SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Червона книга України
Інтегрований урок -подорож
на тему
«Властивості степеня
з цілим від’ємним показником»
(алгебра, 8 клас)
2
Тема. Властивості степеня з цілим від’ємним показником.
Мета: сприяти формуванню та розвитку в учнів інтелектуальних і творчих
здібностей у процесі узагальнення та систематизації матеріалу теми;
закріпити вміння та навички розв’язувати вправи на властивості степеня
з цілим від’ємним показником;
виховувати любов до природи, бажання охороняти довкілля.
Обладнання: Червона книга України; малюнки тварин; презентація «Заповідники
України»; індивідуальні картки.
Тип уроку. Урок-подорож. Урок узагальнення знань, умінь і навичок.
Епіграф: «Люби, пізнавай мене – ПРИРОДУ –
і ти зрозумієш, яким багатством володієш,
ЛЮДИНО, і яке так мало цінуєш і бездумно
розтринькуєш у повсякденному житті.
Бережи мене – і ти збережеш себе
і забезпечиш майбутнє для нащадків».
М.Г.Чорний
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Математик. Шановні діти!
Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати відомими заповідниками
України; перегорнемо сторінки Червоної книги.
Знання з географії Рідного краю ми поєднаємо з узагальненням та
закріпленням знань, умінь та навичок з теми «Властивості степеня з цілим
від’ємним показником». (запис числа та теми уроку)
Географ. Охорона довкілля – це захист нашого світу і його дикої природи.
Зберегти її важко, бо люди забруднюють і руйнують місця, де живуть тварини і
рослини, полюють на тварин, бажаючи мати їхнє хутро, роги та м’ясо.
3
У природі все тісно пов’язане між собою. І людина – теж є частиною
природи, теж тісно пов’язана з довкіллям. Тому охорона природи – це охорона
нашого майбутнього, того життя, що буде на Землі після нас.
Заповідники є найвищою формою охорони природи в нашій державі. На
заповідних територіях охороняються не окремі види рослин чи тварин, не окремі
елементи ландшафту, а весь природний комплекс з його надзвичайно складними і
ще майже не пізнаними екологічними зв’язками, потоками енергії та інформації.
До природоохоронних територій належать ще й заказники (території, де
зберігаються, відтворюються та відновлюються окремі компоненти природи);
пам’ятники природи (унікальні, неповторні, цікаві природні ділянки та об’єкти);
парки (території, що створені руками людей).
Демонстрація Липівського орнітологічного заказника, дендропарку «Софіївка»,
Алупкінського парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва, Нікітського
ботанічного саду, долини нарцисів у Закарпатті.
Математик. У народі кажуть: заповідати – означає передавати в спадщину
щось цінне і дороге.
Географ. Серед неозорих хлібних полів, в Херсонській області, недалеко від
солоних Сивашей, острівцем виглядають заповідні степи і майже столітні парки
Асканії-Нова. Це найстаріший заповідник в Україні. Його заснував у 1889 році у
своєму маєтку поміщик барон Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн. Площа його
33307,6 га. Заповідник Асканія-Нова – єдина збережена ділянка південних степів
у Європі.
Жаркий вітер тріпоче ковиль (слайд) і ховається від сонця в лісах, які, ніби
яскраві фарби на малюнку, розкидані в степу. Кам’яні ідоли охороняють тишу.
Природа та люди здавна живуть тут в злагоді. А об’єднують їх дружба та
взаємодопомога.
Різноманітний і цікавий світ диких тварин Асканії. Тут мешкає половина всіх
птахів України – справжній пташиний рай.
Демонстрація слайдів.
4
Математик. Багато мальовничих і прекрасних куточків у нашій державі. Та
До рідного краю несуть мене крила,
Летить, мов бистриця, Дніпра течія.
Моя Україно, ти матінко мила,
Ти радість, ти щастя, ти спів солов’я. (слайд)
Географ. Канівщина – один з найцікавіших у геологічному аспекті районів
рівнинної України.
Тут розміщено Канівський природний заповідник – один з найстаріших в
Україні. Засновано його у 1923 році. Він займає площу – 2049 га (слайд).
ІІ. Усна лічба.
Математик. Ліс – чарівне створіння,
І струмок, і пташку, і коріння,
Всі стебельця, квіти і мурашок
Поодинці всім оглянуть важко.
А в цьому нам допоможе Червона книга України. (показ Червоної книги)
5
Каліграфічна хвилинка.
Запишіть степінь числа, основа якого – це кількість букв у слові «червона», а
показник – кількість букв у слові «книга».
( 5
7 )
Це степінь з цілим додатним показником. А як утворити з нього степінь з
цілим від’ємним показником?
( 5
7
)
Запитання. Що називається степенем числа а з цілим показником п?
Географ. До Червоної книги України занесено 382 види тварин, 541 вид
рослин. Вона є основним державним документом з питань охорони тваринного і
рослинного світу. Вона містить відомості про сучасний стан видів рослин і
тварин, які перебувають під загрозою зникнення, заходи щодо їх збереження та
науково обґрунтованого відтворення.
Математик. Рік її затвердження ви дізнаєтесь, коли усно розв’яжете
наступні приклади.
0
8
5
4
)
64
)
4
(
28
( 



(1)
2
10
14
3
3
3 

(9)
1
2
7
7 
 (7)
6
1
62
 (6)
Отже, в Україні Червону книгу затверджено в 1976 році
постановою Верховної Ради України. А видано її було в 1980 році.
Сьогодні на уроці ми розглянемо ті види рослин і тварин, занесених до
Червоної книги, які зустрічаються в Канівському державному заповіднику.
ІІІ. Кросворд-розминка.
Математик. Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик, деревце.
Жучка і пташку, і блакитне небо,
І синьооке чисте джерельце.
6
І чисте небо волошкове,
Та шепіт ніжних квіт.
Вербички листячко шовкове,
Весь дивовижний світ!
Поглянь на світ – це дивовижна казка!
А квіти – це, мабуть, душа землі.
До вашої уваги – кросворд. Ви повинні розгадати його і у виділеному стовпці
прочитати назву найпершої весняної квітки, внесеної до Червоної книги.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Як називається вираз п
а ? (Степінь)
2. Показник степеня 3

а число – … . (Від’ємне)
3. Основа степеня 19
2 число – … . (Два)
4. Який показник степеня 100
а ? (Сто)
5. 
0
а … . (Один)
6. Назвати число, яке пропущене у виразі ...
3
10
а
а
а 
 
. (Сім)
7. Дано .
)
( 15
5
3
m
т 


Яку дію виконали, щоб піднести степінь до степеня?
(Множення)
8. 

 п
п
а
а … (Один)
9. Назвати пропущене число у виразі: ...
8
11
: с
с
с  . (Три)
10. 3
а – число а у 3 степені. А як ще можна назвати даний вираз? (Куб)
Ключове слово: підсніжник.
7
Географ. Підсніжники (слайд) – це найперші квіти, що розквітають в
Україні на весні. Підсніжники (із родини амарилісових) є провісниками весни.
Вони квітнуть навіть тоді, коли на вулиці нуль градусів. Виявляється, що в цей
час температура всередині квітки близько 8° тепла. Квітка має таку будову, що
чашечка, немов маленьке дзеркальце, вбирає сонячне проміння. Підсніжник
здатний витримати до 10° морозу.
Квіти підсніжника користуються великим попитом у міського населення.
Тому весною, під час масового цвітіння підсніжників, їх зривають для весняних
букетів великими кількостями. Варварське знищення мільйонів квітуючих рослин
веде до того, що кількість їх поступово зменшується, зменшується кількість
місцезнаходжень. В багатьох місцевостях вони повністю знищені (наприклад,
біля Києва, Житомира, Тернопіля та біля інших великих міст). Та якщо в деяких
місцях підсніжників доволі багато і вони утворюють у лісах цілі квіткові паласи,
ця дивовижна весняна квітка потребує охорони.
ІV. «Математичне лото».
Математик. Я пропоную вам пограти в математичне лото. Для цього
об’єднаймося в групи (4 групи). Для кожної групи – завдання на картках. Вам
потрібно виконати завдання. Відповідно до одержаного результату знайти букву.
Якщо із запропонованим завданням, ви справились вірно – ви складете назву
птаха, що мешкає в Канівському заповіднику.
Картка 1
Знайдіть значення виразу:
1) 2
)
5
(
:
10 
 ;
2) 5
4
2
3 1
2







 
.
Картка 2
Знайдіть значення виразу:
3)
8
1
:
)
4
( 3

 ;
8
4)
2
5
2
:
2
1
2







.
Картка 3
Знайдіть значення виразу:
5) 48
2 4

 
;
6) 1
0
10
:
1
,
1 
.
Картка 4
Знайдіть значення виразу:
7)
1
0
3
3









;
8) 1
2
)
5
:
2
,
0
( 

.
Ь В Л А Ж Р У Е
5
1 –3 3
5
2 250
8
1

1 10
Утворене слово: журавель.
Географ. У нас на Канівщині зустрічається сірий журавель. (слайд) Цей птах
завбільшки з сіру гуску (вага до 7 кг, висота 1,2 м, розмах крил близько 2 м).
Оперення сірого забарвлення, тільки кінці махових та рульових пер чорні,
потилиця гола, червона, а по боках голови білі смужки.
Птаха називають «віщуном», тобто провісником весни або зими за приємний
голос, що його він подає під час повернення із вирію весною і при осінньому
відльоті. Зграї журавлів летять ключем. На відстані понад 2 км чути приємне
курликання журавлів.
З рідкісних птахів заповідника не можна не згадати чорного лелеку (слайд).
Він регулярно зустрічається на весняному та осінньому перельотах. Як правило,
чорні лелеки тримаються поодинці або дрібними групами. У роки з високим
рівнем води в Дніпрі чорні лелеки на островах майже не зупинялися.
9
V. Скласти малюнок.
Математик. Наступне завдання ви будете виконувати біля дошки по черзі
(по два учні). Вам потрібно виконати завдання, знайти на геометричних фігурах
вашу відповідь і прикріпити її на чарівний прямокутник відповідно до вашої
фігури. Якщо фігури будуть прикріплено правильно, то у чарівному
прямокутнику з’явиться малюнок відомої тварини.
Завдання
Спростіть:
а) 8
10
а
а 

; )
( 2

а
б) 3
3
: 
с
с ; )
( 6
с
в) 6
2
3
)
( 

у
х ; )
( 12
18
у
х
г)
2
2
4
16 






 
х
у
; 






 
4
8
256х
у
д)
3
4
3







 ; 






27
10
2
е) 0
)
2008
( . (1)
2

а
4
8
256х
у
1
12
18 
у
х
27
10
2

6
с
10
Географ. Борсук (слайд) – типовий представник мішаних лісів. Це всеїдна
тварина, яка живе в норах. По розміру він крупніше лисиці, але менше вовка.
Широкі лапи з довгими кігтями дозволяють йому успішно рити нори, а
кулеобразна голова, циліндричної форми тіло і короткий хвіст дозволяють
просуватися в земляних ходах. Нора борсука глибока та обширна, має декілька
віднорків різного призначення. Весною борсуки ремонтують свою домівку,
обновлюють підстилку, вигрібають сміття, чистять проходи. Борсуки великі
«чистюлі».
Більшу частину життя вони проводять в норі, впадаючи на пів року в зимову
сплячку, а решту часу вдень ховаються в норі, а вночі – полюють на гризунів. В
ясні сонячні дні борсучиха виносить своїх малюків на свіже повітря, тримаючи
кожного в зубах (слайд).
Ворогів у борсука мало – ведмідь, вовк. Але чисельність їх знижується від
постійної охоти на цю тварину. Ціниться хутро та жир борсука.
VІ. Самостійна робота.
Математик. Загадкове нам знайоме,
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен, без вагання
Відповість, що це – …
(рівняння).
Завдання
Розв’яжіть рівняння: 2
1



х
х .
VІІ. Цікава інформація.
Географ. На земній кулі живе багато бобрів. Бобер (слайд) – великий гризун,
веде напівводяний спосіб життя. Бобер поселяється там, де на берегах спокійних
рік ростуть густі ліси.
11
Про нього можна сказати – «вправний будівничий». Він без рук та сокирчини
збудує собі хатину. Його хатка з двома входами: один під водою, другий над її
поверхнею (слайд). Підлогу встеляє гілками.
Щоб вода при повені не затопила хатку, бобри споруджують плотини
довжиною 5 – 6 метрів. Гострими зубами вони перегризають стовбури дерев,
звалюють їх, закріплюють на мулистому дні та законопачують мулом, листям,
гілочками. Живуть бобри сім’ями: батько, мати та їхні діти за цей і минулий рік.
Їдять соковиту деревину, гілочки дерев, кореневища водяних лілій. Взимку
сплять бобри в хатках, але іноді виходять, щоб поїсти.
Батьківщина бурих бобрів – Північна Америка, а чорних бобрів – Україна.
А, зокрема, Черкаська область, Канівський район, озеро Криве, що знаходиться
на лівому березі Дніпра біля села Ліпляве. Звідси по річці Рось бобри
розселилися по всій території України.
Математик. Для вас декілька цікавих завдань.
Завдання 1
Знайдіть довжину тіла бобра (в дециметрах). Для цього вам в пригоді стане
дивовижний квадрат:
5,971
6,3–16
3,6249
242,3
152,7
19–11
3,7 4,1 1,4
1. В першому рядку знайдіть найменшу основу степеня.
2. В другому рядку знайдіть найбільший показник степеня.
3. В третьому рядку знайдіть не найменше і не найбільше число.
4. Знайдіть суму вибраних вами чисел – і ви отримаєте відповідь на запитання.
(Відповідь: 10 дм.)
А яка це довжина в метрах?
12
Завдання 2
Знайдіть масу бобра (в кілограмах).
Спростіть даний вираз та знайдіть його значення:
4
10
5
8
25
5
,
0 

 b
a
b
а , якщо .
50
,
2
,
0 

 b
a
(Відповідь: 25 кг)
Завдання 3
Бобер відмінно плаває і ниряє, декілька хвилин він може знаходитись під
водою.
У рядки таблиці впишіть по черзі кожний результат прикладів на
обчислення:
 
.
6
1
;
10
1
;
10
3
1
;
1
,
0
5
2
1
1
3
2
2
1
2
1
































У виділеному стовпчику прочитайте назву числа, яке вказує на те, скільки
хвилин бобер може знаходитись під водою.
(Відповідь: 5 хв.)
VІІІ. Підсумок уроку.
Математик. Сьогодні на уроці ми узагальнили і закріпили поняття степеня
з цілим від’ємним показником.
1. Сформулювати означення степеня з цілим показником п.
13
2. Назвати властивості степенів з цілим показником.
3. Що розуміють під степенем числа з показником 1?
4. Що розуміють під степенем числа з показником 0?
5. Назвіть формулу переходу від від’ємного показника до додатного.
Географ. Людина користується багатствами рослинного та тваринного
світу, який забезпечує її надзвичайно різноманітними ресурсами:
продовольчими, лікувальними, промисловими, сільськогосподарськими,
рекреаційними.
Важливість рослин і тварин у природі та житті людини зумовлює потребу в
ощадливому і розумному їх використанні.
Катастрофічні наслідки непоміркованої господарської діяльності змусили
людство шукати способи виправлення ситуації. Одним із вжитих заходів є
реакліматизація – штучне повернення в певну місцевість виду, що раніше там
існував.
Пам’ятаймо, що різноманіття звірів, рослин – це невід’ємна частина нашого
існування. Шануймо та оберігаймо це багатство!
Математик. Навряд чи знайдеться людина, яку б залишили байдужою
колони лісового храму, тиша досвітньої річки, степове роздолля, музика
морських хвиль… На жаль, ми не завжди цінуємо їх велич і красу. Тому й не
розуміємо до кінця, що чинимо, коли руйнуємо довкілля. Ми не маємо права
руйнувати те, що створювалося не нами, і вирішувати долю інших живих істот.
І закликом до цього є слова Анатолія Костецького:
Метелика ловити я не хочу;
Він – квітка неба,
Хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не стану рвати,
Її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
14
І не полити ранками росу!
І ні стеблинку, гілку чи травинку
Я не ображу:
Це – страшенний гріх!
Бо в кожній з них
Живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх…
Географ. Пам’ятайте, природа завжди потребує вашої допомоги.
Допомагайте природі: насаджуйте дерева, вичищайте джерельця, підгодовуйте
птахів. І вона буде вам вдячна за це.
ІХ. Домашнє завдання.
Алгебра: № 919.
Географія: § 27, 28.
15
Бібліографія
1. І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В.Брущенко Фізична географія України:
підручник для 8 класу загально освіт. навч. закл. – Запоріжжя: Прем’єр, 2008.
2. В.І.Новикова Географія рідного краю. Черкащина: Підручник для 5 класу
загально освіт. шкіл Черкаської області – Черкаси: ВИБІР, 2001.
3. Канівський природний заповідник: Путівник – Канів, 1999.

More Related Content

Similar to 321,23.doc

Атлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картами
Атлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картамиАтлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картами
Атлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картамиКовпитська ЗОШ
 
Прогулянка з динозаврами. Рекомендаційний список літератури
 Прогулянка з динозаврами.  Рекомендаційний список літератури  Прогулянка з динозаврами.  Рекомендаційний список літератури
Прогулянка з динозаврами. Рекомендаційний список літератури Дарницька Книгиня
 
Екологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаЕкологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаryabich1976
 
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkaKrasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkassuser7d4f2f
 
Папоротеподібні
ПапоротеподібніПапоротеподібні
ПапоротеподібніYulia Karpenko
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект урокуtania_semeshchuk
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2KnijekNet
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2kreidaros1
 
торецьк інтеграція укр. компонента квест
торецьк  інтеграція укр. компонента квест торецьк  інтеграція укр. компонента квест
торецьк інтеграція укр. компонента квест Helen Golovina
 
проект
проектпроект
проектCshkilniy
 
природа
природаприрода
природаpuchckov
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2kreidaros1
 

Similar to 321,23.doc (20)

Атлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картами
Атлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картамиАтлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картами
Атлас. Природознавство. 1-2 клас з контурними картами
 
188
188188
188
 
жук олень
жук оленьжук олень
жук олень
 
250 (2)
250 (2)250 (2)
250 (2)
 
день зустрічі птахів
день зустрічі птахівдень зустрічі птахів
день зустрічі птахів
 
Прогулянка з динозаврами. Рекомендаційний список літератури
 Прогулянка з динозаврами.  Рекомендаційний список літератури  Прогулянка з динозаврами.  Рекомендаційний список літератури
Прогулянка з динозаврами. Рекомендаційний список літератури
 
Виховний захід. збережемо природу для нащадків
Виховний захід. збережемо природу для нащадківВиховний захід. збережемо природу для нащадків
Виховний захід. збережемо природу для нащадків
 
Екологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаЕкологічна мозаїка
Екологічна мозаїка
 
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkaKrasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
 
Папоротеподібні
ПапоротеподібніПапоротеподібні
Папоротеподібні
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
Перната зграя
Перната зграяПерната зграя
Перната зграя
 
1
11
1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
 
торецьк інтеграція укр. компонента квест
торецьк  інтеграція укр. компонента квест торецьк  інтеграція укр. компонента квест
торецьк інтеграція укр. компонента квест
 
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.docУрок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
 
проект
проектпроект
проект
 
природа
природаприрода
природа
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-2
 

More from ssuser33f19a

More from ssuser33f19a (20)

11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
 
11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx
11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx
11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx
 
11.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.24
11.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.2411.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.24
11.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.24
 
21.12.23.docx
21.12.23.docx21.12.23.docx
21.12.23.docx
 
565,23.pptx
565,23.pptx565,23.pptx
565,23.pptx
 
565,23.docx
565,23.docx565,23.docx
565,23.docx
 
564,23.docx
564,23.docx564,23.docx
564,23.docx
 
563,23.pptx
563,23.pptx563,23.pptx
563,23.pptx
 
563,23.pdf
563,23.pdf563,23.pdf
563,23.pdf
 
562,23.docx
562,23.docx562,23.docx
562,23.docx
 
561,23.docx
561,23.docx561,23.docx
561,23.docx
 
560,23.pdf
560,23.pdf560,23.pdf
560,23.pdf
 
558,23.doc
558,23.doc558,23.doc
558,23.doc
 
557,23.docx
557,23.docx557,23.docx
557,23.docx
 
556,23.doc
556,23.doc556,23.doc
556,23.doc
 
556,23.doc
556,23.doc556,23.doc
556,23.doc
 
330,23.docx
330,23.docx330,23.docx
330,23.docx
 
329,23.docx
329,23.docx329,23.docx
329,23.docx
 
328,23.doc
328,23.doc328,23.doc
328,23.doc
 
327,23.docx
327,23.docx327,23.docx
327,23.docx
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

321,23.doc

  • 1. Червона книга України Інтегрований урок -подорож на тему «Властивості степеня з цілим від’ємним показником» (алгебра, 8 клас)
  • 2. 2 Тема. Властивості степеня з цілим від’ємним показником. Мета: сприяти формуванню та розвитку в учнів інтелектуальних і творчих здібностей у процесі узагальнення та систематизації матеріалу теми; закріпити вміння та навички розв’язувати вправи на властивості степеня з цілим від’ємним показником; виховувати любов до природи, бажання охороняти довкілля. Обладнання: Червона книга України; малюнки тварин; презентація «Заповідники України»; індивідуальні картки. Тип уроку. Урок-подорож. Урок узагальнення знань, умінь і навичок. Епіграф: «Люби, пізнавай мене – ПРИРОДУ – і ти зрозумієш, яким багатством володієш, ЛЮДИНО, і яке так мало цінуєш і бездумно розтринькуєш у повсякденному житті. Бережи мене – і ти збережеш себе і забезпечиш майбутнє для нащадків». М.Г.Чорний Хід уроку І. Вступне слово вчителя. Математик. Шановні діти! Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати відомими заповідниками України; перегорнемо сторінки Червоної книги. Знання з географії Рідного краю ми поєднаємо з узагальненням та закріпленням знань, умінь та навичок з теми «Властивості степеня з цілим від’ємним показником». (запис числа та теми уроку) Географ. Охорона довкілля – це захист нашого світу і його дикої природи. Зберегти її важко, бо люди забруднюють і руйнують місця, де живуть тварини і рослини, полюють на тварин, бажаючи мати їхнє хутро, роги та м’ясо.
  • 3. 3 У природі все тісно пов’язане між собою. І людина – теж є частиною природи, теж тісно пов’язана з довкіллям. Тому охорона природи – це охорона нашого майбутнього, того життя, що буде на Землі після нас. Заповідники є найвищою формою охорони природи в нашій державі. На заповідних територіях охороняються не окремі види рослин чи тварин, не окремі елементи ландшафту, а весь природний комплекс з його надзвичайно складними і ще майже не пізнаними екологічними зв’язками, потоками енергії та інформації. До природоохоронних територій належать ще й заказники (території, де зберігаються, відтворюються та відновлюються окремі компоненти природи); пам’ятники природи (унікальні, неповторні, цікаві природні ділянки та об’єкти); парки (території, що створені руками людей). Демонстрація Липівського орнітологічного заказника, дендропарку «Софіївка», Алупкінського парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва, Нікітського ботанічного саду, долини нарцисів у Закарпатті. Математик. У народі кажуть: заповідати – означає передавати в спадщину щось цінне і дороге. Географ. Серед неозорих хлібних полів, в Херсонській області, недалеко від солоних Сивашей, острівцем виглядають заповідні степи і майже столітні парки Асканії-Нова. Це найстаріший заповідник в Україні. Його заснував у 1889 році у своєму маєтку поміщик барон Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн. Площа його 33307,6 га. Заповідник Асканія-Нова – єдина збережена ділянка південних степів у Європі. Жаркий вітер тріпоче ковиль (слайд) і ховається від сонця в лісах, які, ніби яскраві фарби на малюнку, розкидані в степу. Кам’яні ідоли охороняють тишу. Природа та люди здавна живуть тут в злагоді. А об’єднують їх дружба та взаємодопомога. Різноманітний і цікавий світ диких тварин Асканії. Тут мешкає половина всіх птахів України – справжній пташиний рай. Демонстрація слайдів.
  • 4. 4 Математик. Багато мальовничих і прекрасних куточків у нашій державі. Та До рідного краю несуть мене крила, Летить, мов бистриця, Дніпра течія. Моя Україно, ти матінко мила, Ти радість, ти щастя, ти спів солов’я. (слайд) Географ. Канівщина – один з найцікавіших у геологічному аспекті районів рівнинної України. Тут розміщено Канівський природний заповідник – один з найстаріших в Україні. Засновано його у 1923 році. Він займає площу – 2049 га (слайд). ІІ. Усна лічба. Математик. Ліс – чарівне створіння, І струмок, і пташку, і коріння, Всі стебельця, квіти і мурашок Поодинці всім оглянуть важко. А в цьому нам допоможе Червона книга України. (показ Червоної книги)
  • 5. 5 Каліграфічна хвилинка. Запишіть степінь числа, основа якого – це кількість букв у слові «червона», а показник – кількість букв у слові «книга». ( 5 7 ) Це степінь з цілим додатним показником. А як утворити з нього степінь з цілим від’ємним показником? ( 5 7 ) Запитання. Що називається степенем числа а з цілим показником п? Географ. До Червоної книги України занесено 382 види тварин, 541 вид рослин. Вона є основним державним документом з питань охорони тваринного і рослинного світу. Вона містить відомості про сучасний стан видів рослин і тварин, які перебувають під загрозою зникнення, заходи щодо їх збереження та науково обґрунтованого відтворення. Математик. Рік її затвердження ви дізнаєтесь, коли усно розв’яжете наступні приклади. 0 8 5 4 ) 64 ) 4 ( 28 (     (1) 2 10 14 3 3 3   (9) 1 2 7 7   (7) 6 1 62  (6) Отже, в Україні Червону книгу затверджено в 1976 році постановою Верховної Ради України. А видано її було в 1980 році. Сьогодні на уроці ми розглянемо ті види рослин і тварин, занесених до Червоної книги, які зустрічаються в Канівському державному заповіднику. ІІІ. Кросворд-розминка. Математик. Учись любити все навколо себе: Траву і квіти, кущик, деревце. Жучка і пташку, і блакитне небо, І синьооке чисте джерельце.
  • 6. 6 І чисте небо волошкове, Та шепіт ніжних квіт. Вербички листячко шовкове, Весь дивовижний світ! Поглянь на світ – це дивовижна казка! А квіти – це, мабуть, душа землі. До вашої уваги – кросворд. Ви повинні розгадати його і у виділеному стовпці прочитати назву найпершої весняної квітки, внесеної до Червоної книги. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. Як називається вираз п а ? (Степінь) 2. Показник степеня 3  а число – … . (Від’ємне) 3. Основа степеня 19 2 число – … . (Два) 4. Який показник степеня 100 а ? (Сто) 5.  0 а … . (Один) 6. Назвати число, яке пропущене у виразі ... 3 10 а а а    . (Сім) 7. Дано . ) ( 15 5 3 m т    Яку дію виконали, щоб піднести степінь до степеня? (Множення) 8.    п п а а … (Один) 9. Назвати пропущене число у виразі: ... 8 11 : с с с  . (Три) 10. 3 а – число а у 3 степені. А як ще можна назвати даний вираз? (Куб) Ключове слово: підсніжник.
  • 7. 7 Географ. Підсніжники (слайд) – це найперші квіти, що розквітають в Україні на весні. Підсніжники (із родини амарилісових) є провісниками весни. Вони квітнуть навіть тоді, коли на вулиці нуль градусів. Виявляється, що в цей час температура всередині квітки близько 8° тепла. Квітка має таку будову, що чашечка, немов маленьке дзеркальце, вбирає сонячне проміння. Підсніжник здатний витримати до 10° морозу. Квіти підсніжника користуються великим попитом у міського населення. Тому весною, під час масового цвітіння підсніжників, їх зривають для весняних букетів великими кількостями. Варварське знищення мільйонів квітуючих рослин веде до того, що кількість їх поступово зменшується, зменшується кількість місцезнаходжень. В багатьох місцевостях вони повністю знищені (наприклад, біля Києва, Житомира, Тернопіля та біля інших великих міст). Та якщо в деяких місцях підсніжників доволі багато і вони утворюють у лісах цілі квіткові паласи, ця дивовижна весняна квітка потребує охорони. ІV. «Математичне лото». Математик. Я пропоную вам пограти в математичне лото. Для цього об’єднаймося в групи (4 групи). Для кожної групи – завдання на картках. Вам потрібно виконати завдання. Відповідно до одержаного результату знайти букву. Якщо із запропонованим завданням, ви справились вірно – ви складете назву птаха, що мешкає в Канівському заповіднику. Картка 1 Знайдіть значення виразу: 1) 2 ) 5 ( : 10   ; 2) 5 4 2 3 1 2          . Картка 2 Знайдіть значення виразу: 3) 8 1 : ) 4 ( 3   ;
  • 8. 8 4) 2 5 2 : 2 1 2        . Картка 3 Знайдіть значення виразу: 5) 48 2 4    ; 6) 1 0 10 : 1 , 1  . Картка 4 Знайдіть значення виразу: 7) 1 0 3 3          ; 8) 1 2 ) 5 : 2 , 0 (   . Ь В Л А Ж Р У Е 5 1 –3 3 5 2 250 8 1  1 10 Утворене слово: журавель. Географ. У нас на Канівщині зустрічається сірий журавель. (слайд) Цей птах завбільшки з сіру гуску (вага до 7 кг, висота 1,2 м, розмах крил близько 2 м). Оперення сірого забарвлення, тільки кінці махових та рульових пер чорні, потилиця гола, червона, а по боках голови білі смужки. Птаха називають «віщуном», тобто провісником весни або зими за приємний голос, що його він подає під час повернення із вирію весною і при осінньому відльоті. Зграї журавлів летять ключем. На відстані понад 2 км чути приємне курликання журавлів. З рідкісних птахів заповідника не можна не згадати чорного лелеку (слайд). Він регулярно зустрічається на весняному та осінньому перельотах. Як правило, чорні лелеки тримаються поодинці або дрібними групами. У роки з високим рівнем води в Дніпрі чорні лелеки на островах майже не зупинялися.
  • 9. 9 V. Скласти малюнок. Математик. Наступне завдання ви будете виконувати біля дошки по черзі (по два учні). Вам потрібно виконати завдання, знайти на геометричних фігурах вашу відповідь і прикріпити її на чарівний прямокутник відповідно до вашої фігури. Якщо фігури будуть прикріплено правильно, то у чарівному прямокутнику з’явиться малюнок відомої тварини. Завдання Спростіть: а) 8 10 а а   ; ) ( 2  а б) 3 3 :  с с ; ) ( 6 с в) 6 2 3 ) (   у х ; ) ( 12 18 у х г) 2 2 4 16          х у ;          4 8 256х у д) 3 4 3         ;        27 10 2 е) 0 ) 2008 ( . (1) 2  а 4 8 256х у 1 12 18  у х 27 10 2  6 с
  • 10. 10 Географ. Борсук (слайд) – типовий представник мішаних лісів. Це всеїдна тварина, яка живе в норах. По розміру він крупніше лисиці, але менше вовка. Широкі лапи з довгими кігтями дозволяють йому успішно рити нори, а кулеобразна голова, циліндричної форми тіло і короткий хвіст дозволяють просуватися в земляних ходах. Нора борсука глибока та обширна, має декілька віднорків різного призначення. Весною борсуки ремонтують свою домівку, обновлюють підстилку, вигрібають сміття, чистять проходи. Борсуки великі «чистюлі». Більшу частину життя вони проводять в норі, впадаючи на пів року в зимову сплячку, а решту часу вдень ховаються в норі, а вночі – полюють на гризунів. В ясні сонячні дні борсучиха виносить своїх малюків на свіже повітря, тримаючи кожного в зубах (слайд). Ворогів у борсука мало – ведмідь, вовк. Але чисельність їх знижується від постійної охоти на цю тварину. Ціниться хутро та жир борсука. VІ. Самостійна робота. Математик. Загадкове нам знайоме, В ньому є щось невідоме. Його треба розв’язати, Тобто корінь відшукати. Кожен, без вагання Відповість, що це – … (рівняння). Завдання Розв’яжіть рівняння: 2 1    х х . VІІ. Цікава інформація. Географ. На земній кулі живе багато бобрів. Бобер (слайд) – великий гризун, веде напівводяний спосіб життя. Бобер поселяється там, де на берегах спокійних рік ростуть густі ліси.
  • 11. 11 Про нього можна сказати – «вправний будівничий». Він без рук та сокирчини збудує собі хатину. Його хатка з двома входами: один під водою, другий над її поверхнею (слайд). Підлогу встеляє гілками. Щоб вода при повені не затопила хатку, бобри споруджують плотини довжиною 5 – 6 метрів. Гострими зубами вони перегризають стовбури дерев, звалюють їх, закріплюють на мулистому дні та законопачують мулом, листям, гілочками. Живуть бобри сім’ями: батько, мати та їхні діти за цей і минулий рік. Їдять соковиту деревину, гілочки дерев, кореневища водяних лілій. Взимку сплять бобри в хатках, але іноді виходять, щоб поїсти. Батьківщина бурих бобрів – Північна Америка, а чорних бобрів – Україна. А, зокрема, Черкаська область, Канівський район, озеро Криве, що знаходиться на лівому березі Дніпра біля села Ліпляве. Звідси по річці Рось бобри розселилися по всій території України. Математик. Для вас декілька цікавих завдань. Завдання 1 Знайдіть довжину тіла бобра (в дециметрах). Для цього вам в пригоді стане дивовижний квадрат: 5,971 6,3–16 3,6249 242,3 152,7 19–11 3,7 4,1 1,4 1. В першому рядку знайдіть найменшу основу степеня. 2. В другому рядку знайдіть найбільший показник степеня. 3. В третьому рядку знайдіть не найменше і не найбільше число. 4. Знайдіть суму вибраних вами чисел – і ви отримаєте відповідь на запитання. (Відповідь: 10 дм.) А яка це довжина в метрах?
  • 12. 12 Завдання 2 Знайдіть масу бобра (в кілограмах). Спростіть даний вираз та знайдіть його значення: 4 10 5 8 25 5 , 0    b a b а , якщо . 50 , 2 , 0    b a (Відповідь: 25 кг) Завдання 3 Бобер відмінно плаває і ниряє, декілька хвилин він може знаходитись під водою. У рядки таблиці впишіть по черзі кожний результат прикладів на обчислення:   . 6 1 ; 10 1 ; 10 3 1 ; 1 , 0 5 2 1 1 3 2 2 1 2 1                                 У виділеному стовпчику прочитайте назву числа, яке вказує на те, скільки хвилин бобер може знаходитись під водою. (Відповідь: 5 хв.) VІІІ. Підсумок уроку. Математик. Сьогодні на уроці ми узагальнили і закріпили поняття степеня з цілим від’ємним показником. 1. Сформулювати означення степеня з цілим показником п.
  • 13. 13 2. Назвати властивості степенів з цілим показником. 3. Що розуміють під степенем числа з показником 1? 4. Що розуміють під степенем числа з показником 0? 5. Назвіть формулу переходу від від’ємного показника до додатного. Географ. Людина користується багатствами рослинного та тваринного світу, який забезпечує її надзвичайно різноманітними ресурсами: продовольчими, лікувальними, промисловими, сільськогосподарськими, рекреаційними. Важливість рослин і тварин у природі та житті людини зумовлює потребу в ощадливому і розумному їх використанні. Катастрофічні наслідки непоміркованої господарської діяльності змусили людство шукати способи виправлення ситуації. Одним із вжитих заходів є реакліматизація – штучне повернення в певну місцевість виду, що раніше там існував. Пам’ятаймо, що різноманіття звірів, рослин – це невід’ємна частина нашого існування. Шануймо та оберігаймо це багатство! Математик. Навряд чи знайдеться людина, яку б залишили байдужою колони лісового храму, тиша досвітньої річки, степове роздолля, музика морських хвиль… На жаль, ми не завжди цінуємо їх велич і красу. Тому й не розуміємо до кінця, що чинимо, коли руйнуємо довкілля. Ми не маємо права руйнувати те, що створювалося не нами, і вирішувати долю інших живих істот. І закликом до цього є слова Анатолія Костецького: Метелика ловити я не хочу; Він – квітка неба, Хай живе собі! Хай крильцями барвистими тріпоче, Щоб радісно було мені й тобі! І квітку лісову не стану рвати, Її додому я не понесу, Бо вдома їй джмеля не погойдати
  • 14. 14 І не полити ранками росу! І ні стеблинку, гілку чи травинку Я не ображу: Це – страшенний гріх! Бо в кожній з них Живе тремка живинка, Що світиться довірою до всіх… Географ. Пам’ятайте, природа завжди потребує вашої допомоги. Допомагайте природі: насаджуйте дерева, вичищайте джерельця, підгодовуйте птахів. І вона буде вам вдячна за це. ІХ. Домашнє завдання. Алгебра: № 919. Географія: § 27, 28.
  • 15. 15 Бібліографія 1. І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В.Брущенко Фізична географія України: підручник для 8 класу загально освіт. навч. закл. – Запоріжжя: Прем’єр, 2008. 2. В.І.Новикова Географія рідного краю. Черкащина: Підручник для 5 класу загально освіт. шкіл Черкаської області – Черкаси: ВИБІР, 2001. 3. Канівський природний заповідник: Путівник – Канів, 1999.