1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 5
ΗΜΕΡ/ΝΙΑ : 17/11/2013
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ : Μπαλάς Κων/νος .
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ : ΠΕ 02
ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ.
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ : ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.(Παράλληλη
με την σχολική γιορτή προβολή του υλικού).
1.Τίτλος: «Πολυτεχνείο : 40 χρόνια μετά».
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές: Ιστορία,Λογοτεχνία,Νεοελληνική Γλώσσα.
3. Στόχοι:
Α)Γνωστικοί : Να γνωρίσουν οι μαθητές α)Την εποχή και τα γεγονότα που προηγήθηκαν της
εξέγερσης του Πολυτεχνείου.β)Τα γεγονότα και τι κλίμα των ημερών της εξέγερσης γ)Την
ιδεολογική διάσταση του φαινομένου μέσα από τα σωζόμενα ντοκουμέντα..Επίσης να
αξιολογήσουν την επίδραση που άσκησε και συνεχίζει να ασκεί, όπως αυτή αποτυπώθηκε στην
πνευματική παραγωγή των μετέπειτα χρόνων.
Β)Τεχνογραμματικοί :Να αναπτύξουν την ευχέρεια αναζήτησης στο διαδίκτυο συγκεκριμένων
πληροφοριών και και κατάλληλου υλικού (εικόνες,βίντεο,ηχητικά ντοκουμέντα ),την ικανότητα
ορθής αξιολόγησής τους όσον αφορά την καταλληλότητα και τη συνάφειά τους με τα
ζητούμενα.Να ασκηθούν στη δημιουργία αρχείου σύνθεσης και παρουσίασης
διαφανειών,ενσωματώνοντας σ’αυτό εικόνες,βίντεο και κείμενα.Να αποκτήσουν γνώση και
ευχέρεια ψηφιακής σάρωσης κειμένων από βιβλίο.Να αποκτήσουν την ικανότητα παραγωγής
γραπτού λόγου σε Περιβάλλον Επεξεργασίας Κειμένου. Να εκπαιδευτούν στη δημιουργία
slideshare αρχείων. Να εξοικειωθούν με την ανάρτηση στο blog της τάξης τους της εργασίας
τους .
Γ). Παιδαγωγικοί - ψυχοκινητικοί:Να ασκηθούν στην ομαδοσυνεργατική διαδικασία
κατάκτησης της γνώσης και στην καθοδηγούμενη φθίνουσα διερευνητική μάθηση
(βασιζόμενης θεωρία του γνωστικού εποικοδομητισμού).Να εμπεδώσουν τη διαδικασία
άντλησης και επεξεργασίας πληροφοριών μέσω της αλληλεπίδρασης είτε μεταξύ των ομάδων
που συγκροτούν είτε με τον καθηγητή – επόπτη/συντονιστή της όλης διαδικασίας.Να
συνειδητοποιήσουν τη σημασία της συλλογικότητας στην εκπόνηση εργασιών με αποδέκτες το
σύνολο της τάξης και να ενισχύσουν το αίσθημα σεβασμού στην προσπάθεια και στα
αποτελέσματά της των συμμαθητών τους. Να αποκτήσουν μεταγνωστικές ικανότητες.
4.Λογισμικό που θα χρησιμοποιηθεί :
Οι ιστοσελίδες Wikipedia,youtube,Google, slideshare.net(για την μετατροπή των εργασιών σε
slideshare αρχεία) και η ιστοσελίδα του blog της τάξης για την δημοσιοποίησή τους.
2. Πρόγραμμα οπτικής αναγνώρισης χαρακτήρων για σάρωση κειμένων και τη μετατροπή τους
σε ψηφιακά, πρόγραμμα Επεξεργασίας κειμένου για την σύνθεση ενός μέρους της
εργασίας,πρόγραμμα δημιουργίας και παρουσίασης διαφανειών.
5.Διάρκεια : Υπολογίζεται σε περίπου 3 1/2 ώρες.Η κατανομή του χρόνου ορίζεται περίπου ως
εξής: Η πρώτη μισή ώρα διατίθεται για την υπόδειξη των αναγκαίων ιστοσελίδων και τον
τρόπο λειτουργίας τους,τη διανομή του φύλλου εργασίας και την ενημέρωση των μαθητών για
την πορεία της εργασίας (κατανομή των αρμοδιοτήτων των μαθητών μέσα στα πλαίσια της
ομάδας,οδηγίες για την έρευνα,καταγραφή των ευρημάτων,σύνθεση πληροφοριών,τελική
δημοσιοποίηση).
Η δεύτερη ώρα διατίθεται για τον εντοπισμό και συλλογή του υλικού.Στο ίδιο χρονικό
διάστημα θα γίνει και το σκανάρισμα των κειμένων που θα επιλεγούν.
Η τελευταία μιάμιση ώρα θα διατεθεί στην αξιολόγηση και επεξεργασία των ευρημάτων και
στη σύνθεση της παρουσίασης.Στα τελευταία πέντε λεπτά οι μαθητές θα αναρτήσουν την
εργασία τους το blog της τάξης τους, αφού προηγουμένως την μετατρέψουν σε αρχείο
slideshare .
6.Οργάνωση ομάδας : Θα εργαστεί μία ομάδα που αποτελείται από επτά μαθητές . Ο
καθηγητής θα ασκεί το ρόλο του συντονιστή και του επιβλέποντα.
7.Υλικοτεχνική υποδομή : Η εργασία θα υλοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του
σχολείου.Θα απαιτηθούν τέσσερεις
ηλεκτρονικοί υπολογιστές με πρόσβαση στο
διαδίκτυο.Ένας σαρωτής (scanner).Ένας βιντεοπροβολέας και μια επιφάνεια προβολής. Θα
χρειαστεί επίσης το βιβλίο Γ.Γιάννου:«Εδώ Πολυτεχνείο».
