PROIECT DIDACTIC
GRUPA:mare
DENUMIREA ACTIVITATII: Educatie fizica
TEMA: „CEI MAI BUNI SPORTIVI”
MIJLOC DE REALIZARE: TRASEU APLICATIV
OBIECTIVE:
-sa execute exercitii vizand miscarea diferitelor segmente ale corpului:
-sa-si perfectioneze deprinderile motrice de mers in echilibru, de saritura, de
rostogolire, de aruncare a mingii;
-sa-si dezvolte calitatile motrice:forta, rezistenta, indemanare;
-sa-si dezvolte spiritul competitional, dorinta de afirmare , spiritul de echipa.
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
MATERIAL DIDACTIC: banci de gimnastica, saltele ,mingi , medalioane
DURATA: 35’-40’
SECVENTE OBIECTIVE UNITATI DE
CONTINUT
STRATEGII
DIDACTICE
FORME DE
ORGANIZARE
EVALUARE
1
Momentul
organizatoric
2’-3’
2Pregatirea
organismului
pentru efort
4’-5’
2
sa se asigure
ordinea si
disciplina
sa-si
consolideze
deprinderea
de ase alinia
pe o singura
linie de la cel
mai mic la
cel mai mare
sa-si
stimuleze
functiile ce
3
deplasarea in
sala de grupa
adunarea si
alinierea
raportul
anuntarea temei
Mers normal,pe
varfuri,pe
calcaie;
Alergare usoara,
cu genunchii la
4
comanda
expunerea
temei
Comanda
5
coloana cate
unul in linie
dreapta cu fata
spre educatoare
Coloana cate
unul
Coloana cate
6
Continua
3Influenta
selectiva a
aparatului
locomotor
sustin
activitatea
motrica
sa-si asigure
excitabilitatea
motrica cu
apel la
functiile
sistemului
nervos
Sa-si educe
atitudinea
corporala in
vederea
prevenirii
unor
deficiente
Sa-si
pregateasca
partile
corpului care
vor fi
solicitate mai
mult in
activitate
Sa-si
dezvolte
aparatul
respirator
piept, cu
calcaiele la
sezuta, exercitii
de respiratie
Formarea
coloanei de
gimnastica
Ex 1
Roata mica –
roata mare
Departat
stand,ducerea
bratelor
lateral,rotirea
mica a bratelor
lateral,rotire spre
inainte, rotirea
mare
Ex 2
Pasarelele
ciugulesc’
Din stand cu
picioarele
departate
ridicarea bratelor
sus, indoirea si
aplecarea
bratelore pana la
atingerea solului
spre dreapta;
Revenire-
aplecare spre
stanga
Ex 3
‚Pisica se
intinde”
stand
Comanda
Comanda cu
semnalul
sonor
4*4
Comanda
Cu semnalul
sonor
4*4
doi
Coloana cate
patru
Coloana de
gimnastica
Formativa
Continua
Formativa
Traseu
aplicativ
Concurs
15’—20’
Sa –si
consolideze
deprinderile
motrice
Sa-si
dezvolte toate
grupele de
muschi prin
exercitiul
fizic
ghemuit.ridicare
a
sezutei prin
intinderea
bratelor pe sol
Ex 4”Mersul
berzei”
Stand mers pe
loc cu leganarea
alternativa a
bratelor inainte si
inapoi si cu
indoirea
genunchiului la
piept
Ex ‚Sari minge si
te-ntoarce”
Stand cu mainile
pe soduri se
executa trei
sarituri pe varfuri
si la a patra se
executa
intoarcerea spre
dreapta
Se repeta cu
intoarcerea spre
stanga
Se vor forma
doua echipe care
se vor aseza in
fata a doua linii
Dincolo de linii
urmeaza mersul
in echlibru care
se va termina cu
saritura ;
4*4
4*4
4*8
Explicatie
Demonstratie
Exercitiul
Doua coloane Se considera
performanta
cand toti
copii vor
reisi sa
execute
corect toate
cele patru
deprinderi
Revenirea
organismului
3’-4’
Sa-si
linisteasca
organismul
sub aspect
fizic si psihic
Urmeaza
salteaua pe care
se va efectua
rostogolirea;
Se va lua o
minge si se va
arunca in cos de
la distanta de 1m
Un copil
parcurge traseul
pentru
demonstratie
Se aprcurge o
data traseul fara
concurs
Se parcurge
traseul sub forma
de concurs, se
vor nota cu bile
numai aruncarile
corecte la cos;
Echipa
castigatoare va fi
cea cu numarul
cel mai mare de
bile
„Vanatorul
prinde iepurasul”
joc linistitor
din pozitia
sezand cu
picioarele
incrucisate, in
formatie de cerc,
copiii vor purta
din mana-n mana
iepurasul pana
ce primuyl va fi
prins
Explicatie
exercitiul
Incheierea
activitatii
Voi aprecia
corect
rezultatele
obtinute de
copii;
Cultivarea
capacitatii de
apreciere si
autoapreciere
se repeta jacul
cat este timp
se vor analiza
rezultatele
obtinute
grupa
castigatoare va
primi
medalioane
se va analiza
disciplina,
comportarea
conversatia Din formatie de
cerc vor iesi
unul dupa altul
di sala de grupa
Incheierea
activitatii
Voi aprecia
corect
rezultatele
obtinute de
copii;
Cultivarea
capacitatii de
apreciere si
autoapreciere
se repeta jacul
cat este timp
se vor analiza
rezultatele
obtinute
grupa
castigatoare va
primi
medalioane
se va analiza
disciplina,
comportarea
conversatia Din formatie de
cerc vor iesi
unul dupa altul
di sala de grupa

0 13proiectdidactic

