5. გაკვეთილის
მიზანი
ქართულ
ენასა და
ლიტერატურა
ში
მხატვრუ
ლი
კითხვის
საწყისი
უნარ-
ჩვევების
გამომუშავ
ება
ინდივიდუალური
აზრის შერწყმა
სხვების
მოსაზრებებთან და
სოციალური ფონის
გაუმჯებესება;
ინტეგრაცია
ხელოვნებისა და
მუსიკის
გაკვეთილებთან,როგო
რც მრავალმხრივი
შესაძლებლობა
მოსწავლისათვის
გაამთლიანოს
ლიტერატურული
ეპიზოდი და
წარმოსახოს იგი
სრულყოფილად
გათამაშებული
სიტუაციის
მეშვეობით
მრავალმხრივ
გამოავლენა
მოსწავლის უნარისა
და ცოდნისა
როლური თამაშის
გამოყენება
ტექსტის ღრმა და
საფუძვლიანი
შესწავლისათვის
ჯგუფური და
ინდივიდუალური
საკომუნიკაციო
ამოცანების
განხორციელება
.კონკრეტული
ინფორმაციის
დამუშავება და
საჭიროებისამებრ
გამოყენება
წაკითხული
მხატვრული
ტექსტის
ინტერპრეტაციი
ს საწყისი
უნარის შეძენა
პერსონაჟთა ქცევის
მოტივში წვდომა და
მათი საქციელის
შეფასება;
შეკუმშულად,
მოკლედ
გადმოცემული
ამბის გავრცობა.
7. გაკვეთილის მიზანი
სახვით ხელოვნებაში
მიზანმიმართულად გამოიყენოს
სახვითი ხელოვნების ელემენტები
და პრინციპები აფიშისა და მოსაწვევი ბარათის
შექმნისას.
მიმართოს სხვადასხვა მასალას,
ტექნიკასა და პროცედურას ნამუშევრის შექმნისას
და შეძლოს მათი შემოქმედებითად გამოყენება.
წარადგინოს ინდივიდუალური და
ჯგუფური ნამუშევრები და მიღებული
ცოდნის საფუძველზე იმსჯელოს
მხატვრული ნაწარმოების შესახებ.
დააკავშიროს სახვითი და გამოყენებითი
ხელოვნების სხვადასხვა დარგის ნიმუში
ლიტერატურულ კონტექსტთან.
8. გაკვეთილის
შედეგი
ქართულ
ენასა და
იტერატურაში
ჯგუფთან ერთად
მოამზადა ზეპირი
გამოსვლა:
დამოუკიდებლად
დაამუშავა თემის
ერთ-ერთი ნაწილი;
მოსწავლემ
გამოიმუშავა
გამომეტყველებით
ი კითხვის საწყისი
უნარ-ჩვევები
მოსწავლემ შეძლო ჯგუფური
და ინდივიდუალური
საკომუნიკაციო ამოცანების
განხორციელება
მოსწავლემ
გამოიმუშავა
წაკითხული
მხატვრული
ტექსტის
ინტერპრეტაციის
საწყისი უნარი.
განარჩია მთავარი
და
მეორეხარისხოვანი
პერსონაჟები;
ამოკრიბა
კონკრეტული
ინფორმაცია (სად,
როდის, ვინ,
როგორი, რით და
სხვ.);
განმარტა
პერსონაჟთა ქცევის
მოტივი და
შეაფასა მათი
საქციელი;
დაყო ტექსტი
შინაარსობრივ
ნაწილებად;
დაიმახსოვრა და
საკუთარი სიტყვებით
გადმოსცა არსებითი
ინფორმაცია ტექსტის
ცალკეული
მონაკვეთიდან;
განავრცო
შეკუმშულად,
მოკლედ
გადმოცემული
ამბავი.
9. გაკვეთილის
შედეგი სახვით
ხელოვნებაშ
ი
მოსწავლემ გამოიყენა სახვითი
ხელოვნების ელემენტები
ნამუშევრის შექმნისას.(შექმნა
აფიშა;შექმნა ლიტერატურული
ტექსტის შესაბამისი
პეიზაჟი;შექმნა მოსაწვევი.)
მოსწავლემ მიმართა
ხვადასხვა მასალას,ტექნიკასა
და პროცედურას ნამუშევრის
შექმნისას და შეძლო მათი
შემოქმედებითად გამოყენება.
(ფორმატი,აქვარელი,ფანქარი,
ფერადი
ფურცლები,მარკერები).
მოსწავლემ
წარადგინა
ინდივიდუალური
და ჯგუფური
ნამუშევრები და
მიღებული
ცოდნის
საფუძველზე
იმსჯელა
მხატვრული
ნაწარმოების
შესახებ.(იმსჯელა
აფიშაზე,პეიზაჟებს
ა და მოსაწვევზე).
