SlideShare a Scribd company logo
1 of 25
RPH TRANSFORMASI
SK SENTUL UTAMA
PERKONGSIAN AMALAN TERBAIK
ISU
Guru menghadapi kesukaran untuk
menyediakan RPH yang lengkap m
erangkumi elemen-elemen pe
mbelajaran abad ke 21
Guru menghadapi kesukaran merancang
aktiviti pembelajaran abad ke 21
01
02
03
Perancangan pengajaran guru kurang m
eningkatkan pencapaian tahap pe
nguasaan murid
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
Pelan Intervensi
Transformasi
Sekolah
(PInTaS)
3
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
RPH TRANSFORMASI
KERANGKA KONSEP
 MODUL OP KK
 PROFESSIONAL LEARNING
COMMUNITY (PLC)
 APLIKASI PEMBELAJARAN ABAD
KE 21 LEBIH BERKESAN
4
BAHASA MELAYU
JAWI
ENGLISH
MANUAL
O.P & K.K
PLC
RPH
TRANSFORMASI
PENGENALAN
“RPH TRANSFORMASI’
Rancangan Pengajaran dan Pemudahcaraan Harian Transformasi (RPH
Transformasi) merupakan RPH yang menggunakan fungsi ‘drop-down list’
dalam ‘Microsoft Office Word’. RPH Transformasi adalah transformasi
penulisan RPH yang lebih seragam tanpa meminggirkan elemen-elemen
PAK 21 sekaligus selari dengan Pelan Pembangungan Pendidikan
Malaysia 2013-2025. RPH Transformasi menfokuskan kepada tiga ciri
utama iaitu mudah, tepat dan cepat.
“ “
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
OBJEKTIF RPH TRANSFORMASI
01
02
03
04
Memudahkan guru-guru merancang PdPc dalam aspek
penulisan perancangan pengajaran yang lebih mudah
dan tersusun.
Membantu guru merancang PdPc bertepatan dengan
elemen-elemen PAK 21 yang menjurus kepada
kemenjadian murid.
Meningkatkan kualiti guru dalam pelaksanaan
pengajaran berkesan dan cemerlang.
Menghasilkan murid yang berkualiti melalui
perancangan yang berkualiti
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
RPH TRANSFORMASI
MUDAH
Guru tidak perlu menaip
semua maklumat dalam
RPH.
Mudah untuk menulis RPH
yang lengkap dengan semua
elemen yang dihasratkan oleh
KPM.
Mudah untuk guru mengubah
atau menambahbaik RPH.
Mudah untuk berkongsi RPH
kepada sesiapa yang
berkeperluan di mana sahaja
dan bila-bila masa sahaja.
01
02
03
04
05
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
1. Tema
2. Tajuk
3. Kod Standard Kandungan
4. Kod Standard Pembelajaran
5. Objektif Pembelajaran
6. Kriteria Kejayaan
7. Konsep
8. Rangka Pengajaran (Pemula,
Aktiviti Utama, Penutup)
9. Tindakan Susulan Murid
(Pemulihan, Pengukuhan,
Pengayaan)
10. Impak
11. Refleksi
1. Mata Pelajaran
2. Kelas
3. Tarikh
4. Masa mula dan tamat
5. Tempoh
6. Hari
7. Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
8. Nilai Murni
9. Aspirasi Murid
10. Bahan Bantu Belajar (BBM)
11. Pembelajaran Kooperatif
12. Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
13. Pentaksiran
Guru perlu menaip sendiri
Guru hanya perlu memilih
daripada ‘drop-down list
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
RPH TRANSFORMASI
CEPAT
Guru boleh memilih sahaja
maklumat semasa
merancang RPH sekaligus
menjimatkan masa.
Maklumat yang umum
telah tersedia dan tidak
perlu ditulis atau ditaip oleh
guru
Perkongsian aktiviti kepada
rakan guru lebih cepat
01
02
03
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
RPH TRANSFORMASI
ELEMEN YANG BOLEH DIPILIH MELALUI ‘DROPDOWN LIST’
Mata Pelajaran Kelas
Masa Mula dan
Masa Tamat
Pembelajaran
Kooperatif
RPH TRANSFORMASI
ELEMEN YANG BOLEH DIPILIH MELALUI ‘DROPDOWN LIST’
Kemahiran Berfikir
Aras Tinggi
(KBAT)
Pentaksiran Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Refleksi
RPH TRANSFORMASI
ELEMEN BAHARU
Panduan Aktiviti PAK 21
RPH TRANSFORMASI
TEPAT
Menepati elemen
Pembelajaran Abad Ke 21
Menepati kehendak Pelan
Pembangunan Pendidikan Malaysia
2013-2025
Menepati elemen Standard 4
SKPMg2
01
02
03
RPH
TRANSFORMASI
Dihasilkan dalam tiga
bentuk iaitu RPH
Transformasi BM,
RPH Transformasi
English dan RPH
Transformasi Jawi.
VERSI BM
VERSI ENGLISH VERSI JAWI
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
CONTOH PENULISAN
RPH TRANSFORMASI
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
KAJIAN RINTIS
RPH TRANSFORMASI
Mengenalpasti isu baru yang
timbul.
PENAMBAHBAIKAN
40 ORANG GURU SK SENTUL UTAMA.
SAMPEL
• Guru menghadapi kesukaran untuk
menyediakan RPH lengkap m
erangkumi elemen-elemen PA
K 21
• Guru menghadapi kesukaran
merancang aktiviti PAK 21
• Perancangan pengajaran guru
kurang meningkatkan tahap
penguasaan murid
ISU
• Guru merancang pengajaran
menggunakan RPH
Transformasi
• Guru membuat refleksi.
• Guru menjawab soal selidik
PELAKSANAAN
• Keberkesanan penggunaan
RPH Transformasi.
ANALISIS DATA
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
1. Pelaksanaan RPH Transformasi
memudahkan saya merancang PdPc saya
setiap hari
2. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu
saya memahami Pembelajaran Abad ke-21
dengan lebih baik
3. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu
saya merancang PdPc berdasarkan
Pembelajaran Abad Ke 21
4. Pelaksanaan RPH Transformasi meningkat
kan keyakinan saya untuk merancang PdPc
dengan lebih baik
5. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu
saya mempelbagaikan pendekatan PdPc
saya seiring dengan Pembelajaran Abad Ke
21
ANALISIS DATA
KONSTRUK SOAL SELIDIK
KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI
6. Saya lebih mudah menghantar RPH setelah
menggunakan RPH Transformasi
7. RPH Transformasi lebih mudah disediakan
dan memberi lebih masa kepada saya
melakukan kerja-kerja lain
8. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu
saya menulis objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan dengan S.M.A.R.T
9. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu
saya melaksanakan pembelajaran
kooperatif dengan lebih baik
10. Pelaksanaan RPH Transformasi
menjadikan pengajaran lebih menarik dan
menarik minat murid
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
ANALISIS DATA
SUARA GURU KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI
0
8.6
91.4
0
20
40
60
80
100
TIDAK
SETUJU
KURANG
SETUJU
SETUJU
91.4 % guru bersetuju bahawa RPH Transformasi
memudahkan guru merancang PdPc setiap hari.
0
11.4
88.6
0
20
40
60
80
100
TIDAK
SETUJU
KURANG
SETUJU
SETUJU
88.6 % guru bersetuju bahawa RPH Transformasi
membantu guru merancang PdPc berdasarkan
Pembelajaran Abad ke 21
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
ANALISIS DATA
SUARA GURU KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI
94.3 % guru bersetuju bahawa RPH Transformasi
membantu guru menulis objektif pembelajaran
dan kriteria kejayaan dengan S.M.A.R.T
0
5.7
94.3
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
TIDAK SETUJU KURANG
SETUJU
SETUJU
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
ANALISIS DATA
SUARA GURU KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
SETUJU KURANG SETUJU SETUJU
0.29 %
10.57 %
89.14 %
PERATUS
(%)
KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
IMPAK RPH TRANSFORMASI
KEBERKESANAN KEPADA MURID
UPSR
78.72
81.67
77
77.5
78
78.5
79
79.5
80
80.5
81
81.5
82
Peratus Keseluruhan Penguasaan
Minimum
95.7
95
94.6
94.8
95
95.2
95.4
95.6
95.8
Peratus Penguasaan Minimum (BM Pem)
97.9
96.7
96
96.2
96.4
96.6
96.8
97
97.2
97.4
97.6
97.8
98
Peratus Penguasaan Minimum (BM Pen)
97.9
93.3
91
92
93
94
95
96
97
98
99
Peratus Penguasaan Minimum (BI Pem)
93.6
91.7
90.5
91
91.5
92
92.5
93
93.5
94
Peratus Penguasaan Minimum (BI Pen)
95.7
98.3
94
94.5
95
95.5
96
96.5
97
97.5
98
98.5
Peratus Penguasaan Minimum (Sains)
78.7
85
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
Peratus Penguasaan Minimum (Math)
2017
2018
22
IMPAK RPH TRANSFORMASI KEPADA
PEMBELAJARAN ABAD KE 21
HOT SEAT / GOLDFISH BOWL QUIZIZZ / FROG VLE
EKSPERIMEN
GURU MERANCANG DAN MELAKSANAKAN
PdPc PAK 21
ONE STAY, THREE STRAY
RUMUSAN
RPH TRANSFORMASI
Guru yang berkualiti
dalam PdPc bermula
dengan perancangan
yang berkualiti dan
tersusun
GURU BERKUALITI
Pembelajaran yang
membentuk kemenjadian
murid memerlukan
perancangan yang teliti
dan menyeluruh
merangkumi aspek
penting pendidikan kini
seperti Pembelajaran
Abad Ke 21, Kemahiran
Berfikir Aras Tinggi dan
Pembelajaran Kooperatif.
KEMENJADIAN MURID
Pembelajaran
berfokuskan murid ini
menuntut para guru bijak
dan kreatif dalam
merancang PdPc. RPH
Transformasi menjadi
salah satu ‘one stop
centre’ untuk guru
merancang PdPc PAK
21.
PEMBELAJARAN ABAD
KE 21 (PAK 21)
R
P
H
T
R
A
N
S
F
O
R
M
A
S
I
TERIMA KASIH
DARI WARGA SK SENTUL UTAMA
TERAJU TRANSFORMASI
PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
RPH TRANSFORMASI_SKSU 2021.pptx

