Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"
1. Урок з етики у 6 класі
на тему:
«Як пов’язані довкілля і здоров’я
людини.
Що означає бути здоровою людиною.
Шкідливі звички»
Підготувала :
вчитель Фастівської ЗОШ І – ІІІ
ступенів № 2
Дячун Т. А.
2. Тема: Як пов’язані довкілля і здоров’я людини.
Що означає бути здоровою людиною.
Шкідливі звички.
Мета: навчати пояснювати взаємозв’язок фізичного і духовного здоров’я
людини;
обґрунтувати необхідність дотримання правил особистої гігієни;
наводити приклади зумовленості здоров’я людини станом довкілля;
розвивати вміння характеризувати шкідливі звички з позицій
фізичного і морального здоров’я людини;
виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя.
Обладнання: засоби мультимедіа; відеоролики з екологічного виховання;
дитячі малюнки; картки із завданнями;
пам’ятка « Заповіді здорового способу життя»;
підручник “Етика” 6клас., Авт… О.Даниленко , О.Пометун.
Епіграф: Здоров’я – найдорожчий скарб.
Народна мудрість.
3. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Створення емоційно- позитивної атмосфери
1.Слово вчителя
Доброго дня, діти. Ми продовжуємо з вами захоплюючу подорож
стежинами чарівної країни Етики.
Сьогодні на уроці ми
- закріпимо уже відомі нам поняття про людину як частину природи;
- дізнаємось, як пов’язані спосіб життя та здоров’я людини;
- виконаємо цікаві та творчі завдання;
- навчимося робити висновки;
- а ще ми поспілкуємося, помалюємо і просто позмагаємося.
2. Етичний заряд
Діти, давайте візьмемося за руки, відчуємо тепло долонь. Нехай добро, яке
випромінює кожен з нас, щирість, тепло наших сердець передасться через
руки, і кожен зрозуміє, що у важку хвилину ми завжди підтримаємо одне
одного і допоможемо. На всі проблеми будемо дивитися з оптимізмом і
разом вирішувати їх.
3. Ознайомлення учнів з системою оцінювання на уроці.
ІІ. Повторення вивченого
1.Вчитель
На минулому уроці ми з вами говорили про моральні правила відносин між
людиною та природою, зрозуміли, що природа вимагає до себе шанобливого
4. становлення, тому що людина лише частинка Всесвіту. Ставлення до
природи є ознакою моральності людини.
2. Перевірка домашнього завдання
Готуючись до уроку, ви повторювали матеріал, малювали малюнки. Вам
потрібно було поміркувати над певними екологічними проблемами.
Бесіда
1)Що вам спадає на думку, коли ви думаєте про природу?
2) Які найважливіші екологічні проблеми ви можете назвати?
3)Якби вам пощастило розв’язати одну екологічну проблему, якою вона була
б?
3. Коментований перегляд відеороликів з екологічного виховання.
4.Звернення - лист від живої природи до людини(додаток до
уроку).
Висновок. Отже, природа – це життя, майбутнє наше і наших дітей. Чисте
повітря, чиста вода, чисте місто, чиста країна.
І саме від дбайливого ставлення до природи, в першу чергу, залежить
здоров’я людини. Забруднюючи довкілля, людина шкодить сама собі, своєму
здоров’ю.
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення навчального матеріалу
1.Повідомлення теми, мети завдань уроку.
Немає нічого важливішого, ніж здоров’я людини. Саме тому тема нашого
сьогоднішнього уроку є теж надзвичайно важливою.
5. Ми з вами дізнаємось:
-як пов’язаний спосіб життя та здоров’я людини;
-що слід робити, щоб бути здоровим;
-який вплив мають шкідливі звички на здоров’я людини та як їх уникнути.
Початок гри «Рюкзачок»
Протягом уроку учні стисло записують ті мудрі думки, які на їхню думку, є
найбільш цікавими та корисними.
2.Робота з епіграфом.
«Здоров’я - найдорожчий скарб»
1)Як ви розумієте цю народну мудрість?
2)Які ще прислів’я, приказки про здоров’я вам відомі?
