SlideShare a Scribd company logo
1 of 26
Σχέδιο μαθήματος
Εκπαιδευτικός: Jocelyn B. Hernández Camacho.

Ημερομηνία:

19/01/2011.

Τάξη:

Σύνολο μαθητών: 12 (Αγόρια: 4, Κορίτσια: 8)

Απαιτούμενος
χρόνος:

2 διδακτικές ώρες (90’)

•
•

Κολλητική ταινία

•

Φωτογραφίες/εικόνες φαγητού

•

Flash Cards

•
Διδακτικά μέσα/
Υλικά:

Rubric

Μπισκότα (3 διαφορετικοί είδοι)

•

Φωτοτυπίες με τις δύο τροφικές πυραμίδες

•

Φωτοτυπία με τα σχόλια για τα junk food/γρήγορο
φαγητό στο Μεξικό

•

Βίντεο (Ελληνική διαφήμιση για την διατροφή)

•

Κομμάτια χαρτιά με το ρόλο που θα έχει κάθε παιδί
στο παιχνίδι ρόλων.

1
Στόχοι:
•
•

Να αποκτήσουν οι μαθητές γνώση στις διατροφικών συνηθειών στο
Μεξικό και στην Ελλάδα και να κάνουν σύγκριση.
Στο τέλος μαθήματος, οι μαθητές θα είναι σε θέση να γνωρίζουν και να
συζητούν για θέματα σχετικά με τη διατροφή και τις διατροφικές
συνήθειες των δύο χωρών.

Δραστηριότητα 1

(5 λεπτά / αυτοαξιολόγηση)

Rubric (για αυτοαξιολόγηση των μαθητών)

Δραστηριότητα 2

(5 λεπτά / Λεξιλόγιο-input)

Δραστηριότητα 3

(5 λεπτά / Λεξιλόγιο- input)

Δραστηριότητα 4

(12 λεπτά /γραπτή παραγωγή, προφορική παραγωγή και
ακουστική κατανόηση)

Δραστηριότητα 5

(12 λεπτά / προφορική παραγωγή)

Δραστηριότητα 6

Δραστηριότητα 7

Τι τρώμε;

Η «τέλεια» τροφική πυραμίδα
(5 λεπτά / προφορική παραγωγή)

Η σωστή τροφική πυραμίδα...
(3 λεπτά / προφορική παραγωγή)

Τι έτρωγα;

Δραστηριότητα 8
(15 λεπτά / ακουστική κατανόηση και προφορικός λόγος)

Στο Μεξικό και στην Ελλάδα...
(ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΑΣΗ- ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ!)

2
Δραστηριότητα 9

Δραστηριότητα 10

(20 λεπτά) ακουστική κατανόηση / προφορικός λόγος

Παιχνίδι ρόλων

(8 λεπτά)

Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών)

Τι έμαθα σήμερα;

•
•

Προφορικός Λόγος

•

Γραπτή παραγωγή

•

Κατανόηση κειμένου

•

Δεξιότητες

Ακουστική κατανόηση

Τα παιδιά για να μπορέσουν να ανταλλάξουν γνώμες
και απόψεις μέσα στην τάξη, πρέπει να έχουν γνώσεις

Προϋποθέσεις

λεξιλογίου, γραμματικής και λεξιλόγιο σχετικό με τη
διατροφή. (Ετσι θα μπορούν να εκφράσουν τη γνώμη
τους, να συμφωνήσουν ή και να διαφωνήσουν μεταξύ
τους).

• Τι θα αποκομίσουν οι μαθητές/μαθήτριες από τη συγκεκριμένη διδακτική
πρόταση;
Λόγω του ότι η δυνατότητα αυτοσυγκέντρωσης των μαθητών δεν μπορεί να
υπερβεί τα 5-10 λεπτά, στο παραπάνω σχέδιο μαθήματος έχουν διαμορφωθεί
ποικίλες δραστηριότητες που τραβούν την προσοχή τους.
Στην δραστηριότητα 9 μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα ως προς τη
διαμόρφωση του διαλόγου ή ακόμη και άρνηση συμμετοχής στο διάλογο.

3
Επίσης πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί και με την υπερβολική προθυμία για
συμμετοχή στο διάλογο.
• Ποια μαθήματα θα εμπλέξετε;
•
•

Γεωγραφία
Κοινωνιολογία/Ανθρωπολόγια

• Ποιες δραστηριότητες και με ποια κριτήρια θα τις επιλέξετε;
Οι δραστηριότητες έχουν σχεδιαστεί με σκοπό να μάθουν οι μαθητές να συζητούν
σχετικά με θέματα διατροφής αλλά και να μπορούν να γνωρίσουν και να
συγκρίνουν διατροφικά θέματα διαφορετικών χωρών.
Οι δραστηριότητες έχουν ποικιλία γιατί αν και τα πράγματα που αρέσουν στα
παιδιά είναι παρόμοια, το στυλ και οι στρατηγικές τους είναι διαφορετικές. Ως
καθηγήτρια

της

ελληνικής

σαν

δεύτερη/ξένη

γλώσσα,

δεν

θα

ήταν

αποτελεσματικό να σχεδιάσω ασκήσεις ενός τύπου. Πρέπει πάντα να υπάρχει
ποικιλία, καθώς μόνο έτσι πιστεύω πως μπορούμε να

έχουμε καλύτερα

αποτελέσματα.
Οι περισσότερες δραστηριότητες είναι δραστηριότητες προφορικού λόγου γιατί
πιστεύω πως είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μάθουν τα παιδιά να
χρησιμοποιούν τη γλώσσα.
Οι δραστηριότητες μου αφορούν τις τέσσερεις δεξιότητες:
•
•
•
•

Ακουστική κατανόηση
Προφορικός λόγος
Γραπτή παραγωγή
Κατανόηση κειμένου

Είναι σημαντικό επίσης να προσθέσω ότι ένας ακόμη στόχος που θέλω να

4
πετύχω με τις δραστηριότητές είναι η κατανόηση και η γνώση της διατροφικής
κουλτούρας της χώρας μου, του Μεξικού, για να μπορέσουν μετά οι μαθητές
να τη συγκρίνουν με αυτή της Ελλάδας .
Υπάρχει υλικό και στα ισπανικά γατί θεωρώ ότι αυτό βοηθάει στην κατανόηση
από την πλευρά των παιδιών. Πρόκειται για αυθεντικό υλικό και αυτό έχει ιδιαίτερη
σημασία καθώς γίνεται εύκολα κατανοητό από τους μαθητές.

Στάδια / Δραστηριότητες
Αν και οι όροι της διδασκαλίας της Νέας Ελληνικής στο Μεξικό δεν ταιριάζουν με
καμία από τις περιγραφές που απαιτούνται για να σχεδιάσουμε το μάθημά μας,
βάσισα την εργασία μου σε υποθετικές καταστάσεις: την ομάδα (παιδιά), την
ηλικία (11 και 12 ετών), Ελληνικά επίπεδο (υπόθεση ότι τα παιδιά γνωρίζουν αρκετά
καλά Ελληνικά).

Δραστηριότητα 1

(5’ / αυτοαξιολόγηση)
Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών)

Πρέπει να απαντήσουν στα εξής :

1. Τι ξέρεις για την διατροφή μας;
2. Πώς χωρίζουμε το φαγητό;

Ο δάσκαλος κολλάει ένα μεγάλο χαρτί
(Rubric) δίπλα στον πίνακα και δίνει

στους μαθητές μαρκαδόρους για να
3. Ποιές συνήθειες έχουμε στην διατροφή μας;
γράψουν σχόλια/απαντήσεις στο rubric
4. Ποιές συνήθειες έχουν οι Έλληνες, ειδικά τα παιδιά στην Ελλάδα;
σύμφωνα με αυτά που ήδη ξέρουν.
5. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ της διατροφής των Μεξικάνων (Πόλη του
Μεξικού) και των Ελλήνων;
6. Ποια σημασία δίνουν στη διατροφή/στο φαγητό στο Μεξικό και στην Ελλάδα;

5
Μετά, ο δάσκαλος τους λέει ότι θα αφήσουν το χαρτί κολλημένο στον τοίχο και θα
συνεχίσουν το μάθημά τους. (Στο τέλος του μαθήματος θα το ξαναχρησιμοποιήσει).
Δραστηριότητα 2
(5’ / λεξηλογίου)

Ο δάσκαλος δίχνει στους μαθητές μερικές Flash cards για να θυμήσουν οι
Λεξιλόγιο σχετικά με τα τρόφιμά μας.
Ο δάσκαλος ζητά από τους μαθητές να λένε τη λέξη που βλέπουν στις εικόνες
που τους δείχνει.
Παραδείγματα για τα flash cards:

6
7
8
Δραστηριότητα 3
(5’ λεξιλογίο)
Ο δάσκαλος κολλάει μερικές φωτογραφίες στον πίνακα, όλες οι εικόνες δείχνουν
φαγητό: ψωμί, φρούτα και λαχανικά, κρέατα, θαλασσινά, γλυκά, παραδοσιακά
ελληνικά πιάτα, κλπ.
Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να πάρουν τρία ή τέσσερα χαρτάκια από
αυτά που ο ίδιος έχει μέσα σ’ ένα φάκελο. Κάθε χαρτάκι έχει γραμμένη μια λέξη
σχετικά με τα τρόφιμα μας.
Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να κολλήσουν τις λέξεις ακριβώς πάνω
στην εικόνα που τους δείχνει, δηλαδή εκεί που ταιριάζει.
• Μανιτάρι
• Ποτοκάλι
• Σκόρδο
• Ροδάκινο
Στην περίπτωση που υπάρχουν λάθη, ο δάσκαλος θα ζητήσει από τους μαθητές
• Καλαμπόκι
• Φραούλες
να τα διορθώσουν από μόνοι τους και να κολλήσουν τα χαρτιά στην σωστή
• Μαρούλι
• Καρπούζι
φωτογραφία.
• Ψάρι
• Κεράσια
• Καραβίδα
• Ανανάς
Παραδείγματα για τις λέξεις που θα κολλήσουν τα παιδιά:
• Καλαμάρι
• Βερίκοκο
•

Παπάγια

•

Κάβουρας

•

Ψωμί

•

Χταπόδι

•

Κέικ

•

Γαρίδες

•

Μπισκότα

•

Κοτόπουλο

•

Κρεμμύδι

•

Κρέας

•

Πιπεριά

•

Τσίχλα

•

Αγγούρι

•

Σοκολάτα

9
Παραδείγματα φωτογραφιών:

10
11
12
13
14
15
Δραστηριότητα 4
(12’ /γραπτή παραγωγή, προφορική παραγωγή και ακουστική κατανόηση)
Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να γράψουν στα τετράδιά τους τι τρώνε
σε γενικές γραμμές καθημερινά.
Όταν τελειώσουν τους χωρίζει σε ζευγάρια και τους ζητάει να μιλήσουν με το
διπλανό τους για τα εξής:

•
•
•
•
•
•

Τι τρώνε καθημερινά;
Τι τους αρέσει να τρώνε;
Τι δεν τους αρέσει να τρώνε;
Τι τρώνε για πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό και
βραδινό;
Ποιές είναι οι διατροφικές τους συνήθειες;
Τους αρέσει το fast food και γιατί; Κτλ...

Ο δάσκαλος γράφει στον πίνακα τις ερωτήσεις για να τις βλέπουν όλα
τα παιδιά.
Όταν ολοκληρωθεί ο μεταξύ τους διάλογος ο δάσκαλος ζητά από τα
παιδιά να δώσουν πληροφορίες για τις διατροφικές συνήθειες του διπλανού
τους.

16
Δραστηριότητα 5
(12’/ προφορική παραγωγή)
Η «τέλεια» τροφική πυραμίδα
Σύμφωνα με τις απαντήσεις/πληροφορίες που έδωσαν τα παιδιά ο δάσκαλος
τους ζητάει να σχεδιάσουν την ‘τέλεια τροφική πυραμίδα’ με βάση αυτό που οι
ίδιοι νομίζουν καλύτερο στη διατροφή.
Χωρίζει τα παιδιά σε ομάδες των 3 ατόμων για να σχεδιάσει η κάθε ομάδα την
πυραμίδα της. Ο δάσκαλος/η δασκάλα δίνει το υλικό σε κάθε ομάδα, τους
δίνει από ένα μεγάλο χαρτί και μαρκαδόρους για να σχεδιάσουν εκεί την
πυραμίδα τους.
Για να δημιουργηθούν οι ομάδες, η καθηγήτρια τους δείχνει ένα πιάτο με
τριών/τεσσάρων (ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων) ειδών μπισκότα και
τους ζητάει να πάρουν από ένα, τους λέει να διαλέξουν όποιο μπισκότο τους
αρέσει πιο πολύ αλλά δεν πρέπει να το φάνε. Κάθε παιδί θα διαλέξει ένα
μπισκότο. Όταν όλοι έχουν το δικό τους μπισκότο, τους λέει ότι θα κάνουν
ομάδα με αυτά τα παιδιά που έχουν τα ίδια μπισκότα.
Τους λέει ότι τώρα που έγιναν οι ομάδες μπορούν να φάνε το μπισκότο τους.

Η καθηγήτρια ζητάει από κάθε ομάδα να παρουσιάσουν το σχέδιο τους στην
τάξη.

Δραστηριότητα 6
(5’/ προφορική παραγωγή)
Η σωστή τροφική πυραμίδα...

17
Όταν έχουν παρουσιάσει όλες οι ομάδες το σχέδιο τους, τους δίνονται δύο
φωτοτυπίες για να τις συγκρίνουν με την τροφική πυραμίδα που σχεδίασαν. Οι
άλλες δύο πυραμίδες που θα έχουν στις φωτοτυπίες είναι μια στα Ελληνικά και
μια στα Ισπανικά, δηλαδή θα έχουν μια εικόνα του τύπου της διατροφής στην
Ελλάδα και μία αυτής του Μεξικού. Έτσι θα μπορέσουν να δουν ότι οι
διατροφικές συνήθειες είναι παρόμοιές και έπειτα τα παιδιά θα συζητήσουν
πάνω σ’αυτό.
Επίσης, η καθηγήτρια θα τους αναφέρει μερικές διατροφικές συνήθειες των
παιδιών ηλικίας 11-12 ετών στην Ελλάδα.
Πχ.
•

Το πρωί πίνουν γάλα με δημητριακά, τρώνε τοστ, πίνουν πορτοκαλάδα.

•

Πηγαίνουν στο σχολείο στις 8:oo μέχρι στις 14:30.

•

Κάνουν διάλειμμα κάθε 45 λεπτά (ενώ στο Μεξικό τα παιδιά πάνε στο
δημοτικό 8:oo με 12:30 και κάνουν μόνο ένα διάλειμμα 20 λεπτών).

•

Το μεγάλο διάλειμμα στην Ελλάδα είναι κατά στις 10:30 και συνήθως
κατά τη διάρκεια του τα παιδιά τρώνε το δεκατιανό.

•

Τρώνε στο σπίτι τους κατά τις 3:00.

•

Κατά τις 21:00 τρώνε το βραδινό, κτλ…

18
19
Γιοσελίν Ερνάντες
Ιανουάριος, 2011

20
Γιοσελίν Ερνάντες
Ιανουάριος, 2011.

21
Δραστηριότητα 7
(3’) προφορική παραγωγή)
Για να συνεχίστει το μάθημα, η καθηγήτρια ζητάει από τους μαθητές να της

πουν τι έφαγαν στο δεκατιανό τους, αν είχαν φαγητό από το σπίτι ή αν
Se prohíbe comida chatarra en escuelas.
αγόρασαν κάτι από το κυλικείο...)

Δραστηριότητα 8
(15’) ακουστική κατανόηση / προφορικού λόγου

La

Secretaría

Educación

del

de
estado

Η καθηγήτρια τους δίνει μια φωτοτυπία με μερικά σχόλια/μικρά las empresas
comunicó a κείμενα στα
Ισπανικά από εφημερίδες για ένα θέμα που αφορά αυτή τη στιγμή το Μεξικό
dedicadas al comercio
Τους ζητάει να διαβάσουν με προσοχή το κείμενο de frituras y bebidas
της φωτοτυπίας για να
εκφράσουν αργότερα την άποψή τους.

altamente

azucaradas

que ya no se permitirá

Όταν τελειώνουν το διάβασμά τους, τους δείχνει ένα μικρό βίντεο και τους

su venta en los centros

ζητάει να το παρακολουθήσουν προσεκτικά για να εκφράσουν πάλι την

educativos.

άποψη τους μετά. (Το βίντεο είναι μια ελληνική διαφήμιση για την διατροφή).
Όταν τελειώσουν με το βίντεο, τους ζητάει να πουν την άποψή τους. Τους λέει

Lunes, 10 de Enero de 2011. 00:08

επίσης ότι αλλαγές στη διατροφή δεν συμβαίνουν μόνο στο Μεξικό αλλά και
SIPSE.COM Nacional

στην Ελλάδα και σ’ όλο τον κόσμο...
Για να δείτε το βίντεο ‘ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΑΣΗ- ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ!’ :

MÉXICO, DF.- La SEP dio luz

http://www .youtube.com/watch ?v=f3pWE 2Eg_cs &feature=related

verde a casi 397 productos

procesados, muchos de los
cuales cambiaron a
presentaciones más pequeñas y
menos calorías.

Διασκευή : Γιοσελίν Ερνάντες
Σελίδες:

http://www.eluniversal.com.mx/notas/666445.html
22
http://www.sipse.com/noticias/83508--entra-vigor-prohibicion-comida-chatarra-escuelas.html
Δραστηριότητα 9
(20’) ακουστική κατανόηση / προφορικού λόγου
Παιχνίδι ρόλων

23
Η καθηγήτρια τους ζητάει να δουλέψουν με ζευγάρια/κάνοντας ζευγάρια. Τους
λέει ότι θα παίξουν ένα παιχνίδι (παιχνίδι ρόλων) και τους δίνει ένα χαρτί με το
ρόλο που θα παίξει ο κάθε μαθητής. (Α ή Β).
Καθώς υπάρχουν 12 παιδιά στην τάξη, η καθηγήτρια τους δίνει 3 διαφορετικές
καταστάσεις για να παίξουν ένα ρόλο.
Όταν τα παιδιά έχουν οργανώσει με ποιόν θα δουλέψουν, η καθηγήτρια θα
τους μοιράσει τυχαία τους διαφορετικούς ρόλους.
Πριν να παίξουν το ρόλο τους, τους ζητάει να γράψουν ένα μικρό διάλογο με
την κατάσταση που έχουν, μετά ζητάει εθελοντές για να παίξουν τους ρόλους
τους μπροστά στην τάξη... ζητάει μόνο δύο ζευγάρια.

Κατάσταση 1
(Ζευγάρι)

Α) Τα πέρασες τέλεια στα Χριστούγεννα, έφαγες όλα αυτά που ήθελες και
πήρες μερικά κιλά παραπάνω... Ζήτα συμβουλές από τον φίλο/φίλη σου για το
πώς να χάσεις τα κιλά...
Β) Ο φίλος/η σου πήρε πολλά κιλά τα Χριστούγεννα, σου ζητάει συμβουλές
για να τα χάσει, δώσε τις συμβουλές σου...

