1. Εύη Κουσίδου – ΠΕ02 – Γυμνάσιο Ασσήρου Θεσσαλονίκης
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
1. Τίτλος σεναρίου: Παρατηρώντας τοπία και εικόνες, οργανώνω και
γράφω περιγραφή.
2. Μάθημα: Νεοελληνική Γλώσσα Α’ Γυμνασίου, 7η ενότητα: Ο κόσμος της
εικόνας: κείμενο 2, περιήγηση στο Ναό του Δία στην Ολυμπία, μέσα από
την τρισδιάστατη περιηγήση της ιστοσελίδας του Ιδρύματος Μείζονος
Ελληνισμού [όπως παρουσιάζεται ως πολυτροπικό κείμενο στο σχολικό
εγχειρίδιο]
3. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές: Γλώσσα Α’ Γυμνασίου,
Αγγλικά
Πληροφορική
Εισαγωγή: Επιδιώκεται μέσα από τη χρήση των ΤΠΕ, στο μάθημα της
Νεοελληνικής Γλώσσας, να περιηγηθούν εικονικά – μέσα από τρισδιάστατες
αναπαραστάσεις στην αρχαία Ολυμπία και μέσα από την εξέλιξη της
περιήγησης, να διαπιστώσουν οι μαθητές τον τρόπο με τον οποίο η κάμερα,
αλλά και το ανθρώπινο μάτι «ταξιδεύει» στο χώρο, παρατηρώντας.
Ανάλογα πρέπει να μάθουν να οργανώνουν την περιγραφή τους στο λόγο,
κινούμενοι στο άξονα του χώρου.
Όλα αυτά θα επιτευχθούν:
- με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών σε μια διευρευνητική μαθησιακή
διαδικασία,
- με αυτενέργεια.
4. Γνωστικοί Στόχοι:
α. να εξοικειωθούν με την «ανάγνωση» πολυτροπικών κειμένων.
β. να συστηματοποιήσουν τις γνώσεις τους για την οργάνωση της
περιγραφής στον άξονα του χώρου.
γ. να ασκηθούν στην παραγωγή περιγραφικού προφορικού και γραπτού
λόγου, κυρίως σε θέματα περιγραφής αντικειμένων, καταστάσεων,
προσώπων κ.λ.π.
δ. να ασκηθούν στη λεπτομερή παρατήρηση εικόνων και ταινιών,
αντιλαμβανόμενοι τη σημασία της παρατήρησης στην παραγωγή
περιγραφικών κειμένων, που θα διαθέτουν επαρκώς τα χαρακτηριστικά
μιας επιτυχούς και ενδιαφέρουσας περιγραφής.
5. Παιδαγωγικοί στόχοι:
- να ασκηθούν οι μαθητές στην διερευνητική, ανακαλυπτική μάθηση,
μέσα από την έρευνα και τις σύγχρονες μεθόδους της, ώστε να έρθουν
2. σε ενεργητική και άμεση επαφή με πρόσωπα, γεγονότα και αντικείμενα,
αφομοιώνοντας τα πληροφοριακά ερεθίσματα. (Jean Piaget)
- μέσα από την αναζήτηση, την αξιολόγηση και επιλογή πληροφοριών και
πηγών στο διαδίκτυο και αλλού, να αναπτύξουν την αφαιρετική και
συνθετική τους ικανότητα, αναλύοντας και συνθέτοντας πληροφορίες.
- να ασκηθούν στη λεπτομερή παρατήρηση, εικόνων και βίντεο
[Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι οι μαθητές – μέλη μιας γενιάς που μεγάλωσε
ίσως εξαρτημένη από την τηλεόραση, έχουν εθιστεί στο να κοιτούν χωρίς
να βλέπουν. Έχει διαπιστωθεί πως ακόμα και σε αγαπημένες τους
τηλεοπτικές σειρές, αδυνατούν να παρατηρήσουν τις λεπτομέρειες σε
πρόσωπα, γεγονότα και καταστάσεις, γεγονός που επηρεάζει αρνητικά και
την ικανότητά τους να περιγράψουν ή να αφηγηθούν γραπτά ή προφορικά
αντικείμενα, καταστάσεις, πρόσωπα. Προς την ίδια κατεύθυνση βοηθά και
το γεγονός ότι η αφήγηση του βίντεο είναι στα αγγλικά, γεγονός που
οδηγεί τους μαθητές στο να παρατηρούν πιο προσεκτικά, ό,τι βλέπουν,
ώστε να συμπληρώσουν τις πληροφορίες που ίσως δεν αντιλαμβάνονται
από την αφήγηση]
- να αντιληφθούν τη σημασία της παρατήρησης, ως προϋπόθεσης
πλήρους και ενδιαφέρουσας περιγραφής ή αφήγησης.
6. Τεχνογραμματικοί στόχοι:
- συμπλήρωση φύλλου εργασίας (σε περιβάλλον επεξεργασίας Κειμένου)
- χρήση μηχανών αναζήτησης για την έρευνα και την εύρεση
πληροφοριών και εικόνων στο διαδίκτυο.
