Rangkaian pengajaran harian mata pelajaran pendidikan seni visual untuk kelas 4 membincangkan aktiviti membuat batik. Aktiviti ini bertujuan membolehkan murid memahami bahasa seni visual dalam corak batik, mengenal pasti bahan dan proses penghasilan batik serta mengaplikasikan kemahiran ini dalam menghasilkan karya batik sendiri. Murid juga diajar menilai dan menghargai karya seni mereka sendiri dan rakan.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN 4
Tarikh 19/2/2019
Masa 11.15 a.m - 12.15 p.m
Kelas 4 Melur
Bidang Mengenal Kraf Tradisional
Tema Alam Semulajadi
Tajuk Bunga
Aktiviti Batik
Standard Kandungan 4.1 Persepsi Estetik
Membuatpersepsi dan
menggunakan bahasa
seni visual yang ada
pada corak batik.
4.2 Aplikasi Seni
Mengaplikasikan bahasa seni
visual dan media dalam
penghasilan corak batik.
4.3 Ekspresi Seni
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber,
kajian dan teknologi dalam penghasilan
corak batik.
4.4 Apresiasi Seni
Apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni
visual,sejarah seni dan budaya.
Standard Pembelajaran Murid dapat mengenal,
memahami dan
menyatakan bahasa
seni visual yang ada
pada corak batik.
4.1.1 Unsur Seni
4.1.1.1 Garisan - tebal
dan nipis
4.1.1.2 Rupa - organik
atau geometri
4.1.1.3 Warna - primer
dan sekunder dan tertier
4.1.2 Prinsip Rekaan
4.1.2.1 Harmoni - warna
4.1.2.2 Kesatuan -
susunan motif
Murid dapat mengaplikasikan
pengetahuan bahasa seni
visual,media serta proses
dan teknik dalam penghasilan
corak batik.
4.2.1 Mengenal dan
menyatakan jenis-jenis media
4.2.1.1 Alat -berus lukisan,
palet
4.2.1.2 Bahan -kertas lukisan,
lilin atau oil pastel dan
pewarna batik atauwarna air.
4.2.2 Mengetahui
penggunaan bahan serta
proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
4.2.2.1 Teknik - resis
Murid dapat mengaplikasikan
pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual,media serta
proses dan teknik dalam penghasilan
corak batik secara kreatif.
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan
secara kreatif.
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual
dalam penghasilan karya.
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik
yang sesuai dalam penghasilan corak
batik.
Murid dapat membuatapresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan
dengan menumpukan
pada aspek bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang
dihasilkan.
4.4.2 Menghargai dan menceritakan
karya sendiri dan rakan secara lisan.
4.4.3 Menyatakan kegunaan lain batik
dalam kehidupan.
2. Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran,murid dapat;
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada batik yang menggunakan teknik resis.
2. Mengetahui dan mengenal media,serta proses dan teknik dalam penghasilan batik.
3. Murid menghasilkan batik bercorakkan bunga dengan mengaplikasikan bahasa seni visual,media,proses dan teknik dengan betul.
4. Membuatapresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menggunakan bahasa seni visual.
Aktiviti PdP Langkah/ Masa Isi pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan gambar tentang
corak batik.
Soalan guru :
1. Apakah yang dapat murid
llihatdaripada gambar-
gambar ini?
2. Apakah contoh alat dan
bahan yang digunakan untuk
menghasilkan batik?
3. Negeri manakah sinonim
dengan corak batik?
Jangkaan jawapan :
1. Corak batik.
2. Warna air, warna cat batik.
3. Terengganu,Kelantan
1. Murid melihattayangan
gambar-gambar corak
batik yang ditayangkan
oleh guru.
2. Murid diminta untuk
menumpukan perhatian
terhadap isi kandungan
gambar yang dilihat.
3. Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
gambar yang dilihat
.
BBM :
- Gambar batik
- Komputer riba
- Paparan slaid
- Skrin projektor
- Pemancar cahaya
Teknik :
-Soal jawab
EMK :
-Pengetahuan sedia ada dengan mata pelajaran
sains,pendidikan alam sekitar,kreativiti dan inovasi.
Corak batik yang ditayangkan :
1. 2.
3. Persepsi Estetik
(10 minit)
Penerangan mengenai batik.
- definisi
- unsur dalam corak batik
- prinsip rekaan dalam corak
Batik
- ciri-ciri batik
1. Guru mengedarkan
helaian corak-corak batik
yang diperoleh daripada
internet.
2. Guru memberi
penerangan secara jelas
tentang definisi batik.
3. Guru membincangkan
bahasa seni visual yang
terdapatdalam corak
batik. (lihatgambar pada
catatan).
