2. PROIECT DE LECŢIE
Data: 18. 01. 2021
Unitatea şcolară: Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu”
Mărășești
Clasa: a IX-a Economic
Profesor: RB
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina (Modul): Economia întreprinderii
Unitatea de învăţare: „Particularitățile activității economice”
Conţinutul învăţării: „Clasificarea întreprinderilor”
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicarea si însuşire a noilor
cunoştinţe
Timpul alocat: 50 min.
3. Competenţe specifice:
C1: Definiţia întreprinderii;
C2: Clasificarea întreprinderilor după statutul
juridic;
C3: Clasificarea întreprinderilor după forma de
proprietate;
C4: Clasificarea întreprinderilor după dimensiune;
C5 : Clasificarea întreprinderilor după natura
activităţii desfaşurate;
C6: Clasificarea întreprinderilor după apartenenţă;
4. Competenţe derivate:
CD1: însuşirea noţiunii de întreprindere
CD2: cunoaşterea clasificării întreprinderilor după statutul
juridic;
CD3: cunoaşterea clasificării întreprinderilor după forma
de proprietate;
CD4: cunoaşterea clasificării întreprinderilor după
dimensiune;
CD5: cunoaşterea clasificării întreprinderilor după natura
activităţii desfaşurate;
CD6: cunoaşterea clasificării întreprinderilor după
apartenenţă;
5. Strategia didactică:
Resurse procedurale:
conversația , explicația,
observarea, dialogul,
portofoliul.
Resurse materiale: tabla, caiet
notiţe
Procedee didactice: analiza ,
sinteza
Principii :
intuitiei,sistematizării,
continuităţii
• Forme de organizare: frontal, pe
grupe de elevi si individual.
• Forma de evaluare: chestionarea
frontala, observarea sistematica,
instrumente de evaluare,
portofoliul.
• Locul desfăşurării: sala de clasa
• Bibliografie: “Organizarea unitatii
economice - Manual pentru clasa
a IX-a”- Valentina Capota, Viorica
Dorin, Steliana Nicorici, Editura
Akademos Art, 2010
6. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1.Moment
organizatoric/Pregătirea
clasei pentru activitate
(durata)
Stabileşte ordinea în clasă şi
verifică prezenţa elevilor
( 2 min)
Se conformeaza cerintelor.
2. Verificarea temei
(durata)
Verifică modul cum elevii
au realizat tema
( 4min)
Prezintă şi justifică modul
de rezolvare
3.Reactualizarea
cunoştinţelor şi captarea
atenţiei / Discuţie
introductivă (pregătitoare)
durata.
Adresează întebări frontal şi
individual privitor la
temele studiate anterior şi
care au legătură directă cu
lecţia de zi.
( 4 min)
Răspund şi pun întrebări
legate de:
Delimitări terminologice:
întreprindere, societate,
firmă, unitate economică.
7. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
4. Anunţarea
conţinutului şi a
planului de expunere
(durata)
Scrie titlul şi obiectivele lecţiei pe
tablă ( 2 min).
Notează în caiete
5. Dirijarea învăţării
(durata)
5.1: Definiţia întreprinderii;
5.2.Clasificarea întreprinderilor
după statutul juridic;
5.3.Clasificarea întreprinderilor
după forma de proprietate;
5.4.Clasificarea întreprinderilor
după dimensiune;
5.5. Clasificarea întreprinderilor
după natura cativităţii
desfaşurate;
5.6. Clasificarea întreprinderilor
după apartenenţă;
Activitate independentă:
notează, răspund şi pun
întrebări.
8. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea învăţării
(durata)
5.1. Intreprinderea este o unitate
economică care dispune de
personalitate juridică(titular de
drepturi si obligaţii, având
capacitatea de a săvârşi acte
juridice)Fiind compusă dintr-un
grup organizat de persoane care
desfăşoară procese de muncă
utilizand mijloace materiale (masini
unelte, materii prime, echipamente
etc.)în vederea realizării de produse
şi servicii destínate vânzării pe piaţă
şi obţinerii unui profit cât mai
mare.
Activitate independentă:
notează, răspund şi pun
întrebări
9. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea învăţării
(durata)
5.2.După statutul juridic – întreprinderi
individuale şi societati comerciale.
5.3.După forma de proprietate – private,
publice şi mixte.
Intreprinderile private sunt :
Intreprinderi individuale – aflate in
proprietatea unei singure persoane , sau
a unei familii care asigura concomitent
capitalul, munca si conducerea
activitatii. Patrimoniul acestui tip de
intreprindere apartine unei singure
persoane sau se afla in coproprietatea
membrilor unei familii ,care pentru
desfasurarea activitatii, pot utiliza unul
sau mai multi salariati.
Activitate
independentă:
notează, răspund şi
pun întrebări.
10. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea învăţării
(durata)
Societati comerciale, care pot
imbraca urmatoarele forme:
-scocietate in nume colectiv – ale
carei obligatii sociale sunt garantate
cu patrimoniul social si cu
raspunderea nelimitata si solidara a
tuturor asociatilor.
-societate in comandita simpla - ale
carei obligatii sociale sunt garantate
cu patrimoniul social si cu
raspunderea nelimitata si solidara a
asociatilor comanditati: comanditarii
raspund numai pana la concurenta
aportului lor
Activitate independentă:
notează, răspund şi pun
întrebări
11. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea
învăţării
(durata)
- societate in comandita pe actiuni – al
carui capital social este impartit pe actiuni
iar obligatiile sociale sunt garantate cu
patrimoniul social si cu raspunderea
nelimitata si solidara a asociatilor
comanditati: comanditarii sunt obligati
numai la plata actiunilor lor.
