SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема уроку: Внутрішня будова Землі. Літосфера.
Мета роботи над темою:
1. Подальший розвиток країнознавчої комунікативної компетенції.
2. Функціональне використання засобів географічного мислення.
3. Вміння передавати інформацію у зв’язних аргументованих висловлюваннях.
4. Розширення обсягу знань про одну з складових географічної оболонки
Землі.
5. Розвиток та виховання активної життєвої позиції громадянина.
6. Виховання норм поважного становлення до своєї країни – України.
Мета уроку:
1. Навчати учнів поняттям літосфера та її складникам: ядро, мантія, земна
кора, астеносфера, вміння висловлюватись самостійно по цих питаннях.
2. Розвивати логічне мислення та увагу при створенні проблемних ситуації з
використанням інтерактивних методів «Пошук інформації» та «Коло ідей».
3. Розвивати вміння приймати участь у співбесіді, обмінюватись інформацією,
виділяти необхідні факти, розуміти проблематику сьогодення.
4. Виховувати самостійні дії учнів.
5. Створити позитивну мотивацію до вивчення географії.
6. Розвивати інтерес до вивчення географічних наук.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Вид уроку: урок – казка.
Обладнання: підручник,
Структура уроку за хронометражем:
1.Організаційний момент(1-2хв.)
2. Пошук інформації –«Вірю – не вірю»(7хв.)
3. Мозковий штурм(5хв.)
4. Фізкультурна хвилинка(2хв.)
5. «Навчаючись - учусь»(10хв.)
6. Діалог(7хв.)
7. «Географічний крос» і «Мікрофон»(5хв.)
8. Підсумки уроку.(2хв.)
9.Домашнє завдання.(5хв.)
Конспект уроку
І. Організаційний момент(1-2хв.)
Добрий день любі мої діточки; я недаремно звертаюсь до вас саме так, тому
що сьогодні я – чарівний казкар; яка проведе вас по чарівній країні – географія.
Землю нашу обійду –
Казку зараз я почну.
Жили були дід та баба і була у них курочка-ряба. Знесла курочка яєчко, то
яєчко не просте, то яєчко золоте.
Дід бив, бив не розбив,
Баба - била не розбила,
а хто бігла, бігла і розбила_________(мишка).
А ось і ні, я там сиділа і все бачила, яєчко то до вас принесла; ось воно!!!
Земля так схожа на яйце:
Жовток, білок і шкаралуща,
Хто ж зніс його, прикрив крильцем
В безодні світу, вічно сущій!
ІІ. Основна частина
1. Пошук інформації –«Вірю – не вірю»(7хв.)
Наша казка сьогодні буде про внутрішню будову землі та літосферу. Але
перш ми її розпочнемо давайте пограємо в гру «Вірю – не вірю»
Слайд 3.
1. Чи вірите ви, що Земля – третя планета від Сонця у Сонячній системі? (Так, бо
перша планета це Меркурій, а друга – Венера).
2. Чи вірите ви, що вченим відомо вже майже все про внутрішню будову
Землі?(Ні, тому що вченні не можуть дістатись глибин Землі).
3.Чи вірите ви, що крізь кратер вулкана можна дістатися до центра Землі?(Ні,
тому що температури у кратері дуже великі).
4.Чи вірите ви, що можна передбачити землетруси?(Так, є прилад - сейсмограф).
2. Мозковий штурм(5хв.)
Ось ми з вами пограли і про Землю з’ясували, що вона нам не відома, і
цікава і таємна. Слайд 4. Що ж знаходиться всередині на яєчко подивись: в
середині є ядро, мантія і земна кора. (Жовток – розпечене ядро, білок – мантія,
тонка тверда шкаралуща – земна кора).
Слайд 5.
Ми мандруємо по Землі і в середину зайшли
Що побачили ми там?
В глибині воно яріє,
Очевидно, червоніє.
Підставляє всім плече,
І пече, пече, пече….
Словом – як жовток в яйці,
Та не втримати в руці.
Що це спробуй відгадай – це звичайно в нас ядро, раз воно пече, пече. Якщо
глянеш на ядро поділяється воно:
Внутрішнє ядро пече сильніше, температура в ньому вищі,
складається воно з заліза і нікелю, але ці складові знаходяться у твердому стані,
бо тиск дуже, дуже великий;
Зовнішнє ядро складається також з заліза і нікелю, але вже у рідкому стані.
Хто мене здивує сам і різницю мені назве між ядром всередині і зовні?
(Температура)
Це же в нас е ще не все, е частина , що тече:
Дивина напівміфічна,
Отака собі… пластична.
Водночас вона тверда,
Хоч тече, немов вода,
Бо розжарена страшенно.
Це відомо достеменно.
Якщо хтось не здогадався я завжди змогу прийти к вам на допомогу, це
звичайно – мантія. Ти уважно подивись, і з думками ти зберись, і скажи мені
будь ласка в чом різниця між ядром і мантією. Я тобі тут підкажу – за радіусом
найбільше це ядро, а за об’ємом більше мантія. Ще у верхніх шарах мантії
розташована астеносфера – в’язкий шар. Якщо я казкар, то можна порівняти
астеносферу с молочною річкою, але замість молока буде в’язка мана каша. Я
вважаю, що ви всі полюбляєте кашу.
Що ми з вами позабули:
У яйця є шкаралуща,
Шкіра різна всюдисуща.
Ну а ця - праматір всіх,
І не знати її гріх!
Що це буде відгадай - ка. Ой, які ви молодці – дійсно це земна кора.
3. Фізкультурна хвилинка(2хв.)
Щось втомилась друзі я, треба відпочити трошки, підніміться не соромтесь та
повторюйте за мною:
Давайте потопаємо ножками - ножками,
Та похлопаємо ручками - ручками,
Один, два, три,
Один, два, три,
Топ, топ, хлоп, хлоп.
Дякую вам, любі друзі, за допомогу і повертаємось до нашої казки.
Слайд 6
Як мала земна кора, подивиться - шкаралуща так тонка. Вона становить від
об’єму Землі лише 1%. Уявіть ви собі ми з вами ходимо по Землі, всюди лі вона
однакова, звичайно ні. Потужність Землі становить від 5 до 80км.
Є в природі дивина
Ось на приклад вам одна.
Якщо в Землю нам спускатись
Гарно треба уявляти:
Що на кожні метрів 100
Температура зросте на +3С.
4. «Навчаючись - учусь»(10хв.)
Щоб знайти скарби знання треба нам рішить задачу:
1. Яка температура гірських порід в шахті, де видобувається кам’яне вугілля,
якщо глибина 1000м, а температура шару земної кори +10С.
Рішення таке просте, якщо разом дружно ми візьмемось за діло.
Рішення
1. 100м = +3С
2. 1000м = 10разів по 100м
3. 10 х 3 = +30С
4. t земної кори + t шахти
5.+10С + (+30С) = +40С
Скарб знайшли і молодці, далі рухаємось в путь.
Слайд 7
В руках у чарівниці глобус.
Подивіться любі учні що в руках у мене є : це Земля рідненька наша – яка
вона чарівна. На глобусі ми з вами побачимо що переважає блакитний колір –
вода, але під товщею води також є земна кора. Зверніть увагу на знімок на слайді,
як відрізняється земна кора океанічна і материкова. Океанічна земна кора – має
товщу 5 - 10км, материкова земна кора – на рівнинах має потужність 35 -45км, і
80км під найвищими горами.
Слайд 8
Земна кора материкова має 3 шари: найнижчий, найміцніший –
базальтовий, середній шар - твердий, легкий – гранітний, і верхній шар –
осадовий. Земна кора океанічна має 2 шари: нижній – базальтовий, верхній –
осадовий, але він дуже тоненький і не перевищує 1км.
5. Діалог(7хв.)
«Чому на вашу думку материкова земна кора 3 шари, а океанічна лише
2?»
Я казкар і тому можу вам допомогти з відповіддю: земна кора плаває поверх
астеносфери, тому океанічна кора утворена важким базальтом, який
безпосередньо розташований на мантії, а континентальна земна кора в більшості
своєї складена легкими гранітами, тому вона як пробка виштовхується
астеносферою і піднімається над рівнем моря.
Слайд 9
Земна кора разом із верхньою частиною мантії, розташована вище
астеносфери, утворюють тверду оболонку – літосферу. З грецької «літос» -
камінь, тому ця географічна оболонка дуже міцна.
З неї в квітні трави пнуться,
Десь потоки магми рвуться.
І стрясають сили злі,
Що таяться у Землі.
Що це, хто мені підкаже? Дійсно це – літосфера, молодці.
Слайд 10
6. «Географічний крос» і «Мікрофон»(5хв.)
Доповніть фрази:
1. Материкова земна кора складається з …(осадового, гранітного і
базальтового шарів)
2. В океанічній земній корі відсутній шар…(гранітний)
3. Літосфера включає…(земну кору і верхній шар мантії)
4. Верхня тверда оболонка літосфери…(земна кора)
ІІІ. Заключна частина
Кінець казок,
Кінець історій,
А зараз ми рушаємо в путь,
А цих казок і цих історій
Бажаємо ніколи не забудь!
Підсумки уроку.(2хв.)
Домашнє завдання.(5хв.)
Ось і підійшла до кінця наша казка. Я думаю що вам дуже сподобалась наша
чарівна мандрівка, а зараз вас чекає сюрприз – це мій маленький подарунок; ключ
до країни «Географія», якщо ви розгадаєте ці задачі, - далі помандруєте країною
«Літосфера»
Розв’язати задачі:
Вичисліть t в шахті, якщо на поверхні Землі +8С, а на глибині шахти 750м
_____градусів;
Яка t земної кори в шахті, якщо її глибина 1600м, t на поверхні Землі -5С.
Складіть кросворд або ребус за темою «Літосфера».

