SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Тема: Бережливе ставлення до хліба
Мета: розповісти учням, як хліб прийшов на стіл; виховувати бережливе ставлення до хліба, пошану до
праці людей.
Хід заняття
Робота із загадкою
Хвалить його кожен,
Любить його кожен.
І дня ми прожити
Без нього не можем.
(Хліб.)
Бесіда
«Хліб — святиня, хліб — життя». Чому так кажуть люди?
Слово вчителя
Хліб та сіль на столі, прикриті рушником чи краєчком скатертини, здавна в народі вважаються першою
ознакою гостинності. За всіх часів і в усіх народів найбільша святиня — хліб —займає почесне місце на
столі. Тяжко діставався хліб насущний у давнину. Згадаємо слова Т. Г. Шевченка:
А я стою похилившись,
Думаю, гадаю,
Як то тяжко той насущний
Люди заробляють.
Тому в народі до хліба ставляться з такою пошаною, передають це ставлення своїм дітям і онукам.
Робота за серією малюнків «Який шлях проходить
хліб, щоб потрапити до столу?»
Що робив трактор?
Коли трактор оре землю?
Коли засівають її?
Що робив комбайн?
Коли комбайн збирає врожай?
Що робили вантажівки?
Де мелють зерно?
На якому заводі випікають хліб?
Як називають професію людей, що вирощують хліб?
Хто пече хліб?
Робота в групах
Учням пропонується за допомогою малюнків скласти розповідь
«Як хліб на стіл прийшов».
Відгадування загадок
В полі ріс я, колосився,
На стеблині уродився.
А тепер мене ви ріжте
Й на здоров’я смачно їжте.
(Хліб.)
Літом служить,
а зимою зуби сушить.
(Борона.)
Ходить пані на майдані,
Куди гляне — трава в’яне.
(Коса косить.)
Якщо вчасно засівати,
нивку вправно доглядати,
восени лишень встигай
весь зібрати … (урожай).
Й навесні, і восени
доглядає він лани,
щоб дорослі й малюки
їли хліб і пиріжки.
(Хлібороб.)
Кінь сталевий, вівса не просить,
а оре й косить.
(Трактор.)
Що за хліб такий святковий
на рушник вмостився новий?
(Коровай.)
І пухкенька, і смачна.
Із пшениченьки вона.
Зі здобного тіста,
проситься, щоб з’їсти.
(Пампушка.)
М’яли, били і місили,
і качали, і ліпили.
Залишили підрости,
щоб рогалики спекти.
(Тісто.)
Читання вірша
Як їсте ви паляниці,
Калачі смачні їсте,—
Не забудьте уклониться
Хліборобові за це!
М. Познанська
Запитання до учнів
Чи знаєте ви, коли збирають урожай пшениці і жита?
Тест
Хліб робили люди таких професій:
тракторист;
водій;
перукар;
муляр;
комбайнер;
пекар;
лікар;
столяр.
Слово вчителя
Свято бережемо ми звичай дбайливо ставитися до хліба. Хліб…Скільки створено про нього в народі
прислів’їв і приказок!Не шуба гріє,а хліб. Хліб у засіку, що господар у будинку. Хліб —
батечко, вода — матінка. Хліб на столі, так і стіл — престол, а хліба ні шматка, так і стіл — дошка. У
багатьох країнах світу ще з незапам’ятних часів хліб був дуже важливимпродуктом харчування. Мололи
зерно на базальтовому ручному млині в стародавньому Вавилоні. Пекли хліб у давньому Єгипті.Про це
розповідає барельєф,присвячений хлібу, в музеї німецького
міста Ульм. Із хлібомпов’язано багато звичаїв і вірувань у різних народів. Відвіку в Польщі землероб,
виходячи в перший весняний день у поле, брав із собою окраєць хліба на щастя. Хліб не можна кидати, його
можна тільки покласти. За столом, на якому лежить хліб,не можна сидіти в шапці. І звичайно ж, не
можна ліпити з хліба кульки і кидатися ним. Хороший, правильний звичай. Адже кожне хлібне зерно — це
праця багатьох десятків людей, тих, хто його сіяв, вирощував,прибирав,молов,пік. І в тому, що хліб за
