SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема: Атом і атомне ядро. Дослід Резерфорда. Ядерна модель атома.
Мета: Навчальна: ознайомити учнів із основними етапами розвитку
вчення про будову атома, сформувати первинні поняття про будову
атома, ознайомити учнів з планетарною моделлю атома, історією цієї
моделі, дослідом, на якому ґрунтується ця модель;
Розвивальна: розвиток творчого мислення; уміння порівнювати,
узагальнювати, формувати світогляд учнів;
Виховна: розвиток пізнавального інтересу до вивчення законів природи,
формуванню фізичної картини світу, виховання інформаційної
культури.
Тип уроку: урок засвоєння нових умінь і навичок учнів.
Обладнання: комп’ютер, тестові завдання, картки із завданнями для
груп, підручник з фізики для 9 класу (автори М.І. Шут, М. Т. Мартинюк,
Л. Ю. Благодаренко)
«Відшукай всьому початок, і ти багато зрозумієш»
Козьма Прутков
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Наше століття не випадково називається атомним. Всім нам добре
знайомі такі поняття, як атомна електростанція, атомні кораблі, атомна
бомба, атомна енергія і т.д. Вчення про атоми стало важливою областю
фізики. І хоча світ атома ніхто не бачив, але тим не менш, він реальний.
Життя ставить перед нами багато питань. Деякі розв’язуються дуже
просто, проте над іншими людство б’ється тисячі років. Наприклад, над
таким «Як побудований світ. Із чого все складається?». Зараз нас це вже
не дивує. Нас не дивує те, що всі тіла складаються з дрібних частинок.
Але так було не завжди. І от сьогодні протягом уроку ми познайомимося
з відповідями на ці питання. Але, перш ніж перейти безпосередньо до
вивчення теми, пригадаємо, що ж ми знаємо про це поняття.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Що означає слово «атом»?
2. Хто ввів це поняття у фізику?
3. Скільки видів атомів зараз відомо вченим?
4. Чи можна побачити атом?
5. Які розміри атома?
6. Що таке електрон?
7. Який його заряд?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати атом і атомне ядро.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Епіграфом нашого уроку є слова Козьми Пруткова «Відшукай всьому
початок, і ти багато зрозумієш», тому ми почнемо з самого початку, з
того часу хто вперше висловив думку про атомістичну будову речовини.
Деякі учні мали випереджальні завдання і підготували презентацію про
вчених,які вперше висловили думку про атомістичну будову речовини.
(Презентація 1)
2. На своєму шляху теорія атома зустрічала багато перешкод і остаточно
затвердилася у 19 столітті, коли у 1903 р. Джозеф Джон Томсон
(18.12.1856-30.08.1940) – англійський фізик запропонував свою модель
атома. ( Учнівська презентація 2)
3. Очевидно, що для з’ясування будови атома необхідно було проникнути
всередину атома, тобто в таємниці природи! І це зробив у 1909 році
англійський фізик Ернест Резерфорд. (Біографія Резерфорда – розповідь
учня)
4. Суть досліду Резерфорда. (Учнівська презентація 3)
5.Будова ядра.
Після того, як було з’ясовано будову атома, постало запитання: а з чого
ж складається ядро?
Після відкриття у 1932 р. Джемсом Чедвіком нейтрона, Іваненко і Гапон
висловили гіпотезу щодо протонно-нейтронної будови ядра, яка здобула
загальне визнання.
Згідно з сучасними уявленнями ядро складається з позитивно
заряджених частинок (протонів-p) і нейтральних частинок (нейтронів-n).
Маса нейтрона приблизно дорівнює масі протона. Сума протонів і
нейтронів, що входять до складу ядра називаються нуклонами. Їх число
відповідає масовому числу елемента в таблиці Менделєєва – А= Z+N.
Порядковий номер у таблиці Менделєєва вказує на кількість протонів
та кількість електронів в атомі в нормальному стані - Z.
Нейтронів в атомі: N = A - Z.
Ядра хімічних елементів позначають символом А
Z Х, де X – хімічний
символ елемента. Наприклад, 16
8О, 23
11Nа, 35
17Сl. Атом електрично-
нейтральний – це означає, що сумарний негативний заряд електронів за
модулем дорівнює сумарному позитивному заряду протонів.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
А зараз попрацюємо з підручником: ви повинні дати відповіді на
запитання, опрацювавши § 42.
І варіант (§ 42 п.1)
• Чому устатковина для досліду Резерфорда вміщувалася в кожух, з
якого відкачувалося повітря?
• Для чого в досліді Резерфорда мікроскоп із екраном обертався
навколо осі?
ІІ варіант (§ 42 п.2)
• Які розміри атома і ядра?
• Чому Резерфорд вважав альфа-частинки найбільш придатними
для дослідження речовини?
2.Робота в групах (інтерактивна технологія):
Група 1
Завдання 1. Визначити склад ядра атома молібдену (кількість протонів,
нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А
ZХ.
Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом
визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А
ZХ : А=
91, Z= 40, N= 51.
Група 2
Завдання 1. Визначити склад ядра атома аргону (кількість протонів,
нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А
ZХ.
Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом
визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А
ZХ : А=
73, Z= 32, N= 41.
Група 3
Завдання 1. Визначити склад ядра атома алюмінію (кількість протонів,
нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А
ZХ.
Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом
визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А
ZХ : А=
65, Z= 30, N= 35.
Група 4
Завдання 1. Визначити склад ядра атома калію (кількість протонів,
нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А
ZХ.
Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом
визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А
ZХ : А=
48, Z= 22, N= 26.
3. Знайдіть помилки у наступному тексті.
«Французький (Англійський) фізик Е. Резерфорд, провівши дослідження
будови атомів, запропонував планетарну модель атома. Згідно з цією
моделлю, атом складається з електронів (ядра), що знаходяться в центрі
атома й ядра(електронів), яке рухається навколо електронів(ядра). Заряд
ядра визначається зарядом нейтронів(протонів). Кількість нейтронів
(протонів) і кількість електронів однакова, тому
негативний(позитивний) заряд ядра дорівнює за абсолютною величиною
сумарному позитивному (негативному) заряду електронів.
4. Виконання тестового завдання
І варіант
1. Сучасна модель структури атома обумовлена дослідами
А) розсіювання α-частинок;
Б) стискання рідини;
В) електризації;
Г) теплового розширення.
2. За допомогою дослідів Резерфорд встановив:
А) позитивний заряд розподілений рівномірно по усьому об’єму атома;
Б) негативний заряд зосереджений в центрі атома і має малий об'єм;
В) в склад атома входять електрони;
Г) атом не має внутрішньої структури.
3. До складу ядра атома входять такі частинки:
А) протони;
Б) протони і електрони;
В) електрони і нейтрони;
Г) протони і нейтрони.
4. Сучасну модель атома запропонував
А) Томсон
Б) Демокріт
В) Резерфорд
Г) Левкіпп
5. Нуклони – це
А) протони і електрони
Б) нейтрони і електрони
В) протони і нейтрони
ІІ варіант
1. Який заряд має α-частинка:
А) негативний;
Б) не має заряду;
В) позитивний.
2. За сучасними уявленнями атом – це…
А) маленька копія молекули речовини;
Б) дрібна частинка молекули речовини;
В) однорідна позитивна куля із вкрапленнями електронів;
Г) позитивно заряджене ядро, навколо якого рухаються електрони.
3. Атом складається з
А) ядра і електронів
Б) ядра і нейтронів
В) ядра і протонів
4. «Модель пудинга» запропонував
А) Томсон
Б) Демокріт
В) Резерфорд
Г) Левкіпп
5. Масове число – це сума
А) протонів і електронів
Б) нейтронів і електронів
В) протонів і нейтронів
Перевіримо
І варіант
1 2 3 4 5
А В Г В В
ІІ варіант
1 2 3 4 5
В Г А А В
VІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Закінч речення»
Першу модель атома запропонував …
Він представив модель атома у вигляді …
Її ще називають …
Модель атома за Резерфордом …
Її ще називають …
Розміри атома …
Розміри ядра …
Ну що ж, повернімося до епіграфу уроку: «Відшукай всьому початок, і
багато чого зрозумієш». Я думаю, що на сьогоднішньому уроці
«початок» ми відшукали. А багато чого зрозуміти нам належить на
наших наступних уроках.
VІІІ. Домашнє завдання: §40, 42, 43 (п. 1- 3)

