SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
1
Тема:Поняття про синтетичні лікарські засоби (на прикладі аспірину).
(Слайд №1)
Мета:
 ознайомитиз представниками синтетичних лікарських засобів ;
 розвивативміння складати структурну формулу аспірину та рівняння
реакції його утворення та гідролізу, характеризувати властивості
природнихта синтетичних лікарських засобів;
 формувати вміння оцінювати дію природнихта синтетичних
лікарських засобів на організм людини, обґрунтовуватизначення
синтетичних лікарських засобів в охороніздоров’я.
Операційні цілі (завдання):
Після закінчення урокуучень
знає:
 представників синтетичних лікарських засобів;
 структурну формулу аспірину, рівняння реакції його утворення та
гідролізу, властивостіприроднихта синтетичних лікарських засобів;
 правила зберігання та використання лікарських засобів.
розуміє:
 дію природнихта синтетичних лікарських засобів на організм людини;
 значення синтетичних лікарських засобів в системі охорони здоров’я;
 необхідність дбайливого ставлення до свого здоров’я;
вміє:
 писати структурну формулу аспірину, рівняння реакції його утворення
та гідролізу;
може:
 думати критично;
 висловлюватисвої думки та інтуїтивні здогадкищодо питання;
2
Методи і техніки:
 спрямованеопитування;
 тестовий контроль знань;
 випереджувальне завдання.
Обладнання:
 мультимедійна презентація;
 буклет;
 різні формиаспірину, пробірки, штатив, вода, спирт, розчин ферум (ІІІ)
хлориду.
Тип уроку: засвоєння новихзнань.
Методи та прийоми: словесні: бесіда, розповідь;наочний:демонстрація.
Допоміжніматеріали:
Додаток 1. Електроннаверсіяуроку;
Додаток 2. Мультимедійнапрезентація «Природніаналоги аспірину»;
Додаток 3. Буклет«Синтетичнілікарськіпрепарати»;
Додаток 4. Мультимедійнапрезентація «Аспірин – диво пігулки»;
Додаток 5. Відеофрагмент« Гідроліз ацетилсаліциловоїкислоти».
ХІД УРОКУ
Епіграф. «Або Ви турбуєтесь про своє здоров’я, або воно потурбує
Вас».(Слайд №1)
Структура:
І. Організаційний момент. – 1-2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду. –
1-2 хв.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. – 5-8 хв.
3.1. Оголошення теми, мети, завдань уроку. – 1-2 хв.
IV. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння) – 15-20 хв.
V. Осмислення нових знань. –
VI. Контрольно - коригувальний етап.
3
VII. Підбиття підсумків уроку. – 1-2 хв.
VIII. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання. – 1-2 хв.
І. Організаційний момент.
Привітання, перевірка присутності учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань,умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.
Учитель хімії.
Тестовий контроль знань. (Слайди №2 - №9)
1. Авітаміноз вітаміну С викликає захворювання:
а) бері-бері;
б) цингу;
в) судому
г) анемію.
2. Укажіть процес, який відбувається з білками під дією етанолу:
а) полімеризація;
б) окиснення;
в) денатурація;
г) відновлення.
3. У низькокалорійнихпродуктах замість цукру використовують:
а) натрій глутамат;
б) кукурмін;
в) аспартам;
г) молочнукислоту.
4.До полімерів належать:
а) білки;
б) жири;
в) гліцерол.
5. У складі тютюнового диму містяться:
а) ацетилен;
б) бутадієн;
в) нікотин;
4
г) етанол.
6.Укажіть назви карбоновихкислот, які можуть міститися у складі жирів:
а) олеїнова;
б) масляна;
в) пальмітинова;
г) пентанова.
7. До штучних волоконналежить:
а) капрон;
б) ацетатне волокно;
в) вовна;
г) бавовна.
8. Вуглеводні в природіутворюються внаслідок реакції:
а) бродіння;
б) гідролізу;
в) фотосинтезу;
г) заміщення.
9. Укажіть назву спирту, похідними якого є жири:
а) етанол;
б) гліцерол;
в) етиленгліколь;
г) пропанол.
10. Надлишковий уміст в організмі вітаміну:
а) авітаміноз;
б) гіповітаміноз;
в) цинга;
г) гіпервітаміноз.
11. До харчовихдобавоксинтетичного походження належать:
а) сахарин;
б) аспартам;
в) кукурмін;
5
г) цукор.
12. Укажіть кислоту, яка належить до вітамінів:
а) гептанова;
б) масляна;
в) аскорбінова;
г) пальмітинова.
13. Укажіть, які речовиниздатні викликати фізичну залежність:
а) вітаміни;
б) наркотики;
в) білки;
г) жири.
14. До поживних речовинлюдського організмуналежать:
а) білки;
б) вуглеводні;
в) вуглеводи;
г) спирти.
15. Укажіть харчовідобавки природного походження:
а) сіль;
б) кукурмін;
в) аспартам;
г) натрій глутамат.
16. Вітамін Д міститься в таких продуктах:
а) яєчні жовтки;
б) м’ясо;
в) капуста;
г) риб’ячийжир.
17. Укажіть продукти, в яких міститься вітамін В12:
а) морепродукти;
б) сир;
в) яйця;
6
г) фрукти.
Учитель біології.
Завдання. З курсу біології 10 класу пригадайте основніправила щодо
зберігання та використання лікарських засобів.(Слайд №10)
Зберігання ліків:
в прохолодномумісці при температурі 12-15ºС;
в темному місці;
тримати подалі від вогню;
в холодильнику, не допускаючи їх заморожування зберігають: рідкі
лікарські засоби, які містять антибіотики, вітаміни, глюкозу, сироп, настої та
відвари з лікарських трав, краплі для очей (цими лікарськими засобами не
слід запасатися). (Слайд № 11)
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності. – 5-8 хв.
Учитель хімії.
Значну частку всіх хвороб людини викликають різноманітні
мікроорганізми, віруси, що потрапляють у живі тканини і порушують в них
нормальніпроцесижиттєдіяльності. Як боротися з цими хворобами? Один із
способів − введення в організм певних хімічних сполук. Одержання нових
лікарських засобів є одним із досягнень синтетичної органічної хімії.
Безпосередньо зі здоров’ям людини пов’язане таке поняття, як
«лікарські препарати». На сьогоднішньому уроці ми з вами детальніше
ознайомимося з такими препаратами.
Оголошення теми, мети уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння). (Слайд №12)
4.1.Поняття про синтетичні лікарські препарати.
Учитель хімії.
У разі захворювання досить часто людина не покладається на сили
власного організму, а вдається до використання лікарських препаратів.
7
Лікарськіпрепарати ( лікарськізасоби,ліки або медикаменти) − це
речовини або суміші речовин, що вживаються для профілактики,
діагностики, лікування захворювань. (Слайд №13) Лікарські засобививчає
фармакологія та фармація. Фармацевтика − частина фармації, зв’язана
безпосередньо з виробництвом ліків.
Лікарські препарати бувають рослинного, тваринного й мінерального
походження, синтезовані на фармацевтичних заводах чи одержані із
застосуванням біотехнологій. (Слайд №14)
Учитель біології.
Люди здавна використовували рослини та деякі мінерали з
лікувальною метою. Нині у фармакології набули застосування понад 200