- γνωριμία και εξοικείωση με τις ψηφιακές αναπαραστάσεις αρχαίων
μνημείων που υπάρχουν στο διαδίκτυο.
- εξοικείωση με την ηλεκτρονική περιήγηση σε μουσεία και αρχαία
μνημεία.
- αποστολή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο των συμπληρωμένων φύλλων
εργασίας στο διδάσκοντα και επιστροφή τους στους μαθητές, με τις
απαραίτητες διορθώσεις και παρατηρήσεις. (επικοινωνιακή μάθηση, L.
Vigotsky).
7. Λογισμικό
α. Διαδίκτυο (INTERNET Explorer), προκειμένου να προβληθεί το βίντεο
«Ψηφιακή περιήγηση στην αρχαία Ολυμπία και το ναό του Δία», όπως
αυτό αναρτάται στο blog της διδάσκουσας
http://kousidou.blogspot.com.
β. Λογισμικό Επεξεργασίας Κειμένου (Word) για τη συμπλήρωση των
φύλλων εργασίας
γ. Λογισμικό ηλεκτρονικής αλληλογραφίας για την αποστολή και λήψη
των σχετικών ηλεκτρονικών μηνυμάτων, με τα οποία θα αποσταλούν τα
συμπληρωμένα φύλλα εργασίας.
8. Διάρκεια: 2 διδακτικές ώρες:
3. Πορεία διδασκαλίας
1 ώρα (διδάσκων) προβολή του βίντεο «Ψηφιακή περιήγηση στην
αρχαία Ολυμπία και το ναό του Δία», όπως αυτό αναρτάται στο blog της
διδάσκουσας http://kousidou.blogspot.com [η ανάλογη ψηφιακή
περιήγηση της ιστοσελίδας του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, στην
οποία παραπέμπει το σχολικό εγχειρίδιο, δεν υφίσταται πλέον ή δεν
είναι ελεύθερα επισκέψιμη στο διαδίκτυο. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο η
αφήγηση στο βίντεο είναι στα αγγλικά, τα οποία είναι αρκετά
κατανοητά. Εννοείται ότι κατά τη διάρκεια της προβολής δίνονται
σχετικές διευκρινήσεις από τη διδάσκουσα, όποτε αυτό είναι
απαραίτητο]
- συζήτηση και παραγωγή προφορικού περιγραφικού λόγου, κατά τον
οποίο θα τονιστούν οι λεπτομέρειες της περιήγησης. Ένα σχετικό φύλλο
εργασίας έχει διανεμηθεί φωτοτυπημένο σε κάθε μαθητή, ώστε να είναι
δυνατόν να κρατά σημειώσεις κατά τη διάρκεια της προβολής και της
συζήτησης, που θα αξιοποιηθούν την επόμενη ώρα
1 ώρα (μαθητές): συμπλήρωση των φύλλων εργασίας σε περιβάλλον
επεξεργασίας κειμένου από τον κάθε μαθητή στα netbooks που
διαθέτουν στην τάξη.
Οργάνωση τάξης: 20 μελής τάξη στην οποία έχει αρχικά διανεμηθεί
φωτοτυπημένο ένα κοινό φύλλο εργασίας. Ο λόγος που επελέγη η
ατομική επεξεργασία του φύλλου εργασίας, έναντι της
ομαδοσυνεργατικής που συνηθίζεται από τη διδάσκουσα, σχεδόν κάθε
φορά που χρησιμοποιούνται οι ΤΠΕ στη διδασκαλία, είναι γιατί η
παραγωγή του περιγραφικού γραπτού λόγου, θα χρησιμοποιηθεί ως
κριτήριο αξιολόγησης των μαθητών.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή: εργαστήριο πληροφορικής,
σύνδεση στο διαδίκτυο, προβολικό μηχάνημα, netbooks των μαθητών
8. Φύλλο εργασίας: Συνάπτεται παρακάτω:
Φύλλο εργασίας:
Κατά τη διάρκεια της προβολής, παρατηρήστε προσεκτικά και απαντήστε στις
παρακάτω ερωτήσεις:
Τι δείχνει αρχικά το βίντεο;
…………………………………………………………………………………………………………….
Περιγράψτε με λεπτομέρειες σε μία παράγραφο το χρυσελεφάντινο
άγαλμα του Δία ακολουθώντας την αντίστοιχη πορεία της κάμερας:
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
4. …………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
Ακολουθήστε την κάμερα στο προβαλλόμενο βίντεο και περιγράψτε ό,τι
προβάλλει σε μία παράγραφο. Τι σας κάνει περισσότερη εντύπωση;
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
Συγκρίνετε την Ολυμπία που είδατε στο βίντεο με τις παρακάτω
φωτογραφίες που δείχνουν την Ολυμπία όπως είναι σήμερα. Τι
παρατηρείτε; Απαντήστε σε μία παράγραφο: