SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
РАДИОНИЦА 
РАЗРЕДНИМ УГОВОРОМ ДО БОНТОНА 
РАЗРЕД : III 
ПРЕДМЕТ : ОДЈЕЉЕНСА ЗАЈЕДНИЦА 
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: понашање, учење у учионици и школи 
МАТЕРИЈАЛ: папири и оловке 
ЦИЉ: како у одјељењу осигурати бољи стандард понашања, размјену искустава 
појединих ставова у паровима и групама. 
УЧЕНИЦИ САМОСТАЛНО ФОРМИРАЈУ И ГРУПЕ И ПАРОВЕ 
ПРИПРЕМНЕ АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА 
1. Замолити ученике прије часа да свако од њих размисли о томе шта други чине у 
одјељењу, а да то ствара тешкоће у учењу на било ком часу. 
2. Нека свако размисли о стварима које други чине, а да то олакшава учење. 
3. Замолити ученике да размисле о пару са којим би најрадије разговарали о овим 
стварима, као и о групи у којој би најрадије радили. 
4. Прије почетка часа столице у учионици размјестити у три реда тако да ученици 
буду окренути лицем у лице и да тако могу брже одабрати парове и групе у 
којима ће радити. 
5. На почетку часа ставити на средину учионице ученицима папире и оловке за 
ријешавање постављених задатака. 
ТОК ЧАСА 
УВОДНИ ДИО 
Ви вјероватно на неким часовима доживљавате негативна понашања појединих 
ученика који ометају рад на часу и тако негативно дјелују на праћење и излагање 
учитеља и ученика, односно сметају цијелом разреду са се концентришу на учење и 
схватање одговарајућег градива, али исто тако, у одјељењу има ученика који својим 
укључивањем на часу, било да се ради нова лекција или се утврђује градиво, 
доприносе да цијело одјељење боље разумије наставну област. 
ИСТИЦАЊЕ ЦИЉА 
Да би смо одвојили негативно од позитивног понашања, данас ћемо се сви активно 
укључити у израду заједничког бонтона о понашању и учењу у учионици и школи. 
ГЛАВНИ ДИО – ИНТЕРАКТИВНО ВЈЕЖБАЊЕ 
1. Сваки ученик нека узме папир и оловку и напише неколико ствари шта ко чини 
на часу, а да вам то смета и току наставе. 
2. Нека свако пронађе пара са којим ће размјенити мишљење о томе шта сте 
написали.Мало поразговарати са својим паром и измјенити 
мишљења.Заокружите питања у којима се подударате са својим паром. 
3. Сваки пар нека пронађе други пар и тако формира групу од четири члана.Нека 
свака група од забиљењака које има појединачно у групи сачини листу 
одјељенског понашања.На тој листи требају бити записане ствари којих би се
сви у одјељењу требали придржавати, тј. оно што би допринијело у понашању и 
учењу.свака група на својој листи нека заокружи до три најзначајније ствари 
које би по мишљењу групе мохле помоћи:Након тога свака група изабере свог 
представника који ће пред одјељењем прочитати двије до три најважније ствари. 
4. Представници група читају своје приједлоге, а наставник на табели записује 
тачку по тачку и предлаже ученицима да свако за себе преписује текст са табле. 
5. Када су се сви сложили са предходним тачкама, наставник предлаже да се ово 
напише и увећа, а затим стави на пано у одјељењљу као правила разреда. 
ЗАВРШНА АКТИВНОСТ 
Ради побољшања успјеха у владању и учењу у одјељењу и школи, понашаћемо се на 
следећи начин: 
1. СВАКИ УЧЕНИК ИМА ДА СЕ ПОНАША ДИСЦИПЛИНОВАНО НА ЧАСУ И 
У ШКОЛИ 
2. НА ЧАСУ ТРЕБА ДА БУДУ СВИ МАКСИМАЛНО АКТИВНИ 
3. ВОДИТИ РАЧУНА О ШКОЛСКОМ НАМЈЕШТАЈУ И ЧИСТОЋИ У 
УЧИОНИЦИ 
4. ПОШТОВАТИ ТРУД УЧИТЕЉА И УЧЕНИКА 
5. БОЉИ УЧЕНИЦИ ЋЕ ПОМАГАТИ СЛАБИЈИМА 
6. НЕМА БЕЗПОТРЕБНОГ ХОДАЊА ПЈЕДИНИХ УЧЕНИКА ПО УЧИОНИЦИ 
БЕЗ ДОЗВОЛЕ УЧИТЕЉА.

