1. Rancangan Pengajaran Harian (Pendekatan Inkuiri Penemuan)
Unit Pengajaran 1: Media Pengiklanan (Media Bercetak)
Mata Pelajaran : Perdagangan
Kelas : Tingkatan 5 Perdagangan 1 (kumpulan cerdik)
Hari : Selasa
Tarikh : 15 Mei 2012
Masa : 9.00-9.40 pagi
Tempat : Kelas 5 Perdagangan 1
Bilangan Murid : 40 orang
Tajuk : Media Pengiklanan
Sub tajuk : Media Bercetak
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
a) Menyenaraikan jenis-jenis bahan media dalam kategori media bercetak. (Aras
Pengetahuan-Kognitif)
b) Menjelaskan kelebihan dan kekurangan media bercetak dalam mempromosikan
sesuatu keluaran. (Aras Pemahaman-Kognitif)
c) Mencipta satu poster atau sepanduk untuk mengiklankan produk kraftangan di kantin
sekolah (Aras Lakuan Tulen- Psikomotor )
Kemahiran : Memilih jenis media bercetak yang paling sesuai digunakan untuk
memasarkan produk kraftangan „bunga sabun‟.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid telah biasa melihat bahan-bahan bercetak seperti surat khabar, katalog, risalah dan
halaman kuning.
Nilai-nilai murni : Bekerjasama, bertanggungjawab dan saling menghormati
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat gambaran yang sesuai dengan pakej iklan
yang ingin ditawarkan, menyusun ayat mengikut keutamaan dan membuat rumusan.
Bahan Bantu Mengajar :
Nota edaran topik, edaran tugasan, contoh-contoh media bercetak iaitu surat khabar, katalog,
risalah perniagaan, poster dan halaman kuning, kertas manila/mahjong, krayon/pensel warna.
2. Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa
Set induksi Pengenalan kepada tajuk 1. Guru mengedarkan risalah Murid melihat dan
(2 minit) yang menunjukkan jenis- memahami isi kandungan
jenis pizza yang terdapat di risalah yang diberikan.
kedai Pizza Hut.
2. Guru memperkenalkan tajuk Murid mencatat pengenalan
pengajaran “Media tajuk dalam buku nota.
Pengiklanan-Media
Bercetak” kepada murid.
Langkah 1 Teori pengiklanan: 1. Guru menyoal murid Murid menjawab soalan yang
Semakin ramai orang tahu mengenai fahaman mereka diberi oleh guru mengikut
Menjana idea tentang sesuatu produk tentang fungsi ruangan iklan pendapat masing-masing.
atau perkhidmatan itu dan halaman kuning.
(5 minit) maka berkesan kaedah Murid membetulkan
pengiklanan yang dibuat, Contoh: kesilapan yang timbul
semakin banyak produk 1. Apakah yang kamu faham bersama-sama guru.
dapat dijual tentang iklan?
2. Mengapakah pengiklan
mengiklankan produk mereka di
dalam suratkhabar?
Langkah 2 Jenis-jenis Media Guru mengedarkan set soalan Murid menulis kelebihan dan
Pembugaran Bercetak: inkuiri-penemuan. kelemahan setiap media cetak
idea a) Surat khabar dan yang diterangkan oleh guru.
majalah Guru menerangkan tentang
(5 minit) b) Katalog fungsi setiap media bercetak dan Murid menjawab soalan
c) Risalah kesesuaian barang dan dalam set soalan inkuiri
d) Poster dan perkhidmatan yang boleh penemuan seperti:
sepanduk menggunakan media bercetak.
e) Halaman kuning 1. Apakah jenis media
f) Kalendar dan diari bercetak yang sesuai
g) Kad perniagaan digunakan untuk
mengiklankan jawatan
kosong?
2. Nyatakan satu kebaikan
dan kelemahan setiap media
cetak?
3. Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa
Langkah 3 Mencipta satu poster 1. Guru membahagikan pelajar 1. Murid boleh menggunakan
Aplikasi idea atau sepanduk untuk kepada 8 kumpulan. kertas mahjong/ kad manila
(20 minit) mengiklankan produk dan warna-warna yang terang
kraftangan „bunga 2. Guru meminta murid dan menarik.
sabun‟ merancang dan menyediakan
satu poster iklan atau sepanduk 2. Murid bekerjasama
yang memberi maklumat menyiapkan poster iklan
tentang produk kraftangan „bunga sabun‟.
„bunga sabun‟
3. Guru mengingatkan murid
supaya bekerjasama dalam
kumpulan.
Penilaian Memilih hasil 1. Guru meminta setiap 1. Setiap kumpulan
(5 minit) pengiklanan yang kumpulan mempamerkan mempamerkan hasil tugasan
paling menarik hati hasil kerja masing-masing masing-masing.
pengguna.
2. Guru meminta setiap 2. Setiap kumpulan diberi
kumpulan memberi penilaian helaian penilaian
terhadap hasil tugasan rakan.
3. Hasil kerja dinilai oleh ahli
3. Guru menyelaraskan markah kumpulan lain menggunakan
mengikut kriteria yang sama helaian penilaian yang
dari perspektif guru. disediakan.
Penutup Rumusan 1. Guru meminta murid Murid mencatat hasil rumusan
(3 minit) membuat rumusan tentang yang dibuat dalam buku nota.
hasil kerja mereka dan
mengaitkan dengan topik
pengajaran.
Tugasan : Pelajar diminta menyiapkan nota tentang media bercetak dan membuat rujukan
dalam buku tambahan.
Refleksi kendiri :
4. Rancangan Pengajaran Harian (Pendekatan Inkuiri Penemuan)
Unit Pengajaran 2: Media Pengiklanan (Media Elektronik)
Mata Pelajaran : Perdagangan
Kelas : Tingkatan 5 Perdagangan 1
Hari : Selasa
Tarikh : 22 Mei 2012
Masa : 9.00-9.40 pagi
Tempat : Makmal komputer
Bilangan Murid : 40 orang
Tajuk : Media Pengiklanan
Sub tajuk : Media Elektronik
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
a) Menerangkan jenis-jenis bahan media dalam kategori media elektronik. (Aras
Pemahaman-Kognitif)
b) Menggunakan komputer untuk menyediakan contoh-contoh iklan melalui media
elektronik, (Aras Aplikasi-Kognitif)
c) Membentangkan rasional memilih perisian komputer untuk mengiklankan barangan.
(Aras Memberi maklum balas-Afektif)
Kemahiran : Mencipta satu slide Movie Maker untuk mengiklankan produk kraftangan
„bunga sabun‟.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid telah biasa melihat iklan-iklan yang dipaparkan di televisyen, radio, internet.
Nilai-nilai murni : Bekerjasama, bertanggungjawab dan kreatif.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat gambaran yang sesuai dengan pakej iklan
yang ingin ditawarkan, menyusun ayat dan memilih gabungan warna yang cantik.
Bahan Bantu Mengajar :
Nota edaran topik, edaran tugasan,edaran panduan membina slaid persembahan PowerPoint,
contoh-contoh iklan menggunakan perisian Windows Movie Maker dalam internet, kamera,
komputer.
5. Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa
Set induksi Refleksi tentang iklan Guru bertanya murid tentang Murid menjawab pertanyaan
(2 minit) televisyen yang masih iklan yang pernah dilihat di guru dengan memberikan
diingati oleh pelajar. televisyen atau didengar di jawapan masing-masing.
radio.
Tiga orang murid akan
Contoh: menjawab soalan guru itu.
a) Apakah iklan yang paling
memberi kesan kepada
kamu?
b) Mengapa kamu suka/
sentiasa ingat akan iklan
tersebut?
Langkah 1 Teori pengiklanan: Guru menyoal murid mengenai Tiga orang murid diminta
Menjana idea Semakin tinggi kefahaman mereka tentang memberikan pendapat mereka.
(5 minit) teknologi yang media pengiklanan elektronik.
digunakan, semakin Murid bersama guru
banyak maklumat Contoh: membetulkan kesilapan yang
dapat disampai kan 1. Apakah yang kamu timbul bersama-sama.
kepada pasaran faham tentang media
pengguna. elektronik?