More Related Content

Similar to RPH TRANSFORMASI_SKSU 2021.pptx

Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011
Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011
Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011
Saripah Ahmad Mozac
 
Minit curai program penataran pengurusan perubahan pppm
Minit curai program penataran pengurusan perubahan pppmMinit curai program penataran pengurusan perubahan pppm
Minit curai program penataran pengurusan perubahan pppm
Sari naz
 
PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...
PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...
PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...
AndikaPutrar2
 
PENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptx
PENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptxPENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptx
PENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptx
melsaliyasakarinasar
 
21. rika wulandari (06111404021)
21. rika wulandari (06111404021)21. rika wulandari (06111404021)
21. rika wulandari (06111404021)
Dewi_Sejarah
 
Pelan strategik kursus guru besar
Pelan strategik  kursus guru besarPelan strategik  kursus guru besar
Pelan strategik kursus guru besar
nazriabllah
 

Similar to RPH TRANSFORMASI_SKSU 2021.pptx (20)

Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011
Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011
Ppt ucap utama oleh tkppm sppk dalam pgc 2011
 
Minit curai program penataran pengurusan perubahan pppm
Minit curai program penataran pengurusan perubahan pppmMinit curai program penataran pengurusan perubahan pppm
Minit curai program penataran pengurusan perubahan pppm
 
0. Paparan, 17%3A3%3A2022.pptx
0. Paparan, 17%3A3%3A2022.pptx0. Paparan, 17%3A3%3A2022.pptx
0. Paparan, 17%3A3%3A2022.pptx
 
PROGRAM INDUKSI GURU PEMULA
PROGRAM INDUKSI GURU PEMULAPROGRAM INDUKSI GURU PEMULA
PROGRAM INDUKSI GURU PEMULA
 
PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...
PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...
PPT- kelompok 4- Prinsip Pengajaran dan Asesmen yang Efektif I di Sekolah Men...
 
PENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptx
PENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptxPENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptx
PENYUSUNAN RPP KURIKULUM 2013 (Berdasarkan SE No 14 Tahun 2019).pptx
 
03. panduan pengembangan rpp rph final-bersih
03. panduan pengembangan rpp rph final-bersih03. panduan pengembangan rpp rph final-bersih
03. panduan pengembangan rpp rph final-bersih
 
Desain Perencanaan Pembelajaran.pptx
Desain Perencanaan Pembelajaran.pptxDesain Perencanaan Pembelajaran.pptx
Desain Perencanaan Pembelajaran.pptx
 
21. rika wulandari (06111404021)
21. rika wulandari (06111404021)21. rika wulandari (06111404021)
21. rika wulandari (06111404021)
 
Jerayawara sip+ dan_sisc+_jpn_perlis[1]
Jerayawara sip+ dan_sisc+_jpn_perlis[1]Jerayawara sip+ dan_sisc+_jpn_perlis[1]
Jerayawara sip+ dan_sisc+_jpn_perlis[1]
 
Modul Pendampingan Penguatan Literasi.pdf
Modul Pendampingan Penguatan Literasi.pdfModul Pendampingan Penguatan Literasi.pdf
Modul Pendampingan Penguatan Literasi.pdf
 
IPA SMP_KK C.pdf
IPA SMP_KK C.pdfIPA SMP_KK C.pdf
IPA SMP_KK C.pdf
 
Analisis silabus rpp
Analisis silabus rppAnalisis silabus rpp
Analisis silabus rpp
 
Bab i
Bab iBab i
Bab i
 
PPT Modul 5.pptx
PPT Modul 5.pptxPPT Modul 5.pptx
PPT Modul 5.pptx
 
Pelan strategik kursus guru besar
Pelan strategik  kursus guru besarPelan strategik  kursus guru besar
Pelan strategik kursus guru besar
 
Penilaian kinerja guru
Penilaian kinerja guruPenilaian kinerja guru
Penilaian kinerja guru
 
Modul lat transisi
Modul lat transisiModul lat transisi
Modul lat transisi
 
Lesson plan
Lesson plan Lesson plan
Lesson plan
 
00. Materi Pengelolaan Pembelajaran.pptx
00. Materi Pengelolaan Pembelajaran.pptx00. Materi Pengelolaan Pembelajaran.pptx
00. Materi Pengelolaan Pembelajaran.pptx
 

More from CgRafiq

MANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINE
MANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINEMANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINE
MANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINE
CgRafiq
 
PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023
PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023
PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023
CgRafiq
 
PENATARAN KBAT.pdf
PENATARAN KBAT.pdfPENATARAN KBAT.pdf
PENATARAN KBAT.pdf
CgRafiq
 
TRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptx
TRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptxTRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptx
TRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptx
CgRafiq
 
CUP SN 6P 2022.pptx
CUP SN 6P 2022.pptxCUP SN 6P 2022.pptx
CUP SN 6P 2022.pptx
CgRafiq
 
02a- Haiwan Vertebrata.pptx
02a- Haiwan Vertebrata.pptx02a- Haiwan Vertebrata.pptx
02a- Haiwan Vertebrata.pptx
CgRafiq
 

More from CgRafiq (9)

MANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINE
MANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINEMANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINE
MANUAL_PENGGUNA_SEKOLAH_SISTEM SALAH LAKU MURID SECARA ONLINE
 
PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023
PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023
PENANDAAN SEKOLAH RENDAH PENTAKSIRAN KEWANGAN DAN LITERASI 2023
 
PENATARAN KBAT.pdf
PENATARAN KBAT.pdfPENATARAN KBAT.pdf
PENATARAN KBAT.pdf
 
TRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptx
TRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptxTRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptx
TRANSISI TAHUN 1 slide GB.pptx
 