видів лікарських рослин у вигляді настоянок, екстрактів, відварів. Такі
лікарські форми становлять майже 30% загальної кількості лікарських
препаратів. Лікарські препарати з рослин можна виготовити самостійно в
домашніх умовах: у вигляді соків, відварів, витяжок з коренів, кори, насіння,
порошку з висушених частин рослин. (Слайд №15), (учнівська презентація
«Природні аналоги аспірину»).
Проте переважна більшість ліків – це органічні речовини, синтезовані
на фармацевтичних заводах.
Учитель хімії.
Потреба у винайденні, створенні, використанні ефективних ліків
турбувала людство ще за часів ятрохімії, а в сучасному світі стала
поштовхом до розвитку фармацевтичної промисловості.
Розвиток хімії в ХХ ст. привів до лавиноподібного збільшення
арсеналу синтетичних лікарських засобів. Фармацевтична промисловість
України постачає майже 1400 лікарських препаратів. Ще більша кількість їх
увозиться в нашу країну з-за кордону. Усі вони – результат досліджень
хіміками, фармакологами, лікарями властивостей різних речовинта їх впливу
на здоров’я людини.
8
Таким чином, синтетичні препарати витіснили ліки природного
походження. Один із таких препаратів, який набув широкого застосування в
медицині є аспірин. (Слайд № 16)
4.2. Історія відкриття аспірину.
Повідомлення учнів.
Людина страждала від хвороб завжди, а в міру розвитку медицини
лише давала їм все нові й нові назви. Половина з них ще сто років тому
іменувалася загальним словом «жар» − і ось його люди якраз лікувати і не
вміли, незалежно від того, йшла мова про запалення легенів або банальну
застуду. Зняти біль, позбавити від страждань і, можливо, тим самим
врятувати нещасного − завдання це здавалося таким же елементарним,
наскільки і нерозв’язним.
Ще тисячоліття тому стародавні лікарі знали про здатність вербової
кори знімати біль і полегшувати страждання. Незабутній Гіппократ,
посилаючись на єгипетські папіруси, призначав відвар кори вербовогодерева
від лихоманки і болю. Активна субстанція цього відвару (вона насправді
полегшувала біль), як ми тепер знаємо, − саліцилова кислота. Її назва
утворилася від латинської назви верби − Salix alba. Вихваляли
болезаспокійливу дію верби і римляни. Де росте верба − там здорова вода
(українське народне прислів’я).
У 1806 р. після поразки в Трафальгарській битві Наполеон спробував
поставити Англію на коліна за допомогою економічної блокади: він закрив
материк для англійських торгових суден. Через це хінін, найвідоміший
жарознижуючий засіб тих років, перестав поступати до Європи з Перу через
Англію. Виникла потреба в задоволенні величезного попиту, адже до
блокади до Європи ввозилося біля одного мільйона фунтів кори хінного
дерева щорічно. Була потрібна негайна заміна. Тут-то і пригадали знов про
вербу.
9
Уперше ацетилсаліцилову кислоту добули з квітів спіреї і активно
використовували в лікуванні ревматизму суглобів ще із середини XIX
століття.
У 1859 році була синтезована саліцилова кислота. Це дозволило вже в
1874 році заснувати першу велику фабрику по виробництву синтетичних
саліцилатів з фенолу, карбон (ІV) оксиду і натрію.
В одного зі співробітників фірми «Байєр» на ім’я Фелікс Гофман, який
займався аніліновими барвниками, батько страждав артритом (запалення
суглобів), але мав непереносимість саліцилатів натрію через хронічне
подразнення шлунку (доза в 6-8 г саліцилату в день є сильним подразником
для травного тракту). Гофман розшукував в хімічній літературі відомості про
похідні саліцилату натрію з меншою кислотністю і знайшов дані про
ацетилсаліцилову кислоту, яка була синтезована 30 роками раніше. Вона
виявилася більш приємною на смак і, як підкреслював Гофман, більш
ефективно допомагала його батькові. Новому препарату дали назву
«аспірин», узявши букву «а» від слова «acetyl» (ацетил) і частину «Спірин»
від німецького слова «Spirsaure», яке, у свою чергу, походить від латинської
назви лабазника в’язолистного (Spiraea ulmaria) − рослини, що містить великі
кількості саліцилової кислоти.
У 1899 р. на фірмі «Байєр» почалося виробництво препарату під
назвою «аспірин» як знеболювального, жарознижувального і
протизапального засобу. У той час препарат випускався у вигляді порошку,
розфасованого в скляні пляшечки. Не дивлячись на свою сторічну історію,
аспірин і зараз входить до числа перших двадцяти лікарських препаратів, що
найчастіше прописуються лікарями у всьому світі, тому його по праву
називають «ліками століття». (Слайд №17)
4.3. Склад аспірину.
Учитель хімії.
10
Аспірин (2- ацетилоксибензойна кислота, ацетат саліцилової кислоти),
молекулярна формула його діючої речовини С9Н8О4, структурна :
Речовина має ще й назву ацетилсаліцилова кислота. З цієї назви і
наведеної формули речовиниможна зрозуміти, що в її утворенні взяли участь
саліцилова й ацетатна( етанова) кислоти.
Саліцилова кислота Етанова кислота (Слайд №18 -19)
4.4. Добування аспірину.
Учитель хімії.
Аспірин отримують дією оцтового ангідриду або ацетилхлориду на
саліцилову кислоту.
(Слайд №20)
11
4.5. Фізичні властивостіаспірину.
Учитель хімії.
Завдання. Опишіть фізичні властивості аспірину, використовуючисвої власні
спостереження отримані в побуті. (Слайд №21)
(Очікувана відповідь: аспірин − біла кристалічна речовина, розчиннау воді.
Демонстрація досліду. Розчинність аспірину.
Вносимо у три пробірки по 1 таблетці аспірину. У І пробірку додаємо
3 мл. води кімнатної температури. У ІІ пробірку − 3 мл. води нагрітої до
38°С, а в ІІІ−3 мл. етилового спирту.
Прокоментуйте: як залежить розчинність аспірину від температури
води та характеру розчинника.
Фізичні властивості аспірину:
кристалічна речовина;
розчинний у воді;
температура плавлення аспірину 135°С;
густина – 1,4г/мл.;
при температурі 490°С самозаймається. (Слайд № 22)
4.6. Хімічні властивості аспірину.
Учитель хімії.
А) При температурі 490°С самозаймається.
Завдання. Пригадайте, які продукти утворюються під час згорання
органічних речовин.
Напишіть рівняння реакції горіння аспірину.
Б) Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) є естером, що легко підлягає реакції
гідролізу під дією водибез каталізаторів.
Під час гідролізу можна отримати саліцилову та етанову кислоти.
Якщо до отриманої суміші кислот додати розчин ферум (III) хлориду,
з’являєтьсяхарактерне фіолетове забарвлення.
Демонстрація досліду.(Відеофрагмент« Гідроліз ацетилсаліцилової
кислоти».)
12
Кілька кришталиків аспірину розчиняємо у пробірці з 6-7мл. води. Цей
розчин ділимо на дві частини. До першої добавляємо три-чотири краплі 2
відсоткового розчину ферум (III) хлориду. Характерне забарвлення не