More Related Content

What's hot

Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"
Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"
Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"Majja Javorska
 
6 клас урок № 5 клітина - одиниця живого
6 клас  урок № 5 клітина - одиниця живого6 клас  урок № 5 клітина - одиниця живого
6 клас урок № 5 клітина - одиниця живогоМетодичний кабінет
 
Масова частка елемента в речовині.
Масова частка елемента в речовині.Масова частка елемента в речовині.
Масова частка елемента в речовині.labinskiir-33
 
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого урокуІнфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого урокуМаксим Павленко
 
Війна та мир
Війна та мирВійна та мир
Війна та мирzhmekapanova
 
Презентація на тему: "Солі"
Презентація на тему: "Солі" Презентація на тему: "Солі"
Презентація на тему: "Солі" vvbalanenko
 
Залози внутрішньої секреції. Гормони.2
Залози внутрішньої секреції. Гормони.2Залози внутрішньої секреції. Гормони.2
Залози внутрішньої секреції. Гормони.2labinskiir-33
 
біологічна роль і застосування вуглеводів
біологічна роль і застосування вуглеводівбіологічна роль і застосування вуглеводів
біологічна роль і застосування вуглеводівНаталія Білоцерковець
 
розвиток науки та техніки у 20 столітті
розвиток науки та техніки у 20 століттірозвиток науки та техніки у 20 столітті
розвиток науки та техніки у 20 століттіМила Федорченко
 
Урок 5. Лейкоцити
Урок 5. ЛейкоцитиУрок 5. Лейкоцити
Урок 5. ЛейкоцитиYulia Novichenko
 
як утворився торф і кам’яне вугілля
як утворився торф і кам’яне вугілляяк утворився торф і кам’яне вугілля
як утворився торф і кам’яне вугілляnatalibio
 
Вплив на організми чинників живої природи
Вплив на організми чинників живої природиВплив на організми чинників живої природи
Вплив на організми чинників живої природиЛюба Сорокопуд
 
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Olena Коленченко
 

What's hot (20)

Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"
Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"
Міні-проект "Клітина. Історія відкриття"
 
Земля і Місяць
Земля і МісяцьЗемля і Місяць
Земля і Місяць
 
Griby 03
Griby 03Griby 03
Griby 03
 
6 клас урок № 5 клітина - одиниця живого
6 клас  урок № 5 клітина - одиниця живого6 клас  урок № 5 клітина - одиниця живого
6 клас урок № 5 клітина - одиниця живого
 
Масова частка елемента в речовині.
Масова частка елемента в речовині.Масова частка елемента в речовині.
Масова частка елемента в речовині.
 
Topic 2 bacteria
Topic 2 bacteriaTopic 2 bacteria
Topic 2 bacteria
 
Ребуси до тижня історії.
Ребуси до тижня історії.Ребуси до тижня історії.
Ребуси до тижня історії.
 
