1. Reena Laur ÕpKu-2
Tunnikava
1) Aine: Kunstiõpetus
2) Klass: 4B
3) Maht: 2 x 45 minutit
4) Toimumisaeg: 3. märts 2011
5) Teema: ,,Koolimaja kui linn,, - õpilased analüüsivad koolis asuvaid ruume, koridore jne.
Kavandavad koolimaja kui linna ( tänavad, probleemsetes kohtades püüavad leida lahendusi
ning mõelda välja liiklusmärke, mis sealset olukorda paranadaks. Mõelda võib ka mõne
põneva detaili näiteks jõgi, mis voolab läbi raamatukogu...teisele poole ruumi saab minna üle
väikese silla vms.).
6) Tunni eesmärk: Õpilased õpivad ruume analüüsima ning uusi lahendusi otsima
7) Põhimõisted: Liiklusmärgid, analüüsimine
8) Põhimaterjalid: Paberid (plakati jaoks suur A2 ning mustandi(mõtete) jaoks A4),
harilikud pliiatsid, värvilised pliiatsid, markerid (viltpliiatsid). Vajadusel saab ka värvilisi
pabereid, liimi ja kääre (kui on vaja kujundada või luua ruumiline liiklusmärk vms.).
9) Meetodid: Rühmatöö (näiteks kolm gruppi), õpetaja juhised ja abi
10) Õppevahendid: Liiklusmärgid (mida saavad joonistada vajadusel ka oma plakatitele)
11) Struktuur:
1) Häälestus:
• Õpetaja tervitab õpilasi ning alustab tunniga (aega kulub umbes 1 min).
• Õpetaja räägib lastele algavast ülesandest ning vahenditest, mida vaja läheb.
1
2. • Õpetaja jagab lapsed kolme rühma ning annab igale grupile A2-paberi, mille
peale nad hakkavad algavat tööd koostama. (häälestuseks kulub aega umbes
10minutit).
2) Õppimine:
• Õpilased analüüsivad oma koolimaja ruume, leiavad häirivaid kohti (näiteks
kitsad trepid, kus ei saa kiiresti liikuda, kuna teised lapsed jooksevad vastu; suur
tühi saal, kus rahva puudumisel tekib kõle tunne; söögijärjekorras pole süsteemi –
suured poisid trügivad väiksematest lastest ette jne) ning ka meeldivaid kohti.
• Lõpuks peaksid õpilased nuputama välja ning looma koolimaja kujutise (näiteks
pealtvaates), mis on õpilaste poolt põnevamaks, paremaks ning lihtsamaks
muudetud. Luua tuleks ka liiklusmärgid, mis seda suurt ja kiiret liiklust
koolimajas ka suunaks ja lihtsustaks.
• Õpilased saavad luua ka tänavanimed, mõeldes sellele, millised emotsioonid või
millised kogemused sellest ruumist või koridorist pärinevad.
• (õppimiseks kulub aega umbes 50-55 minutit).
3) Reflektsioon:
• Õpilased on oma plakatid valmis ning nüüd on aeg ka nendest rääkida.
• Iga rühm saab klassi ees esineda ning oma plakatist ja seal olevatest ideedest
rääkida.
• Koos riputatakse plakatid klassi seinale(reflektsiooniks kulub aega umbes 25-30
minutit).
12) Hindamine: Õpetaja hindab õpilaste tööd rühmas (aktiivsus, oma arvamuse avaldamine,
teistega arvestamine), plakati välimust ning põnevaid ideid ja lennukat fantaasiat.
13) Kodutöö: Kodutöö puudub.
2