SlideShare a Scribd company logo
Відкритий урок з української літератури в 5-б класі.
Вчитель Клімчук А.Л.
м. Світловодськ Кіровоградської області ЗШ № 10
Тема: В.Симоненко. Казка «Цар Плаксій та Лоскотон».
Характеристика дійових осіб твору. Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона
(песимістична й оптимістична).
Мета: навчити учнів визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізувати їхню
поведінку, розвивати творчі здібності учнів; проаналізувати розуміння учнів назви казкової
країни, імен персонажів; формувати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогії з
сучасним життям; сприяти вихованню в учнів оптимістичного погляду на життя .
Обладнання: підручник, портрет В.Симоненка , «відеоролик» , запис «живого» голосу
В.Симоненка, малюнки учнів, картки з прислів’ями.
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
Вчитель:На минулому уроці ми розпочали знайомство з творчістю В.Симоненка. Подивіться на
фото письменника і дайте відповідь на питання:: яким його пам’ятають сучасники?
Який настрій переважає на світлинах В.Симоненка.
Учні: Письменник постає перед нами різним: усміхненим і сумним, залежно від ситуації.
Вчитель: А зараз прослухайте уривок з поезії «Лебеді материнства» у виконанні самого автора.
Завдання: З яким настроєм В.Симоненко читає поезію? Визначте ключове слово, що стосується
твору, який ми розпочали вивчати.
Учні слухають поезію «Лебеді материнства» і визначають ключове слово «казка»
ІІ. Повідомлення теми і мети.
Вчитель: Отже,ми продовжуємо вивчати казку В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон»
Нагадаємо персонажів твору. Завдання «Впізнай героя». Учні переглядають відеоролик з
ілюстраціями до казки і записують ім’я персонажів.
Робота в парах. Взаємоперевірка. Діти міняються зошитами. На дошці записані правильні
відповіді. Учень перевіряє завдання свого сусіда по парті і виставляє йому бали.
Кожна правильна відповідь оцінюється 1 бал.
Відповіді:
1. Плаксій.
2. Лоскотон.
3. Родина Плаксія.
4. Капітан Макака.
5. Забіяки – сльозівці.
Назвати головні і другорядні персонажі.
ІІІ. Формування знань, умінь та навичок.
Виступ «домашніх груп».
Вчитель: Запишіть в зошитах з правого боку «Лоскотон», а з лівого «Плаксій»
Група «Довідкове бюро» пояснює за словником значення слів (імен) головних героїв.
Плаксій – людина, яка часто плаче, схильна до плачу, сліз, найчастіше без особливої причини.
Лоскотон – в словнику не пояснено значення слова. Це авторська вигадка, яка йде з вислову
«той, хто лоскоче».
Вчитель: А як вам вдалося розпізнати персонажів з відеоролику ?
Група «Літераторів» Персонажів можна розпізнати з опису зовнішності. Учні зачитують
портрет Плаксія та Лоскотона.
Вчитель: А як бачать головних персонажів представники групи «Художники» ? Який настрій
має герой казки ?
У житті людей є різні настрої (оптимістичний та песимістичний). Спробуємо зазирнути у
казковий світ Плаксія та Лоскотона і визначити, хто з них оптиміст, а хто песиміст.
Група «Довідкове бюро»
Оптимізм - це погляд на життя з позитивної точки зору.
Песимізм - це особливе світовідчуття, яке пронизане смутком, безнадією, зневірою.
Вчитель: група «Літератори» характеризує Плаксія та Лоскотона за таким планом:
1. Риси характеру.
2. Вчинки.
3. Доля героя.
Завдання для інших груп: Вибрати головну рису характеру персонажа, дати відповіді на
питання:
1. Який персонаж?
2. Що він робив?
3. Що з ним сталося?
Записати відповіді під схемою:
Хто його Хто його
підтримує? підтримує?
Плаксій Плаксоград Лоскотон
Лідери
Родина Плаксія: Нудота, Батраки-робітники, діти, прості люди.
Вай-Вай, Плакота. Чим вони схожі?
Про що говорять ці імена?
Капітан Макака, Забіяки-сльозівці.
Чим вони схожі ці персонажі?
Вчитель:А що спільного мають Плаксій та Лоскотон?
Учні: Вони проживають в одному місті Плаксограді (Сльозолиї) і виступають лідерами для тих,