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC GRUPA:mare DENUMIREA ACTIVITATII:Educatie fizica TEMA: „CEI MAI BUNI SPORTIVI” MIJLOC DE REALIZARE: TRASEU APLICATIV OBIECTIVE: -sa execute exercitii vizand miscarea diferitelor segmente ale corpului: -sa-si perfectioneze deprinderile motrice de mers in echilibru, de saritura, de rostogolire, de aruncare a mingii; -sa-si dezvolte calitatile motrice:forta, rezistenta, indemanare; -sa-si dezvolte spiritul competitional, dorinta de afirmare , spiritul de echipa. TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare MATERIAL DIDACTIC: banci de gimnastica, saltele ,mingi , medalioane DURATA: 35’-40’ SECVENTE OBIECTIVE UNITATI DE CONTINUT STRATEGII DIDACTICE FORME DE ORGANIZARE EVALUARE 1 Momentul organizatoric 2’-3’ 2Pregatirea organismului pentru efort 4’-5’ 2 sa se asigure ordinea si disciplina sa-si consolideze deprinderea de ase alinia pe o singura linie de la cel mai mic la cel mai mare sa-si stimuleze functiile ce 3 deplasarea in sala de grupa adunarea si alinierea raportul anuntarea temei Mers normal,pe varfuri,pe calcaie; Alergare usoara, cu genunchii la 4 comanda expunerea temei Comanda 5 coloana cate unul in linie dreapta cu fata spre educatoare Coloana cate unul Coloana cate 6 Continua
  • 2.
    3Influenta selectiva a aparatului locomotor sustin activitatea motrica sa-si asigure excitabilitatea motricacu apel la functiile sistemului nervos Sa-si educe atitudinea corporala in vederea prevenirii unor deficiente Sa-si pregateasca partile corpului care vor fi solicitate mai mult in activitate Sa-si dezvolte aparatul respirator piept, cu calcaiele la sezuta, exercitii de respiratie Formarea coloanei de gimnastica Ex 1 Roata mica – roata mare Departat stand,ducerea bratelor lateral,rotirea mica a bratelor lateral,rotire spre inainte, rotirea mare Ex 2 Pasarelele ciugulesc’ Din stand cu picioarele departate ridicarea bratelor sus, indoirea si aplecarea bratelore pana la atingerea solului spre dreapta; Revenire- aplecare spre stanga Ex 3 ‚Pisica se intinde” stand Comanda Comanda cu semnalul sonor 4*4 Comanda Cu semnalul sonor 4*4 doi Coloana cate patru Coloana de gimnastica Formativa Continua Formativa
  • 3.
    Traseu aplicativ Concurs 15’—20’ Sa –si consolideze deprinderile motrice Sa-si dezvolte toate grupelede muschi prin exercitiul fizic ghemuit.ridicare a sezutei prin intinderea bratelor pe sol Ex 4”Mersul berzei” Stand mers pe loc cu leganarea alternativa a bratelor inainte si inapoi si cu indoirea genunchiului la piept Ex ‚Sari minge si te-ntoarce” Stand cu mainile pe soduri se executa trei sarituri pe varfuri si la a patra se executa intoarcerea spre dreapta Se repeta cu intoarcerea spre stanga Se vor forma doua echipe care se vor aseza in fata a doua linii Dincolo de linii urmeaza mersul in echlibru care se va termina cu saritura ; 4*4 4*4 4*8 Explicatie Demonstratie Exercitiul Doua coloane Se considera performanta cand toti copii vor reisi sa execute corect toate cele patru deprinderi
  • 4.
    Revenirea organismului 3’-4’ Sa-si linisteasca organismul sub aspect fizic sipsihic Urmeaza salteaua pe care se va efectua rostogolirea; Se va lua o minge si se va arunca in cos de la distanta de 1m Un copil parcurge traseul pentru demonstratie Se aprcurge o data traseul fara concurs Se parcurge traseul sub forma de concurs, se vor nota cu bile numai aruncarile corecte la cos; Echipa castigatoare va fi cea cu numarul cel mai mare de bile „Vanatorul prinde iepurasul” joc linistitor din pozitia sezand cu picioarele incrucisate, in formatie de cerc, copiii vor purta din mana-n mana iepurasul pana ce primuyl va fi prins Explicatie exercitiul
  • 5.
    Incheierea activitatii Voi aprecia corect rezultatele obtinute de copii; Cultivarea capacitatiide apreciere si autoapreciere se repeta jacul cat este timp se vor analiza rezultatele obtinute grupa castigatoare va primi medalioane se va analiza disciplina, comportarea conversatia Din formatie de cerc vor iesi unul dupa altul di sala de grupa
  • 6.
    Incheierea activitatii Voi aprecia corect rezultatele obtinute de copii; Cultivarea capacitatiide apreciere si autoapreciere se repeta jacul cat este timp se vor analiza rezultatele obtinute grupa castigatoare va primi medalioane se va analiza disciplina, comportarea conversatia Din formatie de cerc vor iesi unul dupa altul di sala de grupa