SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
ТЕМА: КОМУНІКАЦІЯ ТВАРИН. ВИКОРИСТАННЯ ТВАРИНАМИ
ЗНАРЯДЬ ПРАЦІ
Спів птахів - то їхня мова...
Мета уроку: сформувати уявлення про комунікацію у тварин та використання
знарядь праці. Розвивати критичне мислення. Виховувати любов до тварин.
Основні поняття: сигнали, стимули, комунікація у тварин.
Обладнання і матеріали: відеоматеріали та фото до теми.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Розминка «Епіграф». Чи згодні ви з епіграфом? Чи можна вважати спів птахів
їхньоюмовою? Чи тільки за допомогою співу птахи спілкуються між собою? Наведіть
приклади.
II. Актуалізація опорних знань.
Гронування до слова «комунікація» (складання асоціативної схеми навколо цього
слова). Міські комунікації, комунікативні навички людини, інформація, спілкування
тощо.
Види комунікацій у різних тварин (спів, запах, феромони, дотики, звуки,
ультразвуки, жести, поведінка, сигнали тощо).
III. Мотивація навчальної діяльності.
Довідкова інформація.
Процес обміну інформацією в багатьох видів мурашок може бути пов'язаний з
тактильним, або антенальним, кодом: мурашки довго обмінюються ударами антен,
нижньощелепних щупиків і передніх ніг. Часто антенальні контакти супроводжуються
передачею від однієї комахи до іншої краплі рідкої їжі - такий процес називають
трофалаксисом. Ще в 1899 р. німецький зоолог Е. Васманн (Wasmann, 1899)
запропонував гіпотезу антенального коду - своєрідної мови жестів, що базується на
швидких рухах антен мурашок. Крім того, у мурашок під час дотику антенами
передаються й хімічні сигнали про територію, їжу, небезпеку тощо.
IV. Засвоєння нових знань.
Пояснення вчителя з використанням підручника: А) Поняття комунікації у тварин
(акустичні сигнали, хімічні, електричні, візуальні, соціальні тощо); Б) Сприйняття
зорових і звукових сигналів.
Акустичні сигнали тварин давно привертали увагу дослідників. Відомі багаторазові
спроби розшифрувати звуки, що видаються такими «балакучими» тваринами, як
птахи, дельфіни, вовки та інші. Нова хвиля інтересу до звукової комунікації виникла
після того, як було складено «словник» природних сигналів східноафриканських
веpветок (зелених мавп). Американський дослідник Т Струзейкер уперше склав
«словник» верветок, виділивши 25 різних сигналів. Серед них були звуки, що
стосуються різнихситуацій і використовуютьсязапевних обставин, таких як зустріч із
особинами зі своєї або чужої групи, територіальні або майнові конфлікти, заклики,
звернені до дитинчат і т.п.
В) Сприйняття хімічних сигналів; Г) Спілкування соціальних тварин; використання
тваринами знарядь праці.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа «Так-Ні»: розподіліть твердження в дві колонки - правильні та
неправильні.
1. До «мовних» сигналів, якими тварини спілкуються між собою, належать писк,
гавкіт, спів, вереск тощо.
2. Риби спілкуються, випускаючи ультразвуки, які вловлюють бічною лінією.
3. У дельфінів мовою спілкуванні є клацання, свистіння та ехолокація, якої ми не
чуємо.
4. Котивигинають спину і настовбурчують шерсть, припадають до землі та голосно
виють, демонструючи один одному свою агресивність.
5. Бджоли, крім танцю бджоли-розвідниці, використовують у спілкуванні співочі
сигнали.
6. Сигналом є запах сечі в гепарда; її залишають на своїй території самці,
позначаючи цим, що територію вже зайнято.
7. Сигналом до ікрометання у самки триголкової колючки є червона пляма на
черевці в самця, за яким вона пливе у гніздо.
8. До мови тварин можна віднести й дотики. Наприклад, в олуш «фехтування»
дзьобами є частиною ритуалу привітання під час шлюбного періоду.
9. Під час бійок олені не використовують свої роги, вони б'ються копитами та
тулубом.
10. Мова хімічних сигналів добре розвинена в мурашок. Вони передають
інформацію одна одній дотиками своїх антен.
11. Феромони - хімічні речовини, які тварини використовують для
внутрішньовидової комунікації (бджоли, мурашки тощо).
12. У ссавців, які ведуть груповий спосіб життя (слони, дельфіни, примати), є
спеціальні сигнали, які закликають усю групу до спільних дій проти ворога.
2. Термінологічне лото (повторення термінів, вивчених протягом усієї теми).
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Пригадай і склади план уроку».
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 49 підручника. Письмово виконати вправу 1 (Так-Ні) конспекту.

