SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
L’ADJECTIU QUALIFICATIU
L’adjectiu és una classe de paraula que serveix per a modificar
el nom, expressant-ne alguna qualitat i precisant-ne el
significat.


És variable, és a dir, concorda amb el nom que acompanya.
De vegades va acompanyat per un adverbi.


Té flexió de gènere i de nombre.
                                                             1
LA FLEXIÓ DE L’ADJECTIU
                    ADJECTIUS INVARIABLES
Són aquells en què el femení coincideix amb el masculí, però tenen una
forma per al singular i una altra per al plural.

Segons les seues terminacions, poden formar el nombre de la manera
següent:

 Acabats en R                            Afegeixen S       regular / regulars
 Acabats en E àtona                      Afegeixen S       amable / amables
 Acabats en A àtona                      Afegeixen ES      hipòcrita / hipòcrites
 La major part dels acabats en AL,       Afegeixen S       igual / iguals
 EL, IL , ANT, ENT                                         prudent / prudents
 Els acabats en Ç tenen una sola         Afegeixen OS (m) eficaços
 terminació per al singular i dues per   Afegeixen ES (f) eficaces
 al plural.
                                                                                    2
ADJECTIUS DE DUES TERMINACIONS

Tenen dues formes per singular (masculí i femení) i dues per al plural
(masculí i femení). En la flexió d’aquests adjectius, a més de l’addició de
morfemes, sovint s’hi produeixen canvis ortogràfics i fonètics.

 MODEL 1
                  SINGULAR                         PLURAL

        Masculí         Femení (+A)     Masculí (+S)    Femení (+ES)

 prim                 prima           prims            primes

 pobre                pobra           pobres           pobres

 europeu              europea         europeus         europees

 verd                 verda           verds            verdes

 gros                 grossa          grossos          grosses
                                                                         3
EXEMPLES DEL MODEL 1 AMB CANVIS ORTOGRÀFICS I FONÈTICS

      CANVIS                      SINGULAR                          PLURAL

                            masculí          femení       masculí            femení

Accent gràfic i        tebi           tèbia           tebis            tèbies
dièresi
                       genuí          genuïna         genuïns          genuïnes
C G, GU P B /        groc           groga           grocs            grogues
T D
                       humit          humida          humits           humides
Supressió de les       ample          ampla           amples           amples
lletres E, O, U i
canvi per A            europeu        europea         europeus         europees
Canvi de lletra:       blau           blava           blaus            blaves
U V, E O
                       anàleg         anàloga         anàlegs          anàlogues
Intercalació de U      inic           iniqua          inics            iniqües
semiconsonant
                       oblic          obliqua         oblics           obliqües
Intercalació de N en   sa             sana            sans             sanes
els acabats en
vocal tònica           bo             bona            bons             bones
                                                                                      4
MODEL 2


                         SINGULAR                        PLURAL
      Acabats
        en         masculí     femení (+A)    masculí (+OS)    femení (+ES)

-S              fals         falsa           falsos           falses
                seriós       seriosa         seriosos         serioses
                gros         grossa          grossos          grosses

-Ç              dolç         dolça           dolços           dolces

-X              convex       convexa         convexos         convexes
-IX             baix         baixa           baixos           baixes
-TX             gavatx       gavatxa         gavatxos         gavatxes




                                                                              5
ADJECTIUS AMB DOBLE FORMA DE PLURAL MASCULÍ
Poden seguir tant el model 1 (+S) com el 2 (+OS) els adjectius acabats en:
                           SINGULAR                             PLURAL
Terminacions
                 masculí         femení (+A)   masculí (+S)   masculí         femení (+ES)
                                                              (+OS)

-SC              fresc           fresca        frescs         frescos         fresques

-ST              trist           trista        trists         tristos         tristes

-XT              mixt            mixta         mixts          mixtos          mixtes


Prefereixen el model 1, encara que en la llengua parlada sovint es forma segons el
model 2, els acabats en:

