SlideShare a Scribd company logo
Основи технології писанкарства. Орнаменти писанкарства. Символи в
писанкарстві.
Тема: Основи технології писанкарства. Орнаменти писанкарства. Символи в
писанкарстві.
Мета: Ознайомити учнів з мистецтвом писанкарства з орнаментами та
символами; навчити підготовляти яйце до розпису воском, виготовляти
писачок, готовити розчин фарби; розвивати просторове мислення, естетичний
смак, творчу уяву; виховувати бажання продовжувати і розвивати традиції
українського народу.
Практична робота: 1. Видування яйця до розписування.
2.Виготовлення писачка.
Наочні посібники: Пасхальні яйця оздобленні різними
техніками, плакати, альбоми із зображенням писанок, рушники, Великодні
композиції, інструкційні картки.
Обладнання та матеріали: Лоточок з яйцями, посуда для збирання видутих
яєць, посуд з водою для промивання яєць, лотки для просушування яєць, папір,
кольорові серветки, клей ПВА, ганчірки – серветки, фольга для виготовлення
писачка, тонка проволока, палички. Фартух і нарукавники для кожної дитини.
Інструменти: Надфіль з гострим кінцем або циганська голка чи
шило для просвердлювання невеличких отворів з обох боків яйця;
шприц 20мм, плоскогубці, кусачки.
Тип уроку: Урок формування та вдосконалення вмінь i навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
О, писанко, ти символ України,
любові й миру вірна берегиня!
Визначення готовностi учнiв до уроку
ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності учнів.
«Мікрофон»
1. Що таке писанка?
2. Яке значення мала писанка для наших предків?
3. Символом якого свята є писанка?
Великдень – найважливіше свято року. Великоднє привітання –
“ Христос Воскрес!” З цими словами люди дарують один одному червоні
фарбовані яйця. Яйце – це загальнолюдський символ життя, весни, сонця. В
Україні яйця, які фарбують, називаються крашанками, а які розписують –
писанками. Не можна уявити Великдень без Паски, крашанки, писанки. Тож не
забуваймо і ми своїх звичаїв та воскресімо душу нашої неньки - України.
Для проведення данного уроку учням на попередньому заняттi повiдомляю
тему майбутнього уроку та умови i правила, якi будут дiяти на
цьому уроцi;
При вивчені даного модуля ми з вами виконаємо груповий проект. Тому ви
об’єдналися в групи, у ході виконання проекту розділяються обов’язки між
учнями та визначається відповідальність кожного за виконання проекту в
цілому. Структура та процес реалізації запланованих робіт у такому проекті
підпорядковується кінцевому результату, прийнятій групою логіці спільної
діяльності, інтересам учасників проекту. Вони заздалегідь домовляються про
заплановані результати і форму їх представлення – звіт, реферат, презентація…
ІІІ. Повiдомлення теми, мети i завдання уроку.
Учні записують у робочий зошит тему уроку.
Сьогодні ми познайомимось з новим видом декоративно – ужиткового
мистецтва – писанкарством. На цьому уроці ми розробимо технічне завдання
проекту, спробуємо спроектувати, проаналізувати майбутній виріб.
Ви будете знати:
- історію декоративно-прикладного мистецтва – писанкарства;
- технологію виготовлення писанки різними техніками.
Ви будете вміти:
- підбирати, готувати матеріали та інструменти для роботи;
- виготовляти писанку з дотриманням технології.
Вчитиметесь цінувати:
- звичаї, традиції українського народу.
- інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань (про
яйце);
- любов до народного мистецтва (писанкарства);
- естетичний та художній смак.
ІV. Основна частина.
(розповідь учителя та інформація учнів супроводжуються показом
мультимедійної презентації)
1. Історичні відомості про розписування яєць. (розповідь вчителя)
Традиція писати писанки сягає своїм корінням в сиву давнину, коли людина
була неподільною з природою. В ті часи все навколо було живим і вміло
розмовляти. Щоб вижити серед могутніх стихій, потрібно було мати серце,
чисте, як гірські води, а руку міцну, як гілля дуба, а ще знати дивовижну мову
Всесвіту.
Згодом виникли символи, неначе букви тієї чарівної мови. Зображуючи їх на
стінах печер, посуді та одязі, люди зверталися до сонця, вітру, води, землі. З
часом ті послання почали писати на пташиному яйці.
Чому саме яйці? Мабуть тому, що прадавніх людей вражала поява з неживого
предмета нового життя. І так не знаючи астрономії, наші предки перетворили
кругле яйце в маленьку модель Землі і Всесвіту. Модель з вогненною кулею
всередині…
Що це? Передбачення? А може вони знали світобудову? Так вони були
мудрими. І тому змогли поєднати Християнство, як ідею спасіння душі від
мороку, з найсвітлішими образами минулого. Так виникла писанка – символ
нового життя, воскресіння Бога, і відродження природи. Відтоді кожне творіння
писанки,- ніби пробудження-перетворення засніженої, замерзлої землі в
яскраву, весняну радісну.
Хочете навчитися таємного письма, і водночас допомогти силам добра і світла
побороти холод і темряву? Тоді сміливо йдемо вперед.
2. У народі є таке прислів’я: Поки люди пишуть писанки – диявол безсилий.
Інформаційні повідомлення учнів. (група розповідає легенду).
ПОКИ ЛЮДИ ПИШУТЬ ПИСАНКИ - ДИЯВОЛ БЕЗСИЛИЙ
(Гуцульська легенда)
ПЕКУН
У гуцульському краї серед зелених гір є чимало долин та ущелин.
Можна зустріти тут такі місця, куди майже ніколи не потрапляє сонячне
проміння. В одному такому яру з давніх давен жив злий дух Пекун. За своє
життя він ні разу не бачив сонця і не був далі свого яру.
Спочатку Пекун гуляв по землі і творив лихі справи. Дуже радів злий дух,
якщо йому вдавалося переманити людську душу на свій бік. Одних він
залякував своїм страшним виглядом, інших купував на золоті дукати. Але
найбільше любив Пекун малих дітей.
Якось перед Великоднем вийшов Пекун зі схованки і помандрував у
Карпатський край вербувати людей для нечистої сили й ганебних справ. У
селі неподалік Коломиї злий дух побачив маленьку дівчинку, що малювала
писанку.
Застосовуючи свої чари, Пекун намагався заворожити дитину. Але
маленька гуцулочка так захопилась роботою, що Пекун ніяк не міг
привернути її увагу.
Нарешті йому вдалося вирвати писанку з дитячих рук, і він чимдуж
помчав до схованки. Дитина плакала, а люцифер Пекун радів із дитячих сліз і
задумав розбити писанку. Як тільки злий дух ударив розписаним яйцем об
виступ гірської скелі, писанка тріснула. Пекун почав трощити писанку,
топтати її ногами. Але тут сталося диво: із решти писанки утворилися
ланцюги. Пекун аж пащу відкрив від здивування. А тим часом чарівні
ланцюги обмотати лапи і шию злого Пекуна і прикували його до стін та дна