მოსწავლემ დააკავშირა
სახვითი და გამოყენებითი
ხელოვნების სხვადასხვა
დარგის ნიმუში
ლიტერატურულ
კონტექსტთან.
10. შედეგი
შედეგი
გაკვეთილის შედეგი
მუსიკაში
მოსწავლემ იმღერა
მარტო და სხვებთან
ე რთად.
. მოსწავლემ
დაიცვა ქცევის
ნორმები
კულტურულ
ღონისძიებაში
მონაწილეობი
სას
მოსწავლემ
წარმოაჩინა,
რომ
მუსიკა/ხელოვნ
ება კულტურის
თვითგამოხატვ
ის საშუალებაა.
მოსწავლემ განსაზღვრა
და გადმოსცა მისთვის
საინტერესო
განწყობილება,
სიუჟეტი, თემა.
11. მოსამზადებელი ეტაპები როლური
თამაშისათვის
მუსიკის
გაკვეთილზე
მოსწავლეები
არჩევენ საჭირო
ფონოგრამას.,,ია
ვნანას”რამდენი
მე
ვერსიას
ამზადებენ
სამღერად.
ხატვის გაკვეთილზე
მზადდება:
1.აფიშა;
2.მოსაწვევი;
3.ტექსტში აღწერილ
პეიზაჟს ხატავენ
მოსწავლეები
სასურველი
ინტერპრეტაციითა
და მასალით!
ქართულის გაკვეთილზე
დგება სცენარი,როლები
ნაწილდება,ინტერესების
მიხედვით. მოსწავლეები
ერთიანდებიან ჯგუფებად:
1.მთქმელი,
2.როლის შემსრულებელი,
3.მომღერალი,
3.მხატვარ-დეკორატორი,
4.მხატვარ-პეიზაჟისტი,
5.შემფასებელი.
15. გაკვეთი
ლის
მსვლელ
ობა:
აქტივობა 1.
კლასის
ორგანიზება
(1-2 წთ.)
აქტივობა 2.
მოსწავლეთათვის
გაკვეთილის სათაურის
განმარტება
(1-2 წთ.)
აქტივობა 3.
კადრი ქეთი დოლიძის
ფილმიდან ,,იავნანამ რა
ჰქმნა?!”
(4-7 წთ.)
აქტივობა 4.
როლური
გათამაშება
ტექსტის მე-8
თავისა (10-15 წთ)
აქტივობა 5.
ინფორმაცია გაწეული
საქმიანობის შესახებ.თავის
მიერ შესრულებული
რესურსის ჩვენება და ახსნა:
აფიშა,ნახატი,პეიზაჟი,მუსიკალ
ური ნომერი
(5-10 წთ.)
აქტივობა 8.
მოსწავლეთა შეფასება
მასწავლებლის მიერ
წინასწარ
შემუშავებული
სქემების მიხედვით
(4-5 წთ.)
აქტივობა 6.
თვითშეფასება:
ა)შესრულებული როლებისა;
ბ)აფიშისა,პეიზაჟებისა;მოსაწვევისა
;
გ)შესრულებული სიმღერებისა;
დ)ფონოგრამისა.
(5-7 წთ.)
აქტივობა 7
წერითი(საშინაო) დავალების
მიცემა:სიმულაციური ტექსტების
შესადგენად საჭირო
ინსტრუქციების
გაცნობა,დამუშავება.
(3-4 წთ.)
16. საშინაო
დავალება ლიტერატურაში
წარმოიდგინეთ,რომ ქეთოს მეზობლად ცხოვრობთ,მასთან მეგობრობდით მის
გატაცებამდე.ქეთოს ვაშლოვანში დაბრუნება სოფლიდან ჩამოსულმა ნათესავმა
გაგაგებინათ,რადგან თქვენი ოჯახი დიდი ხანია უკვე ქალაქში გადავიდა
საცხოვრებლად. ამ ამბით ფრთაშესხმულმა წერილი მისწერეთ ბავშვობის
მეგობარს.წერილი შეადგინეთ შემდეგი მითითებების მიხედვით:
1.მიესალმეთ მონატრებულ მეგობარს;
2.მოიკითხეთ ის და მისი ოჯახის წევრები;
3.სინანულით გაიხსენეთ,როგორ განიცადეთ მისი გატაცების ამბავი;
4.დეტალურად აღწერეთ,რას განიცდიდით;წარმოიდგინეთ,რომ მაშინ თქვენი
განცდები დედას გაუზიარეთ:რას ეტყოდით მას?რას გირჩევდათ დედა?
5.მისწერეთ,როგორ დაკარგეთ მისი დაბრუნების იმედი და როგორ დაგავიწყათ
მისი სახე განშორებამ.
6.აღწერეთ,ვინ და როგორ შეგატყობინათ ქეთოს დაბრუნების ამბავი.როგორი იყო
თქვენი სიხარული?