More Related Content

Similar to Komunikatsiyi tvarin (konspekt_uroku)

природознавство
природознавствоприродознавство
природознавствоOlesea_Moldovan
 
мова тварин 6 клас чит. мовчки
мова тварин 6 клас чит. мовчкимова тварин 6 клас чит. мовчки
мова тварин 6 клас чит. мовчкиteachergromova
 
Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...
Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...
Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...TykhomirovaKaterina
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикаmilona14
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикаmilona14
 
конспект
конспектконспект
конспектNataliakov
 
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиmilona14
 
вербальне спілкування
вербальне спілкуваннявербальне спілкування
вербальне спілкуванняBouko Vlad
 
самоопис роботи по темі
самоопис роботи по темісамоопис роботи по темі
самоопис роботи по теміzoshnet1
 
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)kdnz-22
 
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)kdnz-22
 
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)kdnz-22
 
Урок української мови №6
Урок української мови №6Урок української мови №6
Урок української мови №6ingener104
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер класMarina0805
 
проект як живуть мурахи
проект як живуть мурахипроект як живуть мурахи
проект як живуть мурахиkovalishinsvitlana
 

Similar to Komunikatsiyi tvarin (konspekt_uroku) (20)

У кожного свій дім
У кожного свій дімУ кожного свій дім
У кожного свій дім
 
природознавство
природознавствоприродознавство
природознавство
 
мова тварин 6 клас чит. мовчки
мова тварин 6 клас чит. мовчкимова тварин 6 клас чит. мовчки
мова тварин 6 клас чит. мовчки
 
досвід роботи
досвід роботидосвід роботи
досвід роботи
 
201,23.docx
201,23.docx201,23.docx
201,23.docx
 
Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...
Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...
Основні правила з української мови, які треба засвоїти у 5 класі (авторська р...
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексика
 
стилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексикастилістично нейтральна лексика
стилістично нейтральна лексика
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
 
вербальне спілкування
вербальне спілкуваннявербальне спілкування
вербальне спілкування
 
самоопис роботи по темі
самоопис роботи по темісамоопис роботи по темі
самоопис роботи по темі
 
293,23.docx
293,23.docx293,23.docx
293,23.docx
 
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
 
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
 
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
мовлен. розв. ранн. в Power point (2)
 
Урок української мови №6
Урок української мови №6Урок української мови №6
Урок української мови №6
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
проект як живуть мурахи
проект як живуть мурахипроект як живуть мурахи
проект як живуть мурахи
 

More from ssuser950b9d

Grunt.vpliv liudini na_grunt
Grunt.vpliv liudini na_gruntGrunt.vpliv liudini na_grunt
Grunt.vpliv liudini na_gruntssuser950b9d
 
Biosfera ta yiyi_skladovi.
Biosfera ta yiyi_skladovi.Biosfera ta yiyi_skladovi.
Biosfera ta yiyi_skladovi.ssuser950b9d
 
Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7ssuser950b9d
 
Naselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyiNaselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyissuser950b9d
 
Praktichna robota no._10_(chastina_ii)
Praktichna robota no._10_(chastina_ii)Praktichna robota no._10_(chastina_ii)
Praktichna robota no._10_(chastina_ii)ssuser950b9d
 
Vnd. kontrolna robota
Vnd. kontrolna robotaVnd. kontrolna robota
Vnd. kontrolna robotassuser950b9d
 
Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.
Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.
Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.ssuser950b9d
 
Ekologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiia
Ekologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiiaEkologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiia
Ekologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiiassuser950b9d
 
Rekreatsiine ta turistichne_raionuvannia
Rekreatsiine ta turistichne_raionuvanniaRekreatsiine ta turistichne_raionuvannia
Rekreatsiine ta turistichne_raionuvanniassuser950b9d
 
Turistichni raioni ukrayini
Turistichni raioni ukrayiniTuristichni raioni ukrayini
Turistichni raioni ukrayinissuser950b9d
 
30 obiektiv iu_nesko
30 obiektiv iu_nesko30 obiektiv iu_nesko
30 obiektiv iu_neskossuser950b9d
 
Seredovishche isnuvannia organizmiv
Seredovishche isnuvannia organizmivSeredovishche isnuvannia organizmiv
Seredovishche isnuvannia organizmivssuser950b9d
 