хто їх підтримує
Виступ групи «Письменники»
1. Твір на тему: «Шляхи збереження трону і життя для Плаксія»
2. Твір на тему: «Чому хоча б раз в житті нам потрібен Лоскотон?»
Вчитель: Дійсно, є мудрий вислів: «Усміхнись – і світ вертатиме тобі усмішку. Усміхнись,
бо сміх - це здоров’я»
Виступ групи «Пошуковці»
Учні зачитують вислови, прислів’я та думки науковців про значення сміху для здоров’я
людини.
Інші групи розгортають підручник на ст..98 питання №10 і виписують у робочий зошит
прислів’я та приказки, які за змістом стосуються Плаксія і Лоскотона і потім
переносять записане в схему.
Орієнтовний вигляд схеми.
Учні дали відповіді на питання після виступів груп «Літератори» та «Пошуковці»
1. Плаксивий. 1. Веселий.
2. Любив пити сльози. 2. Смішив людей.
3. Лопнув зі сміху. 3. «Живе й понині. Дітям носить
щирий сміх»
Прислів’я: «Тобі сміх, а мені плач». Прислів’я: «Сміх – це найкращі ліки».
Вчитель: Українці з давніх – давен цінували оптимізм. Що ви помітили національного в
казці В.Симоненка ?
Виступ групи «Письменники» на тему:
«Національне в казці Цар Плаксій та Лоскотон»
Учні звертають увагу на те, що Лоскотон і простий народ зображені художником в
українському вбранні, мають почуття гумору і дотримуються традицій українського
народу.
Вчитель: Українці завжди були близькими до природи. З якими природними явищами можна
порівняти сміх і плач?
Учні: Сміх – сонце; плач – хмаринка, дощ.
Колективна робота
Учасники всіх груп , крім «Літераторів», отримують промінчики сонця, виготовлені із паперу,
(перший варіант); учні другого варіанту – краплини дощу (паперові).
Завдання: На сонячних променях потрібно написати рису характеру Лоскотона і прикріпити
на дошці під малюнком, на краплинах дощу – рису характеру Плаксія і відповідно
прикріпити під зображенням того, кого символізує.
Завдання групі «Літератори»: Скласти прислів’я із частинок.
Орієнтовні відповіді колективної роботи учнів:
1. Жадібний. 1. Життєрадісний.
2. Підступний. 2. Добрий .
3. Сумний. 3. Безкорисливий.
4. Жорстокий. 4. Справедливий.
5. Любитель дитячих сліз. 5. Дружелюбний
6. Боязливий. 6. Волелюбний
7. Хитрий, хвастливий. 7. Мужній.
8. Ненавидить Лоскотона 8. Любить дітей і простий народ.
Який настрій символізує краплина дощу? Який настрій символізує промінь сонця?
Песимістичний. Оптимістичний.
Вчитель: Після дощу завжди буває сонце, а після сонця може бути дощ. А як зійдуться сонце
і дощ, що може бути?
Учні: З’являється на небі веселка.
Вчитель: Які кольори веселки стосуються Плаксія, а які – Лоскотона.
Учні: Синій , фіолетовий, зелений, - Плаксія, а жовтий, червоний і жовтогарячий –
Лоскотона.
Вчитель: Все в житті має рівновагу , як кольори, так і почуття добра і зла.
Виступ групи «Літераторів», які склали із частинок прислів’я.
1. З добрим дружи, а лихого стережись.
2. Хто людям добра бажає, той і собі має.
3. Зробиш добро - не кайся, вдієш лихо - начувайся.
4. Поспішай робити добро.
Вчитель: В яких творах перемагає добро?
Виступ групи «Теоретики»
Учні доводять, що твір В.Симоненка – казка:
Фантастичні події.
Будова твору.
Трикратність.
Добро перемагає зло.
ІІІ. Закріплення знань, умінь та навичок.
Вчитель: Пам’ятаєте, Лоскотон ходив із розмальованою торбиною і носив у ній сміх. У нас
також є торбинка, яку пошила учениця вашого класу. В торбинці вміщені питання, на які ви
повинні дати відповідь:
Орієнтовні запитання.
1. Чи можна купити чи продати сміх?
2. Чого вчить ця казка?
3. Чи подібна історія, описана у казці, на сучасне життя?
4. Чи бувають люди щасливими, якщо їх до чогось примушувати?
5. Казка змусила мене задуматись над тим, що…
6. Урок допоміг мені…
7. Як ви розумієте слова: «Як от втоми не впадеш, в цю країну попадеш?»
Підсумок уроку.
Оцінювання.
ІУ. Домашнє завдання.
Написати твір на тему: « Моя улюблена казка».