7.მიულოცეთ ქეთოს დაბრუნება და გაახსენეთ ბავშვობის ერთი უწყინარი
ეპიზოდი,რომელშიც ჩანს თქვენი განსაკუთრებული ურთიერთობა.ანუ მოიგონე
რამე,რაც ქეთოს გაახსენებს თქვენს ბავშვობას.
17. საშინაო
დავა
ლება
• წარმოიდგინეთ,რომ მაგდანის ახლო მეგობარი და ნათესავია
დედათქვენი.ბავშვობაში ხშირად სტუმრობდით ქართველაძეებს და
დროს ბედნიერად ატარებდით ქეთოს გვერდით.მისი ვაშლოვანში
დაბრუნება მაგდანმა წერილით შეგატყობინათ.თქვენი ოჯახი მაშინვე
მათთან გაემგზავრა.აღწერეთ:
• 1.წელიწადის რა დროა;საიდან მიემგზავრებით;რომელ საათზე
დაიძარით და რომელი სატრანსპორტო საშუალება გამოიყენეთ;ვინ
არის თქვენი თანმხლები;როგორი განწყობა გაქვთ;
გაიხსე
ნეთ
ბავშვობა
•თქვენი და ქეთოს გასართობები;თოჯინები;მაგდანის სიმღერები,ვაშლოვნის
პეიზაჟები;მეზობლის ბავშვები;ქეთოს გამზრდელი;
•განსაკუთრებულად აღწერეთ ერთი ეპიზოდი,რომელიც დღემდე სიამოვნებით
გახსენდებათ(მაგალითად,როგორ დაკრიფეთ ყვავილები ტყეში სეირნობისას და
მიართვით დედებს.აღწერეთ მათი სილამაზე,სურნელი).
უკვე
ვაშლოვანს
მიუახლოვ
დით
• რას გრძნობთ ქეთოს სახლის დანახვისას;როგორ გამოიყურება თქვენი
ბავშვობის მეგობარი?აღწერეთ:მისი თვალების ფერი,სახის
ნაკვთები,თმისა და სამოსის ფერი;დაწერეთ,რამდენად მიესადაგება
ნამდვილი ქეთო თქვენს წარმოდგენაში არსებულს;გიცნოთ თუ არა;
• რას ეუბნებით ერთმანეთს;როგორ იქცევიან მშობლები;მათთან
რჩებით,თუ განმარტოვდებით და ბავშვობას იხსენებთ;რით მთავრდება
საღამო?რას იხსენებთ გვიან ,ღამით,სანამ ძილი ტკბილ სიზმრებში
ჩაგითრევთ?
18. საშინაო
დავალება
მუსიკაში
• წარმოიდგინეთ,რომ ქეთოს ამბავი
გათამაშდა 21-ე საუკუნეში,თქვენს
დროს.იფიქრეთ:
რატომ
ფიქრობ
ასე?
• ა)რა სიმღერები იქნებოდა თქვენი თანამედროვე
ბავშვის მშობლების რეპერტუარში?
შენი
მოსაზრება
დაასაბუთე.
•ბ)რომელი მათგანი გახდებოდა ქეთოს საყვარელი ჰანგი?
•გ)ეს სიმღერა გაახსენებდა ქეთოს დედ-მამას?
•დ)ამ სიმღერის ტექსტისა და მუსიკის ავტორებზე მოიძიე
ინფორმაცია.
19. საშინაო
დავალე
ბა
ხატვაში
• წარმოიდგინეთ,რომ ქეთოს ამბავი
გათამაშდა 21-ე საუკუნეში,თქვენს დროს.
იფიქრეთ:
რატომ
ფიქრობ
ასე?
• როგორი იქნებოდა ვაშლოვნის პეიზაჟი,(დახატეთ თქვენ
მიერ წარმოსახული);
• როგორი იქნებოდა თანამედროვე ქეთოს სახლ-კარი(დახატეთ
თქვენ მიერ წარმოსახული);
შენი
მოსაზრება
დაასაბუთე.
•რომელი ნივთებით გაიხსენებდა ქეთო დედ-მამას?(დახატეთ ამ
ნივთებიდან ერთ-ერთი).
•დავალებაში მითითებული საკითხებიდან აირჩიეთ ერთი მათგანი და
დახატეთ იგი.
20. სახელი და
გვარი
რა მიზანი
მქონდა?
რით ვარ
უკმაყოფილო
?
რას
გამოვასწორებ
?
რა მომეწონა
ჩემში?
ლურსმანაშვილი
ნინო
მარაქველიძე ზაურ
მაღრაძე ანა
ნებიერიძე ქეთევან
პაპიძე ვალერიან
სირდაძე გიორგი
ჩხუტიაშვილი
ქეთევან
ჭიჭინაძე ლიზი
ჭიჭინაძე მარიკა
მჭედლიძე გაგი
მინაძე ქეთი
წიწილაშვილი ეთი
თვითშეფასების
რუბრიკა