яру. Пекун спочатку легко, а потім з усієї сили почав рвати ланцюги.
Із того часу злий Пекун живе в темному яру і не бачить світу білого.
Двадцять ланцюгів міцно і надійно тримають злюку в темноті й сирості. Із
цієї криївкивін висилає своїхслуг – малих чортенят – на обзорини по цілому
світу. Коли вони повертаються, Пекун питає у них, чи люди живуть у
злагоді. Якщо почує, що гніваються чи сваряться між собою, тішиться, бо то
його люди. І тоді ланцюги слабнуть, а злюка має нагоду підійти трошки
ближче до людей.
Далі питає чортенят:«Чи діти шанують родичів? Чи мирно живуть сусіди, а
чи, може, сваряться?Чи жінки і дівчатка пишуть писанки, а чи ні?» коли його
посланці кажуть, що люди пишуть писанки, діти шанують батьків і сусіди
живуть мирно, у злагоді, то Пекун плаче, бо ті, що пишуть писанки і
виконують християнські заповіді співжиття, не можуть стати його людьми.
Плачучи, чудовиськонамагається зірвати ланцюги, але вони міцні і з кожною
доброю справою на землі ці ланцюги стають міцнішими… Не пускатимуть
Пекуна вони доти, поки люди пишуть писанки та живуть у злагоді.
Сподівається Пекун такого часу, коли люди пересваряться між собою і
перестануть писати писанки. Аж тоді він зможе вирватися на волю і
запанувати між усіма. Аж тоді настане кінець світу. Сподіваємося, що не
вдасться Пекунові дочекатись того часу, бо діти наші шанують батьків і
разом з ним пишуть писанки.
3. Характеристика типових писанок.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Слайди 1-19
Крашанка Це яйця, фарбовані в один колір. Крашанка пофарбована в
червоний колір, символізує радість життя. Сире яйце варять
накруто в чистій воді. Потім опускають на 15 хв у теплу фарбу.
Ще теплу крашанку натирають шкуркою із сала, щоб вона
блищала. Крашанка належить до найдавнішого типу
оздоблення яйця. Є звичай, що крашанкою ділиться вся
родина.
Дряпанка Це яйця , що мають орнамент, видряпаний на поверхні. Для
дряпанки добирають природно темніші яйця, бо в них міцніша
шкарлупа. Дібрані яйця фарбують, обсушують. Спочатку
орнамент малюють олівцем, потім гострим предметом
видряпують (цвях, шило, голка). Для орнаменту добирають
рослинні мотиви: квітку, дерево, гілку, рідше – геометричні.
Капанка Спочатку яйце опускають в світлу фарбу, коли воно просохне,
на нього наносять крапки гарячого воску. Як віск охолоне яйце
кладуть у темнішу фарбу, і так можна проробити декілька разів.
Після висихання фарби яйце кладуть у гарячу воду, віск зникає.
Мальованка Це яйця розмальовані пензликом, різними фарбами та
візерунками.
Трав’янка До яйця прикладають дрібно розсічені листочки й обгортають
капроновою панчохою. Потім варять у фарбі. Там де листочок,
явиться його білий відбиток.
Писанка Це яйце, розписане писачком по чистій чи вже пофарбованій
шкарлупі. Технологічний процес її виготовлення складається з
ряду операцій: розпис воском, поетапне фарбування та
затушовування воском відповідних місць на писанці,
розігрівання та знімання воску.
Білі писанки Писанку, виконану восковою технікою, кладуть у відбілюючий
розчин, щоб він покрив ціле яйце. Усі незакриті воском місця
побіліють. Писанку обсушують і нагрівають у печі, стираючи
ганчіркою віск. Така писанка має біле тло. Через складний
технологічний процес виготовлення її називають ще
«мученою».
Дерев’яна
писанка
На виточену дерев’яну основу у формі яйця наносять орнамент
масляними фарбами і лакують. Трапляються дерев’яні писанки,
коли орнамент не малюють, а вирізьблюють спеціальними
різцями. (різьблення по дереву)
Бісерна писанка На дерев’яну основу у формі яйця наносять спеціальний
(складений із п’яти компонентів клей), а потім викладають
орнамент бісером. Існує ще техніка «одягання » яйця у бісерну
сітку.
Інкрустація
соломкою
На підготовлену основу – пофарбовану, наноситься малюнок з
соломки, готова поверхня лакується.
Зернівка На підготовлену основу за допомогою збитого яєчного білка
(клею ПВА) з різних круп викладається орнамент.
4. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві.
(бесіда про значення символів).
Відомі різні символічні зображення на писанках. Символічних малюнків у
писанках понад 100. Кожен із таких знаків прийшов до нас із глибини віків,
проте більшість із них можна прочитати.
Орнамент писанки складається з поєднання певних знаків-символів та
кольорової гами , що збереглися на Україні з давніх часів, як бачення та
сприйняття навколишнього світу та безмежжя Всесвіту. Дуже часто первинний
зміст нанесеної на яйце інформації в сучасному світі змінюється.
Маючи знання про знаки та символи, ми можемо «прочитати» писанку,
нанести на неї свої закодовані символами або кольором побажання.
Багато орнаментів писанок збереглися недоторканими, завдяки дбайливій
традиції не вносити в них ніяких змін і передавати древні малюнки з роду в
рід. Так до наших днів дійшли писанки, дивлячись на орнамент яких можна
сказати, що вони старовинні.
Символи на писанках поділяються на групи за походженням та часом.
Найдавніші з них це група символів вогню та символів води. Ці дві стихії
поєднуючись, народжують життя , знаки цих груп присутні на 90% писанок і
підтверджують життєдайність орнаменту.
До символів води відносяться «безконечники», « грабельки», «риба»,
«дощові потоки», «юрок» та багато інших.
До символів вогню - «сонце», «зірка», «триквет», «свастика», «хрест»,
«промінь» тощо.
Трохи пізніше з’явились символи родючості, розвитку, збереження життя
: «Богиня Берегиня», «косий хрест», «ромб», «квадрат», «дерево життя».
Рослинні («сосонка», «дубовий лист», «вербова гілка», «квітка», «виноград»,
«яблунька», «сливка») та тваринні символи ( «олень», «баранці», «коник»,
«пташка», «рак», «півень» , « медвежі лапи», « заячі вуха» та інші ) з’явилися
значно пізніше і відрізнялися один від одного в різних регіонах України. Після
прийняття православ’я в писанковій символіці з’являються християнські знаки-
символи – «церква-вежа», «божа ручка», «хрест». В ХІХ – ХХ століттях на
писанках з’являються зображення святих.
Знаки-символи поєднувались з символікою кольору і несли певне
інформаційне навантаження, були дуже важливі для сприйняття писанки як
оберегу.
Жовтий колір - колір небесних світил : сонця, зірок, місяця;
приносить достаток, урожай, приплід.
Зелений – колір весни, пробудження природи, всього живого, що є на світі,
символ здоров’я.
Червоний – колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі.
Чорний колір – символ землі, плодючості; чорний з білим колір ,
що виказує пошану душам померлих, пам'яті предків.
