SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Σενάριο Μαθήματος για το Μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Β΄Γυμνασίου
                                          Ενότητα 2η
1. Τίτλος : Η πορεία της οικογένειας από την αρχαία Ελλάδα έως σήμερα

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές :
     Λογοτεχνία, Ιστορία, Αρχαία ελληνική γλώσσα

3. Στόχοι:
α. Γνωστικοί στόχοι: Στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τις ομοιότητες και διαφορές της
                οικογένειας του παρόντος και της οικογένειας του παρελθόντος [τη δομή, τα
                χαρακτηριστικά τους, τη λειτουργία τους, τα προβλήματά τους κ.α.]
β. Στόχοι σε σχέση με τις ΤΠΕ: Στόχος είναι να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο,
                να παράγουν συνεχή γραπτό λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να
                δημιουργούν γενεαλογικό δέντρο με τη βοήθεια ενός διαδικτυακού εργαλείου για
                εννοιολογικούς χάρτες, να παράγουν πολυτροπικό κείμενο.
γ. Παιδαγωγικοί στόχοι: Στόχος είναι να καλλιεργήσουν τη συνεργασία, την ανακαλυπτική και
                διερευνητική μάθηση.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών: Σώματα κειμένων, Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων,
   Διαδίκτυο, Πρόγραμμα Παρουσίασης, εργαλείο για εννοιολογικούς χάρτες.

5. Διάρκεια: 3 διδακτικές ώρες
                    1η ώρα: ανάθεση εργασιών και αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο
                    2η ώρα: δημιουργία των εργασιών τους
                    3η ώρα: παρουσίαση των εργασιών και συζήτηση – συμπεράσματα

6. Οργάνωση της τάξης: οι 13 μαθητές χωρίζονται σε 3 ομάδες των 4 -5 ατόμων και
                          εργάζονται σε έναν υπολογιστή η κάθε ομάδα.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή: Εργαστήριο πληροφορικής και προτζέκτορας
   βιντεοπροβολέας
8. Φύλλα εργασίας:
      Φύλλο εργασίας της 1ης ομάδας: Πληροφορίες και στοιχεία για την οικογένεια της αρχαίας
                                    Ελλάδας.
      Φύλλο εργασίας της 2ης ομάδας: Πληροφορίες και στοιχεία για την οικογένεια της νεότερης
                                    Ελλάδας ή για παλαιότερες μορφές οικογένειας του 20ου
                                    αιώνα.
      Φύλλο εργασίας της 3ης ομάδας: Πληροφορίες και στοιχεία για την οικογένεια της σύγχρονης
                                    Ελλάδας

9. Περιγραφή σεναρίου: «Η πορεία της οικογένειας από την αρχαία Ελλάδα έως σήμερα».
     Η τάξη αποτελείται από 14 μαθητές οι οποίοι κατοικούν σε αγροτική περιοχή και φοιτούν σε ένα
     σχετικά μικρό σχολείο. Επομένως στόχος του μαθήματος είναι να γνωρίσουν τις παλαιότερες
     μορφές οικογένειας, τα διαφορετικά είδη οικογενειών αλλά και την αστική οικογένεια εφόσον τα
     δικά τους οικογενειακά πρότυπα διαφέρουν από αυτά των αστικών οικογενειών.
     Με αφορμή ένα λογοτεχνικό κείμενο ή κάποιες φωτογραφίες από οικογενειακές στιγμές στο
     πέρασμα του χρόνου, γίνεται η εισαγωγή στη συγκεκριμένη ενότητα.
Χωρίζονται τα παιδιά στις τρεις ομάδες και με βάση τις οδηγίες του φύλλου εργασιών αρχίζουν
     να συγκεντρώνουν πληροφορίες για την ενότητα που τους ανατέθηκε με τη δική μου
     καθοδήγηση, όπου στη συγκέντρωση των πληροφοριών αντιμετωπίσουν προβλήματα. Τους
     ζητείται να βρουν φωτογραφίες, κείμενα και ποιήματα λογοτεχνίας, αποσπάσματα κειμένων,
     από την αντίστοιχη χρονική περίοδο [βλ. φύλλα εργασιών] για την οικογένεια.
     Την 2η διδακτική ώρα καλούνται να δημιουργήσουν είτε ένα κείμενο στο πρόγραμμα
     επεξεργασίας κειμένων, είτε μία παρουσίαση, είτε κόμικ, είτε γενεαλογικό δέντρο με τη δική
     μου βέβαια βοήθεια, όπου συναντήσουν δυσκολία, όπου θα αναφέρουν τις πληροφορίες που
     συγκέντρωσαν.
     Την 3η διδακτική ώρα θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους 10 λεπτά η κάθε ομάδα και θα γίνει
     συζήτηση τα 15 εναπομείναντα λεπτά είτε για την οικογένεια, είτε για τις εντυπώσεις του από τη
     συνεργασία με τους συμμαθητές τους και την αναζήτηση και οργάνωση υλικού μέσω των
     υπολογιστών.

