Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizare
1. PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învâţământ: Liceul Tehnologic “Emil Racoviţă” – Roşiori de Vede, jud. Teleorman
Profesor: Neguţ Despina-Florina
Data: 14.02.2018
Aria Curriculară: Om şi Societate
Disciplina: Economie
Clasa: XI A
Unitatea de învăţare: Producătorul/ întreprinzătorul şi comportamentul său raţional
Subiectul lecţiei: Costuri, productivitate, profit
Tipul lecţiei: - lecţia de fixare şi sistematizare
Scopul Lecţiei: consolidarea cunoştinţelor, aprofundarea şi completarea unor lacune privind costuri, productivitate,
profit
Durata: 50’
Competenţe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizareademersurilor de cunoaştere şi
explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi
în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;
3.Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor
grupuri;
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare
5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea comunităţii
Competenţe specifice:
4.2. Proiectarea unui comportament raţional şi eficient al producătorului/întreprinzătorului, adecvat raportului
cerere-ofertă, consum-producţie
Competenţe derivate:
- Generalizarea cunoştinţelor privind cost, productivitate, profit
- Diferenţiează tipurile de costuri şi componentele lor
- Rezolvare probleme privind cost, productivitate, profit
Straegia Didactică
Metode şi procedee didactice (Metode de învăţământ): conversaţia, problematizarea, munca
independendă
Mijloace de învăţare: fişe de lucru, tablă, cretă, burete, manual, laptop, internet
Forme de organizare a învăţării : activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe
2. DESFĂŞURAREA LECŢIE
Etapele
lecţiei
Obiective
operaţionale
Conţinutul ştiinţific al lectiei Strategii didactice
EvaluareActivitatea profesorului Activitatea
elevilor
Metode si
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
activitate
1 2 3 4 5 6 7 8
1.Moment
organizatoric
Asigurarea
condiţiilor
optime pentru
desfăşurarea
activităţii
Salută, Stabileşte o atmosfera
propice activităţii didactice
Verifică prezenţa
Se pregatesc cu
cele necesare
desfăşurarii orei.
Conversaţie
simplă
Activitate
frontală
Catalogul clasei Frontal
2.Precizarea
conţinutului,
obiectivelor şi a
unui plan de
recapitulare
Dirijarea atenţiei
şi focalizarea pe
importanţa noii
teme
Se anunţa titlul lecţiei se
precizează obiectivele acesteia.
Producătorii evaluează rezultatele
activităţii cu ajutorul indicatorilor
de eficienţă. Indicatorii economici
sunt expresii numerice ce măsoară
activitatea economică. Indicatorii
de eficienţă la nivelul unei firme
sunt:
- Productivitatea;
- Costul;
- Profitul.
Se notează în
caiete titlul lecţiei
Discurs Caiet, Tablă
4. Recapitularea
conţinutului pe
baza planului
stabilit
Prezintă cu ajutorul planului de
recapitulare
Aduce în atenţia elevilor informaţii
din lecţiile anterioare prin întrebări
ca
1. Cu ce cheltuieli este produs un
bun?
2. De ce realizăm activitate
economică?
3. Care este structura costului de
producţie?
Elevii răspund expunerea
explicaţia
Caiet Frontal şi
individual
Analiza şi
aprecierea
corectitudinii
răspunsului de
manieră orală
5. Realizarea de
către elevi a unor
lucrări pe baza
cunoştinţelor
recapitulate
Provocarea
participării tuturor
elevilor la
demersul didactic
Stabileşte sarcinile de lucru pe
grupe de elevi
Notează
informaţiile
prezentate în
fişele de lucru
Fisa de lucru
Explicaţia
Conversaţia
euristică
Caiet, Tablă
Frontal, grupal şi
individual
Observatia
Aprecierea
verbală
6.Aprecierea
activităţii elevilor
(evaluare)
Corectează eventuale erori de
calcul şi interpretare a rezultatelor
Fişe de lucru Frontal, grupal şi
individual
Observatia
Aprecierea
verbală
7.Încheierea
activităţii
Formulează aprecieri privind
pregătirea elevilor pentru
recapitulare și notează răspunsurile
relevante
Conversatia
euristica
explicatia şi
argumetaţia
, Grupal Observatia
Aprecierea
verbală
3.
