глобальні екологічні проблеми сучасності та шляхи їх подолання
урок фізичні та хімічні явища
1. Тема:
Мета
Розширити та поглибити знання про фізичні та хімічні явища, з’ясувати
їх істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; з’ясувати
ознаки та умови перебігу хімічних реакцій.
Розвивати спостережливість та уміння робити висновки.
Формування наукового світогляду та любові до предмету.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: розповідь, робота в групах, демонстраційні досліди.
Обладнання і реактиви: штатив, пробірки, сухе пальне або спиртівка,
реактиви (натрій гідроксид, фенолфталеїн, сульфатна кислота,
барій хлорид, натрій карбонат, мідний дріт), презентація до
теми.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Для того, щоб хімія перестала бути для нас фантастикою,
потрібно розуміти суть різних хімічних процесів, що відбуваються з
хімічними речовинами. Саме цим ми зараз займемося.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель. Я настільки ретельно готувалася до сьогоднішнього уроку, що
зовсім забула, яка тема нашого уроку. Допоможіть мені, будь ласка
нагадати її. А зробити це нам допоможуть кросворди, які ви бачите
перед собою.
2. І група
1
2
3
4
5
1. Росло яблучко налите
І солодке, й соковите
Враз відбувся з ним процес –
Смак солодкий кудись щез,
Шкіра чорна і гірка,
Не придатна до вжиття.
Що з ним сталося?..
2. Є надворі цвях залізний,
Пожовтів увесь, став грізний
Що за явище з ним сталось
Відгадати вам зосталось.
3. Промінь з світлових часток
На зелений впав листок.
Листок кисень виділяє,
Вуглекислий газ – з’їдає.
Біологію хто знає,
Явище це вмить вгадає.
4. Коли падаю я з неба
Люди кажуть: «Так і треба,
Восени тоді вважай
Буде добрий урожай!»
Тож, давай, не зволікай
Явище це відгадай.
5. Уночі понад водою
Білий дим пливе рікою.
Тільки сонечко засяє
Білий дим кудись зникає
Кожен учень мене знає
І швиденько відгадає.
3. ІІ група
1
2
3
4
5
1. Дим стоїть, почалось тління,
Що за чудо із чудес –
Жаром зайнялось коріння,
Як же зветься цей процес?
2. Дощик вилився у річку,
По собі залишив стрічку.
Стрічка кольорами грає
Хто це явище вгадає?
3. Кицька на печі сиділа,
Молочко в тарілці гріла.
«Ой, - сказала із здивуванням,-
Не придатне до вживання,
З ним відбулося………!
4. Хтось відкрив на небі душ,
Повно на землі калюж,
І на нас водиця л’ється,
Як це явище зоветься?
5. Коли холодно зимою,
Річка замерзає.
Її скельце під собою
До весни ховає.
Навесні , коли відлига,
Скельце тане, бо це …….!
(Діти діляться на дві групи, розгадують кросворди)
4. Вчитель. Ви розгадали ключове слово? Давайте поглянемо на результат.
(слайд з розгаданими кросвордами)
Так, це слово «явища». Тепер я згадала. Дякую вам.
(Оголошення теми і мети уроку – слайд)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель. Які явища відбуваються в навколишньому світі? (слайд)
Постановка проблеми:
Чим на вашу думку, відрізняються хімічні та фізичні явища?
Як, на вашу думку, можна відрізнити фізичне явище від хімічного?
Які ознаки можуть вказувати на те, що відбулося саме хімічне явище?
(Демонстрація дослідів)
Техніка безпеки під час проведення дослідів.
Дослід 1.
Беремо мідний дріт та скручуємо його в спіраль.
- Яке явище відбулося? (фізичне)
- Чому? (змінилася форма дроту)
Дослід 2.
Кип’ятіння води і конденсація на холодному скельці.
Висновок.
Фізичні явища – ті, внаслідок яких речовини не змінюються, змінюється
форма або агрегатний стан речовини.
Фізкультхвилинка
Ознаки хімічних реакцій.
(Результати дослідів діти записують в зошитах)
Дослід 1.
Дія натрій гідроксиду на індикатор.
(поява забарвлення)
5. Дослід 2.
Нейтралізація розчину NaOH з фенолфталеїном, сульфатною кислотою.
(знебарвлення розчину)
Дослід 3.
Взаємодія натрій карбонату з H2SO4.
(виділення газу)
Дослід 4.
Взаємодія барій хлориду з H2SO4.
(випадання осаду)
Дослід 5.
Взаємодія осаду барій сульфату з HCl.
(розчинення осаду)
Дослід 6.
Взаємодія амоній хлориду з NaOH.
(поява запаху)
Дослід 7.
Горіння сухого пального.
(виділення тепла і світла)
Висновок.
Отже, хімічні явища – це ті, внаслідок яких речовина зазнає
перетворення, яке супроводжується певними ознаками.
Вчитель. В царстві науки хімії хімічні явища називають хімічними
реакціями. Речовини, які вступають в хімічну реакцію називають
вхідними речовинами. Речовини, які утворилися внаслідок реакції –
продуктами реакції.
А + В → С + Д
вхідні продукти
речовини реакції
6. Та хімічна реакція не буде проходити, якщо не буде певних умов для
її перебігу. Як ви думаєте, яких саме?
(переміщування, нагрівання, тиск)
V. Закріплення знань
(Слайди з презентації)
На мультимедійній дошці з’являються слайди з різними явищами, учні
повинні записати у таблицю, до яких саме – фізичних чи хімічних – явищ
відноситься кожне з них.
Фізичні явища Хімічні явища
Фізичні явища Хімічні явища
Взаємоперевірка (обмін зошитами)
7. VІ. Підбиття підсумків уроку
(фронтальна бесіда)
- Що нового ви дізналися на уроці?
- З чим виникали труднощі?
- Чи розумієте, в чому відмінність між фізичними і хімічними явищами?
- Що найбільше сподобалось на уроці?
(Оцінювання)
VІІ. Домашнє завдання
- Запишіть у зошит всі фізичні та хімічні явища, які відбуваються у вас
вдома.
- Вивчити параграф.
- Розв’язати задачу на обчислення масової частки.
- Заповнити таблицю.
Явища Фізичні
або
хімічні
Ознаки
Виділення
тепла
Зміна
кольору
Запах Поява
осаду
Поява
газу
1. Розчинення
крейди в
кислоті
2. Розчинення
солі у воді
3. Горіння
дерева
4. Замерзання
води
5. Ржавіння
заліза
6. Прокисання
молока
7. Утворення
інію
8. Варіння
яєць
9. Плавлення
цукру
10.Згорання
бензину в
двигуні