8.Περιγραφή σεναρίου:Αρχικά θα διευκρινιστεί στους μαθητές ότι η εργασία θα
παρουσιαστεί σε όλους τους μαθητές του σχολείου στη διάρκεια της σχολικής γιορτής,αφού θα
λειτουργήσει ως παράλληλο με την εκδήλωση υποστηρικτικό υλικό, αλλά και θα αναρτηθεί
στο blog του σχολείου που έχει κατασκευαστεί.Τα κείμενα (ποιήματα,το χρονικό,κά΄)που θα
αναζητήσει η ομάδα θα είναι τα ίδια με αυτά που θα δοθούν για απαγγελία ή ανάγνωση στους
μαθητές που θα αναλάβουν την βασική γιορτή.Η ομάδα θα έχει ήδη ενημερωθεί για το
πρόγραμμα του εορτασμού και τη ροή των απαγγελιών ή των αναγνώσεων ώστε να
προσαρμόσει σ’αυτό τη δομή της εργασίας της. Όπως προαναφέρθηκε οι μαθητές θα
εργαστούν σε μία επταμελή ομάδα .Επιδίωξη είναι να λειτουργήσουν με βάση το
ομαδοσυνεργατικό μοντέλο μάθησης, να στηριχτούν στην αρχή της αλληλεπίδρασης, να
διερευνήσουν από κοινού το υλικό και να ανταλλάξουν γνώμες για τη εξαγωγή των
συμπερασμάτων τους. Ο καθηγητής
ασκεί εποπτικό ρόλο.Παρέχει διευκρινίσεις και
επεξηγήσεις,όπου χρειάζεται.Ελέγχει
την ορθή χρήση του προγράμματος και του
διαδικτύου,την καταλληλότητα και την επάρκεια των πληροφοριών ,την διαχείριση του
χρόνου,την ορθότητα της ανάρτησης στο διαδίκτυο.Επίσης ελέγχει την ισότιμη κατανομή του
βάρους και της ευθύνης της έρευνας για κάθε μέλος και το βαθμό και την ποιότητα της
συνεργασίας μεταξύ τους.
3. 9.Φύλλα εργασίας.Θα διανεμηθεί ένα φύλλο εργασίας στους μαθητές με τις παρακάτω
οδηγίες –εργασίες:
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ : ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.
1. ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ.
2. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ - ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΑΣ ΥΛΙΚΟΥ.
3-7: ΜΕΛΗ – ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ.
1.ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ (1ος ερευνητής):Να αναζητήσεις στην ιστοσελίδα της Google
φωτογραφίες από τις ημέρες της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.Αφού επιλέξεις τις κατάλληλες
να τις ενσωματώσεις σε διαφάνειες χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα δημιουργίας διαφανειών
και παρουσιάσεων.
2. ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ (2ος ερευνητής):Να αναζητήσεις στην
ιστοσελίδα
“youtube.com” διάφορα βίντεο από την εξέγερση του Πολυτεχνείου και να τα ενσωματώσεις
σε διαφάνειες χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα δημιουργίας διαφανειών και
παρουσιάσεων.Επίσης στην ιστοσελίδα της Google να αναζητήσεις και να αποθηκεύσεις
διάφορα ηχητικά ντοκουμέντα.
3. ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ (3ος ερευνητής):Να αναζητήσεις στο βιβλίο του Γ.Γιάννου:
«Εδώ Πολυτεχνείο» τα παρακάτω ποιήματα: Βασίλη Ρώτα: ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ..., Γιάννη
Ρίτσου: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ, Λένας Παππά: ΣΤΟΥΣ
ΣΚΟΤΩΜΕΝΟΥΣ
ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, Νίκου Παππά:ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, Τάσου Λειβαδίτη :ΑΝ
ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Να αναζητήσεις επίσης άλλα κείμενα όπως τη δήλωση του Γ.Σεφέρη για τη δικτατορία,το
χρονικό των γεγονότων,τις ανακοινώσεις της αστυνομίας της εποχής και τον κατάλογο των
νεκρών.
Στη συνέχεια να σαρώσεις τα κείμενα αυτά , να τα αποθηκεύσεις σε ψηφιακή μορφή ως αρχεία
επεξεργασίας κειμένου και να τα ενσωματώσεις σε διαφάνειες.
4. ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ (4ος ερευνητής):Να αναζητήσεις στην ιστοσελίδα Wikipedia,
πληκτρολογώντας στο πλαίσιο αναζήτησης τις λέξεις : «Εξέγερση του Πολυτεχνείου»,
πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούσαν στην Ελλάδα στο προηγούμενο από τα
γεγονότα διάστημα και που αποτέλεσαν τις αιτίες της εξέγερσης.Στη συνέχεια να συνθέσεις
ένα κείμενο για αυτό το θέμα με το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου και το ενσωματώσεις σε
μια διαφάνεια.
4. 5. ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.(5ΟΣ χρήστης υπολογιστή).Αφού συμβουλευτείς
το πρόγραμμα της γιορτής και την σειρά των αναγνωσμάτων να συνθέσεις τις διαφάνειες σε
μια μεγάλη παρουσίαση.Τα ηχητικά ντοκουμέντα να τα ενσωματώσεις ως υπερσυνδέσμους σε
κάποιες εικόνες.
Στο τέλος να μετατρέψεις την παρουσίαση σε slideshare και να την δημοσιεύσεις στο blog του
σχολείου.