Κατάσταση 2
(Ζευγάρι)

24
Α)Είσαι σε ένα εστιατόριο με τον/την φίλο/η σου, παρήγγειλε αυτό που θα
φας. Σου αρέσει όμως ένα φαγητό που δεν είναι πολύ «υγιεινό». Όμως ζήτας
το αγαπημένο σου φαγητό!!
Β) Είσαι σε ένα εστιατόριο με τον/την φίλη/ο σου, τον/την φίλο/η σου και τον
προτρέπεις να φάει κάτι πιο υγιεινό από αυτό που έχει διαλέξει και του αρέσει
πολύ.

Κατάσταση 3
(Ζευγάρι)

Α) Πονάει το στομάχι σου γιατί για άλλη μια φορά δεν έφαγες σωστό πρωινό
Είσαι στον γιατρό, πες του γιατί δεν σου αρέσει να τρως πρωινό.
Β) Είσαι γιατρός. Πες στο παιδί που είναι μαζί σου γιατί είναι σημαντικό για τα
παιδιά να τρώνε πρωινό κάθε μέρα...

Δραστηριότητα 10

(5’ / αυτοαξιολόγηση)
Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών)
Για να τελειώσει το μάθημα, η καθηγήτρια ζητάει από τους μαθητές να
ξαναπαντήσουν με άλλο χρώμα τις ερωτήσεις που κόλλησε στην πρώτη
δραστηριότητα δίπλα στον πίνακα.

25
Την ώρα που τα παιδιά γράφουν τις καινούριες απαντήσεις θα κάνουν μια
μικρή συζήτηση για να βγάλουν τα παιδιά μόνα τους τα δικά τους
συμπεράσματα σχετικά με την διατροφή τους.

26

More Related Content

What's hot

Προτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίας
Προτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίαςΠροτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίας
Προτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίαςNikos Papastamatiou
 
Διδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάριαΔιδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάριαStergios
 
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάριασχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάριαVasilis Sotiroudas
 
από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίας
από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίαςαπό τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίας
από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίαςtsigar12
 
Συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥ
Συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥΣυναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥ
Συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥAlexandra Tsigkou
 
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας - η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας -  η ομαδοσυνεργατικη μεθοδοςσυγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας -  η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας - η ομαδοσυνεργατικη μεθοδοςΔιαμαντόπουλος Κωνσταντίνος
 
Διδακτικο Σεναριο
Διδακτικο ΣεναριοΔιδακτικο Σεναριο
Διδακτικο Σεναριοharitinitrigazi1
 
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίαςσύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίαςAntonios Perdikaris
 
Σύγχρονες Θεωρίες Μάθησης
Σύγχρονες Θεωρίες ΜάθησηςΣύγχρονες Θεωρίες Μάθησης
Σύγχρονες Θεωρίες ΜάθησηςNikos Papastamatiou
 
Διαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - Προτάσεις
Διαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - ΠροτάσειςΔιαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - Προτάσεις
Διαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - ΠροτάσειςIlias Androgiannis
 
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Alexandra Gerakini
 
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού ΣεναρίουΠαρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού ΣεναρίουMaria Dimou
 
Προγράμματα παρέμβασης στο σχολικό περιβαλλον
Προγράμματα παρέμβασης στο σχολικό  περιβαλλονΠρογράμματα παρέμβασης στο σχολικό  περιβαλλον
Προγράμματα παρέμβασης στο σχολικό περιβαλλονiodinou
 
Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)
Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)
Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)John Tzortzakis
 
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους Constantinos Bletsos
 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙChristos Gotzaridis
 
η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο
η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιοη μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο
η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιοElena Elliniadou
 
Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...
Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...
Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...Παπαδημητρακοπούλου Τζένη
 
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Emytse66
 

What's hot (20)

Προτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίας
Προτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίαςΠροτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίας
Προτάσεις σχεδιασμού της διδασκαλίας
 
Διδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάριαΔιδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάρια
 
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάριασχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
 
από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίας
από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίαςαπό τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίας
από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίας
 
Συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥ
Συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥΣυναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥ
Συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί στόχοι στα προγράμματα ΠΕ και ΑΥ
 
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας - η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας -  η ομαδοσυνεργατικη μεθοδοςσυγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας -  η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας - η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
 
Διδακτικο Σεναριο
Διδακτικο ΣεναριοΔιδακτικο Σεναριο
Διδακτικο Σεναριο
 
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίαςσύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
 
Σύγχρονες Θεωρίες Μάθησης
Σύγχρονες Θεωρίες ΜάθησηςΣύγχρονες Θεωρίες Μάθησης
Σύγχρονες Θεωρίες Μάθησης
 
Διαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - Προτάσεις
Διαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - ΠροτάσειςΔιαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - Προτάσεις
Διαφοροποιημένη διδασκαλία – Τεχνικές - Προτάσεις
 
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
 
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού ΣεναρίουΠαρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου
 
Προγράμματα παρέμβασης στο σχολικό περιβαλλον
Προγράμματα παρέμβασης στο σχολικό  περιβαλλονΠρογράμματα παρέμβασης στο σχολικό  περιβαλλον
Προγράμματα παρέμβασης στο σχολικό περιβαλλον
 
ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ
ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ
ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ
 
Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)
Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)
Αξιολόγηση με πίνακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics)
 
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
 
η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο
η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιοη μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο
η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο
 
Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...
Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...
Μαθησιακές δυσκολίες - Μια μελέτη περίπτωσης (αξιολόγηση - παρέμβαση) (https:...
 
