საშინაო დავალება-ნინელი კუხალაშვილი
გაკვეთილისგეგმა
მასწავლებელი-ნინელი კუხალაშვილი
საგანი-ბიოლოგია კლასი-11
თემა-
მაკროევოლუცია.ევოლუციის
დამამტკიცებელი
საბუთები.დივერგენციული და
კონვერგენციულიევოლუცია.
დრო-45 წთ
მოსწავლეთა პროფილი-25მოსწავლე.სსსმმოსწავლეები არ არის
ე.ს.გ სტანდარტი-ბიოლ.11.7.მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს
ევოლუციის კონცეფცია ორგანული სამყაროს მრავალფეროვნების და
მასში მიმდინარე ცვლილებების ასახსნელად.
*იმსჯელებს ევოლუციის შედეგების შესახებ.
*იყენებს სქემებს და ავლენს ევოლუციურ კავშირებს ტაქსონომიურ
ერთეულებს შორის.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე გამოიყენებსევოლუციის კონცეფციას
ორგანული სამყაროს მრავალფეროვნების და მასში მიმდინარე
პროცესების ასახსნელად. სქემების საშუალებით გამოავლენს
ევოლუციურ კავშირებს ტაქსონომიურ ერთეულებს შორის.
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებმა იციან დარვინის ევოლუციური თეორია,
მისი ძირითადი დებულებები.იციან ბუნებრივი გადარჩევის ფორმები,
შეგუებულობა,სახეობათა წარმოქმნის ორი გზა.
შეფასება და თვითშეფასება:გაკვეთილზე გამოვიყენებ როგორც
განმავითარებელ, ასევე განმსაზღვრელ შეფასებას.
განმავითარებელი- სიტყვიერი კომენტარი და დაკვირვების დღიური.
განმსაზღვრელი-პრეზენტაციისდა ჩართულობის შეფასების
რუბრიკები
სასწავლო მასალა და რესურსები:სახელმძღვანელო,კომპიუტერი,
პროექტორი,ფლიპ-ჩარტები,, მარკერები, საგანმანათლებო
რესურსი,ტაბულები,შეფასების ბარათები.
2.
აქტივობა-N1 -გაკვეთილის მიზნისგაცნობა
აქტივობისმიზანი:გაკვეთილის მიზნის გაცნობის შემდეგ
მოსწავლეებისინტერესი და მოტივაცია გაიზრდება ორგანული
სამყაროს მრავალფეროვნების შესახებ.
პრეზენტაცია.
დრო-2 წთ. მოსწავლეთა ორგანიზებისფორმა- მთელი კლასი
აქტივობის აღწერა:დაფაზე თვალსაჩინოადგილზე არის გაკრული
გაკვეთილის მიზანი.მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს, რომ
გაეცნობიან მაკროევოლუციის მიმდინარეობას,შეექმნებათ წარმოდგენა
დივერგენციული და კონვერგენციული ევოლუციის
შესახებ,გაეცნობიან ევოლუციის დამამტკიცებელ საბუთებს.
აქტივობა-N 2-წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობის მიზანი:მასწავლებელი ამოწმებს კითხვა-პასუხის
საშუალებით მოსწავლეთა მზაობასგაკვეთილისთვის.
კითხვა-პასუხი.
დრო-8 წთ,მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა-მთელი კლასი.
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი კითხვა -პასუხის მეშვეობით
დაადგენს იციან თუ არა: რა არის ევოლუცია,ბუნებრივი და
ხელოვნური გადარჩევა.შეგუებულობა და მისი ფორმები,როგორ
წარმოიქმნება ახალი სახეობები.
აქტივობა-N 3-დაფიქრდი და გაუზიარე
აქტივობისმიზანი;მოსწავლეები სახელმძღვანელოს ტექსტზე მუშაობის
შემდეგ აკეთებენ პრეზენტაციებს მოცემული დავალების
შესაბამისად.საგანმანათლებო რესურსზე დაკვირების შემდეგ
გადაიტანებენ ფლიპ-ჩარტებზე შესაბამისი დასკვნებს.