обідомне відкушують від великої скиби, а відламують по шматочку, теж, напевно, закладена глибока
мудрість: хай не
пропаде жодна крихта! Нашому народу завжди були притаманні щедрість і доброта. Адже наші пращури
були хліборобами,вони сіяли й вирощували хліб,і ця щедрість — від землі-матінки.
Хліб — це достаток. З давніх-давен українці шанували хліб. Батьки ніколи не залишали в полі хліб, не
викидали його,несли, як святиню, додому своїм дітям. Якщо шматочок хліба падав до-
долу, його піднімали і цілували.Про хліб говорили і говорять із повагою.Із хлібом-сіллю на вишитому
рушнику зустрічають в Україні почесних гостей.
Читання оповідання
Дід Харитон попросив Михайлика принести з магазину хліба. Хлопчик швиденько повернувся додому та й
каже:
— Дідусю, я вам купив хліба,а собі — халви.Я дуже люблю халву, а без хліба можна обійтися.
День їв Михайликхалву, два дні їв Михайликхалву, а на третій не витримав і мовить старому:
— Дідусю Харитоне, хочете, я віддам вам свою халву, а ви мені — хоч шматочок хліба!..
— Але ж ти, внучку, казав, що без хліба можна обійтися?
— Можна,— зітхнув Михайлик,— але не довше двох днів.
За Є. Бандуренком
Запитання до учнів
Про що попросив дід Харитон Михайлика?
Що купив собі Михайлик?
Чи зрозуміли ви, яка головна думка цього оповідання?
Вивчення скоромовки
На печі, на печі
Смачні та гарячі
Пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі,
Не сиди на печі.
Робота зприслів’ями,приказкамиі порівняннями
На чорній землі білий хліб родиться.
Без солі, без хліба немає обіду.
Як посієш, так пожнеш.
Яка пшениця, така й паляниця.
Хто літом працює до поту, зимою поїсть в охоту.
Хто літом спеки боїться, той зимою не має чим гріться.
Пшениця колоситься — життя веселиться.
Землю поважай — вона дасть урожай.
Як мілко орати, краще випрягати.
Глибше орати — більше хліба мати.
Хто навесні не хоче орати, той буде взимку голодний спати.
Без труда нема плода.
Хліб — усьому голова.
Хліб, мов сонце.
Хліб, неначе золото.
Степ, як море.
Без зубів лихо, а без хліба ще гірше.
І рибка без хліба бридка.
Де хліб-сіль-каша, там домівка наша.
Де хліб і вода, там нема голода.
Гра «Печу,печу хлібчик»
Печу, печу хлібчик(Діти вдають, що місять хліб.)
Дітям на обідчик.
Беру, беру лапку, (Присідають, беруть тісто.)
Кладу на лопатку. (Піднімаються, тримаючи тісто на лопаті.)
Шусть у піч!
Шусть у піч! (Кидають тісто в піч.)
(Повторюють кілька разів.)
Обговорення проблемних ситуацій
Якщо залишається хліб після обіду, як його можна використати?
Як ти вчиниш, якщо побачиш, що хтось у їдальні кидається хлібом?
Читання оповідання
Моя мама пахне хлібом
Якось Толя запитав Миколку:
— Де працює твоя мама?
— А хіба ти не знаєш? — здивувався Миколка.— Вона ж так пахне ліками. Моя мама — лікар. Захворіє
людина — мама вилікує. Без лікаря люди не могли б жити. А твоя мама де працює?
— А хіба ти не знаєш? — здивувався Толя.— Вона ж так пахне хлібом. Моя мама — пекар. Вона годує
людей. Без хліба не міг би ніхто жити.
— І лікар? — здивувався Миколка.
— І лікар не міг би,— з гордістю сказав Толя.
За В. Сухомлинським
Запитання до учнів
Чому здивувався Миколка?
Чим пишався Толя?
Творча робота «Гімнхлібу»
Кожний по черзі говорить яке-небудь слово,яке в нього асоціюється з хлібом, наприклад: смачний,
хрусткий, здобний, ароматний, теплий, ситний, м’який, годувальник,бутерброд тощо.
Усе сказане дітьми записується на дошці. Потім діти по групах складають гімн хлібу, використовуючи
слова, записані на дошці.__

More Related Content

What's hot

кул тура споживання_iжi
кул тура споживання_iжiкул тура споживання_iжi
кул тура споживання_iжiAndy Levkovich
 
Владика – хліб священним є для українців
Владика – хліб священним є для українцівВладика – хліб священним є для українців
Владика – хліб священним є для українцівКовпитська ЗОШ
 
ярмарок українських справ
ярмарок українських справярмарок українських справ
ярмарок українських справРуслан Симивол
 
Що їли наші предки?
Що їли наші предки?Що їли наші предки?
Що їли наші предки?Alyona Tribko
 
«Їж та хвали, щоб не дали, або Українські народні страви до святкового столу».
 «Їж та хвали, щоб не дали,  або Українські народні страви до святкового столу». «Їж та хвали, щоб не дали,  або Українські народні страви до святкового столу».
«Їж та хвали, щоб не дали, або Українські народні страви до святкового столу».svetlovka13
 
Вареники
ВареникиВареники
Вареникиaliusia77
 

What's hot (11)

хлеб
хлебхлеб
хлеб
 
родинне свято
родинне святородинне свято
родинне свято
 
Свято врожаю
Свято врожаюСвято врожаю
Свято врожаю
 
картки
карткикартки
картки
 
кул тура споживання_iжi
кул тура споживання_iжiкул тура споживання_iжi
кул тура споживання_iжi
 
Я називаю хліб святим
Я називаю хліб святимЯ називаю хліб святим
Я називаю хліб святим
 
Владика – хліб священним є для українців
Владика – хліб священним є для українцівВладика – хліб священним є для українців
Владика – хліб священним є для українців
 
ярмарок українських справ
ярмарок українських справярмарок українських справ
ярмарок українських справ
 
Що їли наші предки?
Що їли наші предки?Що їли наші предки?
Що їли наші предки?
 
«Їж та хвали, щоб не дали, або Українські народні страви до святкового столу».
 «Їж та хвали, щоб не дали,  або Українські народні страви до святкового столу». «Їж та хвали, щоб не дали,  або Українські народні страви до святкового столу».
«Їж та хвали, щоб не дали, або Українські народні страви до святкового столу».
 
Вареники
ВареникиВареники
Вареники
 

Viewers also liked

Станція букварика
Станція букварикаСтанція букварика
Станція букварикаAlexander Marchenko
 
Centro De Oro by Sm Land
Centro De Oro by Sm LandCentro De Oro by Sm Land
Centro De Oro by Sm LandMarho Realty
 
Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...
Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...
Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...Pisoni Vineyards & Winery
 
HEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and Stubbs
HEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and StubbsHEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and Stubbs
HEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and StubbsRachel Forsyth
 
апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1
апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1
апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1Сергій Якуба
 
Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"
Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"
Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"Надежда Бедикян
 
Mbrmls 2014 completed joint mls & seminar
Mbrmls 2014 completed joint mls & seminarMbrmls 2014 completed joint mls & seminar
Mbrmls 2014 completed joint mls & seminarMarho Realty
 
Reed chad ignite_presentation_slideshow
Reed chad ignite_presentation_slideshowReed chad ignite_presentation_slideshow
Reed chad ignite_presentation_slideshowChad Reed
 
D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...
D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...
D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...Сергій Якуба
 
про посилення роботи школи
про посилення роботи школи про посилення роботи школи
про посилення роботи школи Сергій Якуба
 
Fatturazione Elettronica PA
Fatturazione Elettronica PAFatturazione Elettronica PA
Fatturazione Elettronica PAAdHocGenova
 

Viewers also liked (19)

Станція букварика
Станція букварикаСтанція букварика
Станція букварика
 
Тиждень гпд школа №3
Тиждень гпд школа №3Тиждень гпд школа №3
Тиждень гпд школа №3
 
Centro De Oro by Sm Land
Centro De Oro by Sm LandCentro De Oro by Sm Land
Centro De Oro by Sm Land
 
Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...
Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...
Lucia Vineyards, Spring 2015: Real Farming, Real Family, Real Wine. Pinot Noi...
 
