1. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ- ΠΑΡΧΑΡΙΔΟΥ ΕΜΜΕΛΕΙΑ
3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΓΚΑΔΑ
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΕΝΑΡΙΟ
1.Τίτλος: «Είσαι αυτόπτης μάρτυρας ενός τροχαίου ατυχήματος.
Περίγραψέ το / Αφηγήσου το»
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Νεοελληνική Γλώσσα: Εν. 3η: Περιγραφή (σ. 43 κ.εξ.) – Αφήγηση (σ.
47 κ.εξ.)
Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή (Ενότητα 6η: Κοινωνικά
Προβλήματα-Τροχαία Ατυχήματα)
3.Στόχοι
Γνωστικοί
α)Η εμπέδωση των βασικών τεχνικών της περιγραφής και της
αφήγησης
β) Η εξάσκηση στην παραγωγή περιγραφικών και αφηγηματικών
γραπτών και προφορικών κειμένων
γ)Η κατανόηση της επικοινωνιακής χρήσης της γλώσσας ως
εργαλείου επίλυσης προβλημάτων της καθημερινότητας.
Τεχνογραμματισμού
Η ικανότητα παραγωγής συνεχούς γραπτού λόγου σε περιβάλλον
Επεξεργασίας Κειμένου
Η ικανότητα αναζήτησης και αξιοποίησης οπτικοακουστικού
υλικού στο διαδίκτυο.
Η ικανότητα δημιουργίας πολυτροπικών κειμένων μέσω χρήσης
προγραμμάτων παρουσίασης.
Παιδαγωγικοί
Η ομαδοσυνεργατική μάθηση
Η συμπαραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου
Η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης ,της βιωματικότητας και της
μεταγνώσης
4.Λογισμικό- συνδυασμός λογισμικών
Χρήση Προγραμμάτων παρουσίασης και Επεξεργασίας Κειμένου,
Ψηφιακά μέσα (Videos Εικόνες, Ήχοι),Διαδίκτυο
5. Διάρκεια (Συνολικά τρεις (3) ώρες)
Μία(1) ώρα για αναζήτηση και επεξεργασία του Ψηφιακού
Υλικού καθώς και έρευνα στο Διαδίκτυο
Μία(1) ώρα για την παραγωγή του πολυτροπικού κειμένου
2. Μία(1) ώρα για την παρουσίαση των εργασιών των μαθητών
6. Οργάνωση Τάξης
Χωρισμός των μαθητών σε 5 ομάδες των 4 ατόμων
Η κάθε ομάδα θα διαθέτει έναν συντονιστή, έναν χειριστή Η.Υ, έναν
γραμματέα που θα κρατά σημειώσεις και θα καταγράψει το παραγόμενο
κείμενο και ένα μέλος που θα αναλάβει την παρουσίαση της εργασίας
στην ολομέλεια.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική Υποδομή
Το σενάριο θα υλοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου
κατά το 1ο δίωρο , ενώ η παρουσίαση (3η ώρα) θα γίνει στην αίθουσα
διδασκαλίας των μαθητών, με τη χρήση βιντεοπροβολέα
8. Φύλλα Εργασίας
Κάθε ομάδα θα λάβει διαφορετικό φύλλο εργασίας, ώστε να παραχθούν
διαφορετικοί τύποι πολυτροπικού κειμένου και να καλλιεργηθούν
ποικίλες δεξιότητες στην παραγωγή αφηγηματικού και περιγραφικού
λόγου.
3. 1ο Φύλλο εργασίας (Α΄Ομάδα)
Α) Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα www.gov.gr και
ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα: Υπηρεσίες για τον πολίτη-
κυκλοφορία στους δρόμους-Προβολή Video. Αφού παρακολουθήσετε τα
Video, επιλέξτε αυτό που σας ενδιαφέρει και αφηγηθείτε το περιεχόμενό
του α) Ως αυτόπτης μάρτυρας του ατυχήματος και β) ως πρωταγωνιστής
(Οδηγός, συνοδηγός, πεζός κλπ), αξιοποιώντας τις γνώσεις σας σχετικά
με τις τεχνικές της αφήγησης που διδαχθήκατε στο μάθημα της
Νεοελληνικής Γλώσσας. Στο τέλος της αφήγησής σας να διατυπώσετε
κρίσεις-συμπεράσματα για τα αίτια των τροχαίων ατυχημάτων.
Β)Λεξιλογική Άσκηση: Στο κείμενο που θα παράγετε με τη βοήθεια του
Επεξεργαστή Κειμένου να αλλάξετε την αφηγηματική σειρά των
γεγονότων με τυχαίο τρόπο, ώστε να προκύψει ένα καινούριο κείμενο.
Στη συνέχεια θα παραδώσετε το κείμενο στην ομάδα Β΄, η οποία θα το
επεξεργαστεί και θα προσπαθήσει να το αποκαταστήσει στην αρχική του
μορφή την οποία και θα ελέγξει η δική σας ομάδα.
Οδηγίες: Για την παραγωγή του αφηγηματικού κειμένου και την
επεξεργασία του θα χρησιμοποιήσετε τον Επεξεργαστή Κειμένου. Για τη
δημιουργία του πολυτροπικού κειμένου (όπου θα συνυπάρχουν τα Videos
και το κείμενό σας) θα χρησιμοποιήσετε το διαδίκτυο και το Λογισμικό
Παρουσίασης.
4. 2ο Φύλλο εργασίας (Β΄Ομάδα)
Α) Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα www.gov.gr και
ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα: Υπηρεσίες για τον πολίτη-
Κυκλοφορία στους δρόμους-Προβολή Video. Αφού παρακολουθήσετε τα
Video και αντιληφθείτε τα βασικά αίτια των Τροχαίων Ατυχημάτων να
δημιουργήσετε θεατρικούς διαλόγους για ρόλους που σχετίζονται με αυτά
και να τους αποδώσετε προφορικά.(π.χ. θύτης ή θύμα του ατυχήματος,
αυτόπτης μάρτυρας, τροχονόμος κ.λ.π.) Στη συνέχεια θα μεταφέρετε το
διάλογο σε γραπτή μορφή, αξιοποιώντας τις γνώσεις σας σχετικά με τις
τεχνικές της αφήγησης που διδαχθήκατε στο μάθημα της Νεοελληνικής
Γλώσσας. Εμπλουτίστε το κείμενό σας με εικόνες από το διαδίκτυο, το
αρχείο:«Ατύχημα-άσκηση.ppt»- Εικόνες ή από την εφαρμογή clip art,
ώστε να προκύψει ένα πολυτροπικό κείμενο.
Β) Λεξιλογική άσκηση: Από το κείμενο που δημιουργήσατε να αφαιρέσετε
με τη βοήθεια του Επεξεργαστή Κειμένου όλα τα ρήματα με ενεργητική
διάθεση που αποδίδουν την ένταση της περιπέτειας. Στη συνέχεια θα
παραδώσετε το κείμενο στην ομάδα Γ΄ η οποία, αφού συμπληρώσει τα
ρήματα θα σας το επιστρέψει για να το ελέγξετε και να το παρουσιάσετε.
Οδηγίες: Για την παραγωγή του θεατρικού διαλόγου και την επεξεργασία
του θα χρησιμοποιήσετε τον Επεξεργαστή Κειμένου. Για τη δημιουργία
του πολυτροπικού κειμένου (όπου θα συνυπάρχουν οι εικόνες και το
κείμενό σας) θα χρησιμοποιήσετε το διαδίκτυο και το Λογισμικό
Παρουσίασης.
5. 3ο Φύλλο εργασίας (Γ΄Ομάδα)
Α)Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα www.gov.gr και
ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα: Υπηρεσίες για τον πολίτη-
κυκλοφορία στους δρόμους-Προβολή Video. Αφού παρακολουθήσετε τα
Video και αντιληφθείτε τα βασικά αίτια των Τροχαίων Ατυχημάτων να
αφηγηθείτε ο ένας στον άλλον ανάλογες προσωπικές σας εμπειρίες ως
θύτης ή θύμα του ατυχήματος, αυτόπτης μάρτυρας, κλπ. Στη συνέχεια
αφού επιλέξετε την πιο ενδιαφέρουσα αφήγηση θα δημιουργήσετε ένα
κείμενο που θα δημοσιευθεί στη σχολική σας εφημερίδα στη στήλη με
τίτλο «Μοιράζομαι μία εμπειρία μου», αξιοποιώντας τις γνώσεις σας
σχετικά με τις τεχνικές της αφήγησης που διδαχθήκατε στο μάθημα της
Νεοελληνικής Γλώσσας. Το δημοσιευμένο κείμενό σας θα πρέπει να
εμπλουτιστεί με εικόνες από το διαδίκτυο, το αρχείο:«Ατύχημα-
άσκηση.ppt»- Εικόνες ή από την εφαρμογή clip art, ώστε να προκύψει ένα
πολυτροπικό κείμενο.
Β) Λεξιλογική άσκηση: Από το κείμενο που έχετε παράξει να αφαιρέσετε
όλες τις συνδετικές λέξεις και φράσεις που δείχνουν τη χρονική σειρά των
γεγονότων. Στη συνέχεια θα παραδώσετε το κείμενο στην ομάδα Δ΄ η
οποία αφού συμπληρώσει τα κενά θα σας το επιστρέψει για να το
ελέγξετε και να το παρουσιάσετε.
Οδηγίες: Για την παραγωγή του κειμένου και την επεξεργασία του θα
χρησιμοποιήσετε τον Επεξεργαστή Κειμένου. Για τη δημιουργία του
πολυτροπικού κειμένου (όπου θα συνυπάρχουν οι εικόνες και το κείμενό
σας) θα χρησιμοποιήσετε το διαδίκτυο και το Λογισμικό Παρουσίασης.
6. 4ο Φύλλο εργασίας (Δ΄Ομάδα)
Α)Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα www.gov.gr και
ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα: Υπηρεσίες για τον πολίτη-
κυκλοφορία στους δρόμους - Οδική ασφάλεια - Στατιστικά στοιχεία
Τροχαίας-Ανάλυση θανατηφόρων Τροχαίων για Ιανουάριο 2010. Αφού
μελετήσετε τα στατιστικά στοιχεία και αντιληφθείτε τα βασικά αίτια των
Τροχαίων Ατυχημάτων να αφηγηθείτε ο ένας στον άλλον ανάλογες
προσωπικές σας εμπειρίες ως θύτης ή θύμα του ατυχήματος, αυτόπτης
μάρτυρας, κλπ. Στη συνέχεια αφού επιλέξετε την πιο ενδιαφέρουσα
αφήγηση καταγράψτε την συσχετίζοντας την με τα επίσημα στατιστικά
στοιχεία της Τροχαίας, αξιοποιώντας τις γνώσεις σας σχετικά με τις
τεχνικές της αφήγησης που διδαχθήκατε στο μάθημα της Νεοελληνικής
Γλώσσας. Μπορείτε να εμπλουτίσετε το κείμενο σας με τον πίνακα
στατιστικών στοιχείων που μελετήσατε στο διαδίκτυο, καθώς και με
εικόνες (αρχείο:«Ατύχημα-άσκηση.ppt»- Εικόνες, διαδίκτυο ή εφαρμογή
clip art), ώστε να προκύψει ένα πολυτροπικό κείμενο.
Β) Λεξιλογική άσκηση: Από το κείμενο που έχετε παράξει να αφαιρέσετε
όλες τις συνδετικές λέξεις και φράσεις που δείχνουν την αιτιακή σχέση
των γεγονότων. Στη συνέχεια θα παραδώσετε το κείμενο στην ομάδα Ε΄ η
οποία αφού συμπληρώσει τα κενά θα σας το επιστρέψει για να το
ελέγξετε και να το παρουσιάσετε.
Οδηγίες: Για την παραγωγή του κειμένου και την επεξεργασία του θα
χρησιμοποιήσετε τον Επεξεργαστή Κειμένου. Για τη δημιουργία του
πολυτροπικού κειμένου (όπου θα συνυπάρχουν οι πίνακες, οι εικόνες και
το κείμενό σας) θα χρησιμοποιήσετε το Διαδίκτυο και το Λογισμικό
Παρουσίασης.
7. 5ο Φύλλο εργασίας (Ε΄Ομάδα)
Α)Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο τη μηχανή αναζήτησης www.Google.gr-
Εικόνες με το αίτημα «Τροχαία ατυχήματα στην Ελλάδα». Αφού
επιλέξετε κάποιες εικόνες προχωρήστε στην προφορική περιγραφή τους.
Στη συνέχεια μπείτε από την επιφάνεια εργασίας σας στο αρχείο
«Ατύχημα-άσκηση.ppt» και επιλέξτε Eικόνες. Με βάση τις εικόνες που
σας ενδιαφέρουν να δημιουργήσετε ένα αφηγηματικό κείμενο σχετικά με
ένα τροχαίο ατύχημα, το οποίο θα υποστηρίζεται από τις αντίστοιχες
εικόνες, αξιοποιώντας τις γνώσεις σας σχετικά με τις τεχνικές της
αφήγησης που διδαχθήκατε στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας.
