More Related Content
Similar to логик хичээлийн хөтөлбөр
Similar to логик хичээлийн хөтөлбөр (20)
More from Батбагана Баасанжав
More from Батбагана Баасанжав (20)
логик хичээлийн хөтөлбөр
- 1. МОНГОЛ УЛСЫН СОЕЛ УРЛАГИЙН ИХ СУРГУУЛЬ
СОЁЛЫН СУРГУУЛЬ
ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
ЛОГИК
(LOGICS)
Хичээлийн код: S.LG101
Хичээлийн хэлбэр: Лекц, семинар
Хичээлийн багц цаг: 2 кредит
Судлах улирал: Дурын
Хичээл заах тэнхим/профессорын баг: Хүмүүнлэгийн ухааны тэнхим
Хичээлийн хөтөлбөр боловсруулсан:
Дэд профессор Доктор (Sc.D), дэд проф. Д.Нарантуяа
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Багш Магистр (MA) Б.Насанбат
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Хичээлийн хөтөлбөрийг зөвшөөрсөн:
Тэнхмийн эрхлэгч Магистр (MA) Д.Энхбаяр
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Улаанбаатар
2015
- 2. Үндсэн сурах бичиг:
1. Д. Баттөмөр "Логик ба бодлого" УБ.,1999
2. Ц. Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007
3. С. Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977
4. М.Отгонбаяр "Логик" УБ.,2004
5. Х.Оюунбаатар “Логик” УБ.,2011
Нэмэлт унших материалууд:
1. Р. Дарьхүү, Д. Содномгомбо " Философи" УБ.,2004
2. М.Отгонбаяр, Л. Өнөржаргал "Логик" гарын авлага, УБ.,2007
3. Р. Рэгзэндорж "Уламжлалт логик", УБ.,2007
4. Т. Содномдаргиа "Логик" УБ.,2000
5. "Философийн эхлэл" УБ.,2002
Хичээлийн өмнөх холбоо: S.PL101
Хичээлийн товч тодорхойлолт:
Логик бол зөв сэтгэхүйн тухай шинжлэх ухаан юм. Хүний сэтгэх процест интуици,
эмоци, мэдэрхүйн хүчин зүйлсүүд нөлөөлдөгч хүн цэвэр сэтгэн бодох замаар асуудлыг
шийдэх, танин мэдэх, улмаар мэдлэг бүтээх шаардлага урган гарч байдаг. Бид логикийн
хичээлийг судласнаар сэтгэж танин мэдэхүйн гол хэлбэрүүд болох ойлголт, бодомж, оюун
дүгнэлт, сэтгэхүйн хуулиуд, тэдгээрийг амьдрал практикт хэрэглэх арга замын асуудлуудыг
судална.
Хичээлийн зорилго:
Логикийг судалснаар цэгцтэй, дэс дараалалтай сэтгэх чадвар хөгжинө. Уг хичэээл зөв
дүгнэлт хийх, оновчтой үндэслэл дэвшүүлэх чадвар бүхий суралцагчдыг бэлтгэхэд чиглэдэг.
Зөв сэтгэх, ярих, илтгэх, илэрхийлэх арга чадварт суралцана. Мөн хичээлийг үзснээр оюутны
уран бүтээлд хандах бүтээлч сэтгэлгээ хөгжихөд бодитой нөлөө үзүүлнэ.
Үнэлэх хэлбэр:
Суралцагч тухайн хичээлээр нийт 100 оноо цуглуулна. Үүнээс явц 70 оноо, улирлын
шалгалт 30 оноотой байна . Явцын 70 оноо нь дараах хэсгүүдээс бүрдэнэ. Үүнд:
Ирц- 10 оноо
Семинар-30 оноо Бодлого, дасгал
Бие даалтын ажил - 10 оноо Бодлого
Явцын сорил I-10 оноо
Хичээлийн хөтөлбөр:
Улирал:
Хичээлийн задаргаа:
Заах багш:
Багшийн код:
E-мэйл хаяг:
Ажлын өрөөний утас:
Утас:
Ажлын өрөө:
Ажиллах цаг:
Логик
Дурын
1:1 (Лекц, семинар)
Д. Нарантуяа, Б.Насанбат
C.CM29, C.AM05
Narant_2006@yahoo.com, nasaa1201@yahoo.com
70137051
(976)- 99901393, (976)-99881847
CУИС-ийн хичээлийн II байр 211 тоот
Даваа–Баасан 9:00 – 18:00.
- 3. Явцын сорил II-10 оноо
Бие даалтын даалгаварыг үнэлэх арга:
Бие даалтын ажлыг “Логик бодлого” бодсон байдлаар тооцно. Бодлогыг хичээлийн 7
дахь долоо хоногоос 15 дахь долоо хоногийн хугацаанд хийж гүйцэтгэнэ. Үнэлэхдээ:
Хугацаандаа гүйцэтгэсэн эсэх
Бичгийн ажилд тавигдах нийтлэг шаардлага
Бодолт зөв байгаа эсэхийг харгалзан үзэж 1-10 оноогоор дүгнэнэ.
Бие даалтын хүрээнд бодох бодлогын ажлын ерөнхий сэдэв:
Ойлголт, түүний төрөл, ойлголт дээр хийх үйлдлүүд
Бодомж, түүний төрөл, бодомжийн терминий хувиарлалт.
Оюун дүгнэлт /дедуктив оюун дүгнэлт, силлогизм, индуктив оюун дүгнэлт/
Хичээлд суусан/оролцсон байдлыг үнэлэх арга:
Тухайн оюутан уг хичээлийн явцад 70 оноог цуглуулсан байна. Үүнд:
Лекц, семинарын тэмдэглэлд үндэслэн ирцийн 10 оноо авна.
Семинарын хичээлийн явцад хийх бодлого дасгалын 30 оноог цуглуулна.
Хичээлийн явцын хоёр удаагийн сорилоос 20 оноо авна.
Бие даалтын ажил /бодлого/-ын гүйцэтгэлийн 10 оноог цуглуулна.
Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар:
1. Уг хичээлийг судласнаар сэтгэж танин мэдэх хэлбэрүүд, түүний хуультай танилцаж
зөв сэтгэх дадалд суралцана.
2. Бидний мэдлэг сэтгэхүйн эргэцүүлэлд үндэслэж байдаг тул сэтгэх арга хэлбэрүүдийг
эзэмшснээр танин мэдэх чадвар нэмэгдэнэ.
3. Логикийн сургалт нь хүний уран илтгэх арга чадварт суралцуулдаг практик ач
холбогдолтой. Өөрөөр хэлбэл төрлөх хэлний нөхцөлд буруу болон зөв эргэцүүлэлийг
ялгах чадвартай болно.
Хүснэгт 1. Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар ба хичээлийн агуулгын хамаарал
№ Хичээлийн цөм агуулга Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадварууд
1 Формаль логикийн судлах зүйл, ач
холбогдол
1, 2
2 Сэтгэхүйн хэлбэр ба хуулид 1, 2, 3
3 Аргумент, түүний нотолгоо ба няцаалт 1, 2, 3
Хүснэгт 2. Хичээлийн төлөвлөгөө (сэдэв өөрчлөгдөж болно.)
Долоо
хоног
Модуль
/Үндсэн сурах бичгийн
харгалзах бүлэг/
Сэдэв
Лекц
цаг
Сем
цаг
1
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
Удиртгал бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004,
Удиртгал бүлэг
Логикийн судлах зүйл, ач
холбогдол
2 4
2
Сэтгэхүйн хэлбэр ба
хууль
2 4
3
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, I
Бүлэг
Ойлголт, ойлголтын логик
бүтэц, олонлог,
2 4
- 4. М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, I
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977 ,
III,IV Бүлэг
ойлголтын төрлүүд
ойлголтын харилцаа
4
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, II
Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, II
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
V Бүлэг
Бодомжийн тухай
ойлголт, логик бүтэц,
төрлүүд, бодомжийг
ангилах
2 4
5
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
IIIБүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, III
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
VII Бүлэг
Оюун дүгнэлт, түүний
бүтэц, хэлбэр, төрлүүд,
силлогизм, түүний
дүрмүүд
2 4
6
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
IV Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, IV
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
VIII Бүлэг
Дедуктив оюун дүгнэлт,
индуктив оюун
дүгнэлтийн ялгаа,
индукцийн тухай, төрлүүд
2 4
7
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
VII Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004,
VII Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
X Бүлэг
Таамаглал, түүний
төрлүүд, аналогийн үүрэг
2 4
8
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
VIII Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004,
VIII Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
XI Бүлэг
Аргумент, түүний
нотолгоо ба няцаалт
2 4
Бүгд 16 32
Хичээлийн хөтөлбөр бэлтгэсэн: Д. Нарантуяа (Sc.D)
Б.Насанбат (MA)
Шинэчилсэн огноо: 2015 оны 09 сарын 20 өдөр