4. Murid membuatcatatan
ringkas daripada
maklumatyang diterima.
5. Guru mengadakan sesi
soal jawab ringkas
bersama murid untuk
menguji kefahaman murid.
BBM:
-Corak batik
Teknik :
-Perbincangan
-Soal jawab
EMK :
- Ilmu Sains dan Teknologi,Pendidikan Alam
Sekitar, Teknologi Maklumatdan Komunikasi
Lampiran langkah 3:
Aplikasi Seni
(15 minit)
1. Bahan dan alat yang
digunakan untuk penghasilan
batik.
2. Langkah-langkah
menghasilkan corak batik.
1. Guru memperkenalkan
media yang digunakan
untuk membuatbatik
dengan menggunakan
sumber internet.
2. Murid mendengar
penerangan daripada
guru.
3. Guru menunjuk cara-
cara penghasilan batik
menggunakan canting
secara demonstrasi
disertakan tayangan video
yang menggunakan lilin.
(rujuk lampiran pada
langkah)
BBM:
- Kit melukis batik
- video tentang media dalam penghasilan batik
melalui Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=px39ViK80f8
- video tentang kaedah menghasilkan batik melalui
teknik resis.
https://www.youtube.com/watch?v=SBptkY0MPhw
4. 4. Guru mencanting batik
di atas kain mori dan palet
(kit melukis batik) sebagai
contoh kepada murid.
5. Kemudian guru
mewarnakan keseluruhan
kain mori menggunakan
cat batik.
6. Hasil karya tersebut
dibiarkan kering.
7. Guru meminta murid
meneroka media untuk
diaplikasikan untuk
menghasilkan batik
menggunakan lilin atau
krayon.
8. Hasil karya guru
dijadikan sebagai panduan
kepada murid untuk
ekspresi seni.
TMK :
- Komputer riba
- Paparan slaid
- Skrin projektor
- Pemancar cahaya
Nilai mruni :
-Kesabaran
-Ketelitian
Langkah-langkah :
1. Canting batik 2. Hasil cantingan
3.Mewarnakan batik 4. Karya dikeringkan
Ekspresi Seni
(15 minit)
1. Penghasilan karya
2. Mengembangkan kreativiti
murid melalui penghasilan
corak.
1. Bahan dan alat
diedarkan kepada murid.
2. Murid menghasilkan
karya secara individu.
3. Murid menggunakan lilin
dan kertas untuk
menghasilkan corak batik.
4. Murid mewarnakan
corak batik yang
dihasilkan menggunakan
cat air atau oil pastel.
BBM :
- Alat dan bahan :
Lilin,kertas warna,krayon, cat air, oil pastel,berus.
Nilai murni :
-Ketaatan
-Kerajinan
-Ketekunan
5. Apresiasi Seni
(10 minit)
1. Penghargaan karya seni
individu dan rakan-rakan.
2. Penerangan karya yang
dihasilkan.
3.‘Gallery Walk’
1. Guru meminta murid
untuk mempamerkan
karya masing-masing.
2. Guru membahagikan
murid kepada lima
kumpulan untuk
mengadakan ‘gallery walk’
3. Semua murid
menampal hasil karya
pada dinding.
4. Setiap murid diberikan
tiga pelekatbintang untuk
mengundi karya
kegemaran mereka.
5. Murid yang memperoleh
bilangan bintang yang
tinggi diminta untuk
menerangkan karya
menggunakan bahasa
seni.
6. Murid diminta memberi
ulasan tentang karya yang
dirasakan oleh rakan-
rakan.
BBM :
- Pelekat bintang
Nilai murni:
-Kerjasama
-Baik hati
Aktiviti ‘gallerywalk’:
Penutup
(5 minit)
1. Guru membuat
kesimpulan tentang
membuatbatik secara
menyeluruh.
2. Guru memberikan
pujian serta ganjaran
kepada murid yang
berjaya menghasilkan
karya yang terbaik.
3. Semua murid
menampal hasil karya
pada dinding kelas
selepas sesi pembelajaran
tamat.
Nilai Murni :
- Ketaatan
- Baik hati
Strategi PdP :
-Kemahiran Kontekstual
-Didik Hibur
6. EMK Keusahawan,Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumatdan Komunikasi,Nilai Murni,
Penilaian PdP
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuatbatik berdasarkan empatstandard kandungan.
Bahan Bantu Belajar 1. Alat : berus lukisan dan palet.
2. Bahan : kertas lukisan,lilin atau oil pastel dan pewarna batik atau warna air
3. Bahan Bantu Belajar : Contoh batik, komputer riba,pemancar cahaya,pembesar suara,pelekatbintang
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapatmencapai objektifyang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektifakan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan akan datang.