спостерігається, що свідчить про відсутність групи ОН в аспірині. Другу
частину розчинупрокип’ятимокілька хвилин. Охолоджуємо і додаємо кілька
крапель 2% розчину ферум (III) хлориду. З’являється характерне фіолетове
забарвлення, що свідчить про гідроліз аспірину й утворення вільної
саліцилової кислоти.
Саліцилова кислота утворює з FeCl3 комплексну сполуку з характерним
фіолетовим забарвленням. (Слайд №23 - №25)
4.7. Застосування аспірину та його вплив на організм людини.
Учитель біології.
З величезного обсягу інформації ми обрали декілька фактів про
аспірин, які всі повинні знати. Фантастична популярність препарату
пояснюється щонайширшим спектром його дії. Головний і зубний біль,
артрит, невралгія і ревматизм – взагалі будь-якийгарячковий стан, бо він має
протизапальну і жарознижуючу дію. Дослідження показують, що аспірин
може попередити інфаркт і тромбоз, тому схильним до серцево-судинних
захворювань людям рекомендується постійно вживати його у малих
дозуваннях (близько 80мг на добу).
Але при тривалому використання навіть в помірних дозах аспірин
може викликати шлункову кровотечу, пошкодження нирок і дефекти слуху,
тому аспірин не рекомендують дітям до 12 років Також вважають, що він
може викликати рідкісне захворювання, синдром Рея. (Слайд №26)
13
V. Осмислення нових знань.
Аспірин «За» і «Проти».
Логічний позитив.
1. Це самий широко використовуваний препарат. Аспірин, відомий як
ацетилсаліцилова кислота, дійсно є благом для світової медицини, і
залишається препаратом першого вибору. У 1950 році аспірин був визнаний
найбільш продаваним препаратом у Книзі Світових Рекордів Гіннесса.
2. Більшість людей приймають аспірин, навіть не здогадуючись про це. Вони
не знають, що насправді приймають аспірин, оскільки він може бути
присутнім в поєднанні з іншими препаратами. Ліки, що містять аспірин,
мають відмітку-абревіатуру АСК (ASA) або на них вказано повну назву
«ацетилсаліцилова кислота».
3. Він використовується для зняття більш ніж 50 симптомів. Роль аспірину
вивчена в лікуванні різних захворювань. Аспірин є найбільш часто
використовуваних для зняття таких симптомів, як: печія, лихоманка, артрит,
біль у животі, порушення сну, мігрені, головні болі і симптоми застуди.
4. Аспірин може принести користь при 11 різних видах раку. Він має
виражену здатність пригнічувати ріст ракових клітин. Сучасні форми
аспірину здатні зупинити зростання ракових клітин товстої кишки,
підшлункової залози, легень, передміхурової залози, молочної залози і при
лейкемії.
5. Аспірин корисний для головного мозку. Він вважається профілактичним
препаратом через вплив на зниження згортання крові і підвищення припливу
крові до мозку.
6. Аспірин може знизити ризик серцевого нападу та інсульту. Він допомагає
«розріджувати» кров, робить її менш схильною до утворення згустків.
(Учнівська презентація «Аспірин – диво пігулки».)
Критика аспірину.
14
1. Не можна приймати аспірин без їжі. Якщо ви приймаєте аспірин на
порожній шлунок, ви, швидше за все, отримаєте подразнення шлунка. Це
може призвести до виразкової хвороби шлунка або кровотеч.
2. Батькам слід знати, що якщо у дітей вітряна віспа, грип, симптоми інших
вірусних захворювань, то не можна давати своїм дітям аспірин (в будь-якій
формі), оскільки це може збільшити ризик розвитку синдрому Рейє. Це
серйозне захворювання зачіпає всі частини тіла, включаючи печінку і мозок.
3. Як і всі інші препарати, аспірин має свої побічні ефекти, які в основному
залежать від дози. Передозування виявляється в наступному:
- шлунково-кишкові проблеми – виразкашлунка, печія, біль і судоми, нудота,
гастрит, внутрішня кровотеча і інтоксикація печінки;
- дзвін у вухах, шкірний висип, запаморочення;
- порушення функцій нирок;
- загострення симптомів астми;
- поступове зниження згортання крові.
Передозування аспірину може привести до глухоти. За даними
дослідження, людям, які приймають аспірин 2 рази на тиждень або частіше,
ризикують втратити слух на третину.
4. Відомо близько 472 лікарських засобів, що взаємодіють з аспірином.
Проведено досить багато досліджень з виявлення взаємодії аспірину з
іншими препаратами. Найбільш вірогідне взаємодія аспірину відбувається в
поєднанні з антидепресантами, препаратами для лікування діабету (інсулін),
знеболюючими і кортикостероїдами. Якщо ви вже приймаєте які-небудь з
цих лікарських засобів, слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж почати
приймати аспірин.
Учитель біології.
Список синтетичних лікарських засобів практично невичерпний.
Сульфаніламідні препарати і антибіотики як специфічного, так і широкого
спектра дії, знеболювальні, судинорозширювальні, протисудомні.
(Представлення ученицею буклету «Синтетичні лікарські препарати»)
15
На прикладі аспірину легко пересвідчитися: ацетилсаліцилова кислота
попри безперечну лікувальну дію може спричинити в організмі низку
небажаних, шкідливих змін. Тож нагальним завданням хіміків є синтез
сполук, що не поступаються аспірину за лікувальним ефектом, однак
позбавлені притаманних йому недоліків. Перші кроки в цьому напрямі вже
зроблено. Врахування особливостей білка-ферменту, на який впливає
аспірин, стало підґрунтям для синтезу ліків нового покоління.(Слайд №27)
Дещо цікаве.
Якщо у воду, де стоять квіти, кинути пігулку аспірину, квіти простоять
довше.
Деякі господині додають аспірин при консервації в банки. Нібито від
цього вони не вибухнуть. Досить сумнівна порада, на мій погляд.
Краще все-таки застосовувати аспірин за прямим призначенням.
VI. Контрольно-коригувальний етап.
1. Які хімічні речовини відносять до лікарських засобів?
2. Чим відрізняються природні і синтетичні лікарські засоби?
3. Назвіть речовини з яких можливо синтезувати аспірин.
4. Назвіть рослини, які є природним джерелом аспірину
5. З якою метою використовується аспірин у медичній практиці?
6. Розв’яжіть задачу. Обчислити масу саліцилової кислоти, яку необхідно
використати для одержання 1 упаковки аспірину (10 г). (Слайд №28)
VII. Підбиття підсумків уроку.
Учитель хімії.
Вправа «Закінчити речення»:
— Найцікавішим на цьому уроці для мене було…
— Тепер я знаю…
— Здобуті знання мені потрібні для… (Слайд №29)
VIII. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Учитель хімії.
1. Опрацюйте матеріал за конспектом.
16
2. Проаналізуйте, які лікарські препарати найчастіше використовують у
вашому домі. Складіть пам’ятку щодо їх зберігання.
3.Вивчіть інструкцію до застосування аспірину.
Учитель біології.
Опрацювати конспект (Слайд № 30)