10. Πρόσθετες πληροφορίες: Η συγκεκριμένη ενότητα θα μπορούσε να γίνει διαθεματικά και με την
    Γεωγραφία καθώς μπορούν να βρουν τα παιδιά πληροφορίες για την οικογένεια από άλλες χώρες
    του κόσμου.




ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- α΄ ομάδας
Αρχαία Ελλάδα :     …………………..…………………………………………………………………………………….……………………….

Σύσταση οικογένειας:       ………………………………………………………………………………………………………………………


Ποιος είχε αρχηγική θέση: ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποια η θέση της γυναίκας: ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποιες οι ασχολίες / υποχρεώσεις του κάθε μέλους:
Μέσα στο σπίτι      …………..……………………………………………………………………………………………………………………..…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Εκτός σπιτιού       …………………………………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


Να βρείτε τρεις φωτογραφίες και να τις εντάξετε στο κείμενό σας.




ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- β΄ ομάδας
Ελλάδα 20ου αι.:   …………………..…………………………………………………………………………………….……………………….

Σύσταση οικογένειας:      ………………………………………………………………………………………………………………………


Ποιος είχε αρχηγική θέση: ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποια η θέση της γυναίκας: ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποιες οι ασχολίες / υποχρεώσεις του κάθε μέλους:
Μέσα στο σπίτι     …………..……………………………………………………………………………………………………………………..…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Εκτός σπιτιού      …………………………………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


Να βρείτε τρεις φωτογραφίες και να τις εντάξετε στο κείμενό σας.



ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- γ΄ ομάδας
Η Οικογένεια Σήμερα

Σύσταση οικογένειας:      ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποιος έχει αρχηγική θέση: ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποια η θέση της γυναίκας: ………………………………………………………………………………………………………………………

Ποιες οι ασχολίες / υποχρεώσεις του κάθε μέλους:
Μέσα στο σπίτι     …………..……………………………………………………………………………………………………………………..…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Εκτός σπιτιού      …………………………………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


Να βρείτε τρεις φωτογραφίες και να τις εντάξετε στο κείμενό σας.
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου

More Related Content

What's hot

ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΒΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Βelenitsakiri
 
τελικο σεναριο έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003
τελικο σεναριο   έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003τελικο σεναριο   έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003
τελικο σεναριο έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003tsaprani
 
Η Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσης
Η Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσηςΗ Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσης
Η Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσηςΚατερίνα Προκοπίου
 
εργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασαεργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασαnatlog
 
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό Centennia
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό CentenniaΟ μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό Centennia
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό CentenniaEvi Kousidou
 
σεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχή
σεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχήσεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχή
σεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχήΚατερίνα Προκοπίου
 
σενάριο
σενάριοσενάριο
σενάριοbrgeorge
 
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματα
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματασεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματα
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-ΧωματαΚατερίνα Προκοπίου
 
η ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτους
η ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτουςη ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτους
η ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτουςΑλεξάνδρα Κολοκύθα
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναstratism
 
Διαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική Γλώσσα
Διαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική ΓλώσσαΔιαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική Γλώσσα
Διαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική ΓλώσσαKvarnalis75
 
