1. Урок №52
Тема. Образ допитливого і здібного хлопчика Льоньки, його мрії й
фантазії. Значення у творі образу вченого Адама, його трагічної історії.
Мета: опрацювати ідейний зміст твору В. Близнеця, звернути увагу на
умови оточення, в якому перебуває головний герой твору, його ставлення до
оточуючих; осмислити поняття безсмертя, добра, зла, вічності та краси, як
вони стосуються хлопчика Льоньки; охарактеризувати образ вченого
Адама, пов’язуючи його з іншими персонажами твору; з’ясувати значення
образу вченого; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки;
доводити свої судження; збагачувати словник школярів; формувати їх
естетичні смаки; виховувати почуття поваги до творчості В. Близнеця, любов
до краси природи рідного краю, до ближнього; цінувати дружбу,
порядність,взаєморозуміння; прищеплювати інтерес до наслідків власної
праці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, схеми.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Асоціативний ланцюжок.
- З чим у вас асоціюється слово друг? Давайте побудуємо асоціативний
ланцюжок.
Бесіда за питаннями:
- Чи є у вас друг (подруга)? Що ви цінуєте в ньому (ній)?
- Як і чим перевіряється справжня дружба?
- Що вам подобається в Льоньці? Чи хотіли б ви мати такого друга як
він? Відповідь вмотивуйте.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
IV. Основний зміст уроку.
Прагніть насолоджуватись тим, що маєте.
Сенека
Ціна людини ‒ її справи.
М. Горький
- На минулому уроці ми з вами з’ясували, хто такий Льонька, чому він
видався нам дивним і не схожим на інших. Сьогодні ж ми з вами
2. поміркуємо і спробуємо дати відповідь на таке питання: «Значення
вченого Адама в житті Льоньки».
Характеристика образу Адама.
- Робота з опорною схемою.
Адам
Дитина природи Вчений
Догораюча свіча
- Знайти підтвердження кожного судження у тексті, коротко записати у
зошити.
- Яке значення має образ Адама у повісті «Звук павутинки»? Навіщо
Віктор Близнець вводить у текст цього героя? (Щоб показати, що не всі
дорослі забули про прекрасні роки дитинства, що вони також вміють
фантазувати і бачити невидиме; показати шлях дорослішання Льоньки)
Річка часу.
- Давайте зараз з вами намалюємо так звану річку часу і прослідкуємо
моменти дорослішання головного героя, побачимо, як змінюється з
часом його ставлення до буденних і вічних проблем.
Дитинство Зрілість Вирій
Образу Адама уособлює собою світлу і безкорисливу людину, яка
прийшла у цей світ, щоб творити тільки добро, сіяти в серцях живих істот
щиру і непідкупну любов. Адам вчить нас безкорисливості, вмінню сіяти
добро, не жалкуючи при цьому ні фізичних, ні духовних сил, тобто до
самозабуття, самозречення.
- Але ще Адама письменник вводить у текст для порушення глобальних
проблем: «Природа і людина» та «Добро і зло».
- Давайте поміркуємо, як людина може нашкодити природі? Чи завжди
людина завдає шкоду навмисне?
3. Асоціативний кущ «Добро і зло»
Поділіть зошит на два стовпчики: добро і зло, і запишіть асоціації, які у
вас викликають ці слова.
Робота з текстом.
Знайдіть цитати у тексті про добро і зло та зачитайте.
- Скажіть, будь ласка, що ж залишається після кожної людина на землі?
(Добро і зло)
У душі кожної людини завжди живуть дві несумісні речі ‒ добро і зло.
Хто з них переможе, такою і буде людина. Дуже важливо, щоб душі
більшості з нас були чистими, щедрими, щоб зло не мало змоги оселитися
там і перемогти. Інакше наша планета перетвориться на розсадник злої сили,
здатної загубити увесь всесвіт.
V. Підсумок уроку.
Щоб змінити світ, щоб нарешті добро перемогло зло, потрібно змінити
спочатку свій світогляд, світогляд своїх близьких, друзів — навчитися
робити добро,бачити прекрасне у буденному і не переставати фантазувати.
Якщо кожен з нас стане добрим "чарівником", навчить цьому тих, кого
любить, то тоді неодмінно добро буде переможцем у нелегкій боротьбі, яка
ведеться з початку створення світу. Отже, вчімося добру, вчімося його
робити для інших людей і чекатимемо, коли воно запанує на Землі як
повноправний її володар.
VI. Домашнє завдання.
Скласти кросворд або ребус за змістом повісті В. Близнюка «Звук
павутинки»