More Related Content

What's hot

Srpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razredSrpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razredbelisce
 
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagolePpt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagoleGorica Mladenovic
 
Prilozi i-predlozi
Prilozi i-predloziPrilozi i-predlozi
Prilozi i-predloziFlekica87
 
Formativno ocenjivanje
Formativno ocenjivanjeFormativno ocenjivanje
Formativno ocenjivanjeVerica Arula
 
Ucenje psihologija
Ucenje   psihologijaUcenje   psihologija
Ucenje psihologijaA. D.
 
Израчунавања у хемији (Стехиометрија)
Израчунавања у хемији (Стехиометрија)Израчунавања у хемији (Стехиометрија)
Израчунавања у хемији (Стехиометрија)Bojana Zivkovic
 
Bonton na internetu
Bonton na internetuBonton na internetu
Bonton na internetunerconja
 
Promenljive vrste reči - Brojevi
Promenljive vrste reči - BrojeviPromenljive vrste reči - Brojevi
Promenljive vrste reči - BrojeviJasmina Mladenović
 
O OKSIDIMA
O OKSIDIMAO OKSIDIMA
O OKSIDIMAvvlivvli
 

What's hot (20)

Srpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razredSrpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razred
 
Тимски рад у школи
Тимски рад у школиТимски рад у школи
Тимски рад у школи
 
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagolePpt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagole
 
Sastav moj razred
Sastav moj razredSastav moj razred
Sastav moj razred
 
Глаголски вид и род
Глаголски вид и родГлаголски вид и род
Глаголски вид и род
 
Prilozi i-predlozi
Prilozi i-predloziPrilozi i-predlozi
Prilozi i-predlozi
 
Formativno ocenjivanje
Formativno ocenjivanjeFormativno ocenjivanje
Formativno ocenjivanje
 
Ucenje psihologija
Ucenje   psihologijaUcenje   psihologija
Ucenje psihologija
 
иницијални тест за ученике осмог разреда
иницијални тест за ученике осмог разредаиницијални тест за ученике осмог разреда
иницијални тест за ученике осмог разреда
 
Čulo sluha i ravnoteže
Čulo sluha i ravnotežeČulo sluha i ravnoteže
Čulo sluha i ravnoteže
 
Vrste reči i služba reči u rečenici
Vrste reči i služba reči u rečeniciVrste reči i služba reči u rečenici
Vrste reči i služba reči u rečenici
 
Израчунавања у хемији (Стехиометрија)
Израчунавања у хемији (Стехиометрија)Израчунавања у хемији (Стехиометрија)
Израчунавања у хемији (Стехиометрија)
 
Blumova taksonomija u ocenjivanju
Blumova taksonomija u ocenjivanjuBlumova taksonomija u ocenjivanju
Blumova taksonomija u ocenjivanju
 
Termoregulacija
TermoregulacijaTermoregulacija
Termoregulacija
 
Bonton na internetu
Bonton na internetuBonton na internetu
Bonton na internetu
 
Takt.Тaktiranje.
Takt.Тaktiranje.Takt.Тaktiranje.
Takt.Тaktiranje.
 
Izbor udzbenika za skolsku 2021 2022
Izbor udzbenika za skolsku 2021 2022Izbor udzbenika za skolsku 2021 2022
Izbor udzbenika za skolsku 2021 2022
 
Promenljive vrste reči - Brojevi
Promenljive vrste reči - BrojeviPromenljive vrste reči - Brojevi
Promenljive vrste reči - Brojevi
 
Covek i klima
Covek i klimaCovek i klima
Covek i klima
 
O OKSIDIMA
O OKSIDIMAO OKSIDIMA
O OKSIDIMA
 

Similar to Bonton

Kако што паметније учити
Kако што паметније учитиKако што паметније учити
Kако што паметније учитиMilan Jovanović
 
Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema
Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - pripremaRadionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema
Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - pripremaOsnovna škola "Sveti Sava"
 
Strategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rv
Strategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rvStrategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rv
Strategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rvDanijeline Pametnice
 
Planiranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptxPlaniranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptxBojanMilutinovic6
 
Planiranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptxPlaniranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptxBojanMilutinovic6
 
Nastavni metodi i motivacija
Nastavni metodi i motivacijaNastavni metodi i motivacija
Nastavni metodi i motivacijapsh-skola
 
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015Razvionica
 

Similar to Bonton (20)

Kако што паметније учити
Kако што паметније учитиKако што паметније учити
Kако што паметније учити
 
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdfT.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
 
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdfT.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
 
Govorne vezbe
Govorne vezbeGovorne vezbe
Govorne vezbe
 
Učenje
UčenjeUčenje
Učenje
 
Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema
Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - pripremaRadionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema
Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema
 
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica -  Rešavanje konflikataPriprema - Radionica -  Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
 
Tehnike ucenja
Tehnike ucenjaTehnike ucenja
Tehnike ucenja
 
како учити
како учитикако учити
како учити
 
Strategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rv
Strategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rvStrategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rv
Strategije za podučavanje učenika sa smetnjama u razvoju rv
 
Pripremna radionica za realne susrete
Pripremna radionica za realne susretePripremna radionica za realne susrete
Pripremna radionica za realne susrete
 
Planiranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptxPlaniranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptx
 
Planiranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptxPlaniranje-razredna nastava.pptx
Planiranje-razredna nastava.pptx
 
Prezentacija Rešavanje konflikata
Prezentacija Rešavanje konflikataPrezentacija Rešavanje konflikata
Prezentacija Rešavanje konflikata
 
Pdp prokuplje-01
Pdp prokuplje-01Pdp prokuplje-01
Pdp prokuplje-01
 
Nastavni metodi i motivacija
Nastavni metodi i motivacijaNastavni metodi i motivacija
Nastavni metodi i motivacija
 
Stil upravljanja
Stil upravljanjaStil upravljanja
Stil upravljanja
 
Učenje učenja
Učenje učenjaUčenje učenja
Učenje učenja
 
Procedure-Aleksandra Zivkovic.ppt
Procedure-Aleksandra Zivkovic.pptProcedure-Aleksandra Zivkovic.ppt
Procedure-Aleksandra Zivkovic.ppt
 
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
 

More from Nevena Radmilovic Maric (14)

Lisica i gavran obrada
Lisica i gavran obradaLisica i gavran obrada
Lisica i gavran obrada
 
Pjesak
PjesakPjesak
Pjesak
 
Imenice
ImeniceImenice
Imenice
 
с р п с к и ј е з и к Test
с р п с к и     ј е з и к Testс р п с к и     ј е з и к Test
с р п с к и ј е з и к Test
 
Matematika kontrolni
Matematika                         kontrolniMatematika                         kontrolni
Matematika kontrolni
 
боја Osnovne i izvedene boje
боја  Osnovne i izvedene bojeбоја  Osnovne i izvedene boje
боја Osnovne i izvedene boje
 
47. plavi zec d.radovic
47. plavi zec  d.radovic47. plavi zec  d.radovic
47. plavi zec d.radovic
 
Plavi%20 zec[1]
Plavi%20 zec[1]Plavi%20 zec[1]
Plavi%20 zec[1]
 
Ciganski slavuj
Ciganski slavujCiganski slavuj
Ciganski slavuj
 
Tekst pisak lokomotive
Tekst  pisak lokomotiveTekst  pisak lokomotive
Tekst pisak lokomotive
 
Pisanje naziva ulica, trgova, praznika, ustanova
Pisanje naziva ulica, trgova, praznika, ustanovaPisanje naziva ulica, trgova, praznika, ustanova
Pisanje naziva ulica, trgova, praznika, ustanova
 
1 57 upravni govor
1 57 upravni govor1 57 upravni govor
1 57 upravni govor
 
Nervni sistem
Nervni sistemNervni sistem
Nervni sistem
 
Kontrolni rad iz društva ime i prezime
Kontrolni rad iz društva                      ime i  prezimeKontrolni rad iz društva                      ime i  prezime
Kontrolni rad iz društva ime i prezime
 

