1. ИНТЕРАКТИВНО УЧЕЊЕ У ПРОБЛЕМСКОЈ НАСТАВИ
РАЗРЕД: III
ПРЕДМЕТ: СРПСКИ ЈЕЗИК
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: ЛИСИЦА И ГАВРАН – НАРОДНА БАСНА
ТОП ЧАСА: ОБРАДА
ОБЛИК РАДА: ГРУПНИ,ИНДИВИДУАЛНИ ,ФРОНТАЛНИ
МЕТОДЕ: ТЕКСТУАЛНА, ДИЈАЛОШКА,ДЕМОНСТРАТИВНА
СРЕДСТВА: ТЕКСТ, СЛИКЕ, НАСТАВНИ ЛИСТИЋИ
ЦИЉ:оспособљавање за анализу басне, уочавање ликова, особина ликова и
поука,уочавање особина
људи у различитим животним ситуацијама
ТОК ЧАСА
ПРВИ КОРАК – СТВАРАНЈЕ ПРОБЛАМСКЕ СИТУАЦИЈЕ:
Ученици ма се поставља проблемско питање: размислите
Присјетите се.Јесте ли некада поступили непромишљено,наивно?
Када вас је неко надмудрио,преварио и насамарио?
ДРУГИ КОРАК – ПОСТАВЉАЊЕ ПРОБЛЕМА И МЕТОДА РАДА
Када ученици одговоре на постављена питања које траже да се изнесу
лична искуства и ставови, учитељ ће најавити басну и предложити да
прате како је тај проблам представљен у басни ''Лисица и
гавран''.Прије читања текста, учитељ упознаје ученике са даљим
током наставног часа.
ТРЕЋИ КОРАК – САМОСТАЛАН РАД УЧЕНИКА
Послије читања текста ученици ће самостално рјешавати задатке са
наставних листића.Ученици су подијељени у групе.
ЧЕТВРТИ КОРАК – АНАЛИЗА И ПРОВЈЕРА РЕЗУЛТАТА
Из сваке групе по један ученик представља резултате рада.Остали
ученици коментаришу и допуњавају извршена рјешења.
ПЕТИ КОРАК – ПРИМЈЕНА ЗНАЊА У НОВИМ СИТУАЦИЈАМА
Играње улога: ученици у паровима играју задате улоге(лисице и
гаврана).
Најприје имају задатак да покажу догађај из басне.
Затим имају задатак да осмисле сами разговор између лисице и
гаврана(односно) како бих ја поступио да сам на мјесту
лисице,гаврана.
Затим се траже најбоља рјешења и коментаришу са свим ученицима.
2. ПРВА ГРУПА
1. Који се ликови спомињу у басни?
2. Како се лисица поступила прена гаврану?
3. Како је поступио гавран?
ДРУГА ГРУПА
1. Заокружи тачан одговор:
У басни ''Лисица и гавран'' приказана је :
· неслога
· слога
· непронишљеност
· лукавство
2. Догађај који је приказан изазива:
· смијех
· сажаљење
· бол
3. Лисица је поступила:
· непромишљено
· лукаво
· добронамјерно
ТРЕЋА ГРУПА
1. Пронађи у тексту реченицу која најављује гавранову непромишљеност!
2. Гавран је послушао лисицу да би је:
· надмудрио
· увјерио да има лијеп глас
· преварио
3. Наведи реченицу која разрјешава догађај у басни!
3. ЧЕТВРТА ГРУПА
1. Наведи реченицу из које сазнајемо основни догађај о којем се говори у басни!
2. Лисица и гавран су се споразимјели помоћу:
· разговора
· писма
· телефона
3. Лисица је пришла са намјером:
· да му отме сир
· да му пружи задовољство
4. Који би други наслов одговарао басни?
ПЕТА ГРУПА
1. Лисица је поступила :
· пристојно
· лукаво
· добронамјерно
· непоштено
· злобно
2. Гавран је показао :
· непромишљеност
· добродушност
3. Која порука је у басни најважнија?
НЕ ДОПУСТИ ДА ТЕ ДРУГИ НАСАМАРЕ.
ПРИЈЕ НЕГО ШТО НЕШТО УРАДИШ ДОБРО РАЗМИСЛИ.
ТРЕБА ДОБРО РАЗМИСЛИТИ О ТУЂИМ НАМЈЕРАМА.
ОМОГУЋИ ДРУГИМА ДА УВИДЕ СВОЈ ЛОШ ПОСТУПАК.
4. ШЕСТА ГРУПА
1. Лисица се обратила гаврану овим ријечима:
ТИ СИ ВЕОМА ЛЕПА ПТИЦА И ИМАШ ПРЕКРАСНО ПЕРЈЕ.НИКО НА
СВЕТУ НЕ БИ БИО ТАКО САВРШЕН КАО ТИ, САМО КАДА БИ УМЕО ДА
ПЕВАШ.
(подвуци ријечи којима је лисица хтјела да нагласи своју задивљеност гавраном)
2. Наведи реченицу у којој је описано да гавран жели да буде савршен!
СЕДМА ГРУПА
1. У разговором са непознатим поступио бих као :
· гавран
· трудио бох се да размослим о његовим намјерама
2. Када несто другим чиним,тада :
· чиним то са најбољом намјером
· чиним то да не повриједим другог
· чиним другима оно што желим себи
(наведи примјере за сваки поступак)
ОСМА ГРУПА
1. Поступци гаврана откривају :
· поступке наивних и лаковјерних људи
· поступке лукавих људи
· поступке људи који другима желе зло
2. Људи који се међусобно воле и поштују:
· труде са да другоме пруже задовољство – међусобно се помажу
· искрени су и срдачни једни према другима – добронамјерни су и
захвални
(наведи примјере таквог понашања)