Rancangan pengajaran harian rancangan pengajaran harian
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS PEMULIHAN
Tarikh : 3 April 2012
Hari : Selasa
Masa : 0900 -1000
Kelas : Tahun 2
Jumlah Murid : 6 orang
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Nilai : Bekerjasama, Yakin Diri dan Mendengar Arahan
Kumpulan Kumpulan Hijau Kumpulan Merah
Nama Murid Agnes Lulut
John Senabong
Mina Gumbang
Mohd Aiman
Kenny Orlando
Florena Meni
Tajuk 5. Perkataan kv + kv 1.2 Mengenal dan menulis huruf besar
dan kecil
Objektif Pada akhir pengajaran ini murid-murid
boleh:
1. Menyebut nama benda dengan
perkataan kv + kv dengan betul
2. Mencantumkan 2 suku kata menjadi
perkataan yang bermakna
berdasarkan suku kata kv + kv
3. Mengeja perkataan kv + kv
Pada akhir pengajaran ini murid-murid
boleh;
1. Menyebut huruf-huruf yang
ditunjukkan dengan betul.
2. Memadankan huruf-huruf kecil
dan besar yang sama.
3. Mengenal dan mengingat huruf-huruf
besar dan kecil yang
ditunjukkan.
4. Menulis huruf kecil dan besar
2. yang disebut oleh guru.
Pengalaman sedia ada
murid
Murid-murid telahpun belajar suku kata kv
pada pembelajaran yang lalu.
Murid sudah menghafal huruf a – z
Bahan Bantu Mengajar Kad gambar
Kad suku kata kv
Kad suku kata kv + kv
Power Point /Slide
Video ‘ lagu ABC’
Kad huruf
Lembaran kerja
Power point
Video ‘lagu ABC’
Kemahiran Berfikir Mengklasifikasikan, hubungkait
Langkah / Masa
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nilai Murni
Kumpulan Hijau Kumpulan Merah BBM
Set Induksi
( 5 minit )
Menyanyikan “Lagu ABC” secara kumpulan dan individu
( rujuk CD )
Perkembangan
Langkah 1
( 15 minit )
Pengajaran dan Pembelajaran
( POWER POINT)
- Murid-murid menyebut kad suku
kata kv + kv yang ditunjukkan
oleh guru
- Guru menunjukkan gambar
perkataan kvkv dan murid-murid
memberitahu gambar apakah
yang ditunjukkan.
- Murid-murid mengeja dan
membaca perkataan
berdasarkan power point.
Pengukuhan
- Murid-murid menulis huruf
kecil dan huruf besar
( rujuk lembaran kerja )
-Power
point/slide
-Lembaran kerja
-Kad suku kata
kv
-Kad suku kata
kvkv
-Kad gambar
Langkah 2
( 20 minit )
Aktiviti
- Murid-murid melengkapkan
perkataan berdasarkan gambar
Pengajaran dan Pembelajaran
- Guru menunjukkan kad
huruf besar dan kecil
Tolong-
3. kata kv yang diberikan
( rujuk lampiran)
secara rawak dan murid-murid
menyebutnya.
- Secara individu murid
diminta menyebut huruf
yang ditunjukkan sama
ada huruf besar atau huruf
kecil
menolong
Kad suku kata
kv+kv
Langkah 3
( 15 minit )
Pengukuhan
- Menyambung suku kata awalan
perkataan berdasarkan gambar
( rujuk lampiran )
Aktiviti
-Menulis huruf kecil dan besar
mengikut yang disebut atau
arahan guru.
( b,a,k.m,g, L, T, R, Q, H )
( rujuk lampiran)
Lembaran Kerja
Langkah 4
Penutup
( 5 minit )
-Menyanyikan lagu semula
-Imbas balik apa yang telah dipelajari
-Penerangan dan pengedaran lembaran kerja / kerja rumah