Τα λαϊκά μας παραμύθια
Τα λαϊκά μας παραμύθιαΤα λαϊκά μας παραμύθια
Τα λαϊκά μας παραμύθιαsofiaspy
 
σενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφηςσενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφηςemmeleiapar
 
Paixnidia exousias
Paixnidia exousiasPaixnidia exousias
Paixnidia exousiasstratism
 
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνηδιδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνηatzikakou
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ890ko890
 

What's hot (17)

Senario logotexnias
Senario logotexniasSenario logotexnias
Senario logotexnias
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΒΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
 
τελικο σεναριο έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003
τελικο σεναριο   έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003τελικο σεναριο   έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003
τελικο σεναριο έγγραφο του Microsoft office word 97 - 2003
 
Η Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσης
Η Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσηςΗ Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσης
Η Μορφή της γιαγιάς στη Νεοελληνική Λογοτεχνία - μια έρευνα δράσης
 
εργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασαεργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασα
 
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό Centennia
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό CentenniaΟ μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό Centennia
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό Centennia
 
σεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχή
σεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχήσεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχή
σεναριο μαθηματος: παλαιολιθκή εποχή
 
σενάριο
σενάριοσενάριο
σενάριο
 
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματα
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματασεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματα
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματα
 
η ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτους
η ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτουςη ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτους
η ίδρυση, εξέλιξη και ο εκχριστιανισμός του ρωσικού κράτους
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντινα
 
Διαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική Γλώσσα
Διαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική ΓλώσσαΔιαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική Γλώσσα
Διαθεματικές δραστηριότητες β΄ γυμνασίου: Νεοελληνική Γλώσσα
 
Τα λαϊκά μας παραμύθια
Τα λαϊκά μας παραμύθιαΤα λαϊκά μας παραμύθια
Τα λαϊκά μας παραμύθια
 
σενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφηςσενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφης
 
Paixnidia exousias
Paixnidia exousiasPaixnidia exousias
Paixnidia exousias
 
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνηδιδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
 

Viewers also liked

παχυσαρκία και νευρική ανορεξία
παχυσαρκία και νευρική ανορεξίαπαχυσαρκία και νευρική ανορεξία
παχυσαρκία και νευρική ανορεξίαsopa4
 
διαθεματικότητα οικιακή οικονομία
διαθεματικότητα οικιακή οικονομίαδιαθεματικότητα οικιακή οικονομία
διαθεματικότητα οικιακή οικονομίαDina Prsn
 
η οικογενεια στο περασμα του χρονου
η οικογενεια στο περασμα του χρονουη οικογενεια στο περασμα του χρονου
η οικογενεια στο περασμα του χρονουsopa4
 
ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟsopa4
 
κάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστ
κάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστκάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστ
κάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστsopa4
 
η ιστορική εξέλιξη της οικογένειας
η ιστορική εξέλιξη της οικογένειαςη ιστορική εξέλιξη της οικογένειας
η ιστορική εξέλιξη της οικογένειαςsopa4
 
η κοινωνικότητα των νέων
η κοινωνικότητα των νέων η κοινωνικότητα των νέων
η κοινωνικότητα των νέων sopa4
 
κυκλοφοριακή Aγωγή
κυκλοφοριακή  Aγωγήκυκλοφοριακή  Aγωγή
κυκλοφοριακή Aγωγήsopa4
 
η ρυπανση του περιβαλλοντος
η ρυπανση του περιβαλλοντοςη ρυπανση του περιβαλλοντος
η ρυπανση του περιβαλλοντοςsopa4
 
επικοινωνία και προβλήματα
επικοινωνία και προβλήματαεπικοινωνία και προβλήματα
επικοινωνία και προβλήματαsopa4
 
αλκοολ
 αλκοολ αλκοολ
αλκοολsopa4
 
ολοκληρωμενο Power point οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17
ολοκληρωμενο Power point  οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17ολοκληρωμενο Power point  οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17
ολοκληρωμενο Power point οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17sopa4
 