Вчитель
Як бачимо, найціннішим для кожної людини є її здоров'я. Але чи завжди ми
замислюємось над тим, як впливає на здоров'я наш спосіб життя? Чи не
шкодить нам бездумне споживання благ сучасної цивілізації? Адже з
розвитком техніки людина менше рухається, м’язи стають слабкими,
млявими, а звідси апатія, небажання вчитися, працювати, жити повноцінним
життям.
Висновок
Існує закономірність: чим більш людина розвинена духовно і розумово, тим
ясніше вона розуміє, що здоров’я – це цінність, яку треба берегти.
3.Робота в групах.
Методика незакінченого речення.
6. Вчитель.
Доповнивши речення, ми з вами зможемо краще усвідомити зв’язок довкілля
і здоров'я людини.
1)Коли я йду вулицею, де багато дерев і машин у мене починає…(боліти
голова, я задихаюсь), тому що (не вистачає кисню).
2)У парковій зоні, у лісі я почуваюся (краще), тому що…(там відсутні
вихлопні гази, заводські труби).
3)Коли я знаходжусь у кімнаті, де палять, у мене…(починає боліти голова і
серце) тому що (дим шкідливий для людського життя).
4)Коли сонце сідає і настає ніч, мій організм…(потребує відпочинку, бо в
природі все засинає).
5)Коли я чую спів птахів у лісі, мені стає…(добре, спокійно), бо (спів птахів
впливає на нашу нервову систему і заспокоює її).
6)Якщо людина вдихає забруднене повітря, це може викликати…(рак легенів
та інші захворювання).
Висновок. Отже, діти, ми з вами живемо в епоху, коли турбота про здоров'я
стала ознакою культурної людини.
4. Створення асоціативного куща
Слово вчителя.
Що ж означає бути здоровою людиною? Які показники міцного здоров'я?
Ви вже знайомі з таким видом роботи, як асоціативний кущ.
–З чим асоціюється у вас вислів «здорова людина»? Доповніть свої відповіді,
опрацювавши останній абзац завд.4.(с.65). – Які ще показники міцного
здоров'я людини ви можете назвати?
хороший апетит міцний сон висока працездатність
7. гарний настрій Здорова людина творча активність
радісне світосприйняття гармонійний розвиток фізичних і духовних якостей
5.Аналіз ситуацій(робота в групах)
Слово вчителя.
Однією з ланок асоціативного куща був вислів: гармонійний розвиток
духовних і фізичних якостей людини.
Як же пов’язане фізичне, духовне і психічне здоров'я? Допоможуть нам
розібратися в цьому наступні ситуації.
1)Учениця Оксана посварилася зі своєю подругою Оленою, бо була
незадоволена тим, що Оленка розповіла всім в класі про її секрет.
Оленка прийшла до школи втомлена, з головним болем, роздратована. ,
Як ви думаєте чому?
(Вона переживала,тому що скоїла недобре, могла погано спати,в результаті
стомленість, роздратованість, головний біль).
2)Богдан сьогодні не вивчив вірша. Він сидів і тремтів, щоб його не
викликали. Йому було б соромно отримати погану оцінку. Раптом він весь
почервонів, і йому стало погано.
Чому?
(Коли ми нервуємося, боїмося чогось, у нас піднімається тиск, пульс стає
нерівномірним).
3)Марія сьогодні побачила у сусідки календарик, який давно хотіла
придбати. Сусідка вийшла на перерву, а календ арик залишився. Марія
непомітно поклала його у свій щоденник. Коли сусідка по парті повернулася,
вона вже забула про свій календарик… А Марійка знервувалася, і в неї почав
8. боліти живіт.
(Марія скоїла поганий вчинок, від цього вона нервується, а від нервів може
заболіти будь-який орган людини).
Вчитель: Ми з вами з’ясували, що наше фізичне здоров'я залежить від
духовного і психічного стану людини.
Недарма існує вислів: «Не роби нікому нічого поганого і будеш
здоровим». Чому? ( Тому що інші люди не будуть викидати на тебе свою
негативну енергію )
Діти, щоб бути здоровою людиною, потрібно вести здоровий спосіб життя.
