8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
1. Reena Laur ÕpKu-2
Tunnikava
1) Aine: Kunstiõpetus
2) Klass: 8B
3) Maht: (16. veebruar) 2 x 45 minutit ja (2.märts) 2 x 45 minutit
4) Toimumisajad: 16.veebruar ja 2.märts 2011
5) Teema: Ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist
6) Tunni eesmärk: Õpetada õpilastele mõtlema ruumiliselt, et luua kera, mis koosneb 20-st
erinevast ringist. Teema lõimub ka matemaatikaga, kuna kera meisterdamisel peab kasutama
sirklit ning mõõtma pidevalt joonlauaga ringi laiust, et kõik ringid tuleksid sarnased.
7) Põhimõisted: Ruumiline kujund, kera, diameeter, raadius
8) Põhimaterjalid: Paberid, käärid, liim, sirkel, joonlaud, harilik pliiats, veetopsid (vesi),
pintslid, akrüülvärvid
9) Meetodid: Individuaalne töö, õpetaja juhendab ja abistab
10) Õppevahendid: Näidistöö
11) Struktuur:
1) Häälestus:
• Õpetaja tervitab õpilasi ning alustab tunniga (aega kulub umbes 1 min).
• Lapsed istuvad kohale ning valmistuvad kuulama. Õpetaja räägib õpilastele
tänastest tundidest ning ka 2.märtsi tundidest, kuna ülesanne on ka järgmine kord
sama. Õpetaja räägib kohe algavast ülesandest ning näitab näidistööd (kera),
annab juhiseid, kuidas sellist tulemust saavutada.
1
2. • Õpetaja teeb ringist nädise ka tahvlile, et õpilased saaksid kergemini algavast
ülesandest aru.
• Õpetaja jagab õpilastele paberid, sirklid ja joonlauad ning lapsed võivad tööle
asuda. (häälestuseks kulub aega umbes 10 minutit).
2) Õppimine:
• Õpilased on tööga alustanud, õpetaja liigub klassis ringi ning aitab ja juhendab
õpilasi.
• Töö järjekord:
1. Paberile on vaja joonestada sirkliga 20 ringi, mille läbimõõt oleks kõigil
ringidel sama.
2. Järgmiseks sammuks tuleks kanda ringidele kolm punkti (sirkliga), mida
hiljem joonlaua abil üksteisega ühendada.
3. Kääridega lõigatakse kõik 20 ringi paberist välja
4. Ringide ääred, mis on tekkinud tänu kolmele punktile, mida eelnevalt sirkliga
lisasime, tuleb painutada üles, et tekiks n.ö pisikene kolmnurk, mille nurgad
on üleval.
5. Nüüd on aeg hakata ringe omavahel kokku kleepima ( alguses võib kokku
kleepida näiteks 1 viiest ringist koosnev osa ning 1 kolmest ringist koosnev
osa. Teisi ringe saab järk-järgult nendele juurde lisada – ning lõpuks ongi
kokku saanud üks suur kera.
6. Kiiremad õpilased, kes saavad oma kera varem valmis, võivad selle ka
guaššvärvidega üle värvida (mis annab lõpuks lisa punkti hindele).
• Pärast kahte tundi on õpilased juba ringid välja lõiganud ning kiiremad ka juba
mõned ringid omavahel kokku kleepinud.
• 16.veebruari tunnid saavad läbi.
• 2. märtsi tundides jätkavad õpilased oma töödega. Kindlasti peaksid nad teise tunni
lõpuks oma kerad valmis saama – kiiremad õpilased on oma ruumilisekujundi ka
guaššvärvidega ära värvinud. (õppimiseks kulub aega umbes 2h ja 40 minutit
2
3. 3) Reflektsioon:
• Õpilased on kerad valmis saanud ning saavad hakata koristama. Õpetaja vaatab
tööd üle ning annab hinnanguid (nt kiidab vms). (aega kulub umbes 10 minutit).
12) Hindamine: Õpetaja hindab kera korrektsust, puhtust, õpilase usinust ning seda, kas
õpilane on kera ka ära värvinud ( saab selle eest boonuspunkti, mis mõjutab ka hinnet).
13) Kodutöö: Kodutöö puudub.
3