More Related Content

What's hot

«Програма для складання розкладу уроків» (Рекомендації молодим заступникам...
 «Програма для складання  розкладу уроків»  (Рекомендації молодим заступникам... «Програма для складання  розкладу уроків»  (Рекомендації молодим заступникам...
«Програма для складання розкладу уроків» (Рекомендації молодим заступникам...
270479
 
Пам'ятка
Пам'яткаПам'ятка
Пам'ятка
andriy1991
 
Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...
Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
VsimPPT
 
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 класОбразотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Andy Levkovich
 
апостроф, 5 клас
апостроф, 5 класапостроф, 5 клас
апостроф, 5 клас
OksanaTroshuna
 
заповнення класних журналів
заповнення класних журналівзаповнення класних журналів
заповнення класних журналів
oksanasushkova78
 
проект скретч
проект скретчпроект скретч
проект скретч
svit123lana
 
Вимоги до ведення журналів
Вимоги до ведення журналівВимоги до ведення журналів
Вимоги до ведення журналівdolidn
 
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класіУроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
zologym
 
семIнар завучiв.дудяк л.я.
семIнар завучiв.дудяк л.я.семIнар завучiв.дудяк л.я.
семIнар завучiв.дудяк л.я.
Andy Levkovich
 
синтаксис (підготовка до ЗНО)
синтаксис (підготовка до ЗНО)синтаксис (підготовка до ЗНО)
синтаксис (підготовка до ЗНО)
Helen Golovina
 
"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина
"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина
"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина
Adriana Himinets
 
"О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"
"О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…""О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"
"О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"
Savua
 
Творчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читання
Творчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читанняТворчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читання
Творчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читання
Alina Kapitula
 
377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.
377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.
377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.
shatalinskaya
 
форми позакласної роботи з учнями
форми позакласної роботи з учнямиформи позакласної роботи з учнями
форми позакласної роботи з учнями
ivan1660
 
Збірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалівЗбірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалів
Helen Pisna
 
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз творуА.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
Adriana Himinets
 
Робота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінарРобота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінар
tetana38
 

What's hot (20)

«Програма для складання розкладу уроків» (Рекомендації молодим заступникам...
 «Програма для складання  розкладу уроків»  (Рекомендації молодим заступникам... «Програма для складання  розкладу уроків»  (Рекомендації молодим заступникам...
«Програма для складання розкладу уроків» (Рекомендації молодим заступникам...
 