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
 

Viewers also liked

Viewers also liked (20)

Clés artistiques
Clés artistiquesClés artistiques
Clés artistiques
 
Laura letter of recommendation signed
Laura letter of recommendation signedLaura letter of recommendation signed
Laura letter of recommendation signed
 
Benefitsandchallenegesofoer
BenefitsandchallenegesofoerBenefitsandchallenegesofoer
Benefitsandchallenegesofoer
 
Anggaran rumah tangga afpmi.fix
Anggaran rumah tangga afpmi.fixAnggaran rumah tangga afpmi.fix
Anggaran rumah tangga afpmi.fix
 
Investigación de redes informáticas
Investigación de redes informáticasInvestigación de redes informáticas
Investigación de redes informáticas
 
LOS ZAPATOS
LOS ZAPATOSLOS ZAPATOS
LOS ZAPATOS
 
Tu session 03272013.2
Tu session 03272013.2Tu session 03272013.2
Tu session 03272013.2
 
Safety certificate.PDF
Safety certificate.PDFSafety certificate.PDF
Safety certificate.PDF
 
SPSP_2015
SPSP_2015SPSP_2015
SPSP_2015
 
Redes informaticas
Redes informaticasRedes informaticas
Redes informaticas
 
nyokabi warsaw ppt-3
nyokabi warsaw ppt-3nyokabi warsaw ppt-3
nyokabi warsaw ppt-3
 
La biologia como ciencia
La biologia como cienciaLa biologia como ciencia
La biologia como ciencia
 
stereotyping B.ED Course 1 stereotyping
stereotyping B.ED Course 1 stereotypingstereotyping B.ED Course 1 stereotyping
stereotyping B.ED Course 1 stereotyping
 
Biology Variation 2
Biology Variation 2Biology Variation 2
Biology Variation 2
 
2015 en Desarrollo de Aplicaciones Móviles haciendo uso de Criptografía
2015 en Desarrollo de Aplicaciones Móviles haciendo uso de Criptografía2015 en Desarrollo de Aplicaciones Móviles haciendo uso de Criptografía
2015 en Desarrollo de Aplicaciones Móviles haciendo uso de Criptografía
 
Piaget
PiagetPiaget
Piaget
 
prolific certificate.PDF
prolific certificate.PDFprolific certificate.PDF
prolific certificate.PDF
 
Robo con violencia
Robo con violenciaRobo con violencia
Robo con violencia
 
Ejercicio 7 5
Ejercicio 7 5Ejercicio 7 5
Ejercicio 7 5
 
Amigos a gente sente
Amigos a gente senteAmigos a gente sente
Amigos a gente sente
 

Similar to Sxedio mathimatos_Diadromes

πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςKostas Tomaras
 
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥsarafstella
 
8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou
8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou
8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannouVasiliki Papaioannou
 
δημητράκη χρυσούλα Microsoft office power point
δημητράκη χρυσούλα Microsoft office power pointδημητράκη χρυσούλα Microsoft office power point
δημητράκη χρυσούλα Microsoft office power pointSenia Seniakoz
 
τι να φάω που πεινάω
τι να φάω που πεινάωτι να φάω που πεινάω
τι να φάω που πεινάω4dimampel
 
παρουσίαση προγράμματος
παρουσίαση προγράμματοςπαρουσίαση προγράμματος
παρουσίαση προγράμματοςMaria Kollia
 
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗVassiliki Kouki
 
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Makis Triantafillidis
 
Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)
  Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)  Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)
Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)ypourgeio paideias
 
εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...
εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...
εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...Prosxolika-Vyrona
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.author2011
 
Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄ Εσπερι...
Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄  Εσπερι...Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄  Εσπερι...
Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄ Εσπερι...Μεταξούλα Μανικάρου
 
σχέση σχολείου οικογένειας
σχέση σχολείου οικογένειαςσχέση σχολείου οικογένειας
σχέση σχολείου οικογένειαςxristina81
 
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....Matina Panagiotelidou
 
σεμινάριο διατροφής αγωγής υγείας
σεμινάριο διατροφής αγωγής υγείαςσεμινάριο διατροφής αγωγής υγείας
σεμινάριο διατροφής αγωγής υγείαςΑννα Παππα
 
Γαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείο
Γαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείοΓαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείο
Γαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείοgympentelis
 

Similar to Sxedio mathimatos_Diadromes (20)

Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;
 
Diatrofh karboynh
Diatrofh karboynhDiatrofh karboynh
Diatrofh karboynh
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
 
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou
8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou
8os panelinios diagonismos_protoporon_daskalon_papaioannou
 
δημητράκη χρυσούλα Microsoft office power point
δημητράκη χρυσούλα Microsoft office power pointδημητράκη χρυσούλα Microsoft office power point
δημητράκη χρυσούλα Microsoft office power point
 
τι να φάω που πεινάω
τι να φάω που πεινάωτι να φάω που πεινάω
τι να φάω που πεινάω
 
παρουσίαση προγράμματος
παρουσίαση προγράμματοςπαρουσίαση προγράμματος
παρουσίαση προγράμματος
 
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
 
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
 
Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)
  Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)  Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)
Κυνήγι θησαυρού Στη Διατροφή (Αγωγή Υγείας)
 
εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...
εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...
εργ«Η επικοινωνία με τους γονείς και η συμμετοχή τους στην καθημερινή εκπαιδε...
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
 
Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄ Εσπερι...
Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄  Εσπερι...Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄  Εσπερι...
Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας & Επιλογής Γ΄ ΓΕΛ & Δ΄ Εσπερι...
 
σχέση σχολείου οικογένειας
σχέση σχολείου οικογένειαςσχέση σχολείου οικογένειας
σχέση σχολείου οικογένειας
 
Tα ζώα του τόπου μου
Tα ζώα του τόπου μουTα ζώα του τόπου μου
Tα ζώα του τόπου μου
 
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
 
σεμινάριο διατροφής αγωγής υγείας
σεμινάριο διατροφής αγωγής υγείαςσεμινάριο διατροφής αγωγής υγείας
σεμινάριο διατροφής αγωγής υγείας
 
Γαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείο
Γαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείοΓαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείο
Γαλλικά και κοινωνική ζωή στο σχολείο
 