Bonton

  • 1. РАДИОНИЦА РАЗРЕДНИМ УГОВОРОМ ДО БОНТОНА РАЗРЕД : III ПРЕДМЕТ : ОДЈЕЉЕНСА ЗАЈЕДНИЦА НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: понашање, учење у учионици и школи МАТЕРИЈАЛ: папири и оловке ЦИЉ: како у одјељењу осигурати бољи стандард понашања, размјену искустава појединих ставова у паровима и групама. УЧЕНИЦИ САМОСТАЛНО ФОРМИРАЈУ И ГРУПЕ И ПАРОВЕ ПРИПРЕМНЕ АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА 1. Замолити ученике прије часа да свако од њих размисли о томе шта други чине у одјељењу, а да то ствара тешкоће у учењу на било ком часу. 2. Нека свако размисли о стварима које други чине, а да то олакшава учење. 3. Замолити ученике да размисле о пару са којим би најрадије разговарали о овим стварима, као и о групи у којој би најрадије радили. 4. Прије почетка часа столице у учионици размјестити у три реда тако да ученици буду окренути лицем у лице и да тако могу брже одабрати парове и групе у којима ће радити. 5. На почетку часа ставити на средину учионице ученицима папире и оловке за ријешавање постављених задатака. ТОК ЧАСА УВОДНИ ДИО Ви вјероватно на неким часовима доживљавате негативна понашања појединих ученика који ометају рад на часу и тако негативно дјелују на праћење и излагање учитеља и ученика, односно сметају цијелом разреду са се концентришу на учење и схватање одговарајућег градива, али исто тако, у одјељењу има ученика који својим укључивањем на часу, било да се ради нова лекција или се утврђује градиво, доприносе да цијело одјељење боље разумије наставну област. ИСТИЦАЊЕ ЦИЉА Да би смо одвојили негативно од позитивног понашања, данас ћемо се сви активно укључити у израду заједничког бонтона о понашању и учењу у учионици и школи. ГЛАВНИ ДИО – ИНТЕРАКТИВНО ВЈЕЖБАЊЕ 1. Сваки ученик нека узме папир и оловку и напише неколико ствари шта ко чини на часу, а да вам то смета и току наставе. 2. Нека свако пронађе пара са којим ће размјенити мишљење о томе шта сте написали.Мало поразговарати са својим паром и измјенити мишљења.Заокружите питања у којима се подударате са својим паром. 3. Сваки пар нека пронађе други пар и тако формира групу од четири члана.Нека свака група од забиљењака које има појединачно у групи сачини листу одјељенског понашања.На тој листи требају бити записане ствари којих би се
  • 2. сви у одјељењу требали придржавати, тј. оно што би допринијело у понашању и учењу.свака група на својој листи нека заокружи до три најзначајније ствари које би по мишљењу групе мохле помоћи:Након тога свака група изабере свог представника који ће пред одјељењем прочитати двије до три најважније ствари. 4. Представници група читају своје приједлоге, а наставник на табели записује тачку по тачку и предлаже ученицима да свако за себе преписује текст са табле. 5. Када су се сви сложили са предходним тачкама, наставник предлаже да се ово напише и увећа, а затим стави на пано у одјељењљу као правила разреда. ЗАВРШНА АКТИВНОСТ Ради побољшања успјеха у владању и учењу у одјељењу и школи, понашаћемо се на следећи начин: 1. СВАКИ УЧЕНИК ИМА ДА СЕ ПОНАША ДИСЦИПЛИНОВАНО НА ЧАСУ И У ШКОЛИ 2. НА ЧАСУ ТРЕБА ДА БУДУ СВИ МАКСИМАЛНО АКТИВНИ 3. ВОДИТИ РАЧУНА О ШКОЛСКОМ НАМЈЕШТАЈУ И ЧИСТОЋИ У УЧИОНИЦИ 4. ПОШТОВАТИ ТРУД УЧИТЕЉА И УЧЕНИКА 5. БОЉИ УЧЕНИЦИ ЋЕ ПОМАГАТИ СЛАБИЈИМА 6. НЕМА БЕЗПОТРЕБНОГ ХОДАЊА ПЈЕДИНИХ УЧЕНИКА ПО УЧИОНИЦИ БЕЗ ДОЗВОЛЕ УЧИТЕЉА.