SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
Unitat didactica del curs
1. UNITAT:
La cova dels grans
TEMPORTIZACIÓ:
En diferents
moments de tot el
curs
àrea:: projecte
transversal
Competencies bàsiques
Competencia lingüística i audiovisual
s’haurà d’elaborar un text per cada
entrada i en diferents moments
s’haurande fer exposicions orals
Competència digital: és l’eix
vertebrador de la unitat. Manipular i
entendre dispositius i programaris
diversos per a la creaciócooperativa
d’un projecte
Cultural i artistica : aprofondir enla
coneixença delsdiferents indrets
mostrats a les presentacions. Valorar la
qualitat artística dels treballs digitals.
Valorar el graude personalització
Social: el treball cooperatiu implica una
interacciósocialimprescindible per tal
de poder dur el projecte a terme
Interacció amb el món físic: els
projectes sóninterpretacions I
representacions de sortidesI
experiències. A
APRENDRE A APRENDRE:els
alumneshauran de treball engrup
ja sigui per l’elaboracióde les
entrades, con per les exposicions
orals
Autonomia: cada gruptindrà
llibertat per editar les entradesI les
presentacions com consideri
adient.
OBJECTIUS
Utilitzar eines telemàtiques per fer difusió
d’informació
Afavorir la cohesió deL grup/classe a través
de la publicació d’activitats escolars sobre el
blog de l’aula
CONTINGUTS
Edicióde text
Ediciód’imatge
Ediciód’un blog
Utilizació de mitjans digitals
MATERIAL I ESPAI
Programari:Word/power
point/prezi :per presentacions
Picture manager
Blog xtec :espaide publicació
Pen drive+cameres fotos+ gravadora
d’àudio
Espai:aula informática/ aula amb
canó
Activitat 1:: coneixem eines
Temps:60’ aprox
Orientacions: es tracta de presentar el
blog baseI explicar I experimentar les
diferents einesbàsiques per tal de fer
possible una publicació.
Org: individual
Espai:aula informàtica
ACTIVITAT 2 :ENS
PRESENTEM
TEMPS: 45-60’ aprox
Orientacions: cada
alumne/grup haurà de fer
una entrada presentant-se i
explicant que volenfer
Tasca:editar text + imatge i
publicar entrada
Espai:aula informÀtica
ACTIVITAT 3: l’excursió de
tardor
TEMPS::60 minuts per
editar entrada+ una altra
sessió per exposicions
Orientaacions: després de
l’excursió detardor els
alumne hauran d’haver fet
fotos de diferents moments
de l’excursió.Per tant es
tracta d’explicar l’excursió a
través d’una compilació
d’imatges
Tasca:fer fotos a l’excursió+
tria imatges a l’aula+penjar
fotos+ editar-es.Finalment
cada grup haura d’explicar
oralment que han penjat i el
perquè de la tria Espai:aula
informàtica+classeamb
canó per fer exposició
ACTIVITAT 4: xmas time
TEMPS: 60’ perpenjar
l’àudio+ editarl’entrada
Orientacions:cadagruphaurà
de tenirarxiusmp3 sobre
nadalesque laclasse hagi
cantat.
Tasca: penjarl’àudio+lalletra
de la nadalatriada +editar
l’entradaambmotius
nadalencs
Espai:aula informàtica
2. Aquestaunitatestàplantejadaambuncaire claramenttransversal: excursions,activitatsde classe ocolòniesesbarregen
com a centre d’interèspertal de poderpublicaroexposardiferents activitats fentservirmitjanstecnològics.Les
orientacionsdidàctiquesvolenserpretesamentobertespertal que cadaprofessorpugui adaptar-se enfunciód’horarisi
mitjans.
L’edatadreçada ésa cicle superioronlesactivitatsde grup,lesexperiènciessocialsprenenespecial rellevànciai suposauna
gran einaa nivell de tutoriai de cohesióde grups.Proposem agrupamentsenpetitsgrupsjaque , enalgunesocasions
s’hande fer diferentstasquesalavegada.Igualment entencque el nivelld’autonomiademanatpotseradequatpera cicle
superior.
La temporitzaciódoncs,nosegueix unalíniaclàssicasinóque té unaclara vocacióobertai flexibleduranttotel curs.
L’objectiuésel projecte cooperatiuenlasevaglobalitat ambel seuprocés. Enaquestsentitaquestaunitatvol assemblar-
se mésa un projecte de síntesi que noa activitataïlladesque practiquenprocedimentsespecíficsambunaavaluació
concreta.
Les activitats,basadessobre experiènciesdelsalumnes,elshi demanaunaimplicació especialmentimportantjaque ells
seranqui aportaran el material propi ( engran mesura) pertal de ferlesactivitats.Pertantserà moltimportantprevenir
elsestudiantsambprouavançamentde quanhan de crear el material i quanl’haurande portar per a la posterioredició.En
aquestsentit tantautonomiacomllibertatd’ediciós’hand’afavorirenel majorgrauque sigui possible.
Entenemque aqueststipusde projecte podenseraltamentmotivadorsperal grupclasse i suposauna gran einade cohesió
entre companysjasigui perlesdinàmiques,perlatemàticacomperquè expliquenointerpretenvivènciespersonals.
Activitat 5: com es fa el manual (el
tutorial)
Temps: 60 min aprox+60’ per
exposicions
Orientacions :previàment els
alumnes hauran d’haver fet a classe
una sèrie de fotos sobre el procés
d’un manual que hgin estat elaborant.
Tasca: : editar les fotos +elaborar un
text explicatiu+presentar-lo a la
classesobrepdi.
Espai: aula info+aula amb canó per
fer exposició
Activitat : el diari de
viatge
Temps: 60’ per
elaboració+60’per
presentacions
Orientacions :Els alumnes
hauran d’haver fer fotos
sobre els diferents indrets
de les colònies.Tasca:fer
una presentació
multimèdia sobre les
colònies.+incloure
ubicacionsamb google
maps+edició imatge+
edició text+ hipervincles
relacionats amb els llocs
exposats
Temps:2x 60’+60
exposicions
Espai:aula info+aula amb
canó
LESSON 7 LESSON 8