Пам'ятка
Пам'яткаПам'ятка
Пам'ятка
 
Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...
Робочий зошит (Ч.1) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
 
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 класОбразотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
 
апостроф, 5 клас
апостроф, 5 класапостроф, 5 клас
апостроф, 5 клас
 
заповнення класних журналів
заповнення класних журналівзаповнення класних журналів
заповнення класних журналів
 
проект скретч
проект скретчпроект скретч
проект скретч
 
Вимоги до ведення журналів
Вимоги до ведення журналівВимоги до ведення журналів
Вимоги до ведення журналів
 
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класіУроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
 
семIнар завучiв.дудяк л.я.
семIнар завучiв.дудяк л.я.семIнар завучiв.дудяк л.я.
семIнар завучiв.дудяк л.я.
 
синтаксис (підготовка до ЗНО)
синтаксис (підготовка до ЗНО)синтаксис (підготовка до ЗНО)
синтаксис (підготовка до ЗНО)
 
пожежна безпека
пожежна безпекапожежна безпека
пожежна безпека
 
"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина
"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина
"Мандри Гуллівера" Дж.Свіфта. Вікторина
 
"О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"
"О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…""О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"
"О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"
 
Творчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читання
Творчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читанняТворчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читання
Творчі вправи,ігри для учнів початкових класів на уроках читання
 
377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.
377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.
377 технологія критичного мислення на уроках укр м. л.
 
форми позакласної роботи з учнями
форми позакласної роботи з учнямиформи позакласної роботи з учнями
форми позакласної роботи з учнями
 
Збірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалівЗбірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалів
 
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз творуА.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
 
Робота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінарРобота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінар
 

Similar to Казка «Цар Плаксій і Лоскотон"

Цар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та ЛоскотонЦар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та Лоскотон
selezengalina
 
дзюба ольга григорівна
дзюба ольга григорівнадзюба ольга григорівна
дзюба ольга григорівнаsharikdp
 
Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"
Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"
Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"
linovT1
 
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
ЗШ №10 м.Світловодська
 
педрада предметні компетенції
педрада предметні компетенціїпедрада предметні компетенції
педрада предметні компетенції
Maxim Hart
 
урок №1
урок №1урок №1
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер класserdj phil
 
тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні реченнятема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
Роман Олександрович Лемак
 
зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3
Lidiya29
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"
Semenuk
 
І. Крилов. Байка Вовк і Ягня
І. Крилов. Байка Вовк і ЯгняІ. Крилов. Байка Вовк і Ягня
І. Крилов. Байка Вовк і Ягняolyasmetyukh
 
Презентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мовиПрезентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мови
linovT1
 
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Таміла Козова
 
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
Aira_Roo
 
133
133133
казка заглядає у віконечко 24.05
казка заглядає у віконечко 24.05казка заглядає у віконечко 24.05
казка заглядає у віконечко 24.05
Lidiya29
 

Similar to Казка «Цар Плаксій і Лоскотон" (20)

Цар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та ЛоскотонЦар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та Лоскотон
 
дзюба ольга григорівна
дзюба ольга григорівнадзюба ольга григорівна
дзюба ольга григорівна
 
Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"
Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"
Презентація вчителя української мови "Критичне мислення"
 
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
 
6_class_urok1
6_class_urok16_class_urok1
6_class_urok1
 
педрада предметні компетенції
педрада предметні компетенціїпедрада предметні компетенції
педрада предметні компетенції
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні реченнятема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
 
зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3зб проект мовлення 3
зб проект мовлення 3
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"
 
294,23.docx
294,23.docx294,23.docx
294,23.docx
 
І. Крилов. Байка Вовк і Ягня
І. Крилов. Байка Вовк і ЯгняІ. Крилов. Байка Вовк і Ягня
І. Крилов. Байка Вовк і Ягня
 
Презентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мовиПрезентація вчителя української мови
Презентація вчителя української мови
 
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
Філософський зміст японської народної казки “Жабка з Кіото і жабка з Осака”
 