презентация дихання
презентация диханняпрезентация дихання
презентация дихання
 
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого урокуІнфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
 
Війна та мир
Війна та мирВійна та мир
Війна та мир
 
Презентація на тему: "Солі"
Презентація на тему: "Солі" Презентація на тему: "Солі"
Презентація на тему: "Солі"
 
Залози внутрішньої секреції. Гормони.2
Залози внутрішньої секреції. Гормони.2Залози внутрішньої секреції. Гормони.2
Залози внутрішньої секреції. Гормони.2
 
біологічна роль і застосування вуглеводів
біологічна роль і застосування вуглеводівбіологічна роль і застосування вуглеводів
біологічна роль і застосування вуглеводів
 
розвиток науки та техніки у 20 столітті
розвиток науки та техніки у 20 століттірозвиток науки та техніки у 20 столітті
розвиток науки та техніки у 20 столітті
 
Урок 5. Лейкоцити
Урок 5. ЛейкоцитиУрок 5. Лейкоцити
Урок 5. Лейкоцити
 
як утворився торф і кам’яне вугілля
як утворився торф і кам’яне вугілляяк утворився торф і кам’яне вугілля
як утворився торф і кам’яне вугілля
 
Вплив на організми чинників живої природи
Вплив на організми чинників живої природиВплив на організми чинників живої природи
Вплив на організми чинників живої природи
 
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
 
Імунітет
ІмунітетІмунітет
Імунітет
 
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
 

Viewers also liked

Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація sveta7940
 
Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"
Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"
Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"sveta7940
 
Властивості твердих тіл
Властивості  твердих тіл Властивості  твердих тіл
Властивості твердих тіл Таня Гирлаку
 
Подорож до країни казок
Подорож до країни казокПодорож до країни казок
Подорож до країни казокТаня Гирлаку
 
1 chronicles 13 commentary
1 chronicles 13 commentary1 chronicles 13 commentary
1 chronicles 13 commentaryGLENN PEASE
 
Презентація:Розв"язування вправ
Презентація:Розв"язування вправПрезентація:Розв"язування вправ
Презентація:Розв"язування вправsveta7940
 
Презентація:Чи любите ви чай
Презентація:Чи любите ви чайПрезентація:Чи любите ви чай
Презентація:Чи любите ви чайsveta7940
 
Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)
Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)
Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)sveta7940
 
Презентація:Джерела струму
Презентація:Джерела струмуПрезентація:Джерела струму
Презентація:Джерела струмуsveta7940
 
Джерела струму
Джерела струму Джерела струму
Джерела струму sveta7940
 
Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числами
Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числамиРозв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числами
Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числамиsveta7940
 
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числамиПрезентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числамиsveta7940
 
Магнітне поле
Магнітне полеМагнітне поле
Магнітне полеsveta7940
 

Viewers also liked (20)

Козацькі розваги
Козацькі розвагиКозацькі розваги
Козацькі розваги
 
Rps
RpsRps
Rps
 
"Сучасні освітні технології"
 "Сучасні освітні технології" "Сучасні освітні технології"
"Сучасні освітні технології"
 
Joney Walker
Joney Walker Joney Walker
Joney Walker
 
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
 
Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"
Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"
Підсумковий урок по темі "Звичайні дроби"
 
Властивості твердих тіл
Властивості  твердих тіл Властивості  твердих тіл
Властивості твердих тіл
 
Подорож до країни казок
Подорож до країни казокПодорож до країни казок
Подорож до країни казок
 
1 chronicles 13 commentary
1 chronicles 13 commentary1 chronicles 13 commentary
1 chronicles 13 commentary
 
Презентація:Розв"язування вправ
Презентація:Розв"язування вправПрезентація:Розв"язування вправ
Презентація:Розв"язування вправ
 
Graphic organizer
Graphic organizerGraphic organizer
Graphic organizer
 
Coherence
CoherenceCoherence
Coherence
 
Article critique
Article critiqueArticle critique
Article critique
 
Презентація:Чи любите ви чай
Презентація:Чи любите ви чайПрезентація:Чи любите ви чай
Презентація:Чи любите ви чай
 
Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)
Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)
Презентація:Цікаві сторінки історії математики 5-6 класи (усний журнал)
 
Презентація:Джерела струму
Презентація:Джерела струмуПрезентація:Джерела струму
Презентація:Джерела струму
 
Джерела струму
Джерела струму Джерела струму
Джерела струму
 
Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числами
Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числамиРозв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числами
Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими та дробовими числами
 
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числамиПрезентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числами
Презентація:Розв"язування задач і вправ на всі дії з цілими і дробовими числами
 
Магнітне поле
Магнітне полеМагнітне поле
Магнітне поле
 

Similar to Атом і атомне ядро. Дослід Резерфорда.Ядерна модель атома.