More Related Content

What's hot

урок про піраміди 11кл
урок про піраміди 11клурок про піраміди 11кл
урок про піраміди 11клVasilij Goncharenko
 
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»Elena Lubaikina
 

What's hot (6)

Space [восстановлен]
Space [восстановлен]Space [восстановлен]
Space [восстановлен]
 
урок про піраміди 11кл
урок про піраміди 11клурок про піраміди 11кл
урок про піраміди 11кл
 
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»
 
Меркурий
МеркурийМеркурий
Меркурий
 
13
1313
13
 
9
99
9
 

Similar to 6 клас (20)

урок Я і Україна 4 клас
урок  Я і  Україна  4 класурок  Я і  Україна  4 клас
урок Я і Україна 4 клас
 
48
4848
48
 
розробка фізична вітальня(2)
розробка фізична вітальня(2)розробка фізична вітальня(2)
розробка фізична вітальня(2)
 
вулканізм і вулкани
вулканізм і вулканивулканізм і вулкани
вулканізм і вулкани
 
вулканізм і вулкани
вулканізм і вулканивулканізм і вулкани
вулканізм і вулкани
 
Урок-подорож.docx
Урок-подорож.docxУрок-подорож.docx
Урок-подорож.docx
 
89
8989
89
 
286
286286
286
 
125
125125
125
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізики
 
Sofizm
SofizmSofizm
Sofizm
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
5_pr_g_2022.pdf
5_pr_g_2022.pdf5_pr_g_2022.pdf
5_pr_g_2022.pdf
 
134
134134
134
 

More from Егор Громов (14)

Урок
УрокУрок
Урок
 
урок історії 5 в
урок історії 5 вурок історії 5 в
урок історії 5 в
 
Ярило
ЯрилоЯрило
Ярило
 
5 уроків
5  уроків5  уроків
5 уроків
 
Eрліх
EрліхEрліх
Eрліх
 
Конспект
КонспектКонспект
Конспект
 
Prez 2003
Prez 2003Prez 2003
Prez 2003
 
Навчальна презентація з теми ступені порівняння прикметників
Навчальна презентація з теми ступені порівняння прикметниківНавчальна презентація з теми ступені порівняння прикметників
Навчальна презентація з теми ступені порівняння прикметників
 
План
ПланПлан
План
 
Бойко Н.М., Вакуленко Н.А.
Бойко Н.М., Вакуленко Н.А.Бойко Н.М., Вакуленко Н.А.
Бойко Н.М., Вакуленко Н.А.
 