369,23.docx
369,23.docx369,23.docx
369,23.docx
 
320
320320
320
 
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
 
133
133133
133
 
казка заглядає у віконечко 24.05
казка заглядає у віконечко 24.05казка заглядає у віконечко 24.05
казка заглядає у віконечко 24.05
 

More from ЗШ №10 м.Світловодська

Атестація-2023.ppt
Атестація-2023.pptАтестація-2023.ppt
Атестація-2023.ppt
ЗШ №10 м.Світловодська
 
План ШМО вчителів початкових класів
План ШМО вчителів початкових класівПлан ШМО вчителів початкових класів
План ШМО вчителів початкових класів
ЗШ №10 м.Світловодська
 
План методичної роботи.docx
План методичної роботи.docxПлан методичної роботи.docx
План методичної роботи.docx
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи МО класних керівників
Аналіз роботи МО класних керівниківАналіз роботи МО класних керівників
Аналіз роботи МО класних керівників
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатикиАналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docxАналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docxАналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docxАналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
ЗШ №10 м.Світловодська
 
МО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptxМО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptx
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літературиАналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docxАналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Інноваційна діяльність
Інноваційна діяльністьІнноваційна діяльність
Інноваційна діяльність
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядкуПравила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядку
ЗШ №10 м.Світловодська
 
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класівОпис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
ЗШ №10 м.Світловодська
 

More from ЗШ №10 м.Світловодська (20)

Атестація-2023.ppt
Атестація-2023.pptАтестація-2023.ppt
Атестація-2023.ppt
 
Психічне здоров'я
Психічне здоров'яПсихічне здоров'я
Психічне здоров'я
 
План ШМО вчителів початкових класів
План ШМО вчителів початкових класівПлан ШМО вчителів початкових класів
План ШМО вчителів початкових класів
 
План методичної роботи.docx
План методичної роботи.docxПлан методичної роботи.docx
План методичної роботи.docx
 
Pomytkin.pdf
Pomytkin.pdfPomytkin.pdf
Pomytkin.pdf
 
Аналіз роботи МО класних керівників
Аналіз роботи МО класних керівниківАналіз роботи МО класних керівників
Аналіз роботи МО класних керівників
 
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатикиАналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
 
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docxАналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
 
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
 
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docxАналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
 
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docxАналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
 
МО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptxМО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptx
 
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літературиАналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
 
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docxАналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
 
Свято вишиванки
Свято вишиванкиСвято вишиванки
Свято вишиванки
 
Інноваційна діяльність
Інноваційна діяльністьІнноваційна діяльність
Інноваційна діяльність
 
Атестація-2022
Атестація-2022Атестація-2022
Атестація-2022
 
Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.
Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.
Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.
 
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядкуПравила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядку
 
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класівОпис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
 

Recently uploaded

Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 

Recently uploaded (10)

Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 

Казка «Цар Плаксій і Лоскотон"

  • 1. Відкритий урок з української літератури в 5-б класі. Вчитель Клімчук А.Л. м. Світловодськ Кіровоградської області ЗШ № 10 Тема: В.Симоненко. Казка «Цар Плаксій та Лоскотон». Характеристика дійових осіб твору. Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістична й оптимістична). Мета: навчити учнів визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізувати їхню поведінку, розвивати творчі здібності учнів; проаналізувати розуміння учнів назви казкової країни, імен персонажів; формувати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогії з сучасним життям; сприяти вихованню в учнів оптимістичного погляду на життя . Обладнання: підручник, портрет В.Симоненка , «відеоролик» , запис «живого» голосу В.Симоненка, малюнки учнів, картки з прислів’ями. Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок. Хід уроку І. Мотиваційний етап Вчитель:На минулому уроці ми розпочали знайомство з творчістю В.Симоненка. Подивіться на фото письменника і дайте відповідь на питання:: яким його пам’ятають сучасники? Який настрій переважає на світлинах В.Симоненка. Учні: Письменник постає перед нами різним: усміхненим і сумним, залежно від ситуації. Вчитель: А зараз прослухайте уривок з поезії «Лебеді материнства» у виконанні самого автора. Завдання: З яким настроєм В.Симоненко читає поезію? Визначте ключове слово, що стосується твору, який ми розпочали вивчати. Учні слухають поезію «Лебеді материнства» і визначають ключове слово «казка» ІІ. Повідомлення теми і мети. Вчитель: Отже,ми продовжуємо вивчати казку В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон»
  • 2. Нагадаємо персонажів твору. Завдання «Впізнай героя». Учні переглядають відеоролик з ілюстраціями до казки і записують ім’я персонажів. Робота в парах. Взаємоперевірка. Діти міняються зошитами. На дошці записані правильні відповіді. Учень перевіряє завдання свого сусіда по парті і виставляє йому бали. Кожна правильна відповідь оцінюється 1 бал.
  • 3. Відповіді: 1. Плаксій. 2. Лоскотон. 3. Родина Плаксія. 4. Капітан Макака. 5. Забіяки – сльозівці. Назвати головні і другорядні персонажі. ІІІ. Формування знань, умінь та навичок. Виступ «домашніх груп». Вчитель: Запишіть в зошитах з правого боку «Лоскотон», а з лівого «Плаксій» Група «Довідкове бюро» пояснює за словником значення слів (імен) головних героїв. Плаксій – людина, яка часто плаче, схильна до плачу, сліз, найчастіше без особливої причини. Лоскотон – в словнику не пояснено значення слова. Це авторська вигадка, яка йде з вислову «той, хто лоскоче». Вчитель: А як вам вдалося розпізнати персонажів з відеоролику ? Група «Літераторів» Персонажів можна розпізнати з опису зовнішності. Учні зачитують портрет Плаксія та Лоскотона. Вчитель: А як бачать головних персонажів представники групи «Художники» ? Який настрій має герой казки ? У житті людей є різні настрої (оптимістичний та песимістичний). Спробуємо зазирнути у казковий світ Плаксія та Лоскотона і визначити, хто з них оптиміст, а хто песиміст. Група «Довідкове бюро» Оптимізм - це погляд на життя з позитивної точки зору. Песимізм - це особливе світовідчуття, яке пронизане смутком, безнадією, зневірою. Вчитель: група «Літератори» характеризує Плаксія та Лоскотона за таким планом: 1. Риси характеру. 2. Вчинки. 3. Доля героя. Завдання для інших груп: Вибрати головну рису характеру персонажа, дати відповіді на питання: 1. Який персонаж? 2. Що він робив? 3. Що з ним сталося? Записати відповіді під схемою: Хто його Хто його підтримує? підтримує? Плаксій Плаксоград Лоскотон Лідери