More Related Content

Similar to Поняття про синтетичні лікарські засоби (на прикладі аспірину).

Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)
Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)
Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)Ковпитська ЗОШ
 
хімія та екологія
хімія та екологіяхімія та екологія
хімія та екологіяNadiia Petryshak
 
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"dtamara123
 
Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"dtamara123
 
поурочні плани з курсу біологія тварин 7
поурочні плани з курсу біологія тварин 7поурочні плани з курсу біологія тварин 7
поурочні плани з курсу біологія тварин 7Nila Luchkova
 
шкідливі звички
шкідливі звичкишкідливі звички
шкідливі звичкиDenys Tkachuk
 
7 хим попель_крикля_2015_укр
7 хим попель_крикля_2015_укр7 хим попель_крикля_2015_укр
7 хим попель_крикля_2015_укрAira_Roo
 
Паспорт проекту
Паспорт проектуПаспорт проекту
Паспорт проектуIvanna_Zholnovich
 
урок на конкурс
урок на конкурсурок на конкурс
урок на конкурсCshkilniy
 

Similar to Поняття про синтетичні лікарські засоби (на прикладі аспірину). (20)

сизонро
сизонросизонро
сизонро
 
187
187187
187
 
Природні чинники здоров'я
Природні чинники здоров'яПриродні чинники здоров'я
Природні чинники здоров'я
 
Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)
Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)
Поняття про синтетичні лікарські препарати (на прикладі аспірину)
 
хімія та екологія
хімія та екологіяхімія та екологія
хімія та екологія
 
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Довкілля і здоров я людини"
 
Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"
Конспект уроку "Як пов'язані довкілля і здоров я людини"
 