Inf tema 3_urok_16_6-klas
Inf tema 3_urok_16_6-klasInf tema 3_urok_16_6-klas
Inf tema 3_urok_16_6-klas
 
HEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and Stubbs
HEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and StubbsHEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and Stubbs
HEIR conference 8-9 September 2014: Forsyth and Stubbs
 
Bamboo labs
Bamboo labsBamboo labs
Bamboo labs
 
апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1
апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1
апаратнезабезпеченняінформаційнихсистемч1
 
Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"
Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"
Матеріал для читання вдома з уроку №6 "Одеса моє рідне місто"
 
Mbrmls 2014 completed joint mls & seminar
Mbrmls 2014 completed joint mls & seminarMbrmls 2014 completed joint mls & seminar
Mbrmls 2014 completed joint mls & seminar
 
Reed chad ignite_presentation_slideshow
Reed chad ignite_presentation_slideshowReed chad ignite_presentation_slideshow
Reed chad ignite_presentation_slideshow
 
D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...
D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...
D0b7d0b0d0bfd183d181d0ba d0bdd0b0 d0b2d0b8d0bad0bed0bd_d0bfd180d0bed0b3d180d0...
 
6 клас 3 урок 2
6 клас 3 урок 26 клас 3 урок 2
6 клас 3 урок 2
 
про посилення роботи школи
про посилення роботи школи про посилення роботи школи
про посилення роботи школи
 
6 клас урок safdas2
6 клас урок safdas26 клас урок safdas2
6 клас урок safdas2
 
Fatturazione Elettronica PA
Fatturazione Elettronica PAFatturazione Elettronica PA
Fatturazione Elettronica PA
 
2012 lucia spring release newsletter
2012 lucia spring release newsletter2012 lucia spring release newsletter
2012 lucia spring release newsletter
 
Inf tema 1_urok_18_6-klas
Inf tema 1_urok_18_6-klasInf tema 1_urok_18_6-klas
Inf tema 1_urok_18_6-klas
 
dfgInf tema 1_urok_4_6_klas
dfgInf tema 1_urok_4_6_klasdfgInf tema 1_urok_4_6_klas
dfgInf tema 1_urok_4_6_klas
 

Similar to бережливе ставлення до хліба.

Про хліб
Про хлібПро хліб
Про хлібJo01
 
Про хліб
Про хлібПро хліб
Про хлібJo01
 
Презетнація музею "Світлиця хліба"
Презетнація музею "Світлиця хліба"Презетнація музею "Світлиця хліба"
Презетнація музею "Світлиця хліба"Алла Калічун
 
GOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptx
GOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptxGOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptx
GOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptxssuseraeb4d3
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна годинаHelen Golovina
 
голодомор 1932 1933 рік
голодомор 1932 1933 рікголодомор 1932 1933 рік
голодомор 1932 1933 рікДіма Бакун
 
Музей “Скарби наших предків”
Музей “Скарби наших предків” Музей “Скарби наших предків”
Музей “Скарби наших предків” viktoriyaH
 
баланіна книжка
баланіна книжкабаланіна книжка
баланіна книжкаnelarina
 
голодомор сторітелінг.додаток х.
голодомор сторітелінг.додаток х.голодомор сторітелінг.додаток х.
голодомор сторітелінг.додаток х.zoshnet1
 
голодомор в україні 1932 1933рр
голодомор  в   україні    1932 1933ррголодомор  в   україні    1932 1933рр
голодомор в україні 1932 1933ррlarisa1975
 
Житло і побут давніх українців
Житло і побут давніх українцівЖитло і побут давніх українців
Житло і побут давніх українцівАндрей Виноходов
 
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято Helen Golovina
 
Урок пам’яті жертв голодоморів
Урок пам’яті жертв голодоморівУрок пам’яті жертв голодоморів
Урок пам’яті жертв голодоморівЛидия Рудакова
 

Similar to бережливе ставлення до хліба. (20)

виховний захід.pdf
виховний захід.pdfвиховний захід.pdf
виховний захід.pdf
 
Про хліб
Про хлібПро хліб
Про хліб
 
Про хліб
Про хлібПро хліб
Про хліб
 
Презетнація музею "Світлиця хліба"
Презетнація музею "Світлиця хліба"Презетнація музею "Світлиця хліба"
Презетнація музею "Світлиця хліба"
 
GOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptx
GOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptxGOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptx
GOLODOMOR_PREZENTATsIIa_--_kopiia.pptx
 
виховна година
виховна годинавиховна година
виховна година
 
голодомор 1932 1933 рік
голодомор 1932 1933 рікголодомор 1932 1933 рік
голодомор 1932 1933 рік
 
Музей “Скарби наших предків”
Музей “Скарби наших предків” Музей “Скарби наших предків”
Музей “Скарби наших предків”
 
баланіна книжка
баланіна книжкабаланіна книжка
баланіна книжка
 
голодомор сторітелінг.додаток х.
голодомор сторітелінг.додаток х.голодомор сторітелінг.додаток х.
голодомор сторітелінг.додаток х.
 
голодомор в україні 1932 1933рр
голодомор  в   україні    1932 1933ррголодомор  в   україні    1932 1933рр
голодомор в україні 1932 1933рр
 
Exs
ExsExs
Exs
 
свято врожаю
свято врожаюсвято врожаю
свято врожаю
 
каша
кашакаша
каша
 
Житло і побут давніх українців
Житло і побут давніх українцівЖитло і побут давніх українців
Житло і побут давніх українців
 
голодомор основа
голодомор основаголодомор основа
голодомор основа
 
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято торецьк  інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
торецьк інтеграція укр. компонент. фольклорне свято
 
хліб усьому голова
хліб   усьому головахліб   усьому голова
хліб усьому голова
 
Урок пам’яті жертв голодоморів
Урок пам’яті жертв голодоморівУрок пам’яті жертв голодоморів
Урок пам’яті жертв голодоморів
 
хліб усьому голова
хліб   усьому головахліб   усьому голова
хліб усьому голова
 

More from Сергій Якуба

план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.
план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.
план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.Сергій Якуба
 
классный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружнымклассный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружнымСергій Якуба
 
классный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружнымклассный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружнымСергій Якуба
 
сценарий агитбригады юных пожарников
сценарий  агитбригады юных пожарниковсценарий  агитбригады юных пожарников
сценарий агитбригады юных пожарниковСергій Якуба
 

More from Сергій Якуба (20)

d6 24 відкр
d6 24 відкрd6 24 відкр
d6 24 відкр
 
Inf tema 1_urok_19_6-klas
Inf tema 1_urok_19_6-klasInf tema 1_urok_19_6-klas
Inf tema 1_urok_19_6-klas
 
Inf tema 3_urok_14_6-klas
Inf tema 3_urok_14_6-klasInf tema 3_urok_14_6-klas
Inf tema 3_urok_14_6-klas
 
Inf tema 2_urok12_6_klas
Inf tema 2_urok12_6_klasInf tema 2_urok12_6_klas
Inf tema 2_urok12_6_klas
 
Inf tema 2_urok10_6_klas
Inf tema 2_urok10_6_klasInf tema 2_urok10_6_klas
Inf tema 2_urok10_6_klas
 
fdsgInf tema 2_urok9_6_klas
fdsgInf tema 2_urok9_6_klasfdsgInf tema 2_urok9_6_klas
fdsgInf tema 2_urok9_6_klas
 
Inf tema 2_urok8_6_klas
Inf tema 2_urok8_6_klasInf tema 2_urok8_6_klas
Inf tema 2_urok8_6_klas
 
Inf tema 1_urok_6_6_klas (1)
Inf tema 1_urok_6_6_klas (1)Inf tema 1_urok_6_6_klas (1)
Inf tema 1_urok_6_6_klas (1)
 
Inf tema 1_urok_5_6_klas
Inf tema 1_urok_5_6_klasInf tema 1_urok_5_6_klas
Inf tema 1_urok_5_6_klas
 
Inf6 tema1-urok1
Inf6 tema1-urok1Inf6 tema1-urok1
Inf6 tema1-urok1
 
план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.
план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.
план шмо класних керівників на 2014 2015 н.р.
 