პრეზენტაცია.
დრო-25 წთ.მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა-ჯგუფური მუშაობა.
3.
აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები იყოფიანჯგუფებად,ამუშავებენ
გაკვეთილის ტექსტს,უზიარებენ ერთმანეთსაზრებს,აკვირდებიან
მასწავლებლის მიერ მოწოდებულ საგანმანათლებო რესურს და
გადააქვთ ძირითადი დასკვნები ფლიპ-ჩარტებზე.აქტივობის შემდეგ
ახდენენ პრეზენტაციას, რომელიც ფასდება შესაბამისი რუბრიკით.
შეფასების საფუძველზე მასწავლებელი თითოეულ ჯგუფს აძლევს
უკუკავშირებს-5წთ.
აქტივობა-N 4-შეფასება და თვითშეფასება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებიწარმოდგენილი ბარათების
შევსებით აფასებენ საკუთარ ჩართულობას, მიღებულ ცოდნას და
გაკვეთილს.
შეფასების ბარათების შევსება.
დრო-5 წთ.ორგანიზების ფორმა-მთელი კლასი.
აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები ავსებენ შეფასების ბარათებს,სადაც
საკუთარ ჩართულობას ,ცოდნას და გაკვეთილს აფასებენ.
4.
დავალება-N 2
ვიდეოს ანალიზი:
მასწავლებლისმიერ გაცემული ინსტრუქციები ,მისი ლექსიკა და
დამოკიდებულება შეიძლება გახდეს:
მოსწავლეთა შორისუთანასწორობის და დისკრიმინაციის
მიზეზი.მასწავლებლისსიტყვებმა,მიმართებებმა და
დამოკიდებულებამმოსწავლეები აიძულა სხვა თვალით დაენახა
მისი მეგობარი და უარყოფითად აღექვათ ისინი.ასეთმა მიდგომამ
შეიძლება ევგენიკურიიდეებისდამკვიდრებას შეუწყოს
ხელი.ასეთი იდეები პოპულარული იყო XX-საუკუნეში,ასეთი
დამოკიდებულება ხელს უწყობს მოსწავლის დაბალი და
მაღალი თვითშეფასებისჩამოყალიბებას,ყოველივე ეს კი
უარყოფითად აისახება მათ მოტივაციაზე.მათი სამომავლო
ურთიერთობები და პროფესიის არაჩევაშიდაბალი
თვითშეფასება ხდის მოსწავლეს არამოტივირებულს და უქმნის
არასრუფასოვნების კომპლექს,ხოლო მეტისმეტად მაღალი
თვითშეფასება ,რომელიც იგივე მასწავლებლის მიერ იყო
გამოწვეული,მოსწავლეს ხდის აგრესიულს და აჯიდოვებს
ტირანული თვისებებით.
ჩემი ზრით დაუშვებელია მოსწავლის არა მარტო უარყოფითი
ნიშან-თვისების გადამეტებულიაღნიშვნა,არამედ მისი
ზედმეტად შექებაც.(ესუკანასკნელიც იწვევს დემოტივაცია და
აგრესიას სხვა მოსწავლეებში) მე პირადად ყოველთვის
ვცდილობ მოსწავლეებში დავინახო დადებითი ნიჭი სწავლობს
თუ არ იგი ჩემს საგანს.
5.