οικογενειακός προϋπολογισμός
οικογενειακός προϋπολογισμόςοικογενειακός προϋπολογισμός
οικογενειακός προϋπολογισμόςsopa4
 
περιβαλλοντικα προβληματα
περιβαλλοντικα προβληματαπεριβαλλοντικα προβληματα
περιβαλλοντικα προβληματαsopa4
 
υπερφαγία και υποσιτισμός
υπερφαγία και υποσιτισμόςυπερφαγία και υποσιτισμός
υπερφαγία και υποσιτισμόςsopa4
 
Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3
Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3
Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3Eva Krokidi
 
μεσογειακη διατροφη
μεσογειακη διατροφημεσογειακη διατροφη
μεσογειακη διατροφηsopa4
 
ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ
ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ
ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝsopa4
 
φρουτα και λαχανικα
φρουτα και λαχανικαφρουτα και λαχανικα
φρουτα και λαχανικαsopa4
 
Tετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α Γυμνασίου
Tετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α ΓυμνασίουTετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α Γυμνασίου
Tετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α ΓυμνασίουΜεταξούλα Μανικάρου
 

Viewers also liked (20)

παχυσαρκία και νευρική ανορεξία
παχυσαρκία και νευρική ανορεξίαπαχυσαρκία και νευρική ανορεξία
παχυσαρκία και νευρική ανορεξία
 
διαθεματικότητα οικιακή οικονομία
διαθεματικότητα οικιακή οικονομίαδιαθεματικότητα οικιακή οικονομία
διαθεματικότητα οικιακή οικονομία
 
η οικογενεια στο περασμα του χρονου
η οικογενεια στο περασμα του χρονουη οικογενεια στο περασμα του χρονου
η οικογενεια στο περασμα του χρονου
 
ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
 
κάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστ
κάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστκάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστ
κάπνισμα στην εφηβεία μωρου παπαχρηστ
 
η ιστορική εξέλιξη της οικογένειας
η ιστορική εξέλιξη της οικογένειαςη ιστορική εξέλιξη της οικογένειας
η ιστορική εξέλιξη της οικογένειας
 
η κοινωνικότητα των νέων
η κοινωνικότητα των νέων η κοινωνικότητα των νέων
η κοινωνικότητα των νέων
 
κυκλοφοριακή Aγωγή
κυκλοφοριακή  Aγωγήκυκλοφοριακή  Aγωγή
κυκλοφοριακή Aγωγή
 
η ρυπανση του περιβαλλοντος
η ρυπανση του περιβαλλοντοςη ρυπανση του περιβαλλοντος
η ρυπανση του περιβαλλοντος
 
επικοινωνία και προβλήματα
επικοινωνία και προβλήματαεπικοινωνία και προβλήματα
επικοινωνία και προβλήματα
 
αλκοολ
 αλκοολ αλκοολ
αλκοολ
 
ολοκληρωμενο Power point οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17
ολοκληρωμενο Power point  οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17ολοκληρωμενο Power point  οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17
ολοκληρωμενο Power point οικιακης οικονομιας πληροφορικης 2016-17
 
οικογενειακός προϋπολογισμός
οικογενειακός προϋπολογισμόςοικογενειακός προϋπολογισμός
οικογενειακός προϋπολογισμός
 
περιβαλλοντικα προβληματα
περιβαλλοντικα προβληματαπεριβαλλοντικα προβληματα
περιβαλλοντικα προβληματα
 
υπερφαγία και υποσιτισμός
υπερφαγία και υποσιτισμόςυπερφαγία και υποσιτισμός
υπερφαγία και υποσιτισμός
 
Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3
Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3
Οικιακή Οικονομία, 6ο Γυμνάσιο Πάτρας, 3
 
μεσογειακη διατροφη
μεσογειακη διατροφημεσογειακη διατροφη
μεσογειακη διατροφη
 
ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ
ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ
ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ
 
φρουτα και λαχανικα
φρουτα και λαχανικαφρουτα και λαχανικα
φρουτα και λαχανικα
 
Tετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α Γυμνασίου
Tετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α ΓυμνασίουTετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α Γυμνασίου
Tετράδιο Εργασιών-Οικιακή Οικονομία_Α Γυμνασίου
 