  • 4. Родина Плаксія: Нудота, Батраки-робітники, діти, прості люди. Вай-Вай, Плакота. Чим вони схожі? Про що говорять ці імена? Капітан Макака, Забіяки-сльозівці. Чим вони схожі ці персонажі? Вчитель:А що спільного мають Плаксій та Лоскотон? Учні: Вони проживають в одному місті Плаксограді (Сльозолиї) і виступають лідерами для тих, хто їх підтримує Виступ групи «Письменники» 1. Твір на тему: «Шляхи збереження трону і життя для Плаксія» 2. Твір на тему: «Чому хоча б раз в житті нам потрібен Лоскотон?» Вчитель: Дійсно, є мудрий вислів: «Усміхнись – і світ вертатиме тобі усмішку. Усміхнись, бо сміх - це здоров’я» Виступ групи «Пошуковці» Учні зачитують вислови, прислів’я та думки науковців про значення сміху для здоров’я людини. Інші групи розгортають підручник на ст..98 питання №10 і виписують у робочий зошит прислів’я та приказки, які за змістом стосуються Плаксія і Лоскотона і потім переносять записане в схему. Орієнтовний вигляд схеми. Учні дали відповіді на питання після виступів груп «Літератори» та «Пошуковці» 1. Плаксивий. 1. Веселий. 2. Любив пити сльози. 2. Смішив людей. 3. Лопнув зі сміху. 3. «Живе й понині. Дітям носить щирий сміх» Прислів’я: «Тобі сміх, а мені плач». Прислів’я: «Сміх – це найкращі ліки». Вчитель: Українці з давніх – давен цінували оптимізм. Що ви помітили національного в казці В.Симоненка ? Виступ групи «Письменники» на тему: «Національне в казці Цар Плаксій та Лоскотон» Учні звертають увагу на те, що Лоскотон і простий народ зображені художником в українському вбранні, мають почуття гумору і дотримуються традицій українського народу. Вчитель: Українці завжди були близькими до природи. З якими природними явищами можна порівняти сміх і плач? Учні: Сміх – сонце; плач – хмаринка, дощ. Колективна робота Учасники всіх груп , крім «Літераторів», отримують промінчики сонця, виготовлені із паперу, (перший варіант); учні другого варіанту – краплини дощу (паперові). Завдання: На сонячних променях потрібно написати рису характеру Лоскотона і прикріпити на дошці під малюнком, на краплинах дощу – рису характеру Плаксія і відповідно прикріпити під зображенням того, кого символізує.
  • 5. Завдання групі «Літератори»: Скласти прислів’я із частинок. Орієнтовні відповіді колективної роботи учнів: 1. Жадібний. 1. Життєрадісний. 2. Підступний. 2. Добрий . 3. Сумний. 3. Безкорисливий. 4. Жорстокий. 4. Справедливий. 5. Любитель дитячих сліз. 5. Дружелюбний 6. Боязливий. 6. Волелюбний 7. Хитрий, хвастливий. 7. Мужній. 8. Ненавидить Лоскотона 8. Любить дітей і простий народ. Який настрій символізує краплина дощу? Який настрій символізує промінь сонця? Песимістичний. Оптимістичний. Вчитель: Після дощу завжди буває сонце, а після сонця може бути дощ. А як зійдуться сонце і дощ, що може бути? Учні: З’являється на небі веселка. Вчитель: Які кольори веселки стосуються Плаксія, а які – Лоскотона. Учні: Синій , фіолетовий, зелений, - Плаксія, а жовтий, червоний і жовтогарячий – Лоскотона.
  • 6. Вчитель: Все в житті має рівновагу , як кольори, так і почуття добра і зла. Виступ групи «Літераторів», які склали із частинок прислів’я. 1. З добрим дружи, а лихого стережись. 2. Хто людям добра бажає, той і собі має. 3. Зробиш добро - не кайся, вдієш лихо - начувайся. 4. Поспішай робити добро. Вчитель: В яких творах перемагає добро? Виступ групи «Теоретики» Учні доводять, що твір В.Симоненка – казка: Фантастичні події. Будова твору. Трикратність. Добро перемагає зло. ІІІ. Закріплення знань, умінь та навичок. Вчитель: Пам’ятаєте, Лоскотон ходив із розмальованою торбиною і носив у ній сміх. У нас також є торбинка, яку пошила учениця вашого класу. В торбинці вміщені питання, на які ви повинні дати відповідь: Орієнтовні запитання. 1. Чи можна купити чи продати сміх? 2. Чого вчить ця казка? 3. Чи подібна історія, описана у казці, на сучасне життя? 4. Чи бувають люди щасливими, якщо їх до чогось примушувати? 5. Казка змусила мене задуматись над тим, що… 6. Урок допоміг мені… 7. Як ви розумієте слова: «Як от втоми не впадеш, в цю країну попадеш?» Підсумок уроку. Оцінювання. ІУ. Домашнє завдання. Написати твір на тему: « Моя улюблена казка».