1. НОВОКАХОВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИЙ ЛІЦЕЙ
УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ
З ПРОФЕСІЇ «ТОКАР. ФРЕЗЕРУВАЛЬНИК»
ТЕМА ПРОГРАМИ:
«ФРЕЗЕРУВАННЯ ПАЗІВ, КАНАВОК, УСТУПІВ.
ВІДРІЗУВАННЯ»
ТЕМА УРОКУ:
«ВІДРІЗУВАННЯ ДИСКОВИМИ ФРЕЗАМИ»
Розробив майстер в/н Василишен В.І.
м. Нова Каховка
Методична розробка
2. 2020 рік
ПЛАН УРОКУ
ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ
ТЕМА ПРОГРАМИ: ФРЕЗЕРУВАННЯ ПАЗІВ, КАНАВОК, УСТУПІВ.
ВІДРІЗУВАННЯ
ТЕМА УРОКУ: ВІДРІЗУВАННЯ ДИСКОВИМИ ФРЕЗАМИ
МЕТА УРОКУ:
НАВЧАЛЬНА: Сформувати професійні компетенції з виконання трудових
прийомів, про нові поняття у професійній галузі; навчити учнів виконувати виробничі
операції з відрізування дисковими фрезами.
РОЗВИВАЮЧА: Сформувати раціональне та творче мислення; вміння швидко
й точно реагувати на нову непередбачувану виробничу ситуацію та знаходити
нестандартні рішення; вміння концентрувати увагу на виконанні практичного
завдання; розвиток уваги та спостережливості.
ВИХОВНА: Виховувати в учнях засобами уроку виробничого навчання
впевненість у своїх силах; почуття професійної гідності, гордості за якісно виконане
завдання; повагу до праці та обраної професії, комунікабельність, дисципліну та
відповідальність.
ТИП УРОКУ: Урок застосування знань, навичок і вмінь з формування
професійних компетенцій з виконання технічних прийомів при відрізанні дисковими
фрезами..
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: Репродуктивний, проблемний, практичний.
МАТЕРІАЛЬНО ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:
Засоби навчання Матеріали Обладнання
Технічні засоби навчання:
телевізор, презентація у форматі
.ppt;
Наочні посібники:
картка-завдання; інструкційно-
технологічна карта; карта
типових помилок.
3 шт. металеві
пластини
250*127*10
мм
Фрезерувальний верстат 6М82Г;
молоток; напилок;
штангенциркуль; металевий
кутник; окуляри захисні.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: спецтехнологія, допуски та посадки,
матеріалознавство,охорона праці.
ПЕРЕЛІК НАВЧАЛЬНО-ВИРОБНИЧИХ РОБІТ:
- Налаштування верстату, закріплення фрези, виставлення обертів.
- Закріплення деталі по кутнику.
- Виконання технічних прийомів при відрізанні дисковою фрезою.
ЛІТЕРАТУРА:
Г.М. Стискін, М.П. Ревнівцев, В.В. Томашенко, М.М. Берізко «Технологія механічної
обробки на металообробних верстатах»
3. ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (2-3 ХВ.)
Перевірка наявності учнів (черговий доповідає про кількість присутніх та
відсутніх учнів на уроці виробничого навчання);
Перевірка готовності учнів до уроку (черговий доповідає про наявність
відповідного спецодягу, стан здоров’я присутніх);
II. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ (45 ХВ.)
Повідомлення теми уроку.
Цільова установка проведення уроку.
Актуалізація опорних знань учнів. (8-10 хв.)
1. Повідомлення теми уроку:
2. Цільова установка проведення уроку: Відрізування дисковими фрезами
- Налаштування верстату, закріплення фрези, виставлення обертів.
- Закріплення деталі по кутнику.
- Виконання технічних прийомів при відрізанні дисковою фрезою.
3. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Майстер в/н: на попередньому уроці виробничого навчання ви вивчали та
практикувалися в процесі виконання шпоночних пазів. Перше з чим ми зіткнулися це
вибір шпоночної фрези.
При закріпленні фрези в цанговому патроні ми користувалися підібраною
цангою. Деталь на якій ми навчалися виконувати вправи закріпили в машинні лещата,
що дало нам змогу до тронутися фрезою до верхньої точки валу. За допомогою
поперечної подачі ми профезерували овал з допомогою якого знайшли середину
деталі. По знаходженню середини деталі ми з вами підняли стіл на два міліметри і
виконали шпоночний паз довжиною 20 мм.
Повторюючи попередню тему, я прошу вас відповісти на запитання.
1. Чому ми з вами вибрали двухпір´єву фрезу?
2. Які оберти фрези ми виставили при фрезеруванні шпонки?
3. Яким видом фрезерування ми виконували вправу?