- societate pe actiuni – ale carei obligatii
sociale sunt garantate numai cu
patrimoniul social , iar actionarii sunt
obligati numai la plata actiunilor lor
- societate cu raspundere limitata - ale
carei obligatii sociale sunt garantate cu
patrimoniul social , iar actionarii sunt
obligati numai la plata partilor sociale.
Activitate independentă:
notează, răspund şi pun
întrebări
12. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea
învăţării
(durata)
Intreprinderi publice – aflate in proprietatea
statului si imbraca de regula forma de regii
autonome, organizate de regula in ramurile
strategice ale economiei nationale
Intreprinderi cooperatiste – aflate in
proprietatea totalitatii salariatilor sau a unei
parti din acestia.
Se infiinteaza pe baza dorintei de colaborare
liber consimtite prin participatii egale ale
cooperatorilor. Cooperativele pot fi de
consum, productie, agricole etc.
Intreprinderi mixte – aflate in proprietate
mixta – publica si privata
Activitate
independentă:
notează, răspund şi
pun întrebări
13. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea
învăţării
(durata)
5.4. In functie de gradul de marime a
intreprinderii exista :
• Intreprinderi mari – peste 250
angajati
• Intreprinderi mijlocii – cu 50 -249
angajati
• Intreprinderi mici – cu 10-49 angajati
• Microintreprinderi – max 9 angajati
Pentru caracterizarea dimensiunii se
pot lua in consideratie si urmatoarele :
marimea cifrei de afaceri (valoarea
adaugata) ,si ansamblul mijloacelor
financiare ale intreprinderii (valoarea
capitalului propriu).
Activitate independentă:
notează, răspund şi pun
întrebări
14. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
5. Dirijarea învăţării
(durata)
5.5. După natura activităţii desfăşurate
există: întreprinderi agricole, de
constructii, industriale, comerciale,
prestatoare de servicii, bancare şi de
asigurari.
5.6. După apartenenţă : întreprinderi
nationale (se afla integral pe teritoriul
unei ţări) şi multinationale ( au unităţi
componente situate în cel puţin două
ţări)
( 25 min).
Activitate independentă:
notează, răspund şi pun
întrebări
15. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii
6. Asigurarea
feed-backului
(durata)
Argumentează necesitatea
rezolvării unei fişe de lucru. În
urma rezolvării face aprecieri
verbale în legătură cu nivelul
de rezolvare şi feed-backul
lecţiei. Fisele se vor adauga la
portofoliul personal al elevului
alcatuit la disciplină.
(10 min)
Sunt atenţi, ascultă
indicaţiile şi rezolvă
fişa de lucru. Reţin
aprecierile,
informaţiile şi
recomandările.
Sau se pot
realiza
câteva
interiviuri
de
angajare.
16. TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea
elevilor
Observaţii
7. Tema pentru
acasă/Explicaţii
pentru
continuarea
activităţii acasă
(durata).
8. Tema pentru acasă /Explicaţii pentru
continuarea activităţii acasă.
Dati 2 exemple de societati publice, 3
exemple de societăti comerciale
nationale, 2 exemple de întreprinderi
multinaţionale, câte 2 exemple de:
scocietati de construcţii, bancare,
prestatoare de servicii şi de asigurari.
( 3 min)
Explică
necesitatea
continuării
studierii
conţinuturilor
lecţiei, prin-o
aplicaţie.
Noteză şi
cer
lămuriri.
17. FIŞĂ DE LUCRU
Unitatea didactică: „Organizarea unităţii economice”
Cerinţe:
1. Definiţi întreprinderea - 2p
2. Clasificaţi întreprinderile private - 2p
3. Clasificati întreprinderile după dimensiune - 3p
4. Clasificati întreprinderile după apartenentă - 2p
Se acorda 1 punct din oficiu.
18. Rezolvarea fişei de lucru
1. Intreprinderea este o unitate economică care dispune de
personalitate juridică(titular de drepturi si obligaţii, având
capacitatea de a săvârşi acte juridice)Fiind compusă dintr-un
grup organizat de persoane care desfăşoară procese de
muncă utilizand mijloace materiale (masini unelte, materii
prime, echipamente etc.)în vederea realizării de produse şi
servicii destínate vânzării pe piaţă şi obţinerii unui profit cât
mai mare. 2p
19. Rezolvarea fişei de lucru
2. Intreprinderile private sunt :
• Intreprinderi individuale
• Societati comerciale, care pot imbraca urmatoarele forme:
-societate in comandita simpla
- societate in comandita pe actiuni
- societate pe actiuni
- societate cu raspundere limitata
-scocietate in nume colectiv 2p
20. Rezolvarea fişei de lucru
3. In functie de gradul de marime a intreprinderii exista :
• Întreprinderi mari – peste 250 angajati
• Întreprinderi mijlocii – cu 50 -249 angajati
• Întreprinderi mici – cu 10-49 angajati
• Microintreprinderi – max 9 angajati
Pentru caracterizarea dimensiunii se pot lua in consideratie si
urmatoarele: marimea cifrei de afaceri(valoarea adaugata),
ansamblul mijloacelor financiare ale intreprinderii(valoarea
capitalului propriu) 2p
21. Rezolvarea fişei de lucru
4. După apartenenţă : întreprinderi naţionale (se afla integral pe
teritoriul unei ţări) şi multinationale( au unităţi componente
situate în cel putin doua ţări). 2p
Se acorda 1 punct din oficiu.