Marina epiphaniou
Marina epiphaniouMarina epiphaniou
Marina epiphaniou
 

Sxedio mathimatos_Diadromes

  • 1. Σχέδιο μαθήματος Εκπαιδευτικός: Jocelyn B. Hernández Camacho. Ημερομηνία: 19/01/2011. Τάξη: Σύνολο μαθητών: 12 (Αγόρια: 4, Κορίτσια: 8) Απαιτούμενος χρόνος: 2 διδακτικές ώρες (90’) • • Κολλητική ταινία • Φωτογραφίες/εικόνες φαγητού • Flash Cards • Διδακτικά μέσα/ Υλικά: Rubric Μπισκότα (3 διαφορετικοί είδοι) • Φωτοτυπίες με τις δύο τροφικές πυραμίδες • Φωτοτυπία με τα σχόλια για τα junk food/γρήγορο φαγητό στο Μεξικό • Βίντεο (Ελληνική διαφήμιση για την διατροφή) • Κομμάτια χαρτιά με το ρόλο που θα έχει κάθε παιδί στο παιχνίδι ρόλων. 1
  • 2. Στόχοι: • • Να αποκτήσουν οι μαθητές γνώση στις διατροφικών συνηθειών στο Μεξικό και στην Ελλάδα και να κάνουν σύγκριση. Στο τέλος μαθήματος, οι μαθητές θα είναι σε θέση να γνωρίζουν και να συζητούν για θέματα σχετικά με τη διατροφή και τις διατροφικές συνήθειες των δύο χωρών. Δραστηριότητα 1 (5 λεπτά / αυτοαξιολόγηση) Rubric (για αυτοαξιολόγηση των μαθητών) Δραστηριότητα 2 (5 λεπτά / Λεξιλόγιο-input) Δραστηριότητα 3 (5 λεπτά / Λεξιλόγιο- input) Δραστηριότητα 4 (12 λεπτά /γραπτή παραγωγή, προφορική παραγωγή και ακουστική κατανόηση) Δραστηριότητα 5 (12 λεπτά / προφορική παραγωγή) Δραστηριότητα 6 Δραστηριότητα 7 Τι τρώμε; Η «τέλεια» τροφική πυραμίδα (5 λεπτά / προφορική παραγωγή) Η σωστή τροφική πυραμίδα... (3 λεπτά / προφορική παραγωγή) Τι έτρωγα; Δραστηριότητα 8 (15 λεπτά / ακουστική κατανόηση και προφορικός λόγος) Στο Μεξικό και στην Ελλάδα... (ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΑΣΗ- ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ!) 2
  • 3. Δραστηριότητα 9 Δραστηριότητα 10 (20 λεπτά) ακουστική κατανόηση / προφορικός λόγος Παιχνίδι ρόλων (8 λεπτά) Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών) Τι έμαθα σήμερα; • • Προφορικός Λόγος • Γραπτή παραγωγή • Κατανόηση κειμένου • Δεξιότητες Ακουστική κατανόηση Τα παιδιά για να μπορέσουν να ανταλλάξουν γνώμες και απόψεις μέσα στην τάξη, πρέπει να έχουν γνώσεις Προϋποθέσεις λεξιλογίου, γραμματικής και λεξιλόγιο σχετικό με τη διατροφή. (Ετσι θα μπορούν να εκφράσουν τη γνώμη τους, να συμφωνήσουν ή και να διαφωνήσουν μεταξύ τους). • Τι θα αποκομίσουν οι μαθητές/μαθήτριες από τη συγκεκριμένη διδακτική πρόταση; Λόγω του ότι η δυνατότητα αυτοσυγκέντρωσης των μαθητών δεν μπορεί να υπερβεί τα 5-10 λεπτά, στο παραπάνω σχέδιο μαθήματος έχουν διαμορφωθεί ποικίλες δραστηριότητες που τραβούν την προσοχή τους. Στην δραστηριότητα 9 μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα ως προς τη διαμόρφωση του διαλόγου ή ακόμη και άρνηση συμμετοχής στο διάλογο. 3
  • 4. Επίσης πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί και με την υπερβολική προθυμία για συμμετοχή στο διάλογο. • Ποια μαθήματα θα εμπλέξετε; • • Γεωγραφία Κοινωνιολογία/Ανθρωπολόγια • Ποιες δραστηριότητες και με ποια κριτήρια θα τις επιλέξετε; Οι δραστηριότητες έχουν σχεδιαστεί με σκοπό να μάθουν οι μαθητές να συζητούν σχετικά με θέματα διατροφής αλλά και να μπορούν να γνωρίσουν και να συγκρίνουν διατροφικά θέματα διαφορετικών χωρών. Οι δραστηριότητες έχουν ποικιλία γιατί αν και τα πράγματα που αρέσουν στα παιδιά είναι παρόμοια, το στυλ και οι στρατηγικές τους είναι διαφορετικές. Ως καθηγήτρια της ελληνικής σαν δεύτερη/ξένη γλώσσα, δεν θα ήταν αποτελεσματικό να σχεδιάσω ασκήσεις ενός τύπου. Πρέπει πάντα να υπάρχει ποικιλία, καθώς μόνο έτσι πιστεύω πως μπορούμε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Οι περισσότερες δραστηριότητες είναι δραστηριότητες προφορικού λόγου γιατί πιστεύω πως είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μάθουν τα παιδιά να χρησιμοποιούν τη γλώσσα. Οι δραστηριότητες μου αφορούν τις τέσσερεις δεξιότητες: • • • • Ακουστική κατανόηση Προφορικός λόγος Γραπτή παραγωγή Κατανόηση κειμένου Είναι σημαντικό επίσης να προσθέσω ότι ένας ακόμη στόχος που θέλω να 4
  • 5. πετύχω με τις δραστηριότητές είναι η κατανόηση και η γνώση της διατροφικής κουλτούρας της χώρας μου, του Μεξικού, για να μπορέσουν μετά οι μαθητές να τη συγκρίνουν με αυτή της Ελλάδας . Υπάρχει υλικό και στα ισπανικά γατί θεωρώ ότι αυτό βοηθάει στην κατανόηση από την πλευρά των παιδιών. Πρόκειται για αυθεντικό υλικό και αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία καθώς γίνεται εύκολα κατανοητό από τους μαθητές. Στάδια / Δραστηριότητες Αν και οι όροι της διδασκαλίας της Νέας Ελληνικής στο Μεξικό δεν ταιριάζουν με καμία από τις περιγραφές που απαιτούνται για να σχεδιάσουμε το μάθημά μας, βάσισα την εργασία μου σε υποθετικές καταστάσεις: την ομάδα (παιδιά), την ηλικία (11 και 12 ετών), Ελληνικά επίπεδο (υπόθεση ότι τα παιδιά γνωρίζουν αρκετά καλά Ελληνικά). Δραστηριότητα 1 (5’ / αυτοαξιολόγηση) Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών) Πρέπει να απαντήσουν στα εξής : 1. Τι ξέρεις για την διατροφή μας; 2. Πώς χωρίζουμε το φαγητό; Ο δάσκαλος κολλάει ένα μεγάλο χαρτί (Rubric) δίπλα στον πίνακα και δίνει στους μαθητές μαρκαδόρους για να 3. Ποιές συνήθειες έχουμε στην διατροφή μας; γράψουν σχόλια/απαντήσεις στο rubric 4. Ποιές συνήθειες έχουν οι Έλληνες, ειδικά τα παιδιά στην Ελλάδα; σύμφωνα με αυτά που ήδη ξέρουν. 5. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ της διατροφής των Μεξικάνων (Πόλη του Μεξικού) και των Ελλήνων; 6. Ποια σημασία δίνουν στη διατροφή/στο φαγητό στο Μεξικό και στην Ελλάδα; 5 Μετά, ο δάσκαλος τους λέει ότι θα αφήσουν το χαρτί κολλημένο στον τοίχο και θα συνεχίσουν το μάθημά τους. (Στο τέλος του μαθήματος θα το ξαναχρησιμοποιήσει).
  • 6. Δραστηριότητα 2 (5’ / λεξηλογίου) Ο δάσκαλος δίχνει στους μαθητές μερικές Flash cards για να θυμήσουν οι Λεξιλόγιο σχετικά με τα τρόφιμά μας. Ο δάσκαλος ζητά από τους μαθητές να λένε τη λέξη που βλέπουν στις εικόνες που τους δείχνει. Παραδείγματα για τα flash cards: 6
  • 7. 7
  • 8. 8
  • 9. Δραστηριότητα 3 (5’ λεξιλογίο) Ο δάσκαλος κολλάει μερικές φωτογραφίες στον πίνακα, όλες οι εικόνες δείχνουν φαγητό: ψωμί, φρούτα και λαχανικά, κρέατα, θαλασσινά, γλυκά, παραδοσιακά ελληνικά πιάτα, κλπ. Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να πάρουν τρία ή τέσσερα χαρτάκια από αυτά που ο ίδιος έχει μέσα σ’ ένα φάκελο. Κάθε χαρτάκι έχει γραμμένη μια λέξη σχετικά με τα τρόφιμα μας. Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να κολλήσουν τις λέξεις ακριβώς πάνω στην εικόνα που τους δείχνει, δηλαδή εκεί που ταιριάζει. • Μανιτάρι • Ποτοκάλι • Σκόρδο • Ροδάκινο Στην περίπτωση που υπάρχουν λάθη, ο δάσκαλος θα ζητήσει από τους μαθητές • Καλαμπόκι • Φραούλες να τα διορθώσουν από μόνοι τους και να κολλήσουν τα χαρτιά στην σωστή • Μαρούλι • Καρπούζι φωτογραφία. • Ψάρι • Κεράσια • Καραβίδα • Ανανάς Παραδείγματα για τις λέξεις που θα κολλήσουν τα παιδιά: • Καλαμάρι • Βερίκοκο • Παπάγια • Κάβουρας • Ψωμί • Χταπόδι • Κέικ • Γαρίδες • Μπισκότα • Κοτόπουλο • Κρεμμύδι • Κρέας • Πιπεριά • Τσίχλα • Αγγούρι • Σοκολάτα 9
  • 11. 11
  • 12. 12
  • 13. 13
  • 14. 14
  • 15. 15
  • 16. Δραστηριότητα 4 (12’ /γραπτή παραγωγή, προφορική παραγωγή και ακουστική κατανόηση) Ο δάσκαλος ζητάει από τους μαθητές να γράψουν στα τετράδιά τους τι τρώνε σε γενικές γραμμές καθημερινά. Όταν τελειώσουν τους χωρίζει σε ζευγάρια και τους ζητάει να μιλήσουν με το διπλανό τους για τα εξής: • • • • • • Τι τρώνε καθημερινά; Τι τους αρέσει να τρώνε; Τι δεν τους αρέσει να τρώνε; Τι τρώνε για πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό και βραδινό; Ποιές είναι οι διατροφικές τους συνήθειες; Τους αρέσει το fast food και γιατί; Κτλ... Ο δάσκαλος γράφει στον πίνακα τις ερωτήσεις για να τις βλέπουν όλα τα παιδιά. Όταν ολοκληρωθεί ο μεταξύ τους διάλογος ο δάσκαλος ζητά από τα παιδιά να δώσουν πληροφορίες για τις διατροφικές συνήθειες του διπλανού τους. 16
  • 17. Δραστηριότητα 5 (12’/ προφορική παραγωγή) Η «τέλεια» τροφική πυραμίδα Σύμφωνα με τις απαντήσεις/πληροφορίες που έδωσαν τα παιδιά ο δάσκαλος τους ζητάει να σχεδιάσουν την ‘τέλεια τροφική πυραμίδα’ με βάση αυτό που οι ίδιοι νομίζουν καλύτερο στη διατροφή. Χωρίζει τα παιδιά σε ομάδες των 3 ατόμων για να σχεδιάσει η κάθε ομάδα την πυραμίδα της. Ο δάσκαλος/η δασκάλα δίνει το υλικό σε κάθε ομάδα, τους δίνει από ένα μεγάλο χαρτί και μαρκαδόρους για να σχεδιάσουν εκεί την πυραμίδα τους. Για να δημιουργηθούν οι ομάδες, η καθηγήτρια τους δείχνει ένα πιάτο με τριών/τεσσάρων (ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων) ειδών μπισκότα και τους ζητάει να πάρουν από ένα, τους λέει να διαλέξουν όποιο μπισκότο τους αρέσει πιο πολύ αλλά δεν πρέπει να το φάνε. Κάθε παιδί θα διαλέξει ένα μπισκότο. Όταν όλοι έχουν το δικό τους μπισκότο, τους λέει ότι θα κάνουν ομάδα με αυτά τα παιδιά που έχουν τα ίδια μπισκότα. Τους λέει ότι τώρα που έγιναν οι ομάδες μπορούν να φάνε το μπισκότο τους. Η καθηγήτρια ζητάει από κάθε ομάδα να παρουσιάσουν το σχέδιο τους στην τάξη. Δραστηριότητα 6 (5’/ προφορική παραγωγή) Η σωστή τροφική πυραμίδα... 17