Similar to 2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου

ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑelenim
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑmouzoura
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηelenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ elenim
 
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμόςσεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός890ko890
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ890ko890
 
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωέςΑντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωέςKatikaridou
 
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"Evi Kousidou
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ890ko890
 
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣEvi Kousidou
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ890ko890
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ890ko890
 
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη ΣύμηΕύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμηkse30lykeio
 
σενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά της
σενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά τηςσενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά της
σενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά τηςkaterinaathanasiou
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ890ko890
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1MariaStathi
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1MariaStathi
 
Aλέξανδρος ο βασιλιάς
Aλέξανδρος ο βασιλιάςAλέξανδρος ο βασιλιάς
Aλέξανδρος ο βασιλιάςgilo458
 
σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.nikos3701
 

Similar to 2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου (20)

ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμόςσεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
 
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωέςΑντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
 
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 1,ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
 
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Β' ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΠΟΙΚΙΣΜΟΣ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
 
αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12
αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12
αξιολόγηση σχεδίων δράσης 13 12
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
 
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη ΣύμηΕύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
 
σενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά της
σενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά τηςσενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά της
σενάριο 10,η τρίτη ηλικία και τα προβλήματά της
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ 6,ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
 
Aλέξανδρος ο βασιλιάς
Aλέξανδρος ο βασιλιάςAλέξανδρος ο βασιλιάς
Aλέξανδρος ο βασιλιάς
 
σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.
 