CUP SN 6P 2022.pptx
CUP SN 6P 2022.pptxCUP SN 6P 2022.pptx
CUP SN 6P 2022.pptx
 
02c- Tuas.pptx
02c- Tuas.pptx02c- Tuas.pptx
02c- Tuas.pptx
 
02a- Haiwan Vertebrata.pptx
02a- Haiwan Vertebrata.pptx02a- Haiwan Vertebrata.pptx
02a- Haiwan Vertebrata.pptx
 
02d- Bunyi.pptx
02d- Bunyi.pptx02d- Bunyi.pptx
02d- Bunyi.pptx
 
PENGURUSAN EKOSISTEM - latest 17 Jun.pptx
PENGURUSAN EKOSISTEM - latest 17 Jun.pptxPENGURUSAN EKOSISTEM - latest 17 Jun.pptx
PENGURUSAN EKOSISTEM - latest 17 Jun.pptx
 

Recently uploaded

HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.pptHAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
nabilafarahdiba95
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
novibernadina
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
JarzaniIsmail
 

Recently uploaded (20)

Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
 
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
PPT PENDIDIKAN KELAS RANGKAP MODUL 3 KELOMPOK 3.pptx
PPT PENDIDIKAN KELAS RANGKAP MODUL 3 KELOMPOK 3.pptxPPT PENDIDIKAN KELAS RANGKAP MODUL 3 KELOMPOK 3.pptx
PPT PENDIDIKAN KELAS RANGKAP MODUL 3 KELOMPOK 3.pptx
 
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusiaKonseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
 
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdfAksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.pptHAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
 
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptxMemperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
 
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMKAksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
 
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
 
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanProgram Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
 
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
 
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptxPrakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
 
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan BerkelanjutanTopik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
 