Lex tmsl 01
Lex tmsl 01Lex tmsl 01
Lex tmsl 01
 
Lex tmsl 01
Lex tmsl 01Lex tmsl 01
Lex tmsl 01
 
поурочні плани з курсу біологія тварин 7
поурочні плани з курсу біологія тварин 7поурочні плани з курсу біологія тварин 7
поурочні плани з курсу біологія тварин 7
 
портфоліо коваль о.б
портфоліо коваль о.бпортфоліо коваль о.б
портфоліо коваль о.б
 
портфоліо коваль о.б
портфоліо коваль о.бпортфоліо коваль о.б
портфоліо коваль о.б
 
портфоліо коваль о.б
портфоліо коваль о.бпортфоліо коваль о.б
портфоліо коваль о.б
 
шкідливі звички
шкідливі звичкишкідливі звички
шкідливі звички
 
7 хим попель_крикля_2015_укр
7 хим попель_крикля_2015_укр7 хим попель_крикля_2015_укр
7 хим попель_крикля_2015_укр
 
7
77
7
 
130
130130
130
 
Паспорт проекту
Паспорт проектуПаспорт проекту
Паспорт проекту
 
Паспорт проекту
Паспорт проектуПаспорт проекту
Паспорт проекту
 
урок на конкурс
урок на конкурсурок на конкурс
урок на конкурс
 

More from Ковпитська ЗОШ

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Ковпитська ЗОШ
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВКовпитська ЗОШ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуКовпитська ЗОШ
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)Ковпитська ЗОШ
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіКовпитська ЗОШ
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)Ковпитська ЗОШ
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...Ковпитська ЗОШ
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙКовпитська ЗОШ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮКовпитська ЗОШ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Ковпитська ЗОШ
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимКовпитська ЗОШ
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014Ковпитська ЗОШ
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіКовпитська ЗОШ
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...Ковпитська ЗОШ
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...Ковпитська ЗОШ
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьКовпитська ЗОШ
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Ковпитська ЗОШ
 

More from Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
 
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (8)

Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

Поняття про синтетичні лікарські засоби (на прикладі аспірину).

