1. Тема. Інтегроване заняттяз правової освіти «Великіправа маленької
дитини»
Мета: ознайомити дітей з поняттями «конвенція», «декларація», «права
дитини»; виробляти навички правомірної поведінки, уміння протистояти
негативним впливам; сприяти становленню активної позиції дітей щодо
реалізації ідеалів і цінностей демократії в Україні; виховувати самоповагу,
почуття гідності; сприяти розвитку критичного мислення як здатності
аналізувати навколишню інформацію; досягти усвідомлення, що головна
цінність — це життя.
Обладнання: плакат «Світова книга прав дитини на основі статей
Конвенції», сюжетні малюнки до казок «Червона Шапочка», «Maлюк і
Карлсон», «Попелюшка», «Снігова королева», «Білосніжка», «Буратіно», «Троє
поросят», «Дюймовочка»; аудіозапис «Дитина — дорослим»; аудіозапис пісні
О. Янушкевич «Дитинства світ»; - м'ячик для гри «Веселий м'яч».
ХІД ЗАХОДУ
I. Слово вчителя
Гра «Чарівна скринька»
— Усі люди на Землі різні: різного віку, статі, різної зовнішності. Ha
Землі немає двох однакових людей. Навіть у близнюків, зовнішність яких
майже однакова, можна знайти відмінності. Але у всіх людей однакові права,
які називаються правами людини. Тільки у дітей їх більше, ніж у дорослих. Це
права дитини.
Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ha ньому ми будемо розглядати
серйозні питання. Мова піде про права дитини. Ви відкриєте для себе нові
поняття, ознайомитесь з невідомими словами.
II. Історична довідка
Ведучий. Давним-давно, ще у стародавні часи, у людей виникла необхідність
відстоювати свої права. Спочаткуце робили силою. Слабка людина не мала
жодних прав, якщо в неї не було сильного покровителя, що бажав би допомогти
їй у вирішенні спорів.
Тривалий час діяв неписаний закон «Хто сильний, той і правий».
2. Були часи, коли люди жили в рабстві, були кріпаками. Людину можна було
легко купити чи продати, розлучить дитину з батьками, чоловіка — з
дружиною. Довгий шлях проходило людство, поступово відвойовуючи права
людини. Особливо важко жилося дітям у минулому. Вони тяжко працювали
нарівні з дорослими, і ніхто не звертав уваги на те, що вони ще маленькі. Лише
наприкінці XIX — на початку XX століття були створені перші закони, що
забороняли використовувати працю дітей. Але коли виникли перші держави,
правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і норми
життя для усіх громадян, у людське суспільство прийшов закон права. Тепер
держава ставала на захисті й сильного, й слабкого. Головним критерієм права
стала справедливість, а не сила.
— Ми живемо в правовій державі.
Аж у 1924 p. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. У 1948
p., щоб запобігти третій світовій війні, була прийнята Декларація прав людини.
У 1959 p. Генеральною Асамблеєю GOH була прийнята Декларація прав
дитини.
У 1989 p. Генеральна Асамблея GOH схвалила Конвенцію про права
дитини.
27 лютого 1991 p. Україна приєдналась до цієї Конвенції. У квітні 2001 p.
Верховна Рада України прийняла Закон України про охорону дитинства.
III. Словник
Конвенція — з лат. слово. Це угода, міжнародний договір з певних
питань. У даному випадку з питань прав дитини.
Декларація — це документ, у якому викладено важливі права, обов'язки
для всіх людей.
ООН (Організація Об'єднаних Націй) — найголовніша міжнародна
організація, яка об'єднує більшість країн світу.
Учитель:
Зараз ми з вами помандруємо в чудове містечко Прав Дитини. В цьому
містечку існує порядок, тому, що всі його жителі знають свої права . Чітко
усвідомлюють, що права однієї людини закінчуються там, де починаються
права іншої людини. Мають можливості, які необхідні дітям для того, щоб
жити і дорослішати. Тобто те, що ви можете робити, і в чому вам не можуть
відмовити для того, щоб подорослішати і вести повноцінне життя.
Отже в добру путь!
ВЕД:
Перша зупинка в містечку Прав Дитини « Історична»
Учитель:
3. У кожної держави є одиннайголовніший закон - Конституція. Ось чому кожен
народ хоче мати хорошу Конституцію. Бо від Конституції залежить доля
нашого народу і кожної людини.28 червня 1996 року є днем
народження Конституції України. Кожен громадянин повинен добре
знати Конституцію своєї держави, розуміти її, виконувати і боронити.
Перед вами права дитини згідно з Конвенцією.(великий ілюстрований плакат)
1. Всі діти рівні у правах.
2. Всі діти мають право на любов та піклування з боку батьків та держави.
3. Право на навчання.
4. Право на життя та медичне обслуговування.
5. Право на гру, розваги, відпочинок.
6. Право на інформацію
7. Право висловитивласну думку( якщо це не загрожує безпеці держави або не
порушує прав інших людей)
8. Дитина не повинна бути примушена до тяжкої праці.