4. Продовжуємо повторення, перед вами на столі знаходяться аркуші та ручки,
дайте письмову відповідь про назву інструменту, який ви бачите на екрані.
Для перевірки: обмінятися виконаними завданнями з поруч сидячим та згідно
«ключа правильних відповідей» (висвітлено на екрані) здійснити перевірку: навпроти
правильної відповіді поставити «+»; не правильної – «-». Кожний «-» це від’ємник
до загальної оцінки за урок.
Ключ правильних відповідей до тестового завдання додається.
Тепер переходимо до вивчення нової теми.
4. Пояснення нового матеріалу:
- Мотивація навчально-виробничої діяльності.
Майстер в/н: Сьогодні на уроці вас чекає дуже потрібна, сучасна та актуальна
на ринку праці тема, тому що відрізання металу необхідна операція при виготовленні
різних деталей в машинобудівній галузі.
Переваги, які повинні вас переконати і в подальшому відточувати професійні
компетенції в цьому напрямку це:
- висока якість відрізання металу різної товщини;
- можливість дотримуватися точних розмірів;
- можливість відрізання під різними кутами;
- обробка як круглих деталей, так і плоских та багатокутників.
Для кожного типу робіт передбачений свій вид фрези:
• циліндричні - встановлюються на верстати горизонтального типу і ріжуть плоскі
поверхні. Можуть бути з прямими або гвинтовими зубцями;
• торцеві - працюють на металообробних верстатах вертикального типу для обробки
різних площин;
• кінцеві і кутові - призначені для обробки пазів, похилих поверхонь, уступів, виїмок;
• шпонкові - можна віднести до розряду кінцевих, схожі на свердло і
використовуються для подібних цілей;
• дискові і відрізні – це саме ті фрези, з якими ми будемо сьогодні працювати.
Тепер переходимо до практичної частини уроку. Сьогодні ви навчитеся та
відпрацюєте такі етапи:
- Налаштування верстату, закріплення фрези, виставлення обертів.
- Закріплення деталі по кутнику.
5. - Виконання технічних прийомів при відрізанні дисковою фрезою.
Перед виконанням робіт давайте глянемо на екран для вивчення послідовності
виконання виробничих вправ:
1. Оглянути верстат.
2. Закріпити оправку.
3. Закріпити фрезу.
4. Зробити розмітку на заготівці.
5. Виставити за допомогою кутника деталь.
6. Закріпити деталь.
7. Виставити оберти.
8. Підвести фрезу до нашої відмітки на деталі.
9. Почати відрізання.
Налаштування верстату, закріплення фрези, виставлення обертів.
Виставляємо на верстаті мінімальні оберти для закріплення оправки. На оправку
закріплюємо відрізну фрезу 80*1,8. Виставляємо оберти в відмітці 100. Сьогодні
на практичному занятті ми будемо користуватися ручною горизонтальною
подачею.
Закріплення деталі по кутнику.
Для виконання закріплення деталі перпендикулярно до фрези нам необхідно
користуватися кутником. З допомогою відмітки на столі верстату виставляємо та
закріплюємо деталь. Користуючись справним ключем 24. Користуючись ключем
затискаємо гайку тільки рухом до себе.
Виконання технічних прийомів при відрізанні дисковою фрезою.
Підводимо фрезу до нашої позначки на деталі, торкаємось її. Виводимо фрезу на
край деталі. Піднімаємо стіл на 2мм і починаємо фрезерувати по всій довжині
деталі. Пройшовши до краю деталі ми повертаємося в початкову точку і
піднімаємо стіл знову на 2 мм. Наш верстат може почати новий етап проходу по
пазу. Вважаючи на товщину деталі нам необхідно зробити 5 проходів.
Повернення в початкову точку пов’язане з зустрічним фрезеруванням.
Майстер в/н: Я вам продемонстрував три основних етапи, при яких можна
відрізати деталь дисковою фрезою з даної заготовки.
5. Закріплення нового матеріалу.
6. Майстер в/н ставить перед учнями проблемні питання.
Як ви вважаєте:
1. Чому ми фрезерували методом зустрічного фрезерування?
2. Чому не можна затискати деталь від себе?
3. Чистий наконечник. Чому це важливо?
4. Назвіть основні правила встановлення фрез?
5. Основні причини браку при відрізанні?
6. Чи можна користуватися трубою для закріплення деталі (нарощування
довжини)?
(Розгляд відповідей учнів; доповнення майстра в/н).
1. Підведення підсумків вступного інструктажу
- визначення найактивніших учнів;
- вказати на недоліки.
7. Видача денного завдання учням з поясненнями:
- ознайомлення з роздатковим матеріалом;
- оголошення критерій оцінювання практичної діяльності учнів;
- рефлексія.
Майстер в/н: Молодці! В процесі подальшого виконання робіт ви будете
розподілені по робочих місцях. Вам необхідно буде виконати завдання, згідно Картки-
завдання (Додаток 2), а інструкція з технології виконання завдання буде надана в
Інструкційно-технологічній карті (Додаток 3), в разі можливих дефектах й способах їх
усунення ви будете керуватись Картою дефектів (Додаток 4) а саме:
- Налаштування верстату, закріплення фрези, виставлення обертів.
- Закріплення деталі по кутнику.
- Виконання технічних прийомів при відрізанні дисковою фрезою.
Після чого буде проведений підсумок роботи кожного учня враховуючи усі
відповіді в процесі уроку.
III. ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ І САМОСТІЙНІ ВПРАВИ УЧНІВ.
Цільовий практичний обхід:
Організація робочих місць;
Правильна технологічна послідовність виконання завдання
7. Безпечні прийоми робіт;
Допомога слабким учням;
Оцінювання робіт
VI. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ.
Аналіз діяльності учнів протягом уроку.
Аналіз типових помилок учнями та визначення способів їх усунення.
Оцінювання виконаних робіт.
Оголошення та обґрунтування оцінок.
Прибирання робочих місць.
Повідомлення теми наступного уроку.
Домашнє завдання
Рефлексія.
Рефлексія:
- Скажіть будь ласка, чим важлива тема сьогоднішнього уроку для майбутнього
фрезерувальника?
- Що вам найбільше запам’яталося та сподобалось на уроці?
Майстер в/н: Хлопці! Бажаю Вам стати компетентними та
конкурентоспроможними фрезерувальниками й продовжувати підвищувати
свою професійну та навчальну компетентності упродовж всієї трудової кар’єри!
Хай щастить!
9. Додаток 1
Тестове завдання з однією вірною відповіддю.
На виконання: 3 хв.
Необхідно: дати письмову відповідь про назву інструменту, який ви бачите на
екрані.
Для перевірки: обмінятися виконаними завданнями з поруч сидячим та згідно
«ключа правильних відповідей» (висвітлено на екрані) здійснити перевірку: навпроти
правильної відповіді поставити «+»; не правильної – «-». Кожний «-» це від’ємник
до загальної оцінки за урок.
Ключ правильних відповідей до тестового завдання додається.
Завдання
1.
Відповідь: Кутник
2.
Відповідь: Штангенциркуль
3.
Відповідь: Фреза дискова відрізна
11. Додаток 2
КАРТКА-ЗАВДАННЯ
Тема уроку: Відрізування дисковими фрезами.
Мета: Навчитися якісно виконувати відрізання дисковою фрезою.
Виконати наступні вправи, використовуючи інструкційно-технологічну
карту.
Практичні вправи учня За наданим рис. Кінцевий результат
1. Підготувати пластини
до фрезерування
(розмітити).
2. Підготувати
обладнання до виконання
вправ.
3. Вибрати режими
різання.
4. Закріпити пластину.
5. Відрізати.
12. Додаток 3
ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
Тема уроку: Відрізування дисковими фрезами.
Мета: Навчитися якісно виконувати відрізання дисковою фрезою.
№ Найменування операції Характер прийомів праці Обладнання,
інструмент,
матеріали
1 Підготовка пластин до
фрезерування.
1.Ретельно очистити кромки
пластин від бруду, ржі й
окалини.
2.Розмітити пластину
180*127*10
1 пластина розмір
250*127*10 мм
2 Підготовка обладнання до
фрезерування.
Вибір режимів різання.
1. Налаштування режимів
різання та глибини різання за
один прохід.
Фрезерувальний
верстат 6М82Г.
3 Закріплення фрези.
Закріплення деталі.
1. Покласти пластину на стіл
та закріпити прижимними
планками .
2. Закріпити фрезу на оправці.
Кутник, прижимні
планки, гайковий
ключ 24.
4 Відрізання Послідовність фрезерування.
1. Доторкаємось до пластини.
2. Виводимо 0.
3. Підводимо фрезу до
відміченого розміру.
4. Піднімаємо стіл на 2 мм.
5. Робимо 5 проходів.
5 Контроль за розміром. Виконати заміри
штангенциркулем на
виявлення різних порушень
Метал, кутник,
штангенциркуль.
13. Додаток 4
Картка типових помилок
Тема уроку: Відрізування дисковими фрезами.
Мета: Навчитися якісно виконувати відрізання дисковою фрезою.
Можливі дефекти Зображення Усунення дефектів
1. Вибрано невірний розмір фрези Замінити на іншу.
2. Не виставлена деталь по
кутнику
Розжати кріпильну
планку та
переустановити
3. Вибрана велика глибина різання Зменшити глибину
різання.
4. Недотриманий розмір відрізаної
деталі
Брак.