Rezerforda.
 Rezerforda. Rezerforda.
Rezerforda.ivan1660
 
Будова атома
Будова атомаБудова атома
Будова атомаgannafilozof
 
D0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0be
D0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0beD0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0be
D0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0beЕдуард Танчинець
 
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброїНадзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброїVasil Kiriliv
 
Budova atoma
Budova atomaBudova atoma
Budova atomazero1996
 
урок 44
урок 44урок 44
урок 44MalaRuda
 
Атомне ядро
Атомне ядроАтомне ядро
Атомне ядроYuriy Lynnyk
 
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).pptКласичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).pptPrussianespresso
 
будова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядербудова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядерAlbert Wesker
 
11 h g_2019
11 h g_201911 h g_2019
11 h g_20194book
 
будова атома2
будова атома2будова атома2
будова атома2Bulkinairina
 
Періодична система
Періодична системаПеріодична система
Періодична системаssuser90b404
 
Khimija 11-klas-grygorovych-2019
Khimija 11-klas-grygorovych-2019Khimija 11-klas-grygorovych-2019
Khimija 11-klas-grygorovych-2019kreidaros1
 

Similar to Атом і атомне ядро. Дослід Резерфорда.Ядерна модель атома. (20)

28332 урок
28332 урок28332 урок
28332 урок
 
Rezerforda.
 Rezerforda. Rezerforda.
Rezerforda.
 
Будова атома
Будова атомаБудова атома
Будова атома
 
D0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0be
D0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0beD0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0be
D0b0d182d0bed0bc d196-d0b0d182d0bed0bcd0bdd0b5-d18fd0b4d180d0be
 
Budova atoma.ppt
Budova atoma.pptBudova atoma.ppt
Budova atoma.ppt
 
Budova atoma.ppt
Budova atoma.pptBudova atoma.ppt
Budova atoma.ppt
 
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброїНадзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
Надзвичайні ситуації. Вражаючі фактори ядерної зброї
 
Budova atoma
Budova atomaBudova atoma
Budova atoma
 
урок 44
урок 44урок 44
урок 44
 
Атомне ядро
Атомне ядроАтомне ядро
Атомне ядро
 
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).pptКласичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
 
будова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядербудова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядер
 
11 h g_2019
11 h g_201911 h g_2019
11 h g_2019
 
будова атома2
будова атома2будова атома2
будова атома2
 
химия
химияхимия
химия
 
Paragraph 1
Paragraph 1Paragraph 1
Paragraph 1
 
Періодична система
Періодична системаПеріодична система
Періодична система
 
133,23.docx
133,23.docx133,23.docx
133,23.docx
 
Khimija 11-klas-grygorovych-2019
Khimija 11-klas-grygorovych-2019Khimija 11-klas-grygorovych-2019
Khimija 11-klas-grygorovych-2019
 
03 himiya
03 himiya03 himiya
03 himiya
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Атом і атомне ядро. Дослід Резерфорда.Ядерна модель атома.