RPH TRANSFORMASI_SKSU 2021.pptx

  • 1. RPH TRANSFORMASI SK SENTUL UTAMA PERKONGSIAN AMALAN TERBAIK
  • 2. ISU Guru menghadapi kesukaran untuk menyediakan RPH yang lengkap m erangkumi elemen-elemen pe mbelajaran abad ke 21 Guru menghadapi kesukaran merancang aktiviti pembelajaran abad ke 21 01 02 03 Perancangan pengajaran guru kurang m eningkatkan pencapaian tahap pe nguasaan murid R P H T R A N S F O R M A S I
  • 4. RPH TRANSFORMASI KERANGKA KONSEP  MODUL OP KK  PROFESSIONAL LEARNING COMMUNITY (PLC)  APLIKASI PEMBELAJARAN ABAD KE 21 LEBIH BERKESAN 4 BAHASA MELAYU JAWI ENGLISH MANUAL O.P & K.K PLC RPH TRANSFORMASI
  • 5. PENGENALAN “RPH TRANSFORMASI’ Rancangan Pengajaran dan Pemudahcaraan Harian Transformasi (RPH Transformasi) merupakan RPH yang menggunakan fungsi ‘drop-down list’ dalam ‘Microsoft Office Word’. RPH Transformasi adalah transformasi penulisan RPH yang lebih seragam tanpa meminggirkan elemen-elemen PAK 21 sekaligus selari dengan Pelan Pembangungan Pendidikan Malaysia 2013-2025. RPH Transformasi menfokuskan kepada tiga ciri utama iaitu mudah, tepat dan cepat. “ “ R P H T R A N S F O R M A S I
  • 6. OBJEKTIF RPH TRANSFORMASI 01 02 03 04 Memudahkan guru-guru merancang PdPc dalam aspek penulisan perancangan pengajaran yang lebih mudah dan tersusun. Membantu guru merancang PdPc bertepatan dengan elemen-elemen PAK 21 yang menjurus kepada kemenjadian murid. Meningkatkan kualiti guru dalam pelaksanaan pengajaran berkesan dan cemerlang. Menghasilkan murid yang berkualiti melalui perancangan yang berkualiti R P H T R A N S F O R M A S I
  • 7. RPH TRANSFORMASI MUDAH Guru tidak perlu menaip semua maklumat dalam RPH. Mudah untuk menulis RPH yang lengkap dengan semua elemen yang dihasratkan oleh KPM. Mudah untuk guru mengubah atau menambahbaik RPH. Mudah untuk berkongsi RPH kepada sesiapa yang berkeperluan di mana sahaja dan bila-bila masa sahaja. 01 02 03 04 05 R P H T R A N S F O R M A S I
  • 8. 1. Tema 2. Tajuk 3. Kod Standard Kandungan 4. Kod Standard Pembelajaran 5. Objektif Pembelajaran 6. Kriteria Kejayaan 7. Konsep 8. Rangka Pengajaran (Pemula, Aktiviti Utama, Penutup) 9. Tindakan Susulan Murid (Pemulihan, Pengukuhan, Pengayaan) 10. Impak 11. Refleksi 1. Mata Pelajaran 2. Kelas 3. Tarikh 4. Masa mula dan tamat 5. Tempoh 6. Hari 7. Elemen Merentas Kurikulum (EMK) 8. Nilai Murni 9. Aspirasi Murid 10. Bahan Bantu Belajar (BBM) 11. Pembelajaran Kooperatif 12. Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 13. Pentaksiran Guru perlu menaip sendiri Guru hanya perlu memilih daripada ‘drop-down list R P H T R A N S F O R M A S I
  • 9. RPH TRANSFORMASI CEPAT Guru boleh memilih sahaja maklumat semasa merancang RPH sekaligus menjimatkan masa. Maklumat yang umum telah tersedia dan tidak perlu ditulis atau ditaip oleh guru Perkongsian aktiviti kepada rakan guru lebih cepat 01 02 03 R P H T R A N S F O R M A S I
  • 10. RPH TRANSFORMASI ELEMEN YANG BOLEH DIPILIH MELALUI ‘DROPDOWN LIST’ Mata Pelajaran Kelas Masa Mula dan Masa Tamat Pembelajaran Kooperatif
  • 11. RPH TRANSFORMASI ELEMEN YANG BOLEH DIPILIH MELALUI ‘DROPDOWN LIST’ Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Pentaksiran Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Refleksi
  • 13. RPH TRANSFORMASI TEPAT Menepati elemen Pembelajaran Abad Ke 21 Menepati kehendak Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia 2013-2025 Menepati elemen Standard 4 SKPMg2 01 02 03
  • 14. RPH TRANSFORMASI Dihasilkan dalam tiga bentuk iaitu RPH Transformasi BM, RPH Transformasi English dan RPH Transformasi Jawi. VERSI BM VERSI ENGLISH VERSI JAWI R P H T R A N S F O R M A S I
  • 16. KAJIAN RINTIS RPH TRANSFORMASI Mengenalpasti isu baru yang timbul. PENAMBAHBAIKAN 40 ORANG GURU SK SENTUL UTAMA. SAMPEL • Guru menghadapi kesukaran untuk menyediakan RPH lengkap m erangkumi elemen-elemen PA K 21 • Guru menghadapi kesukaran merancang aktiviti PAK 21 • Perancangan pengajaran guru kurang meningkatkan tahap penguasaan murid ISU • Guru merancang pengajaran menggunakan RPH Transformasi • Guru membuat refleksi. • Guru menjawab soal selidik PELAKSANAAN • Keberkesanan penggunaan RPH Transformasi. ANALISIS DATA R P H T R A N S F O R M A S I