                         SINGULAR                               PLURAL
         masculí             femení (+A)       masculí (+S)   masculí (+OS)   femení (+ES)

         lleig               lletja            lleigs         lletjos         lletges
-IG
         mig                 mitja             migs           mitjos          mitges

         roig                roja              roigs          rojos           roges

                                                                                             6

More Related Content

What's hot

El participi
El participiEl participi
El participingt1776
 
Ortografia de la O i la U atones
Ortografia de la O i la U atonesOrtografia de la O i la U atones
Ortografia de la O i la U atonesPere MiG
 
Les categories gramaticals 2n eso
Les categories gramaticals 2n esoLes categories gramaticals 2n eso
Les categories gramaticals 2n esoSílvia Montals
 
El substantiu
El substantiuEl substantiu
El substantiumlope657
 
L'apòstrof
L'apòstrofL'apòstrof
L'apòstrofngt1776
 
Paraules primitives i paraules derivades
Paraules primitives i paraules derivadesParaules primitives i paraules derivades
Paraules primitives i paraules derivadesneuspm
 
Derivació exercicis
Derivació exercicisDerivació exercicis
Derivació exercicisieslt
 
La vocal neutra primer eso
La vocal neutra primer esoLa vocal neutra primer eso
La vocal neutra primer esomontse.ciberta
 
Les Consonants Palatals
Les Consonants PalatalsLes Consonants Palatals
Les Consonants PalatalsAntonia Mulet
 
Flexió del nom i l'adjectiu
Flexió del nom i l'adjectiuFlexió del nom i l'adjectiu
Flexió del nom i l'adjectiuannaasiscar
 
Flexió substantiu i adjectiu: gènere
Flexió substantiu i adjectiu: gènereFlexió substantiu i adjectiu: gènere
Flexió substantiu i adjectiu: gènereannaasiscar
 
Sinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímiaSinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímiaDolors Taulats
 
Pronoms forts i febles
Pronoms forts i feblesPronoms forts i febles
Pronoms forts i feblesannaasiscar
 
L’Accentuació Gràfica
L’Accentuació GràficaL’Accentuació Gràfica
L’Accentuació Gràficajkpmrv
 
Els determinants
Els determinantsEls determinants
Els determinantsmontseval
 

What's hot (20)

El participi
El participiEl participi
El participi
 
Ortografia de la O i la U atones
Ortografia de la O i la U atonesOrtografia de la O i la U atones
Ortografia de la O i la U atones
 
El verb
El verbEl verb
El verb
 
Les categories gramaticals 2n eso
Les categories gramaticals 2n esoLes categories gramaticals 2n eso
Les categories gramaticals 2n eso
 
El substantiu
El substantiuEl substantiu
El substantiu
 
L'apòstrof
L'apòstrofL'apòstrof
L'apòstrof
 
Paraules primitives i paraules derivades
Paraules primitives i paraules derivadesParaules primitives i paraules derivades
Paraules primitives i paraules derivades
 
Subsantiu i adjectiu
Subsantiu i adjectiuSubsantiu i adjectiu
Subsantiu i adjectiu
 
La vocal neutra o u
La vocal neutra o uLa vocal neutra o u
La vocal neutra o u
 
Derivació exercicis
Derivació exercicisDerivació exercicis
Derivació exercicis
 
La vocal neutra primer eso
La vocal neutra primer esoLa vocal neutra primer eso
La vocal neutra primer eso
 
Les Consonants Palatals
Les Consonants PalatalsLes Consonants Palatals
Les Consonants Palatals
 
Flexió del nom i l'adjectiu
Flexió del nom i l'adjectiuFlexió del nom i l'adjectiu
Flexió del nom i l'adjectiu
 
Lexema i morfema
Lexema i morfemaLexema i morfema
Lexema i morfema
 
Flexió substantiu i adjectiu: gènere
Flexió substantiu i adjectiu: gènereFlexió substantiu i adjectiu: gènere
Flexió substantiu i adjectiu: gènere
 
Sinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímiaSinonímia i antonímia
Sinonímia i antonímia
 
Pronoms forts i febles
Pronoms forts i feblesPronoms forts i febles
Pronoms forts i febles
 
L’Accentuació Gràfica
L’Accentuació GràficaL’Accentuació Gràfica
L’Accentuació Gràfica
 