Коричневий – символізує землю-матір.
Блакитний – уособлює воду, повітря, небо, здоров’я.
Навіть дуже дивні знаки в своїй основі виражають близькі і зрозумілі нам
предмети. Ми, як і наші давні предки, радіємо першим весняним листочкам,
зачудовано слухаємо спів жайворонка, милуємося плином ріки. Щоб висловити
вічне, наші предки створили символи. Давайте розглянемо найголовніші з них.
(додаток)
Діти розглядають папки з символічними зображеннями та замальовують у
робочий зошит (вибірково).
V. Практична діяльність учнів.
Створення робочих груп для роботи над проектом, вибір теми проекту та
спільне обговорення шляхи його реалізації.
1. Замальовка ескізу майбутніх робіт з використанням символів (виконуючи
технічний опис). Робота в групах. „Спільний проект”. Кожна група одержує
завдання – створити ескіз орнаменту для писанки. (робота з опорними
картками)
2. Практична робота - Видування яйця для розписування; (діти готують
декілька заготовок, щоб вони підсохли для майбутніх робіт)
3. Практична робота - Виготовлення писачка.
üВступний інструктаж
- Організація робочого місця.
Перед початком роботи вчитель і учні одягають фартухи і нарукавники.
Обладнують робоче місце для підготовки яйця до писанок. Стіл застеляємо
клейонкою; ставимо баночки з водою, та пусті баночки для видування яйця.
- Техніка безпеки.
1. На заняттях писанкарства повинна панувати спокійна, доброзичлива
атмосфера, обов'язкова дисципліна.
2. Діти повинні бути уважними і зосередженими, щоб не підштовхнути один
одного, не вибити яйце, бо воно має гладку поверхню і легко може вислизнути з
рук. Шкода, коли розбивається майже готова писанка.
3. Необхідно обережно працювати з гарячим воском, тому що він при
нагріванні має температуру 60-650. Дитина може отримати опіки.
4. Не дозволяти дітям самостійно запалювати свічку, не залишати учнів без
нагляду, щоб запобігти опіків.
- Санітарно - гігієнічні вимоги:
1. Учні повинні працювати у фартушках і нарукавниках, волосся прибране.
2. Дотримуватися акуратності в роботі, щоб віск не капнув на одяг, тому що
його важко прати. У разі забруднення одягу, необхідно воскову пляму крізь
папір попрасувати гарячою праскою. Анілінові барвники також залишають
стійкі плями на одязі та знищуються лише хлоркою.
3.Привчати дітей користуватися серветками.
З чого почати?
1. Яйце краще взяти біле середньої величини із шорсткою
шкарлупою (пальцем визначаємо шорсткість поверхні), тоді малюнок на ньому
вийде виразним, а кольори - яскравими і чистими (на гладеньке яйце погано
лягає фарба). Щоб яйце не мало найменшої тріщини, інакше воно через деякий
час зіпсується.
2. Вибрані для писання яйця миють у літній воді, додаючи одну чайну ложку
соди на 1 л води, обережно стирають бруд, після чого кладуть у воду, вливши 2-
3 ложки оцту, виймають і просушують.
3. Використовують і випорожнені яйця, найпростіше «видути». Для цього
вимите яйце покласти на декілька годин в розчин з оцтом (солону воду), в яйці
з двох боків роблять маленькі отвори (гостра голка, тоненьке свердло).
Шприцом 20 видути вміст, промити, просушити. Після цього в утворену дірочку
шприцом заливають клей ПВА. Цю процедуру повторюють декілька разів. Таке
яйце є досить міцним і може довго зберігатися. (демонстрування підготовки
яйця - видувка)
Як видути куряче яйце?
1.Проколоти дирочку в скорлупі яйця і акуратно висвердлити круглим
надфілем з двох протилежних вершин.
2. За допомогою медичного шприца повільно ввести в яйце повітря, вміст яйця
почне витікати. Удалити таким чином жовток і білок.
3. Набрати в шприц холодної води і промити скорлупі з середини (до чистої
води). Воду запускати теж повільно. Висушити яйце.
4. Перш ніж видути сере яйце, змастити його жиром або окунути в розчині
парафіну.
5. Для укріплення скорлупи видуту писанку заповнюють розтопленим воском
або парафіном на третину і обертати в руках до тих пір, поки не застигне. Віск
за цей час рівномірно розподілиться по стінках.
Писачок - спеціально виготовлений інструмент для нанесення воску на
поверхню яйця. Він складається з дерев'яної ручки, до якої прикріплено жестяну
лієчку з невеличкимотвором. Виготовити «писачок» найкраще з мідної фольги,
вирізаємо квадрат чотири сантиметри. Квадрат скручуємо лієчкою з гострим
кінцем і сплющмо її. Металевий дзьобик вставляємо в щілину дерев’яної
палички так, щоб гострий кінець виступив знизу трохи більше ніж на один
сантиметр. Верхню частину сплющеної лієчки загинаємо і обгортаємо навколо
палички. Тонким, мідним дротом обмотуємо кінець палички зі вставленою
лієчкою. (Для писання писанок найкраще придбати інструмент, зроблений
майстром. Але писачок можна виготовити самотужки.)
Інструкційна картка: Видування яйця.
№
п/п
Зміст операції Зображення
1 Для роботивибираємо яйця білі,
великі, без тріщин. Знайти полюси
яйця, на звуженому полюсі робимо
відмітку олівцем з двох протилежних
вершин. Потім у цьому місці
проколотиотвір в скорлупіяйця і
акуратно висвердлити круглим
надфілем із загостреним кінцем.
2 За допомогою медичного шприца повільно
ввести в яйце повітря, вміст яйця почне
витікати, витягти шприц, знову
ввести повітря. Удалити таким чином
жовток і білок.
3 Набрати в шприц холодної води і промити
скорлупу з середини. Воду запускати теж
повільно (повторювати до чистої води).
4 Висушити яйце. Для цього поставити яйце
у лоток отвором до низу, щоб стекли
залишки води. Для подальшої роботи
використовуються просушені заготовки.
Інструкційна картка: Виготовлення писачка.
№
п/п
Зміст операції Зображення
1 Приготовити консервнубляшанку, або мідну
фольгу. Паличку вистругати з деревини,
беремо гілочку, найкраще з ліщини, знімаємо
кору і відрізаємо паличку довжиною10 -12см.
2 За викрійкою вирізати з підготовленого
матеріалу деталь.
3 За допомогоюкруглогубців скручуємо лієчку,
слідкуючи, слідкуючи, щоб шов був добре
завалькований, інакше розплавлений віск може
витекти і капати на яйце.
4 Розщеплюємо паличку, відгинаємо хвостик
біля основилієчки і вставляємо його в розщеп,
міцно примотуємо тонким дротом. Дріт не
тільки триматиме лієчку, а ще й не дасть
держачку обгорітина свічці.
VІ. Підсумок заняття.
Рефлексія.
- Що нового цей урок вніс у ваше уявлення про писанку?
- Що для себе ви взяли з цього уроку?
- Де в побуті ви можете застосувати ці вміння та навики, які ви отримали на
уроках?
Домашнє завдання:
- Приготовити інструменти, обладнання, матеріали.
VІІ. Мотивація оцінок за урок та виставлення оцінок у журнал та
щоденники.
VІІІ . Прибирання робочого місця.