9. Дитина не повинна бути скривджена та зневажена.
10.Дитина не повинна бути жертвою насильствата війни.
11.Право на якісне харчування.
12.Діти , позбавлені сім'ї, охороняються та опікуються державою.
IV. Права дитини
Декларація — це просто, Знайте ж змалечку, всіх діток
оголошення всіх прав. треба вчить, оберігать,
Є права в людей, звичайно, і ніхто в усьому світі,
треба, щоб усяк їх знав. їх не сміє ображать!
Знайте ж, що усі всі — рівні Треба діткам всього світу
від народження в правах, не сваритись, а дружить,
і людина — змалку вільна, і по правила хороших,
наче в небі синім птах... по закону треба жить!
ВЕД:
Друга зупинка в містечку Прав дитини «Казкова лотерея»
1.Червона шапочка
4. - Доброго дня, діти! Бабуся на день народження подарувала мені
гарненьку червону шапочку. I відтоді всі стали називати мене Червоною
Шапочкою.
Ведучий
- Одного разу пішла Червона Шапочка навідати хвору бабусю. Її побачив
Вовк і побіг коротким шляхом. Підступом потрапив він у бабусину xaтину й
проковтнув стареньку. A сам приготувався до зустрічі з Червоною Шапочкою.
He встигла Червона Шапочка й охнути, як Вовк накинувся на неї та
проковтнув.
—Як ви гадаєте, які права дитини порушено в цій казці? (Вовк порушив головне
право дитини — право на життя.)
—Із Червоною Шапочкою сталася біда, тому що дівчинка була дуже говірлива.
До речі, коли Вовк проковтнув бабусю, він зайняв її житло. Чи мав Вовк на це
право? {Кожна людина має право на житло. Ніхто не має права силоміць
забиратись у наш. дім. Дорослі та діти мають почуватися у себе вдома у
повній безпеці.)
2.Карлсон
- У мене є друг. Звуть його Малюк. У нього є Домомучителька, яка
замкнула малого у кімнаті, а сама наминає плюшки!
Підкажіть, які права дитини вона порушила? {Казка «Малюк і Карлсон», там
було порушено право на любов і захист дітей, на піклування — адже вона
дитину замкнула, а сама їла булочки.)
3.Білосніжка
— Давно колись жила я у замку із татком та злою мачухою королевою.
Та одного разу мачуха наказала відвести мене до лісу? Які права дитини
порушила моя мачуха? (Головне право — правона життя. A щ,е ми знаємо, що
жодна дитина не може бути скривдженою і зневаженою.)
4.Буратіно
— Карабас-Барабас тримає у неволі маленьких акторів-ляльок. Вони
важко працюють на нього, а Карабас-Барабас ще і знущається над ними, б'є.
5. Яке право порушено стосовно акторів? (Право на відпочинок і дозвілля. Жодна
дитина не повинна бути жертвою насильства, скривджена і зневажена,
примусово залучена до праці.)
(Червона Шапочка, Буратіно, Білосніжка, Карлсон)
1.Дитя моє, права дитини вчиняють, а коли і ні.
Ти мусиш вивчити сумлінно. 3.Тож прочитай, завчи напам'ять,
2.Це так потрібно, так важливо, порадь і друзям прочитать,
напевно знати в наші дні: 4.хай прочитають тато й мама —
коли з тобою справедливо закони всім потрібно знать!
ВЕД:
Третя зупинка в нашому містечку. «Театральна»
Звучить музика. Наперед виходять мати і донька.
Мати. Доню, я йду на роботу. Будь ласка, прибери у своїй кімнаті, помий після
себе посуд, сходи в магазин.
Донька. Але ж, мамо, у мене завтра контрольна!
Мати. Якщо поквапишся, встигнеш і хатню роботу виконати, і до контрольної
підготуватися.
Донька. Між іншим, Конвенція про права дитини захищає мене від будь-якої
роботи, що перешкоджає здобуттю освіти.
(У Конвенції йдеться мова не про щоденну хатню, посильну для дитини,
роботу, а про економічну експлуатацію дітей та прийом їх на роботу.
Самообслуговування не може стати на заваді здобуттю освіти.)
Бесіда про обов’язки дитини
VIII. Підсумок заходу
1. Гра«Веселий м'яч»
Ти котись, веселий м'ячик. Швидше, швидше по руках. У кого лишився
м'ячик, Той розказує права!
(Нарізка з мультфільмів)
6. 2. Метод «ПРЕС»
— Як ви вважаєте, чи знадобляться вам у майбутньому житті здобуті
сьогодні знання?
• «Я вважаю. що...»;
•«...тому, що...»; . «Наприклад,...;
•«Отже, я вважаю...».
Права дитини ти завчи напам'ять.
Порадь і друзям почитать.
Хай прочитають тато й мама -
Закони всім потрібно знать.
Будь добрим сином(чи дочкою),
Поганим вчинком не зганьби
Ти роду власного ніколи.
Люби сою сім'ю і школу,
Свою Україну люби!
(пісня)