Els determinants
Els determinantsEls determinants
Els determinants
 
La societat romana
La societat romanaLa societat romana
La societat romana
 

Similar to L'adjectiu

Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1xonlleal
 
Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1xonlleal
 
Ortografia U1 La Vocal Neutra
Ortografia U1 La Vocal NeutraOrtografia U1 La Vocal Neutra
Ortografia U1 La Vocal NeutraÀngel Carrera
 
Les normes ortogràfiques
Les normes ortogràfiquesLes normes ortogràfiques
Les normes ortogràfiquesGiselaSolaRotes
 
Ortografia catalana
Ortografia catalanaOrtografia catalana
Ortografia catalanacamelero10
 
Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)
Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)
Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)Carlos Umbert
 
Ortografia catalana
Ortografia catalanaOrtografia catalana
Ortografia catalanatabolafi
 
Normes accentuació i dièresi
Normes accentuació i dièresiNormes accentuació i dièresi
Normes accentuació i dièresiSigrid TC
 
Normes ortogràfiques
Normes ortogràfiquesNormes ortogràfiques
Normes ortogràfiquesOriol Batlló
 
Declinacions
DeclinacionsDeclinacions
DeclinacionsAinoaim
 
Graella dialectes oriental-occidentak
Graella dialectes oriental-occidentakGraella dialectes oriental-occidentak
Graella dialectes oriental-occidentakEsteve Torres Rubió
 
Les-Normes-Ortografiques.pdf
Les-Normes-Ortografiques.pdfLes-Normes-Ortografiques.pdf
Les-Normes-Ortografiques.pdfssuserb57659
 
Les vocals del català
Les vocals del catalàLes vocals del català
Les vocals del catalàlurdessaavedra
 
Tonicitatiaccentuacio
TonicitatiaccentuacioTonicitatiaccentuacio
TonicitatiaccentuacioAlicia Pérez
 
Llengua llatina
Llengua llatinaLlengua llatina
Llengua llatinahelenabn
 

Similar to L'adjectiu (20)

Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1
 
Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1Recull ortografic 4t_barcanova-1
Recull ortografic 4t_barcanova-1
 
Ortografia U1 La Vocal Neutra
Ortografia U1 La Vocal NeutraOrtografia U1 La Vocal Neutra
Ortografia U1 La Vocal Neutra
 
Ortografia catalana
Ortografia catalanaOrtografia catalana
Ortografia catalana
 
Les normes ortogràfiques
Les normes ortogràfiquesLes normes ortogràfiques
Les normes ortogràfiques
 
Ortografia catalana
Ortografia catalanaOrtografia catalana
Ortografia catalana
 
La neutra
La neutraLa neutra
La neutra
 
Vocalisme
VocalismeVocalisme
Vocalisme
 
Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)
Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)
Gramatica Accentuació i dierèsi (Catalan)
 
Ortografia catalana
Ortografia catalanaOrtografia catalana
Ortografia catalana
 
Normes accentuació i dièresi
Normes accentuació i dièresiNormes accentuació i dièresi
Normes accentuació i dièresi
 
Normes ortogràfiques
Normes ortogràfiquesNormes ortogràfiques
Normes ortogràfiques
 
Declinacions
DeclinacionsDeclinacions
Declinacions
 
Graella dialectes oriental-occidentak
Graella dialectes oriental-occidentakGraella dialectes oriental-occidentak
Graella dialectes oriental-occidentak
 
Les-Normes-Ortografiques.pdf
Les-Normes-Ortografiques.pdfLes-Normes-Ortografiques.pdf
Les-Normes-Ortografiques.pdf
 
Les vocals del català
Les vocals del catalàLes vocals del català
Les vocals del català
 
Tonicitatiaccentuacio
TonicitatiaccentuacioTonicitatiaccentuacio
Tonicitatiaccentuacio
 
Reforç llengua 1
Reforç llengua 1Reforç llengua 1
Reforç llengua 1
 
Llengua llatina
Llengua llatinaLlengua llatina
Llengua llatina
 
Vocal neutra
Vocal neutraVocal neutra
Vocal neutra
 

More from ngt1776

Les preposicions i l'expressió del temps
Les preposicions i l'expressió del tempsLes preposicions i l'expressió del temps
Les preposicions i l'expressió del tempsngt1776
 