More Related Content

What's hot

Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590
Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590
Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590
Ирина Демьянчук
 
Педагогічні технологіі
Педагогічні технологііПедагогічні технологіі
Педагогічні технологіі
Melnyk Lybov
 
Tania
TaniaTania
Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2
Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2 Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2
Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2
270479
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
PRESLAVA1972
 
Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"
Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"
Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"
grigorevayana
 
Українські обереги
Українські оберегиУкраїнські обереги
Українські обереги
Оля ля
 
Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»
Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»
Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»
school11-rv
 
Педрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнів
Педрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнівПедрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнів
Педрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнів
koblevoschool1
 
Урок – проект презентація про ялинку
Урок – проект презентація про ялинкуУрок – проект презентація про ялинку
Урок – проект презентація про ялинку
Ковпитська ЗОШ
 
методика
методикаметодика
методика
ltasenko
 
Зразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проектуЗразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проекту
Andy Levkovich
 
роль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблеми
роль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблемироль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблеми
роль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблеми
Олександра Возна
 
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 класОбразотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Andy Levkovich
 
урок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проекту
урок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проектуурок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проекту
урок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проекту
Александр Дрон
 
Презентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класіПрезентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класі
grigorevayana
 
Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Antoninasl123
 
ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА І ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ Сценарії виховних зах...
ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА  І  ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ   Сценарії виховних зах...ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА  І  ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ   Сценарії виховних зах...
ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА І ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ Сценарії виховних зах...
Наталья Качковская
 

What's hot (20)

Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590
Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590
Посібники по сенсорному вихованню з досвіду роботи ДНЗ № 590
 
Педагогічні технологіі
Педагогічні технологііПедагогічні технологіі
Педагогічні технологіі
 
Tania
TaniaTania
Tania
 
народні промисли
 народні промисли народні промисли
народні промисли
 
Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2
Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2 Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2
Основи здоров’я Тренінг 3.Наука спілкування. Клас 2
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
 
Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"
Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"
Презентація до уроку "Виготовлення української писанки"
 
Українські обереги
Українські оберегиУкраїнські обереги
Українські обереги
 
Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»
Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»
Методи та форми роботи з технології «Критичне мислення»
 
Педрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнів
Педрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнівПедрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнів
Педрада 2016 Розвиток життєвих компетентностей учнів
 
Урок – проект презентація про ялинку
Урок – проект презентація про ялинкуУрок – проект презентація про ялинку
Урок – проект презентація про ялинку
 
методика
методикаметодика
методика
 
Зразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проектуЗразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проекту
 
роль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблеми
роль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблемироль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблеми
роль органічної хімії у розв'язуванні продовольчої проблеми
 
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 класОбразотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
Образотворче мистецтво. Натюрморт. 6 клас
 
урок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проекту
урок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проектуурок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проекту
урок з технологій 10 клас маркетингові дослідження проекту
 
Презентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класіПрезентація уроку у 7 класі
Презентація уроку у 7 класі
 
Пізнаємо природу.pdf
Пізнаємо природу.pdfПізнаємо природу.pdf
Пізнаємо природу.pdf
 
Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"
 
ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА І ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ Сценарії виховних зах...
ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА  І  ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ   Сценарії виховних зах...ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА  І  ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ   Сценарії виховних зах...
ДЖЕРЕЛА ДУХОВНОСТІ: НАРОДНА ГРА І ХУСТКА – БЕРЕГИНЯ Сценарії виховних зах...
 

Similar to основи технології писанкарства

Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
збірка+християнська+етика (1)
збірка+християнська+етика (1)збірка+християнська+етика (1)
збірка+християнська+етика (1)
Алла Петровченко
 
конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...
конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...
конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...
Andy Levkovich
 
чарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокчарIвний свiт казок
чарIвний свiт казок
Paholyuk
 
секрети бабусиної скрині ломова
секрети бабусиної скрині ломовасекрети бабусиної скрині ломова
секрети бабусиної скрині ломоваnelarina
 
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
kreidaros1
 
чарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокчарIвний свiт казок
чарIвний свiт казок
Paholyuk
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Лидия Рудакова
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушника
Helen Golovina
 
лялька мотанка
лялька мотанкалялька мотанка
лялька мотанка
Andy Levkovich
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєва
Юля Лещишина
 
Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015
Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015
Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015
kreidaros1
 
4 труд роговська_2015_укр
4 труд роговська_2015_укр4 труд роговська_2015_укр
4 труд роговська_2015_укр
Aira_Roo
 
Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент)
Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент) Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент)
Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент)
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,Олена Шийка
 
Народні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краюНародні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краю
Александр Роман
 
мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушникиSveta Kovalets
 

Similar to основи технології писанкарства (20)

Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"
 
274
274274
274
 
63
6363
63
 
збірка+християнська+етика (1)
збірка+християнська+етика (1)збірка+християнська+етика (1)
збірка+християнська+етика (1)
 
181
181181
181
 
конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...
конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...
конспект уроку виготовлення_виробу_та_оздоблення_аплiкацieю_iз_природних_мате...
 
чарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокчарIвний свiт казок
чарIвний свiт казок
 
секрети бабусиної скрині ломова
секрети бабусиної скрині ломовасекрети бабусиної скрині ломова
секрети бабусиної скрині ломова
 
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
Vstup do-istoriji-5-klas-shchupak-2018
 
чарIвний свiт казок
чарIвний свiт казокчарIвний свiт казок
чарIвний свiт казок
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушника
 
лялька мотанка
лялька мотанкалялька мотанка
лялька мотанка
 
конспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєваконспект уроку сирєєва
конспект уроку сирєєва
 
Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015
Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015
Trudove navchannia-4-klas-rogovska-2015
 
4 труд роговська_2015_укр
4 труд роговська_2015_укр4 труд роговська_2015_укр
4 труд роговська_2015_укр
 
Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент)
Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент) Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент)
Уроки позакласного читання 3 клас. Методичний посібник. (Фрагмент)
 
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
 
Народні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краюНародні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краю
 
мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушники
 

More from Светлана Кравцова

Motanka (3)
Motanka (3)Motanka (3)
інструкції трудове навч.
інструкції трудове навч.інструкції трудове навч.
інструкції трудове навч.
Светлана Кравцова
 
мяка іграшка конспект уроку
мяка іграшка конспект урокумяка іграшка конспект уроку
мяка іграшка конспект уроку
Светлана Кравцова
 
на білих крилах рушників несе надію україна
на білих крилах рушників несе надію українана білих крилах рушників несе надію україна
на білих крилах рушників несе надію україна
Светлана Кравцова
 
україна єдина країна
україна   єдина країнаукраїна   єдина країна
україна єдина країна
Светлана Кравцова
 
Лялька прадідів забута
Лялька прадідів забутаЛялька прадідів забута
Лялька прадідів забута
Светлана Кравцова
 
тиждень 2015
тиждень 2015тиждень 2015
Present
PresentPresent
Files-downloads-презентація мотанка
 Files-downloads-презентація мотанка Files-downloads-презентація мотанка
Files-downloads-презентація мотанка
Светлана Кравцова
 
Новий рік
Новий рікНовий рік
презентація уроків в школі інтернаті
презентація уроків в школі інтернатіпрезентація уроків в школі інтернаті
презентація уроків в школі інтернаті
Светлана Кравцова
 
новорічний квілінг
новорічний квілінгноворічний квілінг
новорічний квілінг
Светлана Кравцова
 
Знайди предмети на малюнку. Розфарбуй за номером
 Знайди предмети на малюнку.    Розфарбуй за номером Знайди предмети на малюнку.    Розфарбуй за номером
Знайди предмети на малюнку. Розфарбуй за номером
Светлана Кравцова
 

More from Светлана Кравцова (19)

Motanka (3)
Motanka (3)Motanka (3)
Motanka (3)
 
Vutunanka
VutunankaVutunanka
Vutunanka
 
інструкції трудове навч.
інструкції трудове навч.інструкції трудове навч.
інструкції трудове навч.
 
мяка іграшка конспект уроку
мяка іграшка конспект урокумяка іграшка конспект уроку
мяка іграшка конспект уроку
 
на білих крилах рушників несе надію україна
на білих крилах рушників несе надію українана білих крилах рушників несе надію україна
на білих крилах рушників несе надію україна
 
україна єдина країна
україна   єдина країнаукраїна   єдина країна
україна єдина країна
 
Лялька прадідів забута
Лялька прадідів забутаЛялька прадідів забута
Лялька прадідів забута
 
тиждень 2015
тиждень 2015тиждень 2015
тиждень 2015
 
Present
PresentPresent
Present
 
Files-downloads-презентація мотанка
 Files-downloads-презентація мотанка Files-downloads-презентація мотанка
Files-downloads-презентація мотанка
 
Новий рік
Новий рікНовий рік
Новий рік
 
презентація уроків в школі інтернаті
презентація уроків в школі інтернатіпрезентація уроків в школі інтернаті
презентація уроків в школі інтернаті
 
новорічний квілінг
новорічний квілінгноворічний квілінг
новорічний квілінг
 
Знайди предмети на малюнку. Розфарбуй за номером
 Знайди предмети на малюнку.    Розфарбуй за номером Знайди предмети на малюнку.    Розфарбуй за номером
Знайди предмети на малюнку. Розфарбуй за номером
 
презентація вчителя
презентація вчителяпрезентація вчителя
презентація вчителя
 
таблиця зхд
таблиця зхдтаблиця зхд
таблиця зхд
 
символіка рушника
символіка рушникасимволіка рушника
символіка рушника
 
рушник
рушникрушник
рушник
 
критерії оцінювання блогу
критерії оцінювання блогукритерії оцінювання блогу
критерії оцінювання блогу
 

