1. Reena Laur ÕpKu-2
Tunnikava
1) Aine: Kunstiõpetus
2) Klass: 4B
3) Maht: 45 min
4) Toimumisaeg: 17.veebruar 2011
5) Teema: Fantaasiapiltide joonistamine loodushelide (www.loodusheli.ee) põhjal. Helideks
on huntide ulgumine ning soku haugatused metsas.
6) Tunni eesmärk: Õpilaste fantaasia arendamine loodushelide abil. Õpetada kuuldava heli
põhjal looma selle heliga kokkukäiva pildi.
7) Põhimõisted: Loodusheli, fantaasiapilt
8) Põhimaterjalid: Paberid, harilik pliiats, värvilised pliiatsid, viltpliiatsid (kontuuride
loomiseks), kustukumm, joonlaud, käärid
9) Meetodid: Individuaalne töö, õpetaja juhised ja abi
10) Õppevahendid: Internet ( www.loodusheli.ee ), kõlarid, arvuti
11) Struktuur:
1) Häälestus:
• Õpetaja tervitab õpilasi ning alustab tunniga (aega kulub umbes 1 min).
• Õpetaja räägib lastele algavast ülesandest ning vahenditest, mida vaja läheb.
• Õpetaja jagab igale lapsele A4 paberi, mille õpilased lõikavad pooleks.
• Õpetaja annab õpilastele teada, et nad joonistavad kaks pilti, kahe erineva
loodusheli põhjal. Ühe pildi joonistamiseks on aega umbes 15 minutit. (seega
1
2. joonistamiseks aega kokku umbes 30 minutit). (häälestuseks kulub aega umbes
5minutit).
2) Õppimine:
• Õpetaja laseb läbi kõlarite esimese loodusheli, mida lapsed kuulavad esmalt
silmad kinni, et tekiks ettekujutus, milline on loodus, loomad, linnud, ilm, värvid
jne. Pärast teistkordset kuulamist hakkavad lapsed ühele lõigatud (A5 paberile)
oma fantaasiapilti joonistama. (Loodusheli saan õpilastele korduvalt mängida.)
Aega kulub umbes 15 minutit. Lapsed on esimese pildi valmis joonistanud.
• Õpetaja laseb ka teise loodusheli. Tegevus kordub – esmalt kuulavad heli silmad
kinni ning siis saavad alustada joonistamist. (aega kulub ka teise pildi
joonistamiseks umbes 15minutit)
• (õppimiseks kulub aega umbes 25- 30 minutit).
3) Reflektsioon:
• Õpilased on oma fantaasiapildid valmis joonistanud ning nüüd on aeg ka nendest
rääkida.
• Iga õpilane saab oma mõlemast tööst rääkida – kirjeldada tundeid, pildil olevat
õhkkonda ja seal olevaid loomi või linde, ettekujutust, mõtteid...(aega kulub
umbes 10-15 minutit).
12) Hindamine: Õpetaja hindab joonistuste juures fantaasiat ning ka töö puhtust.
13) Kodutöö: Kodutöö puudub.
2