More Related Content
More from Dorj Otgonchimeg
More from Dorj Otgonchimeg (13)
стандарт
- 1. ФИЛОСОФИЙН ХИЧЭЭЛИЙН СТАНДАРТ
1.
2.
3.
4.
Хичээлийн индекс:
Заагдах анги, улирал:
Судлах кредит :
Зорилго:
SS101
Дурын
3,0
Суралцагчдад хүн төрөлхтөний оюуны соѐлын үр болох гүн ухааны үндсэн
ойлголт ухагдахуун, мөн чанарыг тайлбарлан таниулах, үзэгдэл юмсын тухай
тодорхой мэдлэг олгохоос гадна, сэтгэгчдийн үзэл санаа шүүмжлэлт
сэтгэлгээнээс суралцаж, өөрийн гэсэн ертөнцийг үзэх үзэл, чиг хандлагыг
төлөвшүүлэхэд энэхүү хичээлийн гол зорилго оршино.
Зорилт:
-Өрнө Дорнын гүн ухааны сэтгэлгээний түүх
-Зарим сэтгэгчдийн гол үзэл санаа, бүтээлүүдээс судлаж үзэх
-Монголчуудын уламжлалт сэтгэлгээ, түүний онцлогоос сурч мэдэх
-Гүн ухааны үндсэн ойлголтуудтай танилцах, мэдлэгээ өргөжүүлэх
-Хичээлийн хэлэлцүүлэг, маргаан, мэтгэлцээний арга замаар
суралцагчдын бие даасан, чөлөөт сэтгэлгээг хөгжүүлэх
явуулж
Эзэмшвэл зохих Мэдлэг, Чадвар, Дадал:
Суралцагчид энэхүү хөтөлбөрийн дагуу судалснаар дор дурьдсан мэдлэг
чадварыг эзэмшинэ.
Философийн гүн ухааны үндсэн ойлголт, үзэл баримтлалыг ойлгох
Аливаа асуудалд олон ургальч үзлийн үүднээс тодорхой үндэслэлтэй, бас
шүүмжлэлтэй хандаж сурах
Олж авсан мэдлэгээ цаашдийн амьдралд өргөн дэлгэр хэрэглэх чадвар
дадлыг төлөвшүүлэх
Өөрийн үзэл санаа бодлыг хамгийн тохиромжтой үг хэллэгээр үнэн зөв
илэрхийлэх, баримт нотолгоо гаргаж үндэслэх
5. Агуулгын стандарт
Философи нь тодорхой асуудлын талаарх янз бүрийн философи үзэл
баримтлалыг жишин авч үзэхэд ихэнх тохиолдолд дараа дараачийн үзэл нь
өмнөхүүдээс алдаа дутагдлыг нь олж харсан байдаг ч мөн өөрийнх нь оруулсан
загвар ч алдаа дутагдлаас бүрэн ангид байж чаддаггүй. Би мэддэггүй мэдэж байна
гэж Сократын хэлсэнчлэн “философи бол янз бүрийн асуудлыг дэвшүүлэхдээ
тэдгээрийн үлэмж хэсгийг, зарим тохиолдолд тухайн бүлэг асуудлыг бүгдийг нь
хангалттай бүгдийг нь эцэслэн шийдвэрлэдэггүй юм бүгдийг бид философийн бүхий
л түүхээс түвэггүй мэдэж судална.
6. Арга зүйн стандарт
Хичээл хөтөлбөрийн дагуу 32 цагийн лекц, 32 семинараар хэрэгжинэ.
Долоо хоногт орох цаг 2/2-аар хичээллэнэ.
Хөтөлбөрийн хүрээнд уг хичээлийг заахдаа сургалтын нийтлэг ерөнхий аргууд
мөн түүхийн ШУ-ы тодорхой аргууд болох : тоо баримт цуглуулах, ажиглах,
загварчлах, харьцуулах, статистик, археологи, түүхэн утга зүйн шинжилгээ, он
1
- 2. тоолол, үечлэл, тоо бүртгэл, цахим тооцоолуур зэрэг аргуудыг ашиглахаас гадна:
Сургалтын идэвхжүүлэх аргууд болох:
- асуудал дэвшүүлж тайлбарлах
- хэсэгчилсэн эрэл хайгуул хийлгэх арга
- судалгаа шинжилгээний арга
- урамшуулан дэмжих аргууд
- эвлүүлгийн арга
- инсертийн арга
- интерпертацийн арга
- марафон бичлэгийн арга
- Оюуны дайралт
- Солилцооны арга зэргийг тухайн сэдэвтэйгээ холбогдуулан сонгон
хэрэглэнэ.
Орчин үеийн боловсролын шинэчлэлийн ерөнхий хандлага, стандарт, тухайн
хичээлийн онцлог, суралцагчдын эзэмшиж буй мэргэжилтэй уялдуулан дараах арга
зүйн хандлагуудыг харгалзана.
