Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
Rph mengikut model assure
1. RPH mengikut Model ASSURE..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
Tahun
Tarikh
Masa
Bil Murid
Bidang
Unit Pembelajaran
Tajuk Pembelajara
:
elektrik pada tahun 4.
Sedia Ada
: Kemahiran Hidup
: 5 Bestari
: 19 Oktober 2012
: 9.00 pagi - 10.00 pagi
: 20 orang
: 1. Reka Bentuk dan Teknologi
: 1.4 Elektrik dan Elektronik
: (b) Penghasilan Projek Elektronik
1) Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen
2) Murid telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4.
: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat ;
Hasil Pembelajaran
1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen
elektronik.
2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi
Nilai
Berfikir
tu Mengajar
:
Keberanian, Berdikari, Kerajinan
: Menghubung kait, membanding beza, mencirikan
:
1) Alatan elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit)
2) Komponen elektronik (sel kering. LED, perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan
bongkah penyampung)
3) Alatan tangan (playar muncung tirus, pemutar skru)
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6) Papan Putih
RPH MENGIKUT MODEL ASSURE
A - Analyse Learner
Analisis pelajar
Bilangan pelajar - 20 orang
Jantina - lelaki 12 perempuan 8
Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 5
Waktu : 9 - 10 pagi (waktu 4 dan 5)
Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup
Pengetahuan sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4
S - State Obejctives
Nyatakan objektif
Pada akhir waktu, pelajar boleh:
1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan
2. simbol komponen elektronik.
2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi
S - Select Method
Pilih kaedah, media,
bahan
Menggunakan kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru
sebagai pembimbing.
Menggabungkan media elektronik dan tradisional
Menggunakan model atau benda maujud, bahan bercetak serta
elektronik
U - Utilise media and
materials
Gunakan media &
bahan
1) Alatan elektonik dan komponen elektronik
3) Alatan tangan
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6) Papan Putih
R - Require learner
response/ participation
Dorong penglibatan
pelajar
Soal-jawab secara lisan.
Murid menggunakan alatan tangan
Membimbing murid membuat kerja amali
E - Evaluate and revise
materials
Nilai & semak
Soalan secara lisan.
Kuiz secara berkumpulan
Edaran lembaran kerja.
Murid dibimbing sehingga boleh menggunakan alatan tangan dengan
betul
Fasa
Masa
Set
Induksi
(10 minit)
Isi Kandungan
Pengenalan
Aktiviti Pengajaran Dan
Pembelajaran
1) Guru menerangkan perbezaan antara
kepada peralatan
barang elektrik dan elektronik.
Catatan
Nilai: rasional
KB: Menghubung kait,
elektronik pada 2) Murid menyatakan pelbagai jenis alatan
membanding beza
zaman semasa.
BBM: Kamera, Telefon
elektronik yang pernah digunakan.
bimbit, Laptop
Langkah
Pengenalan
1) Murid diminta untuk duduk secara
1 (15
kepada komponen
minit)
elektronik dan
alatan kerja.
1) LED
2) Perintang
3) Testpan
4) Playar mucung
tirus
berpasangan.
2) Murid akan diberi satu LED dan
Nilai: Berdikari
KB: mencirikan
BBM:
perintang setiap dua orang untuk
1) Persembahan
ditatapi oleh murid serta satu helaian
powerpoint,
lembaran kerja.
2) Lembaran kerja
3) Guru menerangkan mengenai nama,
3) Komponen elektronik
fungsi dan simbol komponen elektronik
sebenar (LED, perintang,
menggunakan powerpoint dan murid
perintang boleh laras)
menyalin nota.
4) Alatan kerja (playar
3. 4) Murid diminta untuk menulis nama,
fungsi dan simbol peralatan elektronik
muncung tirus, pemutar
skru)
di pada lembaran kerja yang diberi.
5) Guru menerangkan mengenai nama
dan fungsi alatan kerja elektronik yang
digunakan.
Langkah
Tunjuk ajar
2 (20
penggunaan
minit)
alatan tangan dan Guru menunjukkan cara menggunakan
2)
KB: membanding beza
pemasangan
alatan tangan dengan betul. Contoh :
BBM:
komponen
Membengkokkkan kaki LED, memutar
1) alatan kerja,
skru untukmenyambung
2) komponen elektronik
1) LED
1) Murid dibahgikan kepada dua
kumpulan/
3) Guru menunjukkan cara memasang
2) Playar muncung
LED pada bongkah penyambung
tirus
4) Dua orang murid dipilih untuk cuba
3) Testpan
memasangkan komponen elektonik
4) Bongkah
pada bongkah penyambung dengan
penyambung
betul.
Berdikar, Berani
3) model litar elektronik
lengkap
Penutup
Refleksi murid
(15 minit)
dan
mengenalpasti semula simbol dan
sayang
rumusan
kegunaan komponen elektronik pada
KB: Menghubung kait,
pembelajaran
litar skematik di papan putih
membuat kesimpulan
1) Penjelasan di
papan putih
1) Guru meminta murid untuk
Nilai: Kerjasama,
2) Guru memilih 2 orang murid untuk
Nilai: Rasional, kasih
BBM: Papan putih
bertanya tentang apa yang
dipelajarinya hari ini.
3) Murid diterangkan kaitan litar elektronik
dengan kehidupan seharian, sejauh
mana pentingnya kegunaan alatan
elektonik berbanding pada zaman
dahulu.
Refleksi isi utama pengajaran :
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________