2. Adakah media elektronik
penting untuk
mengiklankan sesuatu
barangan atau
perkhidmatan?
Mengapa?
Langkah 2 Jenis-jenis media Guru mengedarkan set soalan Murid diminta mencari
Pembugaran elektronik: inkuiri- penemuan. jawapan kepada soalan inkuiri
idea a) Internet yang disediakan.
b) Televisyen Guru menayangkan video iklan
(5 minit) c) Radio „pen Papermate‟ dan Contoh:
d) Lampu neon „Maybank‟ 1. Tuliskan jenis-jenis media
e) Pawagam elektronik yang kamu
f) Skrin besar tahu.
2. Adakah televisyen sesuai
digunakan untuk
mengiklankan sebatang
pen?
6. Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa
Langkah 3 Kerja kumpulan: 1. Guru meminta murid 1. Murid mengambil gambar
Aplikasi idea Mencipta satu slide bergerak ke dalam „bunga sabun‟
(20 minit) Movie Maker untuk kumpulan. menggunakan kamera.
mengiklankan produk 2. Guru mengedarkan 2. Murid menyimpan gambar
kraftangan „bunga lembaran tugas kepada di dalam komputer.
sabun‟ berdurasi 1-2 setiap kumpulan. 3. Murid bekerjasama
minit menyiapkan Movie Maker
Contoh soalan tugasan: „bunga sabun‟.
Di dalam kumpulan, hasilkan
satu slide Movie Maker untuk
mengiklankan produk
kraftangan ‘bunga sabun’ yang
berdurasi antara 1- 2 minit
Penilaian 1. Guru meminta setiap 1. Setiap kumpulan
(5 minit) kumpulan mempamerkan mempamerkan hasil
hasil kerja masing-masing tugasan masing-masing.
2. Guru meminta wakil setiap 2. Wakil setiap kumpulan
kumpulan membentangkan tampil ke depan menjawab
rasional penggunaan media pertanyaan guru.
elektronik untuk
memasarkan „bunga sabun‟. Contoh soalan:
3. Guru menyelaraskan a) Mengapa kamu
markah mengikut kriteria menggunakan perisian
yang sama dari perspektif Movie Maker untuk
guru. membuat iklan?
b) Apakah kebaikan
menggunakan media
elektronik?
Penutup Rumusan 2. Guru meminta murid Murid mencatat hasil rumusan
(3 minit) membuat rumusan tentang yang dibuat dalam buku nota.
hasil kerja mereka dan
mengaitkan dengan topik
pengajaran.
Tugasan susulan:
Murid dikehendaki mencari maklumat tentang kebaikan dan keburukan sesuatu media
pengiklanan merujuk kepada buku dan internet.
Refleksi kendiri :
7. Rancangan Pengajaran Harian (Pendekatan Inkuiri Penemuan)
Unit Pengajaran 3: Media Pengiklanan (MediaLain)
Mata Pelajaran : Perdagangan
Kelas : Tingkatan 5 Perdagangan 1
Hari : Selasa
Tarikh : 29 Mei 2012
Masa : 9.00-9.40 pagi
Tempat : Kelas 5 Perdagangan 1
Bilangan Murid : 40 orang
Tajuk : Media Pengiklanan
Sub tajuk : Media Lain
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
a) Mengasingkan secara lisan jenis-jenis media pengiklanan selain daripada media
bercetak dan media elektronik. (Aras Analisis- Kognitif)
b) Menggabungkan jenis-jenis media pengiklanan untuk menghasilkan media
pengiklanan yang berkesan. (Aras sintesis- Kognitif)
c) Membandingkan kelebihan setiap jenis media pengiklanan. (Aras Penilaian-
Kognitif)
Kemahiran : Menggabungkan jenis-jenis media pengiklanan untuk menghasilkan promosi
yang berkesan.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid telah mempelajari tentang media bercetak dan media elektronik. Murid juga biasa
melihat media pengiklanan lain seperti papan tanda, belon udara dan pameran perniagaan.