основи технології писанкарства

  • 1. Основи технології писанкарства. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві. Тема: Основи технології писанкарства. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві. Мета: Ознайомити учнів з мистецтвом писанкарства з орнаментами та символами; навчити підготовляти яйце до розпису воском, виготовляти писачок, готовити розчин фарби; розвивати просторове мислення, естетичний смак, творчу уяву; виховувати бажання продовжувати і розвивати традиції українського народу. Практична робота: 1. Видування яйця до розписування. 2.Виготовлення писачка. Наочні посібники: Пасхальні яйця оздобленні різними техніками, плакати, альбоми із зображенням писанок, рушники, Великодні композиції, інструкційні картки. Обладнання та матеріали: Лоточок з яйцями, посуда для збирання видутих яєць, посуд з водою для промивання яєць, лотки для просушування яєць, папір, кольорові серветки, клей ПВА, ганчірки – серветки, фольга для виготовлення писачка, тонка проволока, палички. Фартух і нарукавники для кожної дитини. Інструменти: Надфіль з гострим кінцем або циганська голка чи шило для просвердлювання невеличких отворів з обох боків яйця; шприц 20мм, плоскогубці, кусачки. Тип уроку: Урок формування та вдосконалення вмінь i навичок Хід уроку І. Організаційний момент О, писанко, ти символ України, любові й миру вірна берегиня! Визначення готовностi учнiв до уроку ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності учнів. «Мікрофон» 1. Що таке писанка? 2. Яке значення мала писанка для наших предків? 3. Символом якого свята є писанка? Великдень – найважливіше свято року. Великоднє привітання – “ Христос Воскрес!” З цими словами люди дарують один одному червоні фарбовані яйця. Яйце – це загальнолюдський символ життя, весни, сонця. В Україні яйця, які фарбують, називаються крашанками, а які розписують – писанками. Не можна уявити Великдень без Паски, крашанки, писанки. Тож не забуваймо і ми своїх звичаїв та воскресімо душу нашої неньки - України.
  • 2. Для проведення данного уроку учням на попередньому заняттi повiдомляю тему майбутнього уроку та умови i правила, якi будут дiяти на цьому уроцi; При вивчені даного модуля ми з вами виконаємо груповий проект. Тому ви об’єдналися в групи, у ході виконання проекту розділяються обов’язки між учнями та визначається відповідальність кожного за виконання проекту в цілому. Структура та процес реалізації запланованих робіт у такому проекті підпорядковується кінцевому результату, прийнятій групою логіці спільної діяльності, інтересам учасників проекту. Вони заздалегідь домовляються про заплановані результати і форму їх представлення – звіт, реферат, презентація… ІІІ. Повiдомлення теми, мети i завдання уроку. Учні записують у робочий зошит тему уроку. Сьогодні ми познайомимось з новим видом декоративно – ужиткового мистецтва – писанкарством. На цьому уроці ми розробимо технічне завдання проекту, спробуємо спроектувати, проаналізувати майбутній виріб. Ви будете знати: - історію декоративно-прикладного мистецтва – писанкарства; - технологію виготовлення писанки різними техніками. Ви будете вміти: - підбирати, готувати матеріали та інструменти для роботи; - виготовляти писанку з дотриманням технології. Вчитиметесь цінувати: - звичаї, традиції українського народу. - інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань (про яйце); - любов до народного мистецтва (писанкарства); - естетичний та художній смак. ІV. Основна частина. (розповідь учителя та інформація учнів супроводжуються показом мультимедійної презентації) 1. Історичні відомості про розписування яєць. (розповідь вчителя) Традиція писати писанки сягає своїм корінням в сиву давнину, коли людина була неподільною з природою. В ті часи все навколо було живим і вміло розмовляти. Щоб вижити серед могутніх стихій, потрібно було мати серце, чисте, як гірські води, а руку міцну, як гілля дуба, а ще знати дивовижну мову Всесвіту. Згодом виникли символи, неначе букви тієї чарівної мови. Зображуючи їх на стінах печер, посуді та одязі, люди зверталися до сонця, вітру, води, землі. З часом ті послання почали писати на пташиному яйці. Чому саме яйці? Мабуть тому, що прадавніх людей вражала поява з неживого предмета нового життя. І так не знаючи астрономії, наші предки перетворили
  • 3. кругле яйце в маленьку модель Землі і Всесвіту. Модель з вогненною кулею всередині… Що це? Передбачення? А може вони знали світобудову? Так вони були мудрими. І тому змогли поєднати Християнство, як ідею спасіння душі від мороку, з найсвітлішими образами минулого. Так виникла писанка – символ нового життя, воскресіння Бога, і відродження природи. Відтоді кожне творіння писанки,- ніби пробудження-перетворення засніженої, замерзлої землі в яскраву, весняну радісну. Хочете навчитися таємного письма, і водночас допомогти силам добра і світла побороти холод і темряву? Тоді сміливо йдемо вперед. 2. У народі є таке прислів’я: Поки люди пишуть писанки – диявол безсилий. Інформаційні повідомлення учнів. (група розповідає легенду). ПОКИ ЛЮДИ ПИШУТЬ ПИСАНКИ - ДИЯВОЛ БЕЗСИЛИЙ (Гуцульська легенда) ПЕКУН У гуцульському краї серед зелених гір є чимало долин та ущелин. Можна зустріти тут такі місця, куди майже ніколи не потрапляє сонячне проміння. В одному такому яру з давніх давен жив злий дух Пекун. За своє життя він ні разу не бачив сонця і не був далі свого яру. Спочатку Пекун гуляв по землі і творив лихі справи. Дуже радів злий дух, якщо йому вдавалося переманити людську душу на свій бік. Одних він залякував своїм страшним виглядом, інших купував на золоті дукати. Але найбільше любив Пекун малих дітей. Якось перед Великоднем вийшов Пекун зі схованки і помандрував у Карпатський край вербувати людей для нечистої сили й ганебних справ. У селі неподалік Коломиї злий дух побачив маленьку дівчинку, що малювала писанку. Застосовуючи свої чари, Пекун намагався заворожити дитину. Але маленька гуцулочка так захопилась роботою, що Пекун ніяк не міг привернути її увагу. Нарешті йому вдалося вирвати писанку з дитячих рук, і він чимдуж помчав до схованки. Дитина плакала, а люцифер Пекун радів із дитячих сліз і задумав розбити писанку. Як тільки злий дух ударив розписаним яйцем об виступ гірської скелі, писанка тріснула. Пекун почав трощити писанку, топтати її ногами. Але тут сталося диво: із решти писанки утворилися ланцюги. Пекун аж пащу відкрив від здивування. А тим часом чарівні ланцюги обмотати лапи і шию злого Пекуна і прикували його до стін та дна яру. Пекун спочатку легко, а потім з усієї сили почав рвати ланцюги. Із того часу злий Пекун живе в темному яру і не бачить світу білого. Двадцять ланцюгів міцно і надійно тримають злюку в темноті й сирості. Із цієї криївкивін висилає своїхслуг – малих чортенят – на обзорини по цілому світу. Коли вони повертаються, Пекун питає у них, чи люди живуть у злагоді. Якщо почує, що гніваються чи сваряться між собою, тішиться, бо то його люди. І тоді ланцюги слабнуть, а злюка має нагоду підійти трошки ближче до людей.
  • 4. Далі питає чортенят:«Чи діти шанують родичів? Чи мирно живуть сусіди, а чи, може, сваряться?Чи жінки і дівчатка пишуть писанки, а чи ні?» коли його посланці кажуть, що люди пишуть писанки, діти шанують батьків і сусіди живуть мирно, у злагоді, то Пекун плаче, бо ті, що пишуть писанки і виконують християнські заповіді співжиття, не можуть стати його людьми. Плачучи, чудовиськонамагається зірвати ланцюги, але вони міцні і з кожною доброю справою на землі ці ланцюги стають міцнішими… Не пускатимуть Пекуна вони доти, поки люди пишуть писанки та живуть у злагоді. Сподівається Пекун такого часу, коли люди пересваряться між собою і перестануть писати писанки. Аж тоді він зможе вирватися на волю і запанувати між усіма. Аж тоді настане кінець світу. Сподіваємося, що не вдасться Пекунові дочекатись того часу, бо діти наші шанують батьків і разом з ним пишуть писанки. 3. Характеристика типових писанок. Розповідь учителя з елементами бесіди. Слайди 1-19 Крашанка Це яйця, фарбовані в один колір. Крашанка пофарбована в червоний колір, символізує радість життя. Сире яйце варять накруто в чистій воді. Потім опускають на 15 хв у теплу фарбу. Ще теплу крашанку натирають шкуркою із сала, щоб вона блищала. Крашанка належить до найдавнішого типу оздоблення яйця. Є звичай, що крашанкою ділиться вся родина. Дряпанка Це яйця , що мають орнамент, видряпаний на поверхні. Для дряпанки добирають природно темніші яйця, бо в них міцніша шкарлупа. Дібрані яйця фарбують, обсушують. Спочатку орнамент малюють олівцем, потім гострим предметом видряпують (цвях, шило, голка). Для орнаменту добирають рослинні мотиви: квітку, дерево, гілку, рідше – геометричні. Капанка Спочатку яйце опускають в світлу фарбу, коли воно просохне, на нього наносять крапки гарячого воску. Як віск охолоне яйце кладуть у темнішу фарбу, і так можна проробити декілька разів. Після висихання фарби яйце кладуть у гарячу воду, віск зникає. Мальованка Це яйця розмальовані пензликом, різними фарбами та візерунками. Трав’янка До яйця прикладають дрібно розсічені листочки й обгортають капроновою панчохою. Потім варять у фарбі. Там де листочок, явиться його білий відбиток. Писанка Це яйце, розписане писачком по чистій чи вже пофарбованій шкарлупі. Технологічний процес її виготовлення складається з ряду операцій: розпис воском, поетапне фарбування та затушовування воском відповідних місць на писанці, розігрівання та знімання воску. Білі писанки Писанку, виконану восковою технікою, кладуть у відбілюючий розчин, щоб він покрив ціле яйце. Усі незакриті воском місця побіліють. Писанку обсушують і нагрівають у печі, стираючи ганчіркою віск. Така писанка має біле тло. Через складний
  • 5. технологічний процес виготовлення її називають ще «мученою». Дерев’яна писанка На виточену дерев’яну основу у формі яйця наносять орнамент масляними фарбами і лакують. Трапляються дерев’яні писанки, коли орнамент не малюють, а вирізьблюють спеціальними різцями. (різьблення по дереву) Бісерна писанка На дерев’яну основу у формі яйця наносять спеціальний (складений із п’яти компонентів клей), а потім викладають орнамент бісером. Існує ще техніка «одягання » яйця у бісерну сітку. Інкрустація соломкою На підготовлену основу – пофарбовану, наноситься малюнок з соломки, готова поверхня лакується. Зернівка На підготовлену основу за допомогою збитого яєчного білка (клею ПВА) з різних круп викладається орнамент. 4. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві. (бесіда про значення символів). Відомі різні символічні зображення на писанках. Символічних малюнків у писанках понад 100. Кожен із таких знаків прийшов до нас із глибини віків, проте більшість із них можна прочитати. Орнамент писанки складається з поєднання певних знаків-символів та кольорової гами , що збереглися на Україні з давніх часів, як бачення та сприйняття навколишнього світу та безмежжя Всесвіту. Дуже часто первинний зміст нанесеної на яйце інформації в сучасному світі змінюється. Маючи знання про знаки та символи, ми можемо «прочитати» писанку, нанести на неї свої закодовані символами або кольором побажання. Багато орнаментів писанок збереглися недоторканими, завдяки дбайливій традиції не вносити в них ніяких змін і передавати древні малюнки з роду в рід. Так до наших днів дійшли писанки, дивлячись на орнамент яких можна сказати, що вони старовинні. Символи на писанках поділяються на групи за походженням та часом. Найдавніші з них це група символів вогню та символів води. Ці дві стихії поєднуючись, народжують життя , знаки цих груп присутні на 90% писанок і підтверджують життєдайність орнаменту. До символів води відносяться «безконечники», « грабельки», «риба», «дощові потоки», «юрок» та багато інших. До символів вогню - «сонце», «зірка», «триквет», «свастика», «хрест», «промінь» тощо. Трохи пізніше з’явились символи родючості, розвитку, збереження життя : «Богиня Берегиня», «косий хрест», «ромб», «квадрат», «дерево життя». Рослинні («сосонка», «дубовий лист», «вербова гілка», «квітка», «виноград», «яблунька», «сливка») та тваринні символи ( «олень», «баранці», «коник», «пташка», «рак», «півень» , « медвежі лапи», « заячі вуха» та інші ) з’явилися значно пізніше і відрізнялися один від одного в різних регіонах України. Після прийняття православ’я в писанковій символіці з’являються християнські знаки- символи – «церква-вежа», «божа ручка», «хрест». В ХІХ – ХХ століттях на писанках з’являються зображення святих.
  • 6. Знаки-символи поєднувались з символікою кольору і несли певне інформаційне навантаження, були дуже важливі для сприйняття писанки як оберегу. Жовтий колір - колір небесних світил : сонця, зірок, місяця; приносить достаток, урожай, приплід. Зелений – колір весни, пробудження природи, всього живого, що є на світі, символ здоров’я. Червоний – колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі. Чорний колір – символ землі, плодючості; чорний з білим колір , що виказує пошану душам померлих, пам'яті предків. Коричневий – символізує землю-матір. Блакитний – уособлює воду, повітря, небо, здоров’я. Навіть дуже дивні знаки в своїй основі виражають близькі і зрозумілі нам предмети. Ми, як і наші давні предки, радіємо першим весняним листочкам, зачудовано слухаємо спів жайворонка, милуємося плином ріки. Щоб висловити вічне, наші предки створили символи. Давайте розглянемо найголовніші з них. (додаток) Діти розглядають папки з символічними зображеннями та замальовують у робочий зошит (вибірково). V. Практична діяльність учнів. Створення робочих груп для роботи над проектом, вибір теми проекту та спільне обговорення шляхи його реалізації. 1. Замальовка ескізу майбутніх робіт з використанням символів (виконуючи технічний опис). Робота в групах. „Спільний проект”. Кожна група одержує завдання – створити ескіз орнаменту для писанки. (робота з опорними картками) 2. Практична робота - Видування яйця для розписування; (діти готують декілька заготовок, щоб вони підсохли для майбутніх робіт) 3. Практична робота - Виготовлення писачка. üВступний інструктаж - Організація робочого місця. Перед початком роботи вчитель і учні одягають фартухи і нарукавники. Обладнують робоче місце для підготовки яйця до писанок. Стіл застеляємо клейонкою; ставимо баночки з водою, та пусті баночки для видування яйця. - Техніка безпеки. 1. На заняттях писанкарства повинна панувати спокійна, доброзичлива атмосфера, обов'язкова дисципліна. 2. Діти повинні бути уважними і зосередженими, щоб не підштовхнути один одного, не вибити яйце, бо воно має гладку поверхню і легко може вислизнути з рук. Шкода, коли розбивається майже готова писанка. 3. Необхідно обережно працювати з гарячим воском, тому що він при нагріванні має температуру 60-650. Дитина може отримати опіки. 4. Не дозволяти дітям самостійно запалювати свічку, не залишати учнів без нагляду, щоб запобігти опіків. - Санітарно - гігієнічні вимоги: 1. Учні повинні працювати у фартушках і нарукавниках, волосся прибране.
  • 7. 2. Дотримуватися акуратності в роботі, щоб віск не капнув на одяг, тому що його важко прати. У разі забруднення одягу, необхідно воскову пляму крізь папір попрасувати гарячою праскою. Анілінові барвники також залишають стійкі плями на одязі та знищуються лише хлоркою. 3.Привчати дітей користуватися серветками. З чого почати? 1. Яйце краще взяти біле середньої величини із шорсткою шкарлупою (пальцем визначаємо шорсткість поверхні), тоді малюнок на ньому вийде виразним, а кольори - яскравими і чистими (на гладеньке яйце погано лягає фарба). Щоб яйце не мало найменшої тріщини, інакше воно через деякий час зіпсується. 2. Вибрані для писання яйця миють у літній воді, додаючи одну чайну ложку соди на 1 л води, обережно стирають бруд, після чого кладуть у воду, вливши 2- 3 ложки оцту, виймають і просушують. 3. Використовують і випорожнені яйця, найпростіше «видути». Для цього вимите яйце покласти на декілька годин в розчин з оцтом (солону воду), в яйці з двох боків роблять маленькі отвори (гостра голка, тоненьке свердло). Шприцом 20 видути вміст, промити, просушити. Після цього в утворену дірочку шприцом заливають клей ПВА. Цю процедуру повторюють декілька разів. Таке яйце є досить міцним і може довго зберігатися. (демонстрування підготовки яйця - видувка) Як видути куряче яйце? 1.Проколоти дирочку в скорлупі яйця і акуратно висвердлити круглим надфілем з двох протилежних вершин. 2. За допомогою медичного шприца повільно ввести в яйце повітря, вміст яйця почне витікати. Удалити таким чином жовток і білок. 3. Набрати в шприц холодної води і промити скорлупі з середини (до чистої води). Воду запускати теж повільно. Висушити яйце. 4. Перш ніж видути сере яйце, змастити його жиром або окунути в розчині парафіну. 5. Для укріплення скорлупи видуту писанку заповнюють розтопленим воском або парафіном на третину і обертати в руках до тих пір, поки не застигне. Віск за цей час рівномірно розподілиться по стінках. Писачок - спеціально виготовлений інструмент для нанесення воску на поверхню яйця. Він складається з дерев'яної ручки, до якої прикріплено жестяну лієчку з невеличкимотвором. Виготовити «писачок» найкраще з мідної фольги, вирізаємо квадрат чотири сантиметри. Квадрат скручуємо лієчкою з гострим кінцем і сплющмо її. Металевий дзьобик вставляємо в щілину дерев’яної палички так, щоб гострий кінець виступив знизу трохи більше ніж на один сантиметр. Верхню частину сплющеної лієчки загинаємо і обгортаємо навколо палички. Тонким, мідним дротом обмотуємо кінець палички зі вставленою лієчкою. (Для писання писанок найкраще придбати інструмент, зроблений майстром. Але писачок можна виготовити самотужки.)
  • 8. Інструкційна картка: Видування яйця. № п/п Зміст операції Зображення 1 Для роботивибираємо яйця білі, великі, без тріщин. Знайти полюси яйця, на звуженому полюсі робимо відмітку олівцем з двох протилежних вершин. Потім у цьому місці проколотиотвір в скорлупіяйця і акуратно висвердлити круглим надфілем із загостреним кінцем. 2 За допомогою медичного шприца повільно ввести в яйце повітря, вміст яйця почне витікати, витягти шприц, знову ввести повітря. Удалити таким чином жовток і білок. 3 Набрати в шприц холодної води і промити скорлупу з середини. Воду запускати теж повільно (повторювати до чистої води). 4 Висушити яйце. Для цього поставити яйце у лоток отвором до низу, щоб стекли залишки води. Для подальшої роботи використовуються просушені заготовки. Інструкційна картка: Виготовлення писачка. № п/п Зміст операції Зображення 1 Приготовити консервнубляшанку, або мідну фольгу. Паличку вистругати з деревини, беремо гілочку, найкраще з ліщини, знімаємо кору і відрізаємо паличку довжиною10 -12см. 2 За викрійкою вирізати з підготовленого матеріалу деталь.
  • 9. 3 За допомогоюкруглогубців скручуємо лієчку, слідкуючи, слідкуючи, щоб шов був добре завалькований, інакше розплавлений віск може витекти і капати на яйце. 4 Розщеплюємо паличку, відгинаємо хвостик біля основилієчки і вставляємо його в розщеп, міцно примотуємо тонким дротом. Дріт не тільки триматиме лієчку, а ще й не дасть держачку обгорітина свічці. VІ. Підсумок заняття. Рефлексія. - Що нового цей урок вніс у ваше уявлення про писанку? - Що для себе ви взяли з цього уроку? - Де в побуті ви можете застосувати ці вміння та навики, які ви отримали на уроках? Домашнє завдання: - Приготовити інструменти, обладнання, матеріали. VІІ. Мотивація оцінок за урок та виставлення оцінок у журнал та щоденники. VІІІ . Прибирання робочого місця.