  • 1. Тема: Атом і атомне ядро. Дослід Резерфорда. Ядерна модель атома. Мета: Навчальна: ознайомити учнів із основними етапами розвитку вчення про будову атома, сформувати первинні поняття про будову атома, ознайомити учнів з планетарною моделлю атома, історією цієї моделі, дослідом, на якому ґрунтується ця модель; Розвивальна: розвиток творчого мислення; уміння порівнювати, узагальнювати, формувати світогляд учнів; Виховна: розвиток пізнавального інтересу до вивчення законів природи, формуванню фізичної картини світу, виховання інформаційної культури. Тип уроку: урок засвоєння нових умінь і навичок учнів. Обладнання: комп’ютер, тестові завдання, картки із завданнями для груп, підручник з фізики для 9 класу (автори М.І. Шут, М. Т. Мартинюк, Л. Ю. Благодаренко) «Відшукай всьому початок, і ти багато зрозумієш» Козьма Прутков Хід уроку. І. Організаційна частина. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Наше століття не випадково називається атомним. Всім нам добре знайомі такі поняття, як атомна електростанція, атомні кораблі, атомна бомба, атомна енергія і т.д. Вчення про атоми стало важливою областю фізики. І хоча світ атома ніхто не бачив, але тим не менш, він реальний. Життя ставить перед нами багато питань. Деякі розв’язуються дуже просто, проте над іншими людство б’ється тисячі років. Наприклад, над таким «Як побудований світ. Із чого все складається?». Зараз нас це вже не дивує. Нас не дивує те, що всі тіла складаються з дрібних частинок. Але так було не завжди. І от сьогодні протягом уроку ми познайомимося з відповідями на ці питання. Але, перш ніж перейти безпосередньо до вивчення теми, пригадаємо, що ж ми знаємо про це поняття. ІІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Що означає слово «атом»?
  • 2. 2. Хто ввів це поняття у фізику? 3. Скільки видів атомів зараз відомо вченим? 4. Чи можна побачити атом? 5. Які розміри атома? 6. Що таке електрон? 7. Який його заряд? ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати атом і атомне ядро. V. Вивчення нового матеріалу. 1. Епіграфом нашого уроку є слова Козьми Пруткова «Відшукай всьому початок, і ти багато зрозумієш», тому ми почнемо з самого початку, з того часу хто вперше висловив думку про атомістичну будову речовини. Деякі учні мали випереджальні завдання і підготували презентацію про вчених,які вперше висловили думку про атомістичну будову речовини. (Презентація 1) 2. На своєму шляху теорія атома зустрічала багато перешкод і остаточно затвердилася у 19 столітті, коли у 1903 р. Джозеф Джон Томсон (18.12.1856-30.08.1940) – англійський фізик запропонував свою модель атома. ( Учнівська презентація 2) 3. Очевидно, що для з’ясування будови атома необхідно було проникнути всередину атома, тобто в таємниці природи! І це зробив у 1909 році англійський фізик Ернест Резерфорд. (Біографія Резерфорда – розповідь учня) 4. Суть досліду Резерфорда. (Учнівська презентація 3) 5.Будова ядра. Після того, як було з’ясовано будову атома, постало запитання: а з чого ж складається ядро? Після відкриття у 1932 р. Джемсом Чедвіком нейтрона, Іваненко і Гапон висловили гіпотезу щодо протонно-нейтронної будови ядра, яка здобула загальне визнання.
  • 3. Згідно з сучасними уявленнями ядро складається з позитивно заряджених частинок (протонів-p) і нейтральних частинок (нейтронів-n). Маса нейтрона приблизно дорівнює масі протона. Сума протонів і нейтронів, що входять до складу ядра називаються нуклонами. Їх число відповідає масовому числу елемента в таблиці Менделєєва – А= Z+N. Порядковий номер у таблиці Менделєєва вказує на кількість протонів та кількість електронів в атомі в нормальному стані - Z. Нейтронів в атомі: N = A - Z. Ядра хімічних елементів позначають символом А Z Х, де X – хімічний символ елемента. Наприклад, 16 8О, 23 11Nа, 35 17Сl. Атом електрично- нейтральний – це означає, що сумарний негативний заряд електронів за модулем дорівнює сумарному позитивному заряду протонів. VІ. Закріплення нового матеріалу. 