  • 1. 1 Тема:Поняття про синтетичні лікарські засоби (на прикладі аспірину). (Слайд №1) Мета:  ознайомитиз представниками синтетичних лікарських засобів ;  розвивативміння складати структурну формулу аспірину та рівняння реакції його утворення та гідролізу, характеризувати властивості природнихта синтетичних лікарських засобів;  формувати вміння оцінювати дію природнихта синтетичних лікарських засобів на організм людини, обґрунтовуватизначення синтетичних лікарських засобів в охороніздоров’я. Операційні цілі (завдання): Після закінчення урокуучень знає:  представників синтетичних лікарських засобів;  структурну формулу аспірину, рівняння реакції його утворення та гідролізу, властивостіприроднихта синтетичних лікарських засобів;  правила зберігання та використання лікарських засобів. розуміє:  дію природнихта синтетичних лікарських засобів на організм людини;  значення синтетичних лікарських засобів в системі охорони здоров’я;  необхідність дбайливого ставлення до свого здоров’я; вміє:  писати структурну формулу аспірину, рівняння реакції його утворення та гідролізу; може:  думати критично;  висловлюватисвої думки та інтуїтивні здогадкищодо питання;
  • 2. 2 Методи і техніки:  спрямованеопитування;  тестовий контроль знань;  випереджувальне завдання. Обладнання:  мультимедійна презентація;  буклет;  різні формиаспірину, пробірки, штатив, вода, спирт, розчин ферум (ІІІ) хлориду. Тип уроку: засвоєння новихзнань. Методи та прийоми: словесні: бесіда, розповідь;наочний:демонстрація. Допоміжніматеріали: Додаток 1. Електроннаверсіяуроку; Додаток 2. Мультимедійнапрезентація «Природніаналоги аспірину»; Додаток 3. Буклет«Синтетичнілікарськіпрепарати»; Додаток 4. Мультимедійнапрезентація «Аспірин – диво пігулки»; Додаток 5. Відеофрагмент« Гідроліз ацетилсаліциловоїкислоти». ХІД УРОКУ Епіграф. «Або Ви турбуєтесь про своє здоров’я, або воно потурбує Вас».(Слайд №1) Структура: І. Організаційний момент. – 1-2 хв. ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду. – 1-2 хв. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. – 5-8 хв. 3.1. Оголошення теми, мети, завдань уроку. – 1-2 хв. IV. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння) – 15-20 хв. V. Осмислення нових знань. – VI. Контрольно - коригувальний етап.
  • 3. 3 VII. Підбиття підсумків уроку. – 1-2 хв. VIII. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання. – 1-2 хв. І. Організаційний момент. Привітання, перевірка присутності учнів. ІІ. Актуалізація опорних знань,умінь, уявлень та чуттєвого досвіду. Учитель хімії. Тестовий контроль знань. (Слайди №2 - №9) 1. Авітаміноз вітаміну С викликає захворювання: а) бері-бері; б) цингу; в) судому г) анемію. 2. Укажіть процес, який відбувається з білками під дією етанолу: а) полімеризація; б) окиснення; в) денатурація; г) відновлення. 3. У низькокалорійнихпродуктах замість цукру використовують: а) натрій глутамат; б) кукурмін; в) аспартам; г) молочнукислоту. 4.До полімерів належать: а) білки; б) жири; в) гліцерол. 5. У складі тютюнового диму містяться: а) ацетилен; б) бутадієн; в) нікотин;
  • 4. 4 г) етанол. 6.Укажіть назви карбоновихкислот, які можуть міститися у складі жирів: а) олеїнова; б) масляна; в) пальмітинова; г) пентанова. 7. До штучних волоконналежить: а) капрон; б) ацетатне волокно; в) вовна; г) бавовна. 8. Вуглеводні в природіутворюються внаслідок реакції: а) бродіння; б) гідролізу; в) фотосинтезу; г) заміщення. 9. Укажіть назву спирту, похідними якого є жири: а) етанол; б) гліцерол; в) етиленгліколь; г) пропанол. 10. Надлишковий уміст в організмі вітаміну: а) авітаміноз; б) гіповітаміноз; в) цинга; г) гіпервітаміноз. 11. До харчовихдобавоксинтетичного походження належать: а) сахарин; б) аспартам; в) кукурмін;
  • 5. 5 г) цукор. 12. Укажіть кислоту, яка належить до вітамінів: а) гептанова; б) масляна; в) аскорбінова; г) пальмітинова. 13. Укажіть, які речовиниздатні викликати фізичну залежність: а) вітаміни; б) наркотики; в) білки; г) жири. 14. До поживних речовинлюдського організмуналежать: а) білки; б) вуглеводні; в) вуглеводи; г) спирти. 15. Укажіть харчовідобавки природного походження: а) сіль; б) кукурмін; в) аспартам; г) натрій глутамат. 16. Вітамін Д міститься в таких продуктах: а) яєчні жовтки; б) м’ясо; в) капуста; г) риб’ячийжир. 17. Укажіть продукти, в яких міститься вітамін В12: а) морепродукти; б) сир; в) яйця;
  • 6. 6 г) фрукти. Учитель біології. Завдання. З курсу біології 10 класу пригадайте основніправила щодо зберігання та використання лікарських засобів.(Слайд №10) Зберігання ліків: в прохолодномумісці при температурі 12-15ºС; в темному місці; тримати подалі від вогню; в холодильнику, не допускаючи їх заморожування зберігають: рідкі лікарські засоби, які містять антибіотики, вітаміни, глюкозу, сироп, настої та відвари з лікарських трав, краплі для очей (цими лікарськими засобами не слід запасатися). (Слайд № 11) ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності. – 5-8 хв. Учитель хімії. Значну частку всіх хвороб людини викликають різноманітні мікроорганізми, віруси, що потрапляють у живі тканини і порушують в них нормальніпроцесижиттєдіяльності. Як боротися з цими хворобами? Один із способів − введення в організм певних хімічних сполук. Одержання нових лікарських засобів є одним із досягнень синтетичної органічної хімії. Безпосередньо зі здоров’ям людини пов’язане таке поняття, як «лікарські препарати». На сьогоднішньому уроці ми з вами детальніше ознайомимося з такими препаратами. Оголошення теми, мети уроку. IV. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння). (Слайд №12) 4.1.Поняття про синтетичні лікарські препарати. Учитель хімії. У разі захворювання досить часто людина не покладається на сили власного організму, а вдається до використання лікарських препаратів.
