Іванівський методичний округ
Конспектвідкритого уроку з всесвітньої
історії у 8 класі на тему:
« Англійська революція середини ХVІІ
століття»
Підготувала та провела
вчитель історії та правознавства
Великоговилівської ЗОШ І-ІІ ступенів
Киба Іванна Ярославівна
19. 02. 2016р.
2.
Мета: ознайомити учнівз причинами, основними етапами та результатами
Англійської революції, вдосконалювати вміння встановлювати причинно-
наслідкові зв’язки, оцінювати діяльність історичної особи.
Основні поняття та терміни: «буржуазна революція», «громадянська війна»,
«конституційна монархія», «реставрація», «протектор», «Білль про права».
Основні дати та події:
• 1640–1660 рр. —Англійська революція;
• 1645 р. — битва біля Нейзбі, перемога парламенту;
• 1688 р. — державнийпереворот, повалення династії Стюартів;
• 1689 р. — ухвалення «Білля про права» — початок конституційної монархії в
Англії.
Обладнання: підручник, історичний атлас, документи, репродукціїкартин.
Тип уроку: комбінований урок.
Додатковіджерела інформації:
1. Скотт В. Пуритани.
2. Скотт. В. РобРой.
3. Скотт В. Единбурзька в’язниця.
4. Феличе А. Клубтітоньки Сидоні.
3.
Очікувані результати
Після урокуучні зможуть:
• встановлюватихронологічну послідовність подій;
• аналізуватиособливості економічного розвитку Англії;
• порівнюватидіяльність Карла І, Карла ІІ та Якова II;
• висловлюватисудження про причини, характер та значення Англійської
революції;
• застосовуватита пояснюватина прикладахтерміни та поняття.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів
Учитель просить учнів дати коротку характеристику особливостейекономічного
розвитку Англії в XVI ст.
Відповіді учнів
1. Вигідне географічнеположення.
2. Селяни булизвільнені від особистої залежності.
3. Активний розвиток міст.
4. Виникає нове дворянство.
5. Поява мануфактур.
6. Обгороджування.
Бесідаза запитаннями
1. Дайте визначення поняття «революція».
2. В якій країні у Новий час відбулася революція?
3. Назвіть наслідкиреволюції для Нідерландів.
4. Якіфакти свідчать про розвиток в Англії капіталістичних відносин?
4.
ІІ. Мотивація навчальноїдіяльності
Учи т е л ь. «Отже, монархія є подібність божественній владі. По-перше, її
основа укладена у Священному Писанні, по-друге, вона виникаєіз давнього права
нашого королівства, і, по-третє, її коріння у законі природи... Титул короля
божественного походження, оскільки королі тількиБогом посаджені і лише
перед ним звітують за свої справи», — заявляв англійськийкороль Карл I. Проте
саме цього «Богом посадженого» короля невдовзістратять повсталіпіддані.
Чому так сталося?
ІІІ. Опрацювання нового навчального матеріалу
Причини революції
Уч и т е л ь. Революція в Англії сталася через загострення суперечностей між
панівними феодальними порядками й буржуазнимивідносинами, що
зароджувалися.
Самостійнаробота
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з текстом підручника й
заповнити таблицю «Англія напередодніреволюції».
Ознаки феодалізму Ознаки капіталізму
Збереження цехового виробництва
Зростання кількостімануфактури
Король — верховний власник землі
Обгороджування
Монополія короля на продаж деяких товарів
Зростання міст, розширення торгівлі
Селяни утримувалифеодалів за рахунок сплатиоброку
Поява нового дворянства, використання вільнонайманоїпраці
Англіканська церква прагнула розширитисвої земельні володіння
Поширення пуританства
5.
Боротьба Карла Iз парламентом
Робота з історичним текстом
Учитель пропонуєучням ознайомитися з історичним текстом і дати відповідь на
запитання.
Текст 1
Потребуючикоштів, король Карл І збирав і розпускав парламент. Розпустивши
останній парламент, …Карл I, всупереч взятим на себе зобов’язанням, протягом
одинадцятироків не скликав нового парламенту і за весь цей час самовільно
керував країною, порушуючиосновніанглійськізаконищодо податків і суду
(Виппер Р. Ю., Реверсов И. П., Трачевский А. С. История нового времени. — М.,
1995. —С. 122).
1. Якісаме англійськізакони порушив Карл I?
Уч и т е л ь. Проте Карлу I довелося скликатипарламент. Цей парламентзасідав
13 років і отримав назву «Довгого».
Робота з документами
Учитель пропонуєучням прочитати документиі відповісти на запитання до них.
Текст 2. Р. Паркер. «Про владу парламенту» (витяг)
Парламент— не що інше, як вся нація Англії, об’єднана її власним вільним
вибором і в силу представництва у найвужчому колікращеврегульована і
кваліфікована для нарад і обговорень, ніж могла б бутився маса без таких правил
і порядку. Лордита Громадипредставляють одну єдину Раду, іця Рада —
насправдівся нація; і ми можемо справді стверджувати, що сама королівська
влада була створена за її (Ради) згодою іщо для її цілей власне королівська
влада була так вдосконалена та врегульована, якою вона є тепер.
Ми знаємо, що необмежена влада небезпечна тільки в одній людиніабо у
декількохі не може бути небезпечною у парламенті у будь-якому випадку,тим
більше у часи народного лиха, тому що в такому разі вона не тільки безпечна, а
й необхідна (Дрібниця В. О., Крижанівська В. В.Всесвітня історія. Нова історія XVI
— к. XVIII ст. — К., 1998. —С.154).
• Чизгодні ви з поглядамиГ. Паркера на парламент? Свою відповідь обґрунтуйте.
6.