1. Робота з підручником. А зараз попрацюємо з підручником: ви повинні дати відповіді на запитання, опрацювавши § 42. І варіант (§ 42 п.1) • Чому устатковина для досліду Резерфорда вміщувалася в кожух, з якого відкачувалося повітря? • Для чого в досліді Резерфорда мікроскоп із екраном обертався навколо осі? ІІ варіант (§ 42 п.2) • Які розміри атома і ядра? • Чому Резерфорд вважав альфа-частинки найбільш придатними для дослідження речовини? 2.Робота в групах (інтерактивна технологія): Група 1 Завдання 1. Визначити склад ядра атома молібдену (кількість протонів, нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А ZХ.
  • 4. Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А ZХ : А= 91, Z= 40, N= 51. Група 2 Завдання 1. Визначити склад ядра атома аргону (кількість протонів, нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А ZХ. Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А ZХ : А= 73, Z= 32, N= 41. Група 3 Завдання 1. Визначити склад ядра атома алюмінію (кількість протонів, нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А ZХ. Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А ZХ : А= 65, Z= 30, N= 35. Група 4 Завдання 1. Визначити склад ядра атома калію (кількість протонів, нейтронів, масове число) та записати його позначення у вигляді А ZХ. Завдання 2. За відомим складом ядра атома та масовим числом визначити назву атома та записати його позначення у вигляді А ZХ : А= 48, Z= 22, N= 26. 3. Знайдіть помилки у наступному тексті. «Французький (Англійський) фізик Е. Резерфорд, провівши дослідження будови атомів, запропонував планетарну модель атома. Згідно з цією моделлю, атом складається з електронів (ядра), що знаходяться в центрі атома й ядра(електронів), яке рухається навколо електронів(ядра). Заряд ядра визначається зарядом нейтронів(протонів). Кількість нейтронів (протонів) і кількість електронів однакова, тому негативний(позитивний) заряд ядра дорівнює за абсолютною величиною сумарному позитивному (негативному) заряду електронів. 4. Виконання тестового завдання І варіант
  • 5. 1. Сучасна модель структури атома обумовлена дослідами А) розсіювання α-частинок; Б) стискання рідини; В) електризації; Г) теплового розширення. 2. За допомогою дослідів Резерфорд встановив: А) позитивний заряд розподілений рівномірно по усьому об’єму атома; Б) негативний заряд зосереджений в центрі атома і має малий об'єм; В) в склад атома входять електрони; Г) атом не має внутрішньої структури. 3. До складу ядра атома входять такі частинки: А) протони; Б) протони і електрони; В) електрони і нейтрони; Г) протони і нейтрони. 4. Сучасну модель атома запропонував А) Томсон Б) Демокріт В) Резерфорд Г) Левкіпп 5. Нуклони – це А) протони і електрони Б) нейтрони і електрони В) протони і нейтрони ІІ варіант 1. Який заряд має α-частинка: А) негативний; Б) не має заряду;
  • 6. В) позитивний. 2. За сучасними уявленнями атом – це… А) маленька копія молекули речовини; Б) дрібна частинка молекули речовини; В) однорідна позитивна куля із вкрапленнями електронів; Г) позитивно заряджене ядро, навколо якого рухаються електрони. 3. Атом складається з А) ядра і електронів Б) ядра і нейтронів В) ядра і протонів 4. «Модель пудинга» запропонував А) Томсон Б) Демокріт В) Резерфорд Г) Левкіпп 5. Масове число – це сума А) протонів і електронів Б) нейтронів і електронів В) протонів і нейтронів Перевіримо І варіант 1 2 3 4 5 А В Г В В ІІ варіант 1 2 3 4 5 В Г А А В VІІ. Підсумок уроку.
  • 7. Вправа «Закінч речення» Першу модель атома запропонував … Він представив модель атома у вигляді … Її ще називають … Модель атома за Резерфордом … Її ще називають … Розміри атома … Розміри ядра … Ну що ж, повернімося до епіграфу уроку: «Відшукай всьому початок, і багато чого зрозумієш». Я думаю, що на сьогоднішньому уроці «початок» ми відшукали. А багато чого зрозуміти нам належить на наших наступних уроках. VІІІ. Домашнє завдання: §40, 42, 43 (п. 1- 3)