  • 7. 7 Лікарськіпрепарати ( лікарськізасоби,ліки або медикаменти) − це речовини або суміші речовин, що вживаються для профілактики, діагностики, лікування захворювань. (Слайд №13) Лікарські засобививчає фармакологія та фармація. Фармацевтика − частина фармації, зв’язана безпосередньо з виробництвом ліків. Лікарські препарати бувають рослинного, тваринного й мінерального походження, синтезовані на фармацевтичних заводах чи одержані із застосуванням біотехнологій. (Слайд №14) Учитель біології. Люди здавна використовували рослини та деякі мінерали з лікувальною метою. Нині у фармакології набули застосування понад 200 видів лікарських рослин у вигляді настоянок, екстрактів, відварів. Такі лікарські форми становлять майже 30% загальної кількості лікарських препаратів. Лікарські препарати з рослин можна виготовити самостійно в домашніх умовах: у вигляді соків, відварів, витяжок з коренів, кори, насіння, порошку з висушених частин рослин. (Слайд №15), (учнівська презентація «Природні аналоги аспірину»). Проте переважна більшість ліків – це органічні речовини, синтезовані на фармацевтичних заводах. Учитель хімії. Потреба у винайденні, створенні, використанні ефективних ліків турбувала людство ще за часів ятрохімії, а в сучасному світі стала поштовхом до розвитку фармацевтичної промисловості. Розвиток хімії в ХХ ст. привів до лавиноподібного збільшення арсеналу синтетичних лікарських засобів. Фармацевтична промисловість України постачає майже 1400 лікарських препаратів. Ще більша кількість їх увозиться в нашу країну з-за кордону. Усі вони – результат досліджень хіміками, фармакологами, лікарями властивостей різних речовинта їх впливу на здоров’я людини.
  • 8. 8 Таким чином, синтетичні препарати витіснили ліки природного походження. Один із таких препаратів, який набув широкого застосування в медицині є аспірин. (Слайд № 16) 4.2. Історія відкриття аспірину. Повідомлення учнів. Людина страждала від хвороб завжди, а в міру розвитку медицини лише давала їм все нові й нові назви. Половина з них ще сто років тому іменувалася загальним словом «жар» − і ось його люди якраз лікувати і не вміли, незалежно від того, йшла мова про запалення легенів або банальну застуду. Зняти біль, позбавити від страждань і, можливо, тим самим врятувати нещасного − завдання це здавалося таким же елементарним, наскільки і нерозв’язним. Ще тисячоліття тому стародавні лікарі знали про здатність вербової кори знімати біль і полегшувати страждання. Незабутній Гіппократ, посилаючись на єгипетські папіруси, призначав відвар кори вербовогодерева від лихоманки і болю. Активна субстанція цього відвару (вона насправді полегшувала біль), як ми тепер знаємо, − саліцилова кислота. Її назва утворилася від латинської назви верби − Salix alba. Вихваляли болезаспокійливу дію верби і римляни. Де росте верба − там здорова вода (українське народне прислів’я). У 1806 р. після поразки в Трафальгарській битві Наполеон спробував поставити Англію на коліна за допомогою економічної блокади: він закрив материк для англійських торгових суден. Через це хінін, найвідоміший жарознижуючий засіб тих років, перестав поступати до Європи з Перу через Англію. Виникла потреба в задоволенні величезного попиту, адже до блокади до Європи ввозилося біля одного мільйона фунтів кори хінного дерева щорічно. Була потрібна негайна заміна. Тут-то і пригадали знов про вербу.
  • 9. 9 Уперше ацетилсаліцилову кислоту добули з квітів спіреї і активно використовували в лікуванні ревматизму суглобів ще із середини XIX століття. У 1859 році була синтезована саліцилова кислота. Це дозволило вже в 1874 році заснувати першу велику фабрику по виробництву синтетичних саліцилатів з фенолу, карбон (ІV) оксиду і натрію. В одного зі співробітників фірми «Байєр» на ім’я Фелікс Гофман, який займався аніліновими барвниками, батько страждав артритом (запалення суглобів), але мав непереносимість саліцилатів натрію через хронічне подразнення шлунку (доза в 6-8 г саліцилату в день є сильним подразником для травного тракту). Гофман розшукував в хімічній літературі відомості про похідні саліцилату натрію з меншою кислотністю і знайшов дані про ацетилсаліцилову кислоту, яка була синтезована 30 роками раніше. Вона виявилася більш приємною на смак і, як підкреслював Гофман, більш ефективно допомагала його батькові. Новому препарату дали назву «аспірин», узявши букву «а» від слова «acetyl» (ацетил) і частину «Спірин» від німецького слова «Spirsaure», яке, у свою чергу, походить від латинської назви лабазника в’язолистного (Spiraea ulmaria) − рослини, що містить великі кількості саліцилової кислоти. У 1899 р. на фірмі «Байєр» почалося виробництво препарату під назвою «аспірин» як знеболювального, жарознижувального і протизапального засобу. У той час препарат випускався у вигляді порошку, розфасованого в скляні пляшечки. Не дивлячись на свою сторічну історію, аспірин і зараз входить до числа перших двадцяти лікарських препаратів, що найчастіше прописуються лікарями у всьому світі, тому його по праву називають «ліками століття». (Слайд №17) 4.3. Склад аспірину. Учитель хімії.
  • 10. 10 Аспірин (2- ацетилоксибензойна кислота, ацетат саліцилової кислоти), молекулярна формула його діючої речовини С9Н8О4, структурна : Речовина має ще й назву ацетилсаліцилова кислота. З цієї назви і наведеної формули речовиниможна зрозуміти, що в її утворенні взяли участь саліцилова й ацетатна( етанова) кислоти. Саліцилова кислота Етанова кислота (Слайд №18 -19) 4.4. Добування аспірину. Учитель хімії. Аспірин отримують дією оцтового ангідриду або ацетилхлориду на саліцилову кислоту. (Слайд №20)
  • 11. 11 4.5. Фізичні властивостіаспірину. Учитель хімії. Завдання. Опишіть фізичні властивості аспірину, використовуючисвої власні спостереження отримані в побуті. (Слайд №21) (Очікувана відповідь: аспірин − біла кристалічна речовина, розчиннау воді. Демонстрація досліду. Розчинність аспірину. Вносимо у три пробірки по 1 таблетці аспірину. У І пробірку додаємо 3 мл. води кімнатної температури. У ІІ пробірку − 3 мл. води нагрітої до 38°С, а в ІІІ−3 мл. етилового спирту. Прокоментуйте: як залежить розчинність аспірину від температури води та характеру розчинника. Фізичні властивості аспірину: кристалічна речовина; розчинний у воді; температура плавлення аспірину 135°С; густина – 1,4г/мл.; при температурі 490°С самозаймається. (Слайд № 22) 4.6. Хімічні властивості аспірину. Учитель хімії. А) При температурі 490°С самозаймається. Завдання. Пригадайте, які продукти утворюються під час згорання органічних речовин. Напишіть рівняння реакції горіння аспірину. Б) Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) є естером, що легко підлягає реакції гідролізу під дією водибез каталізаторів. Під час гідролізу можна отримати саліцилову та етанову кислоти. Якщо до отриманої суміші кислот додати розчин ферум (III) хлориду, з’являєтьсяхарактерне фіолетове забарвлення. Демонстрація досліду.(Відеофрагмент« Гідроліз ацетилсаліцилової кислоти».)