классный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружнымклассный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружным
 
все мы разные
все мы разныевсе мы разные
все мы разные
 
классный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружнымклассный час нелегко быть дружным
классный час нелегко быть дружным
 
все мы разныеL
все мы разныеLвсе мы разныеL
все мы разныеL
 
Proforientation
ProforientationProforientation
Proforientation
 
сценарий 8 марта
сценарий 8 мартасценарий 8 марта
сценарий 8 марта
 
сценарий агитбригады юных пожарников
сценарий  агитбригады юных пожарниковсценарий  агитбригады юных пожарников
сценарий агитбригады юных пожарников
 
последний звонок
последний звонокпоследний звонок
последний звонок
 
первый звонок
первый звонокпервый звонок
первый звонок
 

бережливе ставлення до хліба.

  • 1. Тема: Бережливе ставлення до хліба Мета: розповісти учням, як хліб прийшов на стіл; виховувати бережливе ставлення до хліба, пошану до праці людей. Хід заняття Робота із загадкою Хвалить його кожен, Любить його кожен. І дня ми прожити Без нього не можем. (Хліб.) Бесіда «Хліб — святиня, хліб — життя». Чому так кажуть люди? Слово вчителя Хліб та сіль на столі, прикриті рушником чи краєчком скатертини, здавна в народі вважаються першою ознакою гостинності. За всіх часів і в усіх народів найбільша святиня — хліб —займає почесне місце на столі. Тяжко діставався хліб насущний у давнину. Згадаємо слова Т. Г. Шевченка: А я стою похилившись, Думаю, гадаю, Як то тяжко той насущний Люди заробляють. Тому в народі до хліба ставляться з такою пошаною, передають це ставлення своїм дітям і онукам. Робота за серією малюнків «Який шлях проходить хліб, щоб потрапити до столу?» Що робив трактор? Коли трактор оре землю? Коли засівають її? Що робив комбайн? Коли комбайн збирає врожай? Що робили вантажівки? Де мелють зерно? На якому заводі випікають хліб? Як називають професію людей, що вирощують хліб? Хто пече хліб? Робота в групах Учням пропонується за допомогою малюнків скласти розповідь «Як хліб на стіл прийшов». Відгадування загадок В полі ріс я, колосився, На стеблині уродився. А тепер мене ви ріжте Й на здоров’я смачно їжте. (Хліб.) Літом служить, а зимою зуби сушить. (Борона.) Ходить пані на майдані, Куди гляне — трава в’яне. (Коса косить.) Якщо вчасно засівати, нивку вправно доглядати, восени лишень встигай весь зібрати … (урожай). Й навесні, і восени доглядає він лани, щоб дорослі й малюки їли хліб і пиріжки. (Хлібороб.) Кінь сталевий, вівса не просить, а оре й косить. (Трактор.) Що за хліб такий святковий на рушник вмостився новий? (Коровай.) І пухкенька, і смачна. Із пшениченьки вона. Зі здобного тіста,
  • 2. проситься, щоб з’їсти. (Пампушка.) М’яли, били і місили, і качали, і ліпили. Залишили підрости, щоб рогалики спекти. (Тісто.) Читання вірша Як їсте ви паляниці, Калачі смачні їсте,— Не забудьте уклониться Хліборобові за це! М. Познанська Запитання до учнів Чи знаєте ви, коли збирають урожай пшениці і жита? Тест Хліб робили люди таких професій: тракторист; водій; перукар; муляр; комбайнер; пекар; лікар; столяр. Слово вчителя Свято бережемо ми звичай дбайливо ставитися до хліба. Хліб…Скільки створено про нього в народі прислів’їв і приказок!Не шуба гріє,а хліб. Хліб у засіку, що господар у будинку. Хліб — батечко, вода — матінка. Хліб на столі, так і стіл — престол, а хліба ні шматка, так і стіл — дошка. У багатьох країнах світу ще з незапам’ятних часів хліб був дуже важливимпродуктом харчування. Мололи зерно на базальтовому ручному млині в стародавньому Вавилоні. Пекли хліб у давньому Єгипті.