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასებისრუბრიკა
კრიტერიუმები ძალიან კარგი კარგი დამაკმაყოფილებელი არადამაკმაყოფილ
ებელი
აქტიური
მონაწილეობა
ყოველთვის
მონაწილეობს და
ხშირად
წარმართავს კიდეც
საკლასო
მსჯელობას
ყოველთვის
მონაწილეობს
ხშირად მონაწილეობს იშვიათად ან
საერთოდ არ
მონაწილეობს
გამართული და
სწორი
მეტყველება
გამართულად
მეტყველებს,აქვს
მდიდარი ლექსიკა
და
შემოქმედებითად
იყენებს ენობრივ–
გამომსახველობით
საშუალებებს
გამართულად
მეტყველებს
და იყენებს
მართებულ
სინტაქსურ
და
გრამატიკულ
კონსტრუქციე
ბს
იცავს
მართლმეტყველების
ელემენტარულწესებს.
მეტ–ნაკლებად
გამართულად
საუბრობს
არ იცავს
მართლმეტყველებ
ის ელემენტარულ
წესებს
საკუთარი
აზრის
დასაბუთებულა
დ წარმოდგენა
ყოველთვის
დამაჯერებლად
და
არგუმენტირებულ
ად წარმოადგენს
თავის მოსაზრებას
თითქმის
ყოველთვის
ასაბუთებს
საკუთარ
მოსაზრებას
სირად ახერხებს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებას
უჭირს
გამართულად
საუბარი, ხშირად
ვერ ასაბუთებს
საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის
პატივისცემის
დემონსტრირებ
ა
უსმენს სხვებს და
საკუთარ
მოსაზრებას
გამოთქვამს
მოსმენილზე
დაყრდნობით.
კორექტულია და
ამჟღავნებს სხვისი
აზრის მიმართ
პატივისცემას
უსმენს სხვებს
და საკუთარ
მოსაზრებას
გამოთქვამს
მოსმენილზე
დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და
აცდის საუბრის
დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის
საუბრის
დამთავრებას
6.
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმე
ბი
არადამაკლაყოფი
ლებელი
დამაკმაყოფილე
ბელი
კარგიძალიან კარგი
შესავალის
გაკეთება
ტრა ფა რე ტული
და უინტერესოა
არ არის მცდელობა
აუდიტორიის
ინტერესებისათვის
საინტერესოდ არის
მოწოდებული
მოძიებული
დამატებითი
მასალა იწვევს აუდ
იტორიის ინტერესს.
თემის წარმ
ოდგენა აუ
დიტორიისთ
ვის.
ლოგიკურად და
რღვეულია და
ბუნდოვანია.
ნაწილობრივად გა
საგებია და
განმარტებას მოით
ხოვს.
ლოგიკურად არის აგებული შ
ეიმჩნევა მცირე ხარვეზები.
თემა ლოგიკურად
არის აგებული,
წარმოდგენილი და
გასაგები.
საუბარი. გაუგებრად ლაპა
რაკობს.
ხშირად ჩერდება
და იმეორებს ერთსა
და იმავე სიტყვას.
გამართულია და გასაგები. გამართილია
დარწმუნებით
საუბრობს.
დასკვნების
გაკეთება.
არის მცდელობა. დასკვნა
ალოგიკურია.
ლოგიკურად არის
ჩამოყალიბებული.
ძალიან კარგია და
ორიგინალურია.
აუდიტორია
სთან
კონტაქტი.
უწირს
კონტაქტის
დამყარება.
პერიოდულად
ამყარებს კონტაქტს.
ამყარებს აუდიტორიასთან
კონტაქტს.
კარგად ფლობს
კომუნიკაციების
უნარს.
თვალსაჩინო
ების
გამოყენება.
იყენებს მწირედ
და შეუსაბამოდ.
იყენებს
შეუსაბამოდ.
იყენებს
თვალსაჩინოებს(ცხრილებს და
დიაგრამებს) შესაბამისად.
იყენებს
თანამედროვე
ტექნოლოგიებს
პრეზენტაციისათვი
ს.
აუდიტორია
სთან კითხვა
პასუხი.
უჭირს პასუხის
გაცემა.
პ[ასუხები არ არის
კარგი და
გამართული.
თითქმის ყველა კითხვას
პასუხობს.
ყველა კითხვას
პასუხობს.