Презентація10 2013
Презентація10 2013Презентація10 2013
Презентація10 2013
 
Бучко
БучкоБучко
Бучко
 
Презентація урок
Презентація урокПрезентація урок
Презентація урок
 
Фроликова
ФроликоваФроликова
Фроликова
 

6 клас

  • 1. Тема уроку: Внутрішня будова Землі. Літосфера. Мета роботи над темою: 1. Подальший розвиток країнознавчої комунікативної компетенції. 2. Функціональне використання засобів географічного мислення. 3. Вміння передавати інформацію у зв’язних аргументованих висловлюваннях. 4. Розширення обсягу знань про одну з складових географічної оболонки Землі. 5. Розвиток та виховання активної життєвої позиції громадянина. 6. Виховання норм поважного становлення до своєї країни – України. Мета уроку: 1. Навчати учнів поняттям літосфера та її складникам: ядро, мантія, земна кора, астеносфера, вміння висловлюватись самостійно по цих питаннях. 2. Розвивати логічне мислення та увагу при створенні проблемних ситуації з використанням інтерактивних методів «Пошук інформації» та «Коло ідей». 3. Розвивати вміння приймати участь у співбесіді, обмінюватись інформацією, виділяти необхідні факти, розуміти проблематику сьогодення. 4. Виховувати самостійні дії учнів. 5. Створити позитивну мотивацію до вивчення географії. 6. Розвивати інтерес до вивчення географічних наук. Тип уроку: урок узагальнення знань. Вид уроку: урок – казка. Обладнання: підручник, Структура уроку за хронометражем: 1.Організаційний момент(1-2хв.) 2. Пошук інформації –«Вірю – не вірю»(7хв.) 3. Мозковий штурм(5хв.) 4. Фізкультурна хвилинка(2хв.) 5. «Навчаючись - учусь»(10хв.) 6. Діалог(7хв.) 7. «Географічний крос» і «Мікрофон»(5хв.)
  • 2. 8. Підсумки уроку.(2хв.) 9.Домашнє завдання.(5хв.) Конспект уроку І. Організаційний момент(1-2хв.) Добрий день любі мої діточки; я недаремно звертаюсь до вас саме так, тому що сьогодні я – чарівний казкар; яка проведе вас по чарівній країні – географія. Землю нашу обійду – Казку зараз я почну. Жили були дід та баба і була у них курочка-ряба. Знесла курочка яєчко, то яєчко не просте, то яєчко золоте. Дід бив, бив не розбив, Баба - била не розбила, а хто бігла, бігла і розбила_________(мишка). А ось і ні, я там сиділа і все бачила, яєчко то до вас принесла; ось воно!!! Земля так схожа на яйце: Жовток, білок і шкаралуща, Хто ж зніс його, прикрив крильцем В безодні світу, вічно сущій! ІІ. Основна частина 1. Пошук інформації –«Вірю – не вірю»(7хв.) Наша казка сьогодні буде про внутрішню будову землі та літосферу. Але перш ми її розпочнемо давайте пограємо в гру «Вірю – не вірю» Слайд 3. 1. Чи вірите ви, що Земля – третя планета від Сонця у Сонячній системі? (Так, бо перша планета це Меркурій, а друга – Венера). 2. Чи вірите ви, що вченим відомо вже майже все про внутрішню будову Землі?(Ні, тому що вченні не можуть дістатись глибин Землі).
  • 3. 3.Чи вірите ви, що крізь кратер вулкана можна дістатися до центра Землі?(Ні, тому що температури у кратері дуже великі). 4.Чи вірите ви, що можна передбачити землетруси?(Так, є прилад - сейсмограф). 2. Мозковий штурм(5хв.) Ось ми з вами пограли і про Землю з’ясували, що вона нам не відома, і цікава і таємна. Слайд 4. Що ж знаходиться всередині на яєчко подивись: в середині є ядро, мантія і земна кора. (Жовток – розпечене ядро, білок – мантія, тонка тверда шкаралуща – земна кора). Слайд 5. Ми мандруємо по Землі і в середину зайшли Що побачили ми там? В глибині воно яріє, Очевидно, червоніє. Підставляє всім плече, І пече, пече, пече…. Словом – як жовток в яйці, Та не втримати в руці. Що це спробуй відгадай – це звичайно в нас ядро, раз воно пече, пече. Якщо глянеш на ядро поділяється воно: Внутрішнє ядро пече сильніше, температура в ньому вищі, складається воно з заліза і нікелю, але ці складові знаходяться у твердому стані, бо тиск дуже, дуже великий; Зовнішнє ядро складається також з заліза і нікелю, але вже у рідкому стані. Хто мене здивує сам і різницю мені назве між ядром всередині і зовні? (Температура) Це же в нас е ще не все, е частина , що тече: Дивина напівміфічна, Отака собі… пластична. Водночас вона тверда,
  • 4. Хоч тече, немов вода, Бо розжарена страшенно. Це відомо достеменно. Якщо хтось не здогадався я завжди змогу прийти к вам на допомогу, це звичайно – мантія. Ти уважно подивись, і з думками ти зберись, і скажи мені будь ласка в чом різниця між ядром і мантією. Я тобі тут підкажу – за радіусом найбільше це ядро, а за об’ємом більше мантія. Ще у верхніх шарах мантії розташована астеносфера – в’язкий шар. Якщо я казкар, то можна порівняти астеносферу с молочною річкою, але замість молока буде в’язка мана каша. Я вважаю, що ви всі полюбляєте кашу. Що ми з вами позабули: У яйця є шкаралуща, Шкіра різна всюдисуща. Ну а ця - праматір всіх, І не знати її гріх! Що це буде відгадай - ка. Ой, які ви молодці – дійсно це земна кора. 3. Фізкультурна хвилинка(2хв.) Щось втомилась друзі я, треба відпочити трошки, підніміться не соромтесь та повторюйте за мною: Давайте потопаємо ножками - ножками, Та похлопаємо ручками - ручками, Один, два, три, Один, два, три, Топ, топ, хлоп, хлоп. Дякую вам, любі друзі, за допомогу і повертаємось до нашої казки. Слайд 6 Як мала земна кора, подивиться - шкаралуща так тонка. Вона становить від об’єму Землі лише 1%. Уявіть ви собі ми з вами ходимо по Землі, всюди лі вона однакова, звичайно ні. Потужність Землі становить від 5 до 80км.
  • 5. Є в природі дивина Ось на приклад вам одна. Якщо в Землю нам спускатись Гарно треба уявляти: Що на кожні метрів 100 Температура зросте на +3С. 4. «Навчаючись - учусь»(10хв.) Щоб знайти скарби знання треба нам рішить задачу: 1. Яка температура гірських порід в шахті, де видобувається кам’яне вугілля, якщо глибина 1000м, а температура шару земної кори +10С. Рішення таке просте, якщо разом дружно ми візьмемось за діло. Рішення 1. 100м = +3С 2. 1000м = 10разів по 100м 3. 10 х 3 = +30С 4. t земної кори + t шахти 5.+10С + (+30С) = +40С Скарб знайшли і молодці, далі рухаємось в путь. Слайд 7 В руках у чарівниці глобус. Подивіться любі учні що в руках у мене є : це Земля рідненька наша – яка вона чарівна. На глобусі ми з вами побачимо що переважає блакитний колір – вода, але під товщею води також є земна кора. Зверніть увагу на знімок на слайді, як відрізняється земна кора океанічна і материкова. Океанічна земна кора – має товщу 5 - 10км, материкова земна кора – на рівнинах має потужність 35 -45км, і 80км під найвищими горами. Слайд 8 Земна кора материкова має 3 шари: найнижчий, найміцніший – базальтовий, середній шар - твердий, легкий – гранітний, і верхній шар –
  • 6. осадовий. Земна кора океанічна має 2 шари: нижній – базальтовий, верхній – осадовий, але він дуже тоненький і не перевищує 1км. 5. Діалог(7хв.) «Чому на вашу думку материкова земна кора 3 шари, а океанічна лише 2?» Я казкар і тому можу вам допомогти з відповіддю: земна кора плаває поверх астеносфери, тому океанічна кора утворена важким базальтом, який безпосередньо розташований на мантії, а континентальна земна кора в більшості своєї складена легкими гранітами, тому вона як пробка виштовхується астеносферою і піднімається над рівнем моря. Слайд 9 Земна кора разом із верхньою частиною мантії, розташована вище астеносфери, утворюють тверду оболонку – літосферу. З грецької «літос» - камінь, тому ця географічна оболонка дуже міцна. З неї в квітні трави пнуться, Десь потоки магми рвуться. І стрясають сили злі, Що таяться у Землі. Що це, хто мені підкаже? Дійсно це – літосфера, молодці. Слайд 10 6. «Географічний крос» і «Мікрофон»(5хв.) Доповніть фрази: 1. Материкова земна кора складається з …(осадового, гранітного і базальтового шарів) 2. В океанічній земній корі відсутній шар…(гранітний) 3. Літосфера включає…(земну кору і верхній шар мантії) 4. Верхня тверда оболонка літосфери…(земна кора) ІІІ. Заключна частина Кінець казок, Кінець історій,
  • 7. А зараз ми рушаємо в путь, А цих казок і цих історій Бажаємо ніколи не забудь! Підсумки уроку.(2хв.) Домашнє завдання.(5хв.) Ось і підійшла до кінця наша казка. Я думаю що вам дуже сподобалась наша чарівна мандрівка, а зараз вас чекає сюрприз – це мій маленький подарунок; ключ до країни «Географія», якщо ви розгадаєте ці задачі, - далі помандруєте країною «Літосфера» Розв’язати задачі: Вичисліть t в шахті, якщо на поверхні Землі +8С, а на глибині шахти 750м _____градусів; Яка t земної кори в шахті, якщо її глибина 1600м, t на поверхні Землі -5С. Складіть кросворд або ребус за темою «Літосфера».