Β)Λεξιλογική άσκηση: Από το κείμενο που έχετε παράξει να αφαιρέσετε
όλες τις συνδετικές λέξεις και φράσεις που δείχνουν την αιτιακή και
χρονική σύνδεση των γεγονότων.
Οδηγίες: Για την παραγωγή του κειμένου και την επεξεργασία του
θα χρησιμοποιήσετε τον Επεξεργαστή Κειμένου. Για τη δημιουργία του
προφορικού και του πολυτροπικού κειμένου (όπου θα συνυπάρχουν οι
εικόνες και το κείμενό σας) θα χρησιμοποιήσετε το Διαδίκτυο και το
Λογισμικό Παρουσίασης.
8. 9. Περιγραφή σεναρίου
η
1 ώρα διδασκαλίας
Έχουμε μία κανονική τάξη με 20 μαθητές που κατανέμονται σε 5 ομάδες
των 4 ατόμων. Οι μαθητές έχουν ήδη διδαχθεί τις τεχνικές της
περιγραφής και της αφήγησης μέσα από τη σχετική ενότητα του βιβλίου.
Για την εφαρμογή του σεναρίου οι μαθητές μεταφέρονται στην αίθουσα
πληροφορικής, όπου έχει ήδη προεγκατασταθεί το αρχείο « ατύχημα-
άσκηση.ppt». Κάθε ομάδα παίρνει τη θέση της μπροστά στον Η.Υ. και
αφού μοιράσουμε τα φύλλα εργασίας, ζητάμε από τα παιδιά να
αναλάβουν μέσα στην ομάδα τους συγκεκριμένους ρόλους που
προαναφέρθηκαν. Κατόπιν δίνουμε στα παιδιά τον απαραίτητο χρόνο για
να μελετήσουν τα φύλλα εργασίας και περνάμε από κάθε ομάδα για να
δώσουμε διευκρινήσεις/εξηγήσεις. Ζητάμε από τις ομάδες να
προχωρήσουν στην εφαρμογή των οδηγιών και επεμβαίνουμε όποτε μας
το ζητούν, ενισχύοντας τις πρωτοβουλίες/ιδέες των μαθητών μας. Η
πρώτη ώρα θα διατεθεί για την αναζήτηση, μελέτη και συγκέντρωση του
υλικού.
2η ώρα διδασκαλίας
Οι μαθητές προχωρούν στην παραγωγή των προφορικών και γραπτών
αφηγηματικών κειμένων, καθώς και στην επίλυση των λεξιλογικών
ασκήσεων, όπου θέλουμε να δούμε και τη συνεργασία μεταξύ των
διαφορετικών ομάδων. Εδώ ο συντονιστικός μας ρόλος είναι απαραίτητος.
Οι μαθητές συνθέτουν τα πολυτροπικά τους κείμενα με τις δικές μας
παρεμβάσεις, όπου κρίνεται αναγκαίο.
3η ώρα διδασκαλίας
Μεταφερόμαστε στην αίθουσα διδασκαλίας προκειμένου να γίνει η
παρουσίαση των εργασιών από τις ομάδες με τη βοήθεια του
βιντεοπροβολέα που είναι ήδη τοποθετημένος. Τα μέλη της ομάδας που
είναι υπεύθυνα για την παρουσίαση αναλαμβάνουν το ρόλο τους. Μετά
από κάθε παρουσίαση, αφήνουμε λίγο χρόνο για προβληματισμό και
σχολιασμό από τις άλλες ομάδες και επιβραβεύουμε την κάθε ομάδα για
το έργο της. Σε περίπτωση που ο χρόνος δεν επαρκεί θα αφιερώσουμε
άλλη μία διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση των παρουσιάσεων.
Πρόσθετες πληροφορίες
Κατά την υλοποίηση του σεναρίου ενδέχεται να διαπιστώσουμε
αδυναμίες σ΄ότι αφορά το βαθμό δυσκολίας, τον όγκο των εργασιών ή τα
χρονικά περιθώρια που θέσαμε. Στην περίπτωση αυτή θα προβούμε σε
προσαρμογές/βελτιώσεις (π.χ. αφαίρεση των λεξιλογικών ασκήσεων) με
σκοπό την αποτελεσματικότερη εφαρμογή του σεναρίου και άρα την
επίτευξη των διδακτικών μας στόχων.