SlideShare a Scribd company logo
1 of 41
Сэдэв: Хүүхдийг ном унших аргад
сургах боломж
Төв Баянчандмань ЕБ-ын 12 жилийн сургуулийн бага
боловсролын сургалтын менежер Д.Цэцэгмаа
 Зорилго: Бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх аргаар
сурагчдад ном унших сэдэл тэмүүлэл төрүүлэн, номтой
нөхөрлүүлэн, бүтээлчээр унших арга болон ном унших
соёлд суралцуулахад оршино.
Зорилт:
 Сурагчдаас ахицын түвшинт судалгааг жил бүр авах.
 Судалгааны дагуу сурагч бүрт ном унших сэдэл тэмүүлэл
төрүүлэх, унших чадварыг хөгжүүлэх, үг хөгжил, хэл
ярианы чадварыг нэмэгдүүлэх, хүүхэд бүрийн авьяас
чадварыг нээн хөгжүүлэх, бүтээлчээр унших аргуудыг
эзэмшүүлэх, анги хамт олныг төлөвшүүлэх, эцэг эхийн
оролцоог нэмэгдүүлэх зэрэг хөгжүүлэх үйл
ажиллагаануудыг зохион байгуулах
 Дэвшүүлж буй санаа
Судалгаа хийсэн байдал: Бүтээлчээр хөгжүүлэх аргыг
хэрэглэн, ямар үйлээр дэмжин хөгжүүлж болох талаар
төлөвлөлт хийсний үндсэн дээр үйл ажиллагаагаа
зохион байгуулж, хийсэн үйл ажиллагаандаа судалгааны
аргуудыг хэрэглэн дүгнэлт хийн ажлаа сайжруулан
ажилласан.
Судалгааны арга зүй:
 үйлийн судалгаа
 жишин харьцуулах
 анализ, синтезийн арга
 “Уншихгүй бол сэтгэхгүй” гэдэг үг байдаг. Тийм учраас
хүүхдийг сайн уншуулж сургах зайлшгүй шаардлагатай.
Бага ангид Унших үг хөгжил гэдэг хичээл орохоо
больсноос хүүхдүүд номтой нөхөрлөх нь багасч,
ухамсартай, зөв, хурдан унших чадвар буурсан. Иймд
унших сонирхлыг нь төрүүлэх, ном унших арга барилд
сургах, номтой нөхөрлүүлэх шаардлага гарсан. Зөвхөн
ном унш гэж уншуулснаар номтой нөхөрлүүлж чадахгүй.
Харин хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх аргуудаар
хүүхдийг хөгжүүлж, номтой нөхөрлүүлж , ном унших
соёлд суралцуулж чадна.
 Номтой эрт нөхөрлөж унших арга барил эзэмшсэн хүүхэд
бусад хүүхдээс хэл ярианы хөгжлөөр илүү, өөрийнхөө
санаа бодол мэдрэмжийг бусдад ойлгуулах чадвар нь
давуу , зөв бичдэг, бодож тунгаах сэтгэх чадвар нь илүү
хөгжсөн байдаг нь олон жилийн сургалтын үр дүнгээс
ажиглагдсан.
Сургалтын
арга
Ерөнхий арга
Бүтээлч
сэтгэлгээ
хөгжүүлэх арга
Хэлбэр
дүрсийг
бүтээх арга
• зохион бүтээхтэй
холбоотой
шинэ санаа
олох
• практик
аргаар
хөгжүүлэх
• ярих
чадварыг
хөгжүүлэх
• унших бичих
чадварыг
хөгжүүлэх
бүтээлч сэтгэлгээ
аргахөгжүүлэх
Унших бичих чадварыг хөгжүүлэх арга: Сурагчдад зөв,
хурдан, ухамсартай, уран унших дөрвөн чанарыг эзэмшүүлэх
явдал чухал.
унших
зөв
хурдан
ухамсартай
уран
тод
СУДАЛГААНЫ ХЭСЭГ
 Амжилттай сургана гэдэг бол хүүхдийн оюун ухааныг тэр
хэмжээгээр хөгжүүлнэ гэсэн үг.Ингээд 1-5-р ангийн
сурагчдын дунд 2007 оноос АБТА Б.Янжинхорол
багшийн нэрэмжит Унших бичиг хичээлийн олимпиадыг
зохион байгуулж , “2008 онд Үлгэрийн орноор аялцгаая”
нэртэйгээр олимпиадаа үргэлжлүүлсэн. 2010 оноос
Уншигчийн театр уралдаан болж өргөжин, ДЗМОУБ-ын
ТӨВОНХХ-өөс ивээн тэтгэгдэн, үнэлэгдэн 8 жил
зохион байгуулагдаж, үр дүнд хүрсэн ажил боллоо.Энэ
ажлыг сурагчдын олж авсан мэдлэг, арга барил, чадварт
тулгуурлан, хүүхдийн оюун ухааны чадавх боломжийг
харгалзсан байхуйц, үйл ажиллагаа нь сурагчдад
амжилттай сурч хөгжих, хамтран суралцах боломжийг
бүрдүүлэхүйц, хамт олныг төлөвшүүлэхүйц, сургууль,
эцэг эх болон бусад оролцооны байгууллагуудаас сурагч,
багш, сургуульд туслалцаа дэмжлэг үзүүлэхүйц байхаар
бүтээлч сэтгэлгээ хөгжүүлэх аргаар зохион байгуулсан нь
үр дүнд хүрэхийн үндэс болсон.
Хүүхдийн ном унших сэдэл тэмүүллийг төрүүлэн,
бүтээлчээр унших аргад сургахын тулд хийсэн ажлууд:
 Сурагч бүрийн хурдан унших чадварын тандалт
 Сурагч бүрийн уран тод унших чадварын тандалт
 Сурагч бүр уншсан номын тэмдэглэл хөтлөх
 Бага ангийн сурагчдын тайлант үзэсгэлэн зохион
байгуулах
 Бүтээлчээр унших аргаар хичээл заах, харилцан суралцах
 Бүтээлч ажил
Унших бичих чадварыг хөгжүүлэх арга
Хурдан унших
 Ном унших уншлагын цаг.
 Нүдний хөдөлгөөнийг хурдан болгох дасгал.
 Жил бүр уран уншигч, хурдан уншигч, аварга
сурагчдыг шалгаруулдаг нь сурагчдад урам өгч, илүү
сайн хичээх, бусад сурагчид тэдэн шиг болохыг
эрмэлзэх, амжилтаа ахиулах хүсэлтэй болж номтой
нөхөрлүүлэх бас нэгэн хөшүүрэг болж байв.
70
70
70
70
70
78
68
79.3
61
70
8
-2
9
-9
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2010-2011
Сурагчдын унших чадварын түвшин, аймгийн
түвшинтэй харьцуулсан харьцуулалт /үгийн тоогоор,
ангиудын нэгтгэлээр /
ахиц
сургууль
аймгийн
жишиг
1-р анги
2-р анги
3-р анги
4-р анги
5-р анги
35
50
70
90
110
37
68
84
94
106
2
18
14
4
-4
Ангиудын унших чадварын түвшинт судалгаа
2014-2015 оны хичээлийн жил
ахиц сургууль аймгийн жишиг
1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги
12
56
63
74
88
15
28
70
88 85
28
56
60
110
115
19
55
71
76
118
37
68
84
94
106
2010-
2011
2011-
2012
2012-
2013
2013-
2014
2014-
2015
Сурагчдын унших чадварын ахиц
/үгийнтоогоор, анги ангиар /
0
50
100
150
200
250
1-р анги
2-р анги
3-р анги
4-р анги
5-р анги
Хурдан уншигч- сурагчдын уншсан үгийн тоо
 Хүүхдийг номд дуртай
болгох зөв арга бол
өдөр бүр ном уншуулах
нь чухал учраас бие
даан унших уншилтыг
хэрэглэж хэвшсэн.
гэрээр бие
даан унших
номын
сангаас
уншигчийн
картаар
ангийн номын
сангаас
номын
богцоор
 Судалгаанаас үзэхэд
ангиудын унших чадвар жил
бүр адилгүй байна. /график-3/
Энэ нь тухайн жилийн анги
1-р ангиасаа хэрхэн уншиж
сурсан нь ихээхэн нөлөөлж
байгаа нь ажиглагдав.Үүнд
уншуулж сургахад
хэрэглэсэн багшийн арга,
туршлага нөлөөлдөг нь
ажиглагдсан.
 Сурагчдын 88% нь буюу
294 сурагч номын нөхөр,
номын анд нь болж чадсан.
2013-2014 2014-2015 ахиц
50
81
31
57
88
31
85
88
3
Номтой нөхөрлөсөн хүүхдийн судалгаа
уншигчийн карттай
сурагчид
сургуулийн номын
сангаас гэрээр ном
авч уншдаг
сурагчид
ангийн номын
сангаас гэрээр ном
авч уншдаг
сурагчид
Ухамсартай унших- Утгыг ойлгуулж, ухамсартай уншуулж сургахын
тулд уншсан өгүүлбэр, эх, өгүүллэг, зохиолын утга санааг яриулах,
уншингаа тэмдэглэл хөтлүүлэх, утга санааг илэрхийлсэн зураг зуруулах,
уншсан номын тэмдэглэл хөтлүүлэх зэрэг ажлуудыг хийсэн.
2013-2014
2014-2015
86.4
90.6
88
95
Уншсан номын
тэмдэглэл хөтлөлт
УНТ-тэй
сурагч
УНТ-ийг
хөтөлж
хэвшсэн
 Судалгааны
харьцуулалтаас харахад
УНТ –тэй сурагчдын
тоо 1,6% ахиж, УНТ
хөтлөлт 4,4% /график-6/
ахисан байна.
 Уншсан зохиолын утга
санааг илэрхийлсэн
зургийн уралдаан зохион
байгуулж шалгарсан 10
бүтээлийг аймагт
явуулснаас 4 бүтээл нь
“Аймгийн ном
хөтөлбөрийн хүүхдийн
ном”-ноо хэвлэгдсэн.
 Уран унших- сурагчид 18 шүлгийг
чээжлэн уран тод уншиж сурсан.
 Сурагч бүрийн уран унших
чадварыг хөгжүүлэх ажлыг 2-р
улирлын ХГҮА-аар зохион
байгуулж, хүүхэд бүрийн уран
уншлагыг ганцаарчлан унших,
хэсгээрээ унших, ангиараа унших
зэрэг хэлбэрээр ангийн бүх
сурагчдын өмнө, эцэг эхчүүддээ
уншиж өгөх нь сурагчдад урам
итгэл өгч, бусдаасаа суралцах
боломж олгож байснаар сурагчдын
уран унших чадвар жил бүр
ахисан./график-7/
 Үүний үр дүнд аймгийн Уран
жиргээ наадмаас энэ хичээлийн
жилийн оролцогч сурагч мөнгөн
медаль, 2012 оны оролцогч сурагч
3-р байр хүртсэн.
80
85 82
92
99
45
56
68
88
93
Уран тод унших чадвар
/хувиар/
чээжлэх
чадвар
уран
тод
унших
чадвар
Ярих чадварыг хөгжүүлэх арга:
 Уншлагын цагаар уншсан
номын утга санааг багш
болон номын санчдаа
ярьж өгөх, гэрээр уншсан
номын утга санааг
ангийнхандаа ярьж
өгснөөр сурагчдын ярих
чадвар 92%-д хүрсэн.
Уншлагын хурдыг
тандахдаа уншсан эхийнх
нь утгыг яриулж, ярих
чадварын судалгааг
хийдэг.
78 83.5
5.5
92
8.5
ярих чадвар
Практик аргаар хөгжүүлэх арга
 Том,жижиг ном, номын богц хийх, “Үлгэрийн баатрууд
амилсан нь” жүжигчилсэн тоглолт хийх, хуруу хүүхэлдэйг
хичээлдээ хэрэглэх, сургалтын хэрэглэгдэхүүн хийх, үйл
ажиллагаагаараа үзэсгэлэн гаргах, тайлант тоглолт хийх
зэрэг ажлуудыг хийж хүүхдүүдийнхээ авьяас чадварыг
хөгжүүлж, эцэг эх, хамт олны бүтээлч оролцоог
нэмэгдүүлсэн.
 READ төслийн номноос зохиолоо сонгож, 92 зохиолын
дүрд тоглосон.
Бүтээлч ажил
Бүтээлч ажил 2007он 2008 он 2013 он 2014 он 2015
он
Сургалтын
хэрэглэгдэхүүн
8
Том ном
8 11
Жижиг ном
8 10
Номын богц
8 11
Номын хандив
370 ном
Хуруу хүүхэлдэй
7
Номын баяжилт
156
ном
Зохион бүтээхтэй холбоотой шинэ санаа олох арга
 “Номыг бүтээлчээр унших арга ” сургалтыг багш, эцэг эхчүүдэд
зохион байгуулахын зэрэгцээ “Та яагаад хүүхэддээ ном уншиж өгөх
ёстой вэ” сургалтыг багш бүр ангийн эцэг эхчүүддээ, “Ном унших
ашиг тусын тухай зөвлөмж” гарын авлагыг боловсруулж сурагч,
багш, эцэг эхчүүдэд түгээн дэлгэрүүлсэн.Эцэг эх багш нар хүүхдэдээ
үлгэр дууриал болж номын анд байх нь зүйтэй.
 “Бүтээлчээр унших арга”-уудаар багш нар секцээрээ хамтран
хичээл зааж, хэлэлцүүлэг хийн бусдаасаа санаа авч, харилцан
суралцаж, зөвлөмж боловсруулсан нь багш нар ажлын байрандаа ур
чадвар аргазүйгээ тасралтгүй хөгжүүлэх, бусдаас суралцах, бусдад
туршлагаа түгээн дэлгэрүүлэх боломжийг олгосон. Багш нарын
туршсан аргуудаас багцлан унших арга нь сурагчдын уншлагын хурд
нэмэгдэхэд нөлөөлсөн нь ажиглагдсан.
2013-2014 2014-2015
11
12
4
7
7
5
Бүтээлчээр унших аргыг эзэмшсэн багшийн
тоо
нийт багш эзэмшсэн суралцаж байгаа
305
123
72
128
291
96
334
156
108
179
314
140
эх уншдаг хурдан
уншдаг
багцлан
уншдаг
бүтээлч
уншдаг
унших хурдаа
нэмэгдүүлсэн
уншингаа
тэмдэглэл
хөтөлдөг
Бүтээлчээр унших аргад суралцсан сурагчдын
тоо
2014 он 2015 он
1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги нийт
90
84
96 95 92 91.490 93
89 92 90 93
75 75
88
84 80.5
38
73
Сурагчдын эзэмшсэн бүтээлчээр унших арга
барилын чадвар
зөв унших
уран тод
унших
ухаарч
ойлгож унших
энгийнээс
хүнд рүү
чиглэсэн
асуулт гаргах
Дүгнэлт:
 Хүүхэд бүхэн орчноо дагаад гар утас, компьютер, цахим ертөнц
гээд дэвшилтэт технологитой нөхөрлөөд ном уншихаа больсон.
Сурагчдыг багш, эцэг эхчүүд зүгээр ном унш гэж хэдэнтээ
хэлсэн ч ном унших сонирхолтой болгож чадахгүй. Харин
хүүхдийн сонирхолыг татах системтэй, дэс дараалалтай олон
үйл ажиллагаа хийснээр аяндаа сурагчид өөрсдөө унших хүсэл
сонирхолтой болж номтой нөхөрлөж байгаа нь бидний хийсэн
үйл ажиллагаа, судалгаанаас ажиглагдсан бөгөөд үр дүнгээ өгч
өгөөжтэй байгаа нь сургууль, аймгийн түвшинд үнэлэгдсээр
байгаагаас харагдаж байна. Хүүхэд бүрийн хөгжлийг дэмжсэн
энэхүү судалгаат үйл ажиллагааны үр дүнд сурагчдын ном
унших сонирхол, идэвх сайжирч, бага ангийн нийт 334
сурагчаас 294 сурагч нь “Номын нөхөр- сурагч” болж, 2012-
2013 оны хичээлийн жилд 1Б, 2Б ангиуд, 2013-2014 онд 1А, 4Б,
5А ангиуд “Аймгийн Номын сайн нөхөр-анги” болсон.
 Энэ үйл ажиллагаагаа Дэлхийн банкны төлөөлөгчдөд 2 удаа,
ДЗМОУЫ-д 1 удаа тайлагнасан.
 Багш бүхэн өөрийн гэсэн арга барил, туршлагатай байдаг. Үйл
ажиллагааныхаа судалгаа, нэгтгэлийг тогтмол хийснээр
багшийн үйл ажиллагаанд дүгнэлт хийж туршлага солилцон,
хамтарч ажилласнаар багш бүрээ чадваржуулж байна.
Чадвартай багшаас чадварлаг сурагч төлөвшдөг учраас багш
нарын чадвар туршлагад анхаарч ажилласнаар сурагчдыг
хөгжүүлж чадаж байна.
 Сайн унших нь сайн сурахын үндэс тул унших арга
барилыг багаас нь эзэмшүүлж, анх уншиж сурч эхлэхэд нь зөв
барилаар, зөв уншуулж, уншсанаа илэрхийлж сургах нь зүйтэй
гэдэг санаа дээрх судалгаанаас тодорхой харагдаж байна.
 Мөн түүнчлэн хийсэн үйл ажиллагаагаа нэг жил хийгээд
орхих биш судалгаандаа тулгуурлан шинэ санаа нэмж
оруулсаар цогц, уламжлалт ажил болгон зохион байгуулж байх
нь үр дүнтэй төдийгүй сургалтын үйл ажиллагаа тогтвортой
байж жилээс жилд багахан ч гэсэн ахиц гарч байгаа нь
судалгаагааны үр дүнгээс харагдаж байна гэж үзэж байна.
 Энэ судалгаат үйл нь “Эрдэм боловсролтой монгол хүн”
хөтөлбөрийг цогцоор хэрэгжүүлж үр дүнд хүрч болохын тод
жишээ боллоо.
Дэвшүүлж буй санаа:
эрдэм боловсролтой
монгол хүн
ном
хөтөлбөр
авьяас
хөтөлбөр
багшийн
хөгжил
хөтөлбөр
 Төсөл хөтөлбөрт хамруулж
ангийн номын сангийн
баяжилтыг нэмэгдүүлэх
ажлыг зохион байгуулах
 Багш нар бүтээлчээр унших
арга зүйг хичээлдээ тогтмол
хэрэглэхэд анхаарах, улирал
тутам судалгаат хичээл заах
 Бүтээлчээр унших арга зүйд
сурагчдыг суралцуулах
 Багш нарт туршлагыг түгээн
дэлгэрүүлэх
 Иймд энэ ажлыг аймагтаа
туршлага болгон ажиллаж
“Номын сайн нөхөр- аймаг”
болоход хувь нэмрээ оруулах нь
зүйтэй гэж үзэж байна.

More Related Content

What's hot

Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтE-Gazarchin Online University
 
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжсургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжBinderya Becky
 
Evtei 4 amitan i angi
Evtei 4 amitan i angiEvtei 4 amitan i angi
Evtei 4 amitan i angimoogii102
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэлdelgerya
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайланnaraa_0714
 
Багш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдал
Багш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдалБагш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдал
Багш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдалСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
Сурах арга барил
Сурах арга барилСурах арга барил
Сурах арга барилErdenebolor Baast
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 
Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...
Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...
Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...Yondonsambuu Buyanbileg
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайланneegii
 
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньхүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньTand amjilt Husie
 
Сургалтын аргууд
Сургалтын аргуудСургалтын аргууд
Сургалтын аргуудAitolkin Ansagan
 
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх ньХичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаDavaasuren Davaadorj
 
хүүхэд хамгаалал, эрсдэл
хүүхэд хамгаалал, эрсдэлхүүхэд хамгаалал, эрсдэл
хүүхэд хамгаалал, эрсдэлDashlhvndev Galbadrah
 

What's hot (20)

Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
 
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжсургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
 
Evtei 4 amitan i angi
Evtei 4 amitan i angiEvtei 4 amitan i angi
Evtei 4 amitan i angi
 
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагааСургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
 
Legts 13
Legts 13Legts 13
Legts 13
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайлан
 
Багш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдал
Багш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдалБагш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдал
Багш, удирдах ажилтны мэргэжлийн ёс зүй, нийгмийн шаардлага ба бодит байдал
 
гэрийн даалгавар
гэрийн даалгавар гэрийн даалгавар
гэрийн даалгавар
 
Сурах арга барил
Сурах арга барилСурах арга барил
Сурах арга барил
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...
Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...
Сургуулийн өмнөх боловсролын үйлчилгээнд хамрагдаж буй хүүхдийн хөгжил болон ...
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайлан
 
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньхүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
 
Сургалтын аргууд
Сургалтын аргуудСургалтын аргууд
Сургалтын аргууд
 
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх ньХичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
 
хүүхэд хамгаалал, эрсдэл
хүүхэд хамгаалал, эрсдэлхүүхэд хамгаалал, эрсдэл
хүүхэд хамгаалал, эрсдэл
 
илтгэл 2016
илтгэл 2016илтгэл 2016
илтгэл 2016
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМ
 

Viewers also liked

Морь унасан толгойгүй хүн
Морь унасан толгойгүй хүнМорь унасан толгойгүй хүн
Морь унасан толгойгүй хүнhome
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,Tsekee Tseegii
 
Mон хэл тэмдэглэл
Mон хэл тэмдэглэлMон хэл тэмдэглэл
Mон хэл тэмдэглэлBama740517
 
ном унших арга зүйд сургах
ном унших арга зүйд сургахном унших арга зүйд сургах
ном унших арга зүйд сургахBattulga Damiran
 
"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг
"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг
"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэгhome
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургахoyunaa79
 
цахим судалгаа
цахим судалгаацахим судалгаа
цахим судалгааtsets_2
 
Цэцэгмаа Т.
Цэцэгмаа Т.Цэцэгмаа Т.
Цэцэгмаа Т.9990bayasa
 
Training files
Training filesTraining files
Training filesOyun_och85
 
сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог
сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог
сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог Erdenetsogt Dari
 
дэлхийн хөдөө аж ахуй
дэлхийн хөдөө аж ахуйдэлхийн хөдөө аж ахуй
дэлхийн хөдөө аж ахуйzkazero
 
схем 11 р анги
схем 11 р ангисхем 11 р анги
схем 11 р ангиUUUUR
 
9 р анги
9 р анги9 р анги
9 р ангиEesuren
 
шүдээ арчлах
шүдээ арчлахшүдээ арчлах
шүдээ арчлахtuya0507
 
дэлхийн хүн ам
дэлхийн  хүн  амдэлхийн  хүн  ам
дэлхийн хүн амschool14
 

Viewers also liked (20)

Морь унасан толгойгүй хүн
Морь унасан толгойгүй хүнМорь унасан толгойгүй хүн
Морь унасан толгойгүй хүн
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
 
Mон хэл тэмдэглэл
Mон хэл тэмдэглэлMон хэл тэмдэглэл
Mон хэл тэмдэглэл
 
ном унших арга зүйд сургах
ном унших арга зүйд сургахном унших арга зүйд сургах
ном унших арга зүйд сургах
 
"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг
"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг
"Морь унасан толгойгүй хүн" хэлц, хэллэг
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургах
 
цахим судалгаа
цахим судалгаацахим судалгаа
цахим судалгаа
 
Цэцэгмаа Т.
Цэцэгмаа Т.Цэцэгмаа Т.
Цэцэгмаа Т.
 
Training files
Training filesTraining files
Training files
 
uuriiguuIlerkhiilekhArgaarKhuukhedKhugjuulekhni
uuriiguuIlerkhiilekhArgaarKhuukhedKhugjuulekhniuuriiguuIlerkhiilekhArgaarKhuukhedKhugjuulekhni
uuriiguuIlerkhiilekhArgaarKhuukhedKhugjuulekhni
 
Unshikh chadvar
Unshikh chadvar Unshikh chadvar
Unshikh chadvar
 
Muruudliin tsomog
Muruudliin tsomogMuruudliin tsomog
Muruudliin tsomog
 
миний шүд
миний шүдминий шүд
миний шүд
 
сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог
сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог
сүүн шүд болон байнгын шүдний онцлог
 
дэлхийн хөдөө аж ахуй
дэлхийн хөдөө аж ахуйдэлхийн хөдөө аж ахуй
дэлхийн хөдөө аж ахуй
 
хүн амын бүтэц 11-р анги
хүн амын бүтэц 11-р ангихүн амын бүтэц 11-р анги
хүн амын бүтэц 11-р анги
 
схем 11 р анги
схем 11 р ангисхем 11 р анги
схем 11 р анги
 
9 р анги
9 р анги9 р анги
9 р анги
 
шүдээ арчлах
шүдээ арчлахшүдээ арчлах
шүдээ арчлах
 
дэлхийн хүн ам
дэлхийн  хүн  амдэлхийн  хүн  ам
дэлхийн хүн ам
 

Similar to Nom Unshikh Argad Surgakh

"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаарTumurOchirGantumur
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhunshagaiPurevjav
 
11111113333322
1111111333332211111113333322
11111113333322Oyuka Oyuk
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-санUurtsaikh Buynjargal
 
сурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөөсурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөөduya21
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1dajaaaaaa
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)lxagvaochir_sh
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих ньtumendemberel sandag
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлтdajaaaaaa
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдTsekeel Tsekee
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлагydmaa
 
монгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэй
монгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэймонгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэй
монгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэйKocmoc Umbrella
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх ньУншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх ньDavaa Batsuren
 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь tumbur tumee
 

Similar to Nom Unshikh Argad Surgakh (20)

"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
 
11111113333322
1111111333332211111113333322
11111113333322
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сан
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
surgaltiigDenjikh
surgaltiigDenjikhsurgaltiigDenjikh
surgaltiigDenjikh
 
сурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөөсурган зөвөлгөө
сурган зөвөлгөө
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
 
Surakh arga baril
Surakh arga barilSurakh arga baril
Surakh arga baril
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүйБагшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлаг
 
монгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэй
монгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэймонгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэй
монгол хүүхэд бүрийг бүтээлч сэтгэлгээтэй
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх ньУншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
 

More from Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт

More from Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт (20)

Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9
 
Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8
 
Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7
 
Daalgavar
DaalgavarDaalgavar
Daalgavar
 
Spank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 pptSpank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 ppt
 
Sb
SbSb
Sb
 
Zorilt
ZoriltZorilt
Zorilt
 
Монгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэмМонгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэм
 
Hjb
HjbHjb
Hjb
 
№6
№6№6
№6
 
Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5
 
Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018
 
Setguul4
Setguul4Setguul4
Setguul4
 
Learners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campusLearners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campus
 
Bk setguul
Bk setguulBk setguul
Bk setguul
 
Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017
 
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлагаОюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
 
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх ньХарилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
 
Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2
 
Taniltsuulga
TaniltsuulgaTaniltsuulga
Taniltsuulga
 

Nom Unshikh Argad Surgakh

  • 1. Сэдэв: Хүүхдийг ном унших аргад сургах боломж Төв Баянчандмань ЕБ-ын 12 жилийн сургуулийн бага боловсролын сургалтын менежер Д.Цэцэгмаа
  • 2.  Зорилго: Бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх аргаар сурагчдад ном унших сэдэл тэмүүлэл төрүүлэн, номтой нөхөрлүүлэн, бүтээлчээр унших арга болон ном унших соёлд суралцуулахад оршино. Зорилт:  Сурагчдаас ахицын түвшинт судалгааг жил бүр авах.  Судалгааны дагуу сурагч бүрт ном унших сэдэл тэмүүлэл төрүүлэх, унших чадварыг хөгжүүлэх, үг хөгжил, хэл ярианы чадварыг нэмэгдүүлэх, хүүхэд бүрийн авьяас чадварыг нээн хөгжүүлэх, бүтээлчээр унших аргуудыг эзэмшүүлэх, анги хамт олныг төлөвшүүлэх, эцэг эхийн оролцоог нэмэгдүүлэх зэрэг хөгжүүлэх үйл ажиллагаануудыг зохион байгуулах  Дэвшүүлж буй санаа
  • 3. Судалгаа хийсэн байдал: Бүтээлчээр хөгжүүлэх аргыг хэрэглэн, ямар үйлээр дэмжин хөгжүүлж болох талаар төлөвлөлт хийсний үндсэн дээр үйл ажиллагаагаа зохион байгуулж, хийсэн үйл ажиллагаандаа судалгааны аргуудыг хэрэглэн дүгнэлт хийн ажлаа сайжруулан ажилласан. Судалгааны арга зүй:  үйлийн судалгаа  жишин харьцуулах  анализ, синтезийн арга
  • 4.  “Уншихгүй бол сэтгэхгүй” гэдэг үг байдаг. Тийм учраас хүүхдийг сайн уншуулж сургах зайлшгүй шаардлагатай. Бага ангид Унших үг хөгжил гэдэг хичээл орохоо больсноос хүүхдүүд номтой нөхөрлөх нь багасч, ухамсартай, зөв, хурдан унших чадвар буурсан. Иймд унших сонирхлыг нь төрүүлэх, ном унших арга барилд сургах, номтой нөхөрлүүлэх шаардлага гарсан. Зөвхөн ном унш гэж уншуулснаар номтой нөхөрлүүлж чадахгүй. Харин хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх аргуудаар хүүхдийг хөгжүүлж, номтой нөхөрлүүлж , ном унших соёлд суралцуулж чадна.  Номтой эрт нөхөрлөж унших арга барил эзэмшсэн хүүхэд бусад хүүхдээс хэл ярианы хөгжлөөр илүү, өөрийнхөө санаа бодол мэдрэмжийг бусдад ойлгуулах чадвар нь давуу , зөв бичдэг, бодож тунгаах сэтгэх чадвар нь илүү хөгжсөн байдаг нь олон жилийн сургалтын үр дүнгээс ажиглагдсан.
  • 6. • зохион бүтээхтэй холбоотой шинэ санаа олох • практик аргаар хөгжүүлэх • ярих чадварыг хөгжүүлэх • унших бичих чадварыг хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээ аргахөгжүүлэх
  • 7. Унших бичих чадварыг хөгжүүлэх арга: Сурагчдад зөв, хурдан, ухамсартай, уран унших дөрвөн чанарыг эзэмшүүлэх явдал чухал. унших зөв хурдан ухамсартай уран тод
  • 8. СУДАЛГААНЫ ХЭСЭГ  Амжилттай сургана гэдэг бол хүүхдийн оюун ухааныг тэр хэмжээгээр хөгжүүлнэ гэсэн үг.Ингээд 1-5-р ангийн сурагчдын дунд 2007 оноос АБТА Б.Янжинхорол багшийн нэрэмжит Унших бичиг хичээлийн олимпиадыг зохион байгуулж , “2008 онд Үлгэрийн орноор аялцгаая” нэртэйгээр олимпиадаа үргэлжлүүлсэн. 2010 оноос Уншигчийн театр уралдаан болж өргөжин, ДЗМОУБ-ын ТӨВОНХХ-өөс ивээн тэтгэгдэн, үнэлэгдэн 8 жил зохион байгуулагдаж, үр дүнд хүрсэн ажил боллоо.Энэ ажлыг сурагчдын олж авсан мэдлэг, арга барил, чадварт тулгуурлан, хүүхдийн оюун ухааны чадавх боломжийг харгалзсан байхуйц, үйл ажиллагаа нь сурагчдад амжилттай сурч хөгжих, хамтран суралцах боломжийг бүрдүүлэхүйц, хамт олныг төлөвшүүлэхүйц, сургууль, эцэг эх болон бусад оролцооны байгууллагуудаас сурагч, багш, сургуульд туслалцаа дэмжлэг үзүүлэхүйц байхаар бүтээлч сэтгэлгээ хөгжүүлэх аргаар зохион байгуулсан нь үр дүнд хүрэхийн үндэс болсон.
  • 9. Хүүхдийн ном унших сэдэл тэмүүллийг төрүүлэн, бүтээлчээр унших аргад сургахын тулд хийсэн ажлууд:  Сурагч бүрийн хурдан унших чадварын тандалт  Сурагч бүрийн уран тод унших чадварын тандалт  Сурагч бүр уншсан номын тэмдэглэл хөтлөх  Бага ангийн сурагчдын тайлант үзэсгэлэн зохион байгуулах  Бүтээлчээр унших аргаар хичээл заах, харилцан суралцах  Бүтээлч ажил
  • 10. Унших бичих чадварыг хөгжүүлэх арга Хурдан унших  Ном унших уншлагын цаг.  Нүдний хөдөлгөөнийг хурдан болгох дасгал.  Жил бүр уран уншигч, хурдан уншигч, аварга сурагчдыг шалгаруулдаг нь сурагчдад урам өгч, илүү сайн хичээх, бусад сурагчид тэдэн шиг болохыг эрмэлзэх, амжилтаа ахиулах хүсэлтэй болж номтой нөхөрлүүлэх бас нэгэн хөшүүрэг болж байв.
  • 11. 70 70 70 70 70 78 68 79.3 61 70 8 -2 9 -9 2014-2015 2013-2014 2012-2013 2011-2012 2010-2011 Сурагчдын унших чадварын түвшин, аймгийн түвшинтэй харьцуулсан харьцуулалт /үгийн тоогоор, ангиудын нэгтгэлээр / ахиц сургууль аймгийн жишиг
  • 12. 1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги 35 50 70 90 110 37 68 84 94 106 2 18 14 4 -4 Ангиудын унших чадварын түвшинт судалгаа 2014-2015 оны хичээлийн жил ахиц сургууль аймгийн жишиг
  • 13. 1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги 12 56 63 74 88 15 28 70 88 85 28 56 60 110 115 19 55 71 76 118 37 68 84 94 106 2010- 2011 2011- 2012 2012- 2013 2013- 2014 2014- 2015 Сурагчдын унших чадварын ахиц /үгийнтоогоор, анги ангиар /
  • 14. 0 50 100 150 200 250 1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги Хурдан уншигч- сурагчдын уншсан үгийн тоо
  • 15.
  • 16.  Хүүхдийг номд дуртай болгох зөв арга бол өдөр бүр ном уншуулах нь чухал учраас бие даан унших уншилтыг хэрэглэж хэвшсэн. гэрээр бие даан унших номын сангаас уншигчийн картаар ангийн номын сангаас номын богцоор  Судалгаанаас үзэхэд ангиудын унших чадвар жил бүр адилгүй байна. /график-3/ Энэ нь тухайн жилийн анги 1-р ангиасаа хэрхэн уншиж сурсан нь ихээхэн нөлөөлж байгаа нь ажиглагдав.Үүнд уншуулж сургахад хэрэглэсэн багшийн арга, туршлага нөлөөлдөг нь ажиглагдсан.  Сурагчдын 88% нь буюу 294 сурагч номын нөхөр, номын анд нь болж чадсан.
  • 17. 2013-2014 2014-2015 ахиц 50 81 31 57 88 31 85 88 3 Номтой нөхөрлөсөн хүүхдийн судалгаа уншигчийн карттай сурагчид сургуулийн номын сангаас гэрээр ном авч уншдаг сурагчид ангийн номын сангаас гэрээр ном авч уншдаг сурагчид
  • 18. Ухамсартай унших- Утгыг ойлгуулж, ухамсартай уншуулж сургахын тулд уншсан өгүүлбэр, эх, өгүүллэг, зохиолын утга санааг яриулах, уншингаа тэмдэглэл хөтлүүлэх, утга санааг илэрхийлсэн зураг зуруулах, уншсан номын тэмдэглэл хөтлүүлэх зэрэг ажлуудыг хийсэн. 2013-2014 2014-2015 86.4 90.6 88 95 Уншсан номын тэмдэглэл хөтлөлт УНТ-тэй сурагч УНТ-ийг хөтөлж хэвшсэн  Судалгааны харьцуулалтаас харахад УНТ –тэй сурагчдын тоо 1,6% ахиж, УНТ хөтлөлт 4,4% /график-6/ ахисан байна.  Уншсан зохиолын утга санааг илэрхийлсэн зургийн уралдаан зохион байгуулж шалгарсан 10 бүтээлийг аймагт явуулснаас 4 бүтээл нь “Аймгийн ном хөтөлбөрийн хүүхдийн ном”-ноо хэвлэгдсэн.
  • 19.
  • 20.
  • 21.  Уран унших- сурагчид 18 шүлгийг чээжлэн уран тод уншиж сурсан.  Сурагч бүрийн уран унших чадварыг хөгжүүлэх ажлыг 2-р улирлын ХГҮА-аар зохион байгуулж, хүүхэд бүрийн уран уншлагыг ганцаарчлан унших, хэсгээрээ унших, ангиараа унших зэрэг хэлбэрээр ангийн бүх сурагчдын өмнө, эцэг эхчүүддээ уншиж өгөх нь сурагчдад урам итгэл өгч, бусдаасаа суралцах боломж олгож байснаар сурагчдын уран унших чадвар жил бүр ахисан./график-7/  Үүний үр дүнд аймгийн Уран жиргээ наадмаас энэ хичээлийн жилийн оролцогч сурагч мөнгөн медаль, 2012 оны оролцогч сурагч 3-р байр хүртсэн. 80 85 82 92 99 45 56 68 88 93 Уран тод унших чадвар /хувиар/ чээжлэх чадвар уран тод унших чадвар
  • 22.
  • 23. Ярих чадварыг хөгжүүлэх арга:  Уншлагын цагаар уншсан номын утга санааг багш болон номын санчдаа ярьж өгөх, гэрээр уншсан номын утга санааг ангийнхандаа ярьж өгснөөр сурагчдын ярих чадвар 92%-д хүрсэн. Уншлагын хурдыг тандахдаа уншсан эхийнх нь утгыг яриулж, ярих чадварын судалгааг хийдэг. 78 83.5 5.5 92 8.5 ярих чадвар
  • 24. Практик аргаар хөгжүүлэх арга  Том,жижиг ном, номын богц хийх, “Үлгэрийн баатрууд амилсан нь” жүжигчилсэн тоглолт хийх, хуруу хүүхэлдэйг хичээлдээ хэрэглэх, сургалтын хэрэглэгдэхүүн хийх, үйл ажиллагаагаараа үзэсгэлэн гаргах, тайлант тоглолт хийх зэрэг ажлуудыг хийж хүүхдүүдийнхээ авьяас чадварыг хөгжүүлж, эцэг эх, хамт олны бүтээлч оролцоог нэмэгдүүлсэн.  READ төслийн номноос зохиолоо сонгож, 92 зохиолын дүрд тоглосон.
  • 25. Бүтээлч ажил Бүтээлч ажил 2007он 2008 он 2013 он 2014 он 2015 он Сургалтын хэрэглэгдэхүүн 8 Том ном 8 11 Жижиг ном 8 10 Номын богц 8 11 Номын хандив 370 ном Хуруу хүүхэлдэй 7 Номын баяжилт 156 ном
  • 26.
  • 27.
  • 28.
  • 29.
  • 30.
  • 31.
  • 32.
  • 33. Зохион бүтээхтэй холбоотой шинэ санаа олох арга  “Номыг бүтээлчээр унших арга ” сургалтыг багш, эцэг эхчүүдэд зохион байгуулахын зэрэгцээ “Та яагаад хүүхэддээ ном уншиж өгөх ёстой вэ” сургалтыг багш бүр ангийн эцэг эхчүүддээ, “Ном унших ашиг тусын тухай зөвлөмж” гарын авлагыг боловсруулж сурагч, багш, эцэг эхчүүдэд түгээн дэлгэрүүлсэн.Эцэг эх багш нар хүүхдэдээ үлгэр дууриал болж номын анд байх нь зүйтэй.  “Бүтээлчээр унших арга”-уудаар багш нар секцээрээ хамтран хичээл зааж, хэлэлцүүлэг хийн бусдаасаа санаа авч, харилцан суралцаж, зөвлөмж боловсруулсан нь багш нар ажлын байрандаа ур чадвар аргазүйгээ тасралтгүй хөгжүүлэх, бусдаас суралцах, бусдад туршлагаа түгээн дэлгэрүүлэх боломжийг олгосон. Багш нарын туршсан аргуудаас багцлан унших арга нь сурагчдын уншлагын хурд нэмэгдэхэд нөлөөлсөн нь ажиглагдсан.
  • 34.
  • 35. 2013-2014 2014-2015 11 12 4 7 7 5 Бүтээлчээр унших аргыг эзэмшсэн багшийн тоо нийт багш эзэмшсэн суралцаж байгаа
  • 36. 305 123 72 128 291 96 334 156 108 179 314 140 эх уншдаг хурдан уншдаг багцлан уншдаг бүтээлч уншдаг унших хурдаа нэмэгдүүлсэн уншингаа тэмдэглэл хөтөлдөг Бүтээлчээр унших аргад суралцсан сурагчдын тоо 2014 он 2015 он
  • 37. 1-р анги 2-р анги 3-р анги 4-р анги 5-р анги нийт 90 84 96 95 92 91.490 93 89 92 90 93 75 75 88 84 80.5 38 73 Сурагчдын эзэмшсэн бүтээлчээр унших арга барилын чадвар зөв унших уран тод унших ухаарч ойлгож унших энгийнээс хүнд рүү чиглэсэн асуулт гаргах
  • 38. Дүгнэлт:  Хүүхэд бүхэн орчноо дагаад гар утас, компьютер, цахим ертөнц гээд дэвшилтэт технологитой нөхөрлөөд ном уншихаа больсон. Сурагчдыг багш, эцэг эхчүүд зүгээр ном унш гэж хэдэнтээ хэлсэн ч ном унших сонирхолтой болгож чадахгүй. Харин хүүхдийн сонирхолыг татах системтэй, дэс дараалалтай олон үйл ажиллагаа хийснээр аяндаа сурагчид өөрсдөө унших хүсэл сонирхолтой болж номтой нөхөрлөж байгаа нь бидний хийсэн үйл ажиллагаа, судалгаанаас ажиглагдсан бөгөөд үр дүнгээ өгч өгөөжтэй байгаа нь сургууль, аймгийн түвшинд үнэлэгдсээр байгаагаас харагдаж байна. Хүүхэд бүрийн хөгжлийг дэмжсэн энэхүү судалгаат үйл ажиллагааны үр дүнд сурагчдын ном унших сонирхол, идэвх сайжирч, бага ангийн нийт 334 сурагчаас 294 сурагч нь “Номын нөхөр- сурагч” болж, 2012- 2013 оны хичээлийн жилд 1Б, 2Б ангиуд, 2013-2014 онд 1А, 4Б, 5А ангиуд “Аймгийн Номын сайн нөхөр-анги” болсон.  Энэ үйл ажиллагаагаа Дэлхийн банкны төлөөлөгчдөд 2 удаа, ДЗМОУЫ-д 1 удаа тайлагнасан.
  • 39.
  • 40.  Багш бүхэн өөрийн гэсэн арга барил, туршлагатай байдаг. Үйл ажиллагааныхаа судалгаа, нэгтгэлийг тогтмол хийснээр багшийн үйл ажиллагаанд дүгнэлт хийж туршлага солилцон, хамтарч ажилласнаар багш бүрээ чадваржуулж байна. Чадвартай багшаас чадварлаг сурагч төлөвшдөг учраас багш нарын чадвар туршлагад анхаарч ажилласнаар сурагчдыг хөгжүүлж чадаж байна.  Сайн унших нь сайн сурахын үндэс тул унших арга барилыг багаас нь эзэмшүүлж, анх уншиж сурч эхлэхэд нь зөв барилаар, зөв уншуулж, уншсанаа илэрхийлж сургах нь зүйтэй гэдэг санаа дээрх судалгаанаас тодорхой харагдаж байна.  Мөн түүнчлэн хийсэн үйл ажиллагаагаа нэг жил хийгээд орхих биш судалгаандаа тулгуурлан шинэ санаа нэмж оруулсаар цогц, уламжлалт ажил болгон зохион байгуулж байх нь үр дүнтэй төдийгүй сургалтын үйл ажиллагаа тогтвортой байж жилээс жилд багахан ч гэсэн ахиц гарч байгаа нь судалгаагааны үр дүнгээс харагдаж байна гэж үзэж байна.  Энэ судалгаат үйл нь “Эрдэм боловсролтой монгол хүн” хөтөлбөрийг цогцоор хэрэгжүүлж үр дүнд хүрч болохын тод жишээ боллоо.
  • 41. Дэвшүүлж буй санаа: эрдэм боловсролтой монгол хүн ном хөтөлбөр авьяас хөтөлбөр багшийн хөгжил хөтөлбөр  Төсөл хөтөлбөрт хамруулж ангийн номын сангийн баяжилтыг нэмэгдүүлэх ажлыг зохион байгуулах  Багш нар бүтээлчээр унших арга зүйг хичээлдээ тогтмол хэрэглэхэд анхаарах, улирал тутам судалгаат хичээл заах  Бүтээлчээр унших арга зүйд сурагчдыг суралцуулах  Багш нарт туршлагыг түгээн дэлгэрүүлэх  Иймд энэ ажлыг аймагтаа туршлага болгон ажиллаж “Номын сайн нөхөр- аймаг” болоход хувь нэмрээ оруулах нь зүйтэй гэж үзэж байна.