Nilai-nilai murni : Bekerjasama, bertanggungjawab dan rajin.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat gambaran yang sesuai dengan pakej iklan
yang ingin ditawarkan, menyusun ayat mengikut keutamaan dan membuat rumusan.
Bahan Bantu Mengajar :
Nota edaran topik, edaran tugasan, sampel produk kraftangan „bunga sabun‟, riben, contoh-
contoh ‘door-gift’.
8. Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa
Set induksi Refleksi tentang Guru meminta murid menyebut Murid menyebut beberapa
(2 minit) pelajaran lepas. beberapa jenis media jenis media pengiklanan
pengiklanan bercetak dan bercetak dan elektronik yang
elektronik yang pernah pernah digunakan untuk
digunakan. memasarkan „bunga sabun‟.
Langkah 1 Teori pengiklanan: Guru menyoal murid mengenai Tiga orang murid di minta
Menjana idea Semakin luas pengetahuan tentang media memberikan pendapat mereka.
(5 minit) hebahan tentang pengiklanan lain selain
produk semakin daripada bercetak dan
tinggi permintaan elektronik.
terhadap produk atau
perkhidmatan itu dan Contoh soalan:
akan memberi 1. Apakah bentuk pengiklanan
keuntungan kepada lain yang pernah kamu lihat
pengeluar dan selain majalah dan
peniaga. televisyen?
2. Bagaimanakah kita ingin
memasarkan produk
kraftangan ‘bunga sabun’
di kawasan pedalaman
yang tidak ada elektrik dan
penduduknya kurang
membaca?
Langkah 2 Jenis-jenis media Guru mengedarkan set soalan
lain: inkuiri-penemuan. Murid diminta mencari
Pembugaran a) Papan tanda jawapan kepada soalan inkuiri
idea b) Peragaan Guru menunjukkan sampel yang diedarkan.
tingkap „bunga sabun‟ yang dijadikan
(5 minit) c) Sampel, sebagai ‘door gift’ semasa
hadiah, majlis perkahwinan.
cenderamata
d) Pameran, Contoh soalan:
pertunjukan, 1. Apakah saiz yang sesuai
ekspo bagi ‘bunga sabun’ yang
e) Belon udara ingin dijadikan sampel/
door gift?
2. Apakah ciri-ciri sampel
yang baik?
3. Selain daripada sampel,
apakah cara lain yang
boleh digunakan untuk
memasarkan ‘bunga sabun’
di kawasan pedalaman?
9. Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa
Langkah 3 Murid di bahagikan Guru meminta murid memberi Sekumpulan murid dikehendaki
Aplikasi idea kepada 3 kumpulan: kerjasama kepada kumpulan membuat jualan „bunga sabun‟
(20 minit) a. Membuat papan masing-masing dan menjawab menggunakan satu papan tanda
tanda persoalan yang diberikan. untuk mengiklankan bunga
b. Mengedarkan sabun, satu kumpulan
sampel „bunga Contoh soalan: dikehendaki mengedarkan sampel
sabun‟ 1. Adakah pelanggan „bunga sabun‟ di sekitar sekolah
c. Membuat pameran berminat dengan cara dan satu kumpulan mengadakan
pemasaran ini? pameran „bunga sabun‟ di kantin
2. Adakah cara pemasaran sekolah.
ini dapat mencapai
sasaran jualan? Murid menjawab soalan-soalan
yang dikemukakan.
Penilaian 1. Guru meminta setiap Murid mengira hasil jualan
(5 minit) kumpulan membentangkan masing-masing dan membuat
hasil tugasan masing- perbandingan kaedah pengiklanan
masing mana yang paling mendapat
sambutan.
Penutup Rumusan 1. Guru meminta murid Murid mencatat hasil rumusan
(3 minit) membuat rumusan tentang yang dibuat dalam buku nota.
hasil kerja mereka dan
mengaitkan dengan topik
pengajaran.
Tugasan susulan:
Murid dikehendaki membuat perbandingan faedah menggunakan media bercetak, media
elektronik dan media lain bagi memasarkan produk kraftangan seperti „bunga sabun‟.
Refleksi kendiri :