  • 17. 1. Pelaksanaan RPH Transformasi memudahkan saya merancang PdPc saya setiap hari 2. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu saya memahami Pembelajaran Abad ke-21 dengan lebih baik 3. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu saya merancang PdPc berdasarkan Pembelajaran Abad Ke 21 4. Pelaksanaan RPH Transformasi meningkat kan keyakinan saya untuk merancang PdPc dengan lebih baik 5. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu saya mempelbagaikan pendekatan PdPc saya seiring dengan Pembelajaran Abad Ke 21 ANALISIS DATA KONSTRUK SOAL SELIDIK KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI 6. Saya lebih mudah menghantar RPH setelah menggunakan RPH Transformasi 7. RPH Transformasi lebih mudah disediakan dan memberi lebih masa kepada saya melakukan kerja-kerja lain 8. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu saya menulis objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan S.M.A.R.T 9. Pelaksanaan RPH Transformasi membantu saya melaksanakan pembelajaran kooperatif dengan lebih baik 10. Pelaksanaan RPH Transformasi menjadikan pengajaran lebih menarik dan menarik minat murid R P H T R A N S F O R M A S I
  • 18. ANALISIS DATA SUARA GURU KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI 0 8.6 91.4 0 20 40 60 80 100 TIDAK SETUJU KURANG SETUJU SETUJU 91.4 % guru bersetuju bahawa RPH Transformasi memudahkan guru merancang PdPc setiap hari. 0 11.4 88.6 0 20 40 60 80 100 TIDAK SETUJU KURANG SETUJU SETUJU 88.6 % guru bersetuju bahawa RPH Transformasi membantu guru merancang PdPc berdasarkan Pembelajaran Abad ke 21 R P H T R A N S F O R M A S I
  • 19. ANALISIS DATA SUARA GURU KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI 94.3 % guru bersetuju bahawa RPH Transformasi membantu guru menulis objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan S.M.A.R.T 0 5.7 94.3 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 TIDAK SETUJU KURANG SETUJU SETUJU R P H T R A N S F O R M A S I
  • 20. ANALISIS DATA SUARA GURU KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 SETUJU KURANG SETUJU SETUJU 0.29 % 10.57 % 89.14 % PERATUS (%) KEBERKESANAN RPH TRANSFORMASI R P H T R A N S F O R M A S I
  • 21. IMPAK RPH TRANSFORMASI KEBERKESANAN KEPADA MURID UPSR 78.72 81.67 77 77.5 78 78.5 79 79.5 80 80.5 81 81.5 82 Peratus Keseluruhan Penguasaan Minimum 95.7 95 94.6 94.8 95 95.2 95.4 95.6 95.8 Peratus Penguasaan Minimum (BM Pem) 97.9 96.7 96 96.2 96.4 96.6 96.8 97 97.2 97.4 97.6 97.8 98 Peratus Penguasaan Minimum (BM Pen) 97.9 93.3 91 92 93 94 95 96 97 98 99 Peratus Penguasaan Minimum (BI Pem) 93.6 91.7 90.5 91 91.5 92 92.5 93 93.5 94 Peratus Penguasaan Minimum (BI Pen) 95.7 98.3 94 94.5 95 95.5 96 96.5 97 97.5 98 98.5 Peratus Penguasaan Minimum (Sains) 78.7 85 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 Peratus Penguasaan Minimum (Math) 2017 2018
  • 22. 22 IMPAK RPH TRANSFORMASI KEPADA PEMBELAJARAN ABAD KE 21 HOT SEAT / GOLDFISH BOWL QUIZIZZ / FROG VLE EKSPERIMEN GURU MERANCANG DAN MELAKSANAKAN PdPc PAK 21 ONE STAY, THREE STRAY
  • 23. RUMUSAN RPH TRANSFORMASI Guru yang berkualiti dalam PdPc bermula dengan perancangan yang berkualiti dan tersusun GURU BERKUALITI Pembelajaran yang membentuk kemenjadian murid memerlukan perancangan yang teliti dan menyeluruh merangkumi aspek penting pendidikan kini seperti Pembelajaran Abad Ke 21, Kemahiran Berfikir Aras Tinggi dan Pembelajaran Kooperatif. KEMENJADIAN MURID Pembelajaran berfokuskan murid ini menuntut para guru bijak dan kreatif dalam merancang PdPc. RPH Transformasi menjadi salah satu ‘one stop centre’ untuk guru merancang PdPc PAK 21. PEMBELAJARAN ABAD KE 21 (PAK 21) R P H T R A N S F O R M A S I
  • 24. TERIMA KASIH DARI WARGA SK SENTUL UTAMA TERAJU TRANSFORMASI PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA