Rangkuman dokumen ini adalah:
Rancangan pengajaran mingguan mata pelajaran Pendidikan Kesenian untuk kelas Tahun 2 yang meliputi aktiviti pembelajaran, objektif, standard kandungan dan penilaian untuk topik seni di sekeliling sayur-sayuran, hiasan bekas air minuman, piala dan gasing kertas berhias.
1. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 2 2020
Minggu: 2 Hari : ISNIN Tarikh :6.1.2020
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 1.00-2.00
Kelas : Tahun 2 JANNAH Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Sayur-sayuran
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Kami Suka Sayur” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
rupa, imbangan dan kepelbagaian yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar,(EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,Warna pensel, oil pastel,pensel,magic color
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik lukisan(garisan selari)
berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
Catatan :
2. Minggu: 2 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Sayur-sayuran
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yangkreatif menggunakan teknik lukisan berdasarkan bahasa
seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,Warna pensel, oil pastel,pensel,magic color
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik lukisan
(garisan selari) berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan
3. Minggu: 3 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Hiasan Bekas Air Minuman
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.2 2.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Riang Bernyanyi”dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai rupa,
warna, kontra dan harmoni yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kertas warna,kertas majalah,gunting,gam dan bahan hiasan
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmencorak dan membuat rekaan menggunakan teknik
lipatan dan guntingan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
4. Minggu: 4 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Hiasan Bekas Air Minuman
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak dan rekaan yangkreatif menggunakan teknik lipatan dan
guntingan berdasarkan bahasaseni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya.
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kertas warna, kertas majalah,gunting,gam dan bahan hiasan
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmencorak dan membuat rekaan
menggunakan teknik Lipatan dan guntingan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
5. Minggu: 5 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Piala
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.3 2.1.3
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Sukan Sekolah “ dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
warna, imbangan, dan kepelbagaian yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila,kertas lukisan,kad bod,kotak, kertas kilat,gunting, gam dan alatlain yang
sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmembentuk dan membuat binaan arca stabail
menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
Catatan :
6. Minggu: 6 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Piala
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan arca stabail menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila,kertas lukisan,kad bod, kotak, kertas kilat,gunting, gam dan alatlain yang
sesuai.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmembentuk dan membuat binaan arca
stabail menggunakan teknik binaan berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
7. Minggu: 7 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : GasingKertas Berhias
Bidang Mengenal Kraf Tradisional –AlatPermainan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya
Standard Pembelajaran
1.1.4 2.1.4
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Main Gasing”dan bersoal jawab berkaitan watak atau objek
yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
jalinan, imbangan, dan kontra yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kertas kotak,kertas warna,bahan kutipan,bahan hiasan,lidi,tali tebal,
gunting, gam dan alatlain yangsesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyaalatpermainan dalambidangmengenal kraf tradisional menggunakan
teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
8. Minggu: 8 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : GasingKertas Berhias
Bidang Mengenal Kraf Tradisional –AlatPermainan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan alatpermainan menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kertas kotak,kertas warna,bahan kutipan,bahan hiasan,lidi,tali tebal,
gunting, gam dan alatlain yangsesuai.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan alatpermainan dalambidangbidangmengenal kraf tradisional
menggunakan teknik binaan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
9. Minggu: 9 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Buah-buahan
Bidang Menggambar – Teknik gosokan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui
media,proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu” Bersenam Jaga Kesihatan “dan bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk
pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
rupa, imbangan dan kepelbagaian yangada pada karya (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar(EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan atau kertas A4 , Warna pensel,pensel
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik gosokan berdasarkan
dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
10. Minggu: 10 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas ; Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Buah-buahan
Bidang Menggambar – Teknik Gosokan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yangkreatif menggunakan teknik gosokan berdasarkan bahasa
seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan atau kertas A4, warna pensel, pensel
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik gosokan
berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan
11. Minggu: 11 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Kain Belacu Bercorak
Bidang Membuat corak dan rekaan - Cetakan (Teknik cetakan blok)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.2 2.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Cantik Menawan” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai rupa,
warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kad bod,cat poster, blok cetakan,kain putih, kotak, tali tebal,berus
lukisan,palet,gunting, gam, pensel
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmencorak dan membuat rekaan menggunakan teknik
cetakan blok berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan
12. Minggu: 12 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Di SekelilingKu
Tajuk : Kain Belacu Bercorak
Bidang Membuat corak dan rekaan - Cetakan (Teknik cetakan blok)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak dan rekaan yangkreatif menggunakan teknik cetakan blok
berdasarkan bahasa seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya.
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kad bod,cat poster, blok cetakan,kain putih, kotak, tali tebal,berus
lukisan,palet,gunting, gam, pensel
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmencorak dan membuat rekaan
menggunakan teknik cetakan blok berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
13. Minggu: 13 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra Persediaan
Pameran Seni
Modul/ Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancangpameran dan persembahan seni
Standard Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Berbincang tentang pameran seni bertemakan “ ...........................”
2. Menubuhkan dan melantik Ahli Jawatankuasa kerja.
3. Menetapkan tarikh pameran
4. Berbincangtentang kriteria pemilihan karya untuk dipamerkan
5. Mengumpul karya yangdihasilkan.
6. Merancangdan menentukan sudutpameran dan susun atur ruangpameran.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Karya murid,papan pameran, kerusi meja dan alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancangdan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yangdiberi.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
14. Minggu: 14 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra
Persediaan Pameran dan Latihan Persembahan
Modul / Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancangpameran dan persembahan seni.
Standard Pembeljaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Membuat kekemasan hasil karya.
2. Menyusun dan menghias reka letak sudut pameran.
3. Menulis suratjemputan kepada tetamu.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila,gam, gunting, soletape, baindingtape, papan pameran, kerusi meja dan
alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancangdan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yangdiberi.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
15. Minggu: 15 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra
Persembahan dan Latihan Persembahan
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat
1. Merancangpameran dan persembahan seni.
Standard Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Membuat kekemasan akhir hasil karya.
2. Menyusun dan meletakkan hasil karyadi sudutpameran.
3. Melantik beberapa orangmurid dan melatih menjadi juru cakap dalammembuat
apresiasi setiap karya yangdipamerkan.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila,gam, gunting, soletape, baindingtape, papan pameran, kerusi meja dan
alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancangdan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yangdiberi.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
16. Minggu: 16 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Pameran dan Persembahan Seni
Tajuk : Indahnya Alam Seni
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Membuat pameran dan persembahan seni dengan mengunakan karya yangdihasilkan.
Standard Pembelajaran
3.3.2
Aktiviti PdP
1. Mempamerkan hasil karya di bilik pameran.
2. Menyambut tetamu yang hadir.
3. Membuat apresiasi terhadap karya yangdipamerkan kepada pengunjung pameran
4. Membuat persembahan seni dengan menggunakan karya yang dihasilkan
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Hasil karya,papan pameran,kerusi meja dan alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan mengendalikan pameran dan membuat persembahan menggunakan
hasil karya.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
17. Minggu: 17 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Burung Kenek-kenek
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Topeng (Topeng Serkup)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.3 2.1.3
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Burung Kenek-kenek” dan bersoal jawab berkaitan watak
atau objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
jalinan, imbangan, dan penegasan yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila,kertas lukisan,kertas warna,kad bod,kotak, bahan kutipan,gunting, gam,
pita pelekat dua muka, stepler , bahan hiasan,dan alatlain yangsesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmembentuk dan membuat binaan topeng serkup
menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
18. Minggu: 18 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Burung Kenek-kenek
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Topeng (Topeng Serkup)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan topeng menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila,kertas lukisan,kertas warna,kad bod,kotak, bahan kutipan,gunting, gam,
pita pelekat dua muka, stepler , bahan hiasan,dan alatlain yangsesuai.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmembentuk dan membuat binaan topeng
serkup menggunakan teknik binaan berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
Catatan :
19. Minggu: 19 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Uli-uli Tembikar
Bidang Mengenal Kraf Tradisional –Tembikar (Teknik Picitan)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya
Standard Pembelajaran
1.1.4 2.1.4
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Tembikar Cantik”dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
jalinan, imbangan, dan kepelbagaian yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Tanah liatatau doh, suratkhabar,catposter, berus warna,palet, alatdan bahan lain
yang sesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan tembikar dalambidangmengenal kraf tradisional menggunakan teknik
picitan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
20. Minggu: 20 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Uli-uli Tembikar
Bidang Mengenal Kraf Tradisional –Tembikar (Teknik Picitan)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan tembikar menggunakan teknik picitan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Tanah liatatau doh, suratkhabar,catposter, berus warna,palet, alatdan bahan lain
yang sesuai.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan tembikar dalambidangbidangmengenal kraf tradisional
menggunakan teknik picitan berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
21. Minggu: 21 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Rama-rama di Taman Bunga
Bidang Menggambar – Catan (Teknik basah atas kering)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Taman Mini”dan bersoal jawab berkaitan watak atau objek
yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar(EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,catair,berus lukisan,palet.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik catan(Basah atas
kering) berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
22. Minggu: 22 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu
Tajuk : Rama-rama di Taman Bunga
Bidang Menggambar – Catan (Teknik basah atas kering)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yangkreatif menggunakan teknik lukisan berdasarkan bahasa
seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,catair,berus lukisan,palet.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik catan
(Basah atas kering) berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
Catatan :
23. Minggu: 23 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Hidupan di Dasar Sungai
Bidang Menggambar – Teknik resis
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui
media,proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Nyamannya di Air Terjun” dan bersoal jawab berkaitan watak
atau objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
warna, kontra serta ritma dan pergerakan yang ada pada karya (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar(EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,catair,lilin atau krayon,berus lukisan,palet
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik resis berdasarkan
dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
24. Minggu: 24 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas ; Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Hidupan di Dasar Sungai
Bidang Menggambar – Teknik resis
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yangkreatif menggunakan teknik gosokan berdasarkan bahasa
seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,catair,lilin atau krayon,berus lukisan,palet
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik resis
berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan
25. Minggu: 25 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Songkok Kertas Bercorak ( motif rama-rama)
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.2 2.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “ Taman Mini”dan bersoal jawab berkaitan watak atau objek
yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai rupa,
warna, kontra dan harmoni yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kertas warna,kertas majalah,guntinggam, dan stapler
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmencorak dan membuat rekaan menggunakan teknik
lipatan dan guntingan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
Catatan :
26. Minggu: 26 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Songkok Kertas Bercorak ( motif rama-rama)
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak dan rekaan yangkreatif menggunakan teknik lipatan dan
guntingan berdasarkan bahasaseni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya.
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kertas warna,kertas majalah,gunting,gam. dan stapler
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmencorak dan membuat rekaan
menggunakan teknik Lipatan dan guntingan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
27. Minggu: 27 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Bunga dan Rama-rama
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.3 2.1.3
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Taman Mini”dan bersoal jawab berkaitan watak atau objek
yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
warna, imbangan, dan kepelbagaian yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila,kertas lukisan,kad bod,kotak, bahan kutipan,gunting. krayon,lidi,tin susu
dan alatlain yangsesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmembentuk dan membuat binaan arca stabail
menggunakan teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
28. Minggu: 28 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Bunga dan Rama-rama
Bidang Membentuk dan membuat binaan – Arca Stabail
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan arca stabail menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kad manila,kertas lukisan,kad bod,kotak, bahan kutipan,gunting. krayon,lidi,tin susu
dan alatlain yangsesuai.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmembentuk dan membuat binaan arca
stabail menggunakan teknik binaan berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
29. Minggu: 29 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Wau Hiasan Dinding (Wau Burung)
Bidang Mengenal Kraf Tradisional –AlatPermainan
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya
Standard Pembelajaran
1.1.4 2.1.4
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Burung Kenek-kenek”. dan bersoal jawab berkaitan watak
atau objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
jalinan, imbangan, dan kontra yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kotak,kertas warna, bahan kutipan,gunting. Lidi,soletape, gam dan alat
lain yangsesuai.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyaalatpermainan dalambidangmengenal kraf tradisional menggunakan
teknik binaan berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
30. Minggu: 30 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Wau Hiasan Dinding (Wau Burung)
Bidang Mengenal Kraf Tradisional –AlatPermainan
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan alatpermainan menggunakan teknik binaan.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,kotak,kertas warna, bahan kutipan,gunting. Lidi,soletape, gam dan alat
lain yangsesuai.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan alatpermainan dalambidangbidangmengenal kraf tradisional
menggunakan teknik binaan berdasarkan empat standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang..
Catatan :
31. Minggu: 31 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Sapi berbulu merah
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yangada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.
Standard Pembelajaran
1.1.1 2.1.1
(Aktiviti PdP)
1. Memperdengarkan lagu “Burung Kenek-kenek” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalamseni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yangada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
rupa, imbangan dan kepelbagaian yangada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar(EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,Warna pensel, oil pastel.
Penilaian PdP Proses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik lukisan(garisan selari)
berdasarkan dua standard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan :
32. Minggu: 32 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas ; Tahun 2 Tema : Seni Menceritakan Sesuatu -
Tajuk : Sapi Berbulu Merah
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya
Kreatif
4.1 Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yangkreatif menggunakan teknik lukisan berdasarkan bahasa
seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya
Standard Pembelajaran
3.1.1 4.1.1 4.1.2
(Aktiviti PdP)
1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya.(EK1, EK 2)
2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalammenghasilkan karya. (EK3,EK 4)
3. Menghasilkan karya yangkreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual,media,proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,teknik
dan proses. (EK 5)
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan,warna pensel,oil pastel.
Penilaian PdP Sepanjangproses penghasilan karyadalambidangmenggambar menggunakan teknik lukisan
(garisan selari) berdasarkan empatstandard kandungan
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
Catatan
33. Minggu: 33 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra Persediaan
Pameran Seni
Modul/ Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancangpameran dan persembahan seni
Standard Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Berbincangtentang pameran seni bertemakan “ ...........................”
2. Menubuhkan dan melantik Ahli Jawatankuasa kerja.
3. Menetapkan tarikh pameran
4. Berbincangtentang kriteria pemilihan karya untuk dipamerkan
5. Mengumpul karya yangdihasilkan.
6. Merancangdan menentukan sudutpameran dan susun atur ruangpameran.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Karya murid,papan pameran, kerusi meja dan alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancangdan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yangdiberi.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
34. Minggu: 34 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra
Persembahan dan Latihan Persembahan
Modul / Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Merancangpameran dan persembahan seni.
Standard Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Membuat kekemasan hasil karya.
2. Menyusun dan menghias reka letak sudut pameran.
3. Menulis suratjemputan kepada tetamu.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila,gam, gunting, soletape, baindingtape, papan pameran, kerusi meja dan
alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancangdan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yangdiberi.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
35. Minggu: 35 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra
Persembahan dan Latihan Persembahan
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat
1. Merancangpameran dan persembahan seni.
Standard Pembelajaran
3.3.1
Aktiviti PdP
1. Membuat kekemasan akhir hasil karya.
2. Menyusun dan meletakkan hasil karyadi sudutpameran.
3. Melantik beberapa orangmurid dan melatih menjadi juru cakap dalammembuat
apresiasi setiap karya yang dipamerkan.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Kad manila,gam, gunting, soletape, baindingtape, papan pameran, kerusi meja dan
alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan merancangdan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yangdiberi.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang
36. Minggu: 36 Hari : ................... Tarikh : .............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Kelas : Tahun 2 Tema dan Tajuk : Pameran dan Persembahan Seni – “ Permainya
Negaraku”
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni
Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan
Kesenian
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Membuat pameran dan persembahan seni dengan mengunakan karya yang dihasilkan.
Standard Pembelajaran
3.3.2
Aktiviti PdP
1. Mempamerkan hasil karya di bilik pameran.
2. Menyambut tetamu yang hadir.
3. Membuat apresiasi terhadap karya yangdipamerkan kepada pengunjung pameran
4. Membuat persembahan seni dengan menggunakan karya yang dihasilkan
EMK Kreatif dan inovatif,keusahawanan,Kelestarian AlamSekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.
BBB Internet,
Media : Hasil karya,papan pameran,kerusi meja dan alatbahan lain yangsesuai.
Penilaian PdP Murid bersama rakan mengendalikan pameran dan membuat persembahan menggunakan
hasil karya.
Refleksi ........ orangmurid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orangmurid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalamsesi pengajaran pada masa akan datang