1. Эх бичгийн судалгаа
2. Сурвалж бичгийн судалгаа
3. Түүхэн асуудлыг нийгмийн шинжпэх ухааны олон ургальч хандлагын үүднээс
судлах
4. Философийн түүхийг дэлхий дахины түүхийн томоохон асуудлуудтай
уялдуулан авч үзэх
Лекцийн хичээл нь тухайн сэдвээр үндсэн тулгуур ойлголт онолын ерөнхий
үндэслэлүүд, уншиж судлах болон бие даан гүйцэтгэх, судлан шинжлэх ажлын
ерөнхий чиглэл, арга зүйн тухай мэдээлэл өгч бие даан ажиллах баримжаа олгоно.
7. Үнэлгээний стандарт
Оюутныг үнэлж дүгнэхдээ УБИС-ийн оюутныг үнэлж дүгнэх журмыг
баримтална. Хичээлийн үр дүнгийн үнэлгээ 100 оноо байна.
Үнэлгээнд нээлттэй, бодитой байх зарчмыг баримтална.
- Хичээлийн ирцийг лекц, семинарын хичээлд биеэр суусан цагаар тооцно.
- Хичээлийн явц, идзвхийг хичээлийн явцад даалгавар гүйцэтгэж шалгуулсан
байдал, явцын мэдлэг чадварын шалгалтын дүн ззргээр тооцно.
- Бие даалтын оноог - бие даалтын ажил гүйцэтгэж шалгуулсан
түвшин, ажиглалт, туршилт, судалгаа явуулсан, түүндээ анализ боловсруулалт
хийн тайлан бичсэн, ном хэвлэлийн материал уншиж судалсан байдлыг тооцон
үзнэ.
- Улирлын эцсийн шалгалтыг тус хөтөлбөрийн хүрээнд эзэмшвэл зохих мэдлэг
чадварын түвшингээр үнэлж дүгнэнэ.
8. Сургалтын хэлбэр
Дээрх агуулга нь лекц, семинарын хичээл болон оюутны бие даалтын
ажпын хэлбэрээр хэрэгжинэ.
Лекцийн хичээл :
•
•
авна.
Лекцийн хичээлээр тухайн сэдвийн үндсэн тулгуур мэдээллийг өгнө.
Лекцийн гол санаа, дүгнэлтийг оюутнууд товч ойлгомжтой тэмдэглэж
•
Хичээлийн технологийн сахилгыг сайн баримтална.
2
- 3. Семинарын хичээл:
• Семинарын хичээл нь оюутнаас бие даан ажиллах чадварыг
ихээхэн шаардах учир багшаас чиглүүлэх үүрэг өндөр байх ѐстой.
•
Семинарын хичээл нь оюутнуудад лекцээр судалсан зүйлийг
гүнзгийрүүлж нарийвчлан эзэмшихэд туслах бөгөөд тэдний ном, бүтээл, эх
сурвалжтай бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлж судалгааны ажпын арга эзэмших
ШУ-ч сэтгэлгээг хөгжүүлэх үзэл бодлоо илэрхийлж сурахад тусална.
Бие даалтын ажил:
•
Бие даалтын ажил нь оюутнуудаас бие даан ажиллах
чадварыг ихээхэн шаардана.
•
Бие даалт нь оюутнууд лекцийн хичээлзэр судалсан зүйлийг
нарийвчлан эзэмшихэд туслах бөгөөд тэдний ном бүтээл, эх сурвалжтай бие даан
ажиллах чадварыг хөгжүүлж, судалгааны ажлын арга эзэмших, шинжлэх ухаанч
сэтгэлгээг хөгжүүлэхэд тусална.
9.
0рчны стандарт А. Багшид тавигдах шаардлага
1.
Багш тухайн сэдвээр үндсэн тулгуур ойлголт, онолын ерөнхий
үндэслэлүүд, уншиж судлах болон бие даан гүйцэтгэх, судлан шинжлэх ажлын
ерөнхий чиглэл, арга зүйн тухай мэдээлэл өгч, гүнзгийрүүлэн суралцах чиг
баримжааг лекцээр олгоно.
2. Лекц болон семинарын хичээлийн төлөвлөгөө агуулгыг бэлтгэнэ.
3. Лекц дээрээ тулгуурлан нэмэлт тайлбарыг өгч тухайн сэдэвтэй
холбоотой мэдлэг чадварыг оюутанд эзэмшүүлнэ.
4. Оюутнуудын асуултанд хариулж, дараагийн хичээлийн чиг хандлага, бие
даалтын асуудлуудыг дэвшүүлнэ.
5. Ашиглах ном сурах бичиг бусад материалын талаар чиг өгч, зарим ховор
материалыг багшаас өгнө.
6. Оюутнуудад цаашид судалгаа хийх чиг баримжаа олгоно.
7. Багш тухайн хичээлд хэрэглэгдэх аргаас хамаарч хичээлээ зохион
байгуулна.
8. Багш тодорхой хуваарийг урьдчилан тогтоож оюутнуудад зөвлөгөө өгнө.
Б. Сургалтын орчны стандарт
❖ Сургалтын орчин нь хичээлийг технологийн дагуу явагдах тоног
төхөөрөмж, зай талбай, эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байна.
12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн
Ном сурах бичиг, судалгааны материал
Кодоскоп,
Проктер
Слайдууд
Үзүүлэн таниулах материал Интернэт, вэб
3