4. Fişă de lucru
Grupaţi următoarele cheltuieli efectuate de firma de confecţii „ Confort „ pentru realizarea de
costume , în costuri fixe, respectiv costuri variabile, plasând un „x” în coloana corespunzătoare.
Cheltuieli cu: CF ( costuri fixe ) CV ( costuri variabile )
Stofa pentru costume
Salariile croitorilor
Salariul managerului
Amortizarea maşinilor de
cusut
Amortizarea atelierului de
producţie
Energia electrică pentru
iluminatul atelierului
Energia electrică pentru
funcţionarea maşinilor de
cusut
Gazul metan pentru
încălzirea unităţii
Salariile confecţionerelor
Aţa şi accesoriile pentru
costume
Chiria pentru spaţiul
destinat desfacerii
produselor
Salariul contabilului
unităţii
Salariile designerilor
5. Regulament: Pentru a deveni câştigător, trebuie să răspunzi corect la zece întrebări. Fiecare întrebare are un
anumit punctaj. Dacă nu eşti sigur de răspuns, poţi apela la ajutorul unui alt elev, al unui grup de elevi sau la
ajutorul unui profesor.
1.Sunt costuri variabile:
a)chiria
b) amortizare
c) cost de oportunitate
d) cheltuielile cu materiile prime
2. Productivitatea medie a pământului exprimă:
a) eficienţa utilizării pământului
b) eficienţa utilajelor folosite
c) gradul de calificare
d) fertilitatea solului
3. Creşterea productivităţii muncii nu determină:
a) creşterea timpului de muncă
b) sporirea salariului
c) creşterea timpului liber
d) creşterea gradului de satisfacţie a nevoilor
4. Când timpul cheltuit pentru obţinerea unei unităţi de produs creşte, productivitatea muncii:
a) rămâne constant
b) creşte
c) scade
d) fluctuează
5. Utilizarea eficientă a factorilor de producţie se exprimă prin:
a) creşterea inflaţiei
b) creşterea ratei inflaţiei
c) creşterea productivităţii
d) reducerea salariului
6 Productivitatea muncii reflectă eficienţa:
a) muncii celor angajaţi în producţie
b) acţionarului
c) managerului
d) actului de conducere
7. Capitalul circulant consumat în producţie este egal cu:
a) capitalul fix consumat
b) capitalul circulant utilizat
c) cheltuieli salariale
d) cheltuieli materiale
8. Nu sunt costuri fixe, cheltuielile privind:
a) salariile personalului administrativ
b) combustibil folosit în producţie
c) chiria plătită de o firmă
d) amortizarea capitalului fix
9.Cheltuieli care se efectuează şi când producţia este zero
a) amortizarea capitalului fix
b) combustibil folosit în producţie
c) chiria
d) salariul paznicului firmei
10. Costul de producţie reprezintă:
a) suma cheltuită pentru achiziţionarea factorilor de producţie
b) valoarea factorilor de producţie utilizaţi
c) cheltuieli cu producerea şi desfacerea unei mărfii
d) consumul de factori variabili
6. În tabelul de mai jos se prezintă situaţia ipotetică a trei agenţi economici care produs şi
comercializează bunul economic x în condiţii specifice
a. Calculaţi indicatorii rentabilităţii celor trei fire, completând spaţiile libere cu valorile
determinate:
b. Identificaţi agentul economic u activitatea cea mai rentabilă
Agent
Economic
Q
(cantitatea
obţinută)
Q
(cantitatea
vândută)
CTM Preţ
Vânzare
CA CT Profit Rata
Profitul
la CA
Rata
Profitului
ca CT
A
B
C
7. În tabelul de mai jos se prezintă situaţia ipotetică a trei agenţi economici care produs şi
comercializează bunul economic x în condiţii specifice
a. Calculaţi indicatorii rentabilităţii celor trei fire, completând spaţiile libere cu valorile
determinate:
b. Identificaţi agentul economic u activitatea cea mai rentabilă
Agent
Economic
Q
(cantitatea
obţinută)
Q
(cantitatea
vândută)
CTM Preţ
Vânzare
CA CT Profit Rata
Profitul
la CA
Rata
Profitului
ca CT
A
B
C