1. САБАҚ:
Күні:
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:
Бөлім атауы Отбасы құндылықтары
Сабақтың тақырыбы Әдептілік
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
А. талдайды, мазмұнын айтады, пікірін білдіреді.
О.Мәтінді оқиды,қазақтың төл сөздерін орфоэпиялық
заңдылықтарға сәйкес оқи алады.
Сабақтың мақсаты Барлығы: Мәтінді оқиды, түсінеді.
Сұрақтарға жауап береді.
Көбі: Үш, төрт сөйлем құрай алады.
Кейбірі: сурет бойынша жағдаятты әңгіме құрастыра алады.
Сонымен қатар лексикалық бірліктерді ажыратып, анықтай алады.
Бағалау критерийлері Әдептілік туралы 6-7 сөйлем айта алады, әдептілік ережесін біледі,
- қазақ халқының әдептілік туралы түсінігімен танысады, -
әдептілікке тәрбиелеу жолдарын анықтайды;
-өздік етісті табады;
сөздердің қолданыс аясын түсінеді
сөздердің мағынасын ажырата біледі.
Тілдік дағдылар Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: қызығына
берілу, тебу, қора, есік, қақпа, шошала, тостаған, қаймақ, жайылды,
қорықпа, өтірік айтпау, байқаусызда
Менің ойымша, болашақта,
Құндылықтарды дарыту Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс
жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен
қарауға шақыру;
Тәрбие: әдептілікті сақсай білу, отбасы қадірін түсіну.
Пәнаралық байланыс Өзін-өзі тану,орыс тілі,информатика, ағылшын тілі
АКТ қолдану дағдылары Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан
тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып,
интербелсенді тақтаны қолданады
Бастапқы білім Болымсыз етістік, салт, сабақты етістік, еңбексүйгіштік, көңіл
хошы, ғұмыр бойы
Жоспар
Жоспарл
анатын
уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген
жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)
Дереккөзде
р
Сабақтың
басы
Оқушылармен сәлемдесу.
Топқа бөлу (мозайка) тыйым сөздерге байланысты суреттер
Қызығушылықты ояту. – Көңіл-күй сыйлау (шаттық шеңбер)
(Бір-бірінің арқасындағы ақ қағазға үш тілде жақсы сөз немесе тілек
жазады. Уақыт аяқталғаннан кейін әр оқушы арқасындағы қағазды алып
оқиды.)
(тақырыпқа шығу)
2 мин
2 мин
2. Мәтін
алды
жұмыс
Сабақтың тақырыбы: (Интербелсенді тақтада шығады)
Сабақтың мақсаты......
1-тапсырма
Әр топқа 2 сөйлемнен таратылады. (Сын-қимыл арқылы көрсетеді)
1. Адамға пышақ, мылтық кезенбе.
2. Бүйіріңді таянба, жер таянба, иегіңді таянба.
3. Жұрт көзінше кекірме, қасынба.
4. Біреумен сөйлескен кезде, бетіне қадала қарап, тақалынба.
5. Біреудің дүниесін өз бетіңмен аударыстырып, ақтарынба.
6. Адамға қарап керілме.
7. Көп мақтана берме
8. Жоқтан өзгеге ашуланба
Етіс. Өздік етіс. (ереже орыс тілінде түсіндіріледі) мұғалімнің сөзі
В казахском языке существует 4 типа залогов. Все формы
образования нового глагола от глагола в основном сводятся к
залоговым формам.
Өздік етіс - Возвратные залоги
Возвратный залог образуется при помощи суффиксов: -н, -ын, -ін, а
возвратно-средний залог русского языка образуется от переходных
глаголов действительного залога посредством присоеди-нения
суффиксов -ся, -сь. Например: жуын - мойся, таран - расчешись.
Правило присоединения всех залоговых суффиксов подчиняется
закону сингармонизма и прогрессивной ассимиляции.
Салт (непереходное)
Мысалы: тұрады, ойлайды.
Сабақты (переходное)
Мысалы: оқыды, көремін.
Сөздікпен жұмыс. - Берілген жаңа сөздердің ішінде өздік етісте тұрған
сөздерді тап. (жаңа сөздерді үйде жазу)
- Сөздіктегі сөздермен сөйлем құру
- Қай сөздерді үш тілде білесің?
Бағалау критерийі:
* Сөздіктен өздік етісті табады(қызығына берілу,жайылды);
* Екі сөйлем дұрыс құрай алады;
* Сөздерді орынды дұрыс қолданады;
Қима
қағаздар
(сөйлемдер)
Етіс слайд
5 мин
Қ/б (стикер
арқылы)
Топты
бағалау:
Мұғалім
тарапынан
Сабақтың
ортасы
Мәтінмен жұмыс.