Уч и те л ь. Карл І, невдоволений діяльністю парламенту, вирішив розправитися з
його лідерами. З озброєним почтом він з’явився до палатиобщин, щоб
заарештувати депутатів. Проте їх на місці не виявилося. Через деякийчас депутати
повернулися до парламенту, а ремісники і купці взялина себе захист та охорону
палати общин. Карл I оголосив війну парламенту власної країни. Сформувалося
ополчення. Почалася громадянська війна.
Громадянська війна
Самостійна робота
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з матеріалами підручника і
методом «Чиста дошка» відповісти на запитання.
1. З якої сім’ї походив Кромвель?
2. Якихпринципів дотримувався Кромвель, набираючисолдатдо своєї армії?
3. Як характеризує Кромвеля його вислів «Сподівайтеся на Бога, але порох
тримайте сухим»?
4. Назвіть вирішальну битву армії Кромвеля та короля.
5. Як Кромвель вирішив долю короля?
Робота з документами
Учитель пропонуєучням прочитати документиі відповісти на запитання до них.
Текст 4. Зі «Звинувачення проти короля. 20 січня 1669 р.»
Названий Карл Стюарт, ставши королем Англії…, був зобов’язаний застосовувати
владу, доручену йому, для блага і користі свого народу і для охорони його
прав і свобод. Проте внаслідок злочиннихнамірів установити й утримати у
своїх рукахнеобмежену тиранічну владу для управління країною зісвоєї волі
(намагався) знищити права і свободи народу... НазванийКарл Стюарт оголосив
зрадницьку і злочинну війну проти теперішнього парламенту і народу, в ньому
представленого. НазванийКарл Стюартбув натхненником і причиною того, що
буливбиті тисячі вільних людей народу нашого у багатьох місцях нашої
країни (Дрібниця В. О., Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI —к.
XVIII ст. —К., 1998. —С. 154).
• У чому полягаєпровина Карла Стюарта, на думку парламенту?
7.
Текст 5. Ізвироку верховного суду над королем, 27 січня 1649 р.
Після ґрунтовного і зрілого зважування всіх данихі після розгляду
загальновідомихфактів, звинувачень, висунутихйому (королю) та щодо нього...,
суд на розумнепереконання і по совісті цілком переконався у тому, що названий
Карл Стюарт винен у тому, що підняв проти парламенту і народу війну,
підтримував і продовжував її, за що він визнається винним... Він був і є винним у
злочинних намірахі спробах... й у тому, що він був і є винним у державній зраді...
За всі ці зрадницькідії і злочинидійсний суд засуджуєйого, Карла Стюарта, як
тирана, зрадника, убивцю та суспільного ворога народу до смерті шляхом
відсікання головивід тіла.
• У чому звинуватив Карла Стюарта суд?
Славна революція
Уч и т е л ь. Після страти короля Англія була проголошена республікою. Влада у
республіці перебувала в рукахКромвеля — лорда-протектора.
Після смерті Кромвеля в результаті змови генерала Монка в Англіїбула
відновлена династія Стюартів. Але королідинастії Стюартів Карл ІI та Яків II стали
на шляхвідродження абсолютизму.
В Англії знов відбулася революція, яка отримала назву «славної».
Самостійна робота з підручником
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з текстом підручника і
відповісти на запитання.
1. Чим можна пояснити той факт, що англійськийпрестол посів штатгальтер
Голландії Вільгельм Оранський?
2. Чому ці події отрималиназву «славної революції»?
3. Яка форма державного правління встановилася в Англії?
Робота з документами
Учитель пропонує учням ознайомитися з документом і дати відповідь на
питання.
Текст 6. Із «Білля про права» (1689)
8.
4. Проведення зборіві розпорядження корони… без згоди парламенту або
іншим порядком, ніж установленийпарламентом, (вважати) незаконним. (...)
6. …Набір або утримання постійного війська у межах королівства у мирний час
інакше, як за згодою парламенту, суперечить законові(...)
9. …Свобода слова, дебатів і всього того, що відбувається в парламенті, не може
стати приводом для переслідування або бути предметом розгляду в будь-якому
судіабо місці, крім парламенту.
10. …Не допускається ані вимагання надмірних застав, ані накладання
надмірнихштрафів або жорстоких і незвичних покарань (...)
11. …Для припинення всіляких злочинів і для поліпшення, зміцнення та
охорони законів парламентповинен скликатися досить часто (...) (Дрібниця В. О.,
Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI — к. XVIII ст. —К., 1998. —С.
155).
1. Чиї інтереси — королівськоївладичи парламенту — захищав «Білль про
права»? Наведіть приклади, спираючись на документ.
2. У яких питаннях обмежувалася влада короля згідно з документом?
ІV. Закріплення знань учнів
Історичнийдиктант
1. Назвіть парламент, засідання якого тривало 12 років. (Довгий)
2. Як називали прихильників Карла I у громадянській війні? (Кавалери)
3. Назвіть місце вирішальної битви між королем і парламентом. (Нейзбі)
4. Назвіть полководця, який створив армію «нового зразка». (Кромвель)
5. Назвіть ім’я правителя Голландії, що посів престол Англії. (Вільгельм
Оранський)
6. Назвіть титул Кромвеля. (Лорд-протектор)
7. Чому державний переворот 1688р дістав назву « Славна революція»? (Був
здійснений мирним шляхом)
8. Назвіть дві партії парламенту, що сформувалися у 70-ірр. XVII ст. в Англії. (Віги
та торі)
9.
9. Яким документомзакріплено в Англії форму правління «парламентська
монархія»
V. Домашнєзавдання
1. Опрацювати 17 параграф підручника.
2. Підготуватиповідомлення про технічні винаходив Англії у ХVII ст.