2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου

  • 1. Σενάριο Μαθήματος για το Μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Β΄Γυμνασίου Ενότητα 2η 1. Τίτλος : Η πορεία της οικογένειας από την αρχαία Ελλάδα έως σήμερα 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές : Λογοτεχνία, Ιστορία, Αρχαία ελληνική γλώσσα 3. Στόχοι: α. Γνωστικοί στόχοι: Στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τις ομοιότητες και διαφορές της οικογένειας του παρόντος και της οικογένειας του παρελθόντος [τη δομή, τα χαρακτηριστικά τους, τη λειτουργία τους, τα προβλήματά τους κ.α.] β. Στόχοι σε σχέση με τις ΤΠΕ: Στόχος είναι να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο, να παράγουν συνεχή γραπτό λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας κειμένου, να δημιουργούν γενεαλογικό δέντρο με τη βοήθεια ενός διαδικτυακού εργαλείου για εννοιολογικούς χάρτες, να παράγουν πολυτροπικό κείμενο. γ. Παιδαγωγικοί στόχοι: Στόχος είναι να καλλιεργήσουν τη συνεργασία, την ανακαλυπτική και διερευνητική μάθηση. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών: Σώματα κειμένων, Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων, Διαδίκτυο, Πρόγραμμα Παρουσίασης, εργαλείο για εννοιολογικούς χάρτες. 5. Διάρκεια: 3 διδακτικές ώρες 1η ώρα: ανάθεση εργασιών και αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο 2η ώρα: δημιουργία των εργασιών τους 3η ώρα: παρουσίαση των εργασιών και συζήτηση – συμπεράσματα 6. Οργάνωση της τάξης: οι 13 μαθητές χωρίζονται σε 3 ομάδες των 4 -5 ατόμων και εργάζονται σε έναν υπολογιστή η κάθε ομάδα. 7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή: Εργαστήριο πληροφορικής και προτζέκτορας βιντεοπροβολέας 8. Φύλλα εργασίας: Φύλλο εργασίας της 1ης ομάδας: Πληροφορίες και στοιχεία για την οικογένεια της αρχαίας Ελλάδας. Φύλλο εργασίας της 2ης ομάδας: Πληροφορίες και στοιχεία για την οικογένεια της νεότερης Ελλάδας ή για παλαιότερες μορφές οικογένειας του 20ου αιώνα. Φύλλο εργασίας της 3ης ομάδας: Πληροφορίες και στοιχεία για την οικογένεια της σύγχρονης Ελλάδας 9. Περιγραφή σεναρίου: «Η πορεία της οικογένειας από την αρχαία Ελλάδα έως σήμερα». Η τάξη αποτελείται από 14 μαθητές οι οποίοι κατοικούν σε αγροτική περιοχή και φοιτούν σε ένα σχετικά μικρό σχολείο. Επομένως στόχος του μαθήματος είναι να γνωρίσουν τις παλαιότερες μορφές οικογένειας, τα διαφορετικά είδη οικογενειών αλλά και την αστική οικογένεια εφόσον τα δικά τους οικογενειακά πρότυπα διαφέρουν από αυτά των αστικών οικογενειών. Με αφορμή ένα λογοτεχνικό κείμενο ή κάποιες φωτογραφίες από οικογενειακές στιγμές στο πέρασμα του χρόνου, γίνεται η εισαγωγή στη συγκεκριμένη ενότητα.
  • 2. Χωρίζονται τα παιδιά στις τρεις ομάδες και με βάση τις οδηγίες του φύλλου εργασιών αρχίζουν να συγκεντρώνουν πληροφορίες για την ενότητα που τους ανατέθηκε με τη δική μου καθοδήγηση, όπου στη συγκέντρωση των πληροφοριών αντιμετωπίσουν προβλήματα. Τους ζητείται να βρουν φωτογραφίες, κείμενα και ποιήματα λογοτεχνίας, αποσπάσματα κειμένων, από την αντίστοιχη χρονική περίοδο [βλ. φύλλα εργασιών] για την οικογένεια. Την 2η διδακτική ώρα καλούνται να δημιουργήσουν είτε ένα κείμενο στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων, είτε μία παρουσίαση, είτε κόμικ, είτε γενεαλογικό δέντρο με τη δική μου βέβαια βοήθεια, όπου συναντήσουν δυσκολία, όπου θα αναφέρουν τις πληροφορίες που συγκέντρωσαν. Την 3η διδακτική ώρα θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους 10 λεπτά η κάθε ομάδα και θα γίνει συζήτηση τα 15 εναπομείναντα λεπτά είτε για την οικογένεια, είτε για τις εντυπώσεις του από τη συνεργασία με τους συμμαθητές τους και την αναζήτηση και οργάνωση υλικού μέσω των υπολογιστών. 10. Πρόσθετες πληροφορίες: Η συγκεκριμένη ενότητα θα μπορούσε να γίνει διαθεματικά και με την Γεωγραφία καθώς μπορούν να βρουν τα παιδιά πληροφορίες για την οικογένεια από άλλες χώρες του κόσμου. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- α΄ ομάδας Αρχαία Ελλάδα : …………………..…………………………………………………………………………………….………………………. Σύσταση οικογένειας: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποιος είχε αρχηγική θέση: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποια η θέση της γυναίκας: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποιες οι ασχολίες / υποχρεώσεις του κάθε μέλους: Μέσα στο σπίτι …………..……………………………………………………………………………………………………………………..… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Εκτός σπιτιού ………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Να βρείτε τρεις φωτογραφίες και να τις εντάξετε στο κείμενό σας. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- β΄ ομάδας
  • 3. Ελλάδα 20ου αι.: …………………..…………………………………………………………………………………….………………………. Σύσταση οικογένειας: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποιος είχε αρχηγική θέση: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποια η θέση της γυναίκας: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποιες οι ασχολίες / υποχρεώσεις του κάθε μέλους: Μέσα στο σπίτι …………..……………………………………………………………………………………………………………………..… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Εκτός σπιτιού ………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Να βρείτε τρεις φωτογραφίες και να τις εντάξετε στο κείμενό σας. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- γ΄ ομάδας Η Οικογένεια Σήμερα Σύσταση οικογένειας: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποιος έχει αρχηγική θέση: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποια η θέση της γυναίκας: ……………………………………………………………………………………………………………………… Ποιες οι ασχολίες / υποχρεώσεις του κάθε μέλους: Μέσα στο σπίτι …………..……………………………………………………………………………………………………………………..… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Εκτός σπιτιού ………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Να βρείτε τρεις φωτογραφίες και να τις εντάξετε στο κείμενό σας.