Оқу. (әр оқушы жеке оқиды)
Сұрақтарға жауап (жеке)
1-топқа: 1) Мереке мен Дүйсен не істеп жүр еді?
2) Мереке мен Дүйсен қандай бала?
Оқулықпен
жұмыс
2 мин
Қ/б (стикер
арқылы)
2 мин
3. 2-топ: 1) Доппен ойнап жүріп нені қақпа етіп ойнады?
2) Дүйсен мен Мерекенің қылығын қалай бағалайсыңдар? Өз
ойларыңды айтып беріңдер.
3-топ: 1) Шошалаға нені іздеп кірді?
2) Мереке Дүйсенге қалай жауап қайырды?
4-топ: 1) Қараңғы жерде нені ақтарып алды?
2) Дүйсен Мерекенің анасына қалай айтамыз деп ұйғарды?
І-топ. Мәтіннен түсінгенін сурет арқылы жеткізу.(Вдовина)
ІІ-топ. Көрініс көрсету. (Берік)
ІІІ-топ. Мазмұнын айту.(Наташа)
ІY-топ. Мәтіндегі диалогты жалғастыру. (Коптева)
(Ренжімеңізші не обижайтесь, , байқаусызда- нечаянно,
қайталанбайды-не повторится, ештеңе етпейді-ничего, келесі жолы-в
следующий раз, абай бол –будь осторожен)
Үлестірмелі қағаздағы тапсырманы орындау (жазбаша)
Етіс Өздік Өзгелік Ырықсыз Ортақ Сөз тіркесі
Жазғызды
Айтысты
Аудартқыз
ды
Жинасты
Тазаланды
Дайындық
уақыты:
4-5 мин
Көрсетілімі
11-12 мин
Сағат
тілімен
тексеру.
3 минут
Сабақтың
соңы
Сабақтың соңында оқушылар: Бағалау парағы бойынша бағалау.
Әр тапсырманың максималды ұпай саны 5 (Жалпы ұпай 25)
Әр топта оқушылар бір-біріне үш тілде рахмет айтады.
Кері байланыс
«Табыс сатысы» 3 –бәрі түсінікті
2-түсінбегендерім болды
1- Көп нәрсе түсініксіз
Оқушының
аты-жөні
1-
тап.
Сөздікпен
жұмыс
Сұрақт
армен
жұмыс
Мәтін
мен
жұмыс
Жазба
ша
жұмыс
Жал
пы
ұпай
5 мин
2 мин
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға
Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырма беруді көздеп отырсыз?
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты
меңгергенін қалай
тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелік элемент)
4. Дифференциацияны ментальды
(концептуалды) карта жасауда
оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт беру
арқылы жүзеге асырамын.
Бұл бөлімді оқушылардың
сабақ барысында алған
білімдерін бағалау үшін
Әр оқушының дәптеріне
бүгінгі жасаған жұмысы
бойынша смайлик салып,
не нәрсеге көңіл аудару
керек екенін жазамын
Осы сабақ барысында НЗМ
құндылықтарын дамытуға
келесі мүмкіндіктер болды:
оқушы өзі ойланып, идея
ұсынады, алған ақпараты
бойынша
өмірлік жағадаяттармен
байланыстырып қорытынды
жасады
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы
қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру
қолымнан келді ме? Мен
жоспарланғануақытымды
ұстандым ба? Мен жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу
үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға
қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
5. 1. Адамға пышақ, мылтық кезенбе.
2. Бүйіріңді таянба, жер таянба, иегіңді таянба.
3. Жұрт көзінше кекірме, қасынба.
4. Біреумен сөйлескен кезде, бетіне қадала қарап, тақалынба.
5. Біреудің дүниесін өз бетіңмен аударыстырып, ақтарынба.
6. Адамға қарап керілме.
7. Көп мақтана берме
8. Жоқтан өзгеге ашуланба
1-топқа:1) Мереке мен Дүйсен не істеп жүр еді?
2) Мереке мен Дүйсен қандайбала?
2-топ: 1) Доппен ойнап жүріп неніқақпа етіп ойнады?
2) Дүйсен мен Мерекенің қылығын қалай бағалайсыңдар? Өз
ойларыңды айтып беріңдер.
3-топ: 1) Шошалаға ненііздеп кірді?
2) Мереке Дүйсенге қалай жауап қайырды?
4-топ: 1) Қараңғы жерде неніақтарып алды?
2) Дүйсен Мерекенің анасына қалай айтамыздеп ұйғарды?
(Ренжімеңізшіне обижайтесь, , байқаусызда-нечаянно, қайталанбайды-
не повторится, ештеңе етпейді-ничего, келесіжолы-вследующий раз,
абай бол –будь осторожен,мойындадың-признался, сознался)