На якому уроці ви теж зверталися до цієї проблеми?
Як ви розумієте цей вислів?
Здоровий спосіб життя – це постійне дотримання і здійснення людиною
сукупності заходів, спрямованих на зміцнення всього організму і
підвищення якості життя.
6. Гра « Правда – неправда»
Вчитель
Яких же умов слід дотримуватись, щоб бути здоровим? Якщо те, що я кажу,
ви вважаєте правильним твердженням, підніміть червону картку, якщо
неправильним – синю.
1) Загартовування
2) Гармонія з природою.
3) Паління.
4)Переїдання.
5)Дотримання розпорядку дня.
6)Намагатися якнайменше рухатися.
7)Займатися спортом.
8)Щоб бути здоровим, достатньо дивитися телепередачі про здоров’я і
читати відповідну літературу.
9) Вживати алкоголь і наркотики.
9. 7. Бесіда з учнями
1)Як можна назвати звички, почувши про які, ви підняли червоні картки?
(Гарні звички)
2)Яка користь від гарних звичок?
Висновок. Гарні звички - це те, що приносить задоволення і радість,
зміцнює здоров’я, формує здоровий спосіб життя.
3)А які ви знаєте шкідливі звички?
Висновок. Шкідливі звички – це звички, небезпечні для здоров’я.
8. Робота в групах
(Самостійне опрацювання матеріалу підручника)
1).Завдання для 1 групи.
Із завдання 8 ( с. 67)самостійно прочитати відомості про шкідливість паління.
Запитання: Яку шкоду приносить організму людині паління?
2). Завдання для 2 групи.
Із завдання8 ( с. 67) самостійно прочитайте про шкідливу звичку – алкоголь.
Запитання: Чому алкоголізм вважається найпоширенішим ворогом здоров’я?
3). Завдання для 3 групи.
Із завдання 8 (с. 67-68 ) самостійно прочитати відомості при небезпеку
наркоманії.
Запитання:Чому наркоманія це хвороба, яка знищує людську особистість?
9. Бесіда з учителем.
1) Яке головне правило профілактики наркоманії?
(Не пробувати жодного разу жоден із наркотиків і навіть не доторкатися до
них)
2) Якщо у вас будуть виникати подібні проблеми, до кого ви будете
звертатися за порадою?
10. IV.Узагальнення
1.«Калейдоскоп мудрих думок»
Завершення гри «Рюкзачок»
- На початку уроку ви почали збирати мудрі думки, які почули на уроці.
Послухаємо і складемо в наш «рюкзачок»
2. Узагальнююче слово вчителя.
Діти , ми багато про що поговорили на уроці. Кожен з вас взяв з уроку
те, що допоможе йому у житті. Свідченням цього є наш «рюкзачок» , який ми
будемо поповнювати на наступних уроках.
Я сподіваюсь, що висновки, які ви зробили, допоможуть вам вести
здоровий спосіб життя , жити в злагоді з природою, уникати шкідливих
звичок.
А психологи нам радять:
- володіти собою.
- пізнавати себе.
- навчитися керувати своїми емоціями і вчинками.
Саме про це ми будемо з вами говорити на наступному уроці.
А я передаю кожному з вас частинку природи, цей листочок із заповідями
здорового способу життя.
Друже, щоб здоровим бути,
Треба навички здобути,
Про здоров’я піклуватись,
Перш за все не лінуватись,
І дружити з спортом,
Рідко ласувати тортом,
Воду крижану не пити,
І ніколи не палити.
Щоб знешкодити мікроби,
11. Руки мий щоразу чисто,
Не забудь щоденно їсти,
Овочі та фрукти різні-
Всі вони тобі корисні.
Вранці й ввечері, мій любий,
Завжди, завжди ти чисть зуби.
3. Оцінювання
V. Домашнє завдання
Урок 11(Завдання 1, с.68)
1.Працюючи в групах, підготувати короткі виступи (0,5-1 хв) на теми:
1) Чому весь світ пропагує здоровий спосіб життя?
2)Які основні шляхи зміцнення здоров’я?
3)Чому наркотики називають «білою смертю»?