  • 12. 12 Кілька кришталиків аспірину розчиняємо у пробірці з 6-7мл. води. Цей розчин ділимо на дві частини. До першої добавляємо три-чотири краплі 2 відсоткового розчину ферум (III) хлориду. Характерне забарвлення не спостерігається, що свідчить про відсутність групи ОН в аспірині. Другу частину розчинупрокип’ятимокілька хвилин. Охолоджуємо і додаємо кілька крапель 2% розчину ферум (III) хлориду. З’являється характерне фіолетове забарвлення, що свідчить про гідроліз аспірину й утворення вільної саліцилової кислоти. Саліцилова кислота утворює з FeCl3 комплексну сполуку з характерним фіолетовим забарвленням. (Слайд №23 - №25) 4.7. Застосування аспірину та його вплив на організм людини. Учитель біології. З величезного обсягу інформації ми обрали декілька фактів про аспірин, які всі повинні знати. Фантастична популярність препарату пояснюється щонайширшим спектром його дії. Головний і зубний біль, артрит, невралгія і ревматизм – взагалі будь-якийгарячковий стан, бо він має протизапальну і жарознижуючу дію. Дослідження показують, що аспірин може попередити інфаркт і тромбоз, тому схильним до серцево-судинних захворювань людям рекомендується постійно вживати його у малих дозуваннях (близько 80мг на добу). Але при тривалому використання навіть в помірних дозах аспірин може викликати шлункову кровотечу, пошкодження нирок і дефекти слуху, тому аспірин не рекомендують дітям до 12 років Також вважають, що він може викликати рідкісне захворювання, синдром Рея. (Слайд №26)
  • 13. 13 V. Осмислення нових знань. Аспірин «За» і «Проти». Логічний позитив. 1. Це самий широко використовуваний препарат. Аспірин, відомий як ацетилсаліцилова кислота, дійсно є благом для світової медицини, і залишається препаратом першого вибору. У 1950 році аспірин був визнаний найбільш продаваним препаратом у Книзі Світових Рекордів Гіннесса. 2. Більшість людей приймають аспірин, навіть не здогадуючись про це. Вони не знають, що насправді приймають аспірин, оскільки він може бути присутнім в поєднанні з іншими препаратами. Ліки, що містять аспірин, мають відмітку-абревіатуру АСК (ASA) або на них вказано повну назву «ацетилсаліцилова кислота». 3. Він використовується для зняття більш ніж 50 симптомів. Роль аспірину вивчена в лікуванні різних захворювань. Аспірин є найбільш часто використовуваних для зняття таких симптомів, як: печія, лихоманка, артрит, біль у животі, порушення сну, мігрені, головні болі і симптоми застуди. 4. Аспірин може принести користь при 11 різних видах раку. Він має виражену здатність пригнічувати ріст ракових клітин. Сучасні форми аспірину здатні зупинити зростання ракових клітин товстої кишки, підшлункової залози, легень, передміхурової залози, молочної залози і при лейкемії. 5. Аспірин корисний для головного мозку. Він вважається профілактичним препаратом через вплив на зниження згортання крові і підвищення припливу крові до мозку. 6. Аспірин може знизити ризик серцевого нападу та інсульту. Він допомагає «розріджувати» кров, робить її менш схильною до утворення згустків. (Учнівська презентація «Аспірин – диво пігулки».) Критика аспірину.
  • 14. 14 1. Не можна приймати аспірин без їжі. Якщо ви приймаєте аспірин на порожній шлунок, ви, швидше за все, отримаєте подразнення шлунка. Це може призвести до виразкової хвороби шлунка або кровотеч. 2. Батькам слід знати, що якщо у дітей вітряна віспа, грип, симптоми інших вірусних захворювань, то не можна давати своїм дітям аспірин (в будь-якій формі), оскільки це може збільшити ризик розвитку синдрому Рейє. Це серйозне захворювання зачіпає всі частини тіла, включаючи печінку і мозок. 3. Як і всі інші препарати, аспірин має свої побічні ефекти, які в основному залежать від дози. Передозування виявляється в наступному: - шлунково-кишкові проблеми – виразкашлунка, печія, біль і судоми, нудота, гастрит, внутрішня кровотеча і інтоксикація печінки; - дзвін у вухах, шкірний висип, запаморочення; - порушення функцій нирок; - загострення симптомів астми; - поступове зниження згортання крові. Передозування аспірину може привести до глухоти. За даними дослідження, людям, які приймають аспірин 2 рази на тиждень або частіше, ризикують втратити слух на третину. 4. Відомо близько 472 лікарських засобів, що взаємодіють з аспірином. Проведено досить багато досліджень з виявлення взаємодії аспірину з іншими препаратами. Найбільш вірогідне взаємодія аспірину відбувається в поєднанні з антидепресантами, препаратами для лікування діабету (інсулін), знеболюючими і кортикостероїдами. Якщо ви вже приймаєте які-небудь з цих лікарських засобів, слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж почати приймати аспірин. Учитель біології. Список синтетичних лікарських засобів практично невичерпний. Сульфаніламідні препарати і антибіотики як специфічного, так і широкого спектра дії, знеболювальні, судинорозширювальні, протисудомні. (Представлення ученицею буклету «Синтетичні лікарські препарати»)
  • 15. 15 На прикладі аспірину легко пересвідчитися: ацетилсаліцилова кислота попри безперечну лікувальну дію може спричинити в організмі низку небажаних, шкідливих змін. Тож нагальним завданням хіміків є синтез сполук, що не поступаються аспірину за лікувальним ефектом, однак позбавлені притаманних йому недоліків. Перші кроки в цьому напрямі вже зроблено. Врахування особливостей білка-ферменту, на який впливає аспірин, стало підґрунтям для синтезу ліків нового покоління.(Слайд №27) Дещо цікаве. Якщо у воду, де стоять квіти, кинути пігулку аспірину, квіти простоять довше. Деякі господині додають аспірин при консервації в банки. Нібито від цього вони не вибухнуть. Досить сумнівна порада, на мій погляд. Краще все-таки застосовувати аспірин за прямим призначенням. VI. Контрольно-коригувальний етап. 1. Які хімічні речовини відносять до лікарських засобів? 2. Чим відрізняються природні і синтетичні лікарські засоби? 3. Назвіть речовини з яких можливо синтезувати аспірин. 4. Назвіть рослини, які є природним джерелом аспірину 5. З якою метою використовується аспірин у медичній практиці? 6. Розв’яжіть задачу. Обчислити масу саліцилової кислоти, яку необхідно використати для одержання 1 упаковки аспірину (10 г). (Слайд №28) VII. Підбиття підсумків уроку. Учитель хімії. Вправа «Закінчити речення»: — Найцікавішим на цьому уроці для мене було… — Тепер я знаю… — Здобуті знання мені потрібні для… (Слайд №29) VIII. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання. Учитель хімії. 1. Опрацюйте матеріал за конспектом.
  • 16. 16 2. Проаналізуйте, які лікарські препарати найчастіше використовують у вашому домі. Складіть пам’ятку щодо їх зберігання. 3.Вивчіть інструкцію до застосування аспірину. Учитель біології. Опрацювати конспект (Слайд № 30)