Present d'indicatiu
Present d'indicatiuPresent d'indicatiu
Present d'indicatiungt1776
 
Present de subjuntiu
Present de subjuntiuPresent de subjuntiu
Present de subjuntiungt1776
 
Les grafies G, J, TG, TJ
Les grafies G, J, TG, TJLes grafies G, J, TG, TJ
Les grafies G, J, TG, TJngt1776
 
Accentuacio2b
Accentuacio2bAccentuacio2b
Accentuacio2bngt1776
 
Full informatiu inicial PQPI2 - Castellà/Valencià
Full informatiu inicial PQPI2 - Castellà/ValenciàFull informatiu inicial PQPI2 - Castellà/Valencià
Full informatiu inicial PQPI2 - Castellà/Valenciàngt1776
 
Els estables d'Augias
Els estables d'AugiasEls estables d'Augias
Els estables d'Augiasngt1776
 
Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)
Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)
Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)ngt1776
 
Lectures 2014 15_3r
Lectures 2014 15_3rLectures 2014 15_3r
Lectures 2014 15_3rngt1776
 
La S sorda i la S sonora
La S sorda i la S sonoraLa S sorda i la S sonora
La S sorda i la S sonorangt1776
 
El sistema consonàntic
El sistema consonànticEl sistema consonàntic
El sistema consonànticngt1776
 
El sistema vocàlic
El sistema vocàlicEl sistema vocàlic
El sistema vocàlicngt1776
 
Canigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanars
Canigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanarsCanigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanars
Canigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanarsngt1776
 
Els nivells d'anàlisi de la llengua
Els nivells d'anàlisi de la llenguaEls nivells d'anàlisi de la llengua
Els nivells d'anàlisi de la llenguangt1776
 
El verb (4t ESO)
El verb (4t ESO)El verb (4t ESO)
El verb (4t ESO)ngt1776
 
Lectures 2013 14_3r
Lectures 2013 14_3rLectures 2013 14_3r
Lectures 2013 14_3rngt1776
 
Lectures del curs 2013-2014
Lectures del curs 2013-2014Lectures del curs 2013-2014
Lectures del curs 2013-2014ngt1776
 
Passat simple
Passat simplePassat simple
Passat simplengt1776
 
Imperfet de subjuntiu
Imperfet de subjuntiuImperfet de subjuntiu
Imperfet de subjuntiungt1776
 

More from ngt1776 (20)

Les preposicions i l'expressió del temps
Les preposicions i l'expressió del tempsLes preposicions i l'expressió del temps
Les preposicions i l'expressió del temps
 
Present d'indicatiu
Present d'indicatiuPresent d'indicatiu
Present d'indicatiu
 
Present de subjuntiu
Present de subjuntiuPresent de subjuntiu
Present de subjuntiu
 
Roma
RomaRoma
Roma
 
Les grafies G, J, TG, TJ
Les grafies G, J, TG, TJLes grafies G, J, TG, TJ
Les grafies G, J, TG, TJ
 
Accentuacio2b
Accentuacio2bAccentuacio2b
Accentuacio2b
 
Full informatiu inicial PQPI2 - Castellà/Valencià
Full informatiu inicial PQPI2 - Castellà/ValenciàFull informatiu inicial PQPI2 - Castellà/Valencià
Full informatiu inicial PQPI2 - Castellà/Valencià
 
Els estables d'Augias
Els estables d'AugiasEls estables d'Augias
Els estables d'Augias
 
Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)
Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)
Llibres de lectura 1r ESO (curs 2014-2015)
 
Lectures 2014 15_3r
Lectures 2014 15_3rLectures 2014 15_3r
Lectures 2014 15_3r
 
La S sorda i la S sonora
La S sorda i la S sonoraLa S sorda i la S sonora
La S sorda i la S sonora
 
El sistema consonàntic
El sistema consonànticEl sistema consonàntic
El sistema consonàntic
 
El sistema vocàlic
El sistema vocàlicEl sistema vocàlic
El sistema vocàlic
 
Canigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanars
Canigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanarsCanigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanars
Canigó (1886), de Jacint Verdaguer (fragment): Els dos campanars
 
Els nivells d'anàlisi de la llengua
Els nivells d'anàlisi de la llenguaEls nivells d'anàlisi de la llengua
Els nivells d'anàlisi de la llengua
 
El verb (4t ESO)
El verb (4t ESO)El verb (4t ESO)
El verb (4t ESO)
 
Lectures 2013 14_3r
Lectures 2013 14_3rLectures 2013 14_3r
Lectures 2013 14_3r
 
Lectures del curs 2013-2014
Lectures del curs 2013-2014Lectures del curs 2013-2014
Lectures del curs 2013-2014
 
Passat simple
Passat simplePassat simple
Passat simple
 
Imperfet de subjuntiu
Imperfet de subjuntiuImperfet de subjuntiu
Imperfet de subjuntiu
 

L'adjectiu

  • 1. L’ADJECTIU QUALIFICATIU L’adjectiu és una classe de paraula que serveix per a modificar el nom, expressant-ne alguna qualitat i precisant-ne el significat. És variable, és a dir, concorda amb el nom que acompanya. De vegades va acompanyat per un adverbi. Té flexió de gènere i de nombre. 1
  • 2. LA FLEXIÓ DE L’ADJECTIU ADJECTIUS INVARIABLES Són aquells en què el femení coincideix amb el masculí, però tenen una forma per al singular i una altra per al plural. Segons les seues terminacions, poden formar el nombre de la manera següent: Acabats en R Afegeixen S regular / regulars Acabats en E àtona Afegeixen S amable / amables Acabats en A àtona Afegeixen ES hipòcrita / hipòcrites La major part dels acabats en AL, Afegeixen S igual / iguals EL, IL , ANT, ENT prudent / prudents Els acabats en Ç tenen una sola Afegeixen OS (m) eficaços terminació per al singular i dues per Afegeixen ES (f) eficaces al plural. 2
  • 3. ADJECTIUS DE DUES TERMINACIONS Tenen dues formes per singular (masculí i femení) i dues per al plural (masculí i femení). En la flexió d’aquests adjectius, a més de l’addició de morfemes, sovint s’hi produeixen canvis ortogràfics i fonètics. MODEL 1 SINGULAR PLURAL Masculí Femení (+A) Masculí (+S) Femení (+ES) prim prima prims primes pobre pobra pobres pobres europeu europea europeus europees verd verda verds verdes gros grossa grossos grosses 3
  • 4. EXEMPLES DEL MODEL 1 AMB CANVIS ORTOGRÀFICS I FONÈTICS CANVIS SINGULAR PLURAL masculí femení masculí femení Accent gràfic i tebi tèbia tebis tèbies dièresi genuí genuïna genuïns genuïnes C G, GU P B / groc groga grocs grogues T D humit humida humits humides Supressió de les ample ampla amples amples lletres E, O, U i canvi per A europeu europea europeus europees Canvi de lletra: blau blava blaus blaves U V, E O anàleg anàloga anàlegs anàlogues Intercalació de U inic iniqua inics iniqües semiconsonant oblic obliqua oblics obliqües Intercalació de N en sa sana sans sanes els acabats en vocal tònica bo bona bons bones 4
  • 5. MODEL 2 SINGULAR PLURAL Acabats en masculí femení (+A) masculí (+OS) femení (+ES) -S fals falsa falsos falses seriós seriosa seriosos serioses gros grossa grossos grosses -Ç dolç dolça dolços dolces -X convex convexa convexos convexes -IX baix baixa baixos baixes -TX gavatx gavatxa gavatxos gavatxes 5
  • 6. ADJECTIUS AMB DOBLE FORMA DE PLURAL MASCULÍ Poden seguir tant el model 1 (+S) com el 2 (+OS) els adjectius acabats en: SINGULAR PLURAL Terminacions masculí femení (+A) masculí (+S) masculí femení (+ES) (+OS) -SC fresc fresca frescs frescos fresques -ST trist trista trists tristos tristes -XT mixt mixta mixts mixtos mixtes Prefereixen el model 1, encara que en la llengua parlada sovint es forma segons el model 2, els acabats en: SINGULAR PLURAL masculí femení (+A) masculí (+S) masculí (+OS) femení (+ES) lleig lletja lleigs lletjos lletges -IG mig mitja migs mitjos mitges roig roja roigs rojos roges 6