  • 18. Όταν έχουν παρουσιάσει όλες οι ομάδες το σχέδιο τους, τους δίνονται δύο φωτοτυπίες για να τις συγκρίνουν με την τροφική πυραμίδα που σχεδίασαν. Οι άλλες δύο πυραμίδες που θα έχουν στις φωτοτυπίες είναι μια στα Ελληνικά και μια στα Ισπανικά, δηλαδή θα έχουν μια εικόνα του τύπου της διατροφής στην Ελλάδα και μία αυτής του Μεξικού. Έτσι θα μπορέσουν να δουν ότι οι διατροφικές συνήθειες είναι παρόμοιές και έπειτα τα παιδιά θα συζητήσουν πάνω σ’αυτό. Επίσης, η καθηγήτρια θα τους αναφέρει μερικές διατροφικές συνήθειες των παιδιών ηλικίας 11-12 ετών στην Ελλάδα. Πχ. • Το πρωί πίνουν γάλα με δημητριακά, τρώνε τοστ, πίνουν πορτοκαλάδα. • Πηγαίνουν στο σχολείο στις 8:oo μέχρι στις 14:30. • Κάνουν διάλειμμα κάθε 45 λεπτά (ενώ στο Μεξικό τα παιδιά πάνε στο δημοτικό 8:oo με 12:30 και κάνουν μόνο ένα διάλειμμα 20 λεπτών). • Το μεγάλο διάλειμμα στην Ελλάδα είναι κατά στις 10:30 και συνήθως κατά τη διάρκεια του τα παιδιά τρώνε το δεκατιανό. • Τρώνε στο σπίτι τους κατά τις 3:00. • Κατά τις 21:00 τρώνε το βραδινό, κτλ… 18
  • 19. 19
  • 22. Δραστηριότητα 7 (3’) προφορική παραγωγή) Για να συνεχίστει το μάθημα, η καθηγήτρια ζητάει από τους μαθητές να της πουν τι έφαγαν στο δεκατιανό τους, αν είχαν φαγητό από το σπίτι ή αν Se prohíbe comida chatarra en escuelas. αγόρασαν κάτι από το κυλικείο...) Δραστηριότητα 8 (15’) ακουστική κατανόηση / προφορικού λόγου La Secretaría Educación del de estado Η καθηγήτρια τους δίνει μια φωτοτυπία με μερικά σχόλια/μικρά las empresas comunicó a κείμενα στα Ισπανικά από εφημερίδες για ένα θέμα που αφορά αυτή τη στιγμή το Μεξικό dedicadas al comercio Τους ζητάει να διαβάσουν με προσοχή το κείμενο de frituras y bebidas της φωτοτυπίας για να εκφράσουν αργότερα την άποψή τους. altamente azucaradas que ya no se permitirá Όταν τελειώνουν το διάβασμά τους, τους δείχνει ένα μικρό βίντεο και τους su venta en los centros ζητάει να το παρακολουθήσουν προσεκτικά για να εκφράσουν πάλι την educativos. άποψη τους μετά. (Το βίντεο είναι μια ελληνική διαφήμιση για την διατροφή). Όταν τελειώσουν με το βίντεο, τους ζητάει να πουν την άποψή τους. Τους λέει Lunes, 10 de Enero de 2011. 00:08 επίσης ότι αλλαγές στη διατροφή δεν συμβαίνουν μόνο στο Μεξικό αλλά και SIPSE.COM Nacional στην Ελλάδα και σ’ όλο τον κόσμο... Για να δείτε το βίντεο ‘ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΑΣΗ- ΜΠΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ!’ : MÉXICO, DF.- La SEP dio luz http://www .youtube.com/watch ?v=f3pWE 2Eg_cs &feature=related verde a casi 397 productos procesados, muchos de los cuales cambiaron a presentaciones más pequeñas y menos calorías. Διασκευή : Γιοσελίν Ερνάντες Σελίδες: http://www.eluniversal.com.mx/notas/666445.html 22 http://www.sipse.com/noticias/83508--entra-vigor-prohibicion-comida-chatarra-escuelas.html
  • 23. Δραστηριότητα 9 (20’) ακουστική κατανόηση / προφορικού λόγου Παιχνίδι ρόλων 23
  • 24. Η καθηγήτρια τους ζητάει να δουλέψουν με ζευγάρια/κάνοντας ζευγάρια. Τους λέει ότι θα παίξουν ένα παιχνίδι (παιχνίδι ρόλων) και τους δίνει ένα χαρτί με το ρόλο που θα παίξει ο κάθε μαθητής. (Α ή Β). Καθώς υπάρχουν 12 παιδιά στην τάξη, η καθηγήτρια τους δίνει 3 διαφορετικές καταστάσεις για να παίξουν ένα ρόλο. Όταν τα παιδιά έχουν οργανώσει με ποιόν θα δουλέψουν, η καθηγήτρια θα τους μοιράσει τυχαία τους διαφορετικούς ρόλους. Πριν να παίξουν το ρόλο τους, τους ζητάει να γράψουν ένα μικρό διάλογο με την κατάσταση που έχουν, μετά ζητάει εθελοντές για να παίξουν τους ρόλους τους μπροστά στην τάξη... ζητάει μόνο δύο ζευγάρια. Κατάσταση 1 (Ζευγάρι) Α) Τα πέρασες τέλεια στα Χριστούγεννα, έφαγες όλα αυτά που ήθελες και πήρες μερικά κιλά παραπάνω... Ζήτα συμβουλές από τον φίλο/φίλη σου για το πώς να χάσεις τα κιλά... Β) Ο φίλος/η σου πήρε πολλά κιλά τα Χριστούγεννα, σου ζητάει συμβουλές για να τα χάσει, δώσε τις συμβουλές σου... Κατάσταση 2 (Ζευγάρι) 24
  • 25. Α)Είσαι σε ένα εστιατόριο με τον/την φίλο/η σου, παρήγγειλε αυτό που θα φας. Σου αρέσει όμως ένα φαγητό που δεν είναι πολύ «υγιεινό». Όμως ζήτας το αγαπημένο σου φαγητό!! Β) Είσαι σε ένα εστιατόριο με τον/την φίλη/ο σου, τον/την φίλο/η σου και τον προτρέπεις να φάει κάτι πιο υγιεινό από αυτό που έχει διαλέξει και του αρέσει πολύ. Κατάσταση 3 (Ζευγάρι) Α) Πονάει το στομάχι σου γιατί για άλλη μια φορά δεν έφαγες σωστό πρωινό Είσαι στον γιατρό, πες του γιατί δεν σου αρέσει να τρως πρωινό. Β) Είσαι γιατρός. Πες στο παιδί που είναι μαζί σου γιατί είναι σημαντικό για τα παιδιά να τρώνε πρωινό κάθε μέρα... Δραστηριότητα 10 (5’ / αυτοαξιολόγηση) Rubric (για αυτοαξιολόγηση των παιδιών) Για να τελειώσει το μάθημα, η καθηγήτρια ζητάει από τους μαθητές να ξαναπαντήσουν με άλλο χρώμα τις ερωτήσεις που κόλλησε στην πρώτη δραστηριότητα δίπλα στον πίνακα. 25
  • 26. Την ώρα που τα παιδιά γράφουν τις καινούριες απαντήσεις θα κάνουν μια μικρή συζήτηση για να βγάλουν τα παιδιά μόνα τους τα δικά τους συμπεράσματα σχετικά με την διατροφή τους. 26