Про це розповідає барельєф,присвячений хлібу, в музеї німецького міста Ульм. Із хлібомпов’язано багато звичаїв і вірувань у різних народів. Відвіку в Польщі землероб, виходячи в перший весняний день у поле, брав із собою окраєць хліба на щастя. Хліб не можна кидати, його можна тільки покласти. За столом, на якому лежить хліб,не можна сидіти в шапці. І звичайно ж, не можна ліпити з хліба кульки і кидатися ним. Хороший, правильний звичай. Адже кожне хлібне зерно — це праця багатьох десятків людей, тих, хто його сіяв, вирощував,прибирав,молов,пік. І в тому, що хліб за обідомне відкушують від великої скиби, а відламують по шматочку, теж, напевно, закладена глибока мудрість: хай не пропаде жодна крихта! Нашому народу завжди були притаманні щедрість і доброта. Адже наші пращури були хліборобами,вони сіяли й вирощували хліб,і ця щедрість — від землі-матінки. Хліб — це достаток. З давніх-давен українці шанували хліб. Батьки ніколи не залишали в полі хліб, не викидали його,несли, як святиню, додому своїм дітям. Якщо шматочок хліба падав до- долу, його піднімали і цілували.Про хліб говорили і говорять із повагою.Із хлібом-сіллю на вишитому рушнику зустрічають в Україні почесних гостей. Читання оповідання Дід Харитон попросив Михайлика принести з магазину хліба. Хлопчик швиденько повернувся додому та й каже: — Дідусю, я вам купив хліба,а собі — халви.Я дуже люблю халву, а без хліба можна обійтися. День їв Михайликхалву, два дні їв Михайликхалву, а на третій не витримав і мовить старому: — Дідусю Харитоне, хочете, я віддам вам свою халву, а ви мені — хоч шматочок хліба!.. — Але ж ти, внучку, казав, що без хліба можна обійтися? — Можна,— зітхнув Михайлик,— але не довше двох днів. За Є. Бандуренком Запитання до учнів Про що попросив дід Харитон Михайлика? Що купив собі Михайлик? Чи зрозуміли ви, яка головна думка цього оповідання? Вивчення скоромовки На печі, на печі Смачні та гарячі Пшеничні калачі. Хочеш їсти калачі, Не сиди на печі. Робота зприслів’ями,приказкамиі порівняннями На чорній землі білий хліб родиться. Без солі, без хліба немає обіду.
  • 3. Як посієш, так пожнеш. Яка пшениця, така й паляниця. Хто літом працює до поту, зимою поїсть в охоту. Хто літом спеки боїться, той зимою не має чим гріться. Пшениця колоситься — життя веселиться. Землю поважай — вона дасть урожай. Як мілко орати, краще випрягати. Глибше орати — більше хліба мати. Хто навесні не хоче орати, той буде взимку голодний спати. Без труда нема плода. Хліб — усьому голова. Хліб, мов сонце. Хліб, неначе золото. Степ, як море. Без зубів лихо, а без хліба ще гірше. І рибка без хліба бридка. Де хліб-сіль-каша, там домівка наша. Де хліб і вода, там нема голода. Гра «Печу,печу хлібчик» Печу, печу хлібчик(Діти вдають, що місять хліб.) Дітям на обідчик. Беру, беру лапку, (Присідають, беруть тісто.) Кладу на лопатку. (Піднімаються, тримаючи тісто на лопаті.) Шусть у піч! Шусть у піч! (Кидають тісто в піч.) (Повторюють кілька разів.) Обговорення проблемних ситуацій Якщо залишається хліб після обіду, як його можна використати? Як ти вчиниш, якщо побачиш, що хтось у їдальні кидається хлібом? Читання оповідання Моя мама пахне хлібом Якось Толя запитав Миколку: — Де працює твоя мама? — А хіба ти не знаєш? — здивувався Миколка.— Вона ж так пахне ліками. Моя мама — лікар. Захворіє людина — мама вилікує. Без лікаря люди не могли б жити. А твоя мама де працює? — А хіба ти не знаєш? — здивувався Толя.— Вона ж так пахне хлібом. Моя мама — пекар. Вона годує людей. Без хліба не міг би ніхто жити. — І лікар? — здивувався Миколка. — І лікар не міг би,— з гордістю сказав Толя. За В. Сухомлинським Запитання до учнів Чому здивувався Миколка? Чим пишався Толя? Творча робота «Гімнхлібу» Кожний по черзі говорить яке-небудь слово,яке в нього асоціюється з хлібом, наприклад: смачний, хрусткий, здобний, ароматний, теплий, ситний, м’який, годувальник,бутерброд тощо. Усе сказане дітьми записується на дошці. Потім діти по групах складають гімн хлібу, використовуючи слова, записані на дошці.__