 1. Дві прямі паралельні, якщо
-Внутрішні односторонні кути рівні
+ Внутрішні навхрест лежачі кути рівні
-Сума внутрішніх навхрест лежачих
кутів дорівнює 180 градусів
-Зовнішні односторонні кути рівні
2. Вибери правильне твердження:
-Дві прямі площини називаються
паралельними, якщо вони збігаються
-Дві прямі площини називаються
паралельними,
якщо
вони
не
перпендикулярні
-Дві прямі називаються паралельними,
якщо вони не перетинаються
+ Дві прямі площини називаються
паралельними,
якщо
вони
не
перетинаються
3. Якщо при перетині двох прямих
січною сума внутрішніх односторонніх
кутів дорівнює 180 градусів, то
відповідні кути:
-Прямі
-Їх сума дорівнює 180 градусів
-Суміжні
+ Дорівнюють
4.Які із зазначених на малюнку кутів є
внутрішніми навхрест лежачими
-1і4
-3і5
-2і7
+4і5
5. Прямі а і в паралельні, кут 3
дорівнює 120 градусів. Який з кутів на
малюнку дорівнює даним куту
-5
-2
+6
-4
1. Дві прямі паралельні, якщо
-Внутрішні односторонні кути рівні
-Сума внутрішніх навхрест лежачих кутів
дорівнює 180 градусів
+ Сума внутрішніх односторонніх кутів
дорівнює 180 градусів
-Зовнішні навхрест лежачі кути рівні
2. Вибери правильне твердження:
+ Через точку, не лежить на даній прямій,
можна провести одну і тільки одну пряму,
паралельну даній
-Через точку прямої, можна провести одну
і тільки одну пряму, паралельну даній
-Через точку на даній прямій, можна
провести одну і тільки одну пряму,
паралельну даній
-Через крапку, не лежачу на даній прямій,
неможливо провести пряму, паралельну
даній
3. Якщо при перетині двох прямих
січною сума внутрішніх односторонніх
кутів дорівнює 180 градусів, то
внутрішні навхрест лежачі:
-Прямі
-Суміжні
-Їх сума дорівнює 180 градусів
+ Дорівнюють
4. Які з вказаних на малюнку кутів є
внутрішніми односторонніми
-1і3
-4і7
-1і6
+3 І5
5.Прямі а й в паралельні, кут 2 дорівнює
60 градусів. Який з кутів на малюнку
дорівнює даному куту
-1
-8
-3
6.На якому з малюнків прямі +5
паралельні?
6. На якому з малюнків прямі
+А
паралельні?
-Г
-Г
-Б
+В
-В
-Б
7.Прямі АВ і ДС паралельні. Знайти -А
градусну міру кута А
7.Прямі АВ і ДС паралельні. Знайти
-148 Градусів
градусну міру кута С
-180 Градусів
-138 Градусів
-52 Градуси
+42 Градуси
+128 Градусів
-62 Градуси
8.За малюнком знайти кут 4
-180 Градусів
7. Кількість
правильних
1
2
3
4
5
6
7
8
1,5
3
4,5
6
7,5
9
10,5
12
відповідей
Бали
Підсумок уроку
Мудрець
У першого запитав: - Що ти робив цілий день?
І той з усмішкою відповів, що цілий день возив кляті камені.
У другого запитав: "А ти що робив цілий день? "- І той відповів:" Я
сумлінно виконував свою роботу. "
А третій посміхнувся його обличчя засвітилося радістю і задоволенням і
він відповів "А я брав участь у будівництві Храму."
-Хлопці! Хто працював так як перша людина?
-Хто працював сумлінно?
-А хто брав участь у будівництві Храму знань?