Mislennia i svidomist_liudini
Mislennia i svidomist_liudiniMislennia i svidomist_liudini
Mislennia i svidomist_liudinissuser950b9d
 
Testovi zavdannia prirodokoristuvannia
Testovi zavdannia prirodokoristuvanniaTestovi zavdannia prirodokoristuvannia
Testovi zavdannia prirodokoristuvanniassuser950b9d
 
Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)
Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)
Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)ssuser950b9d
 
Povedinka tvarin (konspekt)
Povedinka tvarin (konspekt)Povedinka tvarin (konspekt)
Povedinka tvarin (konspekt)ssuser950b9d
 
Ekosistemi (konspekt)
Ekosistemi (konspekt)Ekosistemi (konspekt)
Ekosistemi (konspekt)ssuser950b9d
 
Lodoviki. bagatorichna merzlota
Lodoviki. bagatorichna merzlotaLodoviki. bagatorichna merzlota
Lodoviki. bagatorichna merzlotassuser950b9d
 
Zagalna kharakteristika gribiv
Zagalna kharakteristika gribivZagalna kharakteristika gribiv
Zagalna kharakteristika gribivssuser950b9d
 

More from ssuser950b9d (20)

Grunt.vpliv liudini na_grunt
Grunt.vpliv liudini na_gruntGrunt.vpliv liudini na_grunt
Grunt.vpliv liudini na_grunt
 
Biosfera ta yiyi_skladovi.
Biosfera ta yiyi_skladovi.Biosfera ta yiyi_skladovi.
Biosfera ta yiyi_skladovi.
 
Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7
 
Naselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyiNaselennia i politichna_karta_ievraziyi
Naselennia i politichna_karta_ievraziyi
 
Praktichna robota no._10_(chastina_ii)
Praktichna robota no._10_(chastina_ii)Praktichna robota no._10_(chastina_ii)
Praktichna robota no._10_(chastina_ii)
 
Vnd. kontrolna robota
Vnd. kontrolna robotaVnd. kontrolna robota
Vnd. kontrolna robota
 
Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.
Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.
Son i iogo_vidi._gigiiena_snu.
 
Ekologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiia
Ekologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiiaEkologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiia
Ekologichni chinniki ta_yikh_klasifikatsiia
 
Rekreatsiine ta turistichne_raionuvannia
Rekreatsiine ta turistichne_raionuvanniaRekreatsiine ta turistichne_raionuvannia
Rekreatsiine ta turistichne_raionuvannia
 
Turistichni raioni ukrayini
Turistichni raioni ukrayiniTuristichni raioni ukrayini
Turistichni raioni ukrayini
 
30 obiektiv iu_nesko
30 obiektiv iu_nesko30 obiektiv iu_nesko
30 obiektiv iu_nesko
 
Seredovishche isnuvannia organizmiv
Seredovishche isnuvannia organizmivSeredovishche isnuvannia organizmiv
Seredovishche isnuvannia organizmiv
 
Mislennia i svidomist_liudini
Mislennia i svidomist_liudiniMislennia i svidomist_liudini
Mislennia i svidomist_liudini
 
Testovi zavdannia prirodokoristuvannia
Testovi zavdannia prirodokoristuvanniaTestovi zavdannia prirodokoristuvannia
Testovi zavdannia prirodokoristuvannia
 
Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)
Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)
Nav ch annia_ta_pamiat_(konspekt)
 
Povedinka tvarin (konspekt)
Povedinka tvarin (konspekt)Povedinka tvarin (konspekt)
Povedinka tvarin (konspekt)
 
Ekosistemi (konspekt)
Ekosistemi (konspekt)Ekosistemi (konspekt)
Ekosistemi (konspekt)
 
Lodoviki. bagatorichna merzlota
Lodoviki. bagatorichna merzlotaLodoviki. bagatorichna merzlota
Lodoviki. bagatorichna merzlota
 
Pidzemni vodi
Pidzemni vodiPidzemni vodi
Pidzemni vodi
 
Zagalna kharakteristika gribiv
Zagalna kharakteristika gribivZagalna kharakteristika gribiv
Zagalna kharakteristika gribiv
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (7)

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 

Komunikatsiyi tvarin (konspekt_uroku)

  • 1. ТЕМА: КОМУНІКАЦІЯ ТВАРИН. ВИКОРИСТАННЯ ТВАРИНАМИ ЗНАРЯДЬ ПРАЦІ Спів птахів - то їхня мова... Мета уроку: сформувати уявлення про комунікацію у тварин та використання знарядь праці. Розвивати критичне мислення. Виховувати любов до тварин. Основні поняття: сигнали, стимули, комунікація у тварин. Обладнання і матеріали: відеоматеріали та фото до теми. Тип уроку: засвоєння нових знань. ХІД УРОКУ І. Організаційний етап. Розминка «Епіграф». Чи згодні ви з епіграфом? Чи можна вважати спів птахів їхньоюмовою? Чи тільки за допомогою співу птахи спілкуються між собою? Наведіть приклади. II. Актуалізація опорних знань. Гронування до слова «комунікація» (складання асоціативної схеми навколо цього слова). Міські комунікації, комунікативні навички людини, інформація, спілкування тощо. Види комунікацій у різних тварин (спів, запах, феромони, дотики, звуки, ультразвуки, жести, поведінка, сигнали тощо). III. Мотивація навчальної діяльності. Довідкова інформація. Процес обміну інформацією в багатьох видів мурашок може бути пов'язаний з тактильним, або антенальним, кодом: мурашки довго обмінюються ударами антен, нижньощелепних щупиків і передніх ніг. Часто антенальні контакти супроводжуються передачею від однієї комахи до іншої краплі рідкої їжі - такий процес називають трофалаксисом. Ще в 1899 р. німецький зоолог Е. Васманн (Wasmann, 1899) запропонував гіпотезу антенального коду - своєрідної мови жестів, що базується на швидких рухах антен мурашок. Крім того, у мурашок під час дотику антенами передаються й хімічні сигнали про територію, їжу, небезпеку тощо. IV. Засвоєння нових знань. Пояснення вчителя з використанням підручника: А) Поняття комунікації у тварин (акустичні сигнали, хімічні, електричні, візуальні, соціальні тощо); Б) Сприйняття зорових і звукових сигналів.
  • 2. Акустичні сигнали тварин давно привертали увагу дослідників. Відомі багаторазові спроби розшифрувати звуки, що видаються такими «балакучими» тваринами, як птахи, дельфіни, вовки та інші. Нова хвиля інтересу до звукової комунікації виникла після того, як було складено «словник» природних сигналів східноафриканських веpветок (зелених мавп). Американський дослідник Т Струзейкер уперше склав «словник» верветок, виділивши 25 різних сигналів. Серед них були звуки, що стосуються різнихситуацій і використовуютьсязапевних обставин, таких як зустріч із особинами зі своєї або чужої групи, територіальні або майнові конфлікти, заклики, звернені до дитинчат і т.п. В) Сприйняття хімічних сигналів; Г) Спілкування соціальних тварин; використання тваринами знарядь праці. V. Узагальнення і систематизація знань. 1. Вправа «Так-Ні»: розподіліть твердження в дві колонки - правильні та неправильні. 1. До «мовних» сигналів, якими тварини спілкуються між собою, належать писк, гавкіт, спів, вереск тощо. 2. Риби спілкуються, випускаючи ультразвуки, які вловлюють бічною лінією. 3. У дельфінів мовою спілкуванні є клацання, свистіння та ехолокація, якої ми не чуємо. 4. Котивигинають спину і настовбурчують шерсть, припадають до землі та голосно виють, демонструючи один одному свою агресивність. 5. Бджоли, крім танцю бджоли-розвідниці, використовують у спілкуванні співочі сигнали. 6. Сигналом є запах сечі в гепарда; її залишають на своїй території самці, позначаючи цим, що територію вже зайнято. 7. Сигналом до ікрометання у самки триголкової колючки є червона пляма на черевці в самця, за яким вона пливе у гніздо. 8. До мови тварин можна віднести й дотики. Наприклад, в олуш «фехтування» дзьобами є частиною ритуалу привітання під час шлюбного періоду. 9. Під час бійок олені не використовують свої роги, вони б'ються копитами та тулубом. 10. Мова хімічних сигналів добре розвинена в мурашок. Вони передають інформацію одна одній дотиками своїх антен.
  • 3. 11. Феромони - хімічні речовини, які тварини використовують для внутрішньовидової комунікації (бджоли, мурашки тощо). 12. У ссавців, які ведуть груповий спосіб життя (слони, дельфіни, примати), є спеціальні сигнали, які закликають усю групу до спільних дій проти ворога. 2. Термінологічне лото (повторення термінів, вивчених протягом усієї теми). VI. Підсумки. Підбиття підсумків з використанням вправи «Пригадай і склади план уроку». VII. Домашнє завдання. Опрацювати § 49